De ruimtelijke ordening liefst van onderaf Zeeuwse arbeidsmarkt kreeg minder aanbod Heinkenszand beslist rioolpersleiding zak-gemeenten over voor Katholieke Bibliotheek Centrale naar Hulst Weg naar onbeperkt vrije loonvorming ligt open ï-m;fWë Afdeling Midden-Zeeland Voor het Zorgenkind" Stoppeldijk 'scheiden Ruime bevoegdheden aan lagere Zoals in Eindhoven Bestemmingsplan 30 ct zó lekker- zó gezond Oprichting zaterdag a.s. Gevolg van seizoenwisseling DR. P. PIJNENBURG: w^Mmm Te Middelburg mpioenschap le en ifdklas libre-beker 'strict Watcheren- id-Beveland KNBB yerzamelaaï HOOGWATER Vandaag J van Oranje 20 uur Toneel doo Morgen TRANSFIGURATIE WIL SAMENGAAN MET R.Z.V.T. Wie doet er wat aan? Regering wil: Zetelverplaatsing van n.v. s in oorlogstijd PAND WORDT IN MEI BETROKKEN J. MartensHulst voorzitter van Kath. Middenstand Nieuwe brandweerauto voor Koewacht? Ook verhuizing voor Hulster bibliotheek Geslaagde culturele dag kring Hulst BJB en RKJB Steense kapper „zilveren" won zeemeermin Voorstel tot fusie Den Bosch-Breda kath. onderwijzers Tweede Kamerlid B. Rooi vink: Congres over crisis in de universiteit te Tilburg Vraag en aanbod vrouwen sluit niet Oplevering eerste ratiohuizen te Axel Minister Scholten: Affaire Da Sifva heeft afgedaan DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 APRIL 1965 V .AAA''1 "■-■ A v - >1\' tóf*. f'. M ELBURG. Van 10 tot en mei zal in het clublokaal van KOT elburg het kampioenschap le en [is libre beker worden verspeeld district WalcherenZuid-Beve- i de KNBB. In de finale hebben plaatst de kampioen van vorig wisse van ALM Middelburg, zijn ten P. Verhage en Jac. Schonis len caramboles respectievelijk cn 134) C. Westdorp van OBK ïhoek (164 car.), J. van de Guch- dos Ovezande (270), D. Schier Vlissingen (152) en de Zeeuws- n J. Leeraert van HBC Hulst H- Verlinde van ABC Axel (236). 48» IBK. -fl "Af 'x - -"^1 O het aantal hoofdprijzen, sen. verdubbeld tot 30 stuks. Jootste verzameling bleek Jan v. Voorthuizen te hebben. Hi.i Inamelijk niet minder dan 6000 I controle bleek deze verzameling aangegroeid te zijn tot bijna ks. Jan van Groos, 15 jaar oud. (eeds enige jaren geleden mei Jij schreef naar binnen- en bui len uit de gehele wereld werden Teldjes toegezonden, pande foto ziet men J. v. Groo: broertjes bij een deel van d Verzameling. in. vrijdag 9 april: Hansweev EO.53 uur. Torneuzen: 7.42 en 20. Issingen: 7.10 en 19.54 uur; Wemei [.54 en 21.29 uur. fc'eemaes-Moorthamer 19.30 uur pskeuzevoorlichtingsavond. JjRG Immerce 20 uur Jaarverg. WV. bnhoorn 14 uur Modeshow Fiesu .Lyceum 19.30 uur Voordrachtoe |;cn Zeeuwse Muziekschool. I Markt 13.30 uur Concert Trom I korps Artillerie, Breda. I beurs 20.lv uur Alliance Frangai Iders Kunstkring. I 19.30 uur SGP-kiesvereniging- |>stende 19.30 uur Filmavond Ch1 Ireniging. ÏRPEN 19 uur Siegfried. Lyceum 15 uur Ingebruikstelh gebouwen. 1( Ivan Oranje 20 uur Cabaret J- loese Lyceum. Ijzen 1 20 uur La Ronde, 18 J. lopgebouw 20 uur Cleo tussen Ij. GOES Dr. P. Pijnenburg, administrateur ter provinciale griffie te 's-Hertogenbosch, heeft woensdagmiddag voor de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van het Instituut voor Bestuurswetenschappen een zeer instructieve voordracht gehouden over de nieuwe wet op de ruim telijke ordening. Vandaag zal hij over hetzelfde onderwerp spreken voor het Instituut voor de Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting te Den Bosch. plicht op dit moment niet. Dr. Pijnen burg sprak in dit opzicht van een auto ritaire wet en een on-Nederlandse situa tie. Hij vroeg zich af of zelfs de nieuwe wet wel ver genoeg gaat. De voorzitter van de in Goes gehou den vergadering, jhr. drs. P. Beelaerts van lBokland, introduceerde dr. Pijnen burg met de opmerking, dat de planolo gie ons allemaal aangaat. „Planologen worden wel eens als het zwarte schaap gezien. Dat is niet juist. Als er iets niet klopt is het ook onze