Formateur: „Kans op slagen 25 pet Chili vreest: Ramp kost wellicht 1500 mensen het leven Busje gekraakt bij 3 doden Verkeer in V.S.: heeft minder doden dan in Europa Nog massa problemen voor de boeg GIVE A MAN A LUCKY Vliegbasis Woensdrecht voor zaken- luchtvaart OPTIMISME MATIGEN! B. Meijerink overleden Jan Janssen gestraft door wielerbond WARMSTE MAARTDAG SINDS 1911 Vrouw gaat belasting innen in Oosterhout DAGBLAD VOOR ZEELAND BERGEN OP ZOOM STREEFT NAAR: ■■Dutch treedt op voor blanken en negers apart Wind uit zee VIEL GEDULD SCHADE BROMMERS, FIETSEN EN MOTOREN GEVAARLIJK TWAALF GRADEN (fin. medewerker van onze krant) Renners onttrokken zich aan dopingproef GIRO 777 Eén ernstig gewonde Radioactieve naalden weer terecht 103e JAARGANG No. 24855 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D I N S B A O ad MAAItf 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CALS WIL NOG VOOR PASEN KLAAR ZIJN Hieronder een beeld van de he vige aardbeving welke zondag het al eerder beproefde Chili teisterde. Een triest beeld voor al. De restanten van een huis in Nogales. Door de aardschokken met de grond gelijk gemaakt. Nogales is een van de zwaarst getroffen plaatsen. Van talrijke plaatsen in de wereld beginnen thans stromen goederen op gang te komen, goederen waar mee een deel van de nood ge lenigd moet worden (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het gemeentebe stuur van Bergen op Zoom voert on derhandelingen met de ministeries van Defensie, Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken over het beschik baar krijgen van de vliegbasis Woens drecht voor het zakenvliegverkeer. Het stadsbestuur streeft er naar om naast het vliegveld Seppe ook Woensdrecht voor de particuliere luchtvaart open gesteld te krijgen. De vliegbasis beschikt over een veel uit gebreidere accommodatie dan het vlieg veld bij Hoeven. Reeds nu maakt de „burgerluchtvaart" gebruik van het mi litaire veld. Tweemaal in de maand landt er een Brits chartervliegtuig om Zeeuwse kreeften te halen. Ook is er een vliegtuig gestationeerd van een be drijf dat zich bezighoudt met bespui ten van gewassen. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom streeft er naai de vliegbasis elke dag 24 uur beschik baar te hebben voor de zakenlucht- vaart. Met dit alles voor ogen heeft Bergen op Zoom zich vermoedelijk on langs teruggetrokken uit de N.V. Vlieg veld Seppe waarin voor een bedrag van 70.000 gulden zou worden deelge nomen. Onlangs hebben wij gemeld dat ook in Antwerpen grote belangstelling bestaat voor het gebruik van de vliegbasis Woensdrecht, omdat de ontwikkeling van Deurne geen kans schijnt te ma ken in de Brusselse Wetstraat. Zowel Antwerpen als Bergen op Zoom zijn op de Woensdrechtse mogelijkheden geat tendeerd door het voorstel van de staatssecretaris Den Toom, om een aantal militaire vliegvelden beschik baar te stellen voor de zakenlucht- vaart, voor zover de dienst dit toe laat. Van de zijde van de luchtmacht-voor lichtingsdienst werd er gisteravond bij nadere informatie met nadruk op ge wezen dat dit voorstel dat ook be trekking heeft op Gilze-Rijen en Eind hoven nog geen officiële goedkeu ring heeft gekregen. De term „voor zover de dienst het toe laat" in het voorstel-Den Toom bete kent in de praktijk dat een militaire vliegbasis per vierentwintig uur maar een beperkt aantal uren beschikbaar zal zijn. Omstreeks 17.00 uur pleegt een militaire basis te sluiten. Toch achten nyewijden de mogelijkheid dat een d&A van Woensdrecht onbeperkt be schikbaar komt voor de zakenlucht- vaart bepaald niet illusoir. