Brussel vreest nieuwe Duitse concessies aan De Gaulle Boosheid in VS om PTT-spionage Prinses Benedikte opent vernieuwd Madurodam TRIUMPH SNELHEIDSMETER VAN RIJKSPOLITIE ONBETROUWBAAR Telle disputen doorlichten brieven GEEN EUROPESE UNIE ONDER DWANG Om rheumatische pijnen sneller te verlichten Ae IN DE GREEP v- VAN DE GRIEP? Ultimatum- en chantagepolitiek tegen eigen bondgenoten Gevaarlijk Ondoenlijk Negerstudent (22) doodt vader in wilde schietpartij Toename buitenlandse gasten in Nederlandse hotels Politie ontdekt dierenleed in spoorwagon Bisschoppelijk verbod Duitse katholieken mogen niet naar protestantse dienst In Den Haag Bakkers willen 18 bakloze maandagen Minlstersauto s voor muur BREDA ROOSENDAAL BERGEN OP ZOOM personen automobielen N.V. Internationale Automobiel Nlij, Verkennersstaf tien dagen naar Italië DB. VELDKAMP 12,5 JAAR BEWINDSMAN Blanke huurlingen in Kongo gedood f x WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! A DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 APRIL 1965 (Van onze correspondent) BRUSSEL De optimistische verklaring van bondskanselier Er- hard tijdens het CDU-congres, dat de conferentie over de politieke unie alsnog (in juli) zal plaats hebben, is hier en daar in EEG- kringen met enige bezorgdheid ontvangen. Is dit, zo vraagt men zich af, de voorbode van nieuwe Duitse concessies aan Frankrijk? Zal Erhard zich bloot stellen aan de ultimatum- en chantagepolitiek, die Parijs zo handig tegenover z\jn bondgenoten hanteert? Men wijst in Brussel op het zo vaak door minister Couve de Murville verkon digde standpunt, dat het geen zin heeft over een vorm van politieke samenwer king te praten, zolang men het niet eens is geworden over enkele fundamentele problemen, die daaraan ten grondslag liggen en die grotendeels betrekking heb ben op de verhouding tussen Europa en de Verenigde Staten. Op dit punt zijn Den Haag en Parijs het, zij het op grond van geheel andere motieven, roerend met elkaar eens. De voorwaarden, die de Fran se minister van Voorlichting, Peyre Fitte, heeft genoemd, waaronder Frankrijk als nog bereid zou zijn aan de gesprekken over politieke samenwerking deel te ne men, bewijzen de wonderlijke politieke methoden, die Parijs tegenover zijn beste vrienden meent te moeten volgen. Zij luiden: 1. De onderhandelingen over de resteren de agrarische verordeningen en het fi nanciële reglement van het landbouw fonds moeten voor 30 juni tot een goed einde zijn gebracht (uiteraard overeen komstig de Franse wensen). 2. Er moet een agenda voor de conferentie worden opgesteld, waarmede Frankrijk zich kan verenigen, en 3. Reeds voor de aanvang moet men het in grote mate eens zijn geworden over de politieke resultaten. Men doet goed zich te realiseren, dat de voorwaarden ook in deze volgorde zijn gesteld. Eerst moet Frankrijk zijn zin krijgen op het gebied van de land bouw en als het de rijke buit eenmaal binnen heeft is het genegen eventueel aan de politieke conferentie deel te ne men, indien men het althans van tevoren over de hoofdproblemen eens is gewor den. Het betekent dus dat de overige vijf landen nog voor 't begin van de con ferentie door de knieën moeten zijn ge gaan en zich bereid moeten hebben ver klaard, aan de Franse eisen tegemoet te komen. Anders komt er geen conferentie. Het Franse concept van de politieke unie is bekend. Het is het plan-Fouchet anno 1962 (nog tijdens de laatste plenaire zit ting van het Europese parlement te Straatsburg heeft Couve de Murville aan het bestaan ervan herinnerd) dat destijds door alle vijf partners zonder meer is verworpen. Europese commissie dit probleem nog omvangrijker en gewichtiger heeft ge maakt, door daarin ook de overdracht van de inkomsten uit douanerechten op in dustriële produkten te koppelen. Boven dien betekent aanvaarding van het finan ciële reglement door de ministerraad nog steeds geen aanvaarding van de lidstaten. De ratificatie-procedure door de nationale parlementen vergt negen tot twaalf maarn den. Menen De Gaulle en zijn medewer kers, dat