R.H.B.S. MIDDELBURG (100 JAAR) HEEFT MEI BOUW PL Deksteen voor zeedijk Breskens - Nummer Een Rondweg rijksweg 60 (om eind 1965 klaar Hulst) Met rijkskweekschool in één gebouw MATTHaUS PASSION Nisse kreeg nieuwe o.l.- school Ouders misbruiken nog te dikwijls u.l.o.-scholcn Souburgse os kampioen op Oostburgse Paasveemarkt Aanleg verloopt sneller dan verwacht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 APRIL 1965 Grootscheepse jubileumviering Rijksinstelling Feestviering Maand geëist tegen burgemeester Eervolle ontslagen in bisdom Breda Ochtendstond had goud in de mond voor IJzendijke Ileinkenszands meisje na botsing overleden Kunstmaand Orkest concerteert te Terneuzen Jaarvergadering Kring Zeeland van de K.N.Z.B. Dienst Openbare Werken Terneuzen geïnstalleerd Nieuwerkerker overleden na aanrijding Twee parallel wegen gereed 65 donors kregen Landsteinerpenning Man aangereden Maand gevangenis voor Hulstenaar Eerste zee-spinazie geveild G.S. willen „snelle" watersport in goede banen leiden agbUO Pc Sletn Prompte reactie Schot op Luns Zonder gezichtsverlies 80000 doden 'Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De wet op het Middelbaar Onderwijs van Thor- becke in 1863 heeft niet alleen voor Zeeland tot resultaat gehad, dat in april 1865 te Goes een hogere bur gerschool verrees. In Middelburg was men er zelfs twee maanden eerder bij en startte men midden in het schooljaar, om precies te zijn in februari 1865, met het geven van onderwijs. De jubileumviering vindt alleen enige maanden later plaats. Op 20 en 21 april a.s. zullen herdenkingsdagen worden gehouden, waarvoor ook de reünisten zijn uitgenodigd. Zoals bekend heeft de Middelburgse h.b.s. hard een nieuw schoolgebouw no dig. Thans wordt dan ook bekeken of een nieuwbouw niet te combineren valt met de eveneens noodzakelijke nieuw bouw ten behoeve van de rijkskweek school eveneens te Middelburg. Dit zou niet alleen financieel een voordeel be tekenen en dus voor beide onderwijsin richtingen een sneller verkrijgen van de rijksgoedkeuring. Maar tevens zou dan tegemoet worden gekomen aan het schooltype, zoals dat in de Mammoetwet wordt voorgesteld, de zogenaamde havo- school (hoger algemeen voortgezet on derwijs). In een dergelijke scholengemeenschep zal het eerste jaar, het zogenaamde brug- jaar, gegeven kunnen worden door een zelfde b.v. kweekschoolleraar. Dit zou betekenen een meer verantwoord selec teren en voorts de kandidaten de moge lijkheden en kansen duidelijker onder ogen stellen om de overstap van het la ger onderwijs zonder ongelukken te maken. Hoe het allemaal nog tot uitvoer ge bracht moet worden dat staat nog te be zien. Zowel van de zijde van r.h.b.s. als van de kant van de rijkskweekschool heeft men aan de overheid een verzoek gericht tot een gemeenschappelijke nieuwbouw. Zowel het kweekschool-on derwijs en de afdeling m.m.s. van de r.h.b.s., welke in 1950 werd gesticht, val len onder het zogenaamde h.a.v.o. In tegenstelling tot he huidige Goese Lyceum, dat dus volgende week het bonder jarig bestaan hoopt te vieren, is de Middelburgse school, evenals soortge lijke instellingen te Haarem, Groningen en Zwolle, altijd een rijksinstelling ge weest. Men had in die tijd een vrij vlotte start en begonnen kon worden met zo'n tachtig leerlingen. Het toelaten van meis jes bracht ook hier enige moeilijkheden. Het eerste meisje deed in 1882 haar eind examen. In het begin moesten de leer lingen van het zwakke geslacht vijf mi nuten voor de jongens in het klaslokaal zijn. Thans telt de school zo'n 300 leer lingen. Er is een aantrekkelijk veelzijdig twee daags feestprogramma samengesteld. Dinsdag 20 april is er 's morgens om 10.00 uur een ontvangst van de circa 600 reünisten in de schouwburg-foyers door het comité van oud-leerlingen, de direc teur en het lerarencollege. Tegen twaalf uur stelt zich dan de reünistenstoet op in volgorde van jaargang, waarna het onder vrolijke tonen van een muziekkorps voert naar de Abdij, waar men ontvan gen zal worden door het Provinciaal Be stuur. 