urgse teld Opening Grevelingendam was meer feestelijk dan officieel Mr. II. Rijpstra jaar burgemeester Slachtoffers van verkeers- ongeval ten grave gedragen modern Broeder Justinus werd pauselijk onderscheiden Bredanaar adviseur van W esterschei dekruising" a&bla3 pc jrtctn F. van Kleunen 25 jaar bij waterschap Aanvaringen op de Schelde „Oud Zeeland55 tegen de „rest55 i'ebou w DG WATER Vandaag Morgen Dat helpt! menthol dropjes! Bescheiden Terneusens feeslje Reputatie Huldiging te Kattendijke Mr. dr. Mes: niet bang voor zuig kracht uit Zuid-Holland Bruisend Beschouwingen DROEFENIS..... Nieuwe lijd Zeeuwse griffier in raad voor territoriale decentralisatie Onbewoonbaar... Veiligheid KLOOSTERZANDE BETUIGDE DEELNEMING Afscheid van dr. Van Doorne op 26 mei Maandagmorgen eerste exportveiling van sla te Kapelle-Biezelinge Vlethal: „Gevangenisoproer" 5-5-3? Kabinet-Burger Stoelendans :1de de commissie vast, strateur een zuiver za- g heeft aangenomen en nlijke antipatie heeft ge it zo al de basis tot sa- oor dit incident mocht het bestuur dit niet be ten aan tekortkomingen trateur. ur Van Essen is ondangs e getreden. Uit betrouw- nemen wij. dat de sfeer jepaald niet de juiste is, troversen bestaan tussen ps en de dagelijkse lei- ïool. ïNNEKER ge al ongeveer twee jaren 2k en Lewedorp werkzaam cent Lewedorp in de per- Dorzitter de heer De Jonge actieve voorvechter voor Kruiswerk. In die twaalf ifdeling bestaat en mede door de heer De Jonge, een bloeiende Wit-Gele- ,g in Lewedorp tot ideaal (Advertentie) ;erdag 3 april: Hansweert ïur, Terneuzen 3.18 en 15.4b n 2.47 en 15.09 uur, Wemel- 37.10 uur. ur The great escape, 14 j. uur Verg. rijkswaterstaat Suid-Beveland f 20 uur Uitvoering Eupho- Iranje 14 uur Jeugdvoorstel- 20 uur Afd. Goes verg. Ie 20 uur Uitvoering „Dan- »rs" ir Hij kan het niet laten, a.l. ining nieuwe openbare la- G 0 uur Meisjes langs de weg Försterchristel a.l. 20 uur „Belinda" door to- 3t. Paulus .ir Apachen in de aanval, 0 uur Some like it hot, 18 j. uur „Poker" door toneel- mble m 20 uur Alleman, a.l. 0 uur Uitvoering de Rede- 19.30 uur Drei Groschen isjes langs de weg 18 J. Försterchristel a.l. Wóhler 16.30-18 u. receptie eteranenverenigingen Oud- 21 uur Apachen in de aan- 19 en 21 uur Some like it 5N kaal 14,30 uur Staande wip- (K ïen 15 uur Schieting. auis 20 uur Bal voor wieler- in «insvliet 20 uur Muziekcon- im 20 ur Alleman a.l. lAT 15 uur Staande wipschieting N 0 uur De Walkure D(jck 19 30 uur Moordenaar heater 20 uur Tarzan wordt ENT eenzame spookkasteel. 4 ïur Hij kan het niet laten a.l. ater 20 uur Internationaal 20 uur Uitvoering De Rede sgebouw 19.30 uur Jaarverg. ïbank. de 19.30 uur Uitvoering R -k. Oranje 10 uur Verg. VARA 10 uur Verg. A.R.-St«ten- tur The great escape 14 J. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 APRIL 1965 Foto boven Foto onder Het bruidspaar via de Greve- Minister Van Aartsen, midden, lingendam op weg naar een geluk- opent bijgestaan door watergeuzen kige toekomst. de poorten. (Advertentie) /radiator^ Bij uw sigarenwinkelier 50 en 25 cent per doosje (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester mr. H. Rypstra van Terneuzen heeft zijn koperen ambtsjubileum gevierd. Overigens op zeer bescheiden wijze en tijdens een bij eenkomst van de Terneuziense raadsleden en hun dames in de ambtswoning aan de Axelsestraat. De vroede vaderen waren ,.zo maar eens" op de borrel genodigd. Tijdens de bijeenkomst maakte de heer Rijpstra de aanwezigen deelgenoot va-n zijn jubileumgelieimpje dat echter, dank zij de speurzin van het ijverige secreta- riepersoneel en een vroegtijdig berichtje in een regionaal blad, voor de meestcn geen geheim meer bleek te zijn. Burgemeester mr. Rijpstra heeft de af gelopen 12 1/2 jaar beslist niet onbenut voorbij laten gaan. Zijn constructieve, snelle