ichoold neel Reisbureau Lissone-Lindeman N.V. Meeüs Reis- en Passagebureau N.V. Ouderdom heeft een „leerschool" nodig werk... j ons...! Ontvangsten en bezoek lopen nog steeds terug SUCROSA MORGEN R1POLIN Alleen vanuit Amsterdam kunt U kiezen uit 28 jet-snelle vluchten naar New York per week ?schaafde ;rkoopster in lerling- 3 r koopster d. VEN ICHTKOEPELS SUCROSA Gezin verliest 8 kinderen bij brand Vier man al dagen in grot opgesloten !h MEN KAN GEEN LEEGTE MET LEEGTE VULLEN Leven betekent: actief zijn MET McNamara Amerika veel sterker dan Russen IUIS ANTOINE eeruitrusting d. tot 950.- 11 IUIS ANTOINE bestekzoekers Ue houtbewerkers |nmakers olden N.V. Oosterhout BÜEDA Jaarverslag Bioscoopbond: arsene lupin gentleman- inbreker Passiviteit Schijnwereld Een kunst SCHILDEREN 10 - RINCO - WALKER niet duurder n voorraad HTBEDDEN - SLAAPZAKKEN [TOESTELLEN - EN - MEPAL SERVIES [SHOW, ook woensdagavond - edere week DEMONSTRATIE- ordeligü Ook inruilen en fi- Onderhoud. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 APRIL 1965 Alléén '12 - BLOEMENMARKT 2 en t ,L - TEL. 01650—4318—5842 RIEKEN - ZEVENBERGEN rikanten van de cgnde Peerless en Hazet nenveringmatrassen, len slaapkamer- ubelen en odwiil schuimrubber, gen voor diverse elingen: boden worden: Verschillende pleidingsmogelijkheden. Jeloning volgens A.O.-Grootmetaal. eiskosten vergoed i ng oede tariefverdiensten, instdelingsregeling. ociaal voorzieningsfonds. icitoties en inlichtingen elijks a.d. fabriek bij -leer Boersma, :eldonkse Zandweg 19, en6ergen, •foon 01680-3910 |i nog steeds I personeelschef. 1 u. lot 18.00 u. fantoor J3912) Iruren: Taxandriastraat 5, DNFECTIE Ir beneden de 20 jaar. u zich aanmelden bij: 4a, Breda Is een telefonische afspraak laken op 0160031086 suilde opstanden 6 Tel. 42607-33410 AMSTERDAM (ANP) Er heerst on der de leden van de Nederlandsche Bio scoopbond diepe teleurstelling over het uitblijven van een oplossing inzake de vermakelijkheidsbelasting. Zo begint het jaarverslag over 1964, dat de directeur van de bond, de heer J. G. J. Bosman, op 12 april aan de jaarlijkse ledenvergade ring zal uitbrengen. Het bioscoopbedrijf heeft een zorgelijk jaar achter de rug vol spanningen en on zekerheid. De bruto-ontvangsten liepen terug met 0,3 pet. en het bezoek met 10,2 pet Hoezeer de bioscopen van jaar tot jaar achterop raken blijkt uit een verge lijking met de algemene consumptieve besteding, die in het afgelopen jaar met 14 pet. omhoog ging. De bioscopen heb ben geen deel aan deze overvloed, waar van kan worden gezegd dat zij, voorzover zij wel profijtelijk is geweest voor con currerende media, ten koste is gegaan van film en bioscoop. Aldus het verslag waarin men zich met bezorgdheid af vraagt hoe lang dit kan doorgaan, zonder dat er ernstige brokken zullen vallen. In 1964 werden in totaal 18 bioscopen geslo ten en de toekomst voorspelt niet veel goeds. Het sluiten van bioscopen is een vraag stuk dat niet valt weg tc wuiven door te wijzen op de noodzakelijkheid van struc turele aanpassing en opruiming van mar ginale zaken. De bioscoop-bond be schouwt het als een onnodig verlies zo wel ten koste van het toch al kleine de biet van de film als ten koste van de so ciale infrastructuur, omdat de betrokken zaken moeilijk te vervangen zijn. In het verslag wordt geconstateerd, dat de afdracht van bijna twaalf miljoen extra-belasting zich hoe langer hoe dui delijker manifesteert in achterstand en verschraling: „Wij schromen daarom niet te beweren dat de bevrijding van de fis cale handicap van ons bedrijf reeds ver over tijd is. Er heerst onder onze leden diepe teleurstelling en er ontstaat een toe nemend gebrek aan vertrouwen, waar door tal van plannen met betrekking tot onderscheiden voorzieningen in aarzeling en geldgebrek blijven steken. Datgene wat gebeurt steekt wel pover af bij het geen het hoofdbestuur met een zekere vi sie op de naaste ontwikkeling van ons bedrijf aan de overheid als een te reali seren minimum heeft voorgehouden", al dus de bondsdirecteur. Over de Nederlandse filmproduktie zegt het verslag, dat de jaaropbrengst met Nederlandse films, geschat op circa 8 pro cent van de totale recette, in 1964 be perkt bleef tot 6,6 procent hetgeen niet onbevredigend wordt genoemd. Dit per centage was in 1961 2,8, 1962 2,1 en 1963 "4. Het produktiefonds heeft tot heden 21 films geproduceerd, waarvan 4 met zeer groot, 3 met zeer behoorlijk succes, 10 met middelmatig tot gering succes. Vier zijn er mislukt. Tevens zijn in de loop der ja ren een aantal regisseurs gevormd, waar van men goede verwachtingen heeft. [Advertentie) ii ^3- EMEB (lil IS FANTASTISCH Sucrosa de in Amerika ont- dektezoetstof-bevatgéén sac charine en heelt zo'n zuivere smaak, dat U suiker vergeet. In plasls van aulkar. Goedgekeurd door de ty.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijn! LOCKPART In Lockport, Illinois, zyn acht kinderen uit één gezin bij een brand om het leven gekomen. Volgens de politie zijn de ouders en een 16-jarige jongen ongedeerd aan het vuur ontkomen. De namen van de slachtoffers waren nog niet beschikbaar. Lockport ligt op 48 kilometer ten zuid westen van Chicago. De ontelbare lichttorensvan New York.* Start in Amsterdam Uw reis naar Amerika. Het is de gemakke lijkste en meestal de snelste weg. In de zomermaanden kunt U kiezen uit liefst 28 directe KLM-vluchten naar New York per week. U kunt dus praktisch, gaan wanneer U wilt. In 8 uur en 15 minuten brengt de KLM U per DC-8 naar New York. Wilt U verder de Verenigde Staten in? Soepel sluiten alle belangrijke doorverbindingen aan op Uw KLM-vlucht. Heel Uw reis past als een legpuzzel in elkaar: een snelle treinverbinding naar Amster dam - Amstel- of Centraalstation - waar Uw KLM-bus voor U klaar staat om U snel naar Schiphol te brengen; daar wacht Uw KLM DC-8 die stipt in de afgesproken tijd naar New York vliegt. En direct kunt U dan doorvliegen naar Uw eindbestemming. Geen tijd gaat met wachten.verloren. Waar U ook heen wilt in de USA, U bent er dezelfde dag nog. Meer redenen om vanuit Amsterdam per KLM te vliegen? Leest U maar verder. ...kanMUW-W.:';'" .8) /^M DE NACHT door te brengen t v/ had hij een klein kamertje geko- f zen dat gemaakt was in de dikke bui- tenmuur tussen de twee hoofdpoorten f en dat vroeger als hokje voor de wachter diende. Er was een raampje dat uitkeek op de brug en een ander op het plein. In een hoek bevond zich een over blijfsel van een put. ,,U hebt me toch gezegd, meneer de baron, dat die put de enige toegang vormde tot de souterrains en dat die sinds mensenheugenis is dichtgemet seld?" „Ja." ,,Dan kunnen we gerust zijn tenzij er een andere uitgang bestaat die nie mand kent behalve Arsène Lupin, hetgeen me wat twijfelachtig voor komt." Hij zette drie stoelen achter elkaar, strekte zich behaaglijk uit, stak zijn pijp aan en zuchtte: „Heus. meneer de baron, het is dat ik er zo'n zin in heb