's Middags om drie uur is er dan de herdenkingsbijeenkomst in de Con cert- en gehoorzaal met muzikale omlijs ting door een ensemble van oud-leerlin gen en leerlingen. In de Schouwburg is er in de avonduren dan een show, op de planken gebracht door de leerlingen, waarna een gezellig samenzijn in de foyers. Ook is er die eerste feestdag s avonds in de koorkerk nog een concert door het Middelburgs Kamerkoor. Woensdagmor gen wordt men ontvangen door het ge meentebestuur in de burgerzaal van het stadhuis. Daarna vertrekt men met eigen vervoer of met de bus naar de provin ciale boot te Vlissingen om dan een uur met de ferryboot „Prinses Margriet" langs de kust van Walcheren tot West- kapelle, terug langs de Belgischekust, een boottocht te maken. Aan boord zal er een koffietafel geserveerd worden. Na terugkomst is er verder nog een bezoek aan de school voor de tentoon stelling, lessen van oud-docenten en een thé-complet in de gymnastiekzaal. Na een gezellige bijeenkomst in de middag uren nog in de Schouwburg is er des avonds een diner-dansant in de Schouw burg-foyers. Binnenkort zal ook nog een officieel gedenkboek verschijnen. (Advertentie) (VERVOLG VAN PAGINA 1) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. A. Rosingii, of ficier van justitie by de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, heeft gistermorgen tegen burgemeester A. A. S. van Kortgene wegens oplichting en valsheid in geschrifte een gevangenis straf van één maand geëist. In verband met het overtreden van de prijs- en bouwbepalingen bij de stichting van een Bogaerswoning voor eigen gebruik vor derde mr. Rosingh tegen S. bovendien een geldboete van 1500,-. De eerste zaak diende voor de meer voudige Strafkamer van de rechtbank. In feite ging het om de indiening van dubbele declaraties. S. zou regelmatig verschillende afspraken in één reis schema hebben opgenomen om dezelf de reis daarna bij verschillende instan ties te declareren. Volgens de presi dent, mr. P. van Empel, komt uit het proces-verbaal sterk de indruk naar voren dat van deze declaratiemethode een soort systeem is gemaakt. De twee eerste gevallen, die in de dagvaarding waren genoemd, hadden betrekking op de relatie, die S. in de afgelopen jaren heeft gehad met de bouwondernemers Van der H. en Van der V. uit de Randstad. In dit verband werd S. gekenschetst als de burge meester-zakenman. Beide bouwonder nemingen trachtten hun invloed in Zee land te versterken, waarbij S. als con tactman optrad. Er is zelfs sprake van geweest dat S. commissaris zou worden van bouwbedrijf Van der H. te Spijke- nisse. Uiteindelijk werd de relatie te ruggebracht tot een adviseurschap (de minister van Binnenlandse Zaken moet nog uitmaken of een dergelijke zake lijke activiteit van een gezagsdrager eigenlijk wel geoorloofd is). S. nu diende bij de twee onderne mingen declaraties in van afspraken (met o.a. burgemeesters en provinciale autoriteiten), die volgens mr. Rosingh in vele gevallen in het geheel niet of niet zoals aangegeven hebben plaatsge had. Er kwamen twee belangrijke vragen naar voren. Declareerde S. volgens af spraak? Voelden de bouwondernemers zich bedrogen? Het laatste was niet (bij Van der H.) of nauwelijks (bij Van der V.) het ge val. Zoals getuige H. M., inspecteur van de rijksrecherche, het zei: „Deze heren vallen niet over een dubbeltje. Ze ver diepen zich niet te veel in declaraties". Directeur J. van der H. gaf dit vol mondig toe. Hij stelde zijn vergoeding voor S. alleen vast naar bewezen dien sten. De afspraak over de onkostenver goeding was „tussen neus en lippen" door gegaan. 