Goede uitvoering Matthaus Passion Zeeuwsch-Vlaanderen Voor de toeristen komen Goede-W eek-gebedén verdraagzamer Herindeling laat burger echt niet onverschillig Oostburgse duivenbond werd niet geliquideerd Omgeboude ziekenauto als geschenk Nóg traditie in Aardenburg in kathedralen Negen rowans te Hulst geïnstalleerd ZES DODEN IN VERKEER Gemeentehuis Krumingen heropend 2 OOSTBURG vanaf maat 36 189.- Uitgebreid Axels programma voor koninginnedag Dagblad De Stem HVV '24 zit weer zonder secretaris Aangehouden na gratis logies GREVELINGENDAM TROK DUIZENDEN BEZOEKERS MEER DEMOCRATIE IN SPAANSE STUDENTENWERELD Conclusie van een enquête: Kettingbotsing te Ylissingen RV „Honte" hield jaarvergadering HOOGWATER Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 APRIL 1965 Wth&Btt- '"W "fi Gevonden. Op het politiebureau zijn in de maand maart de volgende gevon den voorwerpen gedeponeerd: plastic zakje met geld, kinderportemonnee met inhoud, 1 paar bruine handschoenen, zwarte portemonnee, groene kinderwant. ijsmuts, 1 paar witte wollen handschoe nen, 1 paar bruine wollen handschoenen, bruine portemonnee met inhoud, bril, bruin lederen kinderwant met wollen handschoen, dames armbandhorloge, bruin lederen portemonnee met inhoud, rode ballpoint. Rederijkers In zaal De Eenhoorn heeft de Kamer van Rhetorika „Oefening en Vermaak", opgericht in 1859, uitvoe ringen verzorgd van „De Zon Tegemoet", een spel in drie bedrijven van Maarten van Vught. De Kamer beleefde daarmee de 158e uitvoering. Onder regie van de heer A. de Koning zijn de spelers en speelsters tot een presentatie van niveau gekomen. Het lang niet gemakkelijke, ernstige stuk werd met verve gebracht, waarbij enkele schoonheidsfoutjes van de amateurs graag voor lief werden geno men. In haar rol van weduwe Roodselaar, moeder van drie verschillend geaarde, op groeiende kinderen, bereikte mevrouw Benjamins-Verschuur een grote hoog te. Zij kreeg gedegen tegenspel van haar zoon, gespeeld door de heer W. Polder man. De moeilijke rol van een blind ge worden piloot, ging soms boven de krach ten van PBaas, die zich overigens na het eerste bedrijf keurig herstelde. Mejuffrouw R. Broodman paste zich met zonder moeite, als dochter des hui zes aan het spel van moeder en zoons aan Mejuffrouw N. de Klunder en me juffrouw T. O verdam zetten een char mante verloofde en verpleegster op de planken. De heer A. de Koning overtuig de als levenswijze en beminnelijke ma- joor-vlieger niet helemaal, terwijl mejuf frouw T. Neufeglise de werkster met een storende intonatie gestalte gaf. De heer H. Polderman paste als collega-vl eger goed in het geheel. Brommer tegen auto Op de Markt te Uostburg zijn en personenauto en een brommer met elkaar in botsing geko men. De personenauto, bestuurd door J. J van de H. uit Breskens, reed vanaf de Dorpsstraat richting Ledelplein. Toen hij links af wilde slaan om zijn auto op de Markt te parkeren, lette hij niet vol doende op het achterop komende ver keer, in dit geval een brommer, be stuurd door A. P R. uit IJzendijke. Bij ae aanrijding die ontstond sloeg R. over de motorkap en botste tegen de aldaar geparkeerde auto van J. de S. uit Re- tranchement. Alle drie de voertuigen werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Schoondijke Auto uit de bocht Op de Rotonde to Schoondijke is een Belgische perso- Advertentie) modieuze mantels Gróte Markt 12 Bergen op Zoom nenauto bestuurd door M. A. L. uit Ant werpen uit de bocht gevlogen. L. kwam uit Oostburg en wilde richting IJzen dijke rijden. Vermoedelijk door zijn te hoge snelheid botste hij tegen een lichtmast. De auto en de lichtmast wer den zwaar beschadigd. De auto is later door een Belgisbe taikelwagen wegge sleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. L heeft zijn reis per taxi voortgezet. 