HOUT 1965 PELIKAAN VAN DIJK Van aanwas tot bouwterrein Geleidewerken Volkerak dicht Zoomweg 1908 JjfjË"M Volgend jaar open voor scheepvaart arsene lupin gentleman- inbreker DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 APRIL 1965 18 edrijf officieel CHTEN Kritiek van N.O.V.: Leerlingenschaal kleuteronderwijs veel te hoog Amerikaan vierde 118e verjaardag rOVCn van 21 FSHELLj en 14 d. v.a. 14 april 4x eek, vanaf 280 18 d. v.a. 13 april, 4x per l, vanaf 535 .a. 17 april, elke maandag 150 en 30-4—31-8 en 30-9 715 ?en 7-5, 4-6. 2-7 en 27-8 685 Sen v.a. 12-5 elke maand 470 elke 14 d. 435 Sen v.a. 18-5 Sen v.a. 25-5 Sen v.a. 25-5 Sen v.a. 26.5 Sen v.a. 27-5 gen v.a. 18-6 elke 14 d. 385 elke 14 d. 385 elke 14 d. 350 elke 14 d. 360 elke week 190 aagse reizen vanaf 80 programma 1965 waarin u ook aantreft op aanvraag gratis toe. vagens met bar-frigidaire-toilet, re fauteuils, etc. Bekwame leiding rOERING CENTRALE T 40-42 EINDHOVEN -25025 24930 64723 V.O.R. en Ned. Reiskamer '.ETER VERZORGDE REIZEN ourdes (vertrek ni, 11, 18 juli, 9 aug.) ar ijs ierlandenreis iarz ijn - Moezel :hwarzwald ifel ifel uxemburg ifel 190,- 109,- 145,- 146,- 165,- 178,- 137,50 110,- 91,- 52,- e donderdag, zaterdag en k aan KEUKENHOF, april naar ANTWERPEN. E REISGIDS BIJ 2250. Relik 8. Van Hooft, eüs. Willemstraat 13, /isker, Terheijden. 229 BREDA BOUW VOLKERAKSLUIZEN STAAT ONDER HOOGSPANNING Zelfs Surinamers werken Kier mee. Een zware bulldozer maakt hier de bouwput achter de sluis- kolken weer dicht. Inkijk in een der sluiskolken, de rechtse vanaf de zuidkant gezien. Over de kolk komt een tweedelige beweegbare brug. Links de boven bouw van de vaste brug over de tweede sluiskolk. Kijkje vanaf het zandlichaam aan de zijde van het af te sluiten Volkerak. De meest linkse opening onder de vaste brug kan t.z.t. wor ded gebruikt om er de derde sluis te bouwen. 'y/wyww". Hier het punt waar de Zoom- weg aan de Kraaiendijk onder de gemeente Fijnaart en Heijningen het polderlandschap zal gaan door kruisen in de richting Dinteloord. Op het moment dat we deze joto namen waren landmeters bezig het tracé uit te zetten. (Van een onzer medewerkers) WILLEMSTAD Op de werken voor de Volkeraksluizen heerst momenteel hoogspanning. Streven is vóór de bouwvakvakantie van dit jaar twee de helft juli zover met deze werken gereed te komen, dat water kan wor den ingezet. De basculesluizen en brug, die moeten worden ingevaren, kunnen dan in de tweede helft van dit jaar worden geplaatst. Medio volgend jaar zouden de slui zen gereed moeten zijn om de scheep vaart er door te leiden. Daarmee kan dan meteen de slotfase n.l. het afslui ten van het Volkerak tussen Brabant en het eiland Overflakkee worden in gezet. De wijze, waarop dit zal ge schieden, is thans nog onderwerp van studie. De gedachte gaat wel uit naar een afsluiting met caissons, zoals het Veersegat. Voor [iet Volkerak zullen echter 5 caisons méér moeten worden ingezet. Dat er ln een zo snel tempo wordt gewerkt om tijdig gereed te komen bleek ons wel bij het bezoek, dat we aan de werken brachten. Over 'het enorme bouwterrein verspreid z(jn ver schillende aannemersfirma's werkzaam leder aan een verschillende opdracht. Het totaal van die opdrachten vormt de bouw van de sluizen in het Vol kerak. Zelfs de bouw van twee wo ningen voor het bedieningspersoneel van de sluizen in aanbouw valt daar onder. De aanwassen van het Volkerak - het zogenaamde Malta - zijn in enke le jaren veranderd in een enorm bouw terrein. Momenteel wordt 20 a 25 ha laag