Rijksgoedkeuring voor f 16000 woning" ineens FÉ Misterieuse moord op Britten voor eeuwig een raadsel? supralux IJ hetle INDIEN AAN VOORWAARDEN VOLDAAN: ierf" Nescafé Ook Nederlanders zoeken eigen liturgische taal iet pittige 395 1395 122 69 :n iNS 98 ilTJES 98 !GE 89 dde le n Dat is pas staken |non-runiii Judo-Anton. als blinde HELBIG HOORT 4.5 JAAR EISEN Moskou was voor ons een hel! Bredase neerlandicus meent: W' Over speciaal fonds Vakcentrales Geen gesprek meer met werkgevers J klanten Ier goed van en li goedkoper! ISAUS 68 iNADE Ministerie geeft boekje uit met 72 ontwerpen Financiering 2kuneslere hui<l? wereld-delen speldjes. IN NIJMEGEN: Journalistendag gemolesteerd door studenten Ex-medewerker van Adenauer. Airikancn terug naar huis: VERF EN LAK DE VERGELDINGSMACHT IN AMERIKA EN RUSLAND Haex onmisbaar voor defensie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 APRIL 1965 fam normaal of coffetnevry. Ine gewoonte: koffie fcteen een opgewekte Itset, in „houtnerf" iketten Prijzen 50 g 4 f4.25 8 f6.90 16 f 12.75 lid. linde Nescafé moVkaservies op de binnenzijde van het van 475 nu ersen/frambozen) met 20 zegel» iet 20 zegelt met 30 zegelt zoetzuur met 20 zegel» met 10 zegelt leerlijk banket) met 10 zegel» UTRECHT De drie Nederlandse vak centrales, N.V.V., N.K.V. en C.N.V., zul len niet ingaan op de suggestie van de werkgevers om in een speciale commis sie nog eens het vraagstuk georganiseer - den/ongeorganisecrden te bestuderen, nu vaststaat dat dc werkgeversorganisaties geen wijziging wensen te brengen in hun ingenomen standpunt. Zoals bekend wensen de werkgevers door beide partijen gelijkelijk beheerde fondsen, waaraan de werkgevers bijdra gen zouden verstrekken en waaruit met name omschreven activiteiten in het be lang van de samenwerking in de be drijfstak zouden worden gefinancierd. De werknemersorganisaties daarente gen wensen geen gelijkelijke samenstel ling van deze fondsen en willen zölf de besemming vatn de gelden vaststellen. Dit kan zijn voor bepaalde scholingsacti viteiten maar ook voor uitkeringen aan georganiseerde werknemers, al naar ge lang de c.a.o.-partners dit voor de be trokken bedrijfstak of onderneming het meest reëel achten. De drie vakcentrales zullen het nu aan de betrokken vakbonden overlaten om regelingen te treffen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ministerie van Volkhuisvesting en Bouwnijverheid heeft onder de titel „16.000-gulden woningen" een boekje laten verschij nen, dat 72 ontwerpen van woningen met een bouwsom van ten hoogste 16.000 gulden bevat, waarvoor onder bepaalde voorwaarden de vereiste rijksgoedkeuring onmiddellijk na aan vraag wordt verleend. De ontwerpen bestaan uit tekeningen van plattegronden, doorsneden en gevels van woningen. Aan de hand van deze, uit alle provincies afkomstige ontwerpen, kunnen belangstellenden nagaan welk woningtype voor hen het meest geschikt is. Onder de plannen bevinden zich ont werpen voor bungalows en voor wonin gen bestaande uit twee woonlagen, vrij staand of als bijenhuis te bouwen. Het aantal personen dat in de wonin gen gehuisvest kan worden is in 5 geval len twee, in 12 gevallen drie, in 13 gevallen vier, in 31 gevallen vijf, in acht gevallen zes en in drie gevallen zeven. De bouwinhoud van de woningen va rieert van 192 tot 321 m3. Voor het verkrygen van rijksgoedkeu ring op plannen voor een 16.000-gulden woning moet worden voldaan aan de volgende voorwaarden: 1. De kwaliteit mag niet beneden de aan woningwetwoningen gestelde eisen liggen. 2. Er moet voldaan worden aan bepa lingen van de gemeentelijke bouw verordeningen cn aan stedebouwkun dige voorschriften. 3. De benodigde grond moet eigendom zijn van degene die de woning zelf gaat bouwen, of de grondovcrdracht aan de toekomstige bewoner moet af doende verzekerd zijn. De bouwkos ten mogen niet ten dele in de grond - overdracht worden verrekend. 