schuld. Wij hebben onze eigen vastgelegde bevoegdheden". Uit hetgeen dr. Pijnenburg zei bleek, dat de nieuwe wet juist aan de lagere overheidsorganen ruimere bevoegdhe den toekent. Voorts is de wet op de ruimtelijke ordening er vooral op ge richt een soepel planologisch beleid te kunnen voeren. Op nationaal niveau is het nationale plan, waarvan volgens dr. Pijnenburg tot nu toe niets terecht gekomen is, vervan gen door de verplichting, aan de minis ter opgelegd, om voortdurend onderzoe kingen m.b.t. de ruimtelijke ordening te laten verrichten. De resultaten hiervan zullen gelden als richtlijnen bij het te voeren regeringsbe leid aangaande de ruimtelijke ontwikke ling. Het amendement Westerhout, dat de mogelijkheid van nationale deelplan- nen open laat, noemde dr. Pijnenburg „een van de vele ongelukkige amende menten". Op provinciaal niveau zal het provin ciaal bestuur bij de vaststelling van streekplannen verplicht zijn van te vo ren overleg te plegen met de desbetref fende gemeentebesturen. De provinciale besturen hebben die Hij was zelf voorstander van een ruim telijke ordening van onderaf, waarbij de gemeentebesturen de bouwstenen voor een streekplan aandragen en waarbij ge tracht moet worden via intergemeente lijke weg tot structuurplannen te komen. Als uitstekend voorbeeld van een derge lijke aanpak noemde dr. Pijnenburg het gebied van Eindhoven en omgeving. Hier- zal maandag a.s. de agglomeratieraad Eindhoveit wordén geïnstalleerd. De streekplannen-nieuwe-stijl zullen slechts een programma zijn, waarmee de gemeentebesturen geen juridische bin ding meer hebben. Er zal geen konink lijke goedkeuring meer nodig zijn. G.S. kunnen volstaan met aan de minister mededeling te doen van de vaststelling van een streekplan. Bestaande streek plannen zullen bij de inwerkingtreding van de wet hun bindende kracht verlie zen. Provinciale Staten kunnen Gedepu teerde Staten machtigen een streekplan nader uit te werken, of er van af te wij ken. Voor het Bevelandse gezelschap was vooral de uiteenzetting over de streek plannen interessant, omdat juist dezer dagen het ontwerp-streekplan voor Mid den-Zeeland naar de gemeentebesturen is verzonden. Op gemeentelijk niveau onderscheidt de nieuwe wet structuurplannen en be stemmingsplannen Een gemeentelijk struc tuurplan regelt de globale planologie van een gemeente, heeft geen bindende kracht en behoeft niet de goedkeuring van G.S. Ook hier wordt volstaan met een meldingsplicht Iedereen kan tegen het structuurplan bezwaren indienen. Volgens de oude en nog steeds geldende wet kunnen op dit moment alleen direct belanghebbenden bezwaren inbrengen. Het bestemmingsplan van een gemeente is gedetailleerder maar toch nog globaal van opzet. De raad kan b. en w. de be voegdheid geven van dit plan af te wi> ken wanneer de uiteindelijke vorm van een bestemmingsplan ter sprake komt. De bestemmingsplannen geven stede bouwkundigen en architecten de gele genheid directe invloed op de uitwerking van het plan uit te oefenen. Tijdens de discussie opperde Jhr. drs. Beelaerts van Blekland het denk beeld om gericht overleg te plegen met de gehele bevolking bij het tot stand- brengen van uitbreidingsplannen. „Wij (de gemeenten) willen toch ook be trokken worden bij de tot standkoming van streekplannen?" zei hij. Dr. Pij nenburg voelde veel voor deze gedach te. Zaterdagmi'ddag 10 april zal in „Slot Ostende" te Goes een open bare vergadering plaats vinden van de oudervereniging „Voor het Zorgenkind". Het doel van deze vergadering is te komen tot de oprichting van een afdeling Beve- land-Walcheren van deze vereni ging. De vereniging stelt zich den doel, de ouders, voogden en verzorgers van gees telijk en/of lichamelijk gestoorde kin deren alle mogelijke hulp. voorlichting en steun te geven bij de lichamelijke en geestelijke verzorging van die kinderen, voor zover hierin niet of niet in vol doende mate door andere organisaties