'Van een onzer verslaggevers) OOST- EN WEST-SOUBURG De micro-korfbalvereniging „Animo" werd in februari van dit jaar landskampioene van de zaterdagcompetitie. Na dit kam pioenschap heeft men de handen in el kaar geslagen om een leuk geschenk te kunnen geven. De overhandiging van dat geschenk vond plaats in het club lokaal. Een groepe groep begunstigers heeft onder de bekwame leiding van de heer M. Kusee een in goede staat zijnde zie kenwagen totaal omgebouwd tot een comfortabel personenbusje voor het ver voer van de zo succesvolle spelers. Sym bolisch overhandigde de heer Piek het busje met de uitreiking van de sleutel bos. Nog enkele andere geschenken werden aangeboden voor het busje geprobeerd werd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse Oranjecomité is nu reeds klaar met de samenstelling van het programma voor de viering van ko ninginnedag op 30 april. Het is een uit gebreid en bijzonder aantrekkelijk pro gramma, dat waarschijnlijk ,,elck wat wils" zal bieden, 's Morgens is er de ge bruikelijke toespraak van de burgemees ter tot de schoolkinderen, die naar de markt vooraf zullen zijn gegaan door de drie plaatselijke drumbands. Voor de leerlingen van de kleuterscholen zijn er 's morgens en 's middags poppenkast voorstellingen in de kleuterschool Rood kapje, terwijl de leerlingen van de lagere scholen zullen kunnen genieten van het optreden van Frans van Dusschoten en Peter Oran in „Het Centrum". Voor de leerlingen van de u.l.o., l.t.s. u.t.s. van 't lyceum en van de landibouwhuishoud- school zit er ook een voorstelling in het vat. De voetballiefhebbers zullen 's morgens terecht kunnen bij het terrein aan de Buitenweg, waarop elftallen, samenge steld uit douane- en gemeente-ambtena ren de strijd aanbinden. In „Het Cen trum" zullen 's avonds nog shows wor den verzorgd door Frans van Dusschoten, Peter Oran, Conny van den Bos en het kwartet G. Amelung. Om half negen zal de gebruikelijke lichtstoet uittrekken. De deelnemende groepen en individuelen zullen overigens ook 's middags door de Axelse straten zijn getrokken. (Van een medewerker) AARDENBURG Ook dit jaar werd de traditie van het Aardenburgse Bach-comité met een opvoering van de Matthaus Passion voortgezet. De honder den muziekliefhebbers, die zich ook dit maal uit heel Zeeland en België naar Aardenburg begaven, weten in het alge meen niet, dat het het Bach-comité steeds moeilijker valt de opvoeringen te conti nueren en wel om de eenvoudige reden dat bij een teruglopend bezoekersaantal geen wonder bij de talloze Matthaus Passionuitvoeringen in den lande de financiële middelen nauwelijks toereikend zijn om de uitvoering, waaraan telkens meer dan 250 personen meewerken, te be kostigen. De onkosten stijgen, maar de subsidies van overheidswege zijn gelijk gebleven, hetgeen een irreële toestand is. De Aardenburgse opvoering is ieder jaar voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen een muzikaal evenement van de eerste rang, aan het welslagen waarvan het Bach-co mité alle zorg besteedt. Het heeft de outil lage, die er in de kerk toen nodig was, aangeschaft en zorgt ieder jaar weer voor een perfecte organisatie.' bracht in de z.g. voorbeden op Goede G»1/i/)//)/u*/ifi/) iVrijdag. Deze zijn aangepast aan het KyUflCeicUf Ulie lil nleuwe denken in de Kerk over de oecu- Dagblad <-ooi heeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid.Beveland Klokstraat 1. telefoon 9252 GOES Eerste redacteur