4; De aannemingssom voor normale wo ningen mag de 16.000 gulden niet overschrijden. In bijzondere gevallen echter kunnen voor de huisvesting van grote gezinnen van meer dan 6 perso nen en voor een zware fundering ho gere kosten worden aanvaard. 5. De 16.000-guidenregeling kan alleen worden toegepast in gemeenten, waai de bouwcapaciteit van ter plaatse ge vestigde of werkende kleine aanne mers onbenut is of onbenut dreigt te raken. Daarom gelden als voorwaar den dat maximaal zes woningen van een complex cf serie tegelijk kunnen worden goedgekeurd. 6. De rijksgoedkeuring kan uitzon deringen daargelaten slechts wor den gegeven ten behoeve van ingeze- i tenen van de gemeente waarin de woning gebouwd wordt. De bouw moet bijdragen tot opheffing van de woningnood. Er zal dan ook geen medewerking worden verleend aan de bouw van weekendhuisjes, zo genaamde tweede woningen en ande re soortgelijke projecten. De uitein delijke beoordeling hierover berust bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Voorts geldt dat voor de bouw van een 16.000-guldenwoning met tenminste vier woon- of slaapkamers, van overheids wege financiële steun wordt verleend in de vorm van een bijdrage-ineens en een garantie voor een lening. De bijdrage-ineens variërend van 700 tot 1600 gulden wordt door het rijk verleend aan meerderjarige perso. nèn onder de voorwaarde dat zij de wo ning .gedurende minstens 10 achtereen volgende jaren als eerste eigenaar zul len bewonen. De garantie voor een le ning wordt door de gemeente verstrekt. De lening mag ten hoogste 90 pet. van de stichtingskosten bedragen en een loop tijd van hoogstens 30 jaar hebben. Op deze bedragen komen dan nog toe slagen voor gronclkosten, variërend naar gelang van de gemeenteklasse, te weten: in klasse IA 25 pet. van het basisbedrag en in 1B 20 pet., in klasse twee 14 pet., in klasse drie 9 pet. en in klasse vier 5 pet. Voorts wordt dan nog een toeslag gegeven voor funderingskosten, die va rieert van 0.54 pet. van het basisbe drag. Zowel de bijdrage als de garantie kan o.mbij een der volgende adres sen worden aangevraagd Stichting „De eigen Woningte EindhovenStratinnsedijk 31 en Stichting Bevordering eigen Wo- ningbezitte Den HaagVan de Spie gelstraat 8. Dit bureau werkt lande lijk. Het boekje 16.000 gulden wonin gen" is a f 5.20 verkrijgbaar bij het Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf Chr. Plantijnstraat te Den Haag. (Advertentie) Babyderm-zeep Bi] Babyderm-zeep (dubbel stuk), -poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijke Een jilmscène uit „Simson en Delila", die in de Cinecitta-studïo s in Rome werd opgenomen. Simson (Anton Geesinkis blind gemaakt ca wordt vernederd. Een 80 cm Innge duierg (Andritino Cornelli) leidt de reusdie zijn krocht is kwijtgeraakt, aan een touw. (Advertentie) (Van onze correspondent) NIJMEGEN Twee Nijmeegse jour nalisten zyii gisternacht door een groep dronken soeiëteitstudenleii ernstig ge molesteerd. Dat gebeurde tijdens een bezoek, dat de verslaggevers brachten aan het sociëteitsgebouw van de studen tenvereniging „Telemachus". die binnen kort het eerste lustrum viert. Naar aanleiding van een eerder door ..Telemachus"' georganiseerd weekend voor de pers hadden de journalisten an dermaal de wens te kennen gegeven een nachtelijk bezoek aan de sociëteit te brengen. In de vroege woensdagochtend uitten ..extreme elementen" van de sociëteit hun ongenoegen over bepaalde publika- ties van de zijde van de universitaire pers, waarbij het tot handtastelijkheden kwam. Naast beschadiging aan hun kleding, liepen de verslaggevers lichte verwon dingen op ten gevolge van glasscherven. Journalisten hebben besloten voorlopig geen aanklacht tegen de sociëteit „Tele machus" in te dienen. Zij zullen afwach ten welke maatregelen het sociëteitsbe- stuur denkt te treffen. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Gaston Dominici is dood. De naam van de 88-jarige, in alle stilte begraven, blijft voorgoed verbonden aan een van de opzienba rendste processen van na de' tweede wereldoorlog. Zijn geheim heeft hij meegenomen in zijn graf. Tenzij er nog medeplichtigen komen opdagen zal nooit met zekerheid vaststaan, wie in de nacht van 4 op 5 augustus 1952 het Engelse echtpaar Drummond met het 11-jarige dochtertje Elisa beth heeft vermoord. Niet de eersten de besten hebben volgehouden, dat Gaston Dominici ten onrechte ter dood werd veroordeeld. Tot hen be hoort Frankrijks beroemdste advo caat, Maitre Floriot. Op de avond van de vierde augus tus kampeerden de Engelse dokter sir Jack Drummond, zijn vrouw Lady Ann en hun dochtertje Elizabeth op een terrein bij Lurs in de Beneden- Alpen. Zij lieten hun wagen aan de kant van de weg staan op ongeveer 150 meter van een boerderij, be woond door Gaston Dominici, diens vrouw en Gastons zoon Gustave en diens vrouw. Nog diezelfde nacht werden de Drummonds vermoord. De volgende morgen werden hun lijken gevonden. Lady Drummond lag vijf meter van de wagen verwijderd, ver borgen onder een deken, gedood door drie kogels in de borst. Sir Jack lag twaalf meter van de auto vandaan, aan de tegenovergestelde kant van de weg. Op hem lag een opgemaakt veldbed. Hij was gedood door twee kogels in de rug en bovendien aan de hand gewond. Het meisje van elf jaar lag op tachtig meter afstand van de auto. Het stoffelijk overschot vertoonde geen enkel kogelgat. Zij was door een zwaar voorwerp afge maakt, vermoedelijk tijdens haar vlucht. De politie vond op de plaats van het misdrijf slechts twee hulzen en twee kogels. In de Durance, die langs de boerderij stroomt, werd een Amerikaans karabijn gevonden, in twee stukken gebroken. Splinters van het wapen vond men in de ver brijzelde schedel van het meisje. Hul zen en patronen behoorden bij de karabijn. Tijdens het onderzoek vond de po litie op de boerderij een pas gewas sen mannenbroek. Op het weiland vond men sporen van touwschoenen, maat 42 1/2. Merkwaardig genoeg werd naar de herkomst van de pas gewassen broek en de voetsporen geen verder onderzoek ingesteld. Waarschijnlijk heeft de politie ge dacht: voor ons is de gevonden kara bijn genoeg. Alvorens het geruchtmakende pro ces begon duurde het onderzoek niet minder dan vijftien maanden. Clovis, de oudste zoon van Gaston Dominici, verloor het bewustzijn toen men hem de karabijn liet zien. Hij en zijn broer Gustave werden herhaaldelijk op onwaarheden betrapt. Gustave had volgens zijn zeggen de dag, vooraf gaande aan de moord, de gehele dag op het land gewerkt. Hij constateer de een lichte aardverschuiving, was per motor twee kilometer verder, langs de spoorbaan naar de politie gereden om te waarschuwen, was thuis gekomen, naar bed gegaan en hoorde 's nachts schoten. Verstijfd van schrik was hij in bed blijven lig gen. Pas de volgende morgen vond hij het lijkje van Elizabeth, was er toen zelf niet op uitgegaan om de politie te alarmeren, maar had dat gevraagd aan een voorbijkomende motorrijder. Later bleek dit verhaal niet te kloppen, want op weg naar de auto kon Gustave nooit het in een ravijn verborgen lijkje van Elizabeth hebben gezien. Hij wist, waar de ouders kampeerden. Zijn eerste na tuurlijke reactie had moeten zijn: de ouders waarschuwen, een afstand van tachtig meter. Op weg naar de auto had hij de lijken van sir Jack en Lady Ann moeten zien liggen, .afstanden van vijf en twaalf meter. Zonder iets te zeggen is Gustave naar huis te ruggegaan, ofschoon hij vlak bij de auto stond toen hij de voorbijkomen de motorrijder vroeg: „Waarschuw de politie". Ondervraagd door de politie bekende Gustave, dat Elizabeth nog leefde, toen hij haar vond. Ook bij de reconstructie van de moord waren er dingen, die niet klop ten. Gaston Dominici beschuldigde zichzelf weliswaar van de misdaad die beschuldiging heeft hij later vele malen herroepen maar