nacht de tr )!ders Opvarenden gered bananen ..versdt Amerikaans verlies in felle luchtslag Politie beëindigt goktoernooi ijnstillers zijn geen noepgoed Op mistige Vlissingse rede r»i <1 Eén valt af, maar wie BOVEN NOORD-VIETNAM Vopo's bij grens saboteren Vier bedrijven maken vee af 1ioinhvill DUITSE EXPLOITANT IN VAALS: NAZISTREKEN SPORTFEITEN Aan wal RAMP DOOR HENGELAARS VOORKOMEN Jeugdsoos in Tilburg dicht STRIPHELDEN IN STEEN LAZEROMS IN ORANJETEAM Files wachters: DAGBLAD VOOR ZEELAND aanvraag gaarne verstrekt. Bewolking Kabinetsformatie Mond- en klauwzeer binnenveri ng "schuimrubber hazet-f abrieken I die JAARGAN» No. 24860 Voor God, Koningin en Va.dei iu.ud M A A N P A fa a Mnov i-roo Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op IBI. «oii w Ii|neru. rusiyiro innii 7~j telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG, '1 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 'Bijzondere correspondentie) EIBURG Wie jarenlang grote eelheden van bepaalde hoofd- abletten inneemt, loopt het ge- een gevaarlijke, dikwijls dode- nierkwaal op te lopen. Zo ze- ijk de uitwerking van een tablet et juiste ogenblik en in de juiste s, zo schadelijk is deze, als men lisbruikt. Een duidelijke waar- icing tegen het misbruik van tillende middelen liet de direc- van de Universiteitskliniek in de Iduitse stad Freiburg, professor iarre, horen. Samen met zijn me- erkers heeft hij de ziekterappor- jan meer dan tienduizend patiën- uit 63 Westduitse ziekenhuizen udeerd en omvangrijk materiaal de Westduitse tabletten-con- ptie verzameld. •t klinkt ongelooflijk en toch is waar: professor dr. Sarre trof inten aan, die de afgelopen zeven. Itien jaar ongeveer zes kilogram l;tille«de middelen, dat zijn rond tilfduizend tabletten, hadden in- limen. Elk van deze patiënten li in het ziekenhuis wegens een tiige nierontsteking behandeld, 't It hierbij om een zeer bepaalde It van nierontsteking: deze werd Itueer tien jaar geleden voor de Ite keer waargenomen. I-n greep naar de tablet, zo zegt I, is een teken van onze tijd. Er liaf geen twijfel. Geen enkele dok- lal er ook bezwaar tegen hebben, Ieen af en toe optredende hoofd- f met één of soms twee tabletten I reden wordt. Maar er zijn zieken, l>p regenachtige herfstdagen of in fcisseïuallige maand april aan een Be met twintig tabletten als dag- Boen nauwelijks genoeg hebben. Wvele aan tabletten verslaafden B niet in, hoe gevaarlijk zij te B gaan. Zij menen, dat een medi- Int volledig onschadelijk moet I als men het zonder recept in He apotheek kan kopen. I West-Duitsland is het verbruik H hoofdpijnpoeders en -tabletten Hfgeiopen jaren onrustbarend ge- Bn. De Ztiidduitse universiteits- Hn hebben derhalve besloten een Hjagtie te voeren tegen het mis- Hc van tabletten. Als hun bemoei- Hi zonder succes blijven, willen H- zelfs bij het ministerie van ge- Hheid op aandringen, wettelijk B te stellen dat alle pijnstillende Hielen alleen nog op recept wor- Uverstrekt. H'f hun waarschuwingen scharen Hrtseti in Freiburg zich aan de I van hun Zwitserse, Deense e« Hrikaanse collega's, die eveneen1 H enige tijd een strijd voeren V- H overmatig tabletten-gebruik. De Htie in deze landen is nog ongufl- Br dan in West-Duitsland. Sinds H is daar het verbruik van phena- H" (een chemische substantie, die Be meeste hoofdpijntabletten 's Hierkt) tot het dubbele gestegen. Hts worden in West-Duitsland Pas H zoveel phenacitine-tabletten in- Hmen dan in Zwitserland, maar deze hoeveelheid was al vol- Hde, om de laatste jaren meer dan Herd mensen ziek te laten wor- H Hun chronische nierkwalen zyn Her meer op het misbruik van ta lmen terug te brengen en hebben Hnkele gevallen zelfs de dood te" Hlge gehad. 