Portugezen moesten terug DAF-RACER IS FORMIDABEL P.v.d.A heeft zin in buitenlandse zaken Maand geëist tegen burgemeester Extra loon voor 1 juli MEUBELEN IN ROOSENDAAL VERVLOOG ALLE HOOP Geen papieren geen werk Coureur van Zalinge: Zware test variomatic Bedrogen Pakistani DUBBELE DECLARATIES IN KORTGENE Kans voor Suurhoff Haamstede spoedig in gebruik KNWU gaat ook op doping controleren DAGBLAD VOOR ZEELAND Man verdween met schat aan juwelen Roemers hoopt 55 STARTBAAN GEMAK Zondag koeler Oud-vice-premier van Jemen vermoord ANDAAG IN Marijnen trekt zich terug Fiat voor RED: Na België KAMERBREED TAPIJT 105e JAARGANG No. 24859 Voor Ooi, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. AAïj. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 3 APRIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij Contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Deze foto toont een gedeelte van het Portugese gezelschap kort voor het in Roosendaal Neder lands grondgebied zou verlaten. HOORN De vertegenwoordiger H. M. R. uit Hoorn, in dienst bij de n.v. koninklijke goud- en zilverindustrie voorheen Gebrs. Rozendaal aldaar, is op 29 maart spoorloos verdwenen. De man had gouden voorwerpen en juwelen bij zich ter waarde van 109.000. Inmiddels is zün auto onbeheerd teruggevonden in Amsterdam. Daarin lag een hoeveel heid gouden voorwerpen en juwelen ter waarde van 100.000. De n.v. heeft aan gifte gedaan van vermoedelijke verduis tering van gouden voorwerpen en ju welen ter waarde van ongeveer 9000. HILVERSUM (A.N.P.) De voorzit ter van het N.V.V., de heer D. Roe mers, hoopt dat de extra uitkering voor werknemers vóór 1 juli voor elkaar is. Hij zei dit in een radiogesprek over het verzoek van de vakbeweging om in de Stichting van de Arbeid besprekingen te openen over een uitkering, waartoe bij de loononderhandelingen voor het jaar 1965 de mogelijkheid is geopend. Het staat als een paal boven water dat de cijfers, die toen ter beschikking waren, een te pessimistisch beeld ga ven over de mogelijkheden tot loons verhoging, aldus de heer Roemers. „Als men het toen met de vakbeweging eens was geweest, zou er nu geen onrust ontstaan over nieuwe onderhandelin gen". Hij sprak zijn persoonlijke voor keur uit voor een verhoging van de vakantietoeslag. (Van onze correspondente) EINDHOVEN „Het is ongeloof lijk", zegt de Nederlandse coureur Henk van Zalinge over de DAF-race- wagen waarmee hij op 9 mei op het circuit van Zolder in België zal uit komen. Van Zalinge heeft een onbe grensd vertrouwen in de capaciteiten van de fel oranje gekleurde DAF- racewagen, die voorlopig zal starten in races voor formule 3-wagens. De DAF-directie is heel voorzichtig in haar uitlatingen over de verwachtin gen en plannen met dit nieuwste ras- paardje uit haar stallen. Men wil op de eerste plaats de va riomatic in wezen starten om hierdoor nog meer ervaringen op te doen. In de zomer van het vorige jaar werd een gebruikte racewagen aangeschaft type Alexis, uitgerust met een 1100 cc 90 pk Cosworthmotor. Het was een formule-juniorwagen met 2 carbura teurs van het bouwjaar 1963. De ach terhand van de racer werd geheel omgebouwd om de variomatic te kun nen plaatsen. Met deze racewagen werd door Henk van Zalinge en Rob Slotemaker getraind op een landingshaan van een vliegveld in Nederland, en in België op het circuit van Zolder. In totaal werd meer dan 600 uur met de DAF- formulewagen gereden, en de vario matic voldeed en