ORANJE gaat aanvallen...! PROFS WORDEN IN NEDERLAND (NOG) NIET GECONTROLEERD blijf jong. blijf fit: fiets! Ieren zijn bang BRABANT EN ZEELAND ACHTEROP Maliepaard in sprint geklopt 0°p°s=f=e=/=/=i=n=g=e°n Nederland beantwoordt brute kracht met fellere acties Brabantse competitie voor prof- wielrenners Niets is „Top-sporters zijn erg bijgelovig!" WIELERSPORT EN DOPING (II) „Het is een moeilijke zaak Het mes Bron Switchen In sportbeoefening «3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 APRIL 1965 v (J. Rolink, arts) Peter Post: 't is om te gillen.. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De wedstrijd NederlandNoord-Ierland houdt miljoenen mensen in zijn greep gevangen. Met grote felheid dis cussieert men over de uitslag, die wel eens beslissend kan zijn voor deelname aan het toernooi voor het wereldkampioenschap. Wie zal het winnen Nederland of de kei harde Noordieren? Niemand weet het, maar iedere rechtgeaarde Ne derlandse voetballiefhebber gist en hoopt... Hij hoopt, dat Denis Ne ville, de nog altijd voorlopige bondscoach van de KNVB goed heeft gegokt Dat de Engelsman de juiste mannen op de juiste plaatsen heeft gekozen en met de juiste mentaliteit. Vooral dit laat ste punt is bijzonder belangrijk want één ding is zeker, de Neder landers mogen geen stap, zelfs niet één, opzij doen... Dat zijn ook de woorden van Denis Neville, die hij gisteren iin 't Feijenoord- stadion te Rotterdam zijn jongens als een politieke slogan als maar weer inpompte. „Het zal een bikkelhard duel worden. De Ieren zullen met brute kracht op ons in hakken. Zij zullen proberen onze aan val kapot te maken. Geven wij toe, dan is het met ons gedaan, maarslaan wij nog feller terug dan winnen wij (Van onze sportredacteur) BREDA. Terwijl men in België achter anti-doping-wet ten aanholt en regelmatig steekproeven neemt, vragen TSederlandse wielerkenners zich enigszins bezorgd af, waar dat allemaal naar toe moet. Is België ivel helemaal op de goede weg? Dokter Rolink uit Velsen, die verschillende publikaties over zaken dit on derwerp betreffende op zijn naam heeft staan, is bang dat in de ijver bij het aanleggen van een lijst met verboden middelen (zoals we in ons vorig artikel schreven spreekt men in België van meer dan honderd) fouten gemaakt worden. Fouten, omdat het volgens hem niet mogelijk kan zijn een zo groot aantal preparaten te verbieden zon der er minder gevaarlijke tussen te stoppen. Fouten ook, omdat de medische onderzoeken zo'n vlucht nemen dat wat vandaag doping heet, het morgen wellicht niet meer is. KIS WIJ-voorzitter dr. P. van Dijk waagt het te betwij felen of de Belgische plannen om in UCI-verband te gaan optreden (wat betreft beroeps tenminste) succes zullen hebben. „Enkele jaren geleden spraken we daar tijdens een con gres van deze federatie over. Er werd besloten profs voor lopig met rust te laten. Wat anders wordt het natuurlijk wanneer er duidelijke voorbeelden van excessen opda gen". En wat zegt een van 's lands bekendste coureurs, Peter Post? „Wij, beroeps-renners weten heus wel wat kan en niet. De meesten hebben een gezin en denken daar echt wel aan. Geloof me, op de manier zoals het nu in België gaat, wordt niets bereikt. En dan die controles. Mensen nog an toe, we lijken wel 'ra stel boeven. Weet je waar ze met hun dopings-acties moeten zijn... Bij amateurs en nieuwelingen. Dat daar maar eens ingegrepen wordt. Dié zijn er aan toe"De B.W.B. is dan ook al