om een etage te bouwen op het huisje waar ik mijn laatste levensjaren ga slijten dat ik me bezig ga houden met zo'n doodeen voudige zaak. Als ik het verhaal aan vriend Lupin vertel, zal hij schud den van het lachten." De baron lachte niet. Met zijn oren gespitst, tastte hij de stilte met groeiende ongerustheid af. Nu en dan boog hij zich over de put en liet hij een angstige blik in het grote gat vallen. FIFTYSIX, Arkansas Het wassende water van een ondergronds riviertje is er de oorzaak van, dat vier grontonderzoe- kers sedert zaterdag zitten opgesloten in een grot nabij Fiftysix in de Amerikaan se staat Arkansas. Het viertal, een man en drie jongens, betrad zaterdag de grot in de berg Ozark, Men veronderstelde, dat de groep zondag middag terug zou keren, maar toen dit niet gebeurde werd alarm geslagen. Ge bleken is nu, dat de enige toegang tot de grot door het stijgende water van een ondergrondse stroom is afgesloten. Dui kers hebben tevergeefs getracht een ver binding met de opgeslotenen tot stand te I brengen. ron, zou ik maar gaan slapen zoals ik de eer heb opnieuw te gaan doen. Welterusten!" D"L WAS het enige alarm, Gani- mard kon zijn verstoorde slaap voortzetten en de baron hoorde al leen maar zijn diep en regelmatig gesnurk. Bij het aanbreken van de dag kwa men ze uit hun hokje te voorschijn. Het kasteel lag gehuld in een grote vredige stilte, de vrede van een mor gen aan het koele water. Zij gingen de trap op, Cahorn straalde van ge luk en Ganimard even rustig als al tijd. Geen enkel geluid. Niets ver dachts. „Wat heb ik u gezegd, meneer de baron? Eigenlijk had ik het niet moe ten aannemen. Ik schaam me. Hij nam de sleutels en liep de gale rij in. De twee agenten sliepen op twee stoelen, voorovergebogen met han gende armen. „Wel alle donders!", bromde de in specteur. Op hetzelfde ogenblik uitte de baron een kreet: „De schilderijen!de stoel! Hij stotterde, raakte achter adem, wijzend naar de legen plaatsen aan de kale muren waar de haken in staken en waarlangs de nutteloze koorden naar beneden hingen. De Watteau weg! De schilderijen van Ru bens meegenomen! De wandtapijten van de muur genomen. De spiegel kast beroofd van haar juwelen! „En mijn Louis XVI kandelaars!.... en de kandelaar uit de tijd van het Regentschap!.... en mijn madonna uit de twaalfde eeuw!.... Hij liep van de ene plaats naar de andere, buiten zichzelf, wanhopig. Hij herinnerde zich de aankoopprij zen, voegde het geleden verlies er aan toe, stapelde cijfers op, alles door elkaar met onverstaanbare woor den en in halve zinnen! Hij stamp voette en wrong zich in bochten gek van woede en verdriet. Je zou denken een geruïneerde man voor je te heb ben die op het punt staat zich een kogel door het hoofd te jagen Snelle verbinding met Schiphol 1. Van Zuid-Nederland uit bereikt U Schiphol gemakkelijk. Want weer of geen weer, altijd hebt U een snelle treinverbin ding. Een gerieflijke KLM-bus haalt U van het Amstelstation in Amsterdam af en brengt U buiten de drukte van de stad om naar Schiphol. U bent ruim. op tijd voor Uw snelle KLM-vlucht. KLM-Transfer Meeting Service 2. Wilt U verder dan New York? In de tijd dat U op het overzichtelijke John F. Kennedy Airport overstapt, kunt U alle douane-formaliteiten in orde maken. Daar van bent U dan af op Uw eindbestemming. Weer puur gewonnen tijd omdat U per KLM reist. En nergens ter wereld wordt U het overstappen zo gemakkelijk ge maakt als op Kennedy Airport. De