deze ratificatie een wassen neus is en dat het Nederlandse parlement de daad niet bij het woord zal voegen en van zijn veto geen gebruik zal maken, indien de democratisering van de gemeenschap door verlening van grotere bevoegdheid aan het Europese parlement niet gega randeerd wordt? Het is duidelijk, dat de Fransen van het vurige Duitse verlangen naar een politie ke unie gebruik willen maken om druk uit te oefenen op een snelle aanvaarding van de overige landbouwverordeningen en het financiële reglement van het land bouwfonds. Dit fonds zal immers in de toekomst de uitvoer van Franse agrarische produk ten door middel van exportrestituties sub sidiëren. Men mag aannemen dat de Fran sen geen middelen onbenut zullen laten om de beslissingen op dit gebied zo snel mogelijk te forceren. Men weet in som mige EEG-kringen dan ook. dat het beter is de politieke unie voorlopig helemaal te, laten rusten. Indien men Parijs wil toe laten verband te leggen tussen de land bouw en financiële zaak enerzijds en de politieke unie anderzijds zou de situatie; ingewikkelder en bovendien gevaarlijker; worden. Men vraagt zich voorts af of de ultimatieve toon van De Gaulle en zijn medewerkers de voorbode is van een nieu we crisis waarin zij de gemeenschap doel bewust sturen om hun zin te krijgen. Te gen de achtergrond van deze problemen in de boezem van de gemeenschap zelf, heeft men in Brussel uiteraard heel wei nig belangstelling voor het bezoek van premier Wilson aan De Gaulle. De twee heren mogen het dan eens zijn geworden over de gezamenlijke ontwikkeling en bouw van een vliegmachine en over de commerciële politiek ten aanzien van Oost-Europa (Frankrijk heeft het Engelse voorbeeld op het gebied van langlopen de kredieten immers al gevolgd), maar over de fundamentele Europese proble men hebben zij niet serieus gepraat. (Advertentie) In Brussel wyst men er overigens op dat de Franse eis, dat nog voor 30 juni alle beslissingen moeten zijn genomen, die de voltooiing van de landbouwmarkt betekenen, inclusief het financiële regle ment, op geen enkele afspraak berust. Zeker, er zijn tijdens de laatste mara thon-zitting (van december 1964) enkele datums vastgesteld, maar andere zijn nooit genoemd. Bovendien acht men het fysiek onmogelijk voor eind juni al het werk te verzetten dat daarvoor nodig is, zelfs in dien men in Brussel bereid zou zijn dag en nacht te vergaderen. Dit geldt natuur lijk in de eerste plaats het financiële reglement van het landbouwfonds, nu de Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N* 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du- rendgevoelvan verlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. A Inaeal Verkrijgbaar bij MiyCOal alle drogisten. (Advertentie) SUMMIT (UPI) Een 22-jarige ne gerstudent uit Summit in de Amerikaanse staat Mississippi wandelde gisteren een Üzerwarenwinkel binnen, nam een revol ver op, deelde mee, dat hij God was, doodde zyn vader en bracht vyf blanken verwondingen toe voor de politie hem overmeesterde. Terwijl hij schoot, riep de jongeman, Ike Brown, „Ik ben God, ik ben God, niemand kan mij pijn doen. De wereld loopt ten einde". Politieman James Felder wisselde met Brown schoten uit. Deze kwam later uit het huis en gaf zich over. Brown had bij het betreden van de ijzerwinkel aan de 41-jarige verkoper Èdward Smith gevraagd een revolver te mogen zien. Deze deed dat en toonde ook hoe het wapen moest worden geladen. Toen dat gebeurd was begon Brown te schreeuwen en schoot hij in het wilde weg door de winkel. Hij verwondde Smith, diens broer Herbie, de boekhoud ster Julia Moak, en Joseph Schluter, de 80-jarige eigenaar van de zaak. Daarna rende hij de straat op en verwondde de eveneens 80-jarige heer Walter Roberts. Browns vader, Ike Brown senior, zag zijn zoon van de winkel weghollen en wilde hem tegenhouden. Hij moest het met de dood bekopen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een stokoud autootje, een Renault 1907, zal vandaag in Maduro dam een aandeel hebben in de opening van de