druk bezig met die groepen. (Dr. P. var Dijk) In die categorieën veel erger? „Ik weet het niet," vertelt dr. Van Dijk. Hij heeft er in ieder geval geen flauw idee van hoever Ne derlandse amateurs aangestoken zijn door „het pakken". Vooral daarom kondigde de bond einde vorige week af dat in belangrijke liefhebbers-koersen gecontroleerd zél worden (begonnen werd met de Ronde van Noord-Holland op 3 april). „Per se niet, omdat we ernstige ver denkingen koesteren" wilde de KNWU- praeses benadrukken. Sterker nog, hij is er bijna zeker van dat het enorm meevalt. Maar in een NSF-rapport van twee jaar geleden kon men toch lezen dat bijna alle amateurs en nieuwelingen doping gebruiken. „Nonsens", zegt de' Haagse specialist. „We hebben de Ne derlandse Sport Federatie herhaaldelijk gevraagd waar die gegevens vandaan kwamen. Steeds werden er weinig zeg gende antwoorden losgelaten en tenslot te vertelde men dat wij met hun bron nen niets te maken hadden." Nonsens dusVolgens mij wel" En dr. Van Dijk komt met het argument dat vorig jaar voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Wielren Unie ama teurs onderzocht zijn. De eerste vijf van het nationale weg- kampioenschap en verschillende deel nemers aan het nummer achter moto ren. Er kwam geen enkele „zondaar" voor de dag. Toch heeft de KNWU het onderzoek weer ter hand genomen, want er gaat een grote preventieve werking van uit. Regelmatig zal een staf van vier artsen onder dr. Van Dijks super visie wedstrijden bezoeken. De medici bepalen zich tot urine monsters omdat bloedproeven een aan slag op de menselijke vrijheid betekenen en speeksel slechts dan waardevol is wanneer het in grote hoeveelheden (zo als bij paarden na een race) kan worden opgevangen. Twee laboratoria (waarvan dr. Van Dijk de namen nog niet bekend kon maken) gaan zich bezighouden met het onderzoek. Na enkele dagen volgt al de uitslag en degenen die schuldig bevonden worden krijgen in dezelfde kor te tijd bericht van boete. De straf zal, bij een eerste overtreding, bestaan uit een schorsing voor niet al te lange tijd, Wanneer dezelfde renner nog eens ge frappeerd wordt, kent het startverbod een veel langere termijn en wanneer ook deze maatregel niet geholpen heeft, zal clc bond daar een passende voor vinden Van geldboeten wil dokter Van Dijk met. horen. ,,Wat heeft dat voor zin? Of je brengt de mensen in een wel licht onverantwoorde financiële nood, of de enthousiaste supportersclub legt de centen op tafel en dan is het resultaat eigenlijk nog nihil." Evenals de BWB f033,?*™0 straks geen'namen be-* kend. Men kijkt nog even uit onder wel- u? }er3 schorsing in het officiële blad Wielersport" geplaatst kan worden want dat levert natuurlijk een kleine moeilijkheid op. Met „wangedrag" valt wellicht een hoop op te vangen. Tja, en dan de man nen die voor hun beroep fietsen en in de doping-affaire de meeste aandacht voor zich opeisen Dr. van Dijk vindt het een bijzonder moeilijke zaak. Spor tief gezien", zo meent hij. „zeg je: het kan niet getolereerd worden Wan neer je ervan uitgaat dat hier mensen bezig zijn met een vak, een beroep moet je. dacht ik. toch tot de conclu sie komen dat het toelaatbaar is. Nog maals, wanneer het binnen de perken blijft. Anders ben ik natuurlijk tegen. Maar het is zo moeilijk vast "te stellen wanneer iemand doping gebruikt Dat zal zo blijven ook. Als een coureur een belangrijke race moet rijden en hij heeft erg veel last van zijn