voldoet uitstekend. Zowel hij de start als in het bochten werk kan de DAF sneller reageren dan een normale racewagen met ver snelling. Enige vergelijking kon Van Zalinge trekken na een race op de baan van Zolder met de Belg Bianchi die in de Franse Alpine met Gordini- motor reed. Bij iedere bocht liep de DAF een eindje uit en had bovendien een veel snellere start. IN EEN katholieke kerk in Enschede zal op 12 april een mohammedaanse dienst worden gehouden, om de Twente werkzame Turken in de gele genheid te stellen het „offerfeest" te vieren. OP LAST van de Indonesische regering is in Djakarta de „Indonesisch-Ameri- kaanse vriendschapsvereniging" geslo ten. (Van onze weerkundige medewerker) BREDA De aprilmaand is in Brabant zeer warm en zonnig van start, gegaan. Want de vliegvelden Eindhoven en Gilze-Rijen maten vrijdagmiddag 20 graden. De nach ten zijn nog vrij koud met mini ma dicht bij het vriespunt. De ba rometer blijft hoog omdat hét hoge- drukgebied in de buurt blijft. Het centrum verplaatst zich van de Noordzee naar Engeland, waardoor de zwakke wind, die de laatste da gen noord tot oost was. geleidelijk naar westelijke richting draait. Hierdoor kan tijdens het weekeinde geleidelijk minder warme lucht van de Noordzee binnenstro men Plaatselijk zal daarbij in Bra bant, vooral in de morgenuren, mist of lage wolken te verwachten zijn. Vandaag nog maxima van 1720 graden, maar wellicht zon dag iets minder hoge temperaturen. BEIROET (A.F.P.) Volgens de royalistische radio van Jemen is de voormalige vice-premier van de repu blikeinse Jemenitische regering, Mo hammed Mahmoed al Zoebeiri ver moord, toen hij op het punt stond naar Mekka te vertrekken, om daar het standpunt van de „Partij van Allah bekend te maken. Deze partij is vóór vrije verkiezingen en tegen de aan wezigheid van Egyptische troepen in het land. De grootste voordelen van de vario matic vindt Henk van Zalinge het feit dat automatisch het maximum aantal pk's wordt verkregen en dat de cou reur meer rust en gemak krijgt, waar door hij meer tyd en aandacht heeft voor het besturen, het remmen, en het gasgeven. Alleen de rechtervoet is direct ingeschakeld by het rijden voor de bediening van gas- en rempedalen. De linkervoet kan rusten en zich schrap zetten by de scherpe bochten om zodoende het lichaam meer steun te geven. Omdat de Cosworth-motor niet meer voldoet, werd een nieuwe motor besteld, die deze maand ver wacht wordt. Het is een Holbay-mo- tor van 1000 cc, met waarschijnlijk tussen de 95 en 100 pk's en één carbu rateur. Zodat hij geschikt is voor de races van formule 3-wagens. Het ligt niet in de bedoeling van de DAF-directie een volledige stal van DAF-racers samen te stellen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Bittere teleurstel ling stond gistermiddag te lezen op de gezichten van 160 Portugezen, die rond half zes door tactvolle marechaussees in een extra-lange trein richting Belgisch Franse grens werden geloodst. Slechts enkele uren voordien waren ze op het zelfde station uitgestapt in de hoop in ons land aan de slag te kunnen. „In Nederland, en vooral in Rotter dam, is volop werk te vinden", hadden collega's, die al eerder in Nederland hadden gewerkt, hun in Lissabon ver teld. Ze hadden zelfs adressen gekregen van fabrieken, die om personeel zaten te springen en niets leek dan ook een veelbelovende carrière in ons land in de weg te staan. Ze hadden echter geen verblijfsvergunning, noch een werkne