miniatuurstad, die zal worden verricht door de Deense prinses Bene dikte. Zy zal een dubbeltje in een au tomaat werpen, waarna een stoet van antieke miniatuurauto's zich over een nieuw aangelegd circuit zal bewegen, waarover een lint is gespannen. De Renault rijdt voorop en zal het lint doorbreken. De prinses heeft dan niet alleen de opening verricht van Maduro dam, maar ook van de interacademiale expositie „5 Europese academies ont moeten elkaar in Madurodam". Na de openingsdaad van de prinses, die zal worden vergezeld door prinses Beatrix, neemt het leven in het stadje een aan vang. De miniatuurharmonie zal gaan spelen, de treinen en de schepen en alle mechanismen zullen gaan bewegen. De autoweg is niet het enige nieuwtje in het stadje. Gerenommeerde vliegtuig maatschappijen hebben zich verdrongen om landingsrechten te verkrijgen op Madurodam Airport. Hierdoor zijn er Jetvliegtuigen, een vrachtvliegtuig en nog enkele andere bij gekomen. Inmiddels is ook het twee de gedeelte van de Jordaan er bij ge bouwd, naast het andere, dat vorig jaar reeds een plaatsje kreeg, compleet met duivenmelkers op het dak. De passa giersschepen Willem Ruys en Oranje zullen mettertijd verdwijnen. In plaats hiervan komt er een model van het s.s. Rotterdam op een schaal van 125 in de haven te liggen. Het ministerie van Defensie heeft bij de kazerne een rijdende parade ingericht compleet met amx-tanks zonder scheuren. Wat de gebouwen betreft is Madurodam niet zuinig met het uitgeven van grond aan allerlei ondernemingen. In de re creatievijver bij de Euromast is een fontein aangebracht, die in de avond uren wordt verlicht. Voor de tentoon stellingen zijn 110 kleinplastieken ont vangen uit Italië, Polen, Denemarken, Finland en Nederland. Dit is de Fransman Antoine Senni, die, zoals wij gisteren meldden, na 126 dagen in een grot gezeten te hebben, weer naar boven is gehaald. Op de rug van een helper werd hij de grot uit gedragen. Hij draagt een donkere bril om zijn ogen te beschermen tegen het felle daglicht. DEN HAAG Het aantal geregis treerde overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels in 1964, vergeleken met het voorgaande jaar, is met 9 pet toe genomen aldus het C.B.S. Het totale aantal geregistreerde overnachtingen be droeg 4.460.000, hetgeen een toeneming met 370.000 overnachtingen betekent. Duitsland neemt met 1.490.000 over nachtingen (33 pet. van het totale aan tal) de eerste plaats in. Hierna volgen Engeland en Scholand met 630.000 over nachtingen (i4 pet.), de Verenigde Sta ten van Amerika met 610.000 (14 pet.) en Frankrijk met 290.000 (6 pet.) (Advertentie) UTRECHT (ANP) Een zwaar ge wond paard, dal een politieman op het laadperron in Utrecht zag liggen, h$eft de Utrechtse politie op het spoor ge bracht van een ernstige vorm van die renleed tijdens een treintransport uit Polen. Uit het politieonderzoek is ge bleken, dat het gewonde paard min stens twee dagen in een spoorwagon boven op een dood paard heeft gele gen. Na de inklaring in Oldenzaal zouden de uit Polen afkomstige paar den niet meer te eten of te drinken hebben gehad. De politie stelt thans een onderzoek in naar de wijze van vervoer en verladen en wie daarvoor de verantwoordelijkheid draagt. Het gewonde paard, dat liggend op stro werd aangetroffen, was met wonden overdekt. Het beest, dat min stens 2,5 uur op het laadperron heeft gelegen, kon niet meer op eigen kracht overeind komen. Uit het onderzoek van een dieren arts is gebleken, dat de verwondin gen waarschijnlijk zijn ontstaan door trappen van andere paarden. Het dode paard is vermoedelijk aan deze trap pen bezweken. Het lichaam was reeds sterk gezwollen en onder de huid constateerde de dierenarts gasvor- ming. De overige paarden van het transport verkeerden in redelijke con ditie, hoewel niemand meer naar ze had omgekeken sinds de inklaring in Oldenzaal. Het gewonde paard wordt nu in de Utrechtse veestallen ver pleegd. De Nederlandse Spoorwegen hebben desgevraagd meegedeeld, dat de vijf wagons met paarden uit Polen be stemd