Oppositie in Italië wil het concordaat kwijt Maastrichtenaar vocht tegen V ietcong-leger Type woning: strijdpunt minister en aannemers Londenaars stevig aan 't hamsteren koOs DRIE DODEN DOOR KOLENDAMP ALS ENIGE NEDERLANDER KIND VINDT LIJKEN OP BOUWLAND Cedruppel erger Jan stilte W/rififhl ILMMAh uitzonderlijk goed! 1S\ Ae 3,5°/o .4°/, Amerikanen verdacht van spionage VIETCONG BLAAST TREIN OP BLEYS - LEIDEN GROTE PARTIJEN IN VERLEGENHEID Fransman na 126 dagen in grot Spaanse studenten in democratische organisatievormen KERNREACTOR IN DE RUIMTE W.W. of premie en ongesubsidieerd/ De Lente duurt toch at zo kort. Laat voorjaarsmoeheid Uw lentevreugde niet vergallen. Sanatogen nemen t Algemene Bank Nederland Opwinding in dorp over vertrek van kapelaan Bouw ten behoeve van economisch zwakste groepen KARAKTER HUUR paas-expositie nieuwe form meubelcollectie '65 Cyrus-bromfietsen, de meest gevraagd. Verkrijgbaar bij P. de Poorter, St.-Jansteen. X 2e hands bromfietsen te koop v.a. f 75,- De nieuwste Beri- en Gazelle bromfietsen. C. P. Huygens, Zandfort 64, Hoo- gerheide. T.k.a. Sparta-bromfiets, b.j. '63, f 375,. Te bevr.: Zand- bergsestr. 45, Graauw. Puch voor fans. Prijzen vanaf f 645,- Dealer Garage de Ja ger, Axel, tel. 774. X DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 APRIL 1965 Te koop kl. dw.- en middelsl. poedeltjes en teckelhondjes. L. v. Boxtel, Putseweg 13, Ossen- drecht, tel. 488. X Broederij „Het Centrum" le vert u jonge hennen en een- dags kuikens, 6-w. jonge hanen en mestkuikens, extra zware soort, beste zware slachtkippen (bestel nu reeds tegen Pasen) verse eieren desgewenst aan huis bezorgd. H. v. Damme, Oude stad 96, tel. 01170-2494, Oostburg. X 1 Gebruikte Vicon kunstmest strooier te k. Fa. M. J. Ver linde. Zaamslag, tel. 01153-227- 429. X 1 „Pladdef'-strolader te koop. Fa. M. J. Verlinde, Zaamslag. tel. 01153-227-429. X 1 Gebruikte Dubex-sproeima- chine, 2x300 ltr. tanks, 2o me ter, 130 ltr. pomp, te k. M. J. Verlinde, Zaamslag, telef. 01153-227-429. X Diverse gebruikte zaaimachi- nes te k. Fa. M. J. Verlinde, Zaamslag, tel. 01153-227-429. X 1 Gebruikte Bamford touwpers te k. Fa. M. J. Verlinde, Zaam slag, tel. 01153-227-429. X 1 Gebruikte Schmotzer bieten rooier te k. Fa. M. J. Verlin de, Zaamslag, tel. 01153-227- 429. X 1 Gebr. Vicon 3-riiige aardap pelplanter te k. Fa. M. J. Verlinde, Zaamslag. Tel. 01153- 277-429. X Gebruikte Massey- en Fergu- sontrekkers in types 20, 35 en 65 te k. Fa. M. J. Verlinde, Zaamslag, tel. 01153-227-429. X Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft. Ook leveren wij plastic draineerbuizen of glas- vlies franco door geheel Ne derland. J. G. Sneep, Dzn, Kon. Wilhelminalaan 2, Wil lemstad, tel. 01687 380 30e Dordtse postzegelveiling op zaterdag 24 april a.s. Veiling catalogus gratis. Voor volgen de veilingen kan steeds inge zonden worden. Grote partijen worden bij u in ontvangst ge nomen. Lage kosten. Votte af wikkeling. Dordtse postzegel veiling. Schiestraat, Dordrecht, tel. 01850-20733. (Oók 's avonds) X Ook voor u hebben wij zo'n prachtig opbouwservies van zuiver porselein. Ieder onder deel los verkrijgbaar en Zilver zegels. Frans van Vredegem, Turf kade 17, Goes, tel. 6528. X Projectoren, 8 mm filmcame ra, in alle prijzen. Foto P. v. d. Linde, Goes, tel. 6783. X Fotocamera's v.a. f 16,-, ook geschikt voor kleur. Foto P. v.d. Linde, Goes, tel. 6783. X Laat tijdig uw pasfoto maken. Foto P. v.d. Linde, Goes, tel. 6783 X Balastore spaart het daglicht en het uitzicht. In voorraad op elke raambreedte tot 260 cm. E. J. Sinke-de Graag, Goes. X Nergens vindt u lekkerder hu- zarenslaatjes. Malpertuus, Hulst. X Het is weer eens iets anders. Nassiballen 45 ct. Malpertuus, Hulst X Kaascroquetten met heerlijke kaasfondu. 