OOG REORGANISATIE IN N.R.K.M. Vlascoöperatie is rechtsgeldig Voorlichting over opleiding voor vak van molenbaas Provinciale of regionale organisatie Ensemble met Poker trok slechts weinig publiek Studiecommissie ontwierp concept-statuut Belgische maakte brokken met auto in Sas van Gent Hartelijke huldiging voor silveren opper De Koning Kantwerken dat een beroep gaat verdwijnen Interessant programma oudheidkundige kring „De vier ambachten" Uitspraak in kort geding Nederlandse specialiteithet baggerbedrijf EHAARDEN rste hoeken Twee jongetjes, benzinepomp en vrachtwagen aangereden Begrensing Centralisatie Zeeland voorop Vara-district Zeeland Kritiek op nieuwe radiogids tijdens vergadering KWESTIE STANDDAARBUITEN Bespreking over wet ruimtelijke ordening IN GEMEENTEHUIS CLINGE Te hard Terrein voor ZLM-expositie vergroot 1 .v.-omroepsters naar T.T. '65 Goede uitvoering in Vlissingenmaar: Vehikels De AKU bouwt een Terlenka-jabriek in Breda Oud veldwachter Sluis overleden GOEDE BIJVERDIENSTE Goede voorzieningen De opleiding 8 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 APRIL 1965 Mil Ook deze oliehaard is uitgerust met de beroemde Sesto-3 trapsbrander I ïaard met grote capaciteit. Imaar geen sta-in-de-weg I Dog 63,5 cm, breed 84 cm, I iteafgifte liefst 10.500 cal. I warmte bovendien. Want I iwelijks twee turven hoog 13n. De Cornus voor kamers I iekijk de nieuwe Cornus bij Merwedeweg 3, Breukelen (Van onze correspondent) St.-Gillis-Waes De 's Heren straat in het Belgische St.-Gillis- Waes wordt gevormd door een rij tje witgekalkte popperige huisjes. Daarbinnen zwoegen van 's mor gens tot 's avonds vrouwtjes in de leeftijd van zeventig, tachtiq jaar en ouder. Het beroep dat zij uit oefenen is kantwerken. Met een monotoon gerikketik glijden tus- ten de gerimpelde vingers onge looflijk vlug de „kloskes" en draadjes. Het zijn de laatste ver tegenwoordigsters van het gilde der kantwerksters. Het hoofdpro- dukt, dat zij vervaardigen is de beroemde Zuid-Bevelandse muts. Een kunstwerk met schitterende kantfiguren, waarover een kant werkster een maand lang doet. De vrouwtjes werken voor Belgische handelaren in kant, die nog een zeer schaars afzetgebied in Zee land weten te vinden. Straks ech ter zal het afgelopen zijn en zullen de kloskes onaangeroerd blijven liggen. De vrouwtjes van St.-Gillis- Waes zullen dan een legende gaan vormen. Zo oordeelt ook de jong ste van het gezelschap er over, me vrouw Van Cauteren-Smolenaers, 71 jaar oud. „Steeds valt er weer een af en voor ons, die overblij ven, wordt het nu toch wel ie zuiaar om er nog hele dagen mee bezig te zijn". Dit is in feite het naderende einde van het oude gil de. Wie het nog wil zien kan nu nog terecht in de 's Herenstraat in St.-Gillis. TERNEUZEN „Een beetje te enthousiast op de gaspedaal gedrukt." Dat was volgens de Terneuzense kantonrechter, mr. C. van Hees, de oorzaak van de hijzonder eigenaardige capriolen, die een door mej. Monique de P. uit Zelzate (België) be stuurde Mercedes enige tijd geleden in de Trdamstraat te Sas van Gent maakte. De Belgische raakte in paniek toen de auto niet helemaal aan haar wensen wilde voldoen, toen zij wegreed hij een fillingstation. Haar wagen vloog met een „snel treinvaart" dwars over de straat, ramde een benzinepomp, reed twee spelende jongetjes aan en kwam tenslotte met een doffe klap tegen een vrachtwagen tot stilstand. „Een beeje onoordeelkundig gereden," moest de officier, mr. J. Andreae, constateren. Hij eiste een geldboete van f200 of 2 maanden hechtenis. De kanton rechter deed er respectievelijk f 50 en een maand af. Bovendien werden enkele civiele vorderingen tegen mej. De P. toegewezen. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Een landelijke studiecommissie van de Ned. r.