weg wijst zichzelf. Nóg meer rechtstreekse KLM-verbindingen over de Oceaan 3. Behalve naar New York vliegt de KLM ook rechtstreeks per royale DC-8 jet naar Montreal, Houston, en Mexico City. Waarom juist naar deze plaatsen? Omdat deze steden,net als New York, belangrijke centra zijn van waaruit U direct talloze bestemmingen kunt bereiken. Voordelige retourtarieven 4. Als U minstens 14 en hoogstens 21 dagen in Amerika blijft, kunt U (behalve op vrijdag, zaterdag en zondag) in be paalde perioden gebruik maken van spe ciale, gereduceerde retourtarieven in de Economy Klasse. Hier zijn enkele voor beelden: New. York ƒ1248.- Montreal ƒ1171.- Houston 1913.- Mexico City ƒ2175.- Anchorageƒ1982.- Philadelphia ƒ1322.- Chicago 1522.- Washington D.C.ƒ1368.- Detroitƒ1421.- New Orleansƒ1785.- Steun van reisexperts Neem voordat U op reis gaat even contact op met Uw passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U alles kan vertellen over tarieven, tijden, hotels, speciale tours, termijnbetalingen en U tal van doordachte tips kan geven. En dat allemaal kosteloos. Nwe Ginnekenstr. 43 BREDA Tel. 01600-24421* Boekings kantoor Willemstraat 13 BREDA Tel. 01600-2.21.21 F, ET WERD elf uur, middernacht, één uur. Plotseling greep hij Ganimard bij de arm; die schrok wakker. „Hoort u het?" „Ja". „Wat is dat?" „Dat ben ik die snurkt." „Maar nee, luister.. „Ja zeker, dat is de claxon van een auto." „Wat nu?" „Wat nu, het is weinig waarschijn lijk dat Lupin een auto gebruikt als stormram om uw kasteel te vernie tigen. Als ik u was, meneer de ba- A LS IETS HEM had kunnen troos ten dan was dat de stomme ver bazing van Ganimard geweest In te genstelling tot de baron stond de in specteur doodstil. Hij stond als ver steend en met een vage blik bekeek hij de zaak. De ramen? Die waren dicht. De sloten van de deuren? Die waren ongeschonden. Geen breuk in het plafond. Geen gat in de vloer. Alles was prima in orde. Alles had zich volgens een vast plan moeten afspelen, volgens een onverbiddelijk en logisch plan. „Arsène Lupin Arsène Lupin", mompelde hij wanhopig. Plotseling sprong hij op de twee agenten af als of hij tenslotte door drift werd wak ker geschud en hij rammelde hen woedend door elkaar en schold hen uit. Maar ze werden niet wakker! „Verduiveld", zei hij, „ze zijn toch niet?-- Hij boog zich over hen heen en be keek hen om beurten aandachtig: ze sliepen maar hun slaap was niet natuurlijk. Hij zei tegen de baron: „Ze hebben hen in slaap gebracht." „Maar wie dan?" „Hij natuurlijk!of zijn bende door hem aangevoerd. Dit is net een streek voor hem. Dat ligt er duim dik bovenop." „In dat geval ben ik verloren en is er niets aan te doen." „Niets aan te doen?" „Maar dat is verschrikkelijk, dat is afschuwelijk." „U moet een aanklacht indienen." „Waar is dat goed voor?" „Nog aan toe! U moet het altijd pro berende justitie is vindingrijk ..De justitie! Maar u ziet toch met uw eigen ogenOp dit ogenblik waarop u een aanwijzing zou kunnen ontdekken, verroert u geen vin." „Iets ontdekken als het over Arsène Lupin gaat! Maar goede man, Arsè ne Lupin laat nooit een spoor achter. Je hebt geen kans bij Arsène Lupin. Ik begin me af te vragen of hij zich niet vrijwillig door mij heeft laten ar resteren in Amerika." ,,Dan moet ik afstand doen van mijn schilderijen, van alles! Maar hij heeft de pronkjuwelen van mijn ver zameling gestolen. Ik zou er een for tuin voor geven om ze terug te vin den. Als we niets