werkwijze, zijn doortastendheid en bekwaamheid kregen al de nodige faam in en vanuit Smilde. Hij bevestigde zyn reputatie in Terneuzen, dat sinds de ge meente in begin I960 werd aangewezen als ontwikkelingskern en sinds de heer Rijpstra er in mei 1960 burgemeester werd. een bijzonder spectaculaire ontwik keling doormaakt. Mr. Rijpstra doet zich in Terneuzen gelden als een harde wer ker. Hij haalt zich wel eens de gramschap van ingezetoen en van andere Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten op de hals, wanneer hij er „weer eens" van heeft doen blijken (Van een onzer verslaggevers) KATTENDIJKE In zijn woning te Kattendijke werd gisteren de heer F J. van Kleunen (61) in de bloemetjes 'ge zet in verband met zijn zilveren ambts jubileum als kantonnier bij het Water schap De Brede Watering van Zuid- Beveland Op de eerste plaats werd de ambitie van de jubilaris geprezen door de ge zworene van het desbetreffende district XI van het Waterschap, de heer J. van dJoIuft w.uit KaPelle' die namens het rnnvoJt beJtuu^ een geschenk onder couvert overhandigde. Mevrouw Van Kleunen kreeg een bloe metje aangeboden. ,„Y*;rdeJ bij de huldiging nog aan wezig de hoofden van de technische en administratieve dienst en vertegenwoor digers van de personeelsvereniging, die een boekwerk gaven. De heer Van Kleu nen assisteert ook wel bij de bediening van het gemaal. (Van een onzer verslaggevers) GREVELINGENDAM Gister middag heeft een meer feestelijke dan officiële opening plaats gehad van de Grevelingendam: de secun daire Deltadam, die Schouwen Dui- veland met Goeree Overflakkee en de randstad verbindt. Mooier weer was niet denkbaar. Het was weer voor het colbertje en de zomerman tel. De opening werd verricht door de demissionaire minister van ver keer en waterstaat mr. J. van Aart sen, die daartoe op de grens van Zeeland en Zuid-Holland een door Zierikzeese hellebaardiers bewaak te groene poort opende. Hij drukte hierna de hand van mr. dr. A. Mes, waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland. Tevoren had de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, gezegd dat, wat er ook met minister van Aartsen zal gebeuren, hij de ge schiedenis zal ingaan als minister-verlos kundige. Eerst heeft hij Goeree-Over- flakkee uit zijn isolement verlost en „zo ongeveer op de kop af negen maanden later" heeft hij hetzelfde met Schouwen- Duiveland gedaan. Vlaggen, muziek, drommen Zeeuwen en Zuidhollanders, die elkaar over df dam tegemoet gelopen waren, schoeps hoorn- en autoclaxonlawaai vormden de bruisende entourage van deze zonnige plechtigheid. De verbinding van Schou- wen-Duiveland met Goeree Overflakkee. twee gemeenschappen die in de afgelo pen eeuwen bijzonder weinig contact met elkaar hebben gehad, werd origineel gesymboliseerd door een ontmoeting op de dam tussen het bruidspaar, waarvan de bruid uit Goeree. en de bruidegom uit Schouwen kwam. Minister van Aartsen bood het bruidspaar als persoonlijk ge schenk een lepeltje met het wapen van Den Haag aan. „Dat er toevallig een ooievaar in het wapen van Den Haag staat, kan ik ook niet helpen", aldus de minister. Nadat de wijdse entourage van de Grevelingendam voor wat de genodig den betreft was verwisseld voor de enigszins waardige sfeer van hotel Mon- dragon in Zierikezee, werden enkele be schouwingen gewijd aan de betekenis van de dam als onderdeel van de Delta werken en als verkeersschakel in de noord-zuid verbinding door Zeeland. Ook de gevolgen van de dam voor Schou- wen-Duiveland werden besproken. Burgemeester mr. F. Dijckmeester van Zierikzee hoopte, dat er na deze ontslui ting nog genoeg plaats op Schouwen voor de Schouwenaars zal overblijven. Hij bood de minister een uit Schouwse klei ge bakken, blauw geglazuurde schaal in de vorm van het vroegere eiland aan. De heer