mersverklaring en waren dus voorals nog dak- en werkloos. Keiharde wetten, opgesteld in Benelux-verband, boorden om deze reden alle hoop de grond in. Een toeristenverblijf in ons land zat er evenmin in. De Portugezen hadden vrijwel geen cent op zak. Er zat dus niets anders op dan het gezelschap per D-trein het Benelux-gebied uit te lood sen. Moeilijk was het de Portugezen dit in hun ogen meedogenloze standpunt aan het verstand te brengen. Ze snapten er aanvankelijk niets van tot een van hen, die gebrekkig Engels sprak, in de ga ten kreeg, dat alle hoop vervlogen was en terugkeer naar Portugal onvermijde lijk. Ze toonden volledig begrip voor het Nederlandse standpunt en lieten zich zonder tegenstribbelen weer op de trein zetten. Gevraagd naar de aard van de wer vingsactie, die Portugese werkwilligen naar ons land moet lokken, antwoordde een zegsman van het ministerie van Justitie in Den Haag, dat deze campagne een normaal verloop heeft gehad. De Portugezen wordt er echter op gewezen, dat zij volkomen voorbereid naar Ne derland moeten komen d.w.z. in het be zit van verblijfs- en werkvergunning. Het voorspel tot de uitwijzing begon al in België, waar de Portugezen in de trein werden gecontroleerd door Belgi sche douaniers. Dezen begrepen onmid dellijk, dat het gezelschap niet in aan merking zou komen voor toelating in de Benelux. Zij stelden de Nederlandse autoriteiten van de komst op de hoogte, waarna op het Roosendaalse station tot maatregelen kon worden overgegaan. Verwonderlijk is het, dat de Portuge zen al niet bij de Frans-Belgische grens werden tegengehouden. Voor België gel den namelijk, krachtens het Benelux- verdrag, dezelfde regels als voor Neder land. In Den Haag zijn gisteren zes Pakista- na het land uitgezet. Ze waren vier we ken geleden ons land binnengekomen als geschoold arbeider en hadden werk gevonden bij een fabriek voor stalen ra men in Den Haag. Een onderzoek van de vreemdelingendienst wees echter uit, dat de mannen een vals paspoort had den. De meesten van de Pakistani waren nagenoeg ongeletterd. Ze kwamen uit zeer armoedige stre ken. In een stad hadden zy gezocht naar een bureau, waar een paspoort was te krygen. Zy waren hierby in handen ge vallen van landgenoten, die hen voor zeer veel geld een valse pas verschaften. Gedreven door de honger en armoede gingen ze naar Europa om werk te krij gen. De personeelchef van het bedrijf heeft getracht voor hen alsnog een ver blijfsvergunning te krijgen. Het ministe rie van Justitie zei echter niet akkoord te kunnen gaan met de gang van za ken. Om geen precedent te scheppen werd geen verblijfsvergunning ver strekt. IPagUaS Pe Stem H Europa wordt klein. Joego-Sla- vië is voor de rastoerist bijna naast de deur. Wekelijkse reis rubriek, pag. 19. conservator van het mu seum' is een Russische bestsel ler. Onze medewerker dr. K. J. Hahn bespreekt dit boek. Pag. 15. Dierenvrienden beginnen met een kanarie en eindigen met een diergaarde. Zo verging het de directeur van het Wassenaars dierenpark tenminste. Pag. 23. De brug der zuchten ligt (onder andere) in het Amsterdamse Von delpark. Op die brug poseren de pasgetrouwde paartjes. Pag. 17. Is er een kongsi van mo derne theologen en moder nistische kranten om de leer der Kerk tot een zelf bedieningsartikel te ma ken Papier voor uw pen. Pag. 9. De gepensioneerde Marijntje krijgt 4 gulden zakgeld per week. Minder dan de meeste pubers van hun ouders ontvangen. Is de A.O.W.'er-in-een-tehuis