1 belijden God in eigen Luxueus rustoord voor bejaarde huisdieren T&denka jongens kostuum 7975 Baron Bluff op oorlogspad burger chillig ONTDEK Jaarlijks maken sij pelgrimage Parijs-Chartres A New Yorkers zijn laf, zegt FBI-chef film Kort unstnieuws entehuis dingen pend o 4000 jongens en meisjes TOP-FORM Blinden in musea OP T.V. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 APRIL 1965 11 uête: rnte hield •gadering UWATER 'andaag V\orgen top form meubelexpositie \.V. JAN HENDRIKX ZO LEVEN DE AMERIKANEN. Taxi Modesnufjes Laf EEN ZOMER VOL HARTSTOCHT Supporter Leeds Lnited slaat arbiter k.o. 11 al» mosterd na- de tarten iyn voor het reed9 geschud. zei van mening te zijn g de burger niet Hij bleek niet tevre- Ü.S 'gehouden hearings ►ntwerp, die naar zijn ceerd waren en weinig fwerpen- g samenvoeging van m Gent ,en Philippine elligen dat er een le- lelijke kanaalgemeente nen gemeente behoeft het noorden met in- drie samen te voe zelfde mening ten dez< de heer Colsen. yzer zei een herinde- ichten: ,.de huidige eenmaal groter ver- wil volgens de heer ter niet zeggen dat [e gemeente Clinge iomst beschoren zou «oral wanneer men •acht met de inpolde- Land van Saeftinge. lig waardering voor het herindelingsplan oplossing van de no- trumgemeenten ten eine. Aan 't eind van tte hij nog eens voor tn één gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen de lijn Kampen-Hei- igens verdienstelijke - het duidelijk, dat hi et als representant vai van Clinge kan wor- De raad Clinge is,n?" irgrootste meerderhei' lening dat Clinge zeil blijven maar dat ee- nvoeging met de ge Langendam moe e correspondent) Het gemeentehui daterend van 1914, were ngstelüng op feestelijki Het is, zoals burgemees- zei, een ongedwonger huis der gemeente ge ms aan redelijke eiser neentehuis is verandert ongezellig gebouw tol d geheel, dat een bijzon, f karakter draagt. Vorig men met de verbouwing ■huisde het gemeenteper- Dorpshuis. Nu, na circa kon een trotse burge- aie interieur van het ge- n aan de raadsleden, per. innen van de dienst ge ile voor deze gelegenheid van hun dames, een fraaie entree. Rechts raadszaal. Tn de hal be- akhouten trap. De secre- d. De burgerneesterska- etamorfose ondergaan en ïllige werkkamer gewor. joven is ruim en van de en de ruimte voor de af in, sociale zaken en on eveneens gezegd worden chipper sprak op deze een kort woord van dank. ouwing heeft een bedrag ).000 gevergd. In het ge- centrale verwarmin e correspondent) erscljap van mr. J. Kolk V. ..Honte" in haar kan- jaarvergadering, rustig verlopen verga- het openingswoord van gebruikelijke j aarstuk- De aftredende bestuurs- Messer en Ringeling za- at verlengd, terwijl me- Ballintijn met algemene benoemd tot commis- Tijdens deze bijeenkomst dedeling gedaan van het in verband met de vie ste lustrum van „Honte" te organiseren in de dag 6 april: Hartsweer' Terneuzen 5.05 en 17 2' 4.32 en 16.53 uur; Wc- 1 18.51 uur. JERK JE uur Dorpsverg. bevri. The great escape, 14 j försterchristel, a.l. 20 uur ,.Na de zondeval Comedie Vrouwenjagers, 18 j. uw 20 uur Veel liefs u 14.30 uur Modeshow urg 19.30 uur Das Lam 19 30 uur Raadsvergade- ■auje 20 uur „De eerbie >i" door „CenuuBfi". Vrouwenjagers, 18 F Winkeliersveren iging. 