'Voor onkosten en bewe zen diensten vóór 1964 stelde hij een laag bedrag vast 500,-) omdat hij wist dat de verstrekte gegevens over bouwmogelijkheden in Zeeland ook naar anderen waren gegaan. In 1964 heeft S. wèl exclusieve gegevens ver schaft, hetgeen met een vergoeding van 2000,- werd gehonoreerd. Van der V., die wegens staking in zijn bedrijf niet als getuige verscheen, heeft tijdens het vooronderzoek ontwijken de antwoorden gegeven op de vraag of hy zich opgelicht voelde. Volgens Van der V. was met S. afgesproken dat hij zijn kosten zou declareren. De gedetail leerde declaratie van S. aan Van der V. bedroeg 1575,-. Volgens raadsman mr. J. van der Weel heeft Van der V. voor de rechter-commissaris verklaard dat hij een ongespecificeerde onkosten- nota van 2000,- zonder meer zou heb ben goedgekeurd. De vraag of er duidelijke afspraken waren gemaakt over de declaraties was uit juridisch oogpunt van belang. Aan gezien het met Van der H. niet het ge val is geweest en het bedrag van 500,- geen sluitend verband hield met de door S. gemaakte onkosten en ingedien de declaraties, liet mr. Rosingh dit punt van de tenlastelegging schieten. Ten aanzien van twee onjuiste decla raties aan Van der V. achtte mr. Ro singh opzet bewezen. Hetzelfde gold voor een reis naar Elburg en Bunnik die de verdachte zowel bij de Stichting Veerse Meer als bij de gemeente Kort gene heeft gedeclareerd. Mr. Rosingh zei in zijn requisitoir dat het hier weliswaar om kleine bedragen gaat, maar dat het toch een ernstige en trieste zaak is, aangezien de over treding is begaan door een gezagsdra ger, die zich „buitengewoon onwaardig" heeft gedragen. Ook mr. Van Empel gaf toe dat men het idee kan krijgen „dat we hier spij kers op laag water zoeken". Aan de an dere kant hebben we echter te maken met een gedrag waar een vraagteken achter geplaatst moet worden, aldus de president GROTE KERK BREDA (verwarmd) Dirigent: HEIN JORDAN S. dinsdag 13 april half acht Philips Philharmonisch Koor Tivoli Jongenskoor Het Brabants Orkest Tom Brand Evangelist-tenoraria's Anton Eldering, Christus - Ank Rein- Hprs cnnraan Trees de Groof, alt Guus Hoekman, bas-aria s. Besproken pl.: 7,-, 5,-, 4,-, b/d adm. STICHTING MATTHaUS PASSION BREDA 1946. BREDEROSTR. 34, tel. 37032 giro 1071341; b/d muziekhandel Bender, Spronk en b/d koster v/d Grote Kerk. Hoorplaatsen ad 2,50 uitsluitend b/d adm. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Met de verzwaring van de West-Zeeuwsch-Vlaamse zeewe ring, in het kader van de Deltawerken wordt twaalf jaar na de watersnood eindelijk ernst gemaakt. Dezer dagen is het eerste schip, de Groninger kust vaarder Irene-S, met zware Portugese deksteen gelost. Het materiaal, waar van nog twee scheepsladingen zullen wortxeu aangevoerd, wordt opgeslagen aan de oude veerhaven. De blokken zijn bestemd voor de verzwaring van het dijktraject Breskens Nummer Een. Wanneer deze werkzaamheden zullen aanvangen, is overigens nog niet bekend. Op de foto ziet men de eerste vracht, die gelost is uit de Irene-S op de achtergrond. BREDA (KNP) Mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, heeft op hun ver zoek eervol ontslagen met ingang van 1 mei: E. J. Doens (78), pastoor van de parochie van de H. Laurentius te Breda; G. J. van Dongen (71), rector van het Moederhuis Mariadal te Roosendaal en P. J. M. Rombouts (72), pastoor van de parochie H. Blasius te Stuivezand. (Van een onzer verslaggevers) NISSE Met het openen van de school deur en het luiden van de bel stelde de heer J. Gelijns, inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Middelburg, de nieuwe twee-klassige openbare lagere school alhier in gebuik. Voor het zover was, was er eerst een officiële ontvangst in het Dorpshuis ge weest. Daarbij releveerde de waarnemend- burgemeester, wethouder A. Jansen in het kort de geschiedenis van het ont staan van de school. Inspecteur Gelijns, sprak, evenals de oud-burgemeester, de heer J. Jansen, onder wiens bewind de nieuwbouwplannen een concrete vorm aannamen, zijn vreugde uit over de tot stamdkaming van het schoolgebouw. De heer J. v. d. Does overhandigde een cadeau namens de oudercommissie, ter wijl de heer R. Bogaard woorden van fe- licitatie naar voren bracht van de zijde van het gereformeerde volksdeel der ge meente. Tot slot bracht de heer H. de Vos het hoofd der school, da;ik voor de verleende medewerking. Na de opening werden de klaslokalen bezichtigd. De kinderen hadden uiteraard die middag vrijaf. Donderdagmorgen reeds waren ze getrakteerd. De gymnas tieklessen zullen worden gegeven in het Dorpshuis. Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen (Van een onzer verslaggevers) HULST In het jaarverslag over 1964 waarschuwt de Schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Vlaanderen met klem dat de schoolkeuze, die ouders onge zien het advies van het betreffende hoofd van de school, bepalen, dik wijls een bron van veel narigheid is voor hun kinderen. Jongens, die niet geschikt zijn voor u.l.o.-onderwijs, noch voor de lagere technische school, worden door de ouders te dikwijls ondergebracht op een u.l.o-school onder het motto: „Ze steken er altijd wel wat van op." De dienst kenschetst een dergelijke han delswijze als „misbruiken van de u.l.o., die een uitstekende reputatie geniet, ten koste van het kind." De dienst wijst erop dat ouders, die het niet eens zijn met de beslis sing van het schoolhoofd, of geval len, waarin het schoolhoofd dubieert, moeten worden verwezen naar het beroepskeuzebureau, dat de helpende hand kan bieden. Als verdere oplos singen voor de oplossing van deze en dergelijke moeilijkheden merkt de dienst aan het doorvoeren van een doeltreffender selectie, de stichting van meer vakscholen voor jongens en een school voor individueel tech nisch onderwijs. Inmiddels stemt het de schoolartsendienst tot grote vol doening dat alle Zeeuwschvlaamse scholen nu gebruik kunnen maken en, wat belangrijker is: maken van de sociaal geneeskundige dienst. De onderzoekruimten laten in ver schillende gevallen nog te wensen over. De gezondheidstoestand van de kinderen is inmiddels nog niet hele maal rooskleurig. Bijna 1300 kinde ren (15,5 procent van de onderzochte leerlingen) moesten worden verwezen naar de huisarts. Een slechte voe dingstoestand komt nog maar zelden voor. zij het dat er wel sprake is van teveel dikke en min of meer bij uitzondering vetzuchtige kin deren, die „worden gefrustreerd tij dens de maaltijden." Houdingsafwij kingen worden nog veelvuldig gecon stateerd, evenals nervositas- Een te groot aantal kinderen heeft slechte gebitten, hetgeen wordt geweten aan het feit dat de kinderen maaltijden met teveel „toetjes en zoetjes" krij gen voorgeschoteld. Tevens zou fluo ridering van het Zeeuwschvlaamse drinkwater haar nut kunnen afwer pen. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat te weinig jongens en meisjes na hun schooltijd frequente ren Bij de tandarts. De meeste afwijkingen worden ge vonden bij kinderen, die niet regel matig worden onderzocht. Het is daarom ook al raadzaam de onder zoeken in steeds groten frequentie te doen plaatshebben. Wat dat betreft: optimistische geluiden uit het rayon west van de dienst; de schoolkinde ren kunnen daar nu een keer in de twee jaar worden onderzocht. Voor heen was dat een keer in drie tot drie en een half jaar. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Ochtendstond heeft goud in de mond. Vandaar, dat de raad van IJzendyke vrijdagmorgen om 8 uur in openbare vergadering byeen is gekomen, om een financiële kwestie af te handelen. Het goud bestond uit een vaste geld lening van 275.000 gulden bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag. Het geld is nodig om verdere kosten te dekken van de bouw van het zwembad en van recreatie, en groenvoorzieningen. Verlicht door de prille lentezonstralen, hadden de raadsleden geen bezwaar te gen de lening. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het dochtertje (2 1/2) van landbouwer Riemens aan de Stenevate alhier is overleden na een botsing tegen een tractor. Toen de heer Riemens op het erf in de nabijheid van zijn woning met zijn tractor achteruit reed liep zijn dochtertje tegen het voor wiel. Hoewel het kind niet onder het wiel terecht kwam en geen uiterlijke verwondingen opliep, bleef het huilen. Dokter H. P. van Maanen alhier achtte het daarom raadzaam het kind voor on derzoek over te brengen naar het zieken, huis te Goes. Het kind is op weg naar het ziekenhuis overleden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Dit is de roodbonte, bijna drie jaar oude, os uit de Sou burgse stallen Van de Dries. Hst ko lossale beest, dat 525 kilo weegt, werd kampioen van de Oostburgse Paas veemarkt. Op dezelfde markt behaalde de os vorig jaar een eerste prijs, ter wijl in IJzendijke ook een kampioens. titel werd behaald. TERNEUZEN Vrijdagavond 9 april a.s. zal het Kunstmaand Orkest onder leiding van Edo de Waart concerteren in het Concertgebouw alhier. De violist Herman Krebbers zal soliëren in de uitvoering van het Concert in D gr. t. op. 61 voor viool en orkest van L van Beethoven. Op het programma staan voorts de Ouverture Hebriden van F. Mendelssohn-Bartholdy, de Moldau van Smetana en Dansen uit Galatha van Kodaly. (Van onze correspondent) BRESKENS In hotel, ,Het Wapen van Breskens, vondt 3 april de jaarver gadering plaats van de kring Zeeland van de K.N.Z.B- De aftredende kringvoor zitter ir. J. Geerling uit Sluiskil stelt zich niet meer herkiesbaar. De heer G. A. C. van Vooren, die voor dr. Starters uit Aardenburg zitting heeft moet zich, wegens dringende werkzaamheden uit het bestuur terugtrekken. Wel herkies baar zijn de aftredende bestuursleden C. Wagenaar en J. J. J. Kools. TERNEUZEN. De wethouder van openbare werken van de gemeente Ter- neuzen, de heer M. de Vos, heeft in aanwezigheid van alle personeelsleden, de nieuwe dienst van openbare werken ten stadhuize geïnstalleerd.. Directeur van de dienst is ir. W. C. Dees, terwijl de heer M. E. Padmos als adjunct-directeur, tevens chef van de civieltechnische afdeling optreedt. Sous chefs van deze afdeling zijn de heren J. J. Clemminck, L. de Blaey en M. G. de Jong. Hoofd van bouw- en woningtoezicht is de heer J. F. de Mul, terwijl de plant soendienst wordt geleid door de heer J. E. Hoek. De onderhoudsdienst en de reinigingsdienst staan onder leiding van respectievelijk de heren M. J. Weststrate en J. J. Huigh. Hoofd van de admini stratie is de heer P. F. D'Hanis. De dienst heeft inmiddels het pand Herengracht 10 betrokken, dat, zoals be kend, voorheen huisvesting bood aan de inmiddels naar Axel verhuisde Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentenwerken in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. BRUINISSE (ANP) In het zieken- huis te Zierikzee is de heer K. Dalebout uit Nieuwerkerk overleden, enkele uren nadat hij in Bruinisse doo,r een auto was aangereden, toen hij per fiets de Vis- sersweg overstak. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het is niet onwaarschijn lijk, dat de aanleg van de rondweg om de stad Hulst eind van dit jaar zal zijn voltooid. Naar de stellige mening van rijkswaterstaat zal de rondweg, die deel zal gaan uitma ken van de ryksweg 60 van Perk- polderhaven naar Kapellebrug dan in ieder geval in gebruik kunnen wor den genomen. „Misschien moeten nog kleinigheden worden afgewerkt, maar het hoofdcomplex zal voor het begin van het volgende jaar klaar zyn. Tenzij er dingen gebeuren, die we beslist niet hebben kunnen voor zien", zo werd ons van deze zyde medegedeeld. Dat houdt in, dat dan ook de pa rallelwegen van de rondweg, die worden aangelegd om de ryksweg zoveel mogelijk van alle al dan niet kruisende (landbouw)verkeer te ont lasten, gereed zullen zijn. Gisteren is de eerste parallelweg in gebruik genomen die vanaf het kruis punt met de Absdaalseweg te Hulst naar St.