40 ct. Malpertuus, Hulst. X Voor aanhaarders, cultivatoren, rieken, harken, kappers, spa den naar: Lampo, Houtmarkt 3, Hulst. X Voor gaskomforen, fornuizen en gasslangen naar: Lampo, Houtmarkt .3, Hulst. X Houten wasmachine met wrin ger t.k. Nieuwstr. 36, Koe wacht. X Wasautomaten, Rondo, Miele, A.E.G. en Zanussi in prijzen v.a. f 698,-. Gratis aanleg. Jo de Booy, Gentsestraat 14, tel. 01140-3301, Hulst X 2e hands was- en naaimachi nes v.a. f 25,-. Jo de Booy, Gentsestr. 14. Hulst 01140-3301. X Koelkasten - Zanussi v.a. f 298,- De volledige serie, de beste kwaliteit. Speciale winterprij- zen. Jo de Booy, Gentsestraat 14, Hulst. 01140-3301. X Een ware traktatie. Slagroom met ijs in een heerlijk knap pende wafel 35 ct. Malpertuus Hulst. X Wkarom moeilijk als het ge makkelijk kan? Bestel voor 's middags goudgele frites. Mal pertuus, Hulst. X Malpertuus is bekend om zijn loempia met echte tougé, 75 cent. X Ieder weet het, bij Malpertuus Hulst, heerlijke fricandellen, 50 cent. X Hebt u reparatie aan uw was machine of centrifuges? Dan naar de Wijngaardstraat 5, tel. 7768, Goes. X Doe het zelf. Wij geven u de juiste voorlichting en gratis advies. Leo Franse, 's-H. Hen- drikskinderenweg 35, Goes. X Laat ons uw hacken bekleden en vernieuwen, elktr. schoen makerij Gebr. Spitters, Bier kaaistraat 28, Hulst. X Heeft u feest, bestel bij ons de taart, die is haar geld dub bel waard. Bakkerij Verhulst, Nieuwstr. 31, Oostburg, telef. 01170-2137. X Schoenen spuiten in alle kleu ren, kan alleen bij Spitters vakkundig gebeuren. Elektr. Schoenmakerij Gebr. Spitters, Bierkaaistr. 28, Hulst. X Biljartklokken, biljarts kam.- biljarts, schroef keuen, repara ties. J. H. B. v. d. Berg, bil jartfabriek. ZZ Zoom 25, B. op Zoom, tel. 5604. Ziekenhuisverzekering, leef tijdsgrens 100 jaar, ongeacht kwalen. Assurantiekantoor 0- H. Vijgeboom, tel. 01179-268, Cadzand. Attentie! Inrichters van dans en feestavonden zoekt u een goed dansorkest? Bel dan 01150-2942. Wij verzorgen al uw feestavonden. Nette be schaafde muziek. Hammond dansorkest Jan Jonkman Ter- neuzen. Voor lunch of diner, koude en warme schotels naar Hotel Rest. „Du Commerce", Goes. Tel. 7403. 'n Gezellig etentje? Wij garan deren u 't beste. Hotel-rest. „Du Commerce", Goes, tel. 7403. Getrouwd? Uw koffietafel, di ner extra verzorgd bil Hotel- Rest. „Du Commerc#' tel. 7403. NICE (UPI) De 35 jaar oude schrijnwerker Antoine Senni is gis teren na een verblijf van 126 dagen onder de grond aan het aardopper vlak verschenen. Op een persconferentie verklaarde Senni, die op 30 november van vorig jaar „terwille van de wetenschap" was afgedaald: „Het ergste leek mij de stilte op de bodem van de grot. Maar erger dan de stilte was het ge- druppel van water, dat de hele tijd vanaf het plafond van de grot naar beneden viel. „Ik zong. Ik floot. Ik maakte meer lawaai dan ik ooit gemaakt heb om diedruppels niet te horen". „In het begin had ik een bandre corder en draaide ik muziek en de stemmen van mijn vrouw en mijn zoon. Later ging het apparaat kapot en voelde ik mij zeer ongelukkig. Ik voelde mij eenzamer dan ooit tevo ren", aldus Senni. „Ik voel mij heel goed", zei hij te gen de meer dan 100 verslaggevers en fotografen, „en als ik vrijgezel was en niet binnenkort vader van twee kinderen zou worden, zou ik bereid zijn om opnieuw naar