19.30 uur Riadsvergad'. I SORBONNESTUDENTEN (Van onze Parijse correspondent) Het Nederlands komt bij het Frans vergeleken een boel tekort. Neem het woord ,studentenpastoor'. Dat heet in het Frans „aumónier des beaux arts" en klinkt veel en veel mooier. Als muziek klinkt het in de oren. Zo luidt de Franse titel van pater Balm, onze landgenoot, die zijn bureau heeft op de vierde verdieping van een oud woonhuis op de Place Furstenberg in Parijs. Het pleintje zou best een oud begijnhofje kunnen zijn, zó stil is het er'. Toch raast nog geen vijf minuten verder lopen het drukke verkeer over de boulevard Saint-Germain bij het kerkje van Saint- Germain, vroeger een en al weiland, tegenwoordig overspoeld door de huizenzee van de miljoenenstad. Sedert 1945 zit pater Balm in Parijs. Van 1948 tot 1953 was hij aal moezenier van de Sorbonne-studenten en tot 1958 heeft hij zich be moeid met de existentialisten van Saint-Germain, en met los lopende lieden van het quartier Latin. In 1958 werd hij door kardinaal Feltin benoemd tot aumónier des beaux arts. De Parijse studenten van de beaux arts zijn van een bepaald slag. Daar gebeuren dingen, die men bij andere faculteiten tevergeefs zal zoeken. De twee woorden beaux arts zeggen het al eigenlijk: bont en kleurrijk. Een pilaarheilige zou het er bepaald niet rooien, want er gebeuren vaak heel zotte dingen. Een studentenpaartje trouwt in de kerk van Saint Germain. Voor de kerk een fanfare. Kalebassen op de stoep. Cadeaus voor het echtpaar als de gods- dienstoefening achter de rug is: potten -.. en pannen voor de keuken, dweilen voor de vloer. Een bruine en een witte kip Een autootje uit het jaar 1900, voor die gelegenheid speciaal gehuurd. En niet te vergeten de pot voor het eerste kind "'je. Als de bruidegom niet oppast en /'op zijn tellen let, wordt zijn bruid ont- voerd, wat al een paar maal gebeurd N is. Soms, na de inzegening, waar pater Balm bij is als ze het hem vragen, een gemeenschappelijke maaltijd op de vierde .verdieping van Furstenberg met toost en een niet te dure wijn. Als het daar boven in de zomermaanden niet te har- ,-den is van de hitte, verhuist het jolige •gezelschap naar beneden, op straat, en „•'maakt daar, in de openlucht, de zaak op. Het is er eens van 's middags een /tot vier een prachtig dorpsfeest ge weest. Pater Balm was er bij. Jaarlijks doet de groep schilders en beeldhouwers mee aan de pelgrimstocht van Parijs naar Chartres, honderd kilometer te voet. Men moet zich, vooral bij de jongens, ren meisjes van de beaux arts, zulk een pelgrimstocht vooral niet voorstellen als een lange wandeling met uitgestreken gezichten. Jammer genoeg vergeet men in Nederland vaak, dat evangelie blijde 'boodschap betekent. Het plezier bij de jongens en meisjes van de beaux arts "onderweg van Parijs naar de kathedraal in Chartres, spat zo maar ineens los. Dat wordt nooit van tevoren georgani seerd, Alles is even spontaan. Een dorp onderweg moet er niet van opkijken, als het een paar uur lang door de beaux arts op stelten wordt gezet. Maar tegelijk hebben al die jongens en meisjes wat voor hun geloof over Andere studenten dragen lichte vaantjes mee, maar by de beaux arts kan men zware houten kruisen zien, die door twee stoere knapen samen moeten wor den gedragen en dat honderd kilometer ver. Het is eens gebeurd dat bij het vertrek van de Notre Dame zo'n kruis was blijven staan. Geen nood, zei pater Balm, dat halen we wel op met een wagentje. In de tijd van Christus was er ook geen wagentje, zeiden er twee Pater Balm (Nederlander van geboorte) zegent in het kerkje van Saint Germain des Prés een stu dentenhuwelijk in. van de beaux arts en ze liepen de al afgelegde vyftien kilometer terug, sjouw den het zware kruis op hun nek mee en nog lang voor Chartres hadden ze de rest ingehaald. Daar moet vooral niemand om lachen, die zo'n zware last nog nooit op zyn schouders heeft ge voeld. Onderweg, van Parijs tot Chartres, slapen de 400 jongens en meisjes van de beaux arts - 18 tot 23 jaar - door