Exploitatte- inspectie Zeeland L K M Ut JONU tel 2377 Huist voor Zeeland F. DE LKi'i tel. 62b2 Ooes privé 7300 Ooes Redacteur voor Oost-Zeeuwsen- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2571 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsen- Vlaanderen J. PETI'I v Ostadesiraat 41 Oustburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid Beveland en Wan neren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. RayonOeneeraer voor Zuid Bevelanti en Waicneren K. MENU tel 6252 Joes Prijs voor losse advertenties bestemr voor de editie Zeeland f 0,18 pet mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2' mm gewone advertentie* Bij contract aanzieniilke reductie .Kleintjes": 3 "egels oi mtndei 1 l.- elke regel neer 1 0.25 Als êên regel gelden 23 letters en/oi leestekens BfJ plaatsing onk In de Brabantse oplag resp. 1,60 en f 0.30. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigd, plaatsingen de ferde plaatsing cegei half geld (Bijzondere correspondentie) ROME De post-conciliaire Raad voor de Liturgie heeft enkele veranderingen uitgewerkt voor de plechtigheden in de Goede Week en met name voor de con celebratie in de kathedrale kerken en de wtfding voor de H. Olie op Witte Donder dag en voor de godsdienstoefeningen op Goede Vrijdag. Wezenlijke veranderingen zijn aange- (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens de onlangs gehou den ledenvergadering van de r.-k. Hulster Voetbalvereniging HVV '24, waarover wij in ons blad van zaterdag jl. reeds be richtten, is de heer L. M. M. Freijser afgetreden als secretaris. Hij zal alle lo pende zaken voorlopig afhandelen, om daarna uit het bestuur te verdwijnen. Een vervanger voor hem is nog niet gevon den. Tevens kondigde de vice-voorzitter, de heer G. A. de Coninck, zijn ontslag aan. Alvorens definitief af te treden zal de heer De Coninck de nieuwe voorzitter, de heer J. van de Walle, inwerken. Ten slotte is ook het bestuurslid de heer L. D'Hont voornemens af te treden. De heer Freijser is een van de oprich ters van de vereniging. Hij nam onge veer een jaar geleden, toen duistere wol ken zich boven het HVV-bestuur hadden samengepakt, het secretariaat ter hand om daardoor de vereniging uit de nesten te halen. De heren De Coninck en D'Hont hebben lange tijd deel uitgemaakt van het bestuur. Verschilende leden memoreerden tij dens de vergadering de grote verdiensten, die de straks verdwijnende bestuursleden voor HVV hebben. De vergadering benoemde ook een com missie, die een reis van de HVV-leden naar Duitsland gedurende deze zomer zal voorbereiden en organiseren. mene en over de verhouding tot de niet christenen. De bepalingen en omschrijvin gen zijn verschenen in een 24 pagina's tel lend geschrift onder de titel „Variationes in ordinem hebdomadae sanctae inducen- dae" (Wijzigingen in de Goede-Week-vie- ring). In de voorbeden van de Goede Week bidt men voortaan niet meer, dat het openbaar gezag zich aan de Kerk moge onderwer pen, teneinde de indruk te vermijden als of de Kerk nog wereldse macht zou na streven. Dit geldt voor de eerste voorbe de voor de Kerk. In de zevende voorbede voor de „eenheid der Kerk", bidt men voortaan voor de eenheid der christenen, omdat de Kerk altijd één is. Er is ook geen sprake meer van ketters en scheur makers, maar alleen van „broeders, die in Christus geloven". Helemaal veranderd is de achtste voorbede voor de joden. Paus Joannes had het woord „trouweloos" reeds uit de tekst geschrapt. Het nieuwe gebed spreekt niet meer van „sluiers wegnemen" of van „verblinding", maar vraagt of ook het oude uitverkoren volk tot de volheid der verlossing