keel. dan dien je zo'n man in de kortst mogelijke tijd op te knappen. Verantwoord natuurlijk, dat is duidelijk. Hij heeft dan toch wel iets in zijn lichaam wat onder de „mid delen" valt. Kunnen we dan spreken van doping? Och en verder...Volgens mij valt het allemaal nogal mee. Iemand kan veel nemen zonder dat er echt, wat men noemt doping, in het spel is." Een standpunt dat ook dokter J. H. M. Rolink deelt. De Velsense arts staat bekend om zijn grote interesse voor wat Dr. P. VAN DIJK rustig aan met profs men met een verzamelwoord (al gaat dat wei eens mank) „top-conditie" kan noemen. Hij publiceerde in het katho liek artsenblad (42e jaargang) van de cember 1963 een artikel over „De voe- dingsproblematiek bij de sportbeoefening en haar betekenis in de praktijk". Daarin stelt hij uitvoerig de taak van de belangrijkste vitamines (B-l, B-2, B-6, C) aan de orde. Het toedienen van juiste vitamines: een der grootste krachten van dokter Rolink. Daarom is hij zo bevreesd voor een al te rigoureuze in greep bij de Belgische activiteiten. Laat ik voorop stellen dat alles wat scha delijk is, direct uitgeroeid moet worden. Logischi Maar het medisch research- werk dient een kans te krijgen. Dat is niet alleen belangrijk voor de sport. Ook daarbuiten kan dat zijn nut aantonen. En wanneer de Belgen een lijst van formaat honderd gaan aanleggen zit daar beslist iets scheef. Renners wor den misschien onrechtvaardig behandeld, ons werk ondervindt dan moeilijkheden." Tijdens zijn jarenlange ervaring met wielrenners kon dokter Rolink niet één vergiftigingsgeval (symptoom van over matig doping-gebruik) constateren. Die zelfde ervaring leert hem ook dat top sporters op een verbazingwekkende ma nier bijgelovig zijn. Van een totaal, niets betekenend pilletje of tabletje gaai een ongekende werking uit. Het is een psy chologische steun. Neen. dokter Rolink ziet de doping-praktijken van prof-wiel renners niet als een hachelijke zaak. Tenminste zolang deskundige mensen zich bezighouden met de renner. Voor twijfelachtige figuren heeft hij geen goed woord over, zoals uit de volgende pas sage van zijn „voedingsproblematiek" blijkt: ,,De sportman overschrijdt de grenzen van de normale vermoeidheid en gaat vaak door tot hij uitgeput is. Het is dus geen wonder, dat vele on- deskundigen zich moeite hebben gege ven deze grenzen van het menselijk prestatie-vermogen gewelddadig uit te breiden. Vooral de beunhazen onder de verzorgers en sportopleiders luinnen vrij wel onbelemmerd hun praktijken uitoe fenen. en wee de beoefenaar, die zijn gezondheid aan deze lieden toevertrouwt. Deze soigneurs, die de meest elemen taire medische kennis missen, schrijven bun pupillen op de meest onverantwoor delijke wijze preparaten en stimulantia voor, waarvan zij noch de samenstel ling noch de uitwerking kennen en dit uitsluitend ter verkrijging van betere prestaties. Het toedienen van injecties, •jjVie :klcen van tegennatuurlijke middelen, van liehaamsvreemde stimu lansen. zoals de Duitse Sportartsenbond aeze farmaco-santekra&m noemt, be hoort volgens hen tot het terrein van de ft ^et feit. dat een en ander ge- scniedt op de meest primitieve, onhy giënische manier door mensen, die to taal geen begrip hebben van medische begeleiding, maakt de zaak alleen maar erger." En mensen waar dokter Rolink hier op doelt, zijn er maar genoeg. PETER HEERKENS. REG HARRIS, de veelvoudig vroegere wereldkampioen op de sprint, is ernstig van