Papier voor UW pen Ziet u, ik ben maar een conservatief. LANDBOUWRENTA BILITEIT EN HET LANDBOUWSCHAP OP 64 VELDEN DUET ONZE PUZZEL Hoor en wederhoor Dagblad De Stem en „de Kongsi" W. J. MUHRING - i II 1 gf SP 11 i n II iTta ti n I Sa i M S Ui ÉPP Bt m 11 11 n 1 H i! a p a ®1 f§ ft ui nrU| i II! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 APRIL 1965 n U beweert tegen beter weten in dat er in Nederland geen kongsi van de katholieke communicatie-middelen be staat. Het is niet prettig zichzelf van een zo uitermate zware beschuldiging schoon te wassen. Niet prettig en ook niet zo erg eenvoudig. Het verzet tegen deze geestelijke dic tatuur, die slechts zijn evenknie vindt achter het IJZEREN GORDIJN gaat van een klein briesje aanzwellen tot een orkaan. Dat zult U beieven. De nieuwe „hervormers" met hun sate- lieten kunnen de geesten wel een tijd lang kluisteren met de boeien van hun herleefde modernisme; God-zij-dank: men gaat zich ontworstelen aan deze dodelijke beknelling Géén kongsi? Wat heeft de zogenaamde roomse pers de hele lange duur van het Concilie anders gedaan, dan plat gezegd de boel proberen op te jutten tegen het officiële bestuur der Kerk? Curie, conservatieve kardinalen, zelfs de persoon van de Paus: alles is door de modder gesleept. Alleen al het ma noeuvreren met de termen „conserva tief" en „progressief" geven getuigenis van een minimale kerkelijke gezindheid en een optimale verpolitieking van de geest. Leest men de verslagen over Concilie zaken na, dan krijgt men de indruk, zich te verdiepen in de uitslaande ru zies van de eerste de beste voetbalclub of de vergaderingen van een geitenfok- vereniging, waar het onder de leden niet botert. Van geloofshouding, be scheidenheid en eerbied (ook voor de zogenaamde minderheid); van een pas sende woordkeus, van een vertrouwvol afwachten: er is bitter weinig van te bespeuren geweest. Ook uw medewer ker is in deze over de schreef gegaan: De Stem heeft zich een plaats trachten te veroveren onder de „progressieven". U hebt zelf óók het balletje toege speeld aan uitsluitend gelykgezinden. Ik acht dan ook het antwoord van de Redactie van De Stem op een ingezon den stuk (301'65)getiteld: „Concilie- journalistiek" volstrekt onvoldoende. U probeert vaststaande feiten de nek om te draaien. En dat zal nooit meer lukken. Velen ik ook hebben zich de moeite getroost dagelijks te ver zamelen, wat diverse „roomse" Kran ten en periodieken aan „voorlichting" over geloofszaken spuien: alles netjes persklaar gemaakt door „onze deskun dige medewerker". Dat alles staat zwart op wit en onze kinderen en kindskinderen zullen kunnen smullen van deze deskundige voorlichting. Zij zullen vast en zeker zeggen: déze gene ratie had het volste recht te smalen op het ryke roomse leven van haar onno zele en schaap-achtige voorgangster. De generatie van de 60er jaren verstaat pas goed wat de kerk is, wat de waar heid is, wat gezag is, wat de Eucnaris- tie is, wat huwelijk is, wat heilige li turgie is, wat Sensus Catholicus is, wat Sentire cum Ecclesia is. Over déze ge neratie en dan heel speciaal in Ne derland moet de Heilige Geest wel in tastbare gedaante zijn nedergedaald, zullen onze kinderen en kindskinderen vol eerbied en heimwee zeggen. Jammer, dat dan de Maasbode op woensdagavond 17 maart op pag. 3 (en De Stem in grote opmaak op donder dag 18 maart) de idylle wreed komt verstoren. De 16 katholieken, die zo iets verschrikkelijk ergs aan hun bis schoppen herders) moeten schrij ven hebben veel meer dan 16 hoofden. Achter hen staat een tienduizendkop- pige menigte, die van het volmaakt- zelfde gevoelen zijn. Zij hebben er alle maal schoon genoeg van, door een stel nieuwe Cooltuynen en Duifhuizen (u kent ze wel, die mooie priesters uit de 16e eeuw) op een kerkelijk en theolo gisch zijspoor gerangeerd te worden. Het moet zo snel mogelijk komen tot een kiezen of delen: men aanvaardt de katholieke leer in zijn geheel óf men verwerpt haar geheel. Er is geen tus senweg, hoezeer die nieuwbakken theologen-pastoors en theologen-kape laans en theologen-redacteuren daar ook anders over mogen spreken en schrijven. (Zie encycliek van paus Be- nedictus XV van 1 nov. 1914 Ad Beatis- simi Apostolorum Principis): „laten de katholieken zo verlangen wij een afschuw hebben niet slechts van de modernistische dwalingen, maar ook van de modernistische mentaliteit en geest. Wie zich door die geest laat drijven, verwerpt met hooghartige min achting alles wat enigszins oud is, en zoekt overal met gretigheid naar het nieuwe: in de theologische terminolo gie (zie Schoonenberg