Program Cals bestrijdt speculatie met huizen Kind vermoord in bos bij Eindhoven sempra Zeshonderd gasten op van Ambonezen bruiloft Supersonisch geknal boven bondsdag in gelaten West-Berlijn UITGERUST VEVE0 DANSEN EN ETEN TOT ANDERE MORGEN MICHAEL CHAPLIN OOK FILMACTEUR Toevalskoppel ROMANCE TUSSEN GORILLA S Mooie beloften van onbekende GELIJKSPEL OVERSCHOT Aardbeien plukken straks duur Wilson strijdt tegen rassenscheiding GEZONKEN Doelen in Lima na bloedige rel om tarieven Prins Bernhard in Breda bij verzetscongres VARKENSPEST IN DRENTHE iDRAKACEL DAGBLAD VOOR ZEELAND SPEURTOCHT Wetsontwerp verf van Veranderlijk Uitgeslapen? néén... 105e JAARGANG Ne. 24863 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DON D 6 R P A G 8 APRIt 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KWART WINST NAAR FISCUS (Van onze correspondent) MSTERDAM In Artis kijkt men vol belangstelling uit naar iet gorilla-huwelijk, dat waarschijn lijk begin mei voltrokken zal wor den en dat een einde zal maken aan de lange eenzaamheid, waarin de mannelijke mensaap Babar nu al sinds 1960 leeft. Men is er na melijk door een ongelofelijk toeval in geslaagd, in Hannover een vrou welijke gorilla te vinden. Deze die ren zijn uiterst zeldzaam. Babar is thans 14 jaar oud, zijn toekomstige ega Rajah telt achttien lentes. De e romance, die straks achter de tralies zal opbloeien, heeft een merkwaardige voorgeschiedenis. Rajah, die door een ruil met Chi cago in de dierentuin van Hannover terecht is gekomen, stond namelijk tot voor kort in de burgerlijke stand ingeschreven als mannetje. Pas toen hij, pardon zij, door een nieraandoening zeer drastisch werd noeg naderen voor het noodzakelij- geveld, kon een dierenarts dicht ge- ke onderzoek en kwam de aap uit de mouw. Artis-directeur Jacobi reisde bij het horen van de ontdekking on middellijk naar Hannover om het opzienbarende feit met eigen ogen te verifiëren en om de onderhandelin gen te openen, die Rajah naar Am sterdam moesten bréngen. Hij had succes, zodat de vrouwtjesgorilla, die 75 kilo weegt, onder hypnose naar Amsterdam zal worden ge bracht, zodra haar kwaal genezen is. Voor de grommige Babar bete kent dit eindelijk gezelschap. Sinds de oerang oetang Sam vijf jaar ge leden uit overwegingen van lijfs behoud van hem gescheiden moest worden, heeft nooit meer iemand zich in de kooi durven wagen. De vraag die Artis nog kwelt, en die pas straks door de praktijk kan worden opgelost, is, of de klui zenaar nog wel gezelschap zal dul den. Men hoopt echter, dat de 75 kilo charme die Rajah als bruids schat meebrengt, hem zal vermur wen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijfentwintig procent speculatie-winstbelasting op de verkoop van roerend en onroerend goed is een punt, dat in het ontwerp-regeringsprogram van formateur Cals is opgenomen. Het Parool meldde dit woensdagavond. Het deelde eveneens mee, dat een soort nationaal grondbedrijf wordt overwogen, om gronden op te kopen voor boeren, die wegens stadsuitbreiding moeten verhuizen. De boeren zullen ook een geldelijke vergoeding kunnen krijgen, over eenkomstig de waarde als landbouwgrond. Lokale overheden zouden een voorkeursrecht kunnen krijgen bij de aankoop van grond, om speculatie tegen te gaan. Verdubbeling van woningwet-subsidies voor huurhuizen en een gemeenschaps-bouwbedrijf om te experimenteren, worden eveneens overwogen. VIER STAKENDE taxichauffeurs uit Rotterdam zijn gearresteerd omdat zij met hun auto een personenwagen tot stoppen dwongen en daarna de wielen in plankjes met spijkers lieten rijden. WEGENS VERDUISTERING van 18 miljoen D. mark is de voormalige bank bed rijfsleider Wilhelm Gericke (48) in West-Berlijn tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. DE LEERLING-MONTEUR Vincent van der Hoeven (14) is woensdagochtend om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk in Rotterdam. De jongen botste met zijn bromfiets tegen een vrachtauto. IN HET MARINE-opleidingskamp Hil versum is een licht geval van nekkramp geconstateerd. Er zijn enige preven- tief-hygiënische maatregelen getroffen. IN MADRID heeft de politie woensdag avond een menigte van naar schatting duizend arbeiders uit elkaar gejaagd, die een betoging voor stakingsrecht hiel den. VOOR HET FRANSE kleuren T.V.