-Jansteen. Deze weg loopt ten westen van de rondweg en volgt voor een gedeelte het tracé van de oude Hoogeweg. Overigens is deze parallelweg nog niet geheel gereed, evenmin die vanaf de Oude Zeedijk naar de Tivoliweg, die maandag of dinsdag voor het verkeer zal worden opengesteld. Dat laatste is noodza kelijk omdat men begin volgende week een begin zal maken met het uitgraven van de Oude Zeedijk, waar die wordt gekruist door het tracé van de nieuwe rondweg. Daardoor zal de Oude Zeedijk, de verbinding tussen de zogenaamde Patrijzenhoek en de stad Hulst, voor alle verkeer moeten worden gesloten. Behalve rijkswaterstaat is ook Jan den Oude's Aannemingsbedrijf te Biervliet, dat is belast met de aanleg van de rondweg, bijzonder tevreden over het verloop van de werkzaam heden. De nieuwe rondweg tekent zich al af door de betonfunderingen, die voor het grootste gedeelte klaar zyn. Ook van de zijde van het aan nemingsbedrijf verwacht men dat de rondweg eind 1965 voor het ver keer zal kunnen worden opengesteld- Men heeft er oorspronkelijk op gere kend, dat het werk in september 1966 zyn beslag zou hebben gekregen maar heeft dus een belangrijke tijd winst geboekt. Inmiddels is de PZEM reeds doen de met het ontwerpen van een plan voor de verlichting van de nieuwe rondweg. De nieuwe weg betekent een grote verbetering voor het vele verkeer, dat over de rijksweg 60 naar België - en omgekeerd naar Perkpolderhaven - raast. Alle ver keer moet zich nu nog door de nauwe straten van Hulst kronkelen, alhoewel de provisorische rondweg noordelijk van de wallen gedurende de laatste jaren enige ontlasting bewerkstelligde. Het is de bedoeling, dat de rijksweg 60 te zijner tijd aan sluiting zal geven op de aan te leg gen snelweg van Kemzeke naar Ant- wtrpen. (Van onze correspondent) GOES In de cantine van de Goese lagere technische school vond donderdag avond de jaarlijkse uitreiking plaats van de Landsteiner-eretekenen aan donors, die resp. 20 maal en 5 maal bloed had den afgestaan aan de bloedtransfusie dienst van de Rode Kruis afdeling Zuid- Beveland-West. Dat er in de Goese zie kenhuizen een steeds toenemende vraag bestaat naar bloed voor transfusie bij operaties en voor slachtoffrs van onge vallen, bleek niet alleen uit het aantal Landsteinerpenningen, dat deze avond werd uitgereikt 65 maar ook uit de mededelingen van de administrateur van deze dienst, de heer A. J. van Heel. De bloedtransfusiedienst begon bi Goes tijdens de tweede wereldoorlog en er waren toen in het eerste jaar 15 trans fusies. Voor 1965 verwacht men 600 trans fusies, waarvoor 300 donors bloed zullen moeten afstaan. „Dit betekent", aldus de heer Van Heel, ,,dat elke donor ieder kwartaal een oproep zal ontvangen". Hij pleitte voor uitbreiding van het aan tal donors in Goes en omgeving. Eerde op de avond had de voorzitter van de afd. Zuid-Beveland West reeds een dergelijke oproep geplaatst bij een uiteenzetting over het doel en werken van de bloedtransfusiedient. Hij wees daarbij op een bijkomend voordeel voor de donors doordat deze in het bezit ko men van 'n bloedgroepkaart, die in voor komende gevallen bij ongelukkn voor hen reeds van onschatbare waarde is gebleken. Een groot-verbruiker van het door de donors afgestane bloed was op deze avond aanwezig in de persoon van dr. J. Gos- ses, chirurg te Goes. In een populair wetenschappelijke praatje zette deze de functie en de betekenis van het bloed voor het menselijke lichaam uiteen. De gedecoreerde donors kregen uit dit praat je een duidelijk inzicht in de betekenis van hun bloed voor anderen. De avond werd verder opgeluisterd met de vertoning van een tweetal films- Vertoond werd de rolprent van het Rode Kruis „Volle Kracht Vooruit" welke film- een beeld geeft over de tochten met chronische zieken aan boord van het Ro de Kruis schip de Henri Dunant en de film S.O.S-Congo. D~ Landsteiner-pla- quette voor 20-maal bloed geven werd uitgereikt aan mevr. C. Lenshoek-van de