S.J. met zijn „transfinalisatie"), in de beoefening van de heilige liturgie, in katholieke praktijken „Wij willen dus, dat men de wet on zer voorvaderen voor heilig blijve hou den: Niets nieuws, behalve als het in de Overlevering ligt opgesloten. Al is van 16 maart jl. op pag. 11 van moet^^>nderhoifdcn ^den^Taar" het de landbouwmedewerker over: gaat over geloofszaken, toch moet hij „Rentabiliteit is slechts mogelijk ook het richtsnoer zijn in zaken, die u;: fljnl,p „f7pt tj_ u„_ u t wel aan verandering onderhevig zijn, D1J l™Ke aizei. IK Den Het roe- hoewel ook in deze zaken gewoonlijk rena met hem eens als hij schrijft, de regel opgaat; Geen nieuwe dingen, „dat de klem van de rentabiliteit maar alleen een nieuwe wijze van voor- Stellen". van het bedrijf en de mogelijk- „Waar dus het wettig gezag een dui- heden van de afzet van de pro- delijk omschreven voorschrift gegeven dukten even hard blijft knijpen, heeft, daar mae niemand zulk een J_ 9 voorschrift met de Contra-reformatie, allemaal barokke humburg en óver-accentuering). Vindt u mij scherp: in gezelschap van bisschop Bekkers De Grote met zijn grote eerbied voor Luther (zie uw blad) zou ik wensen het vocabularium van deze hervormer te bezitten, om alle tendentieuze en valse voorlichters en „kerkleraars" onder de tafel te ve gen. Helaas, ik moet me behelpen. En daarom moet er nu maar een eind aan mijn brief komen: ik weet niets meer: ik ben maar een conservatief. U persoonlijk tóch hoogachtend, teken ik, J. A. J. M. BITTER, Jacoba van Beierenstraat 3. Goes. Het is gemakkelijk genoeg beweerd: de katholieke communicatiemiddelen vormen een Kongsi. Maar het zal toch bewezen moeten worden. De oude stel regel gaat nog altijd op: wat zo maar beweerd wordt, kan zo maar ontkend worden. Wü zouden briefschrijver dus willen vragen zijn bewering met feiten te staven. Zo lang hij dat niet doet, zullen we overeenkomstig onze eer lijke overtuiging zijn beschuldiging naast ons neer moeten leggen. Hij kan toch moeilijk verlangen, dat wij zijn bewering zullen gaan ontzenuwen. Dan legt hij de bewijslast volkomen ver keerd. Wij wachten met belangstelling een eventueel „proces" af. En zijn heel gerust op de uitspraak van elke on partijdige rechter. REDACTIE. ONTLUISTERING (IV) Beste Kitty, als een meisje van 16 jaar zich interesseert voor liturgie en daarover zelfs een stuk in de krant durft schrijven, dan verdient dat al leen maar waardering en aanmoedi ging. Een je weet nog eens een ge degen pleidooi te houden ook. Toch geloof ik dat je wat erg in een rechte lijn doorholt, wat aan de jeugd eigen is. Je wilt niets weten van versierse len, van toneel en van „show". Meis je, luister eens! Een mens heeeft niet alleen verstand, maar hij heeft ook ogen en oren en een gemoed. Ik dacht dat een meisje daar wel van kon mee spreken. Versiering, toneel en „show" zijn uitingen van de volledige mens. Zij dienen wel degelijk, dunkt mij, in de eredienst een rol te spelen. Maar de „show" in de eredienst zal sober, onpersoonlijk en zinvol moeten zijn. Wel Kitty, op dit punt had de oude liturgie echt geen hervorming nodig. De Romeinse liturgie is zo sober en stijlvol, dat zij welhaast onverbeter lijk is. Maar in de meeste parochie kerken heeft men haar begraven on der een overdaad van kaarsen, beel den, retabels, troonhemels, concert missen, mooie jongetjes met rode of blauwe toogjes, enz. Als je al deze humbug wilt opruimen, dan sta ik aan jouw kant. Maar er zijn vandaag nogal wat doordravende jonge geestelijken, die het kind met het badwater weg werpen. Zo wil ik toch graag staan de houden, dat de scheiding tussen de clergé en de gewone gelovigen in de kerk tot het wezen van de mysterie- cultus behoort, een scheiding, die wordt gesymboliseeerd door het koorhek, door jou aangeduid als communiebank, en geregistreerd bij het meubilair dat maar moet verdwijnen. Verder noem je de zogenaamde „drie-heren-mis" een uit de Middeleeuwen overgebleven show. Maar Kitty toch! De Missa Sole- mis, d.i. de gewone mis. is een recht streeks en bijna onverminkt overge bleven erfstuk uit de bloeitijd van de liturgie (plm. 600 n. Ohr.) Maar het waren juist de Middeleeuwen, die met de liturgie gingen knoeien en de mis-met-een-heer hebben geschapen (plm. 1300). Nu zeg je, dat er voor de Missa Solemnis tegenwoordig geen priesters genoeg zijn. Wel Kitty, er is geen enkele priester méér voor nodig dan voor de stille mis, maar wel een diaken, een subdiaken, twee acolyten en een lector of wierookdra- ger. Met uitzondering van de diaken zijn dat allemaal functies, die door een gewone parochiaan