moge ge raken. De negende voorbede voor de on gelovigen, is „hans „voor degenen, die niet aan Christus geloven". De nieuwe voorbede spreekt ook niet meer van af godendienst, maar vraagt God alle volke ren tot Zijn Kerk te leiden, opdat zij in hun zoeken naar de waarheid de ene, wa re God moge <*inden. De opvallendste verandering in de li turgie van Witte Donderdag is alleen in de kathedrale kerken te constateren, waar de bisschop in een geconcelebreerde H Mis de H. Olie wijdt. In een begeleidend artikel in de Osser- vatore Romano verklaart de secretaris van de post-conciliaire Raad voor de Li turgie, dat het niet steeds even gemak kelijk was om oude vertrouwde teksten te laten vallen, maar dat dit noodzakelijk was om de gebeden „christelijker" te doen zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op verzoek van de Terneuzense gemeentepolitie werd aan de grenspost te Wernhout de 30-jarige J. P. door de Koninklijke Marechaussee aangehouden. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, is colporteur in tijdschriften en verbleef in het afgelopen jaar in diverse hotels in Terneuzen en omgeving zonder zijn hotelrekeningen te betalen. Hij wordt vandaag (maandag) voor de officier van justitie te Middel burg geleid. De Terneuzense gemeente politie onderzoekt tevens of hij zich ook heeft schuldig gemaakt aan de inbraken die in de nacht van 11 op 12 maart j.l. in diverse panden aan de Industrieweg wer den gepleegd. Het zou jammer zijn indien in de toe komst met deze traditie wegens geldge brek zou moeten worden gebroken. De betreffende overheidsinstanties staan dan ook voor de opgave de subsidieregeling voor de Matthaus Passionopvoering te Aardenbu^» zo spoedig mogelijk in de zin van een aanzienlijke verhoging der gel den te herzien. Ook de twaalfde uitvoering van de Mat thaus Passion van j.l. zondag in de St.- Bavo had een talrijk en een aandachtig gehoor. Het Amsterdams oratoriumkoor, het knapenkoor Vredesscholen te Amster dam en het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Piet van Egmond maakten deze mid dag weer tot een indrukwekkende muzi kale gebeurtenis, waaraan vooral de so listen het hunne bijdroegen. In het bijzonder zij hier de prachtig ge zongen Christuspartij van de Engelse bas- bariton Bruce Boyce 'genoemd, die evenals de Nederlandse bas Rom Kalma ook over een voortreffelijke duidelijk verstaanbare dictie beschikt. Dat was in veel mindere mate het geval bij de sopraan Corrie Bijster en de Engelse alt Delia Woolford, wier stem niet altijd opgewassen bleek tegen de ruimte van het kerkgebouw. De tenors Willy van Hese en Reinier Schweppe muntten uit door hun zuiver timbre en een heldere voordracht. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op het Buitencentrum 't Ja gertje heeft de hoofdkwartiercommissaris voor rowans, schipper M. Kavelaars uit Haarlem, zaterdagmiddag de plechtige in stallatie verricht van negen senior-ver kenners van de Hulster St.-Willibrordus- groep tot rowans. Het ceremonieel werd luister bijgezet door de aanwezigheid van alle groepsleden, de ouders van de ro wans en leden van rowan-afdelingen uit Breda, Roosendaal, Schiedam en Hel mond. De nieuwe rowans werden nu hun in stallatie gelukgewenst door chef Hen driks namens de diocesane rowanstaf te Breda, door de heer G. Mechelinck uit Westdorpe namens de Katholieke Zeeuw se Jeugdraad en door commissaris J. de Maat van het district Hulst. De voorzit ter van de rowanaf deling, George Du jar- din, releveerde welke moeiten men zich in de gelederen van de St.