plan op vijfenveertig jarige leeftijd aan een comeback te beginnen. Hij heeft een aanvraag ingediend voor een licentie. Daarover zal op 24 april a.s. beslist worden. (Van onze sportredacteur) BREDA Twaalf Brabantse wielercomités die prof-ronden or ganiseren, hebben besloten dit sei zoen een competitie voor beroeps renners in te stellen. Men start zondag met de koers van Acht maal. Nadere bijzonderheden kon men ons nog niet verstrekken, maar het is zo goed als zeker dat de puntentelling volgens systeem „Prestige Pernod" (de eerst aan komende vijfentwintig punten en dan verder naar beneden) zal zjjn, De renners mogen de negen beste resultaten van deze twaalf wed strijden tellen. Ook over de inzet van deze competitie, die natuur iijk bedoeld is om prof-koersen attractiever te maken, hangt een waas van geheimzinnigheid. Ge ruchten vertellen dat de eerste prijs een sportwagen is. Om nog feller terug te kunnen slaan, heeft Denis Neville zijn elftal, dat in Bel fast speelde, regoureus gewijzigd. Op niet minder dan vier plaatsen zette de En gelsman het mes in het team. De blonde Groningse melkboer Piet Fransen moest wijken. En met hem het reeds lang bekri tiseerde talent uit Enschede Heniiy van Nee, de supersnelle reeds kalende Feije- noorder Pummy Bergholtz en tevens Ajax' trots Bennie Muller, een speler, die in Belfast zeker niet wat tegen gevallen. Maar toch kon het heter en vooral har der, vond Neville. En harde spelers heeft Denis gezocht én gevonden. Hij koos de technisch knap pe Feijenoorder Guus Haak, Theo Laze- roms, de van Roosendaal afkomstige „plooien gladstrijker en duivelskunste naar" uit Sparta's achterhoede, Kootje Prins, het enfant terrible van de Neder landse voetbalvelden, dat naar Duitsland moest uitwijken, omdat hij zich in ons kleine landje onmogelijk had gemaakt en tenslotte Pierre Kerkhoffs, de van PSV afkomstige scherpschutter van Lausanne. Vier keiharde knapen, die het Neder lands elftal de scherpste en bruutheid moeten geven., die de meeste Nederland se semi-profs nu eenmaal missen. zorgvuldig verborgen gehouden punch achter de voorhoede opererend plotseling aanviel met zijn verraderlijk hard schot. De voorhoede nieuwe stijl zal techniek (Moulijn en Groot) aan hardheid (Prins en Kerkhoffs) paren. Tezamen met de prachtig evenwichtige achterhoede en de energieke middenlinie vormt deze voorhoede een gevaarlijk team, dat de Ieren vrezenWant die bloeddorstige profs, die giste'ren de rust van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam opzochten en zich later op de dag ver schansten achter de muren van Hotel Atlanta zijn werkelijk bang voor de op wraak beluste Nederlandse semi-profs. Trainer Peacock informeerde niet voor niets zo voorzichtig naar de kwaliteiten van de vier nieuwe aan winsten. Vooral toen de lepe trainer- coach hoorde dat de vier niet wegens Nevilles keus vormt natuurlijk voor „the man in the street" een bijna uitput- telijke bron van discussie. Vooral het opstellen van de Haagse Feijenoorder Guus Haak en Theo Lazeroms baarde veel opzien. Theo Lazeroms zelf ook bijzonder verrast toen hij zondagavond vernaim dat hij door Neville was uitver koren is evenals Haak een man die van doorzetten en vooral van geen wij ken weet. Dat heeft Theo, de „tank" (zoals hij door vele Rotterdamse niet- Sparta-supporters wordt genoemd) in het voorgaande seizoen bij de Rotterdamse club wel bewezen. Aan zijn robuuste ac tiviteiten op de middenvoorplaats