vervuld kunnen worden, die daartoe een opleiding en een wijding hebben ontvangen en dus tot de clergé zijn gaan behoren en ook verder kerkelijk werk in de pa rochie kunnen doen. En als het dan nog zover komt, dat de pastoor pries ter zal zijn en de kapelaans diaken, welke diakens dan bovendien niet verplicht zijn tot het celibaat, dan is wel het klimaat geschapen voor een moderne herleving van een oude en zinvolle liturgie. Tenslotte hieb je het ook nog over 'de volkstaal, die het Latijn komt vervangen, ook in de gezangen. Mag ik daar ook nog een woordje over zeggen. Lezingen en ge beden vertalen kan, geloof ik, alleen maar een hulpmiddel zijn voor daad werkelijk meedoen van de hele verga dering. De vertalingen van de gebeden, die wij op het moment voorgescho teld krijgen, zijn zonder meer slecht. Dat komt, omdat het samengedron gen Latijn niet te vertalen is. Men zal eerst zorgvuldig moeten bestuderen wat met die oraties bedoeld is, en dan pas een omschrijving in het Ne derlands moeten geven. Vergeleken met 't stijlvolle en oupersoonlijke gre goriaans vind ik nu juist van die Nederlandse liedjes, die ik in de kerk hoor, dat zij inderdaad een verval be tekenen, een ontluistering. Ik geloof, dat we in deze overgangstijd wel wat al te hard naar Nederlandse gezan gen gehold zijn. En nu zitten we met de ellende. Nog een slotopmerking. Onder het slachtmes van de moderne ij veraars is hier en daar ook het „Ky rie eïeison" gevallen. Men heeft het vervangen door het oud-Hollandse „Heer ontferm u" Kitty, nu heeft de kerk bijna 2000 jaar lang „Kyrie eïei son" gebeden, een symbolisch over blijfsel uit de eerste bijeenkomsten van de Christenen, om daarmee de een heid van de kerk door alle lijden en over heel de wereld te verzinnebeel- dn. Maar in 1965 schaffen we dat af. Voor mij is dat tekenend voor de armoede, die ons bedreigt door de wat onbeheerste vernieuwingsdrang van sommige jonge priesters. Het zal mij een genoegen zijn jouw inzichten over mijn brief te vernemen. BREDA. JOH. VAN GOOL. van het concilie, hoe hoog we hem ach ten om zijn jovialiteit hij zou mo menteel de man niet zijn om de beslui ten van het concilie te formuleren. Al wordt H. Kerk in hoogste instantie bestuurd door de H. Geest, 's pausen impulsiviteit en bonhomie zouden Hem parten spelen. Voor al de vier voorstellen van magister Maltha valt iets, zelfs veel te zeggen. Om de soms verloren objectiviteit te bevorderen, prefereer ik zijn eerste: m.i. ook de moeilijkste. Nogmaals aan de redactie mijn harte lijke dank voor de objectieve voorlich ting tijdens deze „rumor in casa". (Neerlandica). OUDENBOSCH E. BUYS s.o.c. VRIJE BOER BEBOET (II) Aan uw dagblad hebben velen zich geërgerd, omdat er in stond, dat J. Koole uit Wemeldinge betaald zou heb ben de boete die hem was opgelegd omdat hij zijn mei-inventarisatie niet had opgegeven ten behoeve van het landbouwschap. Koole heeft niet be taald. Vrienden hebben dit voor hem gedaan Omdat hij dit -elf niet wou. Het is misleiding in radio en pers. De boeren worden steeds dom gehou den. Ze moeten er iedere dag één op pakken, dat maakt goede reclame voor een betere partij. Ook had u in uw blad moeten melden dat er een heel leger politieagenten was met drie afge richte honden. Wij hebben ook gezien dat Koole een paar blauwe plekken op zijn rug had en aan zijn pols, van de boeien. Het optreden van het landbouwschap be wijst dat dit schap zelf inziet dat het niet leeft onder de boeren maar slechts diepe ergernis verwekt. De politie moest de arrestatie uitvoeren en vreest verzet. Ook de rechter die het vonnis velt kan men niets verwijten. Zij staan onder druk van het Land bouwschap. Wel zeer ernstige verwijten kan men richten tot de leiding van het Landbouwschap, dat met een fana tieke hartstocht een betere zaak waar dig, die boeren blijft vervolgen die principieel weigeren aan de bevelen van het schap te voldoen. Met als ge volg afschuwelijke taferelen waarbij men ijverige, over het algemeen ge zagsgetrouwe en voor de gemeenschap waardevolle boeren en burgers van erf en huis en werk gesleept ziet worden. M. C. Rijk. Prov. Bestuurslid Boerenpartij. Dagblad De Stem is in deze kwestie zichtte gever?"