Tito in het nauw door een tijdschrift-artikel WIE VOND DE DODENKAMPEN UIT Ontwapening: nooit gelukt SMAKELIJK ETEN - GEZOND GEZIN Wonen in de keuken of koken in de kamer Kleren maken de man wereldburger Vervolging schiep een morbide folklore Vrede is helaas een uitsonderingstoestand BLEYS - LEIDEN LAMSVLEES TER AFWISSELING perreinigings- :te handeling kan het niet I e DUEL-beurt. 1. igewoon lage De feiten Zhafp broodroosters vanal f.29 75 Statistiek wijst het uit: Tito moest wel HOUTWORM BESTRIJDING Twintigste Amsterdamse Huishoudbeurs SNUFJES van de HUISHOUDBEURS Pleidooi voor gele erwten HERENCONFECTIE uit ALLE WINDSTREKEN - Junior - Waarom zijn MARJOLEIN en ROZEMAREIN stiefkinderen - Volendam - DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG SHTc/ARANTIEM! DIT PRODUKT TEN VOLLE UW VERWACH- EN VOLDOET, BETAALT UNLIGHT U GELD TERUG @1 1 gerubriceerde Ikoop tarief voor laatste adverten- |e in Dagblad De daarop reageren. ers en/of lees- ierlangs afknippen) (Van een medewerker) BELGRADO Zelden is een publikatie in de laatste jaren in Joegoslavië zó ingeslagen als het artikel van Mihajlo Mihajlov in het maandblad „Delo" van februari 1965. Niet alleen de inhoud van het artikel was in hoge mate ver rassend, maar ook de keuze van het tijdstip van publikatie. Terwijl ook in de Joegoslavische pers bijna dagelijks gepolemiseerd werd over het probleem van de mogelijke verjaring van oorlogs misdaden in Duitsland, verscheen als een donderslag bij heldere hemel in een communistisch maandblad een getuigenis, dat de Duitse nazi's hun concentratie kamp-praktijken van de Sovjet- Unie hebben afgekeken. Mihajlov, docent aan een universi teit in Joegoslavië was de vorige zomer met een groep Joegoslavische publicis ten in de Sovjet-Unie. Bij die gelegen heid kon hij veel gegevens controleren, welke hij bij zijn studies over het ont staan en de ontwikkeling van de Sovjet- Unie had vergaard. Hij sprak met vele mensen, kunstenaars, journalisten, we tenschapsmensen, studenten, arbeiders, en zoals hij in „Delo" later schreef „overal moest ik waarnemen dat het thema concentratiekamp op de agenda van de tegenwoordige Sovjetrussische li. teratuur staat." In het tsaristische Rusland van de 19e eeuw is dit thema slechts door één schrijver van naam in één enkel werk behandeld en werden de gevangenissen van Rusland literair vereeuwigd: Fjodor Dostojewski in zijn roman „Aantekenin gen uit een dodenhuis". Mihajlov had onlangs in een in Zagreb verschijnend blad een ophefmakend artikel over Dos tojewski gepubliceerd, in hetwelk hij deze grote schrijver tegenover Sovjet russische critici en historici verdedigde. Dit artikel trok bij zyn publikatie reeds belangstelling en menigeen vreesde, dat Mihajlov aardig op weg was, on heil over zich af te roepen. In zijn laatste artikel in „Delo" van februari 1.L schreef hij o.a.: „Een jaar geleden heeft Nikita Kroestjev verklaard, dat de re dacties der literaire tijdschriften ongeveer 10.000 romansvertel lingen en belevenissen uit con centratiekampen aangeboden kre gen. Dat is niet teveet, als men bedenkt, dat dertig jaren lang ononderbroken 8 tot 12 miljoen mensen naar concentratiekam pen gedeporteerd zijn. Alhoewel over het verschrikkelijke getal, dat Kroestjev genoemd heeft, tot nu toe weinig documenten gepubliceerd werden, beginnen de Sovjetrussische tijdschriften toch steeds meer op de registers der gruwelijkheden van de in quisitie van Philips de Tweede te gelijken. Mihajlov schrijft dan, dat naast de beroemde vertelling van Alexander Sol- schenizyn „Een dag in het leven van Iwan Denisowitsch" de memoires van de legergeneraal A. W. Gorbatow bij zondere belangstelling wekken. Deze me moires, welke in het tijdschrift „Novi Mir" (nrs. 3, 4 en 5, 1964) verschenen, schilderen