of instellingen is voorzien. Zij doet dit door HEINKENSZAND De raad van de.de persleiding in de Westerschelde en gemeente Heinkenszand zal vanavond in het stuk persleiding van de zeedijk tot spoedeisende vergadering bijeenkomen, aan Borssele, inclusief het tussenstation onder meer om een beslissing te nemeniin Borssele. Deze nadere voorbereidings- over de verdere uitwerking van het pro ject voor de aanleg van een persleiding naar de Westerschelde. Deze persleiding zou het rioolwater van de gemeenten 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Ovezande en Borssele naar de Westerschelde moeten brengen. De N.V. Grontmij. heeft een ontwerp voor een dergelijke persleiding gemaakt, waarvan de totale kosten bijna 3,4 mil joen gulden bedragen. De Rijksdienst Aanvulling Werken (R.A.W.) heeft nog geen zekerheid ge geven, dat zij het werk zal kunnen uit voeren. Dit hangt af van de situatie op de arbeidsmarkt. De dienst staat niet af wijzend tegenover het project. Burge meester en wethouders van Heinkenszand zien zelfs een vrij reële kans, dat de dienst in principe zal besluiten het werk in haar programma op te nemen. Indien het project in R.A.W.-verband kan wor den uitgevoerd zal men kunnen rekenen op een subsidie van 75 tot 95 procent van de onrendabele kosten, die in dit geval de bouwkosten zullen benaderen. Moge lijk zal ook nog subsidie verkregen kun nen worden in het kader van de nieuwe wet op de verontreiniging van het opper vlakte water, die binnenkort zal kunnen worden vastgesteld. Een mede daartoe ingestelde commis sie heeft een aanbeveling gedaan voor de kostenverdeling tussen de deelnemende gemeenten. Wat de aanlegkosten betreft is de volgende verdeling gedacht: 's Heer Arendskerke 48%, Heinkenszand 16%, 's Heerenhoek 14% en Ovezande en Bors sele ieder 11%. De bedienings- en onder houdskosten zijn als volgt verdeeld: 's Heer Arenskerke 56%, Heinkenszand 13%, s Heerenhoek 12%, Ovezande 11% en Bors sele 8%. De commissie wil de stroom- kosten omslaan naar mate van het ge bruik. De R.A.W. wil het project alleen ver der in behandeling nemen indien het plan gedeeltelijk besteksklaar wordt gemaakt. Het gaat hier om de uitmonding van de kosten worden geraamd op ruim f39.000 waarvan Heinkenszand een kleine f 6300,- zou moeten betalen. De raad van Heinkenszand zal van avond worden voorgesteld accoord te gaan met het door de Grontmij. uitge brachte rapport en met de opgestelde kostenverdeling. Daarnaast wordt een krediet van f 6300,gevraagd als aandeel van Heinkenszand in de verdere voor- bereidingskosten. De jaarlijkse lasten voor de perslei ding zullen voor Heinkenszand ongeveer 40.000 gulden bedragen. Daarvoor kan geen ruimte gevonden worden in de be groting. De uitvoering van het perslei dingsproject is volgens b. en w. van Heinkenszand dan ook alleen mogelijk, wanneer de jaarlijkse exploitatiekosten op de een of andere manier zullen wor- dein vergoed. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Tijdens de onlangs gehou den jaarvergadering van de rederijkers kamer „De Transfiguratie" te Hulst is besloten te trachten een fusie met het Reizend Zeeuws Volkstoneel te Hulst te bewerkstelligen. Het bestuur en de regis seur van het R.Z.V.T., drs. Louis Locke- feer, zijn van de „wens tot verbroede ring" van de Transfiguratie op de hoog te gesteld. De laatste ver. heeft voorge steld oud-burgem. A. L. S. Lockefeer, die beide verenigingen een warm hart toe draagt, als bemiddelaar tussen de twee Hulster verenigingen te laten optreden. Vorige pogingen om beide verenigingen te doen samensmelten, mislukten. Beide gezelschappen hebben een uitstekende staat van dienst. Het R.Z.V.T. is momen teel houder van het nationaal W.K.A.