gelegen terrein opgespoten met 150.000 m3 grond. Een bijkomend werk, dat noodzakelijk werd door de gewijzig de plannen rondom de Volkerakslui- zen, voor wat de bebouwing betreft De grond wordt gewonnen aan de west zijde van de thans in aanbouw zijnde sluizen. De daar ontstaande put wordt t.z.t. de bouwput voor een derde sluis, indien de toename van de scheepvaart in de Antwerpen-Rijnverbinding daar om zou vragen. De bouw van het enorme betonske- let, dat het sluizen- en brugcomplex omvat, gaat sinds eind 1962 gestaag door. De 600 meter lange beton-dam- wand is nagenoeg gereed. De boven bouw van de sluizen, waarop tevens een 32 meter brede beton-brug (zes- baans) komt te rusten nadert zijn vol tooiing. De twee sluizen hebben elk een breedte van 24.10 m en een drem peldiepte van 6.25 N.A.P. De schut- kolken liggen nog 1.25 meter dieper. De vloer van de sluizen heeft een dik te variërend van 2,5 tot 3.10 meter. Het aantal te verwerken kubieke me ters beton bedraagt in totaal 170.000, terwijl 16 miljoen kilogram bewape- ningsstaal zal zijn verwerkt. Dezer dagen zal door de firma Man nesman begonnen worden met het uitvoeren van de zogenaamde gelei dewerken in het ongeveer 4 km lange kanaal waarin de sluizen zijn gebouwd. Die geleidewerken bestaan uit trech ters, die aan weerszijden van de sluizen worden gebouwd. Bij deze bouw zal gebruik worden gemaakt van de nieuwste vindingen op dit gebied n.l. een net van stalen buizen. Deze vor men als het ware de vangrail in het kanaal om de schepen op de juiste manier in de schutsluizen te loodsen. Alleen reeds deze geleidewerken vra gen 15 miljoen gulden. Daarnaast zal er nog eens 15 miljoen aan werken moeten worden uitgevoerd alvorens het kanaal en de schutsluizen voor de scheepvaart kunnen worden openge steld. De eerste fase van afwerking van dit miljoenenobject hoopt ir. G. Swier met zijn staf nog voor de bouw vakvakantie van dit jaar af te sluiten. De betonwerken moeten dan zover zijn gevorderd, dat de dijk aan de noord zijde van de bouwput kan worden doorgestoken. Hierdoor komt dan een open verbinding tussen het Hollands Diep en de sluiswerken tot stand. De ze is nodig voor het invaren van de enorme bascule-deuren enz., die de enorme schutsluizen moeten afsluiten. Deze laatste fase van afwerking zal ongeveer een jaar vragen. Gepland is, dat in de tweede helft van 1966 de scheepvaart via het gegraven ka naal en de gebouwde sluizen zal kunnen worden geleid. Ook de brug over de sluizen zal rondom dat tijd stip gereed zijn en eventueel voor lo kaal verkeer kunnen worden openge steld. AIS laatste gedeelte van de Delta werken rondom Willemstad zal het di ten van het Volkerak worden uitge voerd. De Deltadienst heeft dit object thans in studie voor wat betreft de wijze waarop deze dichting zal geschie den. Er kunnen voor deze afsluiting twee methoden worden gevolgd, n.l. middels een kabelbaan, zoals bij de Grevelingendam, en middels caissons zoals bij het Veersegat. De beslissing daaromtrent is nog niet gevallen. De kosten liggen ong. in dezelfde orde van grootte. Voor dichting middels een ka belbaan is de bouw van een steun punt midden in de rivier noodzake lijk. Dit vraagt heel wat tijd van voor bereiding. Bij gebruik van caissons kan de tijd van voorbereiding veel kor ter zijn. Dit voordeel van tijdwinst zal vermoedelijk wel van doorslaande be tekenis zijn voor de methode van cais sonsluiting. Daarbij zal gebruik wor den gemaakt van hetzelfde type als bij de afsluiting van het Veersegat. Daar waren 7 caissons