Franse vrouw wordt nu voor de wet mondig Satelliet wekt kernenergie in ruimte op FRANS HALS GESTOLEN IN MOSKOU SLANK FUCA een boekhouder V GULFPRIDE SINGLE-G STOP-START-STOP NP VRIJ RAANHHMBBI „STENOTYP STENOTYP" Rijden in het moderne verkeer vereist twee motoroliën in één: de nieuwe „CODE NAPOLEON" WORDT AANGEPAST Ook regeling voor adoptie dagelijks in meer dan 70 000 gezinnen ISftffliliftraïst: 4 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 APRIL 1965 4 Wijzigingen Kinderen Suppoost bedwelmd GOTHISCH BANKSTEL Een nieuw plantaardig produkt excellent „DAGBLAD DE- STEM" m ..1 Gulfpride Single-G de moderne voor het verkeer van vandaag (Van onze correspondent) PAROS „Wij willen onze wet ten in een nieuw kleed steken," aldus de heer Foyer, Franse mi nister van justitie. Sinds een tijd zitten specialisten in hun bureaus gebogen over het Franse wetboek. De eerste resultaten van hun werk heeft de heer Foyer dezer dagen gepubliceerd. Een dertigtal wets ontwerpen, welke tegen het einde van dit jaar door andere gevolgd zullen worden, werd unaniem door de regering aangenomen. Het wordt binnenkort ter behandeling aan het parlement voorgelegd. Het voornaamste wetsontwerp betreft net statuut van de gehuwde vrouw. De voorgenomen wetshervorming leidt tot gelijkstelling, vooral op het economische vlak, van de twee seksen. Zij heeft dus tot doel de economische emancipatie van de gehuwde vrouw. Opiniepeilingen heb ben uitgewezen, dat de gelijkstelling sinds lang gewenst wordt in Frankrijk De Franse juristen beweren sinds jaren dat op dit gebied en op vele andere de „Code Napoléon" aangepast moet worden aan de hedendaagse tijd. In Frankrijk aldus de juristen is, juridisch gezien, de blijft dit volgens de nu geldende wet- gehuwde vrouw gediscrimineerd en zij geving, gedurende haar hele leven Zij kan niets ondernemen zonder haar man Voor een gewone daad of akte, de handel of zelfs het dagelijkse leven be treffende, is zijn handtekening noodza kelijk, tenminste in het geval van een huwelijk in gemeenschap van goederen Waarom verplicht men de Franse, ge huwde vrouw om haar leven te slijten als een minderjarige? Zij moet dezelfde rechten hebben als de man. zij moet kunnen werken of iets kunnen onder nemen als gelijke van haar man. Zo moet, o.a., om handel te drijven of om een zaak te openen, de machtiging van haar echtgenoot niet meer als noodza kelijk gesteld worden De twee essentiële punten van het wetsontwerp betreffende het nieuwe sta tuut voor de gehuwde vrouw zijn: 1) de gehuwde vrouw houdt de be schikking over haar eigendom Hiermee kan zij doen wat zij wil. Alleen de samen gespaarde francs of de samen verdiende goederen zijn gemeengoed; 2) de gehuwde vrouw heeft een ab soluut recht op deelname aan het beheer van haar man van het ge zamenlijk bezit. Ook heeft zij meer zeggenschap in de opvoeding van de kinderen. Het, tot nu toe wettelijke, huwelijks regime in gemeenschap van goederen wordt vervangen door het regime van de wettelijke gemeenschap van vruch ten en inkomsten". In geval van echt scheiding zal de man rigoureus re kenschap moeten afleggen van de ad ministratie van het huwelijksbezit. Hij zal in de toekomst alleen nog maar een „gedelegeerd administrateur" zijn. Over de talrijke andere wetsontwerpen heeft de minister van justitie niet veel bijzonderheden medegedeeld. Een van deze ontwerpen betreft het „afstand doen" aan derden van kinderen, en de kinderadoptie. De pleegouders zullen la ter niet meer door de ouder(s) lastig kunnen worden gevallen als de voor waarden van het afstand doen of van de overdracht van een kind vervuld wer den. Aan de adoptie zullen strengere eisen gesteld worden, maar als eenmaal aan deze eisen voldaan is, zal een adoptie niet meer betwist kunnen worden. Heel wat tragische en pijnlijke geschiedenis sen rond een „verlaten" en een ge adopteerd kind zullen in de toekomst niet meer mogelijk zijn. Andere wetsontwerpen betreffen de vergoeding aan schuldige en niet-schul- dige slachtoffers van verkeersongeluk ken, de donatie onder levenden, het tes tament, het handelsrecht, het maritime recht, het faillissement, enz. enz. De minister van jusitie heeft verder een hoop wetsveranderingen in zicht ge steld voor na 1965, zonder te zeggen waarop deze veranderingen betrekking hebben. „De wetten", aldus de minister, „zijn als een kostuum. Men kan een kostuum slechts gedurende een zekere tijd dragen. Het slijt en op zekere dag wordt gezegd, dat er een ander voor in de plaats moet komen". Voor Frankrijk is momenteel een nieuw „kostuum" in de maak. Of het aan alle kanten zal passen en hoe lang het „modern" zal blijven, zullen de prak tijk en de toekomst uitwijzen! VANDENBERG/CALIFORNIë (UPI) De eerste Amerikaanse kernreactor die sinds zaterdagavond met succes rond de aarde cirkelt wekt sinds zon dagmorgen