Vakcentrales morgen bijeen Moeizaam geboom om lievelingsboom Saigon verwacht aanval op Hanoi Cals' kansen nu nóg gunstiger Schooljongens tijdens les door gas bedwelmd hollenkamp Opponenten blijven in oppositie Anti-kraak zorgt voor revolutie Wallace door de knieën OPSCHUDDING IN ROOSENDAALSE SCHOOL' V Bogaers wijst op belang van doorstroming KOSTENBEWUST TV-AKKOORD Bloemen op Schiphol DAGBLAD VOOR ZEELAND Oplossing woningnood Zonnig maar fris Huurbeleid GELUIDSHINDER Ontwikkelingshulp kostuum- vest 105e JAARGANG No. 24856 Voor Ood, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSBAb MAAK-t Ivoa Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) WELLICHT ""DIT" JAAR UITKERING INEENS (Van onze correspondent) TILBURG Tegen een boom langs de Bredaseweg in Tilburg ter hoogte van de Hogeschoollaan hing tot gisteren een kaartje waarop te lezen stond: „Deze boom is eigendom van mevrouw Beyers- Keunen". Dat was een streep door de rekening van de houthakkers, die al weken bezig zijn de bomen rij langs deze weg uit te dunnen, want ook die boom stond op hun lijstje. Nog maller zelfs: de boom staat op een stuk grond, dat in we genplannen is opgenomen. Een van de aan te leggen wegen loopt juist tussen twee villa's door. In verband daarmee werd destijds tussen de eigenaren en de gemeente tot grond- ruiling besloten. Volgens de voor lopige metingen kon de boom met nog een aantal andere, blijven staan. En omdat de familie Beyers bijzonder gesteld was op wat groen rond het huis, werd alles in een notariële akte vastgelegd. Later had de gemeente nog wat grond nodig en ook daarover werd een overeenkomst bereikt. Toen echter het definitieve tracé werd vast gelegd bleek dat de bedoelde boom toch moest sneuvelen. In principe werd daarmee akkoord gegaan, maar de familie Beyers wilde de beslissing daarover pas aan het pa pier zien toevertrouwd wanneer zij op de hoogte was van het bedrag der aanlegbelasting, dat verschul digd is in verband met de aan sluiting op de riolering etc. En om dat die zaak nog niet is geregeld en de familie Beyers herhaalde ma len heeft blijk gegeven niet erg enthousiast te zijn over de nieuwe weg, wordt er gesputterd zo nu en dan. Een paar maal is de Raad van State er al aan te pas gekomen om de gemeente definitief in het gelijk te stellen. Uiteindelijk komt toch alles zoals het moet zijn, maar de familie Beyers geeft zich niet zo maar gewonnen. Vandaar dat kaartje op de toch ten dode op geschreven boom aan de Bredase weg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De doorstroming van grotere naar kleinere en van goedko pere naar duurdere woningen door daarvoor in aanmerking komende ge zinnen en alleenstaanden, is volgens mi nister Bogaers (Volkshuisvesting) van evenveel belang voor het opheffen van de woningnood als alle andere door hem getroffen maatregelen. Hij wil die doorstroming in beweging laten komen door de kwaliteit van de nieuwbouw te verbeteren en door de huren van oude en nieuwe woningen via een nieuwe huurverhoging meer aan elkaar gelijk te maken. Volgens minister Bogaers is uit on derzoekingen gebleken dat niet min der dan 600.000 Nederlandse gezinnen voor doorstroming in aanmerking zou den komen. Als demissionair minister kwam drs. Bogaers gisteren in de Eerste Kamer niet toe aan een brede verdediging of stipulering van zijn beleid. Minister Bogaers kreeg als demissio nair bewindsman, evenals twee weken geleden zijn K.V.P.-collega minister De (Defensie) nogal wat complimen ten te horen. 55.N MASSA klei trof gisteren in Rotterdam de 27-jarige havenarbeider J. Phaff uit de Maasstad, die daardoor ernstig gewond werd en later in een ziekenhuis overleed. EEN TREIN greep gisteren op een on bewaakte overweg in Weesp de 37- K,Iei" Meuleman uit Korten- {1°?.