-k. Middenstandsbond heeft een concept-statuut opgesteld dat zou moeten leiden tot een structuur vernieuwing van de bond. De commissie adviseert unaniem de vijf diocesane bonden op te hef fen en in plaats daarvan een aan tal gewestelijke organisaties in het leven te roepen met een be langrijk afgezwakte autonomie. Hiervan werd tijdens de eerste jaarvergadering van de Kath. Zeeuwse Middenstandsfederatie alhier mededeling gedaan door de heer B. Smit, directeur van de Interdiocesane Middenstands bond Haarlem-Rotterdam. De heer Smit is lid van de landelijke statutencommissie van de NRKM In een nadere studie zou moeten worden vastgesteld hoeveel gewestelijke orga nisaties er zouden moeten verrijzen en hoe hun begrenzing zou moeten zijn. Die zou zowel provinciaal als regionaal kunnen zijn. Belangrijk bij dit alles is, dat de plaatselijke middenstandsvere- nigingen zullen blijven voortbestaan. Er is voorts geen sprake van, dat de idee van standsorganisatie zal worden losgelaten. De gewestelijke organisaties waarvan het concept spreekt zou men moeten zien als een soort schakel tussen de ongeveer 600 plaatselijke afdelingen en de top van de N.R.K.M. Dit betekent overigens niet dat men terug zal vallen op de oude situatie. Verschillende werkzaamheden zullen worden gecen traliseerd, hetgeen een besparing van werkkrachten met zich brengt en geo- grafisch-economiscli zal men een heter passende organisatie krygen, die be antwoordt aan de eisen die per streek of provincie gesteld worden. Opmerkenswaard is, dat deze in Zeeland gedane mededelingen voor de Zeeuw se middenstanders geen nieuws mee brengen. Want in de Zeeuwse katholie ke middenstandsbond, die ruim een jaar bestaat, werkt men al met succes in een soortgelijke vorm. De Zeeuwse federatie wordt gevormd door de middenstand uit Zeeuwsch- Vlaanderen, dat tot het territoir van de Bredase Diocesane Middenstandsbond behoort, en de Zeeuwse eilanden, die ressorteren onder de interdiocesane bond Haarlem - Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) HELST Tijdens de in hotel ,,De Graanbeurs" te Hulst gehouden jaar vergadering van de Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" te Hulst is het aantrekkelijke programma, voor 1965-1966 bekendgemaakt. Dat om vat dit keer vijf lezingen te houden door resp. drs. KerckhoVen over „Voed selvoorziening en -gebrek in de mid deleeuwen", dr. Wesscling over „De ge schiedenis van Axel", ir. Trimpe-Bur- g-er over „De laatste opgravingen te Axel en Aardenburg", dr. A. Doorse- laer uit Gent over „Begrafenisriten bij de GaJlo-Romeincn" en A. Koojen uit Deurne over „De kastelen rond Antwer pen". De leden zullen voorts een ex cursie naar de Abdij ter Duinen bij Veurne flB) maken. De belangstelling voor de jaarverga dering was groter dan normaal, zoals voorzitter P. J. Brand tevreden consta teerde. Het jaarverslag van de secre taris. de heer J. W. Grommen, bood een overzicht van de ontplooide activi teiten in het afgelopen kalenderjaar, dat van de penningmeester, de heer R- van Damme, gewaagde van grote uit gaven zulks ten behoeve van de uitbrei ding van de collectie klederdrachten in de oudheidkamer in het Hulster stad huis. Drs. W Colsen werd in het be stuur gekozen. Hij neemt de plaats in van dc heer B. WiÜkimg, die 10 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, waar van acht jaar als voorzitter. Voorzitter Brand bracht de heer Wilking dank voor het vele werk, dat hij voor de oudheidkundige kring heeft kunnen doen dank zü bijvoorbeeld ziin connecties met de universiteit van Gent. Drs. Colsen is gespecialiseerd in het polderwezen. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte van de vergadering hield de heer Marcel Dewulf uit St.