Boe T Reisbureau Lissone-Lindeman N.V. iHTZ Meeüs Reis- en Passagebureau N.V. iHIl, ZAKGELD VOOR MARIJNTJE Sla de vermoeiende reis dit jaar over: Beland met een Ité-vliegvakantie per KLM direct in de zon! Rook contra betogers Kan het een guldentje méér zijn Uw agent voor Zeeland: WM H. MULLER CO. N.V., Vlissingen, Telefoon 2171 commenraar Sportminister Nieuw monument Onderlaag Hellend vlak Ook het goede Sleutelgat Citaten Vergeten groep DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 APRIL 1965 (Advertentie) KNIPSEL- Een groep van ongeveer 125 strijders voor de burgerrechten die een demonstratieve mars willen houden in de stad Camden in Ala bama werden bij het begin van de mars bestookt met rookgranaten. Op de joto zien we hoe een beto ger een vrouw, die het door de rookaanval op haar zenuwen heeft gekregen, begeleidt naar een rus tiger plaats. (Van een onzer redacteuren) BREDA In een Brabants bejaarden tehuis woont Marijntje (85). Zijn ge hele bezit bestaat uit de vier gulden zakgeld, die hij iedere week ont vangt. De goeie man zou erg ge lukkig zijn als hij wat meer geld' in handen zou krijgen. Hij heeft daar trouwens recht op, al weet hij dat niet. Maar zelfs al zou hij het besef fen, dan zou hij zich nog niet hardop durven beklagen, omdat hij be vreesd is voor represailles. Hij zou niet graag weggeplaagd worden door wie dan ook want hij is wel tevreden met de verzorging, die hij krijgt van de zusters in het rustoord. Maar dat hy zo weinig geld in han den krygt zit hem niet lekker. Niet dat hij zulke hoge eisen stelt. Och, erg breed heeft hij het in z^n leven nooit gehad als arme dagloner. Als heel kleine jongen stond hij al met de schop in zyn handen op het land om wat te verdienen. Maar ja, iets wil een mens toch altyd wel hebben. Op de kaartclub van de bejaarden- soos heeft hij van zijn zorgen verteld tegen een bestuurslid, dat hij kan ver trouwen. „Ja het zit zo", heeft hij uitgelegd, „in een maand van vier we ken krijg ik 16 gulden en in een maand van vijf weken vijf maal vier gul den, dus twintig gulden". De A.O.W.- uitkering vind hij ook maar een vreem de zaak. Hij heeft laatst eens een brief getekend en nu krijgt de gemeente zijn uitkering voortaan in handen en niet hijzelf. De gemeente betaalt nu wel *yn pensiongeld «n zün kleren. Dat is volgens de bijstandswet, heeft hij een van zijn kinderen horen ver tellen. Maar eerlijk gezegd, het fijne weet hij daar ook niet van. Hoe de vork in de steel zit is hij uiteindelijk toch te weten gekomen, omdat het be stuurslid van de bejaardenbond zich met zijn geval is gaan bemoeien. Een week geleden heeft hij een keu rig getypt briefje gekregen van de gemeente, waar het precies allemaal opstaat. Het hele budget voor zijn on derhoud, tot op de cent nauwkeurig. Zo ziet het er uit. Pensionprijs 365 dagen a f 6,50 per dag 2372,50 Jaarlijks kledinggeld 100, Zakgeld 52 x 4,208, Ziekenfonspremie 52 x 2,13 110,76 Jaarlijkse lasten voor de gemeente 2791,26 De gemeente ontvangt de A.O.W.