tegen hem kunnen beginnen, laat hij dan zijn prijs noe men. GANIMARD keek hem doordrin gend aan. ,Dat is verstandige taal. Komt u er niet van terug?" „Nee, nee, nee. Maar waarom?" „Omdat ik een idee hebt." „Welk idee?" „Daar zullen we het nog eens over hebben als het onderzoek op niets uitloopt. Alleen, praat niet over mij als u wilt dat ik kans van sla gen heb." En tussen zijn tanden voegde hij er aan toe: „Het is waar, ik heb geen reden om trots op mezelf te zijn." De twee agenten kwamen langzamer hand bij, met die suffe uitdrukking van mensen die uit een hypnotische slaap wakker worden. Zij openden verwonderd hun ogen en probeerden iets te begrijpen. Toen Ganimard hen ondervroeg, wisten ze zich niets ie herinneren. „Maar jullie moeten toch iemand ge zien hebben?" „Nee". „Denk eens goed na." „Nee, nee." „En jullie hebben niet gedronken?" Zij dachten na en een van de twee antwoordde: „Zeker, ik heb een beetje water ge dronken" „Water uit deze karaf?" „Ja." „Ik ook", zei nummer twee. Ganimard rook eraan en proefde het. Het had geen specials smaak en geen luchtje. „Vooruit", zei hij, „we verliezen on ze tijd. Je kunt in vijf minuten de problemen waarvoor je door Arsène Lupin gesteld wordt, niet oplossen. Maar ik zweer dat ik hem weer te pakken zal krijgen. Hij wint de twee de robber. Aan mij de laatste." Dezelfde dag nog werd er een aan klacht wegens diefstal ingediend door baron Cahorn tegen Arsène Lupin die gevangen zat in de Santé! verschijnsel, dat sommige nog vitale men sen binnen het jaar na hun pensionering komen te overlijden wordt aangeduid met het al even veelzeggende woord „Pensionierungstod" Gepensioneerd worden! Heer lijk! Was ik reeds zo ver! Dit zijn opmerkingen, die «men vaak kan horen uit de mond van mannen, die hun ontmoeting met Abraham al een paar jaar achter de rug hebben. Juist op die leeftijd be ginnen velen hun werk met z'n kleine dagelijkse plichten en de gebondenheid aan de klok als een drukkende last te voelen, een last, die op hun vijfenzestigste levens jaar van hun schouders genomen wordt. Eindelijk zullen zij dan van hun leven kunnen genieten. Hun pensioen zien zij als een eindeloze vakantie, waarvan zij tegenover niemand verantwoording behoe ven af te leggen. Een gepensioneer de immers kan zijn dag naar eigen goeddunken inrichten. De werkelijkheid ziet er maar al te vaak heel anders uit. De gepensioneerde, die doelbewust van zijn rust geniet en zich hier behaaglijk bij voelt, behoort tot de uitzonderingen. De meesten weten met deze plotseling ingetreden rusttoestand geen raad en lopen met hun ziel onder de arm door hun eindeloze rij vrije da gen. Van een werkelijk genieten van deze vredige levensavond is plotseling geen sprake meer. Zij worden zuur en humeurig, kortom, zij vervelen zich en zien als een berg op tegen iedere nieuwe vrije dag, die O.L. Heer hun toch eigen lijk cadeau geeft. Ze weten echter met dit godsgeschenk niets aan te vangen, worden plotseling oud en sterven soms vrij kort na hun pensionering. Zoals in andere landen hebben ook Duitse psychologen zich met dit probleem beziggehouden. Wij zullen speciaal hen hier aanhalen, omdat zij met de „Gründ- lichkeit", die de Duitse taal eigen is, enige nieuwe begrippen hebben uitgevon den, die voor zichzelf spreken. Zo heeft I. H. Schultz voor de boven aangehaalde toestand het woord „Pensionierungsbank- ,rauum- Z„X1 Kinaeren hem rott -uitgevonden, terwijl het bekende spreken, moesten