bleek in het geheel niet to kunnen omgaan met een automatische karabijn. In een onbewaakt ogenblik ontliep de toen 75-jarige de politie en ging er als een jongen van twintig vandoor, regelrecht naar de spoorwegbrug, die hij over wilde springen om een 'eind aan zijn leven te maken. Nog op het laatste ogenblik wist een inspecteur van politie hem.te grijpen. Het proces leverde aangrijpende momenten op, vooral toen zoon Clo vis zijn vader met de vinger aanwees als de moordenaar. Nog dezelfde avond, toen Gsaton ter dood veroor deeld was, deed de oude man in zijn cel opzienbarende onthullingen en beschuldigde zijn zoon Gustave en zijn kleinzoon Roger Perrin van de misdaad. Het onderzoek in die rich ting leverde geen enkel resultaat op en het bleef bij het doodvonnis, dat door wijlen president René Coty ver anderd werd in levenslange opslui ting. Na zijn invrijheidsstelling heeft Gaston Dominici nog bij twee doch ters ingewoond voor hij werd opge nomen in een tehuis voor ouden van dagen in Digne. Daar is hij dezer da gen aan de gevolgen van een long ontsteking overleden. Negen kinde ren heeft hij groot gebracht. Van zijn kleinkinderen was hij de tel kwijtge raakt: het waren er veertien of vijf tien. KARLSRUHE (DPA) De openbare aanklager heeft gisteren voor het hoog gerechtshof in Karlsruhe tegen de 53 jarige voormalige Westduitse regerings functionaris Erich Helbig viereneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. Helbig, ge wezen hoofdreferendaris op de bonds- kanselarij, heeft zich vplgens hem schul dig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen, het onderhouden van veri*aderlijke betrekkingen met een niet nader genoemde mogendheid van het oostelijk blok en het breken van de eed van geheimhouding. Voorts eiste de aanklager twee jaar verlies van burger rechten en verbeurdverklaring van een kleinbeeldcamera en een som gelds van achtduizend mark. Er moet volgens hem slechts een jaar van het voorarrest in aftrek worden gebracht, omdat de be klaagde het onderzoek aanmerkelijk vertraagd heeft. Vrijdag zal het hof vonnis wijzen. NAIROBI (UPI) Een van de 29 Kenyase studenten, die zojuist uit Rusland thifis zijn gekomen, heeft gisteren in Nairobi gezegd: „Het was een hel. iMoge God ons helpen die plaats te vergeten". De studenten verklaarden, dat zij zes maanden van ellende in de uni versiteit van Bakoe, die zij het „Bakoe indoctrinatiekamp" noemden, had den doorgebracht. Zij leden er hon ger, koude, rassendiscriminatie, vijan digheid en zelfs mishandelingen. Som migen van hen waren met stokken geslagen. De studenten waren in staking ge gaan naar aanleiding van de moord op een Ghanese student. De laatste acht dagen in Rusland sliepen zij op de harde vloer van het spoorwegsta tion waar de temperatuur onder nul was, zonder voedsel of dekens. Na een ultimatum om naar de universiteit terug te keren of weg te gaan, kregen zij vijftig minuten de tijd om hun koffer te pakken en aan boord te gaan van een Iljoesjin, die hen in Nairobi bracht. De universiteit leek meer op een kamp, vertelden zij, omdat er zoveel tijd werd ingeruimd voor „hersenspoe ling" en onderwijs in de communis tische leerstellingen. Een der studenten, Nicholas Nayan- gere, zei, dat het gebrek aan voedsel, geld en gastvrijheid nog draaglijk zou zijn geweest, maar gepaard aan de haat, die de Russen in Bakoe de Afri kanen toedroegen was te veel. Som mige Afrikaanse studenten werden vanuit hinderlagen overvallen en niet stokken en knuppels geslagen. „De rassendiscriminatie was on draaglijk", zei hij. „In restaurants weigerde men ons te bedienen en als wij met Russische meisjes wilden dansen, werden wij met slagen ver dreven. De studenten hadden zes jaar in Rusland willen blijven, maar bleven er slechts zes maanden. Van de 53 Kenyase studenten, die nog in Bakoe zijn, zouden ae meesten ook weg willen gaan. (Advertentie) DEN HAAG (KNP) De kritiek