daarom een minimumlijder Pag. 25. De Volkerakdam is één der stoutste staaltjes van Nederland se waterbouwkunde. Pag. 21. In het Brabantse Hilvarenbeek gaat men films maken. „Holly- beek" zeggen de inwoners nu te gen hun dorp. Pag. 27. Raadsman mr. J. van der Weel sprak van „kruimeldingetjes". Daar is z.i. ech ter niet naar gezocht. Volgens hem is er gespeurd naar steekpenningen, maar „daar is geen sprake van geweest". De verdediger gebruikte dit woord, nadat getuige M. van de rijksrecherche de declaraties „steekpenningen, gedekt door papier", had genoemd. Mr. Rosingh betreurde het dat mr. Van der Weel het woord steekpennin gen in zijn pleidooi had gebruikt. Zelf had hy het angstvallig vermeden. Wel liet hy uitkomen dat hierover inder daad vermoedens bestaan en dat hier naar is gezocht. Volgens mr. Rosingh komen er namelijk „niet verklaarbare stortingen op de bankrekening van de verdachte voor". De verdachte heeft aangevoerd dat liet hier spaargelden van zijn salaris betrof. Mr. Rosingh kan zich dat echter niet voorstellen. Mr. Van der Weel betoogde dat de relatie tussen en de declaraties voor de beide bouwbedrijven in precies het zelfde vlak ligen. Als de officier daar om vrijspraak vraagt voor het geval Van der H. zal dat ook moeten ge schieden voor het geval Van der V. Als enig aankopingspunt bij de be paling van een eventuele strafmaat noemde mr. Van der Weel de dubbele declaratie van de reis naar Elburg en Bunnik. waarbij het gaat om een be drag van 67,20. Op grond hiervan kwam hij tot de uitspraak dat de berg •het uitvoerige onderzoek) een muis heeft gebaard. De geëiste gevangenis straf achtte hij in geen enkele over eenstemming met de feiten. „Als er ge straft moet worden dan kan dat hoog stens een lichte geldboete zijn", aldus mr. Van der Weel. Overigens wees hij er op dat zijn cliënt de zwaarste straf reeds heeft ge had gedurende het onderzoek, dat van oktober af is ingesteld en dat het pres tige van S. heeft ondermijnd. „Deze dag van de terechtzitting is eigenlijk een blijde dag. Nu is er eindelijk een eind gekomen aan de geruchten". De verdediger verfoeide bovendien de pu bliciteit („Men rook wild"), die tot nu toe aan het vooronderzoek en de dagvaarding is besteed. Hij plaatste zijn pleidooi tegen de achtergrond van de grote verdiensten die S. als burgemeester heeft gehad. Hij schetste hem als een energiek en daadkrachtig man, die vastbesloten was van zijn agrarische gemeente iets goeds en gfoots te maken. Juist in deze tijd van opkomst van Zeeland heeft hij, aldus de verdediger, bewezen een goed burgemeester te zijn. Hij bracht ook de moed van S. in de be zettingstijd ter sprake. Hij werd door de Duitsers uit zijn ambt ontzet en uit Noord-Beveland verbannen. Hij was commandant van de O.D. en hij zorgde er voor dat het eiland, zoals het plan was, niet werd geïnundeerd. Na de oorlog werd hij als een held ingehaald. Tijdens zijn 25-jarig ambtsjubileum, en kele jaren geleden, hebben 22 sprekers hem oprecht gehuldigd. Door enkele ..vervelende dingen, oneffenheden", dreigt S. nu aan het eind van zijn car- ière te staan. De beklaagde zelf heeft tijdens de zitting te zijner verontschuldiging aangevoerd dat de niet altijd met elkaar kloppende declaraties tót stand zijn gekomen door nonchalance, door een zich teveel op het werk storten, waardoor de declaraties veel later werden opgesteld „en je niet meer precies weet wat er gebeurd is". Voor de meervoudige economische