^an "de kerkeïykê" situa- afgegaan op de berichten terzake van tie in Nederland. Het is wel summier, het A.N.P. Van enige opzettelijke mis- Maar een dagblad kan niet in bijzonder- iej(jing is geen sprake geweest. Da.t de heden treden die slechts een klein deel Ht| tp^onov^r Koole enie-e van de lezerskring zouden interesseren. P°utIe tegenover Koole enige Misschien had door een van de twee voorzorgsmaatregelen heeft genomen, „partijen" wel even naar voren gescho- ijjkt ons na de ervaringen bij het eerste ven mogen worden dat wij Nederlanders contact met hem, niet volstrekt onrede- aan de spits staan van de vooruitstre- venden. Deze opmerking kreeg ik van Wat de rechter betreft: onze rech- een concilie-theoloog te horen. Deze telijke macht is - gelukkig - volstrekt deskundige vond ook dat de Neder- onafhankelijk. De rechter is natuurlijk landse katholieken zich niet genoeg rea- bonden aan de wet De Boerenpartü liseerden hoe ver zij sommige andere landen vooruit zijn. Het snelle tempo kan aan die wet iets doen. Toen echter waarin wij in Nederland ons bewegen, een zgn. „P.B.O.-dwangwet" onlangs in kunnen en mogen wij niet opleggen aan de xweede Kamer in behandeling kwam, de zgn. achterblijvers ofschoon ver- ju v j schillende progressieven dat zouden zwe£en de heer Koekoek en de ztfnen m willen, zelfs de curie inbegrepen. Velen alle talen. Dat de boeren nog lang niet hebben volgens diezelfde Rome-ken- algemeen in voldoende mate door- ner geen idee hoe zwak onze Neder- drongen zijn van de betekenis van het landse stem is, m het geheel van de J wereldkerk. Achter de Alpen worden Landbouwschap is juist. Dagblad De we nog gedoodverfd als „een protes- Stem heeft er dezer dagen in een com- tants land". mentaar nog eens op gewezen, dat het Paus Pius XI heeft de Nederlanders eens een pluim gegeven dat zij zo ge- Landbouwschap er goed aan zou doen zond en nuchter kunnen denken. In de primair aandacht te besteden aan de laatste jaren zijn we aardig bezig om voorlichting Er zullen zich dan minder de veren uit de pluim te trekken door „afschuwely'ke taferelen" voordoen, onze overhaasting en doordraverij. (Om b.v. maar een voorbeeld te noemen: (Redactie) celebreren in colbert). Die vrijbuiters Nederlands Hervormde Katholieken zou men ze kunnen noemen zitten ta melijk wel verspreid. Voor hen in het bijzonder gelden de woorden waarmee prof. Haarsma zijn artikel besloot: „Zij die geloven haasten niet". Aangezien zij wèl haast hebben, zou men bijna be sluiten dat het geloof er niet diep (meer) inzit. Als het waar is wat ma gister Maltha schreef n.L dat „de eerste vijftig jaar nog steeds in het teken van de progressiviteit zullen staan", dan hoeven we zo'n haast niet te hebben. Alles wat goed is komt langzaam tot stand. Van deze gedachte blijkt ook onze tegenwoordige paus doordrongen te zijn. Geheel ten onrechte werd er over hem - geschreven: „Waar is nu die progressie- Dat God hun vreugd en vrede geeft, ve kardinaal uit Milaan gebleven?" Zo- En menig tiental jaren, als p. Maltha liet uitkomen: „Paulus VI n staat boven de partijen". Hij houdt zich aan het van ouds bekende adag-um: „Roma mora". Het is juist de Paus die wij in deze gistende en voor eeuwen beslissende tijd nodig hebben: voor zichtig, omzichtig, diplomatiek en juri disch zijn woorden wikkend en wegend. Hoe dankbaar we Joannes XXIII moe ten zijn voor de geforceerde opening ONTLUISTERING (V) Alle lof aan hem (of hen) van wie het idee is uitgegaan een objectief over- BOETE VOOR VRIJE BOER In uw blad van 24 maart 1965, pag. 1 waarin u een relaas heeft van de arres tatie van „Vrije Boer", is een onjuist heid geslopen n.l. de laatste regel staat: De boete die hij tenslotte toch heeft betaald. Dit is onjuist. De boete is niet door J. Cole betaald maar door zijn vrienden. VERLOVING Margriet en Pieter zijn verloofd. Laat jubelen stem en snaren. Geen prinses is meer bemind als zij, Dat wensen en dat hopen wij. Ze zijn verloofd, God dank, God lof, Wij erkennen 's Hemels zegen. Uit stad, uit dorp uit steeg en hof, Klinkt vreugd en voorspoed hen tegen. Hier schalt een zang, daar vloeit .een Zij hebben bei hun keus gedaan. BREDA OOME PIET Met voldoening las ik in De Stem mag niemand zulk veronachtzamen, >nder onverschillig of er een landbouw- voorwendsel, dat het hem niet bevalt schap is of niet en onverschillig derlandi.