beneden te gaan". Een medisch onderzoek wees uit, dat zijn bloeddruk en polsslag nor maal waren. Na vi'er maanden niets anders dan ham te hebben gegeten zocht Senni een restaurant op voor een maaltijd van tomaten, sla en biefstuk. „Ik wil nu een concert horen. Niet op de band, maar in een concertge bouw, zo mogelijk in Duitsland", zei Senni onder het eten. Vervolgens be stelde hij een fles champagne om op zijn behouden terugkeer te drinken. Senni droeg bij zijn terugkeer op de aarde een zware motorbril met rode glazen om zijn ogen tegen het licht te beschermen. Ondanks de bril en het grauwe weer verklaarde Senni, dat het licht hem verblindde: Als eersten om hem te begroeten waren Senni's vrouw Paulette en zijn zoon Hervé aanwezig. MADRID (U.P.I.) De Spaanse rege ring heeft „een nieuwe structuur" vastge steld voor de studentenorganisaties. Elke associatie en federatie zal haar eigen voorzitter kiezen, die de studenten in de „nationale raad" zal vertegenwoor digen. Ook de voorzitter van deze raad zal op democratische wijze worden ge kozen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME Bij het tot stand komen van de huidige coalitie in Italië, de veelbesproken centrum-links com binatie, scheidde zich de extreem linkse vleugel van de oude socia listische partij (van Nenni) af en noemt zich sedertdien de prole tarische unie'. Deze nieuwe partij ging in de oppositie want zij achtte de nieuwe coalitie niet links ge noeg. Nu is het juist deze kleine partij die een motie aan de Kamer heeft voorgelegd om te komen tot een herziening van het concordaat. Een politieke zet, waardoor prak tisch alle grote partijen in verle genheid zijn geraakt. Het concordaat werd tegelijk met het staatsverdrag van Lateranen onderte kend op 11 februari 1929. De beide do cumenten werden door Pius XII nadruk kelijk niet alleen als onveranderbaar, maar ook als onverbrekelijk met elkaar verbonden gedefinieerd in die zin, dat ingeval bijv. Italië ooit het concordaat zou opzeggen, ook het verdrag van La teranen komt te vervallen, waardoor de paus zijn soevereiniteit zou verliezen en zich wederom als de „gevangene van het Vaticaan" zou proclameren. Het stand punt van Pius XI wordt al sinds lang door praktisch niemand meer gedeeld en dat is alleen maar verheugend. Wat is de directe aanleiding tot het initiatief van de extreme socialisten? Niets meer en niets minder dan het veel besproken toneelstuk van Hochhuth „Der Stellvertreter", dat een aantal jonge com munistische toneelspelers in Rome wilde opvoeren, hetgeen de overheid na veel geharrewar verbood, zich daarbij beroe pende op een artikel van het concor daat, waarbij Italië zich verplichtte om het gewijde karakter van de stad Rome, hoofdstad van de Katholieke Kerk en residentie van de paus, met alle midde len te beschermen. Het is wel duidelijk dat hierover nog niet bepaald het laat ste woord is gezegd en geschreven! De meningen staan fel tegenover elkaar. Aan de ene kant de overtuigde katholieken, gesteund door de Osservatore Romano, die nu ook maar meteen de toenemende zedeloosheid in de eeuwige stad te lijf willen gaan. En aan de andere kant de genen die al sinds jaren de indirecte en directe „inmenging van het Vaticaan" in zuiver binnenlands-Italiaanse aangele genheden aanklagen. Hoe dit ingewikkelde probleem zal worden opgelost, zal misschien de naaste toekomst leren. Maar zuiver politiek beschouwd is het duidelijk, dat de socialisten van Nenni de twee grote regeringspartijen naast de Democrazia Christiana behoor lijk in de knoop