zij hem vragen o£ het Inderdaad staan veel oude mensen, spe ciaal oude mannen, na hun pensionering plotseling voor het bankroet van hun leven. Het blijkt dan, dat hun geestelijke boekhouding niet klopt, dat er posten zijn, die zij vergeten hebben in hun ba lans te verwerken. De balans sluit dan niet meer en zij staan voor een deficit, dat zij niet meer kunnen aanzuiveren, omdat er nergens activa tegenover ge steld kunnen worden. Met andere woor den: zij hebben vergeten het oud worden te leren, vergeten ook zich tijdig te oefenen in het zinvol besteden van hun vrije tijd. Tot hun vijfenzestigste hebben zij alleen maar voor hun beroep geleefd en verder voor niets interesse gehad. Natuurlijk vonden zij regelmatig ver strooiing in de lezing van hun dagblad of van hun geïllustreerd weekblad, gin gen zij regelmatig naar de bioscoop of zaten 's avonds na het werk enkele uren voor hun kijkkast. Maar zij vergaten daarbij, dat al deze bezigheden louter passief zijn. Actief namen zij geen deel aan het wereldgebeuren, niet eens aan het kleine leventje rondom hen. Het leven is niets anders dan de ontplooiing van de mogelijkheden, die ieder mens gegeven worden, hoe klein deze moge lijkheden ook zijn. De moderne mens brengt ze echter niet tot ontplooiing. Hij laat zijn geestelijk arbeidsterrein een voudig braak liggen en dan komt plot seling de dag dat hij zijn dagen moet gaan vullen met een inhoud, die er niet is. Orh deze leegte te vullen vlucht hij vaak in een schijnwereld en dan wordt dit om in de benaming „bankroet" te blijven een irreële post op zijn balans. Zijn leven wordt zonder meer een frauduleus bankroet, omdat al deze fictieve activa op een zekere dag waar deloos blijken te zijn. De Duitse psychiater Stauder geeft hiervan een typisch voorbeeld uit zijn praktijk. Zo kreeg hij op zekere dag een ambtenaar op zijn spreekuur, die aan een zware depressie leed en zich van het leven had willen beroven. Het onder zoek wees het volgende uit. Na zijn pen sionering had men hem de grootste ka mer in het huis ter beschikking gesteld. Hierin trok hij zich van 's morgens negen tot s avonds vijf uur terug, hetgeen pre cies de tijd was, die hij normaal op zijn bureau doorbracht. Wanneer zijn kinderen hem wilden hem gelegen kwam. De gewezen ambte naar raadpleegde dan zijn agenda en be paalde 'n uur voor 't onderhoud. Hij voel de zich met deze levenswijze operbest, tot dat de woningnood papa dwong zijn ka mer af te staan voor een dochter, die getrouwd was en geen huis kon vinden. Vanaf die dag werd hij ziek en in hoge mate zwaarmoedig. Het leven had plot seling alle waarde voor hem verloren en hij wist geen raad met zijn vrije tijd. De schijnwereld, die hij voor zich had opgebouwd, was plotseling in elkaar g stort en omdat de activa in zijn levens boekhouding activa bleken te zijn zonder een reële dekking, stond hij voor zijn bankroet. Hij had de kunst om te leven nooit verstaan en toen hij zijn pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt, was het te laat om deze levenskunst nog te leren. Want oud worden moet geleerd worden, moet zelfs vroeg geleerd worden. Zo rondom zijn vijfenvijftigste levensjaar moet een mens daar mee beginnen, wil hij tenminste op zijn vijfenzestigste in staat zijn echt van zijn levensavond te genieten. De Duitser Arthur Jores, die over dit probleem, dat hij noemt „Den Lebens- abend gemiessen", veel heeft gepubli ceerd, schrijft hierover o.m.: samenhang leert