de gruwelijke belevenissen en het lijden van mensen, die in een con :en- tratiekamp in Siberië mishandeld wer den. Deze memoires - zo zet Mihajlov verder (Advertentie) uiteen - herinneren aan het boek van Iwan Solonjewitsch „Rusland in concen tratiekampen". De auteur was in 1937 uit zo'n kamp in Siberië naar het westen gevlucht. Dit boek is in 1939 in het Servokroatisch vertaald en in Joegosla vië uitgegeven. De toenmalige commu nisten hebben het direct voor „apocrief" gescholden en de auteur beschimpt ais „verrader der arbeidersklasse", „kapi talistische huurling", „fascistische agent" enzovoorts. Mihajlov constateert, dat de Sovjetrussische pers de laatste tijd „steeds minder melding maakt van de fascistische en nationaal-socialistische kampen en vergelijkingen met de Sov jetrussische concentratiekampen ont wijkt. Dat is ook begrijpelijk, want de eerste dodenkampen zijn niet door de Duitsers, maar door de Sovjet opgericht." Dan brengt Mihajlov het volgende be wijs: „In 1921 is in de nabijheid van Archangelsk met de bouw van het eer ste dodenkamp, Holmogor genaamd, begonnen. Dit kamp was uitsluitend voor vernietiging der gevangenen bestemd. Het functioneerde jarenlang. De onlangs in de Sovjet-Unie gerehabiliteerde schrij ver-emigrant Iwan Smeljov schilderde in zijn boekje „de zon der doden" de ont zettende jaren na de burgeroorlog, toen alleen m 1920-1921 op de Krim 120.000 mannen en vrouwen zonder vorm van proces doodgeschoten werden. Nog al tijd vertelt men, hoe toen een zekere Vera Grebejakowa huisgehouden heeft. Vera was een jong meisje. Met eigen handen heeft zij 700 gevangenen gefol terd en daarna gedood". Mihailov vervolgt dan: „Zelfs wat de volkerenmoord aangaat, kan aan Hitler niet de primeur toegekend worden. Voor de tweede wereldoorlog zijn tal loze kleine volkeren uit de grensgebieden van Turkije en Perzië naar N oord-Sïberië ge deporteerd. Ze stierven als vlie gen door koude en ontbering. Het is begrijpelijk, dat geduren de de tweede wereldoorlog tal loze eenheden van het Rode Le ger, bestaande vooral uit Kal- mukken, Tartaren en Tscherke- zen naar de zijde van de Hitleri- aanse misdadigers zijn overgelo pen, omdat zij onder de Sovjets aan grove onderdrukkingsmaat regelen overgeleverd waren". Dezelfde motieven golden voor het overlopen van Don-kozakken naar de gegarandeerd goed VAN PERLSTEIN ROEPER BOSCH N V. POSTBUS 481 - A'OAM (Bijzondere correspondentie) GENèVE Gedurende de afgelopen 5.500 jaar sinds 3.600 v. Chr. heeft de wereld slechts 300 |aar van vrede gekend. Verder zijn er alles bijeen I4.00U oorlogen en oorlogjes gevoerd, waarbij in totaal 3.500.000.000 mensen zijn om' gekomen. Deze gegevens zijn bijeenge bracht door Canadese militaire autori teiten. Verder hebben de Canadese geschied vorsers onthuld dat zich sinds 650 v. Chr. (Advertentie) Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT De gesel der Duitse bezetting schiep, méér dan staatsmanswijs heid, de eenheid van de Joegosla vische staat onder maarschalk Ti to. Nu het steeds duidelijker wordt dat Tito zelf ook geen schone han den heeft, moeten er kunstgrepen worden toegepast. De waarheid is een bijtend zuur. 1.600 bewapeningswedlopen hebben voor gedaan, waarbij het ene land of impe^ rium grotere en betere wapens heeft proberen te maken dan welk ander land ook. Slechts in één op de honderd ge vallen heeft een dergelijke wapenwed loop niet tot een oorlog geleid. De wereld is heden ten dage in de meest omvangrijke en gevaarlijkste be wapeningswedloop in zijn geschiedenis betrokken, wat ondermeer blijkt uit het feit dat één Polariskernduikboot meer vernietigende kracht met zich meevoert dan alle bommen inclusief de twee a- toombommen op Japan, die door alle partijen tijdens de tweede wereldoorlog