-premie, die volgens de normen van 1 maart j.l. per jaar (voor ongehuwden) be draagt 2628,— Zodat de gemeente per jaar moet bijpassen 163,26 Dit is afgerond naar boven f 3,14 per week. Een heel bedrag, maar niet om over naar huis te schrijven. Maar Marijntje weet hiermee nog niet of hij krijgt wat hem toe komt. Dat kan niemand hem precies vertellen, want een minister kan in een Algemene Bijstandswet, die geldt voor ca 12 miljoen inwoners, nu eenmaal niet alles tot in de finesses gaan rege len. Mej. Klompé en mevrouw Schou- wenaar-Fransen, de twee ministers, die bemoeienis hebben gehad met het ontwerpen en de invoering van de wet, hebben dat dan ook niet gedaan. Wel hebben zij in een nota van toelichting normen en richtlijnen vastgelegd om de gemeentebesturen, die belast zijn met de uitvoering van deze wet, een houvast te geven. Zo staat er in die toelichting van het ministerie van Maatschappelijk Werk in duidelijke woorden dat het "zakgeld" voor bejaarden, die hulp ont vangen middels de Algemene Bijstands wet, minimaal 10 procent van de a.o.w. uitkering moet bedragen. Voor Marijn- tje zou dit moeten betekenen, dat hij per jaar op zijn minst 10 procent van t 2628,- is f 262,80 ip zijn portemonnee KRANT In de jaren na de tweede wereldoorlog zyn de meeste Europese regeringen, eerst in Oost- en later ook in West-Europa, tot de conclusie gekomen dat de lichamelijke vorming en de sport een van het algéhieen vormend onder- wys onafhankelijke positie dienen in te nemen. Alleen op deze wijze schijnt praktisch de lichamelijke opvoeding tot haar recht te komen. In ons land is men zover nog niet. De regering ontmoet maar weinig tegenstand bij de bouw van nieuwe scholen zonder gymnastieklokaal. Het ligt voor de hand dat het percentage van jonge mensen dat op de drempel van de volwassen heid over onvoldoende lichamelijke conditie beschikt eerder zal toe- dan afnemen. Het wordt hoog tijd dat hier de alarmbel wordt ingedrukt. De problematiek van de lichamelijke vorming is te ingewikkeld geworden om deze als een bagatel af te doen. Een afzonderlijke aanpak door een minister of staatssecretaris is dringend gewenst. Nog afgezien van de omstandigheid dat ons land op dit punt een haast onaanvaardbare achterstand heeft ten opzichte van de landen om ons heen, de belangen van onze jeugd en daar mee de gehele volksgezondheid staan op het spel. En dat is toch waarlyk wel een zaak waarvoor wij ons allemaal hebben in te spannen. (Leo Pagano) De industriële omwenteling heeft, vooral sociaal gezien, zegenend gewerkt. Toch is het typisch te moeten ervaren dat de industrie zelf nog altijd enigszins schuchter in de zelf gecreëerde maatschappij staat. Nederland is een industrieland, maar het lijkt of het bevreesd is dat te erkennen en uit te dragen. Het staat echter als een paal boven water dat de oliemolens van de Zaanstreek plaats hebben moeten maken voor machinale bedrijven, dat de watermolens in het polderlandschap nog slechts land schappelijke monumenten zijn, omdat hun taak is overgenomen door elek trische gemalen. De molens zijn mooi, maar zij staan het ware gezicht van Nederland in de weg. Nog wel, maar tussen de eilanden van Zuid- Holland en Zeeland groeit gestaag een nieuw monument, dat voor de wereld om ons heen haast een achtste wereldwonder is: de Deltawerken Daar tussen deze eilanden wordt het Nederlands technisch vernuft bewezen. In dit gigantishhe werk weerspiegelt zich straks indien wij in ons zelf kunnen geloven het ware gezicht nu, het industriële gezicht. (Nederlands Fabrikaat) „Onze kinderen worden volgestouwd met kennis. Zij horen op grote schaal over de lonkende perspectieven in de maatschappij. Er wordt op die manier een flink stuk beroepsverwachting opgebouwd. Later kan dat in veel gevallen tot teleurstellende ervaringen leiden, omdat de werkinhoud uiteindelijk toch niet dat geeft, waarop zij op grond van die toekomstverwachtingen hadden gerekend. Zeker een kwart van de Ne derlandse beroepsbevolking beleeft het werk als saai, geestdodend, niet