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur mr. Cals hoopt tegen Pasen gereed te zijn met zijn werk: het formeren van een kabinet, dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoor diging. Hoewel de kans van slagen door het akkoord over het radio- en tv-beleid veel groter is geworden, schatte mr. Cals zelf deze kans nu op 25 pet. De grote problemen, zoals de controversiële punten, de zetelverdeling en het zoeken van de ministers, moeten nog komen. De formateur deelde mede, dat hij zijn werk in zes fases heeft inge deeld, waarvan hjj thans met de tweede bezig is. AMSTERDAM (A.N.P.) De Dutch Swing College Band, die binnenkort een tournee door Afrika zal maken, heeft zich bereid ver klaard in Zuid-Afrika op te tre den voor gescheiden groepen, dus voor blanken en niet-blanken apart. Het Nederlandse comité Zuid-Afrika betreurt het, blijkens een gisteren uitgegeven commu niqué, dat de D.S.C.B. zich „op deze wijze laat inschakelen in het apartsheidsbeleid". „Hieruit kan de regering-Verwoerd weer moed putten", zegt het comité, dat voorts meent, dat het voorbeeld van o.a. de Beatles, die onlangs weigerden m Alabama op te treden voor een uitsluitend blank publiek, navol ging verdient NEGENTIEN DODEN en 33 gewonden waren gisteren te betreuren bij een spoorwegongeval in de buurt van Kio Janeiro. OP beschuldiging van het in gevaar orengen van de Westduitse staat is in Karlsruhe de 22-jarige Brit Mike Pass more gearresteerd. Hij had pamfletten ak P°rtret van Hitier en leuzen kg V ,j had toch gelijk" de bondsrepu- üek binnengesmokkeld. Weersverwachting, medegedeeld °or het K.N.M.I. geldig tot van avond. enkele lokale mist- nitt n' daarna overwegend zon- u Atmaar later in de noordelijke 7 'Vyan het land meer bewolking. later matige westelijke dezelfde temperaturen als of iets lagere 5 Maaï g:, zon onder 19.10 uur. J Mor po 1603 uur- 8.21 uur Z°n °P 618 UUr' Maan op 1. De beginselverklaring van de frac tievoorzitters dat zij tot samenwer king bereid zijn. Hiertoe behoorde ook het vaststellen van de aard en de omvang der bindingen. Deze ble ven beperkt tot een aantal contro versiële kernpunten. 2. Bespreking van kernpunten. Hierbij hoort het vaststellen van de punten zelf; de behandeling van het radio- en t.v.-beleid en de behandeling der overige punten. 3. Vaststelling van het ontwerp-rege- ringsprogram in hoofdlijnen. Dit is slechts een globale opsomming van de punten die in het regeringspro gram moeten worden opgenomen. 4. De zetelverdeling. Hiertoe behoren de indeling van en het aantal de partementen; de coördinatie tussen de verschillende departementen; het aantal zetels voor iedere partij en de hoofdlijnen van de verdeling der portefeuilles. 5. Het aanzoeken van de ministers. 6. De vaststelling van het regerings program door de nieuwe premier en de ministers, eventueel in aanwezig heid van de formateur. Mr. Cals was er van overtuigd dat de fases twee, vier, vijf en zes moeilijke zaken zijn, die veel geduld en tijd vra gen. Hij herinnerde er aan dat in het verleden vaak formatiepogingen op de zetelverdeling, dan wel tijdens het zoe ken naar ministers, zijn mislukt. Zelfs is er, in 1959, een formatie geweest, waarbij het nieuwe kabinet reeds in constituerende vergadering (het al lerlaatste stadium) bijeen was geweest en de poging toch mislukte. Daarom waarschuwde de formateur nogmaals tegen ongerechtvaardigd optimisme. Hij vond dat de laatste fases, wanneer de eerste hindernissen alle genomen zijn niet mogen worden overhaast, bv. on der de druk der publieke opinie. De aan te zoeken ministers moeten vol doende inzicht hebben in de problemen, waarmee zij te maken zullen krijgen.. de fracties van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R. worden voorgelegd. In de loop van dinsdag en zo nodig woensdag gaat het onderhandelen tussen de voorzitters en de formateur voort Het is moge lijk dat de definitieve beslissing over de tweede fase donderdag valt. De fases vier, vijf en zes zullen ongetwij feld moeilijk en langdurig worden. Ook ging de formateur nog kort in op de vraag of een formatie schade toe brengt aan het land. Hijzelf heeft steeds bedoeld dat een langdurige kabinets crisis schade veroorzaakt aan het par lementaire stelsel. Financiële schade zou aan het land berokkend worden wanneer de huidige crisis nog maanden zou duren. Dan zou die schade betrek king hebben uit uitstel van behande ling van het wetsontwerp mijnwet con tinentaal plat (olie- en aardgasborin gen op de bodem van de Noordzee, waarvoor de concessionarissen aan de staat dienen te betalen), door belang rijke werken, die niet uitgevoerd kun nen worden, omdat de demissionaire ministers daarover geen beslissing kunnen nemen en door uitstel van be slissingen voor de begroting 1967 waar van de voorbereiding nu al volop aan de gang had moeten zijn. Zoals bekend is vorige week over eenstemming over de procedure en over het radio- en t.v.