- systeem hebben zich in Wenen 23 lan den uitgesproken. Elf landen stemden voor het Duitse en twee voor het Ame rikaanse systeem. IN LICHTENVOORDE overleed het 5 jarig dochtertje van de fam. Boschker van Uem nadat zij met het hoofd tegen een passerende personenauto was ge vallen. IN EEN ZIEKENHUIS in Rotterdam overleed gistermorgen L. Lagevveg (56) uit Klaaswaal. Hij was met zijn brom fiets door een personenauto aangereden. TWAALF ARBEIDERS zijn gedood en verscheidene anderen gewond toen ge steente van een berghelling bij Beiroet stortte. DE EXECUTIE van de Vietcong-terro- rist Le Dua is opnieuw uitgesteld tot vanmiddag 1 uur. DRIE AMERIKANEN zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld door een federale jury, in verband met de moord op mevrouw Viola Liuzzo. ijve raarster voor gelijke burgerrechten. Tot woensdagavond laat heeft de forma teur verder niets nieuws kunnen mel den. De situatie rond de kabinetsformatie is nog steeds moeilijk. Wel schijnt thans de zekerheid te bestaan dat mi nister Luns op Buitenlandse Zaken wordt gehandhaafd. De strijd is nu ge heel geconcentreerd op de sociaal-eco nomische driehoek. In politieke krin gen verluidt, dat de A.R. op een zetel in deze driehoek géén prijs stelt. Dat betekent, dat hetzij de K.V.P. hetzij de P.v.d.A. twee departementen van de drie zou moeten gaan beheren. De vraag of formateur Cals op korte termijn uit de moeilijkheden komt, was woensdagmiddag nog niet te beant woorden. Drs. Schmelzer heeft bijna twee uur met de formateur gesproken. De K.V.P.-fractievoorzitter verklaarde, dat hij in de tweede ronde de formateur opnieuw van advies had gediend. Hij hoopt van harte dat het mogelijk zal zijn, deze formatie constructief voort te zetten. Op de vraag of de K.V.P.-frac tie zo nodig spoedig weer bijeen zou komen, weigerde de heer Schmelzer antwoord te geven. „Daarover wil ik me liever niet uitlaten", zei hij. Mr. Cals heeft 's middags laten we ten, dat hij na de bezoeken van de drie fractieleiders thans over alle gegevens beschikt die hij in dit stadium van de formatie nodig heeft. De formateur heeft enige tijd nodig om de beschik bare adviezen van de heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek op zinvolle wijze te verwerken. In politieke kringen concludeert men hieruit, dat mr. Cals ernstig overweegt nu zelf knopen door te hakken, nadat hij wellicht telefonisch nog overleg heeft gepleegd met dr. Vondeling. Zou de P.v.d.A. het been geheel stijf, hou den, dan zijn de zorgen voorlopig nog niet van de baan. Drs. Schmelzer heeft gezegd dat de formateur thans de ver antwoordelijke man is, die met een ei gen conceptie moet kunnen komen. CALS: laatste loodjes (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Enerverend was het wel gisteravond in het Feijenoordstadi- on. Heel Nederland hoopte op een re vanche. De hardste spelers waren gere kruteerd om een overwinning op de Noordieren te bevechten. Hard was het ook, maar de scheidsrechter hield de £°ec* *n hand. En beide ploegen hebben loon naar werken gekregen. Een gelijkspel gaf het best de verhoudingen weer. Nederland was meer in de aanval, maar Noord-Ierland legde iets meer raf finement op de groene grasmat. Voor een reportage zie onze sportpagina. (Van onze verslaggevers) BREDA Het is zeer wel mo gelijk dat er dit seizoen heel wat minder aardbeien zullen worden geplukt dan in voorgaande seizoe nen. Gevolg van de hoge pluklo- nen, die het de tuinder vaak bij zonder moeilijk maken zijn bedrjjf rendabel voort te zetten, kei „Het gaat uitgesproken slecht Dit kan men lezen in het arti- bij de tuinders", elders in dit blad Het bevat reacties van tuinders in ons verspreidingsgebied op de eer der uitgesproken rede van de heer M. Prins, voorzitter van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. (Van onze correspondente) EINDHOVEN Bij Eindhoven i het jongetje Corrie Hofman (6) woensdag vermoord gevonden. Militairen vonden het kind in de bossen bij