op het slechte Nederlands in de mis, op de verscheidenheid van vertalingen en op de te vroege invoering van de lands taal is in hoofdzaak onrechtvaardig. "VVie van de interne gang van zaken op de hoogte is, zal begrijpen, dat het niet anders kan en gekund heeft. Dit is de mening van de Bredase neerlandicus Th. Govaart, die zitting heeft in de commissies, die de vertalingen gereed maken en aan de bisschoppen ter goed keuring en invoering voorleggen. De heer Govaart stelde voorop, dat zich overal ter wereld, ongeacht de datum van invoering, moeilijkheden in het ge bruik van de landstaal voordoen. Ook Nederland zal zich moeten behelpen met voorlopige teksten. Ingevolge de beslissing van de bisschop pen is eerst een vertaling gemaakt van de vaste gedeelten van de mis. Het vertalen van de wisselende gedeelten duurt maanden, misschien zelfs jaren. Want nu de eeuwenoude Latijnse litur gische teksten gaan verdwijnen, meent hij, realiseren we ons. dat we voor een leegte staan. Wij hebben nl. geen eigen liturgische taal, die zowel waardig als begrijpelijk is en die bo vendien alle ruimte laat voor het mysterie van het geloof. De gewone spreektaal is weinig geschikt voor gebruik in de kerk, maar liturgi sche taal mag evenmin „deftige" taal zijn, want dat zou onnodige afstand scheppen. De kerk van Nederland is op zoek naar haar eigen liturgische taal. Het is daarom maar goed dat dc veranderingen en vernieuwing in de liturgie voor een groot deel nog maar voorlopig zijn en dat het nog een jaar of vier, vijf gaat duren voordat het meeste definitief zal zijn. De algemene herzieningen worden door de post-con- ciliaire commissie voor de liturgie in Rome voorbereid. De heer Govaart meent, dat het woord definitief in het vervolg steeds voor zichtig zal moeten worden gebruikt. Het Nederlands is een levende taal en het zal dus noodzakelijk zijn de liturgi-' sche taal steeds weer aan te passen aan de taalontwikkeling. „Men realiseert zich te weinig dat. behalve voor het gewone der mis, overal bestaande ver talingen (uit tweetalige missaals etc.) voorlopig gebruikt worden, tot de of ficiële vertalingen geleidelijk klaar ko men", zo meent de Bredase neerlandi- (Van onze Romeinse correspondent) ROME Er was een tijd waarin je over de 'vele beslommeringen van het moderne leven in een wereldstad nog wel eens lachend kon schrijven, b.u. over de gevolgen van een wolkbreuk of van die sensationele sneeuwval van de afgelopen winter, toen het leven in Rome gedurende de hele eerste dag zo volledig en compleet was lamgelegd alsof er een atoomaanval had plaats gehad. Maar wat er nu allemaal aan dc hand is, kan beslist niet amusant meer heten. Ik bedoel de eeuwige sta- kittgen, die elkaar opvolgen in steeds sneller ritme, waardo.or het leven in de grote stad voor ontelbaren gelei delijk aan ondraaglijk begint te vjor- den Zo hebben we nu de zoveelste totale bus- en tramstaking achter de rug. Onverwacht afgekondigd, be werkt zo'n staking ook al een wel haast totale ontwrichting, juist gezien de enorme afstanden. Voorts konden toe onlangs gedurende 24 uur niet te lefoneren of telegrammen versturen. Over de poststakingen begin ik maar niet eens meer. De achterstand is nu zodanig, dat men verbaasd staat als een brief uit het vaderland er maar een week over heeft gedaan. Brieven MilaanRome doen er nu vier tot vijf dagen over. Een telegram Turijn Genua ruim anderhalf etmaal. Re gelmatig brengt de pers ons opwek kende fotQ's van onafzienbare bergen postzakken, zoals die op het station liggen. Over. stations gesproken: in nog niet eens zo heel lang vervlogen ja ren was een spoorwegstaking een his torische gebeurtenis. Nu beleeft Italië ongeveer maandelijks zo'n staking en de pers wijdt er nauwelijks meer dan een kolom aan. Er zijn dan ook, om de zaak smeuïg te houden, al tal van variaties verzonnen, die niet anders bereiken dan dat vele miljoenen men. sen