nodig, voor het Volkerak moeten 12 caissons wor den ingezet. De sterke stroming in het Volkerak maakt de afsluiting van dit binnenwater tussen Brabant en Overflakkee tot een zeer spectaculair werk. Het gereedkomen van de Gre velingendam zal deze stroming slechts in geringe mate beinvloeden. In orde van grootte van de afslui tingen komt dit Volkerak-project op de derde plaats, n.l. na de Ooster- schelde en het Brouwershavensegat, Tot de afsluiting van de Oosterschel- de (in 1978 gedacht) moet de scheep vaart op het Volkerak nog rekening houden met eb- en vloedstanden en een verval in de rivier van ongeveer anderhalve meter meer dan thans. Bij het ontwerpen van de schutsluizen na bij Willemstad is gepland op een zo groot mogelijke capaciteit voor deze sluizen. Het zogenaamde op getij va ren van de schepen zal voor de eerste 12 jaren een wisselende drukte bij de ze sluizen tot gevolg hebben. Na het afsluiten van de Oosterschelde zal de vaart niet meer van het getij afhanke lijk zijn, zodat een meer regelmatige doorvaart bij deze sluizen wordt ver kregen. Aan weerszijden van de sluiswerken bevindt zich thans op het niveau van de brug over de sluizen een zand lichaam waarop die brug wordt aan gesloten. Aan de zuid-oostkant is dit zandlichaam reeds 'n heel eind door getrokken. Het vormt de ondergrond voor de aan te leggen Zoomweg rich ting België. Het zandlichaam aan de noordwestkant krijgt bij de afsluiting van het Volkerak aansluiting met het verkeersplein wat thans reeds verbin ding biedt met de brug over het Ha ringvliet richting Rotterdam en ver binding geeft met het eiland Goeree en Overflakkee. De afsluiting van het Volkerak moet volgens planning in de loop van 1968 gereedkomen. (Advertentie) P- v: Boven op het hoge zandlichaam naast het af te sluiten Volkerak prijkt deze paal. Hij werd er ge plaatst even voor H.M. de Konin gin vorig jaar een werkbezoek bracht aan de Deltawerken. In 1968 zal de afstand voor Zierikzee wel kloppen. Voor Rotterdam hopelijk mits de kunstwerken in de nieuw geprojecteerde zesbaansweg dan gereed zijn. Voor Antwerpen zal voorlopig nog wel „een straatje om" moeten worden gereden, want de Zoomweg zal dan nog niet ver der gevorderd zijn dan tot de Mo lendijk te Dinteloord. ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN, BEEKBERGEM, (ANP) staatssre- Cretans Grosheide van O. K. en W. onttrekt zich aan de verplichting tot een duidelijke uitspraak over de huidige leer lingenschaal voor het kleuteronderwijs, aldus mej. M. A. Weijer, voorzitster van groep kleuteronderwijs van de N.O.V. De schaal is met veertig vol gens mej. Weijer veel te hoog. ,,ln al le opzichten", wil de staatssecretaris zich zijn voordeel over het ANOF (Al gemene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie) rapport terzake voorbehouden. ..Wij zouden nu graag een staatssecre taris hebben en nog liever een minis ter, die het onderwijs onder zijn hoede nam en die met de A.N.O.F. zou dur ven praten over het in de Tweede Ka mer zo vaak aangehaalde ANOF-rapport. Mej. Weijer kon geen cijfer voor de optimale grootte van de kleuterklas noe^ men. maar zij wees erop, dat hoe klei ner de klas is, hoe meer (noodzakelijke) persoonlijke aandacht elk kind kan krij- £®n", stelde ook dat de hoofdenmarge bij het kleuteronderwijs nog te laag is. Daarover wordt allang geklaagd. Tenslot te pleitte zij voor een soepele overgang van kleuterschool naar lagere school. TENNESSEE, (UPD De neger Joe Sims in Bluff CityTennessee, vermoe delijk de oudste Amerikaan, is deze