- Het. slachtoffer, dat de knipper- Plaafse 016 gezien, overleed ter Weersverwachting, medegedeeld aS«r,i K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog en zonnig weer met een ma- ge tot vry krachtige wind tussen ya\tA en oost en ongeveer de- gisteren middagtemPeraturen a,s Vandaag: zon onder 19.12 uur. Maan onder 17.17 uur. Ö37rguur 2011 °P UUr' ^aan op Op de foto het huis van mevrouw Beyers en een paar bomen, waar van de linkse het omstreden exemplaar is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overlegor gaan van de drie vakcentrales, N.V.V., N.K.V. en C.N.V., zal morgen vergaderen om een geza- mcnlijk standpunt te formuleren naar aanleiding van de nieuwe prognoses van het Centraal Plan bureau. Deze zeggen, dat Neder landers dit jaar 10 procent meer aan allerlei inkopen zullen beste den dan vorig jaar. Dit ondanks een te verwachten verhoging van het prijspeil met hoogstens 4,5 procent, mits de loonsverhogin gen binnen de afgesproken gren zen blijven. Elders in ons blad komen wij uitvoerig terug op deze prognoses. Het spreekt vanzelf dat de vakcen trales vooral zullen nagaan of deze voorspellingen ruimte openlaten voor een uitkering-ineens aan de werkne mers. Bij het afsluiten van het loon- akkoord in december 1964, dat voor de vakcentrales min of meer teleurstel lend was, werd onder meer overeenge komen dat in de loop van 1965 zou wor den nagegaan of de economische ont wikkeling een grotere loonsverhoging zou toelaten dan in december met name door de werkgevers werd aangenomen. Die extra loonsverhoging zou dan kun nen geschieden in de vorm van een uit kering-ineens. De vakcentrales zullen morgen dus vaststellen, welke verlan gens tijdens het komende overleg in de Stichting van de Arbeid moeten wor den geuit. Voordat het rapport van het C.P.B. verscheen werd al een per centage van 2 genoemd. In de kring van het Nederlands Ka tholiek Werkgevers Verbond, waar men het rapport uiteraard ook nog moet bestuderen, gaf men als voorlopige in druk te kennen, dat kennelijk de pro- duktiestijging groter is geweest dan men in eerdere prognoses veronder stelde. Men zag hierin een bewijs dat het bedrijfsleven door de loonexplosie van het vorige jaar kostenbewust is geworden. Voorts had men in deze kring de indruk dat de door de over heid tegenover de loonexplosie getrof fen maatregelen een sneller effect heb ben gehad dan algemeen werd ver wacht. Anderzijds werd erop gewezen dat de werkgevers door het loonak- koord verder „over de streep" zijn ge trokken dan zij aanvankelijk wensten. Ook dat blijkt uit de nieuwe cijfers en met name wat betreft de prognose betreffende de stijging van de loon som. Het is dus niet zo dat men zonder meer kan stellen, dat een uitkering ineens verantwoord is. Daarover zal nog diepgaand beraad nodig zijn. Tot dit beraad is men bij het N.K.W.V. gaarne bereid. SAIGON (Reuter/A.F.P./U.P.I.) Amerikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen hebben gisteren een Noordviet- namees vliegveld bestookt met bommen en boordwapens. De aanval had plaats enkele uren nadat in Saigon een bom aanslag op de Amerikaanse ambassade werd gepleegd, waarbij volgens de laat ste berichten van vannacht zeventien mensen om het leven kwamen en on geveer honderd vijftig werden gewond. Waarnemers in Saigon zeiden dat het niet onmogelijk is dat de Amerikanen zullen reageren met een massale lucht aanval op een Noord Vietnamees doel, wellicht zelfs op de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi zelf. Dergelijke ge ruchten hoorde men gisteravond in Sai gon steeds veelvuldiger. De rampzalige gevolgen van de bom aanslag op de ambassade werden mede veroorzaakt door het feit dat tal van personeelsleden zich achter de ramen van het gebouw verdrongen om te kij ken waar de pistoolschoten, die enkele seconden tevoren op straat werden ge lost, vandaan kwamen. De