heeft Sparta het immers te danken^ dat het nu nog in de ere-divisie zetelt. Ook Prins' uitverkiezing was aan felle kritiek ondehevig. Neville wilde, zo zei men, „Der Prinz" (Kootjes Duitse naam) hebben als spits, maar dat kan de oud- Ajacied niet! Tn de Amsterdamse club speelde Ko altijd als stuwer, nooit als aanvaller. En nu plotseling, nog altijd citeren wij de critici, besluit Neville een geheel nieuwe vleugel te creëren met Prins als binnen- en Pierre Kerkhoffs als buitenspeler, terwijl Pierre in zijn hui dige club Lausanne rechtsbuiten speelt. blessures van de nu gepasseerden wa ren opgesteld versomberde zijn ge zicht. Het was een grote klap voor hem, dat bijvoorbeeld Muller, die goed speelde in Belfast ivas vervangen door een nog betere en sterkere spe ler. Dat beloofde niet veel goeds En hij sloot zich dan ook als een oester toen wij hem vroegen naar de tactiek van de Ieren. Hij wilde het nog niet vertellen. Wel liet hij zich nog ontvallen dat de ploeg, die dit duel zal winnen volgend jaar naar Engeland zal kunnen reizen om deel te nemen aan de wereldkampioen schappen voetbal Juist het ostellen van deze laatste spe ler had de pessimisten te denken moeten geven. Wat Neville wil is het volgende: de voorhoede zal moeten switchen. Snel en dus gevaarlijk zal Oranje als guerril la's in de nacht dan hier en dan weer daar aanvallen. Want vanavond zal Oranje zeker in het offensief gaan, dat werd ons gisteren tijdens de training van het Nederlands elftal duidelijk. Deins liet Kerkhoffs met Prins wisselen. Prins met Groot en zelfs Kerkhoffs en Moulijn switchten, terwijl Guus Haak als een DEN HAAG (ANP) Negentien pro cent van de Nederlandse bevolking tus sen 6 en 49 jaar beoefent sport in N.S.F.- verband. Tot deze conclusie kwam een commissie na. een onderzoek dat in 1963 geschiedde. Met dit 'onderzoek beoogde de Ne derlandse Sport Federatie een tweeledig doel. Ten eerste wilde men een juister beeld scheppen rond de sportbeoefening in de verschillende delen van ons land. Ten tweede kwam vast te staan, dat de verhoudingscijfers tussen sportbeoefena ren en bevolking per provinrie interes sante gegeven opleverde ten aanzien van de actieve sportbeoefening in Ne- der land. Niet die dichtstbevolkte delen van ons land had-den in verhouding de meeste sportbeoefenaren, waarbij aan het licht kwam dat tekort aan sportaccommoda- ties en ledenstop juist die provincies parten speelden, maar vooral in het noorden van ons land bleek de verhou ding sportman of -vrouw tegenover de bevolking een pluspunt op te leveren. Tot de min of plus verhouding kwam men door in de provincies de procen tuele verhouding te berekenen van het aantal sportlieden op dat van de be volking, In onderstaande tabel vindt men het aantal leden op de provinciale bevolking en daarachter de verhouding tussen beide categorieën. Provincie: Groningen; totaal: 29 51); mannen; 36 (+39); vrouwen: 21 (+73). Friesland 34 76), 43 (+68) 24 (+95). Drente 30 (+59), 38 (+43), 22. (+85). Overijsel 19 (—1), 27 (+3) 11 (—10). Gelderland 16 (—14), 23 (J—12) 10 (—19), Utrecht 21 12), 28 (+7)' 15 (+22), Noord-Holland 21 12) 29 10), 14 19). Zuid-Holland 18 (—5), 25 4), 11 5). Zeeland 16 (—17), 2i (—21), 10 17). Noordbrabant 14 29) 20 22), 7 45), Limburg 13 33)' 19 28), 6 48) Nederland 19 26 12 De verhouding sportbeoefenaar-bevol king vond in de provincies Friesland (76%), Drente (59) en Groningen (51) een overwegende plus, daarentegen