Westelijke tegenmaatregelen overwogen na nieuwe Oostduitse bondsdagboycot hollenkamp Post economie naar socialisten jggn SNEL EN SIMPEL GIREREN Jupiter-roulette draait proef Als ik U was... FORT VAN Ku Klux Klan dringt binnen in gevangenis DEN HAAG VERWACHT: h A v\ BRABANTSE BEST GAAT MEESPELEN TIJDWINST IN TILBURG MET SYSTEEMBOUW Volksstemming in West-Irian gaat niet door 'OP DE VOET': IEDERLANDERS Interland op televisie l yx. Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw! Vietcong-rebel krijgt uitstel van executie 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND DR. SOEBANDRIO Neger mishandeld LANGZAAM VERBODEN s(im)port x/ Schuiten Vzeiheid Kinderdoop in Frankrijk twee weken In vervolg: na Bewolking ging ik vandaag in ieder geval zo gauw mogelijk - naar C&A Breda. U weet niet wat U ziet. U moet een#<fhdere deur binnen en dan komt U in een nieuw gebouw, naast 't oude. Een totaal nieuw huis, groter dan 't oude, prachtig ingericht en met grandioze kollekties. Als ik U was ging ik gauw naar C&A Breda om gezellig te winkelen en extra voordelig te slagen. 105e JAARGANG No. 24862 Voor God, Koningin en Vaderland W O E N S E> A fa t AfKltïW5 Hush Puppies zijn fantastisch fijne schoenen, die u een on gekend comfort en gemak geven. U hoeft ze in geen enkel opzicht te ontzien. Door regen of modder gelopen? Even het Hush Puppies staal- borsteltje erover en het echte pigskin suède is weer net zo mooi als toen u de schoenen kocht! OOR 'HONDENWEER' L MAIL EXF6RT •kend aroma PALL MAIL export 'ing Size Filler L MALL export Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234! (5 lijnen). Postgiro 1114111 SOVJET-JAGERS DAGEN UIT Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. \/olledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 'POSTCHEQUE- EN 0 G iüOk AT - k NtSC V: N v.» fOSTAlK. '705-4321 T.H.G. Lucas sen Stationstraat 33 - LÖOWOüDE - 125 GW 4,3 Ct .vs.., 10 314c 5. G. van Doorn, itr "vlt".'- 'hViCO'T PROSPERITY (A.F.P.) In Prospe rity in de Amerikaanse staat Zuid-Caro- lina zijn vermoedelijk leden van de Ku Klux Klan de gevangenis binnengedron gen en hebben een neger uit zijn cel ge haald. Nadat de mannen de neger hadden geslagen sloten ze hem weer op en na men de vlucht. De neger zat sedert zaterdag gevan gen wegens het gebruik van geweld te gen een politieagent. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het strijdplan van de bondscoach van de KNVB Denis Ne ville staat vast: Oranje zal vanavond in Rotterdam Ierse bruutheid met nog fel lere acties beantwoorden. Daarvoor heeft de Engelsman niet minder dan vier wijzigingen aangebracht in het elftal dat in de Noordierse hoofdstad Belfast speel de. De wedstrijd NederlandNoord- Ierland, die nu zeker door de televisie zal worden uitgezonden, zal wel eens beslissend kunnen zijn in de strijd om een plaats in het toernooi om het we reldkampioenschap. Meer over dit dueli vindt U op onze sportpagina. W. VAN DER STEEN BERLIJN/HEIDELBERG (UPI) Russische jagers hebben dins dag laag over de startbaan van het vliegveld Tempelhof in de Ameri kaanse sector gevlogen en over de Kurfiirstendamm, de hoofdstraat van West-Berlijn. De Amerikaanse luchtmacht noemde de Russische vluchten schendingen van de internationale veiligheidsbepalingen voor de luchtvaart en diende een protest in. Een konvooi, bestaande uit een Amerikaanse legerziekenauto, een personenauto met een nummerbord van het Amerikaanse leger, en een Britse en Franse personenauto, had zeven en een half uur nodig om de 176 kilometer van Helmstedt naar West-Berlijn af te leggen. Inmiddels heeft de Westduitse regering door middel van het mi nisterie van economische zaken gedreigd