71 SCHIP ONTSNAPT AAN ONDERGANG Denis Neville heeft het Neder lands elftal voor de interland tegen Ierland maar liefst op vier plaatsen gewijzigd. Hij zocht (en denkt nu gevonden te hebben) een harder elftal. In het betaald voetbal sleepte NAC er weer een puntje uit. Erg overtui gend ging dat overigens niet. De laatste moeilijke wedstrijden zal men het ver der zonder Rob Mul moeten stellen. Hij mag van de dokter dit seizoen niet meer spelen. Wielernieuws uit alle hoeken. In Marseille mocht bergkoning Federi. co Bahamontes zich laten huldigen. Hij won de etappe-wedstrijd „Proven cal". Wie had dat kunnen denken na de indrukwekkende start van Rudi Al- tig. Dirk Groeneweg zorgde voor een nieuw succes der Televizieren. Tn Hel mond bleek hij de rapste. Kleine Cees Haast uit Rijsbergen vocht zich naar de vierde plaats in een grote wedstrijd te Franktort waar hij knapen als Den Hartog en Post passeerde. Eef Dolman tenslotte werd nummer één in de Ron de van Noord-Holland waar Tiemen Groen voor een surprise zorgde. Anton Geesink gaat weer pro beren judokampioen te worden Hij „zit" in het team. Ook Anton Linskens uit Roosendaal werd ge kozen. Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler waren wél amateur toen ze Olympisch goud veroverden. Dat ont. dekte een speciale commissie. (Advertentie) MATRASSEN I "mooier enbeter I (Van onze correspondenten) VLISSINGEN/HOEK VAN HOLLAND Dichte mist heeft tijdens het weekeinde de scheepvaart langs de Nederlandse kust ernstig be lemmerd en verschillende schepen in moeilijkheden gebracht. Ern stigste slachtoffer werd de Deense fruitjager „Chilean Reefer" die bij Vlissingen, na een aanvaring, in zinkende toestand aan de grond moest worden gezet. Doordat de machinekamer onder water kwam, viel ook de koeling uit. Daardoor moet minstens 450 ton bananen, vermoedelijk zelfs de gehele lading als verloren worden beschouwd. De opvarenden zijn in veiligheid. De aanvaring deed zich zondagmor gen om half zes voor bij Nieuwe Sluis, »r de Ze euwsch-Vlaamse kust. Bjj vrijwel geen meter zicht boorde de Canadese bulkcarrier „Cape Breton Mi nor", van 18.809 bruto registerton, zich in de bakboordzijde van de 4981 b.r.t. grote „Chilean Reefer". Het Deense schip kreeg een groot gat onder de waterlijn, voor de brug, waardoor het water de machinekamer en ruim 1 binnenkolkte. Het water steeg zo snel, dat spoedig één machine uitviel. De machinist bleef de andere machine gaande houden tot hij zelf tot aan de schouders in het water stond en voor lijfsbehoud naar dek moast. Door dit moedige optreden kon met de machine nog zo worden gemanoeu vreerd, dat het schip bij Nieuwe Sluis aan de grond kon worden gezet. Het gevaar voor zinken was toen geweken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vanuit Breskens liep de reddings boot „President Wiersma" ter assisten tie uit, terwijl ook in Vlissingen en Terneuzen sleepbooten en bergingsvaar tuigen de havens verlieten om hulp te bieden. De „President Wiersma" haalde eerst zes vrouwelijke passagiers van de „Chi lean Reefer" en bracht die naar Vlis singen, later gevolgd door het groot ste deel van de bemanning. Zij werden in hotels in Vlissingen ondergebracht. Negen opvarenden, onder wie de kapi tein, een stuurman en een machinist, bleven aan boord. Om het schip voor verder zinken te behoeden werd assis tentie ingeroepen van de Belgische zandzuiger „Salvador" en het Neder landse bergingsvaartuig „Zeeleeuw", die met hun pompen trachtten het binnen stromende water voor te blijven. Ook de sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen verleende hulp. Het Canadese schip, eigendom van del Upper Lakes Shipping Ltd. in Toron-I to, en onderweg van Antwerpen naar Port Weller in Canada, liep