^Maar^daa/1 moeT'tèdèr °f er boerenbonden zijn of niet". zienswijze onderwerpen aan het gezag, waaronder hij staat." „Evenzo: nie mand, die geen leerbevoegdheid heeft, mag zich in boek of courdant of in openbare redevoeringen als leermeester der kerk opwerpen. Iedereen weet, aan wie door God het leraarsambt in de kerk is opgedragen.' (Zie roomse pers Als ik het goed begrijp is et volgens de landbouwmedewerker van geen be lang of deze twee instellingen bestaan lang of deze 2 instellingen bestaan of verandering brengen. Ik ben het hier mee volkomen eens. Ook wat de prijzenpolitiek betreft _ro- hebben ze geen enkele goede invloed i.h. afgelopen jaar.) „Verder, laten de gehad Dit is aan te tonen door het stel- Jnl io l-\V\ „ril vibh flflK ertlrvioti.1 rlolnn U.a 1 onzen dat is onze wil zich ook onthouden van benamingen, die men de laatste tijd is gaan gebruiken, om on derscheid te maken tussen katholieken en katholieken. Zij moeten die vermij den niet alleen als „profane nieuwig heden in woorden", die noch met de waarheid, noch met de billijkheid over eenkomen, maar ook, omdat daaruit on der de katholieken grote opwinding, grote verwarring ontstaat. De juiste zin en het wezen van het katholieke geloof is van dien aard, dat men er niets by en niets af kan doen. Een van de twee, men neemt het in zyn geheel aan, óf men verwerpt het in zyn geheel. „Dit is het katholiek ge loof; al wie dit niet getrouw en vaste- lijk gelooft, kan niet zalig worden. (Symb. Ath.) Geachte Redactie, vindt u met mij niet, dat deze Encycliek in deze Kerk provincie (eens het erfgoed van Sint- Willibrord genoemd) een grotere be kendheid en een zeer ruime versprei ding verdient? Het document schijnt wel geschreven voor de Nederlandse kerk van 1965 en daaromtrent (nee, niet Trente, dat heeft afgedaan: wég selmatig dalen van het inkomen van de landbouwer. Volgens het Lei was het netto over schot er ha in de jaren 1950 tot en met 1955 i 400 gemiddeld. Van de jaren 1956 tot en met 1963 is dat netto over schot gedaald tot f 200 per ha. Dus dank zij het landbouw, chap de helft mindei inkomen. Reken daarbij nog, dat één gulden van 1950 nu nog onge veer 70 cent waard is en dat het inko men van andere bevolkingsgroepen in die jaren verdubbeld is, mag men dan de conclusie niet maken en zeggen: a. Het landbouwschap en de organi saties hebben voor 100 procent ge faald. b. De PBO legt een last op het bedrijfs leven en werkt dus kostprijsverho- gend. c. De PBO is een erfenis van de bezet ters, een socialistische instelling met als opzet de werknemers volledige zeggenschap te geven in het bedrijfs leven. d. De landbouwers hebben miljoenen heffingen en premies per jaar voor niets betaald. Deze zijn enkel ten goede gekomen aan de ambtenaren van deze instellingen, die doordoor op onze ruggen leven. De landbouwmedewerker stelt in zijn stuk de vraag: „Wat moet er, als dt be drijven van de veehouders niet rendabel zijn, dan gebeuren met de prijzen, die de minister heeft vastgesteld?'' Het antwoord is volgens hem: De boer moet zijn bedrijfsvoering zo maken dat die prijzen dan wèl rendabel zijn. Ik zou graag zien, dat diegenen die het ant woord hierop weten dit in .e praktijk omzetten en niet aan de wal blijven staan. Ik heb hiervoor m'n neus kostprijs berekeningen liggen van zéér goed ge leide gemengde akkerbouwbedrijven en hier ligt de kostprijs zonder onderne- mingsloon per kg levend gewicht op f 2,50. Korte vraag: Zulen de boeren bereid zijn ten voordele van het landbouwbe leid f 100 per uier te verliezen of er mee te stoppen? NIEUW-NAMEN G. DE WAAL Aantekening van onze landbouwmede werker: Het heeft eigenlyk weinig zin van ge dachten te wisselen met de zgn. Vrije Boeren. Ze willen niet begrijpen, dat de tijd en de verhoudingen veranderd zijn en uiten hun teleurstelling doo. het verkondigen van onbewezen beweringen die beledigend zijn voor anderen. Zie punt d. Het probleem van de spanning tussen de rentabiliteit van het bedrijf en de prijzen van de markt is ontstaan door objectieve economische verhoudingen. Dit probleem is niet In het leven geroe pen door overheid, Landbouwschap of STAATSLOTERIJ (O In „De Stem" stond een advertentie, van de collectrices te Breda, dat de lo- tenverkoop aanving op 22 maart 1.1. Ik neem dus aan, dat voor die datum geen loten verkocht of zelfs afgeleverd mo gen worden. Helaas woon ik in een plaats waar géén collecteur of collec- trice is, maar een „debitant". Wij to gen naar zijn woning, doch kregen op ons bellen géén gehoor. Vaste verkoop uren zijn er niet. Vrijdags 20 maart stond in ons plaatselijk parochieblad: vanaf heden loten verkrijgbaar, dus 2 dagen vóór de officiële datum. Sinds dien zijn wij nog tweemaal voor een ge sloten deur gekomen. Pas een week later kregen we ge hoor op ons bellen en mochten we ver nemen: „We zijn uitverkocht". „Uitge- leurd" is beter op z'n plaats. Waarom géén verbod, tot afleveren voor de ge stelde datum en waarom geen verplichte verkoopuren. Jaren spelen wij in de Staatsloterij en ik heb meerdere malen op de officiële verkoopdatum in de rij gestaan, maar dat was bij een collecteur. Schijnbaar vallen „debitanten" daar buiten. Zij leveren de loten zo gauw ze binnen zijn en komt men op de officië