- landjuweel. het onderhouden van contact met de ouders o.m. door het uitgeven van een tijdschrift, het onderhouden van con tact met de kerkelijke en wereldlijke overheid en met andere organisaties, die werken op het terrein van het geestelijk en/of lichamelijk gestoorde kind, zoals het buitengewoon lager onderwijs - so ciaal pedagogische zorg instanties - kruis verenigingen - internaten en sociale werk plaatsen. Zij doet dit verder door het houden van vergaderingen, waar door deskundigen speciale problemen zullen worden besproken, door het verstrekken van inlichtingen en adviezen aan haar leden en door inschakeling van deskun digen. De voornaamste taak van de ouder vereniging is de ouders te helpen hun zorgenkind te aanvaarden - op te voeden en voor te bereiden op het verdere le ven. Samen met de desbetreffende instan ties zullen de ouders verder gaan op de moeilijke weg, die zij voorheen alléén moesten bewandelen. Het is belangrijk dat nu op Noord-Zuid Beveland en Walcheren een afdeling van „het Zorgenkind" wordt opgericht, te meer daar dit probleem in Nederland rote vormen aanneemt. Voorzichtige cij fers spreken van 250.000 zwakzinnigen en naar schatting komen er jaarlijks 8.000 zwakzinnigen bij. Dat wil zeggen dat ,rond 1.000.000 mensen in Nederland met dit probleem worden geconfron teerd. n het ARKA-weekblad van 3 april zegt Cassandra, dat het met sommige nieuwsgaarders vreemd gesteld is. Zij schreeuwen moord en brand als zij menen, dat de democratie geweld wordt aangedaan maar ontzien zich niet, hun particuliere mening onder het mom van nieuwsbericht aan het lezers-, luisteraars- en kijkerspubliek op te dringen. En dat over de meest gewichtige levensvragen. Cassandra noemt althans in de dagbladsector geen enkele naam. Wel citeert hij een passage uit het artikel van pater Maltha o.p., dat zaterdag jl. door Dag blad De Stem werd gepubliceerd. De Nijmeegse dominicaan stelt daarin, dat de progressieven de meeste strategi sche posities hebben bezet en dat hij dus erkentelijk is voor de gelegenheid die hem door onze krant wordt gebo den om een ander geluid te laten ho ren. Dagblad De Stem wordt door Cas sandra dus kennelijk niet bedoeld, waar hij lucht geeft aan zijn toorn over de voorlichting van katholieke zijde. Anderen echter mogen hun geweten wel eens goed gaan onderzoeken. Want Cassandra besluit zijn commentaar met de volgende uitroep: „Wat de ARKA er mee te maken heeft? Ik dacht, dat de ARKA als katholieke organisatie groot belang heeft bij een goede voor lichting van katholieke zijde. Die is op het ogenblik allerbelabberdst. Wie doet er wat aan?" Inderdaad, wie doet er wat aan? Het ARKA-weekblad misschien? Toevallig treffen we in het zelfde nummer een soort verantwoording aan van het re- dactiebeleid. „Bijzondere aandacht kregen dit jaar onderwerpen als ziek tekostenregeling, pensioenen en bezol diging. Daarnaast werd ook aan de overige werkzaamheden van onze ver eniging ruime aandacht geschonken". Kennelijk hoeft katholiek Nederland het ook uit deze hoek niet te verwach ten. Jammer. De heer W. Beulaart bezig met liet model Hyacint. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Tijdens een verga dering van de Kath. Zeeuwse Midden standsfederatie is voorzitter Remijn uit Overzande voor de tijd van één jaar op gevolgd door de heer J. Martens uit Hulst. Zowel de voorziter als de secretaris drs. W. Lockefeer uit Hulst wezen in hun jaaroverzicht op de vele activiteiten in het verslagjaar en op de plezierige samenwerking met de Kon. en de Chris telijke Midenstandsbonden in Zeeland. KOEWACHT De raad van Koewacht zal tijdens de vanavond om zeven uur te houden vergadering moeten beslissen over een voorstel van b. en w. tot de aanschaf van een nieuwe brandweerauto. Andere voorstellen gelden de aankoop van enkele percelen erond, een wijziging van de vleeskeuringsverordening en een uitbreiding van de commissie van bij stand voor de uitvoering van de alge mene bijstandswet met twee leden. En kele subsidieverzoeken zullen moeten worden afgehandeld, de raad zal tenslotte de viering van koninginnedag bespreken. (Van een onzer