-Niklaas, voorzit ter van het provinciaal geschiedkundig genootschap in Oost-Vla anderen, een alleszins interessante inleiding over „Het leven van de Gallo-Romei- nen." De VARA hield een districtsvergadering in „De prins van Oranje" te Goes- De televisiesecretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, besprak de voorstel len van de afdelingen, die onder meer een bespoediging van het proces tegen Televizier, strenger optreden tegen Vero nica, meer jeugdfilms, een pleidooi voor neer en betere jongerenprogramma's en kritiek op dc nieuwe radio- en t.v.- gids van de VARA. Daarna hield de heer Rengelink een betoog over de algemene gang van za ken bij de omroep. Hij toonde zich inge nomen met het plan-Cals, dat op heel gunstige voorwaarden goed willende te levisieverenigingen de kans biedt hun mening naar het Nederlandse kijnerspu- bliek uit te dragen. Er is in Nederland vandaag aan de dag nog een neo-fas- cistische stroming, die, hoewel nu ver borgen. ongetwijfeld de kop zal opste ken. De heer Rengelink vond het oude bestel heus zo slecht nog niet. De gees- telijpke en maatschappelijke stromingen in Nederland komen in het bestel nu goed tot uiting, via de verschillende or ganisaties. Iedere Nederlander krijgt nu de kans kennis te nemen van el- kaars opvattingen en zienswijze. De zit tende leden van het districtsbestuur, de heren J. Ph. Blomme, M- de Moor, J. C. Net, J. Reijnhoudt en I. A. van Royen werden herkozen. Als adjunct-bestuurder werd gekozen de heer W. de Visser uit Middelburg. De heren C. Linders, A. N. Lamper, en C. Slabbekoorn werden geko zen tot leden van de VARA-verenigings- raad, met de heer M. de Moor als plaats vervanger. Bij de kandidaatstelling voor het hoofdbestuur werden in de twee vacatures de heren C. Linders uit Zie- rikzee en dr. J. G. Tans voorgedragen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Tijdens de vergadering van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen afdeling Zuid- en Noord-Beveland vanmiddag in de „Korenbeurs" te Goes, zal dr. P. D. Pijnenburg uit 's-Hertogen- bosch spreken over de nieuwe wet ruim telijke ordening, welke waarschijn lijk dit jaar van kracht zal worden. Zoals bekend vervangt deze wet ge deeltelijk de huidige woningwet. (Van een onzer verslaggevers) voor de reservisten van Clinge en Nieuw- Overigens is het ongeluk goed afgelo pen; de twee jongetjes maken het weer opperbest en de aangerichte schade is hersteld. „Maar dat betekent niet, dat u geen grove fouten hebt gemaakt", al dus mr. Andrea, die eraan toevoegde dat mej. De P., ware zij een Nederlandse, haar rijbewijs beslist gedurende lange tijd kwijt zou zijn geweest. Mej. de P. ge droeg zich bijzonder deemoedig. Zij gaf toe de auto niet helemaal onder de duim te kunnen hebben gehouden. De kantonrechter trad gisteren hard op tegen automobilisten, die de laatste tijd met te grote snelheden over de be ruchte kabeltjes zijn gereden. „Het moet nu maar eens afgelopen zijn met dat te hard rijden in de bebouwde kom", waar schuwde de officier, die vooral forse boetes eiste tegen „recidivisten". De ver tegenwoordiger J. van D. uit Breda kreeg conform de eis, een boete van f 40,op gelegd hij was „gepakt" in de Axelse- straat te Terneuzen. Flinke geldboetes bleken ook te zijn weggelegd voor de journalisten E. O. uit Axel (f 40,—) en W. W. uit Hulst (f 100) die hun auto's tot te veel spoed hadden aangezet in Magrette, een buurtschap van Axel. A. de J. uit Terneuzen werd op de zelfde plaats en voor hetzelfde vergrijp aangehouden. Hij is f 40,— armer ge worden. „Recidivisten lop^n het gevaar dat hun rijbewijzen worden ingevorderd" vermaande r v. Andrea nog. Zondaars tegen de voorrangsregelen in het verkeer kregen ook al 'n zware pijp te roken De garagehouder F. G. uit Schoon- dijke kreeg een boete van f 50 (de offi cier had f 60 geëist) opgelegd. Hij had op de Axelsestraat in Terneuzen geen voorrang verleend aan een bromfietser. Dezelfde eis en hetzelfde vonnis kreeg de chauffeur J. M. M. uit Vught aan te horen. Hij had zich in Axel bezondigd. P. D. uit Zaamslag kwam