le datum, dan is men te laat. Ik meen, dat de directie van de Staatsloterij tegen dergelijke voorver koop en afleveringspraktijken moet op treden. ETTEN organisaties. Dit betekent echter niet, dat deze geen bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de moeilijkheden. Het verzet van het landbouwschap te gen het bevriezen van de richtprijs voor de melk in de EEG heeft de boeren in Nederland voor het komende jaar van april tot april een bedrag an ruim zestig miljoen opgeleverd. Hoe dit te rijmen is met de bewering dat de boe ren minder inkomen hebben dank zy liet landbouwschap, is niet duidelyk. Evenmin waarom het landbouwschap voor 100 procent gefaald zou hebben. Hoe het landbouwschap een voortzet ting zou kunnen zijn van de maatrege len van de bezetter en tegelykertyd so cialistisch, begrypen wij niet. Hoe kan een instelling tegelijkertijd bruin en rood zyn? De kern van de vraag, die geen enke le vrye boer wil zien, is echter: Waar om worden alle bedrijfstakken van het economische leven geplaatst voor de keus, rendabel zijn of verdwijnen; en waarom zou dit niet gelden voor de landbouw? Als de boeren in Zeeland in het verleden dezelfde mening hadden gehad als de Inzender, zou men thans in deze provincie nog een beschermde meekrapcultuur hebben gehad, terwijl reeds honderd jaar terug de aniline- verfstoffen in gebruik zijn gekomen. Gelukkig is dit niet gebeurd, want thans zijn de Zeeuwen de beste fruittelers van ons land, de goedkoopste bietentelers, zeer goede aardappeltelers en hun brouw gerst hoort tot de beste van heel Europa. Wie in zulk een streek niet kan meekomen, zou naar zichzelf en naar zyn eigen bedrjjf moeten kijken en niet trachten met onbewezen, beledigende beweringen de schuld op anderen te schuiven. EEN GEDUPEERDE Zie ook het volgende schrijven Re dactie. STAATSLOTERIJ (II) Wij spelen al jaren mee in de Staats loterij. Wij hebben dan ook een klein clubje onder elkaar. Dan kost bet niet zo veel voor ons. De eerste dag van de voorverkoop breekt aan, dus gaat mijn vrouw loten halen, want wij staan daar al jaren bij de collectrice ingeschreven. Op 22 maart om half twaalf was mijn vrouw daar aanwezig, doch kreeg te horen, dat er voor ons geen loten wa ren. Mijn vrouw kreeg nog f 28 uitbe taald van een eigen geld je. Dat gebeurt anders niet. Normaal mag je doorspelen maar dat ging nu niet want ze kreeg het geld terug. Het was de collectrices ook bekend, dat wij altijd voor f 30 plus eigen geld' jes aan loten opnemen, want dat heeft mijn vrouw haar voordien al gezegd. Mijn vrouw zag wel mensen weggaan met loten. Er kwam ook nog een me vrouw binnenstappen en die kon nog kiezen welke nummers ze wilde heb ben, doorlopend of niet. Ra, ra, ra, ra hoe kan dat!!! Op 24 maart ben ik zelf naar de col lectrice gegaan. De collectrice zei dat ik niet ingeschreven stond. „Dan moet u de kaart pakken" zei ik en jawel: mijn naam en adres stonden er op. Ik ben toen Den Haag op gaan bellen, de Ned. Staatsloterij, ik heb toen alles gezegd wat ik hier heb geschreven, xk kreeg nog gelijk ook, want 22 maart in de voormiddag kan men nog niet uitver kocht zijn kreeg ik ten antwoord. Maar de collectrice heeft te veel mensen aan genomen. Ik hoop, dat aan deze prak tijken gauw een eind wordt gemaakt. Dan moeten ze de loten maar uit de hand verkopen dan kunnen wij er ten minste om vechten. Maar dan zijn wij die vriendjespolitiek kwijt. BREDA M. v.d. HEIJDEN Koninginnestraat 65 ONTSLAGKWESTIE (II) Mijnheer J. C. v. H. te Zundert, het bevreemdde mij ook dat Uw geval nu al die jaren nog steeds niet is opgelost in Uw voordeel of in Uw nadeel. Er zijn grenzen voor de werkgever en ook voor voor de werknemer, in zake alles wat mag en wat niet mag. U werd verwezen naar G.A.B. te Bre da, die U adviseerde Uw geval bij het kantongerecht aanhangig te maken, wat U ook gedaan hebt, waar een raads man kosteloos voor U beschikbaar was. Mijnheer J. C. v. H. als ik zo'n ge val had, zou ik eerst mijn Vakbond in schakelen en dan pas het G.A.B. Van een Vakbond krijgt U als het nodig is, een raadsman of een advocaat, ook kosteloos, want die raadsman wordt door de Vakbond betaald van Uw con tributie,, als U lid bent. Ik heb uit Uw schrijven niet de overtuiging gekregen dat U georganiseerd bent. Ik heb nog al eens een onderhoud met ongeorganiseerden sommigen zeggen dat ze geen organisatie nodig hebben, dat ze hun eigen boontjes wel doppen, maar als het verkeerd gaat zoals in Uw geval dan loopt het mis. Mijnheer als U ongeorganiseerd bent geeft U dan op als lid van 'n erkende Vakbond voor de bedrijfstak waar U bij