-Willibrordus- groep heeft moeten getroosten voor de dag van de installatie eindelijk daar was. Na afloop ontvingen de rowans hun gasten in de „blokhut". Voor de geno digden was er tenslotte nog een koffie tafel. De Hulster rowans zijn de eerste van Zeeland. Bij gelegenheid van hun instal latie ontvingen zij schriftelijke felicita ties van o.m. de waarnemend commissa ris van de koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, hoofdcommissaris H. Post, hoofdaalmoezenier Burg en van het gemeentebestuur van Hulst. (Van aen onzer verslaggevers) BRUINISSE m het afgelopen weekend zijn velen van heinde en verre naar de op 1 april j.l. geopende Greve- lingendam getogen om met eigen ogen dit spectaculaire werk te zien. Overal constateerde men een abnormaal grote drukte. Die drukte spitste zich vooral toe. op zaterdag, en zondagmiddag. Toch heeft de rijkspolitie de zaken in goede banen weten te leiden, al heeft men daarvoor menig zweetdruppeltje moeten laten. Reacties: „Het is nog nooit zo druk geweest op Schouwen Duiveland" en „het lijkt wel een topdag in het zomer seizoen"» In de tot nu toe lege hoek hij de Kampveerse toren te Veere zal van de zomer volop vertier zijn. Arbeiders zijn bezig met het ma ken van een aanlegsteiger voor de jachten, die binnenkort de haven van Veere weer zullen bevolken. IJSSELSTEIN (A.N.P.) Mevrouw Verhoef - Van der Linden (28) uit IJs- selstein, is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen toen de auto waar in zy en haar echtgenoot zaten, in haar woonplaats in een sloot terechtkwam. Het gebeurde in dichte mist. De man kon tydig uit de auto komen. GIETHOORN Te Zwartsluis is za terdag het vierjarige dochtertje van de familie R. Nijenhuis door een autobus aangereden en zo ernstig gewond dat het later is overleden. UITGEEST (A.N.P.) Bij een ver keersongeluk op rijksweg 9 onder Uit geest is zaterdagmorgen de P.T.T.-amb- tenaar B. J. Dillissen (40) uit Haarlem om het leven gekomen. Hij zat in een bestelauto, die in dichte mist van ach teren werd aangereden door een vracht auto. METEREN (A.N.P.) Een naar schatting 60-jarige bromfietsrijder is te Meteren op slag gedood, toen hij met de brommer rijksweg 15 overstak. Hij reed onder een op de voorrangsweg passe rende auto. Men tast omtrent de iden titeit van de man volkomen in het duister. APELDOORN In het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn overleed gister de 38-jarige heer D. Hoiting aan de ver wondingen, die hij zaterdag bij een auto-ongeval had opgelopen. FINSTERWOLDE In zijn woon plaats Finsterwolde is de heer E. Jager (68) uit Westerlee om het leven geko men toen hij met zijn bromfiets in bot sing kwam met een ander. MADRID (Reuter) Het Spaanse kabinet heeft zaterdag een nieuwe re geling voor de Spaanse studentenver eniging goedgekeurd, die in oktober van kracht wordt. De regeling zou rekening houden met de eisen van de studenten, die een de mocratische verkiezing van alle vereni gingsbestuurders wensen. Op het ogen blik worden alleen de lagere bestuur ders van de (door de regering gesteun de) studentenverenigin gekozen. De ho gere worden door de regering benoemd. Aan de goedkeuring van de nieuwe regaling door de regering zijn 'onlangs talrijke demonstraties der ontevreden studenten voorafgegaan. (Van een. onzer verslaggevers) HULST De doorsnee burger laat de op handen zijnde gemeentelijke her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen echt niet onverschillig. Dat is de teneur van de uitslag van een enquête, gehouden door de heer F. C. Mechelinck uit Ter- neuzen, de secretaris van de statenkring Hulst van de K.V.P., onder 58 Oost- Zeeuwsch-Vlamingen. De enquête werd overigens gehouden vópr het ontwerp van wet voor