waren voor een handelaar in Rotterdam. Uit de papieren is geble ken. dat het transport in Polen en Duitsland is begeleid door iemand, die de paarden heeft verzorgd. Op het Nederlands traject was geen bege leiding. Bij de inklaring, die buiten verantwoordelijkheid staat van de Ne derlandse Spoorwegen, is niet geble ken. dat de paarden verzorging be hoefden. BONN (K.N.P.) De Duitse bisschop pen hebben in een voorschrift de Duitse katholieken verboden aan de protestant se eredienst deel te nemen, ook al ge schiedt dit onder oecumenische motie ven. De bisschoppen volgen hierbij de zelfde gedragslijn als de evangelische kerk. die deelneming van protestanten aan de katholieke eredienst afwijst. Wel is het voor katholieken mogelijk oecumenische gebedsstonden bij te wo nen. maar deze mogen niet in kerken worden gehouden, wel in zalen van pa rochiehuizen e.d. Wanneer alleen een kerk beschikbaar is, moet vooraf toe stemming van de bisschop verkregen worden. Het verbod aan protestantse godsdienstoefeningen deel te nemen, ook al geschiedt dit onder oecumenische mo tieven, baseren de bissschoppen op het gevaar, dat de grenzen tussen het ge wenste en geoorloofde gezamenlijke bid den en de eigenlijke godsdienstviering vervagen. Wanneer er om bijzondere redenen ge zamenlijke godsdienstoefeningen gewenst zijn, waarin priester en dominee beiden voorgaan, dan dient de bisschop daar van af te weten en toestemming gegeven te hebben. Wel kunnen de katholieken zoals altijd reeds protestantse plech tigheden van doop, huwelijk, begrafenis e.d. bijwonen. DEN HAAG Haagse bakkerij-werk nemers, aangesloten bij de drie grote vakcentrales, willen nog deze maand een voorstel van werkgeverszijde zien tot in voering van achttien bakloze maandagen. Zou dat niet gebeuren, dan zou de in het bakkersbedrijf bestaande spanning ernstig kunnen toenemen. Zij hebben dit laten weten in een tele gram, dat gezonden is naar de voorzitters van de werkgeversorganisaties in de Haagse bakkerij en naar de voorzitter van de Haagse bakkerij organisaties. In Bonn is verklaard, dat de Bondsdag zich niet door de Oost- duitse protesten zal laten beïn vloeden en vandaag „op grond van een vaststaand recht" in West-Berlijn zal vergaderen. Op de foto enige Westduitse ministe riële auto's met het bekende vlag getje, geparkeerd voor de muur in BerlijnOp de achtergrond Oostduitse vopo's. Voor de rayons zoeken wij actieve dealers, welke de VERKOOP en SERVICE van de wereld bekende Engelse op efficiënte wijze ter hand willen ne men. Scheldestraat 2 Den Haag tel. 850300 Key-dealer Triumph UTRECHT (ANP) Is de apparatuur die de rijkspolitie gebruikt om de snelheid van het verkeer te meten, betrouwbaar? Deze zaak beheerst twee zaken, die gisteren door de Utrechtse rechtbank gezamenlijk behandeld wer den. De kapitein A. C. Vogel, hoofd van de afdeling bijzondere verkeers- taken van de rijkspolitie, meent, dat het apparaat dat in het gehele land door de rijkspolitie wordt ge hanteerd ten volle bruikbaar is. De. verdachten onder wie de Utrechtse advocaat mr. G. ter L. en hun raadslieden stelden zich lijn recht tegenover dit standpunt. In beide gevallen werd aan de verdachten hetzelfde ten laste ge legd: het overschrijden van de ma ximum-snelheid. De andere verdachte was de vertegenwoordiger De W., eveneens uit de Domstad. Zij waren in eerste instantie door de kanton rechter veroordeeld tot geringe geld boeten. Ook nu weer eiste het open baar ministerie twee geldboeten, elk tien gulden groot te vervangen door twee dagen hechtenis. Op verzoek van de rechter-commis- saris heeft het TNO de snelheidsme ter in kwestie uitgebreid getest, met als resultaat dat het apparaat bruik baar geacht werd mits het met zorg wordt behandeld en mits het goed onderhouden wordt. Een samenloop van meetfouten kan volgens het TNO leiden tot een maximale afwijking van 8.3 kilometer. Hier kunnen nog enkele kilometers bijkomen of afgaan door een verlaging van de accu spanning in het apparaat. Door een samenloop van allerlei omstandighe den kan het