kernenergie op- De Snap-10a beschrijft iedere 112 minuten een baan rond de aarde. De Amerikaanse regering heeft sinds 1959 al 111,8 miljoen dollar uitgegeven aan het Snap-10a project. De energie die de Snap opwekt, wordt omgezet in elektriciteit. Hij is ontworpen om één jaar in bedrijf te blijven. De experimentele ionenmotor aan boord van de kunstmaan weegt nog geen kilogram. Als voorbeeld van de voordelen, verbonden aan de opwek king van kernenergie voor de aandrij ving van ruimteschepen wordt ge noemd een mogelijke vlucht naar Jupiter. Een ionenmotor is in staat een raket naar Jupiter een snelheid te geven van 100.000 km per uur, waardoor de af stand van de aarde naar Jupiter in één jaar kan worden overbrugd. DANKBETUIGING Langs deze weg betuig ik mijn oprechte dank aan H.H. Doktoren, Eerw. zus ters en verplegend personeel van het R.K. Elisabetfczie- kenhuis te Sluiskil, voor al de goede zorgen aan mijn geliefde vrouw besteed. Johan van Aerde Sluiskil, Kanaalzicht 39. MOSKOU (Reuter). Een schilderij van Frans Hals, de evangelist Lucas, is uit het Poesjkin-Museum in Moskou gestolen. De dieven sneden het driehonderd jaar oude schilderij, dat ongeveer een half miljoen gulden waard is, uit zijn 1st na de vrouwelijke suppoost te heb ben bedwelmd. Het 70 bij 55 centimeter grote doek was samen met een ander werk van Hals, de evangelist Mattheus van het museu voor Westerse en Oosterse kunst in Odessa. In Greenwicht, Engeland is een klein landschap van de Nederlandse meester Jan van Goyen uit het nationale Gritie- me museum gestolen. Het schilderij „vissersboten in een riviermonding bij dageraad" is ruim 50.000 gulden waard. Voorlopig kosteloos De rech ter-commissaris in het faillissement van L. M. Hemelaar, Stationsweg 22 te Hulst heeft bepaald, dat de schuldvorderingen bij on - dergetekende moeten zijn ingediend uiterlijk op 14 mei 1965 en dat de verifica tie-vergadering zal worden gehouden in het Gerechts gebouw aan het Hofplein no. 8 te Middelburg op woensdag 2 juni 1965 te 11.30 uur. De curator, Mr. E. N. J. H. de Rechter Steenstraat 35, Hulst Te koop wegens verandering compleet met salontafel en theemeubel. Alles in prima staat. Te bevragen; Veld- straat 12, Sluiskil. om snel slank te worden, dat in vele landen reeds met succes wordt toegepast is Fuca f; excellent. Heerlijkwerkende, slankmakende, Fuca-dragées! Neem ook Fuca-dragées, n zult het zien en voelen: Ook maken zij slank. Fuca-dragées werken op 4 verschillende manieren: Fuca- dragées geven u uw slankheid terug én zorgen ervoor, dat u die ook houdt Met Fuca-dragée: verdwijnen hinderlijke vetkussentjes om de maag; te zware heupen en dijen krijgen weer harmonische proporties, een onderkin wordt glad, Fuca-dragées stimuleren de «verking van de darmen en bezorgen u een goede stofwisseling nieuwe irisheid en jeugd. Regelmatig gebruik van Fuca-dragées bevordert ook de glanzende gezondheid van uw huid. Fuca-dragées in tlegante verpakking: f2.90, f4.90 Middelgroot Aannemingsbedrijf gevestigd in het midden van Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt voor directe indiensttreding Bezit van Praktijkdiploma Boekhouden vereist. Opleiding voor M.B.A. gewenst. Minimum leeftijd 23 jaar. Brieven onder nr S 20967-O, bur. van dit blad. Kasteelplein 1-3 Breda 1 i i 1 f t O c z ?j mJk O co CO 8 ED0EK Wéér stoppen, wéér optrekken in het trage stadsverkeer. Motor noch olie bereiken de juiste bedrijfstemperatuur. Gevolg? Snelle vervuiling van de motor. Een dagelijks probleem met één modern antwoord: nieuwe Gulfpride Single-G! - P ftWirtfrMW ffi Op de autoweg. Uw motor draait op hoge toeren. Uiterste beproeving voor de oliefilm op snel-bewegende onderdelen. Een dagelijks probleem-nu één modem antwoord: de nieuwe Gulfpride Single-G! Het verkeer van vandaag stelt hoge eisen aan uw motorolie. Kies de olie, die op alles berekend is: Gulfpride Single-G, de moderne "multigrade". Bevordert een snelle start. Beschermt volledig bij hoge temperaturen. Let op de olie, waarmee uw Gulfdealer het carter van uw motor vult. De olie, die het glansrijk won bij vele tests van de automobielfabrikanten zelf. Het resultaat van research in de modernste laboratoria:Gulfpride Single-G! Ververs de olie zo dikwijls als de fabrikant van uw auto dit aanbeveelt. Vraag de olie, die uw motor langer "juist ververst" prestaties geeft! Uit onze grote kring van vaste relaties ontvangen wij dagelijks aanvragen voor tijdelijke krachten. U kunt ons daarbij helpen! Het is wellicht een mogelijkheid voor U voor een aardige bijverdienste. Wordt daarom één der zeer vele free lance (steno-) typistes, ieder h/o Tel. (01600) - 38980 Snelle wekelijkse honorering. U profiteert meteen van onze regeling: doorbetaling bij ziekte en ongeval. GULP OIL (NEDERLAND) N.V.-BLAAK 32-ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 6