de Leenderhei. Een onbekende had het kind twintig uur eerder meegelokt. Hjj had het kind een haasje in een kooitje beloofd. Van de moordenaar ont breekt nog ieder spoor. Corrie, het derde kind van het gezin Hofman uit de Tweede Kruizemunt- straat was met zijn broertje en twee vriendjes aan het spelen in de omge ving van het vogelpark Animali, aan de rand van Eindhoven in het stadsdeel Straten. De vijfjarige Johnny en de zesjarige buurjongetjes Henny van Ge- mert en Miohiel van Hatten kwamen tegen zeven uur ontstelt thuis en ver telden mevrouw Hofman dat Corrie was meegegaan met een man in een bruine jas op een fiets. De man had gevraagd of een van de jongens een haasje in een kooitje wilde hebben. Corrie, die vol gende maand zeven geworden zou zijn, had voor zijn verjaardag een vogelkooi tje gevraagd en nam het aanbod van de man om per fiets het kooitje te halen aan. Het dprp Leende ligt ongeveer vijf kilometer verwijderd van Animali. Mi- chiel had zijn vriendje nog gewaar schuwd niet rrïet de vreemde man mee te gaan, maar een haas in een kooitje was voor de blonde Corrie te aantrek kelijk. De moeder belde na de mededeling van de drie kameraadjes ogenblikkelijk de Eindhovense politie op. die een groot aantal manschappen inschakelde voor een grootscheepse speurtocht. Dat was om ongeveer zeven uur 's avonds. Het enige signalement dat de kinderen had den kunnen geven, was dat de man een bruine jas droeg en dat hij nog niet zo erg oud was. Om kwart voor negen belde een man de redactie van het Eind- hovens Dagblad op met de mededeling, dat de jongen niets zou overkomen. Een half uur later verzekerde dezelfde stem nogmaals dat er niets met het kind zou gebeuren. Om ongeveer een uur 's nachts werd het politiebureau opge beld. Iemand zei, dat vader Hofman woensdagmorgen om elf uur bij „At lanta" zou moeten komen zonder poli tie. Tot voor twee jaar bestond er in Eindhoven het grote hotel Atlanta in het centrum. Maar dat heeft plaats moe ten maken voor een in aanbouw zijnde grand-bazar. In de stadsbuurt Gender- dal bestaat echter nog een klein café Atlanta en daar wachtte gistermorgen de vader met twee rechercheurs in bur ger. Niemand kwam echter opdagen. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de politie met tal van burgers de omgeving van het Vogelpark Animali afgezocht. Gistermorgen werd een pe loton van de stormbrigade met twee honden en een honderdtal militairen uit Oirschot ingeschakeld bij de speurtocht De uitgestrekte Leenderheide werd ge heel uitgekamd. Om kwart voor twee werd uiteindelijk het lijkje van Corrie Hofman door een groepje militairen ge vonden. Het knaapje werd gewurgd, vermoedelijk met bretels die aan zijn groen gestreept broekje bevestigd wa ren. Een zedenmisdrijf is niet waar schijnlijk. De politie meent te maken te hebben met een geestelijk gestoorde. Dit leidt men af uit de telefoongesprek ken die de krantenredactie en het po litiebureau hebben gevoerd met de on bekende, hoewel men niet weet of hij en de ontvoerder een en dezelfde per soon zijn. LONDEN (Reuter) In Londen zijn woensdag de eerste wettelijke maatrege len van de Britse regering tegen rassen discriminatie aangekondigd. De Britse regering beoogt met het wetsontwerp, dat in mei in het Lagerhuis komt, de discriminatie in sommige openbare ge legenheden op te heffen en ophitsing tot rassehaat buiten de wet te stellen. Het ontwerp dat de naam wet op be trekkingen tussen rassen heeft gekregen zal niet tegengaan dat hospita's bord jes met het opschrift „geen kleurlingen" voor hun ramen blijven zetten. Ook fa brieken kunnen gekleurde arbeidskrach ten blijven weigeren en golfclubs kun nen joden uitsluiten van het lidmaat schap. Als de wet wordt aangenomen zal er een einde komen aan de discriminatie in openbare gelegenheden zoals hotels, res taurants, theater^, bioscopen en het open baar vervoer. Bij eerste overtreding volgt een boete van 500 gulden en bij herhaling het dubbele van het bedrag. Niet alleen het weigeren van toegang betekent een overtreding maar ook on redelijk langzame dienstverlening of het vragen van hogere prijzen. Huiseigenaren