apparaat dus een snel heid aangeven, die meer dan tien kilometer afwijkt van de werkelijke. Kapitein Vogel, die als getuige-des- kundige in deze zaak optrad, is een andere mening toegedaan. Hij stelde, dat elke verlaging van de spanning een afwijking geeft, die ten voordele is van de automobilist wiens snel heid wordt gemeten. In het TNO-rap- port staat voorts, dat het apparaat lastig te bedienen is. Kapitein Vogel zei met betrekking tot dit onderwerp, dat alle korpsleden, die met dit ap paraat te maken krijgen degelijk worden geïnstrueerd. Naar de mening van de samensteller van het TNO-rapport is het nood zakelijk, dat het apparaat met een spanningsmeter wordt uitgerust, om dat er afwijkingen optreden wanneer de spanning in de accu daalt. Uit de ervaring blijkt, dat dit niet nodig is. luidde het commentaar van ka pitein'Vogel op dit oordeel. Hij voeg de eraan toe, dat er voortdurend steekproeven worden genomen om een juist gebruik van de meetappa ratuur te garanderen'. In zijn requisitoir zei mr. P. J. V. Roscam Abbing, dat de apparatuur zeer wel bruikbaar is. Mr. J. Wierda, de verdediger van de vertegenwoor diger, zei, dat hij tot zijn spijt moest constateren, dat de snelheidsmeters onbetrouwbaar zijn. Het speet hem in het bijzonder voor de belasting betaler, omdat deze apparaten bij zonder kostbaar zijn. Er kunnen zo veel storingen optreden en er. kunnen zoveel menselijke fouten bij worden gemaakt, dat dit apparaat onmogelijk kan meewerken aan het leveren van het bewijs. De rechtbank doet over een week uitspraak. DEN HAAG Tweehonderd leidsters en leiders van De Katholieke Verkenners zullen vrijdag vertrekken voor een tien daagse reis naar Italië, waar zij Assisië en Rome zullen bezoeken. Deze Rome-reis zal staan onder per soonlijke leiding van hoofdcommissaris H. J. Post en hoofdaalmoezenier H. J. M. Bary en zal worden gemaakt per trein. Het thema van de pelgrimage is: solida riteit en wereldbroederschap. De deelnemers aan de reis, die 5.000 leidsters en leiders en ruim 40.000 jongens vertegenwoordigen, zullen op 9 april van uit Venlo vertrekken. Hoogtepunten van de reis zijn: het be zoek aan Assisië met een H. Mis op het graf van St.-Franciscus en een voettocht naar de Carceri. In Rome een audiëntie bij de paus en een bezoek aan het Vati caans museum en de Sixtijnse kapel. De deelneming aan de plechtige Paus mis met de zegen Urbi et Orbi op het St- Pietersplein zal de afsluiting vormen van deze pelgrimsreis naar Rome. In de namiddag van de tweede paasdag zullen de deelnemers in Nederland terug keren. ELISABETHSTAD (U.P.I.) Kongo lese rebellen hebben op de weg tussen Bendera en Loelimba troepen en blanke huurlingen overvallen. Er werden hierbij 14 Kongolese solda ten en vier Europese huurlingen, onder wie een Belg, gedood. De rebellen verwoestten twee jeeps en vier vrachtwagens met handgranaten en verdwenen in het oerwoud. Onder de gesneuvelde huurlingen wa ren ook een Oostenrijker en twee Grie ken. Een andere Belg zou ernstig gewond zijn. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. RilZOllHpro rnrvociinnrionlii, I. I— Bijzondere correspondentie NEW YORK -— Het bespieden van per soneel in bedrijven via televisiecame ra's en kijkgaten, het plaatsen van af luisterapparaatjes, het onderwerpen van mensen aan proeven met leugenontdek kers en het controleren door de poste rijen van privè-brieven hebben een nieuwe storm ontketend in Amerikaanse vakbonds- en regeringskringen. Senator Edward Long zei kortgeleden in Was hington tot de juridische subcommissie uit de senaat, dat de Amerikanen in de huidige tijd hoe langer hoe meer van hun „privacy" worden beroofd. Zij wor den zo begluurd en gecontroleerd dat ze zich zo langzamerhand in een goud viskom wanen, aldus de senator. Ongeveer tezelfdertijd protesteerde het Amerikaanse algemene vakver bond tegen het bespioneren van mensen door televisiecamera's en particuliere maatschappijen van leugenontdekkers bij het horen van sollicitanten of men sen die verdacht werden van oneerlijk heid. Het sprak in