terrorist, die de aanslag pleegde, had zijn oude Citroën op een verboden plaats geparkeerd. Toen een schild wacht hem hierop opmerkzaam wilde maken, nam hij de benen, waarop de schildwacht schoot. Vlak daarop ont plofte de in de auto achtergebleven bom. Leden van het ambassadeperso neel verklaarden achteraf een rook pluim uit de auto te hebben zien op stijgen, kort voor de ontploffing. Onmiddellijk na de aanslag ontstond grote verwarring, maar rustig en vast beraden optredende Amerikanen voor kwamen een paniek. Vrijwel iedereen die zich in het ambassadegebouw be vond, liep verwondingen op. Sommigen zeer lichte, anderen levensgevaarlijke. Een Amerikaanse secretaresse werd op slag gedood, een Amerikaan stierf in een ziekenhuis. De overige vijftien do den waren Zuidvietnamezen, waaron der de bezoekers van een tegenover de ambassade gelegen cafeetje, dat, even als enkele naast de stevig gebouwde ambassade staande gebouwen, met de grond gelijk werd gemaakt. Alle wacht posten bij Amerikaanse instellingen in Saigon zijn na de aanslag versterkt. Hoge functionarissen hebben lijfwach ten gekregen omdat men vreest dat meer aanslagen zullen volgen. Volgens sommige berichten kwamen de terrorist en de achtervolgende Zuid vietnamese schildwacht eveneens om het leven. Volgens het Britse dagblad Daily Express hebben de V.S. Peking ge waarschuwd dat basissen in China zul len worden aangevallen, als Peking troepen naar Vietnam zal sturen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Het radio- en televisie-akkoord, zo als dit gisteren door minister Cals is bekendgemaakt, heeft geen wyziging gebracht in de standpunten van de politieke partijen buiten het overleg-Cals en evenmin in die van de huidi ge omroepen en de zendgegadig- den. Dit blijkt duidelijk uit een aantal reacties van hun woord voerders. MR. W. GEERTSEMA, voorzit ter van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, zei: „Het plan lijkt mij in grote trekken hetzelfde als wat drs. Schmelzer voor ogen stond. Dat is een schijnopenheid. Men mag van ons dus geen mede werking verwachten. MR. H. BEERNINK (voorzitter C.H.U.-fractie)Mijn eerste in druk is dat de zaak op papier uit stekend is geregeld, maar dat de kandidaten voor een zendmachti ging er weinig mee opschieten. De plannen zullen in het parlement dus wel op verzet van de C.H.U. stuiten. MEVROUW HAYA VAN SO- MEREN-DOWNER (V.V.D.) Het denken in clubs geeft blijk van conservatisme. Organisaties met 10.000 leden hebben aan een uurtje zendtijd niet genoeg om hun leden aantal tot 100.000 op te voeren. DE HEER LANDRé (TROS): Wat Cals wil is een karikatuur van een open bestel. De bepaling inzake de vijf gulden contributie beschouw ik als een regelrechte aanval op de TROS. Cals weet bliksemsgoed dat heel onze orga nisatie op een gulden per jaar is gebaseerd. Het is erger dan we het ons in de meest pessimistische bui hadden kunnen voorstellen. MR. J. NOUWEN, secretaris van de Vereniging Nederlandse Dag bladpers. „Ik blijf hopen dat de dagbladen als zodanig zij de ex ploitatie van de reclame worden ingeschakeld. De compensatie, zo als Cals dje voorstelt, vind ik pro blematisch. Het gaat er niet om dat we onze advertentie-opbrengsten zien dalen, maar dat we ze niet verder zullen zien stijgen (Voor uitvoerige gegevens over het akkoord zie pag. 5). DE HEER D. SCHUTTEN- HELM, voorzitter van de N.T.S., toonde zich gisteravond zeer ver heugd over het plan-Cals inzake het radio- en t.v.