er met een boete van f 30, na een eis van f 40, ietwat beter af. C. L. J. uit Hontenisse is een uitje naar België duur komen te staan. Dat uitje maakte hij in en met de auto van de landbouwer C. R. Hij is echter niet in het bezit van een rij bewijs en dat bleek, toen hij op de Tasöijk werd aangehouden. De zaak diende enige tijd geleden reeds voor f „antonrechter. J. ontkende toen glashard de wagen bestuurd te hebben. Dat zou R. hebben gedaan. Enkele getuigen ontkenden zulks gis teren met grote stelligheid. Mr. An drea eiste een geldboete van f 100, de kantonrechter vonniste conform. f 125 of 25 dagen hechtenis. Hij was er van verdacht uit het gebruik onttrokken auto's te hebben, zonder dat hij in het bezit is van de vereiste verkoopvergun ning. De raadsman van de verdachte, mr. J. Tichelman uit Terneuzen, bestreedt, dat de wagens niet meer bruikbaar zou den zijn geweest. „Men zou er hoogstens van kunnen zeggen, dat ze tijdelijk aan het gebruik onttrokken waren. Na op geknapt te zijn hadden ze best weer dienst kunnen doen", aldus mr. Tichel man. Noch de officier, noch de kantonrech ter gingen met die gedachtengang mee. Mr. Andrea had een boete van f 150 of 30 dagen geëist. Hij memoreerde, dat H. en1L§e maanden geleden al eens voor het zelfde feit was veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Hoewel de poorten van de Z.L.M.-tentoonstelling te Axel pas op donderdag 1 juli worden geopend, blijkt nu reeds een zeer grote belangstelling van de zijde van de standhouders. Meer dan 100 gegadigden uit alle delen van ons land en zelfs uit België en Duitsland hebben standruimte, zowel overdekt als in de open lucht, aange vraagd. Een verheugende mededeling voor de in Zeeland gevestigde handel in land bouwwerktuigen en machines is het be sluit van de Federatie „Het Landbouw werktuig", dat de maximum toegestane oppervlakte standruimte, voor leden van deze Federatie, van 200 m2 is gewijzigd in 300 m2. Het laat zich aanzien, dat de grote terreinen, waarover de Z.L.M. in Axel beschikt, geheel zullen worden bezet. CLINGE. Opperwachtmeester G. J. De Koning, postcommandant van de rijks politie, is gistermiddag in de raadzaal van het gemeentehuis het middelpunt geweest van een hartelijke huldiging, hem gebracht bij gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum. De heer De Ko ning was er een beetje van „onderstebo ven": hij had niet verwacht dat men van zijn jubileumviering zo'n werk zou maken, zei hij in zijn dankwoord, even voor de drukke receptie begon. De heer De Koning werd allereerst toe gesproken door de waarnemend burge meester van Clinge, de heer P. V. M. Ver- cauteren uit Nieuw-Namen. Hij merkte de jubilaris aan als een „flinke politie-? man, die ondanks zijn nog jeugdige leef tijd veel heeft bereikt". Hij sprak de hoop uit dat de heer De Koning nog lan ge tijd in Clinge zal slijten en dat de goede verhouding tussen de plaatselijke politie enerzijds en de gemeentelijke overheid en de bevolking anderzijds be stendigd zal mogen worden. De groepscommandant, adjudant N. V. Eekman uit Hulst betoogde, dat de heer De Koning immer de gulden middenweg poogt te bewandelen. Namens de afde ling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de r.-k. Bond van Politieambtenaren „St.- Michael" sprak voorzitter opperwacht meester A. Wegewijs uit St.