dit verband van me thoden als ,,in een politiestaat". De juridische subcommissie heeft de gang van zaken bij de posterijen aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, waarbij een aantal leden ernstige kri tiek oefende op diverse methoden. Se nator Long is meermalen in fel dis puut geweest met de minister voor de posterijen, John Gronouski, cn de hoofd inspecteur van de PTT, Henry Monta gue. De subcommissie beschuldigde de PTT ervan, de postsorteerders voortdurend te laten bespieden, bij de bestelling van poststukken die obsceen of ondermijnend worden geacht, de ge adresseerden onder druk te zetten en zich bezig te houden met een „mail cover", waarbij aantekening wordt ge maakt van gegevens die vermeld staan op de buitenkant van verdachte pakjes of brieven. Montague antwoordde daar op, dat het bespieden van personeel in de postkantoren noodzakelijk is, al kost het de PTT bijna tweeëneenhalf mil joen dollar per jaar. Als argument voer de hij daarbij aan, dat verleden jaar 625 personeelsleden wegens diefstal wa ren gearresteerd en voor 285.000 dollar aan gestolen goederen werd terugge vonden. Hij verdedigde ook het gebruik van het „mail cover" systeem, maar wilde de senaatcommissie niet de na men geven van degenen die op deze wijze in het oog worden gehouden. Naar zijn mening zou hierdoor de vrijheid van vele onschuldigen in gevaar worden gebracht, zouden belangrijke aspecten van de Amerikaanse nationale veilig heid teniet worden gedaan en vele on derzoeken naar misdrijfgevallen worden belemmerd. Wel deelde hij mee. dat onge veer 24.000 mensen via dit systeem onder controle staan. De posterijen gaven voorts toe, dat ze nog een lijst hebben met namen, namelijk van mensen die „buitenlandse politieke propaganda" over de post ont vangen. Hoewel deze alleen voor gebruik door de PTT en regeringsdepartement is bestemd, is bekend dat de lijsten met namen van deze mensen bij diverse ge legenheden beschikbaar zijn gesteld aan andere instanties, waaronder de con grescommissie voor onamerikaanse ac tiviteit. Gronouski heeft laten weten, dat de lijst vernietigd zal worden en dat voortaan Amerikanen die om toezending van communistische propaganda uit het buitenland vragen dat zonder vrees kun nen doen. DEN HAAG (A.N.P.) Morgen, doit derdag, zal de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, kunnen terugzien op een 12,5- jarige onafgebroken loopbaan als be windsman. Tijdens de bewindsperiodc van het tweede kabinet-Drees deed b(j op 8 oktober 1952 zijn intrede als staats secretaris van Economische Zaken, welk ministerie toen werd beheerd door prof. dr. J. Zijlstra. Na ook tijdens het derde kabinet-Drees en het kabinet-Beel dit staatssecretariaat te hebben bekleed, verwissselde hij in de bewindsperiode van premier prof. dr. J. E. de Quay deze functie voor die van minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. welk ambt hij op 17 juni 1961 aanvaardde als opvolger van mr. dr. Ch. van Rooy. In de ambtsperiode van minister Veld kamp bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kwamen o.m. de nieuwe drank- en horecawet, de wet op de geneesmiddelenvoorziening en het bestrijdingsmiddelenbesluit, de verplicht stelling van bedrijfs-geneeskundige dien sten en uitbreiding van het staatstoezicht op de volksgezondheid tot stand. Daarnaast bereikten tijdens de be windsperiode van dr. Veldkamp talrijke wetsontwerpen de Tweede Kamer, zowei betreffende onderwerpen van sociale aard als in de sector van de volksgezond heid. Tot de belangrijkste hiervan beho ren, naast de inmiddels van kracht ge worden invoering van een ..sociaal mini mum" in A.O.W. en A.W.W., het ont werp van wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering, waarover thans de me morie van antwoord aan de Tweede Ka- mer in voorbereiding is, de ontwerpen tot wijziging van de werkloosheidswet en de wet werkloosheidsvoorziening (beide van augustus 1964), de wijziging van de krankzinnigenwet (1963) en hel ontwerp noodwet arbeidsvoorziening.

de Stem | 1965 | | pagina 3