minder ern stige schade aan de brug op. Voor onderzoek werd het schip de haven van Vlissingen binnengesleept. De „Chilean Reefer", eigendom van de Deense reder Lauritzen, was met bana nen onderweg van Guayaquil in Ecua dor naar Antwerpen. Er zal een poging worden gedaan om de bananen ter plaatse te lossen, Een uur eerder was zondagmorgen het Liberiaanse schip „Breeze" bij boei 78 in de omgeving van Bath aan de de grond. Dit bijna 2000 b.r.t. metende schip was onderweg van Antwerpen naar zee. Om half drie gistermiddag slaagde men erin het schip op eigen kracht vlot te brengen en de reis voort te zetten. Om half tien liep het Ethiopische vrachtschip „Eritrea" bij Saeftinge aan de grond. Dit bijna 2000 b.r.t. mettende schip was onderweg van* Antwerpen naar Afrika. Rond twee uur kwam het schip op eigen kracht vlot en zette eveneens de reis voort. Zaterdagavond voeren twee Belgen met hun speedboot by de Zimmerman polder op een stuk hout. Het vaartuig werd zodanig beschadigd dat het in korte tijd zonk. Het lukte nog lichtko gels af te schieten. Een passerend bin nenschip pikte de drenkelingen op en nam hen mee naar België HOEK VAN HOLLAND Twaalf sportvissers, die zondag ochtend op de Noorderpier bij Hoek van Holland stonden te vis sen, hebben ertoe bijgedragen het 5200 bruto registerton metende En gelse vrachtschip „Free Merchant" te behoeden voor een ramp. Toen de vissers tot hun grote ontsteltenis het schip uit de dich te mist zagen opdoemen en op de Noorderpier zagen aanstevenen, hieven zij een zo hard mogelijk geschreeuw aan om daardoor de mensen op te brug te waarschu wen. De Engelsman gooide meteen zijn ankers uit en kwam vlak voor de pier tot stilstand. Hoewel de „Free Merchant" nog juist niet op de steen zat, liep het later bij het draaien toch nog scha de op aan de schroef. Het schip kwam in ballast uit noordelijke richting. Het was niet op weg naar de Nieuwe Waterweg. Aangenomen moet worden dat het door de dichte mist was misleid. De „Free Merchant" heeft zijn reis voortgezet. (Van onze correspondent) TILBURG De Club di Rialto, een van de veertien jeugd-sociëteiten in Tilburg, waar jongelui gelegenheid wordt gegeven op de muziek van een platenspeler soms een bandje tot dansen, is op last van de hoofdcommis saris van politie tot 3 mei gesloten. De politie heeft geconstateerd dat het ge drag van de jongelui niet steeds door de beugel kon. Er waren nog andere motieven: te wéinig verlichting en te veel danslustigen beneden de 18 jaar. Door deze sluiting is nogal wat deining ontstaan, maar tijdens een rondgang za terdagavond langs de andere clubs bleek toch wel dat men begrip had voor het standpunt van de politie en dat van het ingrijpen ongetwijfeld een preventieve werking is uitgegaan. KAREL PRIOR blijft in dienst van de AVRO. Hij wil zijn oude taak van pro- ducer-regisseur van de amusements programma's weer opnemen. HET SYMBOOL van de Ku Klux Klan- beweging, een verbrand houten kruis, is gevonden in de tuin bij het huis van Anthony Luizzo, echtgenoot van de vrouw die vorige week tijdens een mars naar Montgomery werd vermoord. TECHNISCH PERSONEEL van de Bel gische nationale luchthaven „Zaven- them" bij Brussel, heeft besloten van daag een „waarschuwingsstaking" van 24 uur te houden om kracht bij te zet ten aan de eisen tot loonsvearhogmg. DE VERENIGDE Arabische Republiek is niet van plan de Duitse Democrati sche Republiek (D.D.R.) te erkennen als „represaille" voor de erkenning van Israël door Bonn. DUIZENDEN MENSEN op de PhüiP- piinen lijden aan de fatale slakken- koorts en hebben hoogstens nog twee jaar te leven. Door de ziekte teert het lichaam sneller weg dan bij kanker. Er is nog geen geneesmiddel ontdekt. PRESTON COBB, de 