elkaar in een en dezelfde vaak open schuur. Op stro. Ook dat kan in Frank rijk, dat vaak beter is dan menigeen achter zijn eigen gordijntjes denkt. De eerste dag veertig kilometer, de tweede en derde dag dertig kilometer. De eer ste dag is bijzonder vermoeiend. Fris komt iedereen de laatste dag in de kathedraal aan. En daar is het iedereen heilige ernst. (Advertentie) Zelf zegt pater Balm van zijn werk als aumónier des beaux arts, dat het zich hoofdzakelijk afspeelt op geestelijk terrein. Op zijn gezag willen wij graag aannemen, dat bij hem de zielzorg num mer één is. Maar als men naar hem zit te luisteren, terwijl hij vertelt, ont komt men niet aan de stellige indruk, dat wereldlijk en geestelijk werk sterk door elkaar heen lopen. Hij werkt in kleine groepen, die ieder atelier telt, De architecten hebben 23 van zulke ate liers, de schilders en beeldhouwers 10, de decorateurs 5 en dan zijn er nog een paar kleine schooltjes van tekenaars, glazeniers, ceramisten en staffwerkers (gips voor plafonds). Alles bij elkaar zowat een 4000 man. jongens en meis jes. In beginsel staan ze allen onder pater Balms hoede, maar op de bijeen komsten komt niet veel meer dan tien procent. Dat is ongeveer het percenta ge, dat in iedere vereniging of partij, ook buiten de kerk, het eigenlijke werk verzet. De rest gelooft bet wel en laat het afweten. Iedere groep bij de beaux arts heeft haar eigen noden. Wat zijn dat voor noden? Het kan voorkomen, dat er op 'n atelier helemaal niet meer gewerkt wordt. Dan hebben ze er, om de een of andere reden, plotseling geen zin meer in, zitten liever thuis dan op school, willen geld verdienen of hebben het een of ander baantje. Het behoort niet speciaal tot pater Balms taak in te grijpen, maar hij doet het toch en probeert de wagen weer aan het rollen te krijgen. De geestelijke belangen mo gen er niet onder lijden. Explicaties zijn nodig over het concilie, over encyclieken, over het evangelie. Dat varieert sterk, want het ene atelier wil dit en het an dere dat. Soms zitten de studenten in de knoop met de Bergrede. Wie kan dat in de praktijk van het dagelijks le ven volhouden? Ze praten er samen over met of zonder pater Balm. Er zijn er onder die jongens en meisjes, die aan zo'n onderlinge discussie fantastisch goed leiding kunnen geven. Andere groepen kunnen dat weer niet en dan komt pa ter Balm er bij, die de moeilijkheden in de praktijk wel ziet, maar niettemin het ideaal blijft stellen, waar toch ieder mens naar streeft. Af en toe nemen mo hammedanen of protestanten aan zulke discussies deel, maar veel protestanten zijn er niet in Frankrijk. Oudere architecten, die bijna klaar zijn met hun studie (23 tot 30 jaar) heb ben ook hun problemen: moeilijkheden in hun eigen vak. Grote ondernemingen maken een flatgebouw, maar halen er pas op het laatste moment een archi tect bij. Gevolg: als iemand in een kel derverdieping hoest, hoort men dat op de bovenste verdieping door gebrek aan isolatie of slecht materiaal. Wie een spij ker in de muur wil slaan, ziet overal de kalk splijten. De plannenmakers zien hoofdzakelijk naar de technische (en vaak financiële) kant. In vele grote fa brieken zetten de technici toiletten en kantine vlak naast elkaar, omdat het nu eenmaal goed uitkomt met de buizen van de waterleiding. Mag aan zulke plannen een jonge architect zijn naam verbinden en er de verantwoordelijkheid van aanvaarden? De jonge architect moet vechten voor zijn bestaan zodat nij niet in het gedrang komt en naar 60c .y.ergeten hoek wordt weggedrukt. Schilders en beeldhouwers hebben weer aparte problemen. Voor velen van hen is het gr0te