werden gebruikt. De eerste serieuze ontwapeningsconfe- untie werd van 1899 tot 1907 op in stigatie van tsaar Nicolaas van Rus land in Den Haag gehouden. Twintig landen namen er aan deel. Zij draaide uit op een mislukking. Aan het ontwapeningsgesprek onder auspiciën van de volkenbond, van 1932 tot 1934 namen 59 staten deel. De con ferentie is nooit officieel gesloten, maar de geschiedenis laat zien dat zij wei nig vruchten heeft afgeworpen. Drie jaar geleden is in Genève an dermaal een ontwapeningsconferentie be gonnen, sindsdien is er in feite geen wezenlijke vooruitgang meer geboekt. De ondertekening van het beperkte kern- stopverdrag echter niet door Frank rijk en communistisch China enige jaren gelden kan echter als een stap in de goede richting worden beschouwd. Duitsers en eveneens bij de stichting van het anti-sovjetrussische „Russische bevrijdingsleger'' (R.O.A.) door generaal Wlassow. Hier betreft het een merk waardig geval in de Russische geschie denis, want de kozakken vormden meer dan 300 jaren lang de basis van de Russische staat en waren de meest be trouwbare steun van de tsaar. Onder het Sovjetregiem is deze basis ineen' gestort en de kozakken werden de grim migste vijanden van het Sovjetrussi sche imperialisme. Reeds de hier gereleveerde feiten zijn voldoende om te begrijpen, waarom de Sovjetrussische regering wegens het ar tikel van Mihajlov in Belgrado heeft geprotesteerd en waarom als gevolg daarvan de Joegoslavische regering zich verplicht gezien heeft het betrokken nummer van het maandblad „Delo" in beslag te nemen. Het gevolg is, dat in geheel Joegoslavië naar niets méér na vraag is dan naar exemplaren van „De lo" waarvoor men reeds 5000 dinar be taalt, wat bijna een weekloon van een doorsnee-arbeider is. Buiten de hierboven geciteerde feiten, bevat het artikel van Mihajlov nog een reeks andere opmerkelijke conclusies inzake het tegenwoordige leven in de Sovjet-Unie. Zo vertelt hij, dat de lie deren uit de Russische concentratiekam pen in heel het land verbreid en popu- air zijn. „Deze liederen", schrijft Mi hajlov, „vormen zonder twijfel de op vallendste folkloristische schepping van onze tijd en het is begrijpelijk, dat ze juist in Rusland zijn ontstaan. De concentratiekamptraditie vormde voor tot 12 miljoen mensen de inspiratie bron tot deze bizarre volkspoëzie. Deze liederen zullen nog eeuwen gezongen worden, precies zoals men op de dag van vandaag nog de Russische gevan genisliederen uit de voorbije eeuwen zingt die echter wat hun weemoedige zwaarte en ruwe schoonheid aangaat door de nieuwe volksliederen nog wor den overtroffen." De conclusies van Mihajlov zijn nog opvallender dan de uitlatingen van Mi- lovan Djilas, die er vier en een half jaar celstraf voor kreeg! Het openbaar ministerie in Joegosla vië deed aanvankelijk niet veel om Mihajlov wegens zijn artikel te ver volgen. Door het persoonlijk ingrij pen van Tito werd het wel gedwon gen en zo belandde Mihajlov in de gevangenis. Tito kon niet anders. Want laat hij de zaak op zijn beloop, dan komt ongetwijfeld de dag waarop ook door eigen Joegoslavische schrij vers de gruwelen zullen worden aange klaagd, welkg door Tito's partisanen- benden en zijn geheime politie in en na de oorlog, ja nog geruime tijd na de oorlog tegen de volkeren van Kroa tië, Slovenië, Bosnië en Servië zijn be dreven. Dan zal men schrijven over het massale bloedbad dat in de Batschka Palanka is aangericht, in de gevangen kampen, onder de katholieke en ortho doxe bevolking, in het reusachtige kamp van Gottschee in Slovenië, waar onge veer 100.000 Serven. Kroaten en Slove- nen op bevel zijn vermoord. Dergelijke verhalen uit Joegoslavische pennen zou den dan in het geheel niet meer klop pen met de bloedige verhalen over gru weldaden waarvan