tegenmaatregelen te nemen De Verenigde Staten en hun bondgenoten overwegen eveneens tegen maatregelen. fa ?.ti xr 13/1-1965 Ondanks protesten van de westelijke geallieerden vlogen Russische straal jagers door de luchtcorridor naar Ber lijn, die voor verkeersvliegtuigen is vastgesteld. De Oostduitsers gaven toe dat de als excuus aangevoerde „oefeningen" het gevolg zijn van de bijeenkomst van de Westduitse bondsdag in de oude rijks hoofdstad. (Advertentie) selectiekledingZ Hoewel het spoorwegverkeer geen hinder ondervond van de militaire oefeningen, werd het andere verkeer te land per auto vier en een half uur gestremd. Britse, Franse en Ameri kaanse voertuigen mochten geen ge bruik maken van de autobaan Berlijn- Helmstedt. Tijdens de openstelling van de autobaan voerden de Oostduitse grenswachten een dusdanige controle op de passerende voertuigen uit, dat urenlange vertragingen ontstonden. Eenmaal op Oostduits gebied werden de auto's vaak gehinderd door op de autobaan rijdende tanks. Volgens functionarissen leverde de storing van het vliegverkeer grote ge varen opN Inwoners van West-Berlijn werd aangeraden de ramen van hun woningen open te zetten om te voorko men dat deze door de geluidschokken van de straalvliegtuigen zouden kapot springen. pantalon Sportieve import pantalon in ideale ■j Trevira: sterk, soepel en vast in de plooi. Met steekzakken, kapnaad (wat dat ook is) en riem. In grijs en beige. 49.75 V AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De voorspellingen door kabinetsformateur mr. J. Cals en kele weken geleden gedaan, dat de fase van de zetelverdeling de moeilijkste van de gehele formatie zou worden, is juist gebleken. Het intensieve overleg, dat ook gisteren de gehele dag is ge voerd, bewijst dat er vele voetangels en klemmen liggen, voor mr. Cals kan beginnen aan het polsen van kandidaat ministers. De farctieleiders Schmelzer (K.V.P.), Vondeling (P.v.d.A.) en Smallenbroek (A.R.) hadden weliswaar overeenstem ming bereikt over de hoofdlijnen van de zetelverdeling; de toewijzing der dertien departementen was een zaak van de formateur zelf. Daarbij bleek, dat de wens van de K.V.P. om zoveel mogelijk aftredende ministers te laten zitten, niet volledig paste in de ver langens, die bij de socialisten aanwezig waren. Dinsdagavondheeft dr. Vonde ling (P.v.d.A.) opnieuw een bezoek aan de formateur gebracht. Er is reden om aan te nemen dat mr. Cals, gehoord ook de heren Schmelzer en Smallenbroek, nu bereid zal zijn de knopen door te hakken. Hoewel er dus zeker sprake is geweest van een moeilijke onderhande lingsfase, was er geen enkele reden om te veronderstellen dat de formatie-Cals in gevaar is geweest. lijk dat de K.V.P. met de A.R. ruilt. Dat kan zelfs onder handhaving van de betrokken minister. Dr. Veldkamp, die een zeer bekwaam econoom is, zou ze ker de portefeuille van Financiën kun nen beheren. Prol mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Kamer voor de A.R., kan dan naar Sociale Zaken gaan. Daarmee zou een belangrijk on derdeel van de zorgen van de forma teur zijn weggenomen. Intussen schijnt het wel vast te staan dat mr. Cals aan het departement van Maatschappelijk Werk een taakuitbreiding wil geven. IN MADRID worden vlugschriften ver spreid waarin verboden vakbonden de arbeiders oproepen om vandaag, woens dag, voor het vakbondsgebouw in Ma drid te betogen voor loonsverhoging, vrijheid van vereniging en het recht om te staken. AMERIKA en Duitsland hebben zich tijdens de t.v.