drama, dat zü na tien jaar studeren niet aan bod komen. Of- ricieel moet by de bouw van scholen, huizencomplexen enz. een procent voor opdrachten aan kunstenaars worden uit getrokken, maar dat blyft vaak grauwe theorie. Meestal zijn het dezelfde (oude re mensen) die voor kunstwerken wor- de» uitgekozen, terwyl de jongeren er moeilijk in komen. Van de honderd stu denten en beeldhouwers slagen er in het leven maar vyf, de rest aanvaardt een baan als tekenleraar of wordt dood gewoon huisschilder *Lr bestaat in Frankrijk „les chan cers du cardinal", waar jonge glaze- mers van zouden kunnen profiteren als de instelling maar goed werkte. Pas toors willen voor hun nieuwe kerken wel graag een mooi raam, maar dan is er of de leiding, die er geen geld voor ^LU1?JekkenC.. of een. het leven al geslaagde architect, die meent, dat de jonge glazenier met zijn viezö vingers van 7iir> Kr.i,„„1- _J_xi vintoeis Dat ziekenhuizen om met kinderen te tekenen of met Kerstmis zieken huizen versieren. Vroeger gingen studenten naar het doofstommeninstituut, waar de toe standen nog achterlijker waren dan bij de blinden. Ze gaven er onderwerpen op en lieten schilderen, maar dat ge beurt nu niet meer, want de directeur kwam er zo van onder de indruk, dat hij een eigen schooltje heeft gevormd met een éigen tekenleraar. Psychiaters maken van die tekeningen een dankbaar gebruik. Van tekeningen gesproken. Een jonge schilderes interesseerde zich voor een tehuis voor minderjarige prostituées ergens langs de autoroute du sud, waar meisjes van 14 tot 21 jaar van straat worden weggehouden. Of die opsluiting veel helpt is de vraag: als de meisjes er op hun 21e uitkomen, beginnen ze pas goed. Het lijkt hopeloos, maar laat ons daar niet verder op ingaan. De schilderes ging er heen en vertelde hun het lijdensverhaal, waar ze nog nooit in hun leven van hadden gehoord. Toen kreeg ieder papier en waterverf en mocht van het lijdensverhaal maken wat ze wilde. In totaal kwamen 32 tekeningen uit de verf. Een had een prachtige, majestueuze haan getekend, 'n kolossaal mooi beest op de voorgrond met op de achtergrond een wenende Petrus. Van Christus op de Olijfberg had een ander meisje een tekening gemaakt vol indruk wekkende kleurrijke bomen en daar tus sen, ver naar achteren, de alleen gela ten Christus-figuur. Zo mooi was een aantal tekeningen, dat pater Balm er mee naar Kodak liep om te vragen of er dia's van konden worden gemaakt, wat Kodak graag (gratis) heeft gedaan Eenmaal per jaar gaat pater Balm met zestig leiders naar de mont Saint Michel. Dat gebeurt in oktober, als de toeristen weg zijn. Daar wordt het werk van het afgelopen jaar overdacht en het program voor het nieuwe jaar be sproken. Wat er van al dat werk blijft hangen? Wie zal het zeggen? Een deel van het uitgestrooide zaad valt volgens een schone gelijkenis in het evangelie op de rotsen. Een ander deel wordt weg gepikt door de vogelen des hemels. En weer een ander deel valt in goede aar de. Behalve pater Balm weten ook an deren daarvan mee te praten. Wij men sen, wij zaaien maar. De wasdom ligt niet in onze handen. Maandag 5 april HILVERSUM I 402 m AVRO: 12.00 Lichte orkestmuziek uit Parijs (gr.). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het plat teland. 12.37 Lichte orkestmuziek (opn.). 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal en vocaal ensemble. 14.00 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, muzikale lezing. 14.40 BRT-Symfonie-orkest: moderne mu ziek (opn.). 15.30 Pokken, nog steeds een gevaar!, praatje t.g.v. Wereldgezondheids- dag. 15.