kamer van de rechtbank werd de kwes tie met de Bogaerswoning behandeld. In plaats van hoogstens 16.000,- had de woning ongeveer 24.000 gulden ge kost, voornamelijk door het gebruik van duurdere materialen. Verder was zonder toestemming een kamer uitge bouwd. Volgens mr. Rosingh heeft de h.i.d. van de volkshuisvesting in Zee land gezegd dat de handelwijze van de verdachte de spuigaten uitliep. Mr. Van der Weel zei dat voor het overschrijden van de bepalingen bij de bouw van een Bogaerswoning nog nooit iemand vervolgd is, tewijl de wetsbe palingen op dit punt, mede door een soepele en wat vage redactie, toch veelvuldig met voeten getreden wor den. Hij wees er op dat bv. in Opster- land een Bogaerswoning is gebouwd, waarvoor een hypothecair krediet van 23.000,- ter beschikking werd ge steld. De overtreding werd overigens niet ontkend. Als u op deze weg voortgaat zult u het echter druk kriigen, zo be loofde mr. Van der Weel. In beide zaken volgt 'de uitspraak op 14 april. (VERVOLG ZIE PAGINA 3) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Hoewel kabinetsfor mateur Cals gedurende het weekeinde geen besprekingen voert, zullen hij en de fractieleiders Schmelzer (K.V.P.), Vondeling (P.v.d.A.) en Smallenbroek (A.R.) druk bezig zijn met de vol gende fase van de formatie: de zetel verdeling. De politieke stryd zal voor al gaan om de vraag of de K.V.P. het nieuwe kabinet vijf of zes zetels zal krijgen. Men is het erover eens dat de A.R. drie zetels zal kunnen bezet ten. Voor de P.v.d.A. zijn vyf zetels ge reserveerd. Nu premier Marynen for meel aan de formateur heeft laten we ten dat hy geen minister-president wil worden in het nieuwe kabinet, staat het vrywel vast dat mr. Cals zelf deze taak op zich gaat nemen. Een tweede gevecht zal tussen de formateur en de drie fractieleiders geleverd moeten worden over het departement van Bui tenlandse Zaken. De K.V.P. meent dat het vrijwel onmogelijk is minister Luns te vervangen. De P.v.d.A. is van oor deel dat thans een socialist dit depar tement moet gaan beheren. De P.v.d.A. en de A.R. vinden, onder handhaving van het aantal departemen ten op dertien, de juiste verdeelsleutel 553. De K.V.P. heeft als veruit de grootste partij thans zes zetels. Zou de 553-sleutel worden aanvaard, dan moet de K.V.P., behalve premier Marij nen nog een minister laten vallen. Dat dit de heer Luns zou zijn, gelooft men beslist niet. Van dr. Veldkamp (Soc. Zaken) is bekend dat de P.v.d.A. steeds heeft beweerd dat deze bewindsman wel op dat departement thuishoort, maar in het verkeerde kabinet zat. Mr. Bot van O. K. en W., wiens nota voor een goed deel de grondslag leverde voor de oplossing van het omroep- vraagstuk, wil men natuurlijk niet naar huis zenden. De heren Bogaers (Volks huisvesting) en De Jong (Defensie) moeten eenvoudig blijven. Dat zijn in totaal zes departementen. Drs. Bogaers kan ook blijven, omdat het verzet van de P.v.d.A. tegen zijn huurplannen, via een compromis, is ver dwenen. Naar verluidt komen er twee huurverhogingen van tien pet. elk, per 1 januari 1966 en 1 januari 1967. Drs. Bogaers wilde verder gaan, de socialis ten wensten viermaal vijf procent ver hoging. Dat minister Van Aartsen nu defini tief het Binnenhof zal verlaten en wel licht commissaris in Zeeland wordt, is nauwelijks nog een gerucht. Daardoor komt het departement van Verkeer en Waterstaat vrij voor de P.v.d.A. De A.R.