activerend en weinig mogelijkheden biedend tot eigen initiatieven. Het proletarische schuilt hier vooral in het onvolwaardige van de beroeps situatie". Wel is er een toplaag met interessante beroepen, terwijl ook de groeiende dienstensector voor aardige banen kan zorgen, maar een groot deel van de bevolking blijft, qua werkinhoud, in die „onderlaag" zitten. In New York bevindt zich het bekende Central Park, voor de mensen van een miljoenenstad een van de weinige gelegenheden nog een beetje frisse lucht te krygen. Het onderhoud van dat park kost per jaar meer dan de hele begroting van de Verenigde Naties omvat. Niettemin bevinden zich de Verenigde Naties in een financiële crisis Natuurlijk heeft het vraagstuk politieke oorzaken. Maar het feit blyft, dat de Verenigde Naties in 1945 zyn opgericht om de mensheid de catastrofe van een wereldoorlog te be sparen. Wanneer dan de Verenigde Naties over onvoldoende financiële middelen beschikken om het normale werk naar behoren te kunnen ver richten, dan rijst toch de zorgelijke vraag, of de volken wel bereid zyn de prijs voor de vrede te betalen. (Pax Christi) Wanneer men het harde, het verscheurde en verscheurende, het zondige, het gebrokene, het mislukte en mislukkende zo overtuigend schilderen kan, waarom kan men dan het goede (we geloven toch aan en in een verlost zijn, ofschoon versluierd, toch af en toe doorbrekend) geen gestalte geven? Is dat alleen maar een tijdsverschijnsel? Is dat alleen maar iets van en over een crisistijd? Leven we dan in een tijd, waar men voorlopig nog alleen maar toe is aan een wegkrabben van oppervlakkigheid, farizeïsme en eigendunk? We kunnen natuurlijk ook zeggen, dat het goede geen ge schiedenis heeft, dat men alleen het kwaad historisch vastleggen kan. Zou men dan echter daarmee willen poneren, dat het goede volkomen machteloos is, dan geloven we niet meer (we hebben de schijn inderdaad tegen) aan een betere wereld, aan de macht van het goede, aan het talent voor liefde, aan een naastenliefde die eikaars eenzaamheid toch wat kleur geven kan. (Frontlijn) Terwijl vroeger de nogal weinigzeggende autobiografieën van lichte dames en zware jongens eerder tot de amusante dan tot de belangwek kende lectuur werd gerekend, is onder invloed van de algemene waar dering der autobiografische werken het sleutelgat de toegang tot een letterkundig genre geworden. Dit is, lijkt mij, het gevolg van de vroeger al te rigoureus aangelegde normen voor moraal en zedelijkheid, die als een strak keurslijf het Nederlandse leven gevangen hielden. Dit keurs lijf is ineens (schijnbaar of werkelijk?) gebarsten en nu slaat, om een slechte maar duidelijke beeldspraak te gebruiken, de wijzer zo ver uit, dat een groot deel van het Nederlandse volk sleutelgatkijker is gewor den. (Vrije Volk) Het zou oncerlyk en volksverlakkerij zyn het predicaat „katholiek" voor de KVP weg te laten om daardoor in het belang van een christen democratische samenwerking CHU en ARP dichter tot elkaar te brengen. (Dr. Marga Klompé) Eén procent' van de loonsom voor de georganiseerden betekent twee honderd miljoen gulden in de pot van de vakbeweging. Daar kun je heel wat Kloosen voor aantrekken om lelijke dingen tegen de werkgevers te zeggen. (Kath. Werkgever) zou krijgen. Dit is - om precies te zijn - 1 5,06 per week. Nu zijn veel gemeenten (en vooral de grote) niet zo krenterig en maken er f 6 p. w. van. Het is geen weelde, maar anderzijds toch ook méér dan de minister ver plicht voorschrijft. Zij doen dus, rond