verslaggevers) HULST-TERNEUZEN Eind mei waarschijnlijk zal de Zeeuwse Katholieke Bibliotheek Centrale (K.B.C.) zijn intrek nemen in het pand Bonte Hondstraat 21 te Hulst. In hetzelfde pand zal ook de centrale van de enige tijd geleden opge richte Stichting Katholieke Openbare Bi bliotheken in oostelijk Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen worden ondergebracht. De verbouwing van het pand, waarin vroe ger een levensmiddelenzaak is gehuis vest geweest, is onlangs voltooid. In mei zullen de meubels worden aangevoerd en zal het gebouw kunnen worden ingericht. De K.B.C. is momenteel nog gehuisvest in Terneuzen. De daar beschikbare ruim te een zaaltje is echter veel te klein om alle zes personeelsleden onder gunstige omstandigheden hun werk te kunnen laten doen en de administratie functioneel op te zetten. De centrale zal onderdak krijgen in de lokaliteiten op de eerste verdieping van het gebouw, ter wijl de genoemde stichting zich gelijk vloers zal installeren. De stichting zal de beschikking heb ben over de boeken van de parochie bibliotheek die momenteel nog staan opgeslagen in het St.-Aloysiuspatro- naat. De parochiebibliotheek is on langs opgeheven en ondergebracht in de stichting die een filiaal heeft in het Gemeenschapshuis St.-Martinus te Groenendijk-Kloosterzande. Vóór de bibliotheek in het „nieuwe" ge bouw zal gaan draaien zal een ingrij pende sanering onder de boeken wor den betracht, terwijl het boekenbezit nog zal worden aangevuld door de K.B.C. De Hulster bibliotheek is mo menteel ongeveer 2500 boekwerken rijk. Het is de bedoeling dat de stichting nog zal worden uitgebreid met enkele andere filialen. Vooraleer men tot stich ting daarvan die meestal zal neerko men op het opheffen van de respectieve parochiebibliotheken en onderbrenging ervan in de stichting zal overgaan, moet de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen beslag hebben ge kregen; zulks in verband met de finan ciering van de verschillende filialen, die ook afhankelijk zijn van gemeentelijke subsidies. De K.B.C. staat zoals wellicht be kend geheel los van de stichting Ka tholieke Openbare Bibliotheken oostelijk Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is een instantie die beoogt alle katholieke bi bliotheken in Zeeland, waar nodig en mogelijk, te helpen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil de mogelijkheid openen om in geval van oorlog of vergelijkbare omstandigheden en (dreigende) bezetting van een der koninkrijksdelen de zetels van aldaar gevestigde naamloze vennootschappen te kunnen verplaatsen naar een der andere delen van het koninkrijk (bijvoorbeeld van Nederland naar Suriname en de Ne derlandse Antillen of omgekeerd). Daar toe zijn door de regering bij de Tweede Kamer twee ontwerpen van rijkswet in gediend. Met deze zetelverplaatsing kan volgens de regering worden voorkomen, dat deze rechtspersonen en speciaal hun buiten landse bezittingen tengevolge van bui tenlandse wetgeving zouden worden be handeld als vijandelijke onderdanen resp. vijandelijk vermogen, omdat zij onder vijandelijk zeggenschap zijn gekomen. Volgens het wetsontwerp „vrijwillige zetelverplaatsing van rechtspersonen" brengt de rechtspersoon zelf haar zetel over door middel van een statutenwijzi ging, die vooraf of achteraf bekrachti ging van de, overheid nodig heeft. Vol gens het wetsontwerp „zetelverplaatsing door de overheid van rechtspersonen en instellingen" kan ook de zetel worden verplaatst door een beslissing van de koninkrijksregering. In beide gevallen wordt de rechtspersoon na de zetelver plaatsing aangemerkt als een rechtsper soon van het land, waarheen de zetel is overgebracht. (Van onze correspondent) HULST Voor de achtste achtereen volgende maal hield de r.-k. jonge boe ren- en boerinnenbond van de kring Hulst der N.C.B. de jaarlijkse culturele dag. Onder de talrijke aanwezigen kon voorzitter A. Verhaegen onder meer ver welkomen: de N.C.B.