A. Geluk, dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland, bena drukte, dat de aanleg van de Grevelin gendam de eerste fase betekent van de uiteindelijke beveiliging van het al vaak door het water geteisterde eiland. De vei ligheid zal echter tijdelijk achteruit gaan, omdat de opwaaiing van het water ten westen van de dam en de stroomversnel ling en stroomverlegging in het Zijpe, extra-gevaren inhouden. „Het is zaak dubbel attent en waakzaam te zijn", al dus de heer Geluk. In dit verband zei hij, dat het toe te juichen zou zijn wanneer de aanleg van de Oosterscheldedam (in het werkschema klaar in 1978) versneld zou kunnen worden uitgevoerd. Mr. H. RIJPSTRA „koperen" burgemeester. dat naar zijn mening de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zich eerst en voor al dient de manifesteren in de kanaal zone in het algemeen en de gemeente Terneuzen in het bijzonder. Maar nie mand. die hem zijn nimmer aflatend streven, Terneuzien vooruit te helpen, eoht kwalijk kan (en mag) nemen. De heer Rijpstra is overigens de in middels welbekende stellige mening toegedaan, dat heel Zeeuwsch-Vlaande ren van de ontwikkeling van Terneuzen zal profiteren. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gistermorgen, om half zes liep het Griekse schip Persian Cambyses (7081 br. ton), dat op weg was naar Antwerpent op de Nolleplaat ter hoogte van Vlissingen, vast aan de grond op het wrak van de Spyros Arme nkas Een kleine twee uren later kon het, Griekse schip reeds worden vlotge- trokken door de sleepboot Scaldis en het bergingsvaartuig Bruinvis. De Persian Cambyses werd naar de Vlissingse ha ven gebracht voor een nader onderzoek. Het schip zou water maken in de machi nekamer. Het ongeluk gebeurde tijdens een plotseling opkomende mist. In dichte mist zijn voorts op de Schelde bij Antwerpen een Amerikaans en een Liberiaans vrachtschip met el kaar in aanvaring gekomen. Het 10.399 ton metende Amerikaanse schip „Mormaclynx" was op weg naar Rotterdam en de 7.144 ton metende Li beriaan ..Kasterina Samona" was op weg van Gent naar Antwerpen. Het Ame rikaanse schip liep enkele flinke deuken op, doch kon de reis voortzetten. De Liberiaan liep een groot gat op in de romp. BROUWERSHAVEN. Terwijl iedereen op Schouwen-Duiveland blij was om de opening van de Grevelingendam, die het eiland uit zijn isolement heeft verlost, en er overal werd gevlagd, bleek er op de openbare lagere school van Brou wershaven droefenis te heersen. Dit moet althans de indruk zijn ge- weest van voorbijgangers, toen zij de valg van deze school halfstok za gen hangen. Informatie bij het school hoofd wees echter uit, dat de droefe nis niet bij het personeel moest wor den gezocht maar bij de schooljeugd, die de vlag halfstok had laten zak ken, omdat er geen vrijaf was gege ven ter gelegenheid van het Greve- lingendamfeest. gevangen zal zitten tussen twee tolbrug- gen. Hij vroeg om aparte, lagere toltarie ven voor de eilandbewoners. Hij opperde zelfs de suggestie de bruggen met de hulp van het weggeld tolvrij te maken. Minister van Aartsen ging uitvoerig in op de functie van de Grevelingendam in het geheel van de Deltawerken. Hij be nadrukte sterk, dat het experiment met de kabelbaan, ondanks enkele tegensla gen, geslaagd is geweest. De deskundigen hebben er zijns inziens trouwens altijd vertrouwen in gehad. Mr. dr. A. Mes zei, dat de intimiteit van het eiland plaats zal maken voor „de nieuwe tijd". Hij was daar blij om. Hij bleek niet bang te zijn voor een mogelijke zuigkracht op Schouwij vanuit Zuid-Hol land. Wel is het een „hartgrondige en vu rige wens" van het provinciaal bestuur, dat Zierikzee industriekern kan blijven. „Er zijn mogelijkheden hier en men kan de ontwikkelingen aan". Zowel mr. Klaasesz als mr. dr. Mes wezen op het grote belang voor Zuid-Holland