uit gezegd, iets meer dan hun plicht. En dat is alleszins loffelijk. Marijntje heeft het echter minder goed getroffen, want hij krijgt elke week maar vier harde guldens in zijn handen. Daar moet hij zijn privé leventje mee fi nancieren. En hij betaalt hiervan ie dere maand ook nog eens 55 cent con tributie voor de bejaardenbond. Nu is het in deze tijd van schaarste op de arbeidsmarkt zelfs voor hoogbe jaarden wel eens mogelijk een paar stuivers bij te verdienen. Op gezette tijden komt uit het dorp in de westhoek van Brabant een vracht auto van een suikerwerken- en confis seriefabriek de binnenplaats van het rustoord oprijden. Dan is er werk aan de winkel. Er moeten grote dozen met lolly's en „spekbrokken" (een taai, spons achtig snoepgoed voor kinderen) in gepakt worden. Het is een heel karwei, maar de aard van het werk is simpel. De oudjes verdienen dan ook maar 75 eentjes voor een hele doos. En hiervan moeten ze van de zusters nog een kwartje afstaan voor de missie. Mis schien hadden ze deze bijverdienste niet nodig als de gemeente wat toe schietelijker was. En dan niet alleen met het zakgeld. Dat de hulpbehoevende bejaarden met de Bijstandswet in de hand aan spraak kunnen maken op een abonne ment van een krant, op betaling van de radiodistributie en op vergoeding van de reiskosten voor een bezoekje aan hun kinderen heeft niemand de oudjes ooit verteld. Het kledinggeld is voor iemand, die graag ieder seizoen wat nieuws wil, Ook bejaarden hebben zakgeldproblemen In nevenstaand artikel wordt aan- bepaald ontoereikend. Honderd gulden in een heel jaar! Maar de gemeente betaalt niet meer. Het komt dan ook voor, dat een bejaarde op een nieuw" kostuum moet wachten tot een van zijn dacht gevraagd voor de hoogst onbe- zaalgenoten het zijne voor een doods- kleed heeft moeten verwisselen. vieaigende gang van zaken in een be- Nu geeft de toelichting op de Alge- jaardentehuis „ergens in West-Bra- mene Bijstandswet geen gespecificeer- bant" De nnrne,, h„* j de opgaaf van het verplichte minimum namen van het tehuis en de aan kledinggeld. Wel wordt in het gemeente, waar het staat, worden niet algemeen - in gemeenten, die de zo- genoemd. Het gaat ons ook niet om genaamde budgetmethode toepassen, c f 3 kledinggeld per persoon per weck tehuis alleen. Wij beschikken over uitgekeerd, hetgeen neerkomt op f 156 aanwijzingen, dat er in meerdere, voor- Nlet^royaal, maar toch 56 procent 1 kleinere gemeenten bejaardentehui- méér dan in de gemeente in kwestie, zen waar soortgelijke problemen waar het Brabantse unificatie-rapport zich voordoen. In vele gevallen zvn waarin acht grote gemeenten algeme- gevauen zyn ne normen hebben vastgelegd blijk- ZXJ herleiden tot een onvoldoende baar nog niet is doorgedrongen. kennis bij het gemeentelijk apparaat Misschien een kwestie van tempo9 7777 Ja, dat zou wel eens waar kunnen zijn. mogelijkheden van de Algemene Vandaar dan, dat eerst afgelopen Bijstandswet. En tot een onvoldoende woensdag de nieuwe regelingen ter toezicht van het Provinciaal Bestuur uitvoering van de Algemene Bijstands- ian net yromnciaai Bestuur. wet onderwerp van bespreking zijn Mnar wat wil men? De desbetreffende geweest in de b. en w. vergaSd-ing. afdeling in Den Bosch (hetzelfde geldt En nu dus maar afwachten of die nieuwe regelingen als voorstel op de "00r Mlddelburg) is door een volstrekt agenda zullen staan bij de eerstvol- onvoldoende „bemanning" niet in staat gende 1 aadsvergadering. verantwoordelijkheid van het Pro- Niet dat de raadsleden