een overwegend min voor de provincies Lim burg 33), Noordlbrabant (—29) en Zeeland (—17). (Van onze sportcorrespondent) VELLIN De grote man van de eer ste etappe van de Ronde van België was ongetwijfeld George van Coningsloo. Reeds direct na de sta-rt sprong hy sa men met Nedelec en Amard weg. Het peloton geloofde niet in zo'n vroege ont snapping, evenmin als Amard, die zich al vlug liet terugvallen. Na 13 kilometer was de voorsprong echter al zodanig dat enige renners, waaronder Jo die Haan en Jos van der Vleuten ook het haze- pad kozen en vlak daarna de beide lei ders inliepen. De kopgroep ontwikkelde toen zo'n enorm tempo, dat Bas Malie paard, Jean Stablinski en wederom Amard het raadzamer achtten ook uit het peloton te springen. Na. 26 kilometer hadden zij met nog enkele anderen het kopgroepje ingehaald en met 11 man begon men aan het opbouwen van een respectabele voorsprong. Na 88 kilo meter was de achterstand van het pelo ton al 9 minuten. Maar ook voor enkele renners in de kopgroep was het tempo te hoog. Het slachtoffer daarvan werden o.a. Jo de Haan en Nedielec, die met zijn tweeën op een paar minuten achter de koplo pers bleven hangen. De beslissende ontsnapping viel na 190 kilometer. Alweer George van Conings loo sprong weg uit het kopgroepje, maar hij kreeg in zijn wiel Bas Malie paard, Jean Stablinsky en Gilbert Desmet 1 mee. De rest van het kop groepje. waar Jos. van der Vleuten tot tweemaal kreeg af te rekenen met pech viel terug, maar werd niet meer door het peloton ingehaald. Bij de sprint in Vellin leek het er aan vankelijk veel op dat Basje Maliepaard de sterkste zou zijn. George van Co ningsloo liet zich voor eigen publiek echter niet kennen en ging met een laat ste inspanning van alle krachten nog over de Nederlander heen. Jean Sta blinsky had zeer slim het wiel van de Belg gepakt en sloeg Bas Maliepaard op de streep. De uitslag was: 991'JS0Kges Aat.ConS1,gsl00 (Bele> 5 05. 22 met bonificatie 5.04.52; 2. Jean Sta- 505(77' ZAL HI'1^'22 met bonificatie 5.054)7, 3 Bas Mahepaard (Ned.) 5.05.22 4. Gilbert Desmet 1 (Belg) z.t.- 5 Breucker (Belg) 5.06.45; 6. Van Vleuten (Ned.) z.t.; 7. Wolfshohl (Did.) 5.06.53; 8. Pamart (Fr.) 5.09.14; 9. Ver beek (Belg) 5.17.09: 10. Sorgeloos (Belg) 5.17.10, 12. Jo de Haan (Ned.) 5.1715; 18. Jo de Roo (Ned.) 5.18.41; 19. Cees Haast (Ned.) z.t.; 24. Cees van Espen (Ned.) z.t.; 43. Huub Zilverberg (Ned.) z.t.; 45. Cees Lute (Ned.) z.t.; 50 Huub Harings (Ned). 5.20.05; 52. Bart Zoet (Ned.) z.t.; 68. Rik Wouters (Ned.) 5.22. 20; 72. Leo van Dongen (Ned z.t.; 74. Jaap Kersten (Ned.) z.t.; 90. Rik van Looy (Belg) z-t. Het dagploegenklassement werd ge wonnen door Peugeot in 15.31.35 voor Groene Leeuw (15.41.12 en Televizier (15.41.18). -> A*," THEO LAZEROMS Sparta's „tank" De der (Advertentie) NEDERLAND Eddie Pieters Graafland (Feijenoord) Frits Fiinkevleugcl Rinus Israël Daan Schrijvers Cor Veldhoen (DWS) (DWS) (DWS) (Feijenoord) Guus Haak (Feijenoord) Theo Lasevoms (Sparta) Pierre Kerkhoffs Co Prins Henk Groot Coen Moulijn (Lausanne) (FC Kaïserslautern) (Feijenoord) (Feijenoord) (M-39iakhWal[e) Nicholson B If vine J. Crossan G.Best (Middlesbrough) (Huddersfield) (Burnley) (Manch. C.) (ManchU.) J. Parke (Sunderland) J. Neill (Arsenal) P. Elder (Burnley) B. Hervey (Sunderland) J. Magill (Arsenal) J. Jennings (Tottenham) NOORD IERLAN Wees zuinig op uw fiets. Onderhoud hem goed. Hij is het waard-

de Stem | 1965 | | pagina 15