19-jarige Ameri kaanse negerjongen, is andermaal schuldig verklaard aan moord op zijn blanke werkgever. Hij is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond. Veranderlijke bewolking met en kele opklaringen, maar ook plaat selijk wat regen. Aan de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.20 uur. Maan onder 23.53 uur. Morgen: zon op 6.03 uur. Maan op 8.19 uur. (Van onze parlementaire medewerker) DEN HAAG. De beslissende week van de formatie-Cals is begonnen. Van middag zullen de fractieleiders Schmel- zer (KVP), Vondeling (PvdA) en Smal- lenbroek (AR) het eens moeten worden over de globale zetelverdeling, op ba sis van het voorlopige akkoord 5 (KVP) "5 (PvdA) - 3 (AR). Dinsdag kan mr. Cals die demissionaire ministers ont vangen die hij niet in zyn nieuwe kabi net zal opnemen en woensdag zal hij beginnen met het polsen van kandida ten voor 't nieuwe team, dat onder zyn leiding tot 1967 Nederland zal moeten regeren. Ofschoon de persoonlijke bereidheid bij hem wel aanwezig schijnt te zijn geweest, zal de aftredende minister prof. dr. J. E. Andriessen (CHU) niet in het kabinet-Cals op Economische Za ken kunnen aanblijven. Wanneer alles volgens de plannen ver- looot zal mr. Cals eind van deze week de kandidaat-ministers bijeen hebben. Het nieuwe team kan dan onmiddellijk beginnen met het gezamenlijk opstellen van het regeringsprogram; daarmee is zeker een week gemoeid. Dit betekent, dat de nieuwe ploeg zich niet meer voor Pasen aan het parlement zal kunnen presenteren. Als de KVP met slechts vijf minis ters in het team-Cals terugkeert, moet één minister zijn portefeuille verlie zen, doch niemand in Den Haag die weet wie dat zal zijn. De KVP streeft er echter wel naar alle bewindslieden, die hun sporen hebben verdiend, te handhaven. In dit verband is het ook van bete kenis, dat men in katholieke en socialis tische kringen grote waarde toekent aan het feit, dat de heren Schmelzer en Vondeling de leiders van hun fracties zullen blijven. Nog steeds blijkt, dat de KVP grote prijs stelt op handhaving van minister Luns op Buitenlandse Zaken. Als bordpapier werd de huid van de Chilean Reefer" verkreu keld. Links op de foto douanevaar tuigen uit Vlissingen, die langs het machteloze schip zijn afgemeerd. EMMEN (Reuter/ANP) In de zuid oosthoek van Drente hebben zich op vier bedrijven gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. In totaal moes ten op deze vier bedrijven 146 varkens worden afgemaakt. Het bedrijf van de landbouwer J. J. Borgman te Barger- compascuum is wel het zwaartst getrof fen. Hier moesten 125 varkens, waaron der enkele zeer goede fokzeugen, wor den gedood. Ook het aangrenzende Duitse gebied heeft mond- en klauwzeer. Voor de tweede maal in drie jaar be dreigt volgens de VN-landbouw-orga- nisatie een nieuw en daardoor gevaar lijk soort mond_ en klauwzeervirus vanuit het nabije oosten de Europese veestapel. De Europese commissie voor toezicht op mond- en klauwzeer waarschuwt in een rapport tegen de nieuwe variant van de ziekte en dringt aan op meer maat regelen om de verbreiding tegen te gaan. Volgens het ministerie van landbouw in Den Haag is er op het ogenblik geen aanleiding tot het nemen van nationale maatregelen. Het virus, waarom het hier gaat, SAT 1 (dit is een virus van het Zuidafrikaanse type) is enige jaren geleden al in het Aziatische deel van Turkije gesignaleerd. Omdat een be smetting van dit virus inderdaad desastreus zou zijn voor de Europese veestapel, is toen rond de Balkan een „Veterinair niemandsland" gelegd. Die maatregel is afdoende gebleken. De ziekte is ten oosten van de Bosporus (Van één onzer redacteuren) ZUIDDORPE Wat Bartje voor Assen is, dat zijn Suske en Wiske voor het Zeeuwse