hoort, dan kunt U narigheden voorkomen en zeg met ons: „ONZE BOND .ONZE KRACHT" NIEUW-VOSSEMEER M. v. L. JOHNNY EN RIJK Als u het mij vraagt: bah! Een mis selijke, vieze vertoning, ongeschikt voor de huiselijke kring. Goede kunst is an ders. Op zo'n avond kuu je echt genie ten van Willy en Willeke Alberti en Manuela niet te vergeten. Ben ik dat nu alleen die dit niet kan waarderen of zijn er nog meer die daar zo over denken? Laat het eens weten. BREDA KARELTJE KIEZERSGUNST Telkens weer blijken groeperingen moeite te hebben, zich bij hun be slissingen los te maken van de kie zersgunst of de speculaties daarop. Nu weer de V.V.D. in het radio- en televisietoestel. Zo maar voor een nieuwe, hen welgezinde groepering een bevoorrechte plaats opeisen en nog wel dermate dat deze zich - feitelijk ten koste van de reeds 40 jaar bestaande omroepverenigingen - grotelijks zou kunnen opwerken in ledental, geldmid delen en invloed. Men moet maar dur ven! Ieder gevoel voor recht of lands belang schijnt volslagen op de ach tergrond te worden gedrongen, als er maar politiek gewin in het ver schiet ligt- Valt er 'n regering door, wat geeft 't. Zij zijn toch niet in staat een nieuwe te formeren. Daar moet de K.V.P. dan maar weer voor zor gen. Wel een eervolle, doch ondank bare taak. Hebben wij van 'n associa tie met de P. v. d. A. iets beters te verwachten? Toen het schip van staat in 1958 met tegenwind te kampen kreeg en de P. v. d. A. als regerings partner mede impopulaire maatrege len moest helpen nemen (de nog wel bekende bestedingsbeperking), welke iii eigen kring onbehagen wekten, trad zij, onder het voorwendsel van een aan de toenmalige minister Hofstra gewei gerd onbeduidende belastingverhoging uit de regering. Het was toen ook al de K.V.P., die de regeringswagen uit het moeras moest helpen. Wat zal het worden als in de Tweede Kamer zaken als: het huurbeleid, prijsbeheer- sing van vaste goederen, aardgas-ex ploitatie e.d zaken waaromtrent zij aan hun kiezers irreële bespiegelingen hebben gegeven, aan de orde komen? Om van de grootse nationalisatieplan nen, welke genoemde oud-minister nog propageeert, maar te zwijgen. Zullen we dan hun huik bij de minste tegen kanting niet opnieuw teveel naar de kiezersgunst zetten in plaats van naar recht en landsbelang? Hun regeer- praktijk zal het eventueel moeten uit wijzen, doch gezien het verleden vrees ik er het ergste voor. Een acceptatie „van harte" zoals de voorzitter van de P v. d. A. voor zijn partij wenste, zal in elk geval pas als resultaat van hun regeringshandelen kunnen groeien. NIEUW-NAMEN A. D. Tot het geheime wapen van iedere grootmeester behoort een aantal tactische finesses op openingstheoretisch gebied, dat zij by hun voorbereidingen voor toer nooien zorgvuldig geanalyseerd hebben, waarna zy een gunstige gelegenheid af wachten om deze huisvlijtvarianten op hun tegenstanders in de praktijk toe te passen. Veelal zijn deze geheime varianten een dagsvliegen, omdat zij de toets van de praktijk niet kunnen doorstaan en dan ook slechts bedoeld zijn als een tactische intimidatie, maar er komen ook op het rijk geschakeerde terrein van de openin gen belangwekkende theoretische vernieu wingen naar voren, die een geheel nieuw licht op deze of gene opening werpen. Bijzonder interessant is een huisvlijt- variant in de Wener vertakking van het geweigerd damegambiet, die Averbach onlangs onthulde in zijn partij tegen Estrin tijdens de halve finale om het Rus sische kampioenschap te Moskou. Hieronder volgt het verloop van dit merkwaardige partijtje: Wit: Averbacht Zwart: Estrin 1. d2-d4, d7-d5 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl-c3, Pg8-f6 4. Pgl-f3, Lf8-b4, Lcl-g5, d5xc4 6. e2-e4, c7-c5 7. Lflxc4, c5xd4 8. Pf3xd4, Dd8-c7. (Volgens de theorie biedt deze voort zetting gelijke kansen wegens 9. Da4-{-, Pc6 10. Pc6:, Lc3:+ 11. bc3:, Ld7. Aver bach bewijst echter, dat de damezet on juist is). 9. Ddl-b3! Stelling na 9. Ddl-b3! (Advertentie) spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. w tm t m m m t 9. Lb4xc3+ 10. Db3xc3, P£6xe4 II. Pd4- b5!, Dc7-c5 12. Dc3xg7 (Scherp berekend) 12. Th8-f8 13. Lg5-h6, Dc5xf2+ 14. Kel-dl, Pb8-d7 15. Thl-el!, Pe4-f6 (Na 15. Pec5 volgt 16. Tfl, Dh4 17. Lg5! met damewinst) 16. Lc4xe6, Df2xb2 17. Tal-cl! en zwart gaf zich gewonnen. Averbach heeft dit geheime wapen 16 jaar! verborgen gehouden. Heel fijn is ook het opmerkelijke idee, dat Spassky in het toernooi te Sotschi tegen Forintos in de praktijk bracht. In feite betekent deze vondst een belangrij ke verdediging tegen het beruchte Albi nogambiet. Wit: Spassky Zwart: Forintos 1. d2-d4, d7-d5 2. c2-c4, e7-e5 3. d4xe5, d5- d4 4. Pgl-f3, Pb8-c6 5. g2-g3, Lc8-g4 6. Lfl-g2, Dd8-d7 7. 