mogen volgens het wetsontwerp in een huurcontract geen clausule opnemen, waarbij onderver huur aan kleurlingen wordt verboden. Maar ze mogen wèl weigeren hun eigen dom rechtstreeks aan een kleurling te verhuren. ROTTERDAM (A.N.P.) De „Ora et Labora", GO-5, uit Stellendam is gis teravond door nog onbekende oorzaak lek geraakt en na korte ttfd gezonken. Het schip bevond zich op dat moment ongeveer 18 mijl ten noordwesten van de Nieuwe Waterweg. Toen de „Ora et Labora" in moeilijk heden raakte, werd zij onmidellijk in- gèsloten door verscheidene andere sche pen uit Stellendam, waaronder de kot ter „De Twee Gebroeders", die de be manning overnam. Uit Hoek van Holland vertrok het bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van den Tak's Bergingsmaatschappij. De „De Twee Gebroeders" heeft de bemanning van de „Ora et Labora" naar Scheve- ningen gebracht. LIMA (PERU) (A.F.P.) De hevige wanordelijkheden, die zich sinds twee dagen in Lima voordoen in verband met het verhogen van de tarieven voor de openbare vervoermiddelen in de Peru aanse hoofdstad, hebben gisteren twee doden, onder wie een jongen van veer tien, gevergd. Een honderdtal personen werd gewond. Er zijn ruim honderd per sonen gearresteerd. De betogers tegen de tariefsverhogin gen hebben achttien autobussen in brand gestoken en een vijftigtal beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Prins Bernhard zal aanwe zig zijn bij de opening van het lande lijk congres van de Nederlandse Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet. Het congres, dat op 7" en 8 mei wordt gehouden, zal met een rede door prof. I. A. Diepenhorst in een van de K.M.A.- gebouwen worden geopend. LONDEN (Reuter) Michael Chaplin (18), die binnenkort zijn de buut zal maken als zanger, heeft woensdag een contract getekend voor een rol in de film „Promise her any thing". Produktieleider Stanley Ru bin zei dat de zoon van Charlie Chaplin de rol van een Bohemien zal spelen. Tot heden kreeg Michael een steunuitkering van honderd gul den per week. Hij werkte niet en hing de ,,beatnik" uit. Op de foto Michael met zijn vrouw Patricia (25) en de zes maanden uide Christian. (Advertentie) SCHIEDAM Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zware bewolking met aanvankelijk op veel plaatsen regen of mist. La ter op de dag verspreid optredende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatu ren. Vandaag: Zon onder 19.25 uur. Maan onder 0.2.25 uur. Morgen: Zon op 05.57 uur. Maan op 10.57 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zeshonderd Ambonezen uit het hele land zullen vrijdag te gast zijn op het bruiloftsfeest van Arnold Tuankotta (25) en Rosa Teterissa (22) te Breda. Het zal een even kelossaal als langdurig feest worden. Het begint om tien uur 's avonds en zal vermoedelijk niet eerder dan zaterdagochtend om streeks zeven uur zijn beëindigd. Voor dit huwelijksfeest, dat duizen den guldens gaat kosten en waarvoor in het hartje van de Bredase Ambo nezen wijk een 47 meter lange tent, is gebouwd, zijn vele Ambonese mannen en vrouwen al dagen lang in touw. De bruidegom, metaalarbeider in Oos terhout, en zijn bruid slaan de voorbe reidingen voor hun huwelijksfeest met kloppende harten gade. Want voor een Ambonese bruiloft komt heel wat meer kijken dan* voor een Nederlandse. De traditie eist dat alle familieleden met kinderen worden uitgenodigd. Vandaar de grote tent en de kilo's voedsel. De honderden uitno digingskaarten zijn zowel in het Maleis als in het Nederlands verzonden. De hoogtijdag voor het Ambonese bruidspaar begint morgenochtend me' een normale burgerlijke huwelijks vol trekking ten stadhuize. Daarna zal pre dikant ds. J. Keilahu het huwelijk in het kerkje van de Bredase Ambonezen- wijk inzegenen. In de versierde feesttent zullen bruid en bruidegom vervolgens in aanwezig- heid van de naaste vijftig familieleden door hun ouders en de predikant wor den toegesproken. Dan is het tijdstip aangebroken waar op de bruidegom de enorme bruids taart aansnijdt en de partjes onder zijn familie ronddeelt. Om twaalf uur gaat men aan tafel voor het diner, dat een