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Viool en orgel: klas sieke en moderne muziek (opn.). 16.30 Country and Western Music (gr.). 17.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazzmuziek. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Metropole- (Advertenties) op onze permanente de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij BOSSTRAAT 1 - BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur orkest: amusementsmuziek. 19.00 Klassie ke grammofoonmuziek. 19.45 Overheids voorlichting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 20.05, Op de plaat rust, verzoek programma voor de militairen. 20.40 De wereld van 1 van 5, klankbeeld. 21.10 Licht instrumentaal ensemble en zang solisten. 21.30 De verlossende waarheid hoorspel. 22.50 Nieuws en mededelin gen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Dans- en jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m NCRV: 12.00 Licht orkest. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Musette-ensemble en zangsolisten. 13.55 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 School radio. 15.35 Moderne muziek. 15.00 Als de kat van huis is. (herhaling ster- avondwedstrijd van donderdag 25 maart jl.)15.30 Klassieke orkestmuziek (gr.). 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal en semble: geestelijke liederen. 16.50 Semi- klassieke pianomuziek (gr.). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tie ners. 17.50 Overheidsvoorlichting: Enke le aspecten voor de vrijetijdsbesteding van de jeugd in Suriname. Spreker: J. A. Hummelen. 18.00 Kerkorgelconcert (opn.) klassieke en moderne muziek. 18.20 Uit zending van de Christelijke Historische Unie: Rond het Binnenhof. C.H.-journa listen bespreken de kabinetsformatie. 18.30 Lichte en amusementsmuziek (gr.). 18.50 Openbaai- kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokiant. 19.30 Lichte grammo foonmuziek. 20.00 Op de man af, praatje. 20.05 Metropole orkest. 20.30 Adam, wie zijt Gij (13), klankbeeld. 21.15 Populair klassieke grammofoonmuziek. 21.50 We reldpanorama. 22.00 Vocaal en instrumen taal ensemble: chansons en danserije. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Licht instru mentaal trio. 23.10 Moderne kamermu ziek (opn.). 23.40 Het Evangelie in Es peranto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Grammo foonmuziek. 12.08 Voor de landbouw. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25-12.30 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nieuws. -13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 La Cenerantola, komische opera. (15.00 Nws) Aansluitend: Klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda ten, 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Godsdienstige uitzending. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Grammofoonmuziek. l»,00 Nieuws, radiokroniek en correspondentie uit Nederland. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Liedjes. 20.45 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Operakroniek. 22.35 Opera muziek. 22 45 De Zeven kunsten 234)0 Nieuws. 23.05 Jazzkroniek 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.00 Nieuws. 12.02 Gevarieerde muziek. (Om 13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws 15.00 Nieuws. 16.00 Nieuws. 16.08 Liede ren. 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.27 Lichte muziek. 