-conferentie in Wenen ge zamenlijk gericht tegen het Franse kleu ren-! v. systeem waardoor er geen meer derheid voor het Franse „Secam"-systeem meer bestaat. DE LEGERPREDIKANT ds. K. de Hoop (44) uit Amersfoort, is gistermor gen bij een verkeersongeluk in de om geving van het vliegveld Schiphol om het leven gekomen. Hij werd in zijn auto aangereden door een tegenligger. IN DE MERWEHAVEN in Rotterdam verdronk gistermorgen J. Wennekes (53) uit TJel. Hij kon echter pas na een half uur worden opgedregd. Gezien de veelheid van problemen die zich bij de zetelverdeling voordoen, is het onmogelijk om te zeggen op welk departement de moeilijkheden gecon centreerd zijn geweest. Natuurlijk speelt de bezetting van Buitenlandse Zaken door minister Luns in deze een heel belangrijke rol. Maar ook de ver deling der portefeuilles in de sociaal financieel-economische driehoek is van grote importantie. Het staat daarin vrij wel vast, dat de P.v.d.A. Economische Zaken gaat bezetten. Omdat de K.V.P. nu dl'. Veldkamp op Sociale Zaken en Volksgezondheid beeft, is het redelijk dat de A.R. Financiën gaat beheren. De grote vraag is echter of de A.R. hier voor buiten prof. dr. Zijlstra, die kennelijk niet beschikbaar is een ge schikte figuur heeft. Zou dit niet het geval zijn, dan is het zeer goed moge- De vraag of de formatie-Cals in de laatste fases nog op ernstige problemen zou stuiten, kon dinsdag vooral door de fractie van de P.v.d.A. worden beant woord. Dr. Vondeling heeft zijn fractie ingelicht en daarna zijn visie aan for mateur Cals gegeven. Het is logisch, dat mr. Cals zelf, volledig op de hoogte zijnde van de wensen en mogelijkhe den die bij de K.V.P. en A.R. leefden, nu tot een gedetailleerde verdeling dei- zetels komt. Wanneer de A.R., die in de persoon van mr. Biesheuvel een uitste kende minister van Landbouw heeft geleverd, ook Sociale Zaken zou bezet ten, behoeft dat geen moeilijkheden op te leveren voor het derde departement, dat aan de anti's zal toevallen. Het in taak verzwaarde departement van Maatschappelijk Werk is nu zelfs voor de P.v.d.A. aantrekkelijk geworden, zodat mr. Cals meer mogelijkheden tot schuiven heeft gekregen. Men neemt in Den Haag dan ook aan dat het vinden van een oplossing voor het vraagstuk van de bezetting van Buitenlandse Za ken, dat de K.V.P. wil houden en de P.v.d.A. wil krijgen, het formatiewerk zal versnellen. De Russen hebben intussen gedeelten van Oost-Duitsland tot verboden gebied voor de Amerikaanse militaire missie in Potsdam verklaard, aldus een woord voerder voor het Amerikaanse leger in Heidelberg. Gelijke restricties zouden gelden voor de leden van de Britse en Franse militaire missie in Oost-Duits land. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Russische militaire missie in de voormalige Amerikaanse sector geen gelijke beperkingen opgelegd, aldus de woordvoerder. Het Russische regeringsdagblad „Iz westia" waarschuwde dat het bijeen komen van het Westduitse parlement in Berlijn tot „onplezierige complicaties" kan leiden. Volgens het blad wil Bonn „zowel West-Berlijn als de bezettings autoriteiten tot werktuigen van zijn re vanchistische politiek maken". Volgens de „Izwestia" heeft de „pro vocatieve reis van de bondsdag naar Berlijn de atmosfeer in de stad op nieuw verhit". (Van onze correspondent) TILBURG Het aannemersbe drijf Zebregts N.V. beproeft mo menteel een nieuwe bouwmethode voor woningen in het uitbreidings plan „Het Wandelbos" in Tilburg. Het ligt in de bedoeling om een tiental systeembouwwoningen bin- nen drie en een halve maand op te leveren. Deze constructie is mo gelijk door gebruikmaking van montagebouw, waarvoor de ele menten op de betonfabriek Vriens in Terheijden worden gevormd. Hierdoor vergt de ruwbouw van de woningen niet meer dan zes dagen. De gemeente laat mini maal driehonderd van deze wo ningen bouwen. Ze bestaan uit vijftien