week 118 jaar geworden. Joe Sims verklaarde tegenover de pers, dat hij zich uitste kend voelde en uitzag naar zijn volgende verjaardag. Met zijn geheugen gaat het niet meer zo best. Jo zei: Ik ben nu al zo lang op de aarde, dat ik niet eenL ™.eeI. weet hoe lanê ik al woon in Bluff City. Ik houd de tijd niet hij. en ^aat d® tijd voor wat ie is. Officiële documenten tonen aan dat Joe Sims is geboren in Sullivan County in Tennessee in 1347. /-x- 5) Achterdochtig en zwijgzaam als hij was, had hij zijn knechts niet in ver trouwen durven nemen omdat hun toewijding hem niet bestand leek te gen iedere beproeving. Toch had hij er voor de eerste keer sinds jaren behoefte aan om te praten en raad in te winnen. Hij hoopte er. in de steek gelaten door de justitie van zijn land, niet meer op om zich te verdedigen met eigen middelen, en hij stond op het punt om naar Pa rijs te gaan en de hulp in te roepen van een oude detective. TWEE DAGEN gingen er voorbij- De derde dag trilde hij van vreug de toen hij zijn kranten las. De ..Réveil van Caudebec" publiceerde het volgende krantebericht: .„Wij hebben het genoegen om al bijna drie weken lang binnen onze muren te huisvesten, de hoofdin specteur Ganimard, een van de oudgedienden van de Süreté. Mon sieur Ganimard. die sedert de ar restatie van Arsène Lupin, zijn laatste prestatie, een Europese re putatie geniet, rust uit van zijn langdurige vermoeienissen en houdt zich bezig met hengelen." Ganimard! Dat was juist de bond- i genoot die baron Cahorn zocht! Wie zou beter de plannen van Lupin we ten te verijdelen dan de slimme en geduldige Ganimard? De baron aarzelde niet. Het is zes kilometer van het kasteel naar het stadje Caudebec. Hij legde ze in een lichte pas af als een man die opge wonden is door de hoop op redding. Na enkele vruchteloze pogingen om het adres van de hoofdinspecteur te weten te komen, begaf hij zich naar het kantoor van de Réveil, dat mid den op de kade lag Hij vond daar de redacteur van hét krantebericht, die naar het venster lopend uitriep: .Ganimard? Maar die moet u tegen komen langs de kade met de hengel in de hand. Daar hebben wij kennis gemaakt en daar heb ik toevallig zijn naam gelezen die gegraveerd is in zijn hengelstok. Dat is hij, dat oude mannetje dat u daar beneden ziet, onder de bomen van de wandel weg." „In een lange jas en met een stro hoed op?" Precies! Een eigenaardig type dat niet veel zegt en nogal stuurs is." Vijf minuten later sprak de baron de beroemde Ganimard aan, stelde zich voor en probeerde een gesprek met hem aan te knopen. Toen hij daar niet in slaagde, begon hij openlijk over de kwestie en legde hij zijn geval uit. De andere luisterde onbeweeglijk zon der de vis waar hij het op gemunt had, uit het oog te verliezen, keerde zich toen naar hem toe, bekeek hem van top tot teen met een blik van medelijden en zei: Monsieur, het is niet de gewoonte dat men de mensen die men beroven wil. van tevoren inlicht. En Arsène Lupin speciaal haalt zulke domme dingen niet uit." „Toch: Gelooft u maar, meneer, dat, als ik er ook maar enigszins aan twijfel de, het plezier om die dierbare Lupin er n<pg eens in te laten lopen, het van iedere andere overweging zou winnen. Maar ongelukkigerwijze zit die jongeman achter slot en grendel." „Als hij nu eens ontsnapt?" „Men ontsnapt niet uit de Santé." „Maar hij „Net zo min als een ander." ,,Toch „Als hij dan ontsnapt, des te beter, dan krijg ik hem wel opnieuw. Slaapt u intussen maar rustig en schrik nu niet langer deze vis af." LJET GESPREK