0-0! Stelling na 7. 0-0 vraag vooral om d© DUET-spaarkaart De gebruikelijke zet is hier 7. Pbd2, maar Spassky volgt een andere strategische ge dachte door zo snel mogelijk een effect volle ontwikkeling na te streven. 7. 0-0-0 In de partij Tolush - Horne (Hastings 1954) volgde 7. Pge7 waarna wit door 8. b4!, Pb4: 9. e6!, Le6: 10. Pe5, Dc8, 1L Da4+ in het voordeel kwam. Ook 7. h5 haalt meer uit wegens 8. a3, h4 9. Lf4, hg3: 10. Lg3:, Pge7 11. b4, Pf5 12. Pbd2 partij Sokolsky - Simagin Moskou 1953) 8. Ddl-b3! (Wit zet de aanval tegen b7 in) 8. Lg4-h3 (Reeds de beslissende fout) 9. e5-e6!, Lh3xe6 10. Pf3-e5, Dd7-d6 1L Pe5xc6, b7xc6 12. Db3-a4, Dd6-c5 13. Pbl- a3!, Dc5-b6 14. Lg2xc6, Lf8xa3 15. b2xa3 en wit won. SCHAAKRAADSEL Een bijzonder aardig schaakraadsel Is afgedrukt in de onderstaande diagram stelling. De witspeler, die er bepaald ma terieel niet rooskleurig voorstaat, heeft anderzijds toch wel enkele pijlen op zyn boog. Zo beschikt hij over een gevaarlijke vrijpion en voorts kan hjj op een zeer doelmatige wijze de zwarte koning het le ven zuur makeii. Al met al voldoende compensatie om op een verrukkelijke manier de winst af te dwingen. w m a m m mm Wit aan zet en wint. Oplossing: 1. Ke2-dl!, c5-c4 2. Pa8-b6!, c4-cS 3. Pb6- c4ü (geweldig gespeeld) 3. c3-c2-{- 4. Kdl-e2ü (De pointe, op 4. cl Dame volgt 5. Pa3 mat en na 4. cl Paard komt 5. Kdl! en zwart is in zetdwang en wordt op de volgende zet matgezet). 4. Kbl-cl 5. Pc4xe5U, Kcl-bl (Want 5. bl Dame wordt beantwoord met 6. Pd3 mat) 6. Pe5-c4, Kbl-cl 7. h6-h7! (Nu pas is de tijd voor de pion gekomen) 7. b2-bl Loper (Zwart geeft zich nog niet gewon nen en probeert nog een patgijntje. Na 7. bl Dame 8. h8 Dame kan zwart het mat niet meer keren) 8. Pc4-d2, Kcl-b2 9. h7-h8 Dame+, Kb2-a3 10. Dh8-c3+, Ka3-a4 11. Dc3-b3+, Ka4-a5 12. Pd2-c4+, Ka5-a6 13. Db3-b6 mat. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. HORIZONTAAL 1 Groet, 3 vogel, 6 krantejongen, 9 va der, 11 verhoogde plaats, 14 bestendig, 16 rivier in Italië, 17 kostbare stof, 18 vreemde munt (afk.), 19 dubbelklank, 20 stand, 22 groot stuk steen, 25 duur van eb en vloed, 27 stoeltje zonder leuning, 28 afgod, 30 post, 31 landbouwwerktuig, 32 en andere (afk.), 34 klein takje, 35 fa milielid, 36 water in Friesland. 3. tel woord, 40 drinkgerei, 42 insect, 43 hoofd bedekking, 44 grond, 47 plaats in Frank rijk, 50 de oudere (afk.), 51 goud (Fr.), 52 graafwerktuig, 54 het Romein im perium (afk.), 55 jongensnaam, 5/ jon gensnaam, 58 vogel, 60 land in Europa, 61 deel van de dag (afk.), 62 Indisch vleesgerecht, 64 stenen wand, 66 gods dienst (afk.), 67 pers. voornaamw.. 69 voetbalclub (afk.), 70 zangnoot, 71 tot an dere gedachte brengen, 74 uitstalkast. 78 voorzetsel, 79 insectendodend middel,' 80 Technisch Hoger Onderwijs (afk.), 81 voegwoord. VERTICAAL 1 Lidwoord, 2 soort groente, 3 winter- voertuig, 4 uiteinde, 5 de somma van (afk.), 6 Engels voorzetsel, 7 bergplaats, 8 rivier in Siberië, 9 vermaak, 10 reeds, 12 meisjesnaam, 13 Nederlands vliegveld, 14 soort vis, 15 pers. voornaamv., 19 in orde, 20 putemmertje, 21 vogelprodukt, 23 geogr. aand. (afk.), 24 klap, 26 dunne, 29 gewicht, 33 bloem, 35 afstandsmaat, 38 ik (Lat.), 39 jongensnaam, 40 vrucht, 4 eerste vrouw, 44 knorren, 45 zachte klein veertjes, 46 plaats op de Veluwe, 48 beest 49 knorrige, lastige, 50 bevel, 52 hard' stof, 53 behoeftige toestand, 56 muil, 5i heilige (afk.), 59 op dit moment, 6J karak ter, 65 deel van de V.S., 68 merk, 7< naaml. vennootschap (Fr. afk.), 71 bis muth (afk.), 72 jongensnaam, 73 Fran voegwoord, 75 bekende motorraces (afk.) 76 soort onderwijs (afk.), 77 voegwoorc OPLOSSING HORIZONTAAL 1 Parlement, regent; 2 oke, edel, aa; irene; 3 neet, islam, egel, mt; 4 trottoii stee, ter; 5 jan, eikel, een, pisa; 6 ovei essen, la, abdij; 7 loens, oos, spaniel; knevel, nat, ork, spa; 9 ad, zool, apin, del om; 10 nee, oester, sir, ate; 11 op, lilc erna, garen; 12 bont, gat, tol, s ine; 1 os, adelaar, intens; 14 opa, ierland, ior el; 15 tijdelijk, maat, pest. VERTICAAL 1 Pont, jol, kano, boot; 2 aker, avond epos, pij; 3 ree, on, ee, ezel, naad; 4 let ter, n.v., ooit, die; 5 editie, seoel, geel; 6 mes, oksel, l.s., aal, rij; 7 ellie, sonate talk; 8 naar, les, apert, aam; 9 tam, sen st, ir, nor, na; 10 riet, elp, ons, alida; 11 eigenaardig, snit; 12 greep, anker, a.e. top; 13 eelt, ibis, larie, ne; 14 n.n., me? depot, en, nee; 15 tetra, ijl, amen, es,.It

de Stem | 1965 | | pagina 19