19.20 Grammofoonmuziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 22.00 We reldnieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. Dinsdag 6 april HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. B.05 Oude muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvita minen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Ouverture: reportages, commentaren, wegeninforma tie en lichte grammofoonmuziek. (7.30- 7.40 Nieuws. Plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Populair klassieke en semi-klassïeke muziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Volaan vooruit, lezing. van zijn bouwwerk moet afbfnven' eeInnenaafnLkleil?e drama's- °C voorbij- Praktisch: sterken kreukherstellend. Modern: in blauw, grijs, beige en met 'vage' ruiten. 12 jaar (kl. st. p. m.) gelopen jonge glazenier voelt zich diep natel n ie" wordt het zelfs voor 5 i ""f" ele toel' zo'n Jongen vast te houden voor de kerk ER GEBEUREN in een zo uiter lijk harde stad als Parijs een aan tal dingen, waar geen sterveling over spreekt. Toch heeft datzelfde Parijs ook zijn barmhartige Sama ritanen. Iedere week gaan schilders en beeldhouwers met blinden naar museums, waar zij opheldering geven over Griekse, Romeinse of Egyptische kunst. Met toestem- ming van de directies mogen de blinden de beelden met de vingers betasten, opdat zij althans iets van die kunst in zich op kunnen ne men. Dat gebeurt al jaren, zodat pater Balm er weinig omkijken naar heeft. Een paar architecten gaan tijdens het weekeind naar een of ander krot of zolderkamertje, waar een oud echtpaar of èen stel arme mensen woont en kalefateren het op. Studenten van de Arts Décoratifs gaan 's middags naar AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM NEW YORK Amerikaanse poezen of honden die wegens hun ouderdom nukkig en onhandelbaar worden, kunnen spoedig naar een luxueus rustoord worden gezonden, waar men ze tot aan het einde van hun dagen nog eens lekker zal vertroetelen. De New Yorkse vereniging „Bide a wee" (Rust een beetje), die zich over het lot van de dieren ontfermt, breidt thans haar merkwaardige diensten uit en zal tevens zorg gaan dragen voor katten en honden die te oud geworden zijn voor het leven in een normale gemeenschap. in een ruim rusthuis in Westhamp- ton (Long Island) zullen de „oudjes" tot aan hfcn natuurlijke dood. met lief devolle zorgen omringd worden Hoe slecht hun karakter ook wordt, ze zul len er nooit standjes of klappen krijgen. Oude katten zullen ingekwartierd wor den in een gloednieuw gebouw het fraaie ..home voor poezen". Het zal ruim anderhalf miljoen dollar kosten. Voor het voorrecht om zijn dier daarin onder te brengen, zal de eigenaar 1500 dollar per jaar moeten betalen. ..Bide a Wee" werd 90 jaar geleden gesticht door wijlen mevrouw Flora Kib- be. De organisatie heef* ook een adop- termgsafdeling. Zorgvuldig uitgekozen personen kunnen zich door haar tussen komst voor ongeveer 30 gulden een huis dier aanschaffen. „Bide a Wee" doet schitterende zaken ën beschikt thans over meer dan 26 miljoen dollar kapi taal. Per jaar worden door deze vereni ging meer dan 10.000 honden bij be trouwbare personen „geplaatst." rikanen de misdaad helpen bestrijden en zich bereid tonen om positief op te tre den, door de politie in te lichten en ge tuigenis af te leggen voor de rechtbank, zal de misdadigheid niet meer toenemen. Aannemer Jim Jenkins stelde op een kille ochtend vast dat zijn huis in Jack sonville (Florida) de nacht tevoren door diven bezocht was. Ze hadden 'n groot televisietoestel, een karabijn, een wind buks en een reusachtige machinezaag meegenomen. ,,Die bandieten hebben zeker een vrachtwagen gebruikt om hun buit weg te slepen", zei Jenkins tot de politie. Plots verstarde zijn blik. De draagwijd te van hetgeen hij zojuist verklaard had, begon pas nu geheel tot hem door te dringen. Hij snelde naar zijn garage. „Ze hebben een vrachtwagen