en Zee land van een doortrekking van de mid denweg door Zeeland over de Wester- schelde. Beide commissarissen van de koningin maakten voorts min of meer ernstige op merkingen over het verleggen van de pro vinciegrens tussen Zuid-Holland en Zee land naar noord of zuid. Op Goeree Overflakkee gaan wel eens stemmen op voor aansluiting bij Zeeland. Van Zeeland denkt men meer aandacht voor de ontwikkeling van Goeree te krij gen dan van Zuid-Holland. (Van onze pari. redactie) Den Haag Met ingang van 1 april is tot secretaris tevens lid van de raad voor de territoriale decentralisatie be noemd dr. D. van der Wel, griffier van Provinciale Staten van Zeeland. De Raad voor de territoriale decentralisatie heeft tot taak desgevraagd of uit eigen beweging de betrokken minister van ad vies te dienen over zaken betreffende een grotere spreiding van bestuursver- antwoordelijkheid over de lagere terri toriale lichamen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zoals ivii reeds giste ren konden berichten is broeder Justinus van de congregatie van de Broeders van Huybergen te Hulst onderscheiden met het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De pauselijke onderscheiding werd hem opgespeld door pastoor-deken Ant. Koopmans te Hulst tijdens een bijeenkomst in „De Koning van Engeland" bij gelegenheid van het afscheid van broeder Justinus als onderwijzer van de Hulster St.-Willibrordusschool Broeder Justinus is 47 jaren in het onder wijs werkzaam geweest. Bij zijn 40-jarig jubileum werd hij onder scheiden met de erc-medaiUe in goud, verbonden aan de orde van •n GOES Toen de leerlingen van de christelijke u.l.o.-school alhier bij de noodklaslokalen van het voor malig ziekenhuis aan de Oostwal bin nen wilden voor de les, hing er op de deur een bordje met opschrift „Onbewoonbaar". Daarom togen voornamelijk de leerlingen van de eindexamenklassen en massa naar het in aanbouw zijnde nieuwe school gebouw om daar wat rond te lumme len. Tegen half elf arriveerde men weer bij de ncodbarakken en schoof men na de pauze onverstoorbaar in de schoolbanken om de les te volgen. De leraren namen deze aprilmop sportief op. Ze besloten een van de drie gemiste lesuren te schrappen. De twee overige moesten na school tijd worden ingehaald. Ook de leer lingen lieten zich van hun goede zijde zien. Ze woonden de lessen bij zonder te mopperen. De heer Geluk vond het verder een be zwaar, dat Schouwen-Duiveland, wanneer ook de Oosterscheldebrug zal klaar zijn, (Van oreze verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Sinds kort is opgericht de „Combinatie Wes- terscheldekruising", een combina tie waarin samenwerken de N.V. Nederlandse Gasunie en de Water leidingmaatschappij Zeeuws-Vlaan deren. Als adviseur van „de Wes- terscheldekruising" treedt op de heer L. W. Lievens uit Breda. Bij het opstellen der plannen voor het tracé van een gasleidingnet Hilvaren- beek - Sluiskil, welk tracé de Wester- schelde kruist, heeft men ook rekening moeten houden met de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal. Besloten is de gas leiding en de vier waterleidingnetten aan de Brabantse zijde van de Schelde over een lengte van 800 meter op voldoende diepte te leggen om de kruising met dit toekomstige kanaal mogelijk te ma ken. In het geheel van het bouwprogram ma voor 1965 van de n.v. Nederlandse Gasunie is. zoals eerder gemeld, voor zien in de aanleg van een gasleidingnet tussen de sectie Hilvarenbeek en Sluiskil. Dit leidiniggedeelte krijgt een lengte van 100 km en een diameter van 60 cm. en zal aansluiten op de leiding Raven- stein - Hilvarenbeek. Met de aanleg is inmiddels reeds begonnen door een com binatie van de N.V. Verenigde N.B.M.