de gemeentelijke herinde ling in de Zeeuwsch-Vlaamse raden werd behandeld. De heer Mechelinck analyseerde de uitslag van de enquête tijdens een vergadering van de ge noemde statenkring vrijdagavond in „de Koning van Engeland" te Hulst. Men zou uit de uitslag van de enquête kunnen opmaken dat het grootste ge deelte van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse bevolking geporteerd is voor een her indeling; zelfs bleek het grootste ge deelte van de geënquêteerden een rui mer opgezette her indeling voor te staan- Meer dan de helft had geen bezwaren tegen opheffing van de „eigen" ge meente. Ongeveer 60 van de geënquê teerden verklaarde zich voor de vorming van één gemeente in de kanaalzone. Overigens hadden verschillende leden van de statenkring enige kritiek op de enquête. Deze zou niet deskundig zijn opgezet en door middel van de vraag stelling suggesties hebben gedaan in de richting van de vorming van drie ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts zouden de geënquêteerden niet represen tatief zijn voor de doorsnee bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Mechelinck wees erop dat hij de metho de van de NIVO had gevolgd. Dat de vraagstelling zo was opgezet, dat die de mening van de bevolking omtrent de vorming van drie gemeenten aftastte zei hij „logisch" te vinden: dat idee is namelijk aan bijzonder intensieve dis cussie onderhevig. Het programma, voor de aan de ge meentelijke herindeling gewijde verga dering van de statenkring werd voorts uitgemaakt door inleidingen over dit veelbesproken onderwerp door wethou der W. Colsen van Sas van Gent raadslid B. de Keyzer uit Clinge, die fungeerden als representanten v» respectievelijk „een gemeente die wordt vergroot" en een „kleine gemeente, die haar zelfstandigheid zal verliezen.*' De heer De Keijzer kon zich met die terminologie overigens helemaal niet verenigen. „Het is echt nog niet zeker dat Clinge zal worden opgeheven". De heer Colsen zei de voorgestelde ver groting van Sas van Gent maar „zo-zo" te vinden. De heer Colsen merkte ove rigens deze benadering van het herinde- (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Zaterdagavond kwart voor twaalf vond op de West-Souburg- seweg een kettingbotsing plaats waarbij een persoon ernstig werd gewond. Een personenauto, bestuurd door B. J. van V. uit Middelburg, reed in de richting Middelburg. Van der V. zag net voorbij de Baskenburgseweg een stilstaande auto op de weg. Hij remde en trachtte deze auto te ontwijken, waarbij h aan de achterzijde werd aangereden door een personenauto, bestuurd door C. O., even eens uit Middelburg. De auto van Van der V. kwam hierbij op zijn kant in de berm terecht en werd geheel vernield. Van der V. en zijn medepassagier B. P. uit Middelburg werden gewond naar het St.-Josephziekenhuis in Vlissingen over gebracht. B. P. werd opgenomen, Van der V. kon na behandeling huiswaarts keren. De auto van O. werd zwaar be schadigd. Vlak daarop werd de auto van O., die dwars op de weg stond, weer aan gereden door een personenauto bestuurd door K. uit Nieuwland. De wagen van K. werd hierbij licht beschadigd. Di rect daarna had vlak achter de plaats van het ongeluk nog een aanrijding plaats. De bestuurder J. N. uit Middel burg werd verblind door een tegenlig ger en werd aangereden door een achter hem rijdende personenauto bestuurd door C. H. uit uit Middelburg. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie in Vlissingen verzoekt eentuele getuigen van het ongeluk zich te willen melden bij het politiebureau voor het vertrekken van inlichtingen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De pogingen van de Zuid Nederlandse Bond van duivcnlief- hebbers om in het West-Zeeuwsch- Vlaamse land meer voet aan de grond te krijgen en, na een geslaagde poging in Schoondyke, ook in Oostburg de plaat selijke bond te doen liquideren, zijn op niets uitgelopen. Tijdens een druk be zochte, roerige vergadering in hotel Du Commerce, werd besloten de Oostburgse bond in stand te houden, dc duiven- manden niet over te dragen en de ge waarborgde vluchten te blijven orga niseren. De sterke decentralisatie in de duiven wereld heeft ook in het verleden vaak strubbelingen veroorzaakt. Immers, er bestaat geen landelijk overkoepelend or gaan; iedere streek heeft eigen bonden, kringen en verenigingen. In West- Zeeunwsch-Vlaanderen zijn veertien ver enigingen. De leden zijn weer lid van de bonden en ook van de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zuid Ne derlandse Bond. De „apartheidspolitiek" van de leden van de Oostburgse Bond is voortgevloeid uit de likwidatiegeschiedenis van de bond Schoondijke en wil niet direct zeg gen dat men niets met de kring te ma ken wil hebben. Volgens insiders is na melijk in Schoondijke op een grove ma nier omgesprongen met de belangen en gezamenlijke eigendommen van de be-, treffende leden. Tot likwidatie werd be sloten op een vergadering, die werd bij gewoond door 42 van de 600 leden, van wie er nog 8 tegen stemden. In strijd met de statuten werd de bond toch op geheven en werden de duivenmanden aan de kring overgedragen. De leden van de Oostburgse bond zagen in deze handelwijze een grote onredelijk heid. Zij besloten dan ook om, op dit stramien, af te zien van een nauwere samenwerking met de kring van de Zuid Nederlandse Bond. Wat de duivenmanden betreft zit er nog een addertje onder het gras. De kring verbiedt namelijk de organisatie van algemene vluchten, dit eigenlijk tegen de zin van de liefhebbers Wanneer nu de kring alle manden in eigendom krijgt, is het niet meer mo- gel-k, dat de verenigingen en de nog bestaande 51 jaar oude Oostburgse bond. algemene en gewaarborgde vluchten or ganiseren. De Oostburgse bond koos zich nog een nieuwe voorzitter. De heer A. Vas- seur uit Waterlandkerkje trad als zo danig af en wordt opgevolgd door de heer J. W. Carels uit Breskens. In plaats van de heer J. de Hollander uit Waterlandkerkje kreeg* de heer A. Temmerman uit Hoofdplaat zitting in het bestuur. Herkozen werd de Oost- burger J. Bakker, terwyl verder in functie bleven z(jn plaatsgenoten de heren M. Mabesoone, M. Simpelaar, M. Krjjger en W. van Unen. lingsvoorstel aan als „mosterd na de maaltijd": de kaarten zijn voor het grootste gedeelte reedg geschud. De heer Colsen zei van mening te zijn dat de herindeling de burger niet veel heeft gedaan. Hij bleek niet tevre den over de door G.S gehouden hearings omtrent het wetsontwerp, die naar zijn waarneming geforceerd waren en weinig vruchten zullen afwerpen. De voorgestelde samenvoeging van Westdorpe, Sas van Gent xen Philippine zal niet bewerkstelligen dat er een le venskrachtige zuidelijke kanaalgemeente komt: de te vormen gemeente behoeft uitbreiding naar 'bet noorden met in dustrieterreinen. „Gelukkig zijn de drie samen te voe gen gemeenten dezelfde mening ten dez< aangedaan", aldus de heer Colsen. De be^r De Keyzer zei een herinde ling nuttig te achten: „de huidige tijd vraagt nu eenmaal groter ver banden". Dat wil volgens de heer De Keyzer echter niet zeggen dat een zelfstandige gemeente Clinge geen grote toekomst beschoren zou kunnen zijn, vooral wanneer men enige haast betracht met de inpolde ring van het Land van Saeftinge. Hij zei er weinig waardering