ge bruikt", kreunde Jenkins even later, „de mijne!" Tussen 16 en 18 uur is het in New York bijna onmogelijk een taxi te pak ken te krijgen. Zodra het spitsuur aan breekt, haasten de taxichauffeurs zich naar hun garages of andere veilige schuilplaatsen, terwijl de New Yorkers op het trottoir staan te stampvoeten. De toestand is zo slecht geworden, dat de „Fifbh Avenue Association" die alle luxueuze warenhuizen, banken en commerciële firma's in het hart van de stad vertegenwoordigt, een officieel be roep gedaan heeft op de taxichauffeurs. Maar er is weinig kans dat dit hun hart zal vermurwen. Er rijden in New York 11.782 taxi's met vergunning. Tussen 16 en 18 uur zijn daarvan naar schatting minder dan 5.000 in dienst. „Het is eenvoudig niet de moeite waard", zeggen de taxichauffeurs. In traag bewegend verkeer brengt een ta xi ongeveer zeveneneenhalve gulden per uur op. In normale omstandigheden kan een chauffeur dat bedra& in 20 minuten verdienen. Daarom gaan de chauffeurs tijdens de spitsuren liever eten of wat uitrusten. De politie kan hen niet dwingen om te werken. Dus ziet het er naar uit dat zolang zich in New York verkeers opstoppingen voordoen, de taxichauffeurs hun klanten blijven mijden als de pest. J. Edgar Hoover, chef van het F.B.I., heeft de New Yorkers die deze dagen een 17-jarige knaap zagen vermoorden en daarna weggingen zonder hulp te bieden, „schandelijke lafaards" ge noemd. Hoover trok bitter van leer te gen de onwillige getuigen van deze mis daad: „Hun onverschilligheid maakt hen in feite bondgenoten van de onderwe reld". zei hij. ,,net zoals iemand die een misdadiger een schuilplaats verschaft." New York werd diep geschokt door de brutale moord. Het slachtoffer was een student, die met een mes doodge stoken werd in een metrotrein tussen Manhattan en Brooklyn. In dezelfde spoorwagen bevonden zich tenminste tien andere reizigers Maar toen de trein stopte, stapten ze uit en verdwenen. Ondanks de dringende oproepen van de politie, via radio en televisie heeft geen enkele getuige zich aangemeld. Niemand wilde in de zaak betrokken worden. Hoovers verbolgen verklaring was be doeld om het geweten van alle Ame rikanen en niet van de New Yor kers alleen wakker te schudden. „Ons land heeft oplettende burgers no- dig". zej hij. ..Pas als alle eerlijke Ame- (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis De vrouwenmode om blootvoets te lo pen in het mondaine Palm Beach (Flo rida, geniet zoveel bijval onder de da mes, dat kapsalons nu voetbaden en massage offreren bij de permanent. Sommige dokters houden zich speciaal bezig met het verwijderen van lelijke likdoorns dit ten gerieve van dames die blootsvoets naar cocktailpartijtjes gaan. Honorarium voor de likdoornbe handeling: 190 gulden per voet. Wie tegenwoordig op en top in de mo de wil zijn in Amerika, behangt ten minste één muur van zijn huiskamer met de voorkant van zeep- en zeeppoe derdozen. Het staat, fleurig, kost weinig en wordt zeer op prijs gesteld door de zeepfabrikanten. Maar het is om ziek van te worden. Vooralsnog is het echter de televisie kwaal die de aandacht van de doktoren trekt. Het Amerikaanse Instituut voor Jeugdresearch is zeer begaan met deze nieuwigheid. Het zegt dat er tegenwoor- aig op het scherm zoveel reclame ge maakt wordt voor middelen tegen hoofd pijn, verstopte neuzen, ontstoken kelen ongestelde magen en stijve spieren, dat de verbeelding van de jongeren op hol raakt en ze overal tegelijk pijn be ginnen te voelen. De enige remedie: te levisie afschaffen. Wie zich van deze slavernij bevrijdt, is onmiddellijk weer kerngezond. Maandag 5 april NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.03 Twee soorten ijs (Thin Ice), film Comedy Caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke Partij: ARP. 20.30 Bloembollen, documentaire film. 21.05 Een zomer vol hartstocht (Pas sionate Summer), speelfilm (beide keu ringen 18 jaar). 