- bedrijven en de Soc'iété Entrepose S.A. Het tracé van dit gasleidingnet kruist de Westerschelde. Als datum is hier voor 21 juni gepland. De constructie van deze kruising, die over een afstand van twee kilometer op Belgisch gebied komt te liggen, zal onder een speciaal con tract worden uitgevoerd. Onderhandelin gen daarover zijn nog gaande, de aan leg van het nieuwe gasleidingnet zal door de n.v. Waterleidingmaatschappij ..Z. Vlaanderen" worden benut om tegelijk ook vier waterleidingen aan te leggen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE/GROENENDIJK Gistermorgen zyn op de r.-k. begraaf plaats te Groenendijk de stoffelijke resten van de heren P. van Kerckhoven, W. Steijns en J. de Waal, die maandag j.l. omkwamen bij een verkeersongeval, dat plaats vond op de weg van Zaamslag naar Terneuzen, begraven. De gemeen schap van Kloosterzande betuigde op waarlijk indrukwekkende wijze haar deelneming met de familieleden van de drie omgekomen ingezetenen. Tijdens de plechtige H. Mis van Requiem, die tevo ren in de parochiekerk van de H. Marti- nus werd opgedragen door pastoor J. B. C. van der Eijnden, was de kerk geheel bezet. Op de begraafplaats bewezen velen de overledenen de laatste eer. De stoet naar de kerk en later die van de kerk naar de begraafplaats werd voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke Harmonie „St.-Caecilia", waarvan de heer De Waal de tambour- maitre was. De drie kisten waren bedol ven onder vele bloemstukken. Onder de vele belangstellenden waren o.m. burgemeester# C. J. van Hootegem van Hontenisse en burgemeester J. van Wijk van Zaamslag, vele leden van de r.k.v.v. Hontenisse, waarvan de heren Van Kerckhoven en Steijns lid waren en van de harmonie, vertegenwoordigers van ve le voetbalverenigingen uit de omgeving en alle personeelsleden van het Aanne mingsbedrijf Van Kerckhoven te Kloos terzande, waarvan de drie overledenen medewerkers waren. De drie zjjn naast elkaar begraven. Aan het graf werd de absoute verricht door pastoor Van der Eijnden. Pastoor J.B.C. van der Eijnden verrichtte de absoute aan het graf. Rechts een gedeelte bloemstukken. van de vele Oranje-Nassau. De foto toont broeder Justinus met zijn twee onderscheidingen rechtsen de ken Koopmanseven nadat die de broeder de onderscheiding had opgespeld. EINDHOVEN Dr. Hub. J. van Doorne zal 26 mei afscheid nemen als president van de raad van bestuur van DAF. Dit zal geschieden in een bijeen komst van het gehele personeel van DAF in de nieuwe thans nog in aan bouw zijnde expeditiehal. Gelijk bekend was het afscheid van dr. Van Doorne, die door zijn broer Wim als president zal worden opgevolgd, aanvankelijk ge dacht op 31 december van het afgelo pen jaar, daags voor de dag waarop „mijnheer Hub" 65 jaar werd. In ver band met diens ziekte kon dit plan toen niet doorgaan. KAPELLE De sla in kassen en wa renhuizen groeit nu hard. De aanvoeren op de Nederlandse groenteveilingen zijn groot. Er is een levendige vraag voor export, vooral naar West-Duitsland en Frankrijk. Goede kwaliteiten zware sla doen rond 20 cent per krop. Ook in Ka pelle-Biezelinge en omgeving zijn ver schillende glastuinders die sla op hun bedrijf hebben. Maandagmorgen om half tien wordt de eerste exportveiling voor sla van dit seizoen in Kapelle gehouden. Er zal nog nader worden bekeken wan neer en hoe laat de volgende exportvei lingen van sla in Kapelle gehouden zul len worden. MIDDELBURG In het kader van de viering van het 40-jarig bestaan van de veteranenclub „Oud Middelburg" wordt zaterdagmiddag om half drie op het Na dorstterrein te Middelburg 'n voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal, samen gesteld uit Oud Zeeuws elftalspelers en een elftal van veteranen dat onder de naam „Rest van Zeeland" als tegenpartij zal fungeren. Met begeleiding van het pijperkorps Ju liana wordt om 2 uur vanaf het Zuster plein vertrokken. De samenstelling der elftallen is als