zijzelf het slachtof fer heetten geweest te zijn en die sinds de Tweede Wereldoorlog door de Joego slavische communistische propaganda met succes zijn verspreid. Maar de waarheid kan men tenslotte het zwijgen niet opleggen. Tito moest dat zelf wel op de eerste plaats begrijpen. (Advertentie) 20 jaar garantie Een van de 1700 Nederlandse boeren in Nieuw Zeeland die een bestaan vindt in de schapenfokkerij en het vee weidt op de malse weiden van het paradijselijk land.. Hes wat in ons land op het gebied van de voeding iets in de melk te brokkelen heeft of een vinger in de pap, roert lich op de jubileum-Huishoudbeurs, die van 2 tot en met 11 april in het RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden. Niet minder dan 14 of ficiële voorlichtingsin stanties op het gebied van de voeding delen er hun wijsheid uit evenals een tiental instanties op huishoudelijk terrein. Een prachtige groente- en fruittuin zou de bezoe kers tot een vegetarische leefwijze inspireren, wa re het niet, dat het sla- gersbedrijf en zelfs im porteurs van Nieuwzee- lands vlees hun beste beentje voorzetten. In samenwerking met de Peulvruchten Studie Combinatie en het Voor lichtingsbureau van de Voeding werd een kook- wedstrijd georganiseerd, waaraan al vele weken lang honderden huis vrouwen en leraressen en leerlingen van huishoud scholen uit het gehele land werken. Een Cen- touri-vliegvakantie naar Mallorca of Zuid-Slavië is de prijs, die de Huis houdbeurs aan de winna res schenkt! De beste drie finalisten zien hun bekroonde menu's op de beurs geëxposeerd. O makelijk eten komt via de keuken op tafel, en het spreekt aan ook vanzelf, dat er op deze beurs niet alleen aan dacht wordt geschonken aan talloze levensmidde len maar ook aan keu keninrichting en appara tuur, vanaf opbouwmo- gelijkheden, tot aan de complete luxe keuken. De keuken in relatie tot de woonruimte is te zien in drie „opengewerkte" huizen. Ook ten aanzien van woninginrichting worden noviteiten en ver beteringen geëxposeerd. ALS er in een recept gesproken wordt van een „snufje" van dit of van dat, is dat steeds ter verhoging van het aroma. De snufjes van de Huis houdbeurs verhogen de smaak van een rondwan deling, maar ook het ple zier van het huishouden. Wellicht past in uw re cept: het nieuwe soort boven- matras, die een combina tie is van de bekende binnenvering- èn van de even bekende polyether- matras; de kant-en-klaar aardap pelpuree in poedervorm, waarbij een kant-en-klaar champignonsaus: gordijnen van zuiver zij de uit Thailand die zulke gloeiende of tedere kleu ren hebben, en zulk een rijke val, dat de vrouw in de verleiding moet ko men er liever een japon van te maken; tapijten en kleedjes van 100 pet. scheerwol met stevige latex rug die in wafeltjespatroon is ge perst, zodat glijden niet mogelijk is: een tafel die door een druk op de knop op iedere hoogte kan worden gebracht en o.a. zeer ge schikt is voor gehandi capten; aluminium jalouzieën in een bouwpakket, waar de doe-het-zelver voordelig mee uit is; donzen dekbedden met afneembare overtrekken, zoals wij op vakantie in het buitenland zagen, maar beter, want ze zijn langer en breder; boven dien worden zij geleverd in een- en twee-persoons- maten met bijpassende kussenslopen; een f ritessnijder van kunsthars met stalen mes, ook geschikt om groenten in blokjes te snijden; een dubbele toaster, die door een handgreep te veranderen is in een grill, waarin ca. 600 gram vlees gegrilld kan wor den; het snijmachientje, dat allerlei produkten veilig kan snijden, zelfs warm vlees; turfstrooisel, geen novi teit, want het is 5000 jaar oud, maar nieuw in de verpakking die na ge leegd te zijn een depen dance van de vuilnisbak kan worden; synthetische dekens en plaids met alle voordelen vandien, maar