-Jansteen. Hij memoreerde dat de heer De Koning al lang lid van de bond is en in deze ge lederen geldt als een mopperaar, die nochtans alleen het goede voor ogen houdt. Opperwachtmeester O. de Bruijne, rayoncommandant te Nieuw-Namen, sprak namens de directe medewerkers van de jubilaris, die hopen nog lang met hem te mogen samenwerken. Adjudant C. de Otter vertegenwoordigde de di strictscommandant. Hij zag de heer De Koning als een politieman, die zijn dienst altijd goed heeft verricht en die zich een waardig vertegenwoordiger van. de politie toont. De heer J. Heyens loofde de jubilaris als een uitstekend instructeur namen. Mevr. De Koning werd veelvul dig in de hulde betrokken. Men schetste haar als „de ideale vrouw voor een po> litieman". Het echtpaar kreeg vele ge schenken aangeboden. Zoals gezegd was er na afloop een drukke receptie in de raadzaal. Daarmee was het feest nog niet helemaal gedaan; de heer De Koning kreeg 's avonds nog eens veel bezoek in zijn nieuwe woning bij het even nieuwe politiebureau te ver werken. TERNEUZEN Voor de grote mid- denstandstentoonstellmg „T.T. '65" die te Terneuzen gehouden wordt van 22 tot en met 29 mei a.s. zijn vijf radio- en tv-°mroepsters uitgenodigd. Dit zijn van dei.SRT Denise Maes en uit Nederland Ellis Berger, Mies Bouwman, Karin Kraaykamp en Elisabeth Mooy. Deze dames hebben de toeegging gedaan dat zij in die periode naar Terneuzen zullen komen. R. H. een koopman uit Sas van Gent is opgescheept met een geldboete van (Advertentie) VLISSINGEN De Z.V.U. had in sa- menwerking met het Nutsdepartement Vlissingen het toneel,, en televisiegezel schap „Ensemble" laten komen, dat in een vertaling van Alfred Pleiter het to neelspel „The Poker Session" (Poker) van Hugh Leonard opvoerde. Het moet voor de leden van „Ensem ble" wel teleurstellend geweest zijn, dat zo weinig Vlissingers naar Britannia wa ren gekomen; we telden er slechts 70. Ondanks weinig sfeer hebben de leden van Ensemble zich ten volle gegeven om er iets goeds van te maken. In verband hiermee worden een aantal functio narissen tijdelijk in Breda gedetacheerd. Wij zoeken voor hen huisvesting in de vorm van gemeubileerde appartementen voor het tijdvak mei-oktober 1965. Het betreft hier echtparen. Personen of instellingen die gedurende boven genoemde periode en tegen overeengekomen prijs een gemeubileerde woonruimte ter beschik king willen stellen, worden verzocht zich mon deling of schriftelijk in verbinding te stellen met afdeling personeelszaken, AKU - Breda Telefoon: 01600 - 22011. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mr. J. K. Schellen- bach, president van de Arrondisse mentsrechtbank te Breda heeft dinsdagmorgen uitspraak gedaan in het kort geding inzake de Co- operatieve Vlassersvereniging te Standdaarhuiten, waarvan de rechtsgeldigheid werd betwist. De vordering het bestuur van deze co- operatie een verbod op te leggen te beheren en te beschikken over de eigendommen van de voor malige Stichting te Standdaar huiten werd door de president af gewezen. De motivering van dit vonnis zal aan partijen worden toe gezonden. Het kort geding was aangespannen door de heren Sitters, Fens en J. v. d. Klun dert, destijds bestuursleden van de Stich ting Standdaarhuiten tot bevordering der Vlasindustrie. Zij vormden 'n minderheid in het bestuur van deze stichting. De meerderheid van het bestuur besloot over te gaan tot de coöperatie-vorm en vond daarbij een meerderheid van de houders van bouwstenen der in de dertiger jaren opgerichte stichting achter zich. De drie bestuurleden hebben het kort geding aangegaan omdat zij meenden, dat de coöperatie niet op formele juiste gron den tot stand is gekomen. Het bestuurs lidmaatschap in de stichting van de he ren M. van Iersel en P. v. d. Klundert zou niet rechtsgeldig zijn. Mr. W. Braat, advocaat te Roosendaal, had op 24 maart j.L het standpunt van het drietal uitvoerig uiteengezet. Het gaat niet tegen de omzetting van de stichting in een coöperatie. Immers de stichting als zodanig zou toch voor 16 augustus 1966 verdwenen moeten zijn en omgezet in een coöperatie. Maar de manier waarop de omzetting tot stand is gekomen kon de goedkeuring van het drietal niet wegdragen, temeer omdat naar hun mening de niet-actieve vlassers een te grote invloed hebben als leden in de coöperatie, die gevormd wordt door de voormalige bouwsteenhou ders van de stichting. De benoeming van de heren van Iersel en van de Klundert in de stichting zou destijds geschied zijn namens de r.