-kringvoorzitter de heer P. Vercauteren; mevr. Apers-Kips; voorzitster van de boerinnenbond en af gevaardigden van het centraal bestuur uit Tilburg. Het aantrekkelijke programma ging om 13.30 uur van start. Er werd een felle strijd geleverd. De uitslagen waren als volgt: Welsprekendheid dames: 1 Trees Bo- gaert, 2 Yvonne Verbruggen, 3 Tilly Ver schuren. Welsprekendheid heren: 1 Herman Ver- straeten, 2 Jo IJsebaert, 3 A. de Deckere. Declamatie dames A: 1 Trees Bogaert, 2 Vera van Gendt, 3 Mia Barbé. Dames B: 1 Marleen v. Rooijen, 2 Magda de Schep per, 3 Rita Poppe. Declamatie heren A: 1 Kees Bartels, 2 Jo de Schepper, 3 George Verbrugge. Heren B: 1 Ben Verhagen, 2 Paul Verha gen, 3 Eddy Staal. Vertellen dames: 1 Trees Bogaert, 2 Til ly Verbruggen. Volkszang: 1 Koewacht en Lamswaarde (ex aequo), 2 Graauw. Uitbeelding: 1 Stoppeldijk, 2 Lamswaar de, 3 Koewacht. Duettenzang: 1 Graauw, 2 Stoppeldijk. 's Avonds was er een feestavond, waar bij verschillende afdelingen lieten zien wat zij in hun mars hebben. Vooral het toneelspel van de afdeling Koewacht had veel succes. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN Tijdens een on langs te Noordwijk gehouden kappers concours heeft kapper W. J. C. Beulaert uit Sint-Jansteen de eerste prijs gewon nen in de sector dagkapsels. Hij kreeg daarvoor de trofee ,,de zilveren zeemeer min", die nu in zijn zaak aan de Hoofd straat prijkt. Ongeveer 60 kappers namen aan het door de Nederlandse kappersbon den georganiseerde concours deel. Men bestreed elkaar op de onderdelen avond coiffure, dagkapsels, coupe sculpture en vrije modellen. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dinsdag 20 april houdt de Katholieke Onderwijzersbond afdeling bisdom Breda zijn 62e algemene verga dering. Deze vindt plaats in Hotel de Schuur te Breda en begint om half tien. Aan de orde komt o.a. een voorstel van de afdeling Bergen op Zoom om een on derzoek te doen instellen of een fusie tussen de Bossche en Bredase Bond mo gelijk zou zijn, waardoor één grote Bra- bans-Zeeuwse Bond zou ontstaan. Bij aanvaarding van dit voorstel zou de keu ze van een vrijgestelde voorzitter waartoe de afdeling Zundert een voorstel heeft ingediend mogelijk worden. TILBURG. De Sociologische Inter- akademiale (Nederlandse Federatie van Universitaire Studieverenigingen in de Sociologie) bereidt een congres voor over het thema „Crisis in de universiteit?", dat op 28, 29 en 30 april 1965 in Tilburg zal worden gehouden. De organisatoren streven ernaar, door een analyse van de huidige universiteits- problematiek te komen tot een duidelijk antwoord op de gestelde vraag. Omdat het congresthema een actuele en con crete, voor iedere student min of meer waarneembare problematiek betreft, die door hoogleraren uit verschillende fa culteiten zal worden behandeld, rekent men op een grote belangstelling van sociologiestudenten uit het gehele land. Het congres zal worden geopend op woensdag 28 april om 15.30 uur in de aula van de Katholieke Hogeschool. De openingsrede over „De functie van de universiteit" wordt uitgesproken door prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de theorie en geschiedenis van de algemene sociologie, secretaris van de faculteit der sociale wetenschappen van de Ka tholieke Hogeschool. Gedurende de beide volgende dagen wordt het congres voortgezet in het conferentie-oord „De Rosep" te Oister- wijk. Daar spreekt op 29 april drs. C. E. Vervoort, docent in de sociologie van op voeding en onderwijs aan de Rijksuni versiteit te Leiden, over „De student bedreiging van de universiteit". Op vrij dag 30 april spreken prof. dr. R. H). Wijngaarden, hoogleraar in de persoon lijkheidsleer, karaktërleer en conflicto- logie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, over „De relatie docent-student met betrekking tot studie en studiepro gramma'' en prof. dr. K. Posthumus, rector magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, over „Studie duur en numeriek rendement". Uiteraard is in het programma veel ruimte gelaten voor plenaire en groeps discussies. De donderdagochtend wordt besteed aan excursies. LUNTEREN (ANP) „De aanhou dende hoogconjunctuur, gepaard gaande met een zeer gespannen arbeidsmarkt, heeft het onmogelijk gemaakt de lonen aan het lijntje te houden. Na jarenlange ervaring zowel vóór als na 1959 doen we er verstandig aan, dit maar ronduit te erkennen". Aldus de heer B. Roolvink, lid van de Tweede Kamer en oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, gistermiddag in Lunteren. Hjj sprak daar op de algemene vergadering van de chris telijke k'ruideniersbond over „de kruide nier in de welvaartsstaat." MIDDELBURG De verminde ring van de geregistreerde arbeids reserve in Zeeland in de afgelopen maand maart is, evenals de daling van het landelijk cijfer, normaal te noemen voor de tijd van het jaar. Praktisch op alle cijfers heeft zich het stempel van de seizoen wisseling gedrukt. Door het bijzon der gunstige weer konden zowel landelijk als provinciaal de voor jaarswerkzaamheden in de land bouw op grote schaal worden voortgezet, als gevolg waarvan het aantal werkzoekende arbeidskrach ten daalde. Een ander belangrijk, misschien ver ontrustend gewestelijk facet is wel de wanverhouding tussen de vraag en het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten in de beroepsgroepen. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten was 844 (738) terwijl het aanbod 317 (265) beliep. Het aanbod in de sector handelspersonee] is slechts twee terwijl de vraag 108 (71) bedraagt. Deze cijfers dekken elkaar dus in genendele. De cijfers tussen haakjes hebben be. trekking op februari 1965. Zo is het ook gesteld met de vraag naar huishoudelijk personeel nl. 227, ter wijl het aanbodscijfer 14 is. In schrille tegenstelling hiertoe staat het cijfer in de levens- en genotsmiddelensector 95 (9) terwijl de vraag slechts 14 (14) be loopt. Deze cijfers laten dus aan duide lijkheid niets te wensen over. De tegen stelling in vraag en aanbod in de sec tor huishoudelijk personeel is te wijten aan het moeilijk invoeren van een volle dig vijfdaagse werkweek in deze sector. De totale geregistreerde arbeidsreserve van mannen in de provincie bedroeg eind maart 1372 (1622). Deze daling, die dus een gevolg is van de invloed van het sei_ zoen, geldt in het bijzonder voor de rayons Zierikzee, Tholen, Terneuzen en Oostburg. De gespecificeerde rayoncijfers ten op_ zichte van de maand maart van het vo rig jaar liggen praktisch allemaal hoger, behalve het Goese rayon; 317 in maart van dit jaar en 257 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Bezien we de cijfers der geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het licht van de onder scheidene beroepsgroepen, dan springt ten opzichte van februari van dit jaar vooral voor maart een behoorlijke daling m het oog in de bouwnijverheid: 127 (189) en de landbouwbedrijven: 230 (343) Wat het cijfer voor de bouwnijverheid betreft: vele waterstaatkundige werken in Zeeland komen thans in gereedheid of zitten aan hun maximale bezetting. In verband met het seizoen was het cijfer Xan de mannelijke arbeidsreserve ge daald van 730 naar 500. De vraag naar mannen in de provincie bleef vrij con stant 779 (765)in dezelfde maand van het vorig jaar was dit 1002. Vooral het rayon Terneuzen schreeuwt om arbeids krachten, 139. Het landelijk percentage van de vraag naar geregistreerde en mannelijke krachten bedroeg 1,2. Dit was voor Zeeland 2,4. Het hoogste percentage was voor Drente 5,4, terwijl de laagste percentages (0,6) werden ingenomen door Utrecht en Zuid-Holland. Na het centraal geleide en de gedif ferentieerde loonpolitiek is de loonvor ming geheel in handen van het georga niseerde bedrijfsleven gekomen, zo zei de heer Roolvink, maar ook dit systeem blijkt niet