zitten door deze po litieke zet van hun vroegere vrien den. De communisten, die tot over hun oren in de nieuwe koers van Longo zyn verwikkeld, de koers van de „uitgestoken hand" naar de ka tholieken, de koers van de „dia loog", kunnen zich juist n u moei lijk openlijk tegen het concordaat ke ren, dat bovendien door hun toe doen in de grondwet terechtkwam. De christen-democraten van hun kant verkeren in verlegenheid zowel tegen over het Vaticaan, zoals vanzelf spreekt, als tegenover Nenni, die door konse- kwent te zijn en trouw aan een lang leven van zuiver marxistisch anti-papis- me, in een oogwenk de zo moeizaam tot stand gekomen coalitie van centrum-links zou torpederen. Dit zijn maar enkele aspecten van de politieke crisis en ver warring, waarin Italië al maanden lang verkeert. Maar ook in het Vaticaan voelt men zich verre van gelukkig nu opeens het concordaat zo in de belangstelling is ko men te staan. Er zijn immers verschei dene artikelen tot nu toe dode letter gebleven, b.v. betreffende de positie van de priesters (veel talrijker dan men veel al veronderstelt in het buitenland), die om welke reden dan ook hun toog aan de kapstok hebben gehangenzij mogen geen enkel openbaar ambt vervullen en zijn als paria's in de maatschappij. Ver der is daar de Italiaanse huwelijkswet geving, waaromtrent ook al in steeds bredere kringen op grondige herziening wordt aangedrongen, hetgeen ook al on mogelijk is zonder wijzigingen van het concordaat. Een foto van de kernreactor, die aan boord van een kunstmaan is gelanceerd op de basis Vanden- berg in Californië. De kunstmaan is in een circelvormige baan om de aarde gekomen. De afstand va rieert van 1134 tot 1150 km. Deze foto werd genomen in het labora torium, waar de kunstmaan (zicht baar boven in het beeld) voor de lancering uitvoerig werd getest tij dens tril- en schokproeven. (Advertentie) (Advertentie) Hudson Sigarenfabrieken N.V. Roosendaal Holland LONDEN (A.F.P.) Aan de vooravond van de indiening van de begroting in het Engelse Lagerhuis, zijn de Britse verbruikers voorraden gaan vormen van sigaretten, whisky en andere pro- dukten, die in aanmerking zouden kun nen komen voor een verhoging van de indirecte belastingen. Deze aankoop woede heeft in het gebied van Londen een dergelijke omvang aangenomen dat bepaalde kleinhandelaren begonnen zijn hun verkopen te rantsoeneren. De aankopen beperken zich trouwens niet tot verbruiksgoederen, ook de ver kopers van meer duurzame goederen als automobielen, televisietoestellen en koelkasten, maken melding van een golf van aankopen te elfder ure. Volgens een streng in acht genomen tra ditie worden de begrotingsmaatregelen tot aan de indiening in het Lagerhuis de begroting wordt vandaag inge diend geheim gehouden. Algemeen geeft men toe dat de minister van fi nanciën de koopkracht van de bevol king met minstenss 100 a 300 miljoen pond sterling zal moeten verminderen, om het gevaar van oververhitting van de economie te voorkomen en een ge zondmaking van de betalingsbalans te vergemakkelijken. Men verwacht een verhoging van de be lasting op sigaretten, die tot 6 pence per pakje van 20 stuks zou kunnen be dragen. De rechten op whisky, jenever en cognac zouden met 2 shilling per fles verhoogd worden en de aankoop (Advertentie) Het zenuwsterkend middel belasting, waaronder een groot aantal verbruiksgoederen (ook automobielen) vallen, met 5 procent. Als andere maatregelen die door de mi nister genomen zouden kunnen worden, noemt men een verhoging van de kos ten van het kentekenbewijs voor