zonder de nadelen, want ze zijn anti-statisch; het lancaster gordijn dat met één vinger naar be neden wordt getrokken en automatisch weer oprolt, bijzonder sierlijk door op gestikte gordijnstof. Zolang er lammetjes in de wei dar telen, is er Nederlands lamsvlees te krijgen, een wrede waarheid. Maar zou in andere seizoenen een lamsbout niet smaken? Lamsvlees is hier een veertig jaar geleden tamelijk populair geweest. Daarna verminderde het enthousiasme omdat Frankrijk en Engeland de Hol landse lammeren weghaalden en het vlees ten gevolge daarvan bijzonder duur werd, niet zelden ook minder goed van smaak. Want de slager ver kocht in die dagen nog wel eens imitatie voor echt of, om het anders te zeggen, hij verkocht een overjarig schaap voor lam. Vandaag de dag weten wij weer wat sappig lamsvlees is en dank zij de import uit Nieuw-Zeeland kan de huisvrouw het hele jaar door het beste op tafel zetten. Nieuw-Zeeland is de grootste vleesexporteur en voert alleen al naar Engeland 19 miljoen lammeren uit; maar ook Nederland is geen onbelangrijke afnemer. Toen Abel Tasman als eerste blanke in 1642 op Nieuw-Zeeland landde was er nog geen schaap te bekennen. Die werden pas later ingevoerd en groei den tot een voortreffelijke veestapel door goede fokmethoden en prachtige weiden. Pas in 1882 werd de eerste diep vriesinstallatie geconstrueerd die het mogelijk maakte vlees zo te versche pen dat het in goede staat Europa kon bereiken. Een tot koelschip om gebouwde bark van 17.300 ton maakte De Stichting Goed Wonen heefteen plan gemaakt dat laat zien welke plaats de keuken kan innemen in de woning van nu en van morgen. Hier toe hebben een architecte en een bin- nenhuisarchitecte samen een drietal woningen ontworpen die zijn geëxpo seerd op de Huishoudbeurs: het eerste huis toont de traditionele opvatting van de keuken apart van de kamer. De verbinding bestaat uit een deur. in vele moderne huizen uit een door- geefkast of luik. Zulk een geïsoleer de keuken is te verkiezen in gezinnen waar regelmatig huishoudelijke hulp aanwezig is; en waar de gezinswas in de keuken wordt gedaan. De tweede mogelijkheid is de eet- keuken, zeer geschikt voor grote ge zinnen. In de eetkeuken kunnen al lerlei bezigheden rond de tafel plaats vipden, terwijl de aparte woonkamer beschikbaar blijft voor het ontvangen van visite of voor het kijken naar de t.v., een uitkomst voor ouders die de kinderen niet altijd met de neus op het scherm willen laten zitten. Het derde voorbeeld is de gecom bineerde keuken-woonruimte, slechts geschikt voor een gezin zonder huis houdelijke hulp. Het vraagt een bij zondere aanpassing om te leven in één grote ruimte en men moet kun nen heenstappen over de bezwaren die hier ongetwijfeld aan verbonden zijn. Welke situatie de voorkeur verdient is natuurlijk geheel afhankelijk van de mensen die erin wonen. Gele erwten zijn in ons land be trekkelijk onbekend omdat zij hier tot voor kort niet veel werden ver bouwdWij hadden geen goed ras; het enige, dat van West-Duitse ori. gine was, gaf te geringe opbrengst. Het eerste Nederlandse ras, in 1963 officieel op de lijst geplaatst, is een kweekprodukt uit Hoofddorp en heeft de naam Flavanda gekregen. Flavanda heeft uccet, de teelt er van neemt toe, niet in het minst door de afname van West-Duits- land en Noorwegen. De huisvrou wen maken er daar soep en puree van, maar Nederlandse koks vin den die gerechten niet naar onze smaak. „Dat doen wij beter", von den zij en creëerden recepten die aanbeveling verdienen'. Flavanda (gele) erwtensoep voor 4 personen: 400 g gele erwten, 2 1 water, 300 g mager varkensvlees, 100 g ham, 250 g prei, 250 g uien, 250 g selderijknol, half bosje peterselie, wat bonenkruid zout en peper. Erwten 12 tot 24 uur weken met 10 g