zien en erkent, dat het leven een opgave is, die men moet ver vullen en niet passief aan zich voorbij mag laten gaan. Slechts een welbesteed leven maakt tevreden en gelukkig en brengt ons in onze ouderdom tot een rijp heid, die onze laatste kroon, de wijsheid wordt. In de oudheid had iedere stad een raad der ouderlingen, dat wil zeggen, der wijzen. Het is ontstellend te moeten con stateren hoe zelden tegenwoordig oude mensen wijs geworden zijn. De moderne mens wordt oud, zoals het dier veroudert, maar hij verwaarloost de typisch men selijke mogelijkheid der wijsheid tot rij ping te laten komen." Tot zo ver Arthur Jores. In zijn woor den gaat de oorzaak schuil van dit ver schijnsel, dat het „Pensionierungsbank - rott" wordt genoemd. Het is niet voldoen de de mens op een bepaalde leeftijd een ouderdomspensioen te geven. Hem moet ook geleerd worden zijn ouderdom te be leven, wil hij nog jaren van een vredige en gelukkige levensavond kunnen genie ten. (Advertentie) „Leven is werkelijk een kunst. Leven heet: actief deelnemen aan de mogelijk heden, die het biedt. De moderne tech niek heeft de mensen helaas een hele hoop dingen aangeboden, die het leven opvullen, maar niet werkelijk vullen. De moderne mens ondergaat bijna alles zonder er zelf actief aan deel te nemen Maar dat is het juist, waarop het aan komt. Want leven betekent niets anders dan te komen tot een steeds betere be nutting van zichzelf en van zijn moge lijkheden. Dat kan echter alleen maar de mens, die vanaf zijn jeugd de gaven en de mogelijkheden, die hij gekregen heeft, tot ontplooiing heeft weten te beleefd1' betekent; ze werkelijk heeft Een vijfenzestigjarige kan niet meer beginnen met het verzamelen van post zegels of met musiceren. Alleen de mens die echt geleefd heeft, kan van zijn le vensavond genieten. Hij heeft in zich nog zoveel mogelijkheden, die hem echt ver genoegen en die hem zijn leven als zin vol en voltooid laten zien, dat hij zich zelfs op de dag van zijn pensionering kan verheugen. Tenslotte heeft voor zo ie mand ook de dood z'n verschrikking ver loren, want de dood komt hem dan im mers tegemoet als het einde van een wel besteed leven. De angst voor de dood vindt z'n oorzaak in het feit, dat zoveel mensen onbewust voelen, dat zij hun le ven niet goed genoeg hebben besteed. Wij moeten ervoor zorgen, dat de mo derne mens dit weer leert, dat hij deze WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van defensie, Robert S. McNamara, heeft in een interview meegedeeld dat Amerika driemaal zo sterk is als Rus land wat militaire wapens betreft. Hij zegt, dat er geen tekenen zijn, c!at Rus land probeert deze achterstand in te lo pen. Hij noemde cijfers m.b.t, de Ameri kaanse raketten en bommenwerpers, maar weigerde overeenkomstige gegevens betreffende de gewapende sterkte der Russen te fourneren. McNamara gaf de volgende opsomming van de Amerikaanse wapensterkte: inter continentale raketten van het type Mi- nuteman 800, intercontinentale raketten van het type Titan II 54. Polarisraketten in onderzeeboten 416. 630 bommenwer pers van het type B52, 80 van het type B58 en 225 van het type B47. McNamara zei, dat Amerika momenteel de atoomkracht van China niet ernstig neemt, omdat China de middelen ontbre ken om een atoomaanval te beginnen. Het zal nog wel tien jaar duren voor China een aantal intercontinentale bal listische raketten naar Amerika kan stu ren, zo zei hij.

de Stem | 1965 | | pagina 7