een auto, het opleggen van beperkingen aan de verkopen op termijnbetaling, en een versterkt toezicht op de alge mene kosten van zakenlieden. De inkomstenbelasting, die al in de vo rige begroting verhoogd werd, zou niet veranderd worden, omdat (om te be vorderen dat de loon trekkend en hun medewerking verlenen aan de natio nale inkomstenpolitiek)misschien het niveau waarop de „surtax" in wer king treedt, verlaagd zal worden. Te gelijkertijd zou de minister pogen het sparen te bevorderen door nieuwe spaarbil jetten. LONDEN (U.P.I.) Uit het vrachtkan toor van de Ierse luchtvaarmaatschappij „Aer Lmgus" in Londen z^jn industrie diamanten ter waarde van 83.000 pond sterling gestolen. De diamanten - vier pakjes werden geroofd uit een brandkast in het kantoor op het vliegveld van Londen. De brand kast was onbeschadigd en werd blijkbaar geopend met een sleutel. De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarrekening Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingetermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000.- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en etichtingen. B. Spaarboekje 3|5°/o Tot 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,. C. Spaardeposito 10 Eerste storting tenminste f.1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. CNederlandsche Handel-Maatschapplj De Twentsche Bank) VLAARDINGEN/DEN HAAG (A.N.P.) Kolendamp, veroorzaakt door een ver stopte schoorsteen, heeft de dood veroor zaakt van de 68-jarige N. Borsboom en zijn 66-jarige vrouw N. M. Morsboom- Schutten in Vlaardingen. Buren vermoedden onraad omdat de gordijnen van de woning gesloten bleven. Nadat zij het huis waren binnengedron gen troffen zij de ontzielde lichamen van het echtpaar in de woonkamer aan. In het Academisch Ziekenhuis in Lei den is overleden aan kolendampvergifti ging de 24-jarige vaandrig G. H. P. van de Meene uit Leiden. Hij was enige da gen geleden op zijn woonboot in Leiden bewusteloos aangetroffen door zijn com pagniecommandant. In de woonboot stond een defecte butagaskachel. (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT In de Noordhollandse gemeente Akersloot is opwinding ont staan door de overplaatsing van kapelaan pater J. de Boer c.m. naar Hilversum. Men betreurt het aanstaande vertrek van de kapelaan, die ongeveer 11 jaar in de zielzorg in Akersloot werkzaam is ge weest. Maar daarnaast is er verontwaar diging, omdat het „katholieke college van burgemeester en wethouders'' in ge zelschap van een KVP-raadslid onlangs in Haarlem zou zijn geweest om bij de bisschop op overplaatsing van kapelaan De Boer aan te dringen. Burgemeester J.H.M. de Sonnaville wilde geen com mentaar leveren. Wel bevestigde echter het raadslid, dat hij met het college van b. en w. naar de bisschop was geweest om over kapelaan De Boer te praten. Hij wilde zich niet uitlaten over de vraag of de Akerslootse deputatie overplaatsing van de kapelaan had verzocht. Wel deel de hij mede, dat nog voor of tijdens de raadsvergadering van 13 april a.s. over het bezoek aan Haarlem een verklaring zal worden afgelegd. Intussen heeft de voorzitter van de KVP-afdeling Aker sloot zijn functie beschikbaar gesteld op grond van naar hij verklaart het onver antwoorde optreden van de 3 fractieleden van de KVP (de beide wethouders en het raadslid) en de reactie hierop in het af delingsbestuur. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Mat van Wissem (25; is uit Japan teruggekeerd in Maas- tiicht om zijn verlof door te brengen bij zijn ouders. Als enige Nederlander opereerde hij een maand lang in het Zuidvietnamese leger tegen de Viet- cong-rebellen. In 1961 verliet de amicale Limburger zijn vaderland om zijn geluk te beproe ven in Canada, waar hij twee jaar ver bleef. In 1963 nam hü als vrijwilliger dienst in het Amerikaanse leger, aan gelokt door de propagandaleuzen va. de V.S. - army: „Je kunt de hele wereld ontdekken en het kost je geen cent." Omdat hij het tijdens zijn dienstplicht in het Nederlandse leger had gebraehl tot sergeant-commando achtte men hem geschikt genoeg voor de zware op leiding op de parachutistcnschool in Ford Benning (Georgia). Hij werd in gedeeld bij de 503 Airborne brigade en op 11 november op transport gesteld naar de Amerikaanse basis Okinawa, een eiland ten zuiden van Japan. Van daaruit werden een jaar lang oefen- vluchten ondernomen naar onder meer Vietnam, Korea, Formosa, Hawaii, Alas ka en de Philippijnen. Dat de parachutesprongen, die aan de ze vluchten vastzaten riskante onderne- mingen waren, daarvan weet Mat mee te praten. Tijdens een avondlijke sprong boven Okinawa landde hij bo ven op het rieten dak van een boeren woning, waar hij prompt doorheen zak te. Halverwege de woonkamer bleef hi ran de touwen bengelen, terwijl het ge- zm, dat juist zijn avondmaal' aan het verorberen was, verschrikt uiteenvloog, omdat men hem als een geestesverschij- aing beschouwde. In de Philippijnen kwam de Maastrichtenaar in een rijst veld terecht waar hij op de vlucht moest voor twee losgeslagen buffels. In de laatste drie maanden van 1964 braken de onlusten in Zuid-Vietnam uit en het onderdeel van Mat werd gereed gehou den voor operatie in Vietnam. Op 3 jan. van dit jaar werd hij met een grote groep para's neergelaten in Dalat, een opleidingskamp voor Zuid vietnamese soldaten gelegen in het noordelijk deel van Zuid-Vietnam. Hier kreeg hij tot taak om als leider de in landse soldaten te instrueren. Verschil lende malen ging men op patrouille om inlanders klaar te maken voor de jungle-strijd. Mat van Wissem: „We zi.in herhaaldelijk belaagd door benden Vietcong-rebellen, die voor een groot deel bestonden uit eenvoudige dorpelin gen, die nauwelijks wisten om te gaan met de dikwijls primitieve wapens, waarvan er sommige uit de tijd van' voor de eerste wereldoorlog stamden. Ze maakten gebruik van geniepige hin derlagen, zoals planken, voorzien van scherpe spijkers, die waren besmeerd met vergif, onder stroom staande dra den, die vlak boven de grond werden gespannen en valkuilen, waarin puntige spiezen waren geplaatst. Meestal sloe gen de rebellen op de vlucht, zodra zij onze overmacht bemerkten. Verschil lende kameraden van me zijn tijdens deze tochten gedood of gewond". Later vloog hij gewapend met een machinegeweer mee tijdens helikopter- vluchten om patrouilles te bevoorraden en gewonden op te halen. Eind januari vloog Mat van Wissem vanuit Saigon terug naar Okinawa, waar hij tot 22 maart als reserve bleef gestationeerd. Deze dag brak zijn verlofperiode aan. Via Hawaii. San Francisco en New York reisde hij naar Europa. Eind april moet hij er weer aan geloven. Het laat ste jaar van de drie, waarvoor hij heeft getekend, dient hij uit In Duitsland. Mat vindt, dat hij dan wel genoeg van de wereld heeft gezien, en komt dan zijn vader assisteren in de brandstoffen- handel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers van Volkshuisvesting en de drie grootste Nederlandse aannemers bonden zijn het eens over de nood zaak de nieuwbouw kwalitatief te verbeteren, maar hun wegen naar dat doel