volgt: Oud Zeeuws elftal: Dooms, Schinkel, van Wezel, Verhulst, Barten, Struiwigh, Keulemans, van den Dries, gastspeler Cor van de Gijp, Carol en van Belzen. De rest van Zeeland zal in de volgende samenstelling verschijnen: Versluys, Van der Klink, Luyk, van der Weel, de Kra ker, de Pan, Peeman, Dijkstra, de Groot en de Ruyter. Van 16.30 tot 18 uur recipieert men in zaal Wöhler te Middelburg. De opbrengst van de voetbalwedstrijd is bestemd voor Sport steunt Zonneveld. (VERVOLG VAN PAGINA I) De Zwarte Ruiter had vanaf zijn hoge uitkijkpost alles goed gezien, zei hij. Van der S. zou volgens hem alleen maar aan het jasje van H. getrokken hebben, roepende: „Het is jouw schuld dat hij (de Zwarte Ruiter) daar boven zit". De officier zei: „u was toch bezig de aandacht op uzelf te vestigen?" De Zwarte Ruiter: „Dat was wel no dig ook. Het was er een gruwelijke rot zooi". Hij zei verder heel comfortabel te hebben gezeten, met de benen om de dakspanten geslagen. In zijn requisitoir zei mr. Peijnenburg de tegenspraken in de verklaringen van de getuigen niet te willen negeren, maar ondanks de tegenstrijdigheden meende de officier dat het bewijs wel geleverd was. De adjunct-directeur had in levensgevaar verkeerd. Het gevange nispersoneel dient beschermd te wor den tegen dergelijk doldriest optreden van gedetineerden, zei hij. Raadsman mr. P. Lap meende dat er volstrekt onvoldoende bewijs naar vo ren was gebracht. Hij zou het beter ge vonden hebben als het advies van de directeur-generaal van het gevangenis wezen was opgevolgd geen vervolging in te stellen. Dan was de zaak mis schien buiten de openbaarheid geble- vem De verdediger laakte de sfeer van de Bredase gevangenis in die tijd. (De Zwarte Ruiter en Van der S. zijn thans elders gedetineerd). De rechtbank deed na de zitting di rect uitspraak. Zij verklaarde Van der S. schuldig aan het ten laste gelegde, maar ontsloeg hem, wegens ziekelijke geestesstoringen van «rechtsvervolging en stelde hem ter beschikking van de regering. Mu kabinetformateur Cals zieh- zelf al 51 procent kans van slagen geeft komt langzamerhand het stadi um in zicht, waarin beslist zal moeten worden over de portefeuilleverdeling en de aan te trekken ministers. Dit is een heel moeilijke affaire. Op grond van hetgeen mr. Cals tot dusverre en in korte tijd heeft bereikt, lijkt echter de verwachting gerechtvaardigd, dat hij ook deze problematiek wel de baas zal kunnen. Welke formule zal nu voor de ver deling van de ministersposten worden aangehouden? Gezien de verhoudingen in het parlement ligt het voor de hand te kiezen voor 'n 6 (KVP)- 5 (PvdAj- 2 (AR)-verdeling. Men zou zich ech ter ook kunnen voorstellen, dat de twee grote partijen een gebaar willen ma ken tegenover de AR en akkoord zul len gaan met drie AR-ministerszetels In dat geval zal de KVP wel een veer moeten laten. Wat ons betreft behoeft hiertegen geen onoverkomelijk bezwaar te bestaan mits de vijf overgebleven KVP-portefeuilles in totaal „zwaar der" zijn dan de vijf socialistische. De liefde kan ook in politicis niet van één kant komen. Maar zullen de socialisten bereid zijn dit spel van geven en nemen mee te spelen? In „Het Vrije Volk" heeft mr. J. Burger onlangs een proeve van een kabinet ontvouwd, waarin naar ons gevoel de verhoudingen niet juist zijn weergegeven. [yir. Burger gaat ook uit van de 5-5-3- formule. De voormalige politieke leider der PvdA en succesvol oud-for mateur rekent echter te veel naar zijn eigen kant toe. Men oordele zelf. Voor de KVP reserveert mr. Burger het premierschap (mr. Cals), O. K. en W. (mr. Bot mag dat van Vonde ling?), Volkshuisvesting (drs. Bogaers) Defensie (De Jong) en Financiën (mr. van Campen van de Boerenleenban ken). Voor de PvdA eist mr. Burger op het vice-premierschap plus Verkeer en Waterstaat (dr. Vondeling), Landbouw (ir. Vredeling), Economische Zaken (drs. Nederhorst), Sociale Zaken (Suurhoff) en Justitie (prof. Samkal- den). De Ar tenslotte krijgt toegewe zen Binnenlandse Zaken (Smallen- broek of dr. Bruins Slot). Buitenlandse Zaken (mr. Biesheuvel) en Maatschap pelijk Werk (mej. mr. Rutgers). Achter de heer Suurhoff mag men wellicht een vraagteken zetten maar de overige, door mr. Burger minzaam aanbevolen socialisten zijn ongetwij feld ministeriabel. Dat is het punt dan ook niet. Waar het om gaat is dat de PvdA met drie departementen in de sociaal-economische sector namelijk Landbouw, Economische Zaken en So ciale Zaken en Verkeer en Waterstaat, dat veel zwaarder zal gaan meetellen (dat hopen we althans) in het rege ringsbeleid een onevenredig grote in vloed zou krijgen. Naar onze mening zal Sociale Zaken of Economische Za ken, zo niet aan de KVP dan toch aan de AR moeten toevallen. Bij de portefeuilleverdeling komt ook aan de orde de departementale in deling. Het is echter de vraag of mr. Cals deze kwestie nog ter hand zal ne men. Tenslotte heeft „zijn" kabinet voorlopig slechts twee jaar voor de boeg. Het verlanglijstje is hem even wel bekend: een departement voor de ruimtelijke ordening (drs. Bogaers is daar mordicus tegen), een nieuwe grensafbakening tussen Soc. Zaken, Maatsch. Werk en O. K. en W., een an dere regeling om de behartiging van internationale economische aangele genheden (Ec. Zaken of Buit. Zaken) en een minister voor de Middenstand. men het over de formule eens is geworden (6-5-2 of 5-5-3) komt het aantrekken van de nieuwe ministers. Zal mr. Marijnen terugkeren als pre mier? Het zou velen niet verbazen, als hij het Catshuis zou moeten ontruimen voor de familie Cals. Zijn kansen voor een come back lijken in ieder geval kleiner dan die van de ministers Bo gaers en De Jong. Hun papieren staan hoog genoteerd. Die van mr. Bot heb ben een lagere notering maar de mede deling van mr. Cals, dat zijn voorstel voor een nieuw omroepbestel gebaseerd is op het concept-Bot houdt toch wel de deur van O. K. en W. open voor mr. Bot. Met de overige KVP'ers, die zitting hebben in het kabinet-Marjjnen, dr. Veldkamp en mr. Luns, is het een wat vreemde zaak. Mr. Luns is ongetwij feld de populairste minister in Neder land. Er is echter een duidelijk verschil tussen de waardering voor zijn persoon en werk binnen en buiten het parle ment. Op het Binnenhof kent men zijn grapjes langzamerhand wel. Na vijf tien jaar zou men daar nu wel eens te gen een andere minister van Buiten landse Zaken willen aanpraten. Dr. Veldkamp is 12 1/2 jaar minis ter. Hij is lange tijd bejubeld om zijn omvangrijk oeuvre aan sociale wetge ving. Op het ogenblik lijkt hij wat uit de gratie. Onder mr. Marijnen viel het hem moeilijk in de pas te lopen. Hij opereert graag op eigen gelegenheid. Dat heeft aanleiding gegeven tot fric ties. Voor de katholieke vakbeweging blijft hij overigens DE man voor Soc. Zaken. Heel natdrukkelijk is dat nog eens gesteld in het laatste nummer van het NKV-orgaan „Ruim Zicht". Tot de vertrekkende ministers be hoort ongetwijfeld ook AR-minister Van Aartsen, tot de blijvertjes zijn partijgenoot mr. Biesheuvel. Het is be kend, dat deze wel hogerop wil. Zal hij misschien de nieuwe man worden op Buit. Zaken? Heel interessant is ook de vraag wat dr. Vondeling gaat doen. Hij kan bij wijze van spreken kiezen. Maar als hij in het kabinet gaat zitten is de socia listische fractie haar leider kwijt. De fractie kan dr. Vondeling heel moeilijk missen, evenals trouwens de KVP- fractie voorman Schmelzer en de AR de heer Smallenbroek. En bij het avontuur van een driepartijenkabinet moet men natuurlijk wel zeker zijn van de fracties. Voorlopig heeft mr. Cals nog pro blemen genoeg bij deze stoelendans der departementen.

de Stem | 1965 | | pagina 3