zout. In dit water de overige in grediënten koken gedurende een uur. Daarna vlees en ham eruit nemen en de soep zeven. Vlees en ham klein snijden en opnieuw aan de soep toe voegen met de gehakte peterselie en bonenkruid. Indien de soep ais hoofdgerecht wordt gegeven, serveert men er een rauwkostsalade by, gegarneerd met eieren. Roggebrood en tarwebrood maken het gerecht compleet. Als des sert geeft men sinaasappelen. Flavanda (gele) erwtenpuree: 500 g gele erwten, 1.5 1 water. zout. Erwten gaar koken er zeven, e' op smaak brengen met wat koffieroom, zout, peper en andere specerijen en tuinkruiden naar verkiezing. De puree laat zich mooi spuiten en kan gege ven worden bij allerlei vlees-, vis-, kaas-, ei- en groentegerechten. - Wie mannen wil zien, die de titel „Mister World" verdienen moet eens naar de jaarlijkse show van the So ciety Shop in Amsterdam gaan. Daar kan hii de Engelse, Franse en Ne derlandse dressman zien in Ameri kaanse, Deense of Italiaanse pakken, in Schotse stoffen, die in Duitsland ztfn geconfectioneerd of in ontwerpen van Estèrel, die in Zwitserland zijn uitgevoerd. MISS World is de mooiste vrouw van het universum, MISTER World de meest universeel geklede man. De directeur van the Society Shop reist persoonlijk de wereld af om zijn collectie samen te stellen met het doel de Nederlandse heer slank, jeug dig en sportief te kleden, want dat zijn de eisen van vandaag; en hij haalt het beste uit alle windstreken, met een kleine voorkeur voor Enge land want daar komen de prachtige tweeds vandaan en veel in de heren mode is weer terug te brengen tot Engelse ontwerpers. Het gaat met de herenmode als met de damesmode: de vergadering ko-mt heel geleidelijk, maar wel overal ge lijktijdig. Of een kostuum dan ook uit Philadelphia komt dan wel uit Den Haag, het is zeer slank met smalle borstpartij, lange revers, iets langer colbert, maar ook zeer manne lijk, met rechte schouders, veel dub bele knoopsluiting, wat minder nauwe pantalon, die omslagen mag hebben. Het lichtgewicht kostuum, nog steeds en vogue, wordt o.a. meester lijk gebracht door de Amerikanen. Is het een reactie op dat lichtgewicht (het wordt in winkels wel eens met trots in grammen aangeprezen) dat nu stoere, ruige ruitstoffen voor sport- combinaties worden gebracht en in de smaak vallen? Ze geven het van ouds indrukwekkende cachet van de informeel geklede, correcte man, de „countrygentleman"; bruine tinten passen volmaakt bij hem. Bruin zal trouwens een modekleur worden voor alle kostuums, naast donkerblauw en grijs, visgraatweefsels en krijtstrepen. Voor de man die niet schroomt extravagant te zijn staat de interna tionale confectie klaar: epauletten kan hij vinden op sportjassen. maar ook op een keurige, knielange donker blauwe pardessus; op een kameel- kleurige jas met dubbele knoop sluiting; op een sportcolbert met strakke ceintuur die sluit met een gesp. Hij kan caban-achtige jassen vinden die nauwelijks een handbreed langer zijn dan het colbert; een regen jas die sterk getailleerd is door twee strakgetrokken zijceintuurs; een rood- gevoerde zwarte regenjas met pele rine; een getailleerde, met bont ge voerde suede jas met brandebourgs in oud-Russische stijl. Colberts met 4 zakken; een driedelig kostuum met bijpassende jas... Voor junior heeft the Society Shop altijd bijzondere aandacht en het valt daarbij op dat de jongeman tussen 12 en 20 jaar een keurige jongen, wel haast een klassieke meneer gaat wor den. Speciaal de Amerikaanse jongen is bezig hiermee wilde herinneringen aan duizelingwekkende kleren uit te de eerste spannende reis vanuit Port Chalmers waarbij de zeilen herhaal delijk in brand vlogen door de vonken van de stoommachine, die nodig was voor de koelinstallatie. Het diepgevroren Nieuwzeelands