verschillen. Minister Bo gaers denkt aan het bouwen van een categorie van betere woning wetwoningen, die bestemd zouden zijn voor de voorhoede uit de arbei dersbevolking en de middengroe pen. De aannemers daarentegen menen, dat de gewenste verbetering bereikt moet worden door verruiming en bevordering van de bouw in de premie - en ongesub sidieerde sector. Zij zijn van oordeel, dat de bouw in die sector zeker ook in staat is om te voor zien in de behoefte aan kwalitatief goede woningen voor de groepen, die minister Bogaers op het oog heeft. Ter illustratie hiervan merken de aannemers op, dat volgens officiële cijfers over 1963 in de drie grote steden van ons land (Den Haag, Amsterdam en Rotterdam) de gemiddelde weekhuren voor premie -A woningen f 22,78 beliepen en die van de woningwet woningen f 24,81. De woningwetbouw moet volgens de aannemers haar karakter van bouw ten behoeve van de economisch zwakste groe pen behouden. Dit blijkt uit een brief, die de „raad van bouwondernemers" aan de ministerraad en de leden van het par lement heeft gestuurd. In de raad van bouwondernemers werken samen de ka tholieke, de christelijke en de algemene aannemers- en patroonsbond en de Neder landse bond van bouwondernemers. In hun brief plaatsen de aannemers enkele kanttekeningen bij de gedachte over het toekomstig huur- en subsidiebeleid van minister Bogaers, zoals geformuleerd in diens brief van oktober j.L aan de Twee de Kamer. Volgens de aannemers heeft minister Bogaers in zijn brief de indruk gewekt, dat na de doorvoering van een algemene huurverhoging van circa 20 pet. in 1966 WASHINGTON (Reuter) Agenten van de federale recherche hebben maandag twee mannen aangehouden die ervan beschuldigd worden defensiege heimen aan de Sovjet-Unie te hebben verkocht. Een van hen is de 43-jarige sergeant Robert Lee Johnson, die op het minis terie van defensie werd aangehouden De andere is de 46-jarige James Allen Mintkenbaugh, die in Castro Valley, Ca lifornië, werd gearresteerd. Volgens de door de F.B.I. ingediende aanklacht zouden de twee mannen met elkaar en met de Rus Vitaly Ouzjou mov en met nog andere personen heb ben samengezworen om gegevens be treffende de Amerikaanse nationale de fensie te verkrijgen en aan de Sovjet- Unie uit te leveren. Ourjoumov was vroeger aan de Sovjet-ambassade in Parijs verbonden en zou zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie bevinden. Sergeant Johnson zou in 1953, toen hij bij de Amerikaanse troepen in Ber lijn diende, door de Russen voor spio nage zijn aangeworven, terwijl hij op zijn beurt daarvoor Mintkenbaugh zou hebben overgehaald, die eveneens in het leger diende. Zij hadden het in het bijzonder ge munt op geheime gegevens over mili taire installaties, raketterreinen en de Amerikaanse inlichtingendiensten in binnen- en buitenland, waarvoor zij door de Russen werden betaald. Een tijdlang zouden beiden elk 250 a 300 dollar per maand hebben ontvan gen. Mintkenbaugh zou in Moskou een speciale opleiding voor spion hebben ondergaan en in Berlijn met een Sovjet agent een regeling hebben getroffen voor een Russische contactman in Washington, aan wie hij. Mintkenbaugh het door Johnson te leveren materiaal moest doorgeven. Sergeant Johnson was koerier bij het ministerie van defensie en stond in de cember voor een krijgsraad in de V.S. terecht wegens afwezigheid zonder ver lof gedurende twee maanden. WATERVLIET, Michigan Een 12-ja- ng jongetje heeft drie lijken gevonden op een bouwland nabij Watervliet in Mi chigan. De lijken zijn geïdentificeerd