er om zitten vinciaal Bestuur op dit punt waar te te springen. Die hebben na drie maan- den Bijstandswet hun mond er nog mal<en- niet over opengedaan. Maar we maken De bejaarden begrijpen dit alles niet. ons wei zorgen over Marjjntje. Hy is Zij mopperen wat onder elkaar. Wei- Hinge. !f eens vo"r' h'i nigen schijnen hen te horen. zyn 86e verjaardag op 12 juli a.s. niet meer zou halen. Dan zit h(j in de Wordt het geen tijd, dat deze „«er- hemel nog te piekeren, waarom h(j hier geten groep" wat meer aandacht krijgt beneden maar vier gulden zakgeld in het sociaal paradijs, dat Nederland heeft gekregen. heet te zijn? U maakt kennis mei de KLM-serviceen een paar uur later verkent U een nieuwe wereld. Vakantie vieren in het zuiden? Prachtig, alleen jammer dat de reis vaak dagen van Uw kostelijke vakantie opslokt. Afmattende dagen op overvolle wegen met 's avonds gezoek naar een geschikt hotel. Sla dit jaar die reis naar vakantieland over: vlieg! Aan boord van een KLM DC-8 jet of Electra II propjet laat U zich wat ver wennen en even later maakt U al Uw eerste zonnige strand wandeling. Uw hotel heet U welkom met een gastvrij maal; Uw kamer is al voor U in gereedheid gebracht. Heerlijke dagen breken aan. Vol vrijheid en zonneschijn. Geniet maar! Nergens hoeft U zich zorgen over te maken. Met alle gegevens in de hand hebt U van tevoren Uw reis uitgestippeld en alle rompslomp aan het reisbureau gelaten. Aan alles is gedacht, voor alles is gezorgd: KLM-vliegreis, Uw hotel of pension en maaltijden. Wat is het bijzondere van een vliegvakanties organiseren, kiezen de KLM ité-vliegvakantie per KLM? omdat u veili§> ultramodern materiaal en gulle service op prijs stelt. Met dezelfde Alleen het merk Ité geeft U de kieskeurigheid zoeken zij een betrouwbaar zekerheid, dat U met Uw vakan- hotel of pension voor U uit en keuren de tie per KLM reist. Met de aller- maaltijden. Met een Ité hebt U de zeker- nieuwste vliegtuigen van de grote heid, dat Uw vakantie precies naar wens KLM-vloot: per DC-8 jet of Electra II verloopt. Dit jaar bieden de reisbureaus propjet. De grote reisbureaus, die de Ité- weer honderden Ité-mogelijkeden naar 15 Dagen Turkije van f 1343: tot f 1795: Richt Uw blik eens naar het sprookjes achtige Oosten: naar Turkije. Een 15- daagse vakantie met vol pension in Istan- tientallen landen. Hier volgen een paar voorbeelden. 10 Dagen Noord-Joegoslavië van f327: tot f392: Joegoslavië wordt steeds meer een geliefd vakantieland. Gaat U dit jaar bijvoorbeeld eens naar Porec, een schilderachtig stadje dat 25 eeuwen geleden werd gesticht en nu een van de belangrijkste badplaatsjes aan de Joegoslavische kust is. Per KLM maar twee uur ver... En inclusief verblijf en maal tijden al vanaf 327.-. 15 Dagen Tunesië van f 726: tot f 1125: Gelegen rond een blauwe baai ligt Tunis. Het kan 15 dagen lang Uw vakantiestad zijn voor ƒ726.-, alles inbegrepen. Of U kunt het antieke Carthago bezoeken, het paradijselijke eiland Djerba ontdekken, tot rust komen in romantische oases... Een Ité naar Tunesië heeft 1001 vakantie verrassingen! boel, vlak bij de gouden zandstranden van de Bosporus, kost ƒ1343.-. Of kies een 15-daagse rondreis voor 1795.-, ver blijf in eerste klas hotels en alle maaltijden inbegrepen. WendUvoorde verzorging van een Hé-vliegvakantie uitsluitend tot een erkend passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U volop inlichtingen, documentatie en adviezen kan geven. Informeer nu de keuze nog het grootst is.

de Stem | 1965 | | pagina 15