Water te Goes. MIDDELBURG De meervoudige kamer van de rechtbank heeft de volgende uit spraken gedaan: De 42-jarige handelaar J. M. de B. te Hulst, die op 28 oktober 1964 tussen Axel en Sluiskil, zekere Z., die zijn auto voortduwde aanreed, waar. door deze beide benen brak, werd veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 1 jaar. De 19-jarige chauffeur S. B. te Rotter dam, die op 7 augustus 1964 met zijn auto te Renesse zonder rijbewijs had gereden, werd veroordeeld tot 100 gulden boete of 20 dagen met teruggave aan verdachte van de inbeslaggenomen auto. De 26-jarige boterhandelaar A. P. te Hulst, die op 7 augustus 1964 tot driemaal toe met zijn auto tegen een andere auto was gebotst, werd veroordeeld tot 400 gulden of 80 dagen en een ontzegging van 6 maanden. GOES De eerste zeespinazie of lams- ooren is in de VVZB alhier geveild. De aanvoerder ervan was de heer Jac. v. d. Vreede te Krabbendijke. Door de plaat selijke groentehandelaren werd hiervoor van 153 tot 180 cent per kilo betaald. MIDDELBURG G.S. zullen Provinciale Staten van Zeeland voorstellen een pro vinciale verordening vast te stellen op het varen met snelle motorboten in de Zeeuwse wateren. De bedoeling is de ontwikkeling van de „snelle" watersport met speedboten e.d. in goede banen te leiden en de belangen van de wat rusti ger watersportliefhebber te beschermen De verordening voorziet voor, door GS aan te wijzen wateren, in een registratie plicht van snelle motorboten, een verbod om na zonsondergang en 's nachts sneller dan 9 km per uur en overdag sneller dan 16 km per uur te varen. Van het verbod om overdag sneller dan 16 km per uur te varen kan ontheffing worden ver leend. G.S. willen de verboden voorlopig al leen voor het Veerse Meer van kracht verklaren. Voor de rijkskanalen in Zee land geldt reeds een snelheidsbeperking van 15 km per uur, terwijl voor de Braak man reeds regels zijn opgesteld door het recreatieschap De Braakman. Om de con. trole op de naleving van de verboden te vergemakkelijken zullen alle motorboten die sneller kunnen varen dan 16 km per uur registratietekens moeten dragen. De verordening geldt ook voor de zogenaam de skicrafts die boven een snelheid van 9 km per uur hinderlijk lawaai produ ceren. Voorts bepaalt de verordening voor alle Zeeuwse wateren, dat de veiligheid van het verkeer te water niet in gevaar mag worden gebracht, dat andere vor men van waterrecreatie geen hinder mo gen ondervinden, en dat een snelle mo torboot geen onnodige geluidshinder mag veroorzaken. P)e nieuwe profetie van het Centraal Planbureau omtrent de verwach tingen voor onze economie in het lo pende jaar heeft prompt reacties op gewekt. De drie vakcentrales hebben er geen gras over laten groeien. Zij hebben meteen herinnerd aan de vorig jaar gemaakte afspraak, dat medio 1965 een uitkering ineens van twee procent zou kunnen geschieden als de economi sche situatie het toeliet. De vordering van ons genezingsproces gaat zo voor spoedig, dat naar de mening der vak centrales dit extraatje er al best af kan. Zij rekenen er daarbij op, dat het planbureau ook deze keer zijn schat tingen aan de lage kant heeft gehou den. En in de jongste cijfers hueft het planbureau toch al erkend, dat ook zijn profeten wel eens brood eten. Alle sombere wolken, die men nog in het vroege najaar van 1964 over onze be talingsbalans zag hangen, zijn goed deels opgetrokken en wij bewegen ons weer naar het evenwicht. Goed nieuws, want nu kunnen we weer behoedzaam verder werken aan het gelijk trekken van ons loonpeil met dat van omrin gende landen. Zeker voor grensgebie den, die de gevolgen van de hier nog bestaande verschillen zo nijpend on dervinden, is de huidige gunstige ont wikkeling dus van groot belang. ■^/erbazen zou het niet als de laatste Europese kronkelingen van gene raal De Gaulle rechtstreeks verband houden met de wrevel, die deze staats man heeft tegen de taaie