als die van een zevenjarig negermeisje Dia ne Carter, aen 60-jarige blanke vrouw, mevrouw Amelia Boyer en een omstreeks oü-jarige negerin. Het kind was jl. dinsdag voor het laatst gezien in een winkel in Benton Harbar, ongeveer 25 kilometer van Watervliet. Mevrouw Boyer was drie dagen eerder verdwenen na een bezoek aan een was serij dicht bij de winkel waar het kind was verdwenen. De andere vrouw, wier lichaam kennelijk aan stukken was ge sneden, is waarschijnlijk vroeger ver moord dan de andere twee. MINISTER BOGAERS betere woningwetwoningen alleen de gesubsidieerde woningen jaar lijks verder in huur zullen moeten stij gen, dat zou volgens de aannemers niet juist zijn. Zij menen, dat alle woningen in de la tere huurverhogingen moeten worden be trokken, teneinde het in 1966 bereikte evenwicht niet opnieuw te verstoren. De aannemers juichen het toe, dat mi nister Bogaers iedereen, die voor eigen bewoning een bescheiden nieuwe woning koopt of bouwt, voor een premie en ga rantie in aanmerking wil laten komen. Ook de koppeling van stichtingskosten -grenzen en hoogte van het inkomen aan het premiebedrag lijkt hen juist. Over eenkomstige maatregelen zouden de aan nemers evenwel ook getroffen willen zien voor de woningwetbouw. Daardoor zou huns inziens namelijk de bezetting van dit soort woningen door mensen die er niet in thuis horen, kunnen worden te gengegaan. (Advertentie) it betaalt zichzelf SAIGON (Reuter/A.F.P./U.P.I.) Vietcong-guerrilla's hebben gistermor gen naby Saigon een personentrein op geblazen waarbij vier personen ernstig werden gewond. De spoorlijn, de be langrijkste van Zuid-Vietnam, is over enkele honderden meters zwaar bescha digd. Rebellen zouden voorts 300 km ten noordoosten van Saigon zeven spoor bruggen hebben laten springen. Amerikaanse vliegtuigen hebben maan dagmorgen aanvallen gedaan op de ver keerswegen 7 en 8, die naar de grens van Laos lopen. Voorts werden twee treinkonvooien bestookt waarbij een trein ontplofte. Een „Thunderchief" werd door luchtdoelgeschut naar bene den gehaald. De piloot werd gered. Vliegtuigen van het vliegkampschip „Coral Sea" deden een' bomaanval op een radarstation bij de Noordvietnamese stad Vinh Linh. Het doel werd zwaar beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen werden gisteren niet gezien. Het door Hanoi in de strijd werpen van Mig-straaljagers betekent volgens de Amerikanen een nieuwe fase in de strijd. Voortaan zullen bij luchtaanval len op Noord-Vietnam naar verwachting nu vooral Noordvietnamese luchtmacht basissen de doelen vormen. Sinds de eerste aanval op 7 februari zijn minstens 21 Amerikaanse en 4 Zuidvietnamese vliegtuigen verloren gegaan. De Zuid vietnamese autoriteiten zijn van plan om vandaag een lid van de Vietcong, dat ervan wordt verdacht een hotel vol Amerikaanse soldaten te hebben willen opblazen, in het openbaar terecht te stellen. De executie zal plaatsvinden op de centrale markt van Da Nang. De Britse minister van defensie, Denis Hea- ly, heeft verklaard, dat Engeland geen militairen naar Vietnam zal zenden voor gevechtsdoeleinden. De Sovjet-Unie heeft, als medevoorzit ter van de Geneefseconferentie over Indo-China, geweigerd een rapport van de internationale controlecommissie toe te zenden aan andere deelnemers van de conferentie, omdat het rapport een „meerderheids- en een minderheids standpunt" bevat. (Advertentie) Blijf op de hoogte... ga even kijken bij: N.V. JAN HENDRIKX BOSSTRAA" 1 BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur

de Stem | 1965 | | pagina 15