Vakcentrales: Uitkering ineens zit er zeker in DE DAM IS OPEN Premierschap van Cals vrijwel zeker Gedetineerden maakten amok inder daad vol auto matisch in koepel Breda hollenkamp ft. Als ik U was INDESIT wasauto maat INDESIT Vrije boer na fel verzet gearresteerd Noord-Vietnam zou vredes- gesprek willen Journalisten BRT-Frans in staking Specialisten geleidewapens willen weg uit Egypte Minister Luns onmisbaar OOSTERSCHELDEBUUG PAS APRIL '66 KLAAR ROlfULCO AUTOBANDEN GEVANGENISOPROERVOOR RECHTER 3o° c; DAGBLAD VOOR^ZEELAND. IN HEINKENSZAND MITS BAAN IN DE BONDSREPUBLIEK: Psychiatrisch rapport over drie honden Deel van loon DESERTEURS ONDER VLUCHT GEDOOD Noordelijke wind 5 KG. inhoud 896.- kostuums 178.- ging ik vandaag - in ieder geval zo gauw mogelijk - naar C&A Breda. U weet niet wat U ziet. U moet een andere deur binnen en dan komt U in een nieuw gebouw, naast 't oude. Een totaal nieuw huis, groter dan 't oude, prachtig ingericht en met grandioze kollekties. Als ik U was ging ik gauw naar C&A Breda om gezellig te winkelen en extra voordelig te slagen. Su&z&ó! 105» JAARGANG Ne. 24838 Voor Qod, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R li D A 6 2 APRtt 1*65 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor crh-Vlaanrinmn: Hulst. Penstraat 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 260! - OOSTBURG, Nieuwstraa, 41 - telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Gistermiddag om vyf uur hebben drie man van de rijkspolitie een zich heftig verzettende vrije boer uit Heinkenszand gearres teerd. Het betreft hier M. C. R., de voorzitter van de Vrije Boerenorgani- «atie in Heinkenszand. Tegen hem was een arrestatiebevel uitgevaardigd, om dat hy weigerde een boete te betalen die was opgelegd wegens het niet op geven van de zogenaamde mei-inventa risatie. Een van de wachtmeesters van de rijkspolitie te Heinkenszand signaleer de R. gistermiddag bij smid A. B. aan de Stationsweg, met wie hij een repa ratie besprak. De wachtmeester waar schuwde de groepscommandant van de post 's-Heer Arendskerke, die onmid dellijk daarop met de overvalwagen naar Heinkenszand ging. R. verzette zich tijdens zijn arrestatie zo heftig, dat de beide politiemannen hem niet de baas konden worden. Tenslotte werd assistentie ingeroepen van een derde politieman. Na zijn overmeestering werd R. naar het huis van bewaring in Middelburg gebracht. Enkele minuten nadat de overvalwa gen uit Heinkenszand was vertrokken kwam de vrije boer J. K. uit Wemel- dinge met twee van zijn zoons op het strijdtoneel aan. K. is de man die zich onlangs met behulp van zijn vier zoons dusdanig fel tegen arrestatie verzette, dat een heel legertje politiemannen no dig was om hem op de veiling te Ka- pelle in te rekenen. K. en zijn twee zoons waren op waarschuwing van een andere vrije boer ijlings naar Heinkens zand gekomen om R. te ontzetten. Zij kwamen echter net te laat. Gisteravond was K. in Middelburg „om de kwestie met een vriend te bespreken". NEW YORK/PARIJS (U.P.I./Reuter) Noordvietnamese politici zouden, vol gens de New York Times, in particuliere gesprekken te kennen hebben gegeven dat hun regering zal instemmen met het houden van besprekingen over Zuid- oost-Azië. Het gesprek zou echter pas plaats kunnen hebben nadat de Ameri kanen zich uit dit gebied zouden hebben teruggetrokken. De directe interventie van Moskou en Peking ziet Hanoi liever niet, zo zouden de politici hebben laten doorschemeren. Om die reden ook, zou Noord-Vietnam niet willen ingaan op aanbiedingen voor het zenden van „vrij willigers". Russische luchtdoelwapens en Sovjet-personeel zouden echter welkom blijven. Ook president Johnson is bereid tot vredesbesprekingen, echter op voorwaar de dat de communisten voordien hun agressie tegen het zuiden staken. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Ball, gisteren op de NAVO-conferentie in Parijs gezegd. „Amerika zal zich pas uit Zuid-Vietnam terugtrekken als het weet daar zijn taak te hebben vervuld", zo zei Ball. Zestien niet gebonden landen hebben gisteren eveneens in boodschappen aan regerings- en staatshoofden aangedron gen op een vredesconferentie. BRUSSEL (U.P.I.) Ruinl 50 journa listen van de Franstalige dienst der Bel gische Radio- en Televisieomroep zijn gisteren aan hun tweede achtereenvol gende 24-uursstaking begonnen. De stakers, die eerst protesteerden te gen de arbeidstoestanden, de kwaliteit van de programma's en de huns inziens lage salariëring, hebben besloten hun actie ook te richten tegen het wekelijkse nieuwsprogramma „Negen miljoen". Vol gens de stakers is dit programma, dat te voren wordt opgenomen, vertoond tegen de wil van de samenstellers in. DOORDAT HIJ plotseling een weg overstak is de 3-jarige Hugo van Dorp uit vught gisteren aangereden door een auto en daarbij zo ernstig gewond ge raakt dat hij later in een ziekenhuis overleed. IN VLAARDINGEN is het motorschip binnengelopen met aan boord het hik van de 37-jarige kapitein L. W. ^er ub: Papendrecht, die op c.e Noordzee een dodelijke val in een ruim maakte. BREMEN (D.P.A.) Een groot aan tal Duitse raketspecialisten, die in de Egyptische wapenindustrie werken, heeft de laatste tijd pogingen gedaan om naar West-Duitsland terug te keren. Dit heeft de directeur van de „Ver- einigte Flugtechnische Werke" in Bre men. Hans Pascha, gezegd. De terugkeer van de raketspecialis ten is echter afhankelijk van de vraag of hun in de Bondsrepubliek een be hoorlijke functie kan worden aangebo den. Bij de „Vereinigte Flugtechnische Werke" zijn thans geen vacatures. De directeur zei nog te verwachten dat de belangrijkste specialisten niet zullen repatriëren, als hun medewer kers geen werkgelegenheid wordt ge boden. De Westduitse „Junkers Flugzeug- und Motorenwerke A.G." in München deelde mee dat zij raketspecialisten, die in Egypte hebben gewerkt, in dienst (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Deze machtige dam, door een kabelbaan in de Grevelingen opgeworpen, verbindt Schouwen-Duiveland sinds gistermiddag met Goe- ree-Overflakkee. Minister Van Aartsen van Verkeer en Water staat opende in zijn demissio naire staat de grote poort die midden op de dam nog de doorgang versperde, en (sym- bolischer kon het niet), daar ontmoetten 'n Goereese bruid en een Schouwse bruidegom eikaar. Na een verkeringstijd die van pontveren afhankelijk was, konden ze op hun trouw dag elkaar via de vaste grond van de dam tegemoet gaan. In Herkingen is het paartje kort na de officiële opening van dit machtige stuk Deltawerk, in het huwelijk getreden. Hoe de openingsplechtig heid verliep kan men uitvoerig lezen op pag. 3. (Luchtfoto T. Slagboom) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De periode van het „half-open" formeren is voorlopig voor- bü. Formateur Cals en fractieleiders Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA) en Smallenbroek (AR) werken thans in stilte verder aan het regeringsprogram. Dit gesprek wordt vandaag voortgezet. De formateur verwacht, dat pas in de loop van de volgende week de kwestie van de zetelverdeling, de departemen tale indeling en de interdepartementale coördinatie aan de orde zullen komen. De veronderstellingen, die nu op de eerste plaats staan, hebben betrekking op het aantal departementen, dat mr. Cals zal willen aanhouden. Het zijn er thans dertien, maar de heer Cals heeft zich vroeger duidelijk voor een ver mindering uitgesproken. Het lijkt ech ter ondoenlijk een dergelijke forse in greep tot stand te brengen voor een kabinet, dat slechts twee jaar zal zit ten. Deze redenering geldt overigens ook voor een wijziging in de omvang van andere departementen. Vooral aan het departement van O. K. en W. zou wel iets gedaan kunnen worden omdat de P.v.d.A. op dit departement een vinger in de pap wil krijgen. Wanneer minister Bot aanblijft (en daaraan wordt niet getwijfeld) dan is er voor de staatssecretarissen Van de Laar (KVP) en Grosheide (AR), op wier beleid geen woord van kritiek is gehoord, geen reden om op te stappen. Wellicht kan een derde staatssecretaris speciaal met de wetenschappen belast, de P.v.d.A. de gewenste invloed bren gen. Het wordt steeds minder de vraag of formateur Cals zelf de nieuwe premier gaat worden. Hij formeert n.l. op zo danige wyze een kabinet, dat hijzelf de man moet zijn, die verantwoordelyk blijft voor de verdere uitwerking van de hoodflijnen, die in deze dagen ge trokken worden. Een derde belangrijk probleem ligt in de positie van minister Luns. Zeer