vasthoudend heid, waarmee onze minister Luns zijn Britse stokpaard blijft berijden. Zoals wij hebben bericht, hebben twee Fran se bladen „Paris Fresse" en „France Soir" dezer dagen de mening geventi leerd, dat de Franse afwijzing van een Europese conferentie in Venetië voor namelijk was veroorzaakt door de te genstand, die vanuit Nederland tegen Franse strevingen wordt volgehouden. De correspondent in Parijs van de „Neue Züriger Zeitung" heeft thans onthuld, dat deze mening door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is geïnspireerd. Hij leidt daaruit af, dat de Franse tactiek erop is ge richt de opneming van minister Luns in een volgend kabinet moeilijk te ma ken. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is men dezelfde mening toegedaan. Iemand zei ons daar: „Het heengaan van Luns zou voor De Gaulle de grootste overwinning be tekenen, die hij ooit behaald heeft". Wat zou formateur Cals van dit al les denken? £)e aanval van dr. Vondeling op („de zwakke") minister-president Marij- nen kort voor de kabinetscrisis is nog niet vergeten. Mr. Cals zat er zwaar mee in de maag. Dr. Vondeling zelf trouwens ook. De socialistische op positieleider zou in het politieke hemd staan, wanneer hij mr. Marijnen zou aanvaarden als premier in een kabinet met socialisten. Voor de KVP was het onverteerbare zaak een bevriende pre mier te moeten laten vallen vanwege een oppositionele kreet. De heren zijn nu uit de verlegenheid gered doordat mr. Marijnen zelf ver klaard heeft dat hij niet in aanmerking wenst te komen voor het premierschap in een kabinet van KVP, PvdA, en AR. Ieder kan nu zonder gezichtsverlies verder zijns weegs gaan. Het is te hopen, dat mr. Marijnen zitting zal nemen in de Tweede Kamer. In de KVP-fractie is een vacature door het overlijden van de Eindhovense wethouder van Eupen. Door die plaats te gaan bezetten zorgt mr. Marijnen voor een belangrijke versterking van de KVP-fractie en verruimt hij de mogelijkheden na de verkiezingen van 1967 bij het benoemen van een fractievoorzitter en de keuze van een premier. Overigens toch wel een hard vak, die politiek. Vandaag premier en mor gen Mevrouw Marijnen, die het Catshuis, de ambtswoning van de mi nister-president, met zoveel zorg en goede smaak heeft ingericht, zal de tulpen in de tuinen en het park niet meer zien bloeien. Zij heeft maar één jaar in het Catshuis de scepter ge zwaaid. Nu moeten de koffers alweer gepakt worden. Jedere twee seconden loopt ergens ter wereld een fonkelnieuwe auto glan zend van de band. 158 miljoen stuks kruisen over onze aardbol, die zij vijf tien maal zouden kunnen omspannen als men ze netjes achter elkaar zou gaan parkeren. Aan ronkend verstopte straten hebben wij ons allang gewend. Viervoudige rijbanen zijn op de grote trajecten eigenlijk al uit de tijd, of schoon men erbij dient te zeggen, dat men op vele van deze trajecten nog met eens aan deze breedte toe is. De gevolgen van deze achterstand zijn in droeve statistieken af te lezen. In heel Europa zijn in 1963 80.000 doden in het verkeer gevallen en het aantal gewon den liep naar de twee miljoen. De kroon spande Duitsland met 14.000 do den, maar ook in Nederland vielen 2000 man als slachtoffer van de gemotori seerde Magere Hein. Het zijn cijfers die dienen mee te spreken als de heer Cals straks de sterke man moet zoeken, die de immense taak zal krijgen te zor gen, dat de wegenaanleg een stukje van zijn achterstand zal gaan inlopen. Maar een ieder, die in de autovreugde deelt, zal dienen te bedenken, dat wij voor vele jaren een achterstand zullen behouden en dat de gevolgen daarvan slechts kunnen worden beperkt als men zich een grote discipline oplegt. Razende rijders zouden wij willen ra den zich eens wat meer tijd te gunnen. Tenslotte is nog nooit iemand te laat bij zijn eigen begrafenis gekomen. (Advertentie) Heeft U al KRüGER PILS gedronken?

de Stem | 1965 | | pagina 3