was geëindigd. De 1 baron ging, wat gerustgesteld door de zorgeloosheid van Ganimard naar huis terug. Hij keek de sloten na, be spioneerde de knechts en er verlie pen achtenveertig uur waarin hij bij na begon te geloven dat zijn angst per slot van rekening, maar onge grond was. Nee, eigenlijk licht men de mensen die men wil beroven niet van tevoren in, juist zoals Ganimard gezegd had De datum naderde. Dinsdagmorgen, daags voor de 27e, was er niets bij zonders. Maar om drie uur belde er een jongetje. Hij bracht een telegram: Opnieuw was hij gek van angst, zo erg zelfs, dat hij zich afvroeg of hij maar niet voor de eisen van Arsène Lupm zou zwichten. Hij rende naar Caudebec. Ganimard was op dezelfde plaats aan het vis sen en zat op een klapstoeltje. Zon- T?"1 te ze2&en> gaf hij hem het telegram. Geen enkel pak op hei station van van Batignolles. Maak alles voor morgen gereed. j Arsène 'w dan nog? zei de inspecteur. ..Wat dan nog? Maar het gaat mor^ gen gebeuren!" „Wat?" Ganimard legde zijn lijntje neer, draaide zich naar hem toe en met zijn armen voor zijn borst gekruist, zei hij ongeduldig: „Gelooft u nu echt dat ik me zal bezighouden met zo'n stomme ge schiedenis?" „Welke vergoeding vraagt u om de nacht van 27 op 28 september op het kasteel door te brengen?" ,,Geen cent en laat me met rust." „Stel zelf het bedrag vas, ik ben rijk, heel erg rijk." Het lompe aanbod bracht Ganimard van zijn stuk en hij zei wat kalmer: „Ik ben hier met vakantie en ik heb niet het recht om mij te mengen „Niemand zal het weten. Ik beloof te zwijgen, wat er ook gebeurt." „Maar er zal niets gebeuren." „Drieduizend franc, neemt u daar genoegen mee?" De inspecteur nam een snuifje, dacht na en liet zich ontvallen: „Goed dan, maar ik moet u eerlijk ceggen dat het geld weggesmeten is." „Dat kan me niet schelen." „In dat gevalEn dan, weet je Eigenlijk ooit met die duivel van Lu- pin! Hij moet een hele bende tot zijn beschikking hebbenKunt u van uw personeel op aan?" „Natuurlijk. „Laten we maar niet op hen reke nen. Ik zal twee flinke vrienden van me per telegram op de hoogte stel len, daar kunnen we beter van op aan.... En nu moet u ervan door, want men moet ons niet samen zien. Tot morgen rond negen uur." HE VOLGENDE dag, datum vast gesteld door Arsène Lupin, haal de baron Cahorn zijn wapenrusting van de muur, poetste zijn wapens en liep rond in de omgeving van Mala- QUis. Er kwam hem niets verdacht voor. 's Avonds om half negen stuurde hij zijn knechts weg. Zij woonden in een vleugel met uitzicht op de weg maar wat achteraf en helemaal aan het einde van het kasteel. Toen hij een maal alleen was, opende hij zachtjes de vier poorten. Een ogenblik later hoorde hij stappen die naderbij kwa men. Ganimard stelde zijn twee hel pers voor, grote stevig kerels met een stierenek en sterke handen en daarna vroeg hij enige uitleg. Nadat hij zich op de hoogte gesteld had van de ligging van verblijven, sloot hij zorgvuldig en barricadeerde hij alle uitgangen waardoor men toegang had tot de bedreigde zalen. Hij inspecteer de de muren, lichtte de wandtapijten op en zette tenslotte zijn agenten op hun post in de middengang. „Geen stommiteiten, begrepen? We zijn hier niet om te slapen. Bij het minste onraad moet je de ramen die op het plein uitzien openen en mij roepen. Houdt ook de kant van het water in de gaten. Tien meter steile rotswand schrikt duivels van hun for maat niet af." Hij sloot hen op, nam de sleutels mee en zei tegen de baron: „En nu op onze post."

de Stem | 1965 | | pagina 11