tot ivanhoop komen. Er wordt b.v aangekondigd, dat alle treinen vanaf een bepaald middernachtelijk uur voor twee volle dagen en nachten pre cies een uur te laat zullen vertrekken. O), en dat is nóg erger: dat ALLES 's ochtends, 's middags en 's avonds één vol uur zal lain liggen. Levens gevaarlijk overigens, omdat ook de spoorwegovergangen tijdens de sta kingsuren onbewaakt blijven en om dat b.v. ook treinen die zich in de tunnels bevinden plotseling stoppen en een vol uur blijven staan met als gevolg dat veelvuldig vergiftigings verschijnselen worden geconstateerd onder de reizigers (om maar te zwij gen van de angstaanvallen die lijders aan angstvrees onmiddellijk verto nen). Maar dat is allemaal nog lang niet het ergste. Dat de bakkers of de slagers of. zoals verleden maand, ALLE levensmiddelenwinkeliers hun zaak een hele dag tegelijk gesloten houden, doet ons niet veel meer. Maar op ditzelfde ogenblik zit de stad Rome met zijn bijna drie mil joen inwoners voor ttvee volle dagen en nachten zonder water. Officieel heet het: „tengevolge van een defect", maar iedereen zegt en denkt: „ja, ja" en „kom kom". En trouwens, als het waar is van dat defect, dan is het doodgewoon een onmetelijk schan daal. Dan ben ik er niet eens meer zeker van dat het maar 48 uur zal duren. En als er in de nauwe binnen stad tijdens dit weinig feestelijke weekeind nu eens een forse brand uitbreekt? Zelfs deze waterstaking is nog niet het einde van alles. Er is ons nu in het vooruitzicht gesteld dat heel Italië van de Alpen tot de zuid punt van Sicilië gedurende 24 uur zon der stroom komt te zitten. Inderdaad, dat is pas staken. Wat er dan alle maal komt stil te liggen, wat er dan voor gevaren dreigen, en wat er dan een astronomische schade wordt gele den, is niet te becijferen. Het is dan ook de laatste stap naar de complete chaos, waarvoor nu toch alle betrok kenen opeens schijnen terug te schrikken Nee, de stakingsontwikkeling in Italië sinds ongeveer twee en een half jaar is tot een gevaarlijk spel van baas-boven-baas uitgegroeid waaraan helemaal niets amusants meer te be kennen valt. (Advertentie) «erstie Russische massale raketaanval rikaanse mfnister vankost, aan honderd Amerikanen nof/," S„, P het leven. De V.S. hebben dan echter nog HcN?mara geloven kracht genoeg terug te slaaJ1 e" dan ka" riln n men moedertje Rusland opnieuw in kaart da" ''Êfr hef "ïoinê brengen. Uit de uitlatingen van hetreft jfr »ehf» ïn McNamara kan worden afgeleid, dat de uÜVmni j ïu.t™ vermaarde Minuteman-raketten in hun (lc Verenigde Staten, ondergrondse lanceerbasis absoluut vei- 'I' I™ suaci™ ap a.u lig zijn. Bovendien weten de Amerikanen I S ,gToor d0 Amer.kanen nog vee! cnkele seconden na hun i^-ring al? dat Vnip-onV MoNamaro 5 ri A*v.a*ii Russen raketten naar het Amerikaanse verntetStlnesUralhf drie Amer'kuanse vasteland hebben gestuurd: een kwartier /ern.etiMin„skracnt drie- tot viermaal voordat ze zullpn npprknmon Tn dat 10 sterk als die van Sovjets. Beoordelen kwartier kan er nog wat gedaan worden ders beschikbaar te stellen, hebben ver- worpen. Ook de bewering van McNamara. dat de Russen op het ogenblik geen pogingen schijnen te doen tegenover de 1054 minu- teman-raketten, 653 Polarisraketten cn 678 intercontinentale bommenwerpers een gelijkwaardige macht te stellen mag niemand geruststellen. Want de Russen beschikken nog steeds over de mogelijk heid de V.S. met één slag minstens voor de helft te vernietigen. Dat er bij een dergelijk conflict ook van Europa niets overblijft spreekt vanzelf. Er is dan ook geen sprake van een verstoring van het ruimte te schieten". Minister McNamara heeft nu een ambi tieus plan opgesteld, dat het de V.S mogelijk maakt de eerste tien tot vijftien jaar de Russen ver voor te blijven. Zo komen er de eerste twee jaar 200 Minu teman-raketten bij van het modernste type. Ook het arsenaal Polarissen wordt met 240 in twee jaar