-bestel: „Het zou wel eens zo kunnen zijn", zei hij, „dat aan een periode van onzeker heid een einde is gekomen. Dat juich ik toe, want wat wij nodig hebben is de rust om dynamisch te kunnen werken". DE ADVOCAAT-GENERAAL bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot ver werping van het beroep in cassatie van de substituut-officier bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R. L., die eerder is veroordeeld wegens rijden onder in vloed en het niet opvolgen van beve len van de politie. Dinsdagochtend is de „Pajajaran", het eerste toestel op de geregelde lijn dienst tussen Djakarta en Amsterdam, op Schiphol aangekomen. Op de foto zien we (met bloemenkrans) de pre sident-directeur van de Garoeda, de heer G. It. T. Partono (1.), met de president-directeur van de K.L.M., de heer II. Albarda, die ter verwelko ming op Schiphol aanwezig was. WASHINGTON (Reuter) Een de legatie van 13 negers en twee blanken heeft dinsdag in Montgomery gouver neur Wallace van Alabama, een bekend voorstander van rassenscheiding, een verzoekschrift overhandigd betreffen de het stemrecht van de negers. De delegatie vroeg de gouverneur on der meer om verbetering van de pro cedure inzake het inschrijven van stem gerechtigden en een onpartijdige uit voering van de wetsbepalingen. Wallace, die eerst de delegatie niet had willen ontvangen, veranderde later van mening. Zijn fiat kwam nog geen 24 uur nadat negerleider Martin Lu ther King had aangedrongen op een boycot van produkten uit Alabama. In Detroit werd dinsdag de 39-jarige mevrouw Viola Liuzzo begraven. De uitvaartdienst in een r.-k. kerk werd door vele vooraanstaande figuren bij gewoond, onder wie negerleider en No belprijswinnaar Martin Luther King en burgemeester James Cavanagh van De troit. BREDA. Morgen begint bij alle pompstations in Nederland de verkoop van het anti-kraakgas, dat een revolutie dreigt te ontkete nen in de auto-wereld en dat bo vendien wijde perspectieven opent voor scooter- en bromfietsberij ders. Enkelen van onze verslag gevers berichten er uitvoerig over op pagina 3. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kansen van forma teur Cals om te slagen in de vorming van een nieuw kabinet zijn gisteren met sprongen omhoog gegaan. De frac ties van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R. hebben in grote lynen hun instem ming betuigd met de resultaten, die hun fractievoorzitters van de onderhande lingstafel hebben meegebracht. Uit de gebeurtenissen van gisteren valt af te leiden dat de socialisten beslist niet met buitensporige eisen zijn gekomen, ter wijl de K.V.P. en de A.R. zo hebben onderhandeld, dat ook voor hen vol doende aantrekkelijke punten in het kernprogram aanwezig zijn. Het spreekt vanzelf dat aan alle kanten wat water in de wijn moet worden gedaan. De onderhandelingen daarover zijn gister avond voortgezet. Het is waarschijn lijk dat zij vandaag worden vervolgd. Het schijnt dat gisteravond vooral gesproken is over het te voeren huur beleid. De bezwaren, die de P.v.d.A. tegen de plannen van minister Bogaers had om in twee opeenvolgende huur verhogingen het overgebleven verschil in huurpeil op te vangen, zijn door dr. Vondeling waarschijnlijk wel breed uitgemeten. De socialistische plannen zouden meer gaan in de richting van meerdere kleine huurverhogingen. Met enige spanning wacht men in Den Haag af wie deze strijd gaat win nen. Het resultaat moet worden ge plaatst tegenover de andere controver siële punten, die de fractieleiders met de formateur hebben besproken. Dat daarbij ook de kwestie van de prijsbe- heersing van onroerende goederen heel zwaar heeft gewogen, is aan geen twij fel onderhevig. Het ontwerp-Vondeling. om huizen en gronden onder de wer king van de prijzenwet te brengen, waardoor de overheid de prijzen zou vaststellen, heeft voor de K.V.P. bijna onoverkomelijke bezwaren. Wel is men in katholieke kringen altijd bereid ge weest iets te doen aan die zaken, die om ingrijpen vragen. Een oplossing zou kunnen zijn dat het nieuwe kabinet deze hele zaak in een open adviesaan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid), heeft medegedeeld dat binnenkort nieu we voorschriften te verwachten zijn voor de bestrijding van de geluidshin der in de nieuwbouw. Er zuilen twee niveaus verplichtend worden gesteld. Voor alle woningwetwoningen in de A- groep zal dat nieuwe niveau „matig" zijn en voor alle woningwetwoningen in de B-groep het niveau „goed". Volgens minister Bogaers zullen er ook bij de toepassing van het niveau „matig" nog maar weinig klachten over blijven. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Enkele vrije uren in zon en frisse lucht, op advies van de dokter Dat was tenslotte het ge lukkige resultaat van de gasbedwel- ming die een aantal leerlingen uit de tweede klas van de Roosendaalse Sint- Josephschool tijdens de les opliepen. De bedwelming had geen ernstige gevol gen. De jongens kwamen, toen zij een maal naar buiten waren gedragen, weer snel bij hun positieven. Het gas kwam via een lek in de leiding in het lokaal terecht. De klasseonderwijzer, de heer Kuy- oers, stond gewoon les P geven toen hij merkte dat een aantal iongens suf uit de ogen keek en helemaal geen aan dacht toonde voor de les. Een van de leerlingen liet een potlood vallen, maar deed geen poging om het weer op te rapen. Toen de onderwijzer zich in de rich ting van de betrokken leerlingen be gaf rook hij een sterke gaslucht, die in die hoek van het lokaal hing. Direct sommeerde hij zijn leerlingen naar bui ten te gaan. De meesten konden dat, zij het dat sommigen met de grootste moei te de deur uitstrompelden. Ongeveer tien jongens echter reageerden niet meer op zijn alarm. De heer Kuypers pakte een van hen op en droeg hem naar buiten. Gewaar schuwde collega's van de heer Kuypers droegen de anderen weg. Het hoofd van de school, de heer C. de Jong, waar schuwde intussen de dokter. In de frisse buitenlucht knapten de jongens weer snel op. Dokter Witlox vond bij geen van hen nog nadelige gevolgen van de gasvergiftiging maar adviseerde: voor vandaag veel buiten lucht. En dat vonden de „slachtoffers" best De Sint-Josephschool in de Burger- houtsestraat is zeer oud. De gasleiding in het betrokken lokaal is al ver nieuwd. Er is een urgentieverklaring voor een nieuwe school, die vlak bij de oude moet worden opgetrokken, maar de rijksgoedkeuring voor de bouw laat nog op zich wachten. vrage aan de S.E.R. voorlegt. Als de P.v.d.A. daarmee vrede zou hebben, kan dit punt als controversieel wor den afgevoerd. Dat alles neemt niet weg dat men ook in katholieke kring de ogen niet sluit voor zuivere speculatiewinsten. Daarte gen is de K.V.P. best bereid op te tre den, maar dan niet alleen voor specu latiewinsten op huizen en gronden, maar ook op effecten. Hogere bedragen voor de hulp aan ontwikkelingslanden heeft de gehele kamer reeds enkele malen bij motie uitgesproken. De onderhandelingen, die thans gevoerd worden, hebben vooral betrekking op de begrotingen voor de jaren 1966 en 1967. Het is een nauwe lijks te beantwoorden vraag hoe de bij zondere voorzieningen, die in deze ja ren een beroep op de schatkist doen, moeten worden betaald. Het staat vast dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor beide delen onverkort doorgang zal vinden. Ook wanneer men zou trachten kapi taalsuitgaven via meer leningen te fi nancieren, kan de noodzaak aanwezig zijn iets te doen in de sfeer van de in directe belastingen. Daarbij zullen de produkten, die tot de sector van de eer ste kosten van levensonderhoud beho ren, uiteraard niet in aanmerking ko men. De fractieleiders, die thans met al deze vraagstukken worden gecon fronteerd, staan in dit opzicht niet voor gemakkelijke beslissingen. (Advertenties) selectiekleding Ontworpen voor I onder een kostuum. Maar door ons ook graag verkocht bij een blazer i of sporteolbert. Effen, gestreept of geruit en vooral in camei. 29.75 N/ AMSTERDAM. BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1