Zuiddorpe. Ver eeuwigd in steen en 60 cm hoog, staan zij in de voortuin van het bej aardentehuis. Suske en Wiske werden in na tuursteen uitgebeiteld door zuster Concepta, een „zuster van Ouden bosch", en afkomstig van West- dorpe. De beeldhouwster is, even als duizenden van onze kleine en grotere lezers zó idolaat van onze stripfiguren, dat zij besloot om dit populaire tweetal een dimensie er bij te geven. Als Jeroen voorbij kwam zou hij zeggen; „Sus en Wis in steen! Gek! Al erg genoeg dat schrijver Van der Steen heet!" SAIGON (UPI) Amerika's snelste jachtbommenwerper^ de F 105 „Thunderehiefs" hebben zondag hun eerste luchtslag bo ven Noord-Vietnam geleverd en daarbij twee vliegtuigen verloren. Het negental Noordvietnamese vliegtuigen van het Russische type Mig 15 en Mig 17, kon in mistig weer ongedeerd ontsnap pen. Eén van de piloten van de neerge schoten „Thunderehiefs" werd leven loos door Amerikaanse reddingsvlieg tuigen uit zee opgehaald. De tweede piloot, die in de Zuidchinese zee is neergestort, wordt nog vermist. Migs met Noordvietnamese kente kens vielen aan, toen 60 Amerikaanse straalvliegtuigen op 120 kilometer ten zuiden van Hanoi een spoorweg- annex verkeersbrug bij de stad T'hanh Hoa aanvielen. De Thanlh Hoa-bruig is thans volledig buiten gebruik gesteld. Een derde Amerikaans vliegtuig werd voor de kust van Vietnam door een Noordvietnamese kanonneerboot neer geschoten. Er zijn nog meer Ameri kaanse vliegtuigen gevallen, maar hierover werden geenv inlichtingen ver strekt i.v.m. reddingspogingen van de piloten. (Advertenties) Na de aanval op de Thunderehiefs werd een groep met bommen beladen ..Super Sabres" door Migs aangeval len. De Amerikaanse vliegtuigen wier pen hun bommenlast af en verjoegen de Noordvietnarnse jagers. De Zuidiviietnamese luchtmacht deed gisteren een aanval op de „Ho Tsji Minh-brug", 100 kilometer ten noorden van de 17e breedtegruad. Marinevliegtuigen vielen doelen aan langs verkeersweg nr. één en de vitale Noord-Zuid spoorwegverbinding. De Amerikanen zouden hun acties tegen zorgvuldig uitgekozen militaire doelen voortzetten, zolang Hanoi niet de bereidheid te kennen geeft tot on derhandelen. het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. (Van onze sportredacteur) BREDA Theo Lazeroms (25), ge boren in Roosendaal en met voetballen begonnen bij RBC, debuteert woensdag avond te Rotterdam als halfspeler in het Nederlands elftal tegen Noord-Ier- land. Hij bereikt dit hoogtepunt na ne gen jaar. Hij begon als zestienjarige en werkte zich snel op tot het eerste RBC- elftal. Daar werkte hij als rechtsbuiten zo verdienstelijk, dat NAC hem in 1960 kocht. Drie jaar later ging Lazeroms voor tachtigduizend gulden naar Spar ta. In de loop van de tijd bouwde hij al een indrukwekkende lijst van inter lands (buiten het a-team) op: tien keer in Jong Oranje en in de militaire ploeg, tweemaal in het Nederlands bondself- tal en eenzelfde aantal keren bij de na tionale amateurs. Theo Lazeroms (ge huwd en van beroep vertegenwoordi ger bij een Rotterdamse glas-handel) speelt zowel „voor" als „achter" een prima partij en staat tevens bekend als een goed doelman. Super-A-Matic, een 5 kg volauiomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm) (Van onze correspondent) VAALS Slechts enkele uren heeft het rijk van het nieuwe behendigheids, spel top-tclla geduurd. Zaterdagmiddag om drie uur werd in hotel „Neerlands rop" te Vaals de speelbank officieel geopend en zetten de eerste spelers schuchter hun overigens niet beschei den fiches in. Nog geen zeven uur later om klokslag half tien werd een einde gemaakt aan het goktoernooi, toen de officier van justitie uit Maastricht, mr. J. Fransen, vergezeld van enkele