uitgebreid. Het aan tal intercontinentale bommenwerpers voor het overgrote deel van het type B-52. zal in twee jaar met 257 worden verminderd Dit is mogelijk, omdat hel aantal I.C.B.M.'s sterk wordt vergroot. Deskundigen houden zich bezig met dc Het heeft er dus alle schijn van, dat de Verenigde Staten noch kwalitatief, noch kwantitatief van de Russische kern macht iets te vrezen hebben. Maar niets is minder waar dan dat. Wanneer de Sovjet-regering het waanzinnige besluit zou nemen de V.S. met I.C.B.M.'s (Inter continental Ballistic Missiles) aan te vallen dan kunnen de Amerikanen er het eerste kwartier weinig tegenover stellen. In het gunstigste geval kunnen zij met anti-raket-raketten wat Russische projec tielen voortijdig vernietigen, maar een De vergeldingsmacht der V.S. is al in volle actie voordat de eerste Russische raket boven Amerika verschijnt. Maar ruim de helft van alle Amerikanen zal worden gedood. Tenminste, zo waar schuwt McNamara als we over fall-out schuilkelders beschikken. Zijn die er niet zoals dus op het ogenblik het geval is, dan zijn de verliezen nog veel groter. Geen wonder, dat de Amerikaanse mi nister van Defensie boos is op Congres en Huis van Afgevaardigden, die al twee wetsontwerpen om geld voor schuilkel- machtsevenwicht: zowel de Russen, de Amerikanen hebben de macht de hele wereld in brand te zetten. Het wordt natuurlijk anders wanneer een der partijen er in slaagt een raket- aanval volledig af te slaan. De ontwikke ling van. de anti-raket-raketten is echter nog lang niet zover. Er zijn aanwijzin gen. dat de Russen hun militaire research op het ogenblik concentreren op de ont wikkeling van dergelijke raketten. On danks hun pochen zijn de Russen bij lange na niet in staat „een vlieg uit de vraag hoe, en of de B-52 na 1970 moet worden vervangen. De B-70, waar al mil jarden dollars waren ingestoken, is ge schrapt, omdat hij strategisch en econo misch „een verschrikking" is, volgent McNamara. Het is niet eens zeker of er wel weer een strategische bommenwer per wordt ontwikkeld. Om dit alles tc overwegen is tijd genoeg, vindt de Ame rikaanse minister, die volgend jaar over een budget van 49 miljoen dollar kan be schikken. Bij formatie (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG De bij de formatie direct betrokken partijen, K.V.P., P.v.- d.A. en A.R., zijn met formateur Cals overeengekomen, dat de C.H.-staatssc- cretaris van Defensie, generaal Haex kan blijven als minister De Jong hem wil handhaven. De reorganisatie op defensie cn de opbouw van de landmacht zijn zo nauw met de persoon van de staatssecretaris verweven, dat het moeilijk zou zijn een nieuwe functionaris met de afbouw van deze taak te belasten. Bovendien is de heer Haex veel meer de technicus dan de politicus. Toen hij door minister De Jong werd gevraagd staatssecretaris te worden was de heer Haex niet bij een POlitmkc partij aangesloten. Hij is later Te H U- toegetreden. Daar zijn toen in de Tweede Kamer nog grapjes over gemaakt. Men was bang dat dr. Von deling, die terecht bezwaren heeft ge maakt tegen een eventueel aanblijven van C.H.-minister Andriessen, ook een veto over de heer Haex zou uitspreken. Hij heeft dat echter niet gedaan, omdat hij evenals de heren Schmelzer en Smal- lenbroek van oordeel is, dat het lands belang gediend is met het aanblijven. Bovendien zijn, zoals reeds opgemerkt, de partijpolitieke banden van de gene raal met de C.H.U. zo los, dat ook daar door geen onjuiste verhoudingen behoe ven te ontstaan. Minister De Jong is evenwel nog steeds niet door formateur Cals gevraagd om minister van Defensie in het nieuwe kabinet te worden. Alwéér geen ladder... dank- zij Libelle Non Run, gebreid 2 volgens het Runex procédé. i y g Deze kousen zijn werkelijk |j g laddervrij. U herkent ze aan j* g het Runex ME embleem op J l de verpakking. Koop dus i |4 x STERKER «él

de Stem | 1965 | | pagina 19