lamsvlees van nu is wel wat anders. Moderne onderzoekingen hebben ge leerd hoe dieren met meer vlees en minder vet te fokken. De lammeren groeien snel in het gunstig klimaat, maar de beenderen blijven relatief licht. De controle begint in de wei en eindigt tijdens de reis op het diepvriesschip. „Tegenwoordig is de huisvrouw niet meer gewend vlees in de been te kopen," klaagt een Nieuwzeelander, die in zijn jonge jaren een Hollandse jongen was. „Maar zij moet zich toch van haar moeder herinneren, dat het been de smaak van het vlees verhoogt! Zegt het spreekwoord niet: The closer the bone, the sweeter the meat"? (Hoe dichter bij het been, des te zoeter het vlees!). Onze Nederlandse huisvrouw is de onachtzame stiefmoeder van twee sprookjesachtige wezentjes, vindt de heer Brouwer, hoofd van de experi mentele grootkeuken van het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig On derzoek te Wageningen en jurylid in de kookwedstrijd van de Huishoud beurs. Met Marjoleintje en Rozema- rijntje bedoelt hij tuinkruiden, de vele pittige specerijen en bovendien het scheutje wijn, de lepel room, kortom al die fijne kleinigheden die een ge recht verrukkelijk en een maaltijd tot een feest maken met gesloten porte- monnaie! Het is bekend dat onze beur zen al te graag worden opengemaakt voor suiker en vet, voor snoep en gebak en ook voor gas en eleotra als het gaat om (te lang) koken van groente, waarna het tekort dat wij lij den moet worden aangevuld met vi taminetabletten! Een betere planning bij de inkoop zou veel geld en energie kunnen spa ren, zegt de heer Brouwer, want het blijkt dat de huisvrouw nogal vaak onvoorbereid en ondoordacht gaat in kopen en dan bijvoorbeeld meer con serven koopt dan verstandig is, ofwel de conserven te weinig aanvult met verse groente en fruit. De heer Brouwer pleit voor gezond en lekker koken. Hij weet dat de wer- i kende huisvrouw al zeker weinig tijd overhoudt om zich te wijden aan de kookkunst, maar toch, ook zij kan veel goeds op tafel toveren, als zij l maar acht wil slaan op de voorlich- ting in woord en geschrift; misschien i door nog wat kooklessen te volgen, daarbij vooral lettend op moderne be- j reidingsmethoden. Het is zaak, dat zij de juiste waarde van de voorbereide produkten leert kennen en zich toelegt op verstandig I inkopen. De huisvrouw moet zorgen, dat zij met liefde en plezier kookt, haar man en kinderen hebben er recht op, is de raad, die de heer Brouwer de moderne vrouw op het hart bindt. wissen. Hoe netjes is de Amerikaanse university style waarvan het „ten- way suit" getuigde: een op „tien" manieren te dragen combinatie van omkeerbaar colbert, vest en twee pantalons, van geheel synthetisch materiaal (voor de prijs van 179 gul den). De knickerbocker wordt gepous seerd voor jongens en jongetjes; het zal wel najaar worden voor we ze zien dragen. Maar intussen kunnen de jongetjes „gekleed" zijn in camel col bertjes, licht getailleerd en met diepe zijsplitten; ze kunnen op hun gemak zijn in denim spijkerpakken uit Ame rika. Directeur Dijkstra heeft zich per soonlijk aan het ontwerpen gezet voor de man op vakantie en nu bleef hij eens dicht bij huis. Volen dam en Spakenburg leverden de in spiratie voor baaien hemden waarbij je dan ook een baaien broek kunt dragen, rode kousen en zwarte klompen, een zeilpet of een Volen- dammer muts. De knappe Engelse dressman, bewonderd proto-type van de gentleman, is met zijn rooie nek boven dat grove hemd zonder boord den eerste boer den beste. Zo gezien zou je zeggen: kleren maken de man. Sportief kostuum met vest, drie opgestikte klcpzakken en broek met omslagen in een bruine ruitstof, de originele Schotse District Check (let op grootvaders horloge met ketting), the Society Shop.

de Stem | 1965 | | pagina 35