-k. Vlassersbond, die deze benoeming zou gedelegeerd hebben aan de vergadering van bouwsteenhouders der stichting. Mr. Braat bestreed deze delegering. Wel was vai de zijde van de stichting "n verzoek gédaan de benoemingsbevoegdheid te de legeren, maar op die uitnodiging zou nooit zijn ingegaan. Mr. P. van Wijmen, pleiter voor het voormalige stichtingsbestuur, thans gro tendeels bestuur van de coöperatie, voerde aan. dat sinds 1950 van deze delegatie ge bruik is gemaakt. Daartegen is nooit eerder protest aangetekend. Omtrent de vergadertechniek van de Stichting gaf mr. van Wijmen wel toe, dat mogelijk niet altijd even formeel is gehandeld, maar stelde daartegenover de goede trouw van het bestuur. Er werd zelfs op 9 maart 1965, daags voor de eer ste zitting in het kort geding, door de r.-k. vlasserbond een bestuursbesluit ge nomen, waarbij de heren M. van Iersel en P. v. d. Klundert met terugwerkende kracht tot l januari 1963 tot bestuurslid, van de stichting werden benoemd. Dit dan kennelijk om wel de formele status te bereiken. De rechterlijke beslissing inzake de coöperatieve vlassersvereniging is er nu. Aangenomen mag worden dat de oppo sitie zich bij deze beslissing zal neerleg- leggen. Er speelt thans nog de kwestie van het ten onrechte genieten van kin derbijslag door een aantal bouw steenhouders van de Stichting. Het G.A.K. heeft in deze gestelddat inderdaad ten onrechte uitkerin gen zijn genotenmaar meende niet over te moeten gaan tot terug vordering. Toch is er door de op positie een klacht bij de officier van Justitie ingediend. Deze zaak is thans nog in onderzoek. Hopelijk komt ook hier spoedig een uitspraak. De gemoederen in Standdaarhuiten kunnen dan ge heel tot rust komenhetgeen be slist nodig is om een gezond leef- en werkklimaat in dit dorp aan de rivier te bevorderen. (Advertentie) SLUIS. De vroegere veldwachter van Sluis de heer C. S. van Leeuwen is in zijn laatste standplaats Stipthout (N.B.) op 78-jarige leeftijd overleden. Hij was in zijn Sluise periode een zeer actief me dewerker van de voetbalclub S.C. Sluis die toen in zijn glorieuze jaren verkeer de. De heer Van Leeuwen werd na de bevrijding overgeplaatst naar Stipthout waar hij wachtmeester eerste klasse bij de rijkspolitie was. Autobezitters en scooter- of bromfietsrijders, die een willen verwerven door enkele uren werk per dag, in hoofdzaak in de vroege ochtend, worden uit genodigd hun adres bekend te maken met vermelding van man of vrouw, leeftijd, beschikbare uren en beschikbaar vervoermiddel, onder no. 20221-oo bureau van dit blad, waarna zij nadere inlichtingen ontvangen van een bekende onderneming in Rotterdam. De handeling speelt zich af in een huis te Dublin in deze tijd. Het pokeravondje, dat gehouden wordt, betekent in zekere zin het thuiskomen van Billy, die uit een psychiatrische inrichthag ontslagen is. Men wordt geconfronteerd met de moge lijke motieven, die geleid hebben tot Bil ly's gek worden, zoals b.v. het verlie zen van een meisje aan een rijke mede minnaar; het sterven van een zusje, dat zich door haar familie verstoten weet, of het bedrog van een vriend. Eigenlijk houdt Leonard, zoals het be geleidend schrijven het zegt, een warm pleidooi voor de menselijke naastenlief de en toont hij in het blijspel in de vorm van een psychologisch thriller, de plaats waar liefdeloosheid heerst en het noodlot blind toeslaat met dood, krankzinnigheid en moord. Magda Janssens bleek als Mrs. Beavis, Billy's moeder, de juiste vrouw op de juiste plaats en wij hebben van haar ka rakterisering in deze rol dan ook met volle teugen kunnen genieten. Hiernaast mag direct genoemd worden Cor van Rijn, die als haar zoon Billy Beavis de moraal van dit stuk op briljan te wijze