invloedrijke kringen op het departe ment van Buitenlandse Zaken menen, dat de machtspositie van president De Gaulle in het Europa van de zes alleen reeds door een aftreden van mr. Luns vergroot zou worden. De invloed en het gezag, dat mr. Luns zich in de afge lopen 12,5 jaar heeft verworven, zijn van soms beslissende betekenis geweest in het gevecht voor een verenigd Eu ropa. Hiertegenover wordt opgemerkt, dat het ministerschap in Nederland toch ook geen beroep mag worden. Hoe het zij. bij de verdeling der portefeuilles staat de formateur voor bijzonder moei lijke beslissingen. (Van onze correspondent) TILBURG De drie honden, Plu to, Blackie en Gruno, die in november van het vorig jaar de kleine Anita van Delft hebben aangevallen en die nadien tijdelijk zijn ondergebracht in de kennel van een jachtopziener te Riel, heb ben daar enige tijd geleden bezoek gehad van de Aerdenhoutse kyno- loog F. Heerkens Thijssen. Deze man, kunstenaar en antiquair van beroep, heeft een „psychologisch" rapport over de drie honden uit gebracht, dat straks voor de recht bank van groot gewicht zal zijn. Als namelijk de zaak tegen de eige naar van het driespan dient, zal op basis van o.a. dit rapport moeten worden uitgemaakt of de honden, die in een woeste bui de kleine Anita levensgevaarlijk verwond den, na hun Rielse „detentie" in le ven mogen blijven of afgemaakt zullen worden. Het rapport van de heer Heer kens Thijssen, dat thans bij de rechtbank berust, is een unicum in de geschiedenis van het recht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort be ginnen in de Stichting van de Ar beid de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over een uitkering ineens voor 1965. De drie vakcentrales zijn het er over eens, dat deze uitkering er zeker in zit, vooral door de vrij optimistische gegevens in het de zer dagen gepubliceerde centraal- economisch plan 1965. De werk nemersorganisaties denken aan een uitkering van maximaal 2 procent, die al of niet gekoppeld aan de vakantieuitkeringen, rond 1 juli uitbetaald zou moeten wor den. De werkgevers zijn voorzichtiger. Zij hebben al eerder gewaarschuwd, dat sommige gunstige economische factoren vrij plotseling in het tegendeel kunnen omzwaaien. Bovendien wagen de werk geversorganisaties zich af of deze uit kering ineens over 1965 bij volgende onderhandelingen tot de lonen gerekend kan worden of niet. N.K.V., N.V.V. en C.N.V. hebben gis teren laten weten dat het centraal eco nomisch plan 1965, hoewel naar hun in zichten nog te pessimistisch, in ieder geval optimistisch genoeg is om een uit kering ineens te kunnen verwezenlij ken. De vakcentrales hebben hier al veel eerder op gewezen, toen zij de econo mische prognoses van medio 1964 veel te pessimistisch vonden en niet beant woordend aan de werkelijkheid. Bij de loononderhandelingen einde 1964 heb ben de werknemers aan hun opvattin gen hierover vastgehouden en laten we ten dat zij onherroepelijk met hun uit kering Ineens op tafel zouden komen, wanneer de cijfers inderdaad gunstiger zouden zijn. Op basis van de toen ge maakte afspraken met werkgevers en regering zullen de vakcentrales daar om het overleg openen over, wat zij noemen, een bijzondere uitkering over dit jaar en over de verwerking ervan in de c.a.o.'s. Het overleg zal zo spoedig mogelijk moeten beginnen, omdat de werkne mersorganisaties de bijzondere uitke ring het liefst per 1 juli uitbetaald willen zien. De onderhandelaars rest dan nog maar nauwelyks twee maan den om te proberen tot een akkoord te komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag bij gelegenheid van de opening van de Grevelingendam gezegd over inlichtin gen te beschikken dat de Oosterschelde- brug in april 1966 klaar zal kunnen zyn. Dit is de eerste officiële bevestiging van het reeds lang bestaande vermoeden dat de Oosterscheldebrug, die door de provincie Zeeland wordt gebouwd, niet op tijd (1 januari 1966) in gebruik ge nomen zal kunnen worden. DA NANG Twee Zuidvietnamese deserteurs, die door een vuurpeloton zouden worden gefusilleerd, zijn giste ren doodgeschoten toen zij trachtten te vluchten. De beide mannen trachtten aan hun bewakers te ontsnappen tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de heropening van een brug, die in okto ber door de Yietcong was opgeblazen. De executie van het tweetal had het hoogtepunt van de plechtigheid moeten worden. HELENA RUBINSTEIN, die aan het hoofd stond van de onder dezelfde naam bekende kosmetische industrie, is gisteren op 94-jarige leeftijd in New York overleden. (Advertenties) ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 ■Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot van avond: Aanvankelijk mist en wolkenvel den, maar later doorbrekende zon neschijn, vooral in Zuid- en mid den-Nederland. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. Tem peraturen oplopend van 10 tot 15 graden. Vandaag: zon onder 19,15 uur. Maan onder 19.49 uur. Morgen, zon op 6.12 uur. Maan op 7.08 uur. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Gisteren hebben de koop man G„ berucht geraakt als de Zwarte Ruiter, en de voor een dubbele roof moord veroordeelde N. van der S. uit Sprang-Capelle, opnieuw voor de rech ter gestaan. Van der S. als beklaagde, de Zwarte Ruiter als getuige a dé charge. Van der S. stond terecht op beschul diging van poging tot doodslag subsi diair poging tot zware mishandeling. Achtergrond van dit alles was het „ge- vangenisoproer" dat plaatshad op vrij dagavond 13 december 1963. De Zwarte Ruiter was toen bij wijze van protest in de nok van de Bredase gevangenis- koepel geklommen en Van der S. zou de adjunct-directeur van de gevange nis over de zich tien meter van de grond bevindende balustrade hebben willen duwen. Gisteren namen beide gedetineerden geen blad voor de mond toen het over de toestand in de gevangenis ging. „Die directeur kon geen orde houden, edel achtbare", zei Van der S. „Als anderen wat deden werd er collectief gestraft. Het was er een chaos". „U was dus ontevreden?" vroeg de president, mr. A. F. Stemfoort. Dat vond de verdachte maar zwak uitge drukt en de commissie van toezicht kon in zijn ogen helemaal geen ge nade vinden. „Een wassen neus, anders niets. Grote sigaren roken en helemaal niets doen". Met brede gebaren demonstreerde Van der S., wijzend op het groene hek je: „Als dit de balustrade is, dan heb ik hem er alleen maar zo tegenaan ge duwd. Er kon niets gebeuren want de balustrade is zo sterk dat je hem met tien man nog niet omver krijgt", voeg de de verdachte er aan toe. Toen de president de verdachte het volle pond gegeven had, vroeg een van de rechters: „U hebt toch geroepen: „Ik maak je kapot". Verdachte ontkende dat waarop de officier mr. J. Peijnen- burg uitvier: „Tevoren hebt u toch toe gegeven bedreigingen te hebben geuit". Verdachte zei dat hij alleen maar ge scholden had. hetgeen door het slacht offer, adjunct-directeur H., trouwens werd bevestigd later. Deze verklaarde alleen maar scheldwoorden te hebben gehoord. Over het levensgevaar waarin de ad junct-directeur zou hebben verkeerd, liepen de verklaringen nogal uiteen. Gevangenisarts dr. Hermans en de raadsman van de Zwarte Ruiter, mr. Maeijer, die bezig was de Zwarte Rui ter over te halen uit de nok te komen, selectiekleding waren respectievelijk als getuigen a charge en a décharge opgeroepen. Dr. Hermans antwoordde zeer beslist op de vraag v„an de president of H. in levens gevaar had verkeerd met: „Ja, beslist. Ik dacht die man gaat naar beneden. Ik heb getracht Van der S. van hem af te trekken. Ik werd daarbij geholpen door gedetineerde P. De directeur hing toen met zijn bovenlichaam horizontaal en ruggelings over de reling. H. zelf verklaarde echter dat hij be neden zich de vloer zag. Hij was van achter beet gepakt. De gedetineerde P.. ook opgeroepen als getuige a charge, gaf een uitvoerige demonstratie van het gebeurde en meende dat Van der S. de adjunct-directeur niet over de balu strade wilde duwen. „Ik heb later met hem gepraat", zei P., toen de president hem vroeg waarom hij er zo zeker van was dat Van der S. het toch niet gedaan zou hebben. Mr. Maeijer was heel kort in zijn verklaring. Hij zei: De adjunct-direc teur verkeerde beslist niet in levens gevaar. (VERVOLG OP PAGINA 3) En we zijn er geen dag te vroeg mee. Want deze licht gewicht kostuums zijn ook nu al zeer dragens- waard. In zonnig bekeken grijs en beige. I i AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1