voor te hebben dat het herindelingsplan voorziet in de oplossing van de no den van centrumgemeenten ten koste van de kleine. Aan 't eind van zijn betoog pleitte hij nog eens voor de vorming van één gemeente in oostelij'k Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ten oosten van de lijn Kampen-Hei kant. Door dat overigens verdienstelijke - pleidooi maakte hij het duidelijk dat hi in ieder geval niet als representant vai de gemeenteraad van Clinge kan wor den beschouwd. De raad Clinge is na melijk bij allergrootste meerderhei' onverkort van mening dat Clinge zelf standig dient te blijven maar dat ee' eventuele samenvoeging met de ge meente Graauw en Langendam moe worden voorgestaan. (Van onze correspondent) KRUININGEN Het gerpeentehui van Kruiningen, daterend van 1914, were onder grote belangstelling op feestelijk* wijze heropend. Het is, zoals burgemees ter A. Schippers zei, een ongedwonger verpozen in het huis der gemeente ge worden, dat thans aan redelijke eiser voldoet. Het gemeentehuis is veranderd van een donker ongezellig gebouw tot een fris aandoend geheel, dat een bij zon der representatief karakter draagt. Vorig jaar augustus is men met de verbouwing begonnen en verhuisde het gemeenteper- soneel naar Ons Dorpshuis. Nu, na circa zéven maanden, kon een trotse burge meester het fraaie interieur van het ge meentehuis tonen aan de raadsleden, per soneel en de mannen van de dienst ge meentewerken, die voor deze gelegenheid vergezeld waren van hun dames. Het huis heeft een fraaie entree. Rechts bevindt zich de raadszaal. Tn de hal be vindt zich een teakhouten trap. De secre tarie is verruimd. De burgemeesterska mer heeft een metamorfose ondergaan en is thans een gezellige werkkamer gewor den. De entree boven is ruim en van de secretariskamer en de ruimte voor de af delingen financiën, sociale zaken en on derwijs kan dit eveneens gezegd worden. Burgemeester Schipper sprak op deze openingsavond een kort woord van vreugde en van dank. De totale verbouwing heeft een bedrag van ongeveer ƒ70.000 gevergd. In het ge hele gebouw is centrale verwarmin aangelegd. (Van onze correspondent) Onder voorzitterscl^p van mr. J. Kolk man hield de R.V. „Honte" in haar kan tine de algemene jaarvergadering. Tijdens deze rustig verlopen verga dering werden, na het openingswoord van de voorzitter, de gebruikelijke jaarstuk ken goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heren Messer en Ringeling za gen hun mandaat verlengd, terwijl me juffrouw E. H. Ballintijn met algemene stemmen werd benoemd tot commis- saresse-roeien. Tijdens deze bijeenkomst werd voorts mededeling gedaan van het voornemen om in verband met de vie ring van het eerste lustrum van „Honte1' roeiwedstrijden te organiseren in de maand juni 1965. Morgen, dinsdag 6 april: Hansweert 5.44 en 18.06 uur; Terneuzen 5.05 en 17.24 uur; Vlissingen 4.32 en 16.53 uur; We- meldinge 6.28 en 18.51 uur. WATERLANDKERKJE Dorpshuis 20 uur Dorpsverg. bevri dingsfeest GOES Grand 20 uur The great escape, 14 j MIDDELBURG City 20 uur Försterchristel, a.l. Schouwburg 20 uur „Na de zondeval door Haagsche Comedie DE KLINGE Luxor 20 uur Vrouwenjagers, 18 J. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Veel liefs u Moskou, 18 j. OOSTBURG De Eenhoorn 14.30 uur Modeshow BRUGGE Stadsschouwburg 19.30 uur Das Lan des Lachelns AARDENBURG Gemeentehuis 19 30 uur Raadsvergade ring. GOES Prins van Oranje 20 uur „De eerbje dige lichtekooi" door „Centium". TERNEUZEN Luxor 20 uur Vrouwenjagers, 18 j. BRESKENS Valk 20 uur Winkeliersvereniging. SLUIS Gemeentehuis 19.30 uur Riadivergadt ring.

de Stem | 1965 | | pagina 2