houdbaar te zijn. Aangezien er geen tussenvorm schijnt te bestaan, meent hij, dat de weg naar een praktisch onbeperkte vrijheid thans openligt. Het enige middel, dat de overheid dan nog ter beschikking blijft staan, is, indien noodzakelijk, het afkondigen van korte of lange loonpauzes. In dit verband merkte hij op, dat een vrijheid op loongebied onafwendbare ge volgen heeft voor het prijsbeleid, terwijl grotere verschillen in de beloning even eens onvermijdelijk zullen zijn. De heer Roolvink verklaarde voorts, dat de laatste jaren wel duidelijk is ge worden, dat de overheid, die een bewuste wel vaartspoli tiek wenst te voeren, bij zondere aandacht voor het midden- en kleinbedrijf aan de dag dient te leggen. Vooral nu de industrie in veel opzichten toonaangevend is geworden (hoogte lo nen, werktijden), lopen de belangen van de werkgevers en werknemers in het ^djten. en kleinbedrijf volgens hem duidelijker parallel dan in een vroegere periode. Over de meest gewenste structuur van onze maatschappij zei hij, dat deze er in grote lijnen als volgt uit zou moeten zien- m de eerste plaats een aantal sterke in dustriële bedrijven, waaronder enkele basisindustrieën (zoals Philips AKU Unilever en DAF), daarnaast middelgrote ondernemingen in de metaal- textiel- en chemische industrie, een voor zijn taak berekende agrarische sector en een levenskrachtige middenstand Ten aanzien van de vraag of er voor het middenstandsbeleid een eigen minis ter moet komen, merkte hij op, dat het stellig juist is, dat een staatssecretaris op van het overheidsbeleid een betrekkelijk geringe invloed heeft. Hij woont lang niet alle kabinetszittingen bij en het integratiebeleid berust ook niet bij een der ministers, maar is een op el kaar afgestemd en een eenheid vormend beleid van verschillende bewindslieden. De heer Roolvink zou er wel iets voor voelen als de minister van Economische Zaken zich zou belasten met de beharti- p* ,eh de verdediging van het integra tiebeleid. Voor de staatssecretaris blijft dan nog voldoende werk over. Hij merkte verder op, dat aangenomen mag worden, dat ook het nieuwe kabi net in deze parlementaire periode geen ingrijpende maatregelen zal nemen met betrekking tot de verticale prijsbinding. Hij meent, dat staatssecretaris Bakker de levensmiddelensector zeer terecht bui ten schot heeft gelaten, (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vrijdag 23 april a.s. zal de N.V. Vlaco te Terneuzen de eerste twaalf van de 120 in aanbouw zijnde ratiowonin- gen in het plan Oost van de gemeente Axel opleveren. De (w.w.-) woningen werden gebouwd in het kader van het plan van dertien Oostzeeuwsch-Vlaamse gemeenten voor de bouw van 960 ratio- woningen. De gebeurtenis zal, zo werd ons mede gedeeld, een feestelijk cachet krijgen. Na 13 april zullen elke week ongeveer zeven nieuwe ratiohuizen worden opgeleverd. Inmiddels is de N.V. Vlaco onlangs begon nen met de bouw van 72 woningen in het plan Noord II in de gemeente Hulst. Over enkele maanden hoopt men ook bouw activiteiten ten toon te kunnen spreiden in Kloosterzande in de gemeente Hon- tenisse. De „funderingploeg" van de N.V. Vlaco is er onlangs reeds aan het werk getogen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu er door de Portuge se regering verontschuldigingen aangebo den zijn voor de wijze waarop de Portu gese politie de ifitgewezen Portugees Da Silva heeft behandeld, bestaat er voor de Nederlandse regering geen aanleiding tot het doen van verdere stappen bij de Por tugese regering. Dit zegt minister Schol ten (Justitie) in zijn antwoord op vragen hierover van het Tweede-Kamerlid Scheps (P.v.d.A.). Da Silva werd bij aankomst in Portugal door de Portugese politie in de boeien ge slagen, hoewel de verzekering was gege ven, dat uitpolitioneel oogpunt geen be langstelling voor hem bestond. Da Silva bevindt zich thans ter observatie in een hospitaal.

de Stem | 1965 | | pagina 3