naar voren bracht en hiermede een groot aandeel had in het succes dat Ensemble bij de aanwezigen had. Kevin, een broer van Billy vormde met zijn vrouw Fran (uitstekend spel van John Leddy en Carla Dura) een tonelis- tische eenheid. De vrouw van Des (in stilte een liefje van Billy), gespeeld door Heieen van Meurs, completeerde het fa milietafereel. Ton van Duinhoven tenslot te bracht als Teddy de komische noot in Poker. Als geheel gezien: uitstekend spel; een sober en stijlvol decor en (van de wei nige aanwezigen) veel applaus. A-L. YERSEKE Het mag min of meer verwondering wiekken, dat de Vereni ging Centrale Baggerbedrijf nog voor lichtingsavonden organiseert. Want zo er één vereniging is. die aan de weg of liever: aan het water timmert, is het wel het baggerbedrijf. Zonder de Nederlandse baggerbedrijven zou het er met de uitbreidingen van ver schillende steden slecht voor staan en zouden tal van andere nationale pro jecten waaronder het Deltaplan en voorts de Zuiderzeewerken en Euro poort evenmin zo vlot tot uitvoering zijn gekomen als thans het geval is. Toch komt er een voorlichtingsavond en wel op vrijdag 9 april in Yerseke in hotel De Oesterbeurs om 20.00 uur. In het baggerbedrijf bestaat n.l. een landelijk leerlingenstelsel. Dit bedrijf vraagt mensen die steunen op een practische vakopleiding. Voor jongelui die niet tussen vier muren van een fabriek willen zitten, maar in de vrije natuur hoog-gekwalificeerde vakarbeid willen verrichten, liggen in het wel haast specifiek Nederlandse bagger bedrijf prachtige kansen. De Nederlandse baggerbedrijven gel den, ook in het buitenland, voor de meest deskundige ter wereld. Kan Ne derland immers niet bogen op de uit voering van het Deltaplan, de Zuider zeewerken, de indijking van de Lau- werszee, de werken in Europoort waar Europa's grootste haven groeit, de uitbreiding van de Amsterdamse' ha vens, de verbreding van het Noordzee kanaal, de aanleg van belangrijke rijkswegen, het bouwen van bruggen o.a. in het Deltagebied en het realise ren van grote projecten als Velser-, Coen-, IJ-, Benelux- en Maastunnel, het bouwrijp maken van nieuwe haventer reinen en industriegebieden, staduit- breidingen, het scheppen van nieuwe, recreatiemogelijkheden? Al die werken waren of zijn afhankelijk van wat de Nederlandse baggerbedrijven met hun vakkundige medewerkers en het kost bare moderne materieel presteerden en nog presteren. Over alle wereldzeeën kruisen mo derne Nederlandse baggerschepen. Zij gaan voor aniker in gebieden, waarvan we hier nog nauwelijks hebben gehoord- Meer en meer begint het door te drin gen, dat er geen enkele associatie be staat tussen de woorden bagger en vuil. De machinekamers van baggermolens en moderne zuigers zijn te vergelijken met die van grote schepen, eetzalen en slaapaccomodaties voor de beman ningen kunnen concurreren met die van Een Nederlandse baggermolen volop in bedrijf de grote vaart. De sociale voorzienin gen voor de mannen, die soms lang van huis zijn, hebben doorgewerkt tot in alle details. Twee jaar duurt de opleiding voor jongelui die een getuigschrift van een der dagnijverheidsscholen Oranje Nas sau van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart hebben en ook twee jaar voor diegenen die Wee jaar ulo of lagere technische school of gelijk waardig onderwijs hebben genoten. Zij die deze vooropleiding niet hebben gehad, moeten op een leerlingentijd van drie jaar rekenen. De functie van molen- of zuigbaas, aan boord van de molens en zuigers de belangrijkste man is weggelegd voor goede leerlingen. Over het leer- lingenstelsel en over het leven en wer ken aan boord van de baggerschepen zullen op de bijeenkomst van 9 april te Yerseke mr. J. A. Halffman en de heer C. v. d. Stigchél het woord voeren Er zullen voorts films over het bag gerbedrijf worden gedraaid-

de Stem | 1965 | | pagina 5