bouwelementen over twee verdiepingen. Vier slaapkamers en een woonkamer van 3,5 bij 8 meter, keuken, kelderkast, gang, toilet en douchecel, zijn alle cen traal verwarmd. De totale inhoud is 300 m3. Het aantal arbeidsuren voor deze woningen bedraagt niet meer dan 625, terwijl bij de con ventionele bouwmethode anderhalf maal zoveel tijd nodig is. Er is dus hier duidelijk sprake van een aanzienlijke arbeidsbesparing. De promotor van het systeem is de Bouwcombinatie Tilburg. I G j* NJtT VCUWEN OF KRtUKfcN U: v y (Van onze correspondent) DEN HAAG Vanaf vrijdag zal de Nederlandse P.T.T. de eerste geautoma tiseerde postcheque- en girodienst in Europa bezitten. Door de automatisering kan de girodienst thans weer onbeperkt nieuwe rekeninghouders accepteren en is hij in staat 't verkeer op de bestaande rekeningen vlot uit te voeren. (ZIE OOK PAGINA 9) Voor een snelle, succesvolle schoonheids verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èik type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en 3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacons 4,95) voor reini ging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (UPI) De Indo nesische minister van buiten landse zaken Soebandrio heeft maandag verklaard, dat Indonesië zijn overeenkomst met Nederland zal breken en geen plebisciet in West-Irian, het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea, zal hou den. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf gistermiddag geen enkel commentaar op dit door het pers bureau U.P.I. verspreide bericht. Ook de woordvoerder van de Indonesische ambassade in Den Haag onthield zich van commentaar. Soebandrio zou bij de opening van het bureau voor planning, research en onderzoek van West-Irian gezegd heb- zen: „Er bestaat geen plebisciet. De be vrijding van West-Irian was de bevrij ding van het laatste Indonesische grond gebied van de neokolonialisten, kolo nialisten en imperialisten". Het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken wenste eerst via eigen officiële kanalen te vernemen wat minister Soe bandrio heeft verklaard. (Advertenties) LE HAVRE In het dekenaat Le Havre zal voortaan het doopsel aan kin deren worden toegediend, wanneer zij minstens veertien dagen oud zijn. Deze gedragslijn inzake de kinderdoop heeft de goedkeuring van de aartsbisschop van Rouen. Hij is van mening, dat aldus de ouders de gelegenheid krijgen zich samen en met de zielzorger te bezinnen op de be tekenis van het doopsel en de verplich tingen die daaruit voortvloeien. De maatregel in Le Havre, zo verne men wij van bevoegde zijde, moet gezien worden tegen de achtergrond van de Franse verhoudingen. De Franse bis schoppenvergadering houdt zich intens bezig met de vraag, die bij alle zielzor gers in Frankrijk leeft: of het verant woord is de doop toe te dienen, wanneer men van te voren weet, dat van een christelijke opvoeding niets terecht zal komen. Veel katholieken in Frankrijk herinneren zich hun godsdienst 'alleen op hoogtijdagen van het leven: geboorte, huwelijk en dood. In het gewone leven overheerst in dergelijke gezinnen vaak een volkomen anti-godsdienstige hou ding. SAIGON (U.P.I.) De Zuidvietna- mese militaire autoriteiten hebben de aanvankelijk voor gistermiddag voor genomen openbare terechtstelling van een communistische terrorist, Le Doea met 48 uur uitgesteld. De gevangene zal morgen voor een vuurpeloton ter dood worden gebracht wegens een poging om een transistorradio met een lading springstof erin binnen te smokkelen ir een hoofdzakelijk door Amerikanen be woond hotel in Da Nang, om het ge bouw op te blazen. De terechtstelling werd uitgesteld toen Le Doea „een bekentenis wilde af leggen". Ook familieleden van de ar restant zijn ingerekend. Vandaag zal in Saigon een proces be ginnen tegen zekere Ngoejen Van Phau, die een rol zou hebben gespeeld bij de bomaanslag op de Amerikaanse ambas sade in Saigon. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanvankelijk op veel plaatsen mist. Overdag toenemende bewol king en tijdelijk wat regen. Eerst zwakke, later matige wind pit zuidwestelijke richting. Zelfde of iets hogere temperaturen. Vandaag, zon onder 19.24 uur. Maan onder 1.13 uur. Morgen: zon op 5.58 uur. Maan op 9.50 uur. ^EVENAAR (A.N.P.) Het behendig- heidsspel „Jupiter" wordt vandaag openbaar gespeeld in Zevenaar. Burge meester F. van Gent vindt het eigenlijk niets bijzonders. Hij acht het eerder buitenissig als hij de vergunning ervoor zou hebben geweigerd. „Ten eerste wil ik het niet beter weten dan de wiskunde prof. dr. F. Schub en de getuige-deskun- dige van de rechtbank dr. M. Nederlof, die beiden „Jupiter" een behendigheids spel vinden. In de tweede plaats kan ook toch ook niemand ervan weerhouden om in de staatsloterij mee te spelen of aan de voetbaltoto mee te doen. Niemand hoeft, zoals bij de loterij of toto, mee te doen aan een behendigheidsspel. Maar ikzelf heb de indruk gekregen dat het een behendigheidsspel is. Mijn collega van Oldenzaal denkt er ook zo over", aldus bugemeester Van Gent Hij vindt het bovendien wel interes sant, dat er in zijn gemeente een speel- gelegenheid komt. De vergunning, die de ontwerper van „Jupiter", de zaken man C. J. Osse uit Scheveningen, heeft gekregen, is tijdelijk. fpwee maanden draait Jupiter in Ze venaar op proef. Dan zullen eventu ele verlangens nader worden bekeken. „Dit kan dan in overleg gaan met de burgemeesters van Oldenzaal en Best", aldus burgemeester Van Gent. Burgemeester mr. G. Notermans van Best, zei desgevraagd, dat ook hij ver gunning zal geven voor „Jupiter". Maar volgens voorzitter G. Sliepen, voorzitter van de stichting behendigheidsspelen, zal „Jupiter" niet in Best worden toe gelaten. De heer Sliepen heeft er nooit zijn licht over opgestoken bij de burgemeester van Best, aldus mr. Noter mans. Wel heeft de stichtingsvoorzitter volgens de heer Notermans vóór de op richting van de Stichting bekend werd met de burgemeester gesproken over „Saturne", dat in Best in besloten kring al wordt gespeeld, aldus mr. Notermans. Hij vestigde er de aandacht op, dat hij met de heer Osse in zee wil gaan, als die een redelijk voorstel doet. Hij meent ook dat „Juiter" een behendig heidsspel is. r\e heer Osse was gisteren de hele dag in het Zevenaarse casino. Hij zei niet onder de duiven van de stichting be hendigheidsspelen te willen schieten. Als uitvinder van Jupiter meent hij, dat zijn spel niet alleen onbetwistbaar een be hendigheidsspel is, maar bovendien de aantrekkelijkheid heeft van een roulet te. Volgens hem heeft het stichtingsbe stuur de fout gemaakt, zijn uitvinding niet te beoordelen. „Ze zijn langs me heengelopen, terwijl zij van het bestaan van „Jupiter" wisten. Ik zou - en mis schien wel graag - met de stichting wil len samenwerken. Maar vergeet niet, dat ik zakenman ben. Ik wil geld verdienen Mag het alsjeblieft? En ik wil ook an deren iets laten verdienen. En ik wil ook gemeenten, waar ik kan verdienen, eventueel gedenken. En ik wel het niet heimelijk maar openbaar. Ik vraag niet meer dan een redelijke kans, naar Ne derlandse maatstaven en Nederlandse begrippen. Ik geloof, dat ik die kansen thans zelf gecreëerd heb. Ik waag het erop, ofschoon ik de risico's had kun nen ontlopen, als ik mijn spel voor dik geld had verkocht. Want die mogelijk heid was er ruimschoots", aldus de heer Osse.

de Stem | 1965 | | pagina 1