-fractieleider Smallenbroek stelt echter veel prijs op het zitting nemen van de drie fractieleiders in het nieu we kabinet. Vaststaat dat drs. Schmel zer tot minstens 1967 de K.V.P.-fractie zal blijven leiden. Wat dr. Vondeling doet is nog niet bekend. Die wenst dus Buitenlandse Zaken voor zijn partij, waarvoor prof. dr. I. Samkalden (mi nister van Justitie in het laatste kabi- net-Drees) beschikbaar is. Voor het de partement van Economische Zaken kan drs. J. M. den Uyl, oud-kamerlid en thans wethouder van Amsterdam, hoge ogen gooien. Zou de P.v.d.A. Financiën krijgen, dan komt een in Den Haag on bekende figuur aan bod, nl. de heer W. Ponsen, die in 1952 door prof. Lief- tink is meegenomen naar Amerika. Wanneer de K.V.P. het met vijf ze tels moet doen en Sociale Zaken zou beschikbaar komen voor de socialisten, dan maakt de huidige partijvoorzitter, oud-minister Suurhoff, natuurlijk een goede kans. Kandidaten voor andere departemen ten, zoals Verkeer en Waterstaat en Justitie, zijn de socialisten mr. M. Vro lijk, oud-kamerlid en thans wethouder van Den Haag. en prof. mr. Belinfante. Komt het departement van Landbouw vrij voor de P.v.d.A. dan is het kamer lid ir. Vredeling een geschikte figuur. Wat de A.R. betreft handhaaft men uiteraard op de eerste plaats de thans demissionaire minister Biesheuvel, die behalve Landbouw ook wel andere de partementen kan beheren. Op de twee de plaats komt fractieleider Smallen broek in aanmerking voor Binnenland se Zaken of voor een (vergroot) depar tement van Maatschappelijk Werk. De derde kandidaat is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Ka mer. (Van onze luchtvaartmedewerker) BREDA De gemeente Westerschou- wen heeft zich gewend tot het Pro vinciaal Economisch en Technologisch Instituut met het verzoek een onder zoek in te stellen naar de exploitatie mogelijkheden van het vliegveld Haam stéde. De Rijks Luchtvaart Dienst, zo meldt het luchtvaartblad Avia, heeft zich in middels bereid verklaard het landings verbod op te heffen indien een aantal (in feite zeer eenvoudige) voorzienin gen worden getroffen, als het aanbren gen van een seinvierkant en terreinbe- bakening. Er moet ook een haven meester worden benoemd. Ingewijden menen, ook zonder rap port van het Provinciaal Instiuut, te kunnen stellen dat Haamstede, vooral in de zomermaanden zeker rendabel zal zijn. Men verwacht dan grote aan tallen Duitse weekend- of vakantiegan gers. In Duitsland is de privé lucht vaart veel verder gevorderd dan in Nederland. (Van onze sportredacteur) BREDA De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, gaat in het verdere ver loop van dit seizoen, amateurs contro leren op doping. Een staf van vier me dici houdt zich met deze zaak bezig en men zal onaangekondigd na grote wed strijden urine-proeven nemen op stimu lerende middelen. Degenen die schuldig bevonden wor den, krijgen de eerste keer een lichte schorsing, bij herhaling worden ze voor langere tijd uitgesloten van deelname Na België begint men dus ook in Ne derland doping te bestrijden, al vallen de profs (in tegenstelling tot België) voorlopig niet onder de maatregel. Mr. V. G. M. MARIJNEN geen premier meer (Advertenties) in 3 kwaliteiten uit voorraad leverbaar. voor woonltunst op t'n best GROTE MARKT 50 CATHARINASTRAAT 4 BREDA - TEL. (01600)-34700 VOOR KWALITEIT EN KOMFORT complete woninginrichting MATHENESSESTRAAT 41, Achter Valkenierslaan. Breda Telefoon (01600) 42645 DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1965 | | pagina 1