rijks- politiefunctionarissen de inboedel in beslag kwam nemen. Behalve de speeltafel werden ook fiches en geld met een totale waarde van ongeveer 10.000 mark meegenomen. De in beslagname geschiedde, omdat de beide Duitse exploitanten, August Miller (66) en Erich Rettweiler (35) zonder vergunning het Casino hadden geopend en in een openbare drankloka liteit gelegenheid hadden gegeven tót spelen. Tijdens de inval waren ongeveer 25 mensen in de zaal, van wie acht aan de speeltafel. Nadat de politie het bevel „handen op tafel" had gegeven wer den de diverse attributen, zoals de roun lettekuip, croupierharkjes, fiches en geld keurig verpakt, en vervolgens on- ning, dat de politie hen als „verbre- chers" behandelde. En de heer Rettwei ler voegde een der politiefunctionaris- sen toe: „Ich bin zu jung urn die nazi's bek amp f zu ha-ben, aber so etwas miuss es gewesen sein". De opening van de speelbank had men dank zij een voor treffelijke reclamecampagne (onder meer folders waarop een cent zat ge plakt) van vele zijden de belangstel ling getrokken. Waren 's middags om drie uur nog slechts enkele nadere stappen te der hevig protest van de beide Duitsers aanwezig om het eerste gokje te wa- naar buiten gedragen. Volgens de kas- gen, in de loop van de avW stroomde de zaal en het daarnaast eeleïen hntol sier van het Casino, Joop Janzen, be vonden zich onder de in beslag geno men goederen ook ongeveer ƒ6.000 die van hem zelf zouden zijn. De Duitse eigenaars-exploitanten van de speelbank waren bijzonder veront waardigd. De heer Miller was van me- het daarnaast gelegen hotel steeds verder vol. Ook de belangstelling aan de speeltafel werd allengs groter zodat in een paar uur tijd enige dui zenden guldens van eigenaar wisselden Omstreeks vier uur kwam de commis saris van Vaals zich op de hoogte stel len, zonder echter ondernemen. Een deel van het restaurant (eigen, dom van mevrouw Groot) werd ver huurd aan de heer Von Mauw, die het °P f'J" beurt weer onderverhuurde aan Miller. Deze meende ook zonder ver gunning de zaak wel te kunnen ex ploiteren. Hij refereerde vermoedelijk aan het feit, dat onder meer in Loos- drecht. De Bilt en Nijmegen al gedu rende enige weken ongeveer hetzelfde spel wordt gespeeld. Bovendien vertel de de heer Miller, dat het een „beslo ten club was, zodat de politie volgens hem geen recht had de zaak op te rol len. Het beslotene van de club bestond hierin, dat iedereen na betaling van twee gulden onbeperkt als lid werd toegelaten* (Van onze correspondent) BONN-BERLIJN Zeven uur moesten in de afgelopen nacht automobilisten aan de Oostduitse grensovergang Mai- renborn (autobahn Hannover-Berlijn) wachten op controle van de Vopo's. Aan de grensovergang Dreilinden, ten wes ten van Berlijn, duurde de wachttijd vijf uur. De controlerende Vopo's gaven toe, dat de langzame controle van reizigers door de oostzone verband houdt met de bondsdagzitting, woensdag in Berlijn. Tegen deze parlementszitting heeft het regime in Oost-Berlijn voor de derde keer geprotesteerd. De westelijke geallieerden zijn verant woordelijk voor de vrije toegang tot Berlijn, die met de thans aan de gang zijnde chicanes door de Oostduitse com munisten wordt belemmerd. Het CDU- bondsdaglid Johannes Mueller heeft eerder geen toestemming gekregen om door de oostzone naar Berlijn te rei zen. Burgemeester Willy Brandt mocht zon dag evenmin per auto over Oostduits grondgebied naar Berlijn. De auto van Brandt werd in Horst na twee uur wachtenteruggezonden. De Oostduitse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat geen enkel parlementslid p*r auto zal worden doorgelaten om naar Berlijn te reizen ter bijwoning van de parlements zitting.

de Stem | 1965 | | pagina 1