keur van Indische gerechten vermeldt. De dag wordt verder met spijs en drank doorgebracht tot 's avonds om acht uur de receptie voor alle genodigden begint. Voor deze receptie zijn ook vele Neder landse kennissen uit de omliggende stra ten uitgenodigd. Tot slot een vrolijk en uitbundig feest, waaraan alle zeshonderd gasten zullen deelnemen. Het bruidspaar opent het bal met een volksdans, de Kataredji ge naamd. De andere ochtend zullen Arnold Tu ankotta en zijn bruid pas de gelegenheid krijgen afscheid te nemen van alle zes honderd bruiloftsgasten. Zo wil het de Ambonese traditie. En de Bredase Am bonezen voelen er ook al kost het duizenden guldens niets voor om daarmee te breken. (Van een onzer verslaggevers) BERLIJN Het zenuwoorlogje in Berljjn heeft vandaag geen nieuwe hoog tepunten bereikt. Het werd voortgezet met een slakketempo voor het verkeer op de autobahn naar Berlijn en met su personisch tempo boven de congreshal in de Berlijnse Ticrgarten, waar de bondsdag vandaag bijeen kwam. Enkele duizenden Berljjners volgden voor het gebouw, dat een der Amerikaanse ge schenken aan Berlijn is, het drukke gaan en komen dat begeleid werd door doffe knallen en snerpende geluiden van over vliegende Russische vliegtuigen. Binnen bezwoer president Gerstemaier dat de Berlijnse zitting van de bondsdag niet als een politieke demonstratie was bedoeld, maar als een uitoefening van een door de vier bezettingsmogendheden erkend recht. Voor de zitting zelf be stond een nog grotere belangstelling dan de bondsdag ooit heeft mogen trekken De gehele immense hal van het gebouw was bezet door- een publiek dat zich stierlijk verveelde bij de afhandeling van het traditionele vragenuurtje van de bondsdag. Problemen als de prijs van gesneden roggebrood werden besproken Vragen die het gesprek gemakkelijk op de positie van Berlijn en de verhouding tussen West- en Oost-Duitsland hadden kunnen brengen, werden voorzichtig aangehouden om straks ongestoord in Bonn te kunnen worden behandeld Men wilde liever geen debat over deze echt Berlijnse vraagstukken riskeren. Dit was slechts een van de tekenen dat niemand er hier heil in ziet het zoveel ste Berlijnse stormpje aan te wakkeren. De Berlijnse boulevardpers put zich wel iswaar uit in krijgshaftige kreten, maar de officiële uitingen zijn uiterst bedacht zaam. Het protest van de geallieerde commandanten bij hun Russische collega had een gematigde toon. De senaat van de stad riep de bevolking op het luid ruchtige treiteren maar op gelaten wij- ze over zich heen te laten gaan. Dat ge beurde dan ook en het hele toneel ln de zonnige Tiergarten werd woensdag middag dan ook min of meer genoten als een politieke circusvoorstelling. Lust om de wrijving te laten ontaarden in een duurzame terugslag in de toch al zo moeilijke technische en commerciële contacten met de Oostduitse staat be speurt men hier allerminst. Eerder hoort men veel waarschuwende stemmen tegen represailles door dreigingen deze con tacten te bemoeilijken. Ook van ooste- lijke kant laat men het bij treiteren. In West-Berlijn neemt men eigenlijk aan, dat de Sovjet-regering met tegenzin haar toestemming en medewerking geeft aan deze storingsactie van Ulbrichts regering en dat zij deze niet heeft toegestaan maatregelen te nemen, die een werkelijk moeilijke toestand zouden doen ontstaan Met andere woorden: de laatste Berlijn se crisis blijft op een laag pitje. Er wordt niet meer zo hoog gespeeld als in de da gen van John Foster Dulles, ook al prijk te diens naam midden in het spektakel. Het tijdelijke onderkomen van de bonds dag ligt namelijk aan een weg. die de naam van de vroegere Amerikaanse mi nister draagt. ASSEN (A.N.P.) Te Laagheiden (gem. Beilen) zijn drie varkensbedrij ven door varkenspest aangetast Van de landbouwer D. Talens Hzn. moesten 31 varkens en 92 biggen, voornamelijk stamboekdieren, voor een waarde van f 19.290,worden afgemaakt. Verder werden nog afgemaakt varkens van de landbouwers A. Alkema en van de heer J. Mulder. (Advertentie) DE ..HARDE'' MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ..ZACHTE

de Stem | 1965 | | pagina 1