22.45 De eerste wereld oorlog (The Great War), documentaire-* 4. 23 augustus-4 september 1914. 2Z.J0- 23.15 Journaal. NEDERLAND n NTS: 20.00 Nieuws in het kort. NCRV: 20.01 Rendez-vous a Maris, gevarieerd programma. 20.40 Micro: De groei van kristallen, wetenschappelijk programma. NTS: 21.00 Drie maal negen, poütie-t.v.- film. NCRV. 21.25 De Gaulle en de toe komst van Europa, forum. 21.55-22.10 At tentie. BELGIë VLAAMS 16.30 Voor de jeugd. 16.55-17.30 Marok ko I, documentaire. 19.00 Zandmannetje. 19.05 De houthakkers, filmklucht. 19.20 Voor de jeugd. 19.55 De weerman. 20.00 Nieuws. 20.30 Openbaar kunstbezit. 20.40 Koning David, t.v.-spel. 22.05 Vergeet niet te lezen: Auteurs te gast in de studio. 22.35 Nieuws. BELGIë FRANS 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinderen. 19.00 Kroniek voor de vrouw. 19.30 Sport- uitzending. 20.00 Journaal. 20.20 Face a l'opinion. 20.30 14-18: Journaal van de eerste wereldoorlog, documentaire. 21.00 Le Saint, t.v.-feuilleton. 21.50 Fèce a l'opinion: Vragenbeantwoording. 22.40 Journaal. Afgaande op de titel van de film, die vanavond op de televisie (Ned. 1) te zien is, zou men heel wat mogen ver wachten, Maar de schijn bedriegt, want „Passionate Summer" (Een zomer vol hartstocht) van regisseur Rudolf Car- tier is een melodrama, dat ronduit slecht is gemaakt. De film vertelt het verhaal van Dou glas Lockwood, een leraar in Jamaica, die het middelpunt is van de attenties van maar liefst twee vrouwen en een dertienjarig meisje. Het ligt voor de hand, dat er uit zo'n situatie enkele complicaties ontstaan. Zo ook hier. De fraaie geschiedenis eindigt met de dood van het meisje, waarop één vrouw zich terugtrekt en de andere, een stewardess, zich fijn haar hele leven aan Douglas kan wijden. De regisseur is er niet in geslaagd de verschillende elementen in deze film tot een hecht geheel samen te smelten Het blijft allemaal rommelig en gewron gen. terwijl de melodramatiek er als ranzige stroop opligt. De opvattingen over huwelijk en liefde van de regisseur zijn bovendien zo libertijns, dat het ons niet helemaal duidelijk is, waarom dit wanprödukt zonodig op de beeldbuis vertoond moet worden. LONDEN Istvan Kertesz (35) is be noemd tot eerste dirigent van het London Symphony Orchestra. Kertez, die in Hongarije is geboren, zal zijn nieuwe werkzaamheden op 1 septem ber beginnen. Hij zal de zevende en jongste dirigent zijn die het orkest te Londen leidt. De nieuwe dirigent volgt wijlen Pier re Montreux op. DEN HAAG Het Nederlands Dans theater is van Schiphol per charter vliegtuig voor een tournee van een week naar Italië vertrokken. Opgetreden wordt in Triest, Genua en Livorno. Op dinsdag 6 april vertrekt het gezel schap per Fokker „Friendship" van Pi- sa weer naar Nederland om de dag daarop op te treden in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. HULST Meike Sund en Mathijs Over mans exposeren tot dinsdag 20 april in bockhandel Van Geijt, alhier. Bei den zijn woonachtig in Woudrichem. NOTTINGHAM Scheidsrechter Dlck Windle, die woensdagavond de wed- stryd tussen Leeds en Manchester Uni ted om een plaats in de Engelse voet balbekerfinale heeft geleid, is nadat h(j voor het einde van het duel had ge floten, door van vreugde dol geworden Leeds United-supporters knock-out ge slagen.

de Stem | 1965 | | pagina 3