-beleid bereikt. Over dit laatste punt zullen de fracties van daag worden ingelicht. Tevens zal dan een aantal kernpunten, waarover de fractieleiders het maandagavond met de formateur eens zijn geworden, aan SANTIAGO (AFP) Gister avond en vannacht hebben hon derden redders b(j het licht van schijnwerpers getracht in de puin hopen in midden- en noord-Chili eventuele overlevenden aan te treffen van de aardbeving en damdoorbraak, die daar zondag plaatsvonden. Exacte dodencij fers waren gisteravond, ruim een dag nadat beide rampen zich vol trokken, nog niet bekend. Som mige berichten spreken evenwel van 1500 slachtoffers, van wie de meesten verdronken moeten zijn. In Nogales wordt een recordaantal mensen vermist. Vierhonderd mijnwer kers moeten in een kopermijn door de damdoorbraak zijn verrast. Van hen is nog geen levensteken gehoord. Hetzelf de lot ondergingen honderd kompels in het naburige dorp La Calera. In Quillota (100.000 inwoners). San Felipe (70.000) en Llayllay (50.000) werd ongeveer tachtig procent van de huizen vernield. In Santiago, Valparaiso en Vina del Mar kwam een twaalftal mensen om en werden er honderd ge wond. In Los Bronces worden 200 mensen vermist. Reddingsploegen slaagden er hier in een jongetje uit de moddermas- sa naar boven te halen. In Santiago veroorzaakte de aardbe- (Van onze correspondent) AMSTERDAM Gisterochtend is de heer B. Meijerink uit Amsterdam plot seling overleden. Hij was sedert 1 juli 1964 financieel medewerker van ons blad. Tevens was hij sinds het einde van de oorlog redacteur van het Finan cieel Dagblad. Jarenlang is de heer Meijerink chef geweest van de finan ciële redactie van „De Maasbode". Van 1939 tot aan het verschijningsverbod was hij adjunct-directeur van .,De Maasbode". De heer Meijerink, die een zeer ernstige handicap aan zijn ge zichtsvermogen had, genoot grote be kendheid en gezag in het bedrijfsleven. Hij bezocht alle jaarvergaderingen van de grote concerns. De overledene is 66 jaar geworden. (Van onze sportredacteur) BREDA De Belgische Wieier Bond heeft bekendgemaakt dat in de eerste drie weken van de doping-actie (waar bij zoals bekend de eerste vijf aanko menden zich aan een medische controle op het gebruik van stimulerende midde len moeten onderwerpen) „sommige renners schuldig bevonden werden." Men hield de namen van deze cou reurs geheim en dat zal ook in de toe komst geb'euren. Evenmin liet men we ten wie de vier waren die zich niet lie ten onderzoeken. Volgens de Belgische krant „Het Belang van Limburg" be staat het kwartet uit Jan Janssen, Jos van der Vleuten, Willy Vannitsen en Roland Zoeffel. Ze ondergaan dezelfde straf als „de zondaars". Dat wil zeggen: een maand voorwaardelijk, geldboete van 7.500 francs en verbeurdverklaring van de prijs. Wereldkampioen Jan Jans sen was onbereikbaar voor commentaar omdat hij tot volgende week in het bui tenland rijdt. Jos van der Vleuten uit Mierlo-Hout bevestigde zijn afwezigheid bij de controle. „Ik had er door allerlei bezigheden geen erg in. Pas op de te rugweg in Antwerpen drong het plotse ling tot me door. Toen was het te laat", aldus de Oostbrabander, die nog geen bericht van de BWB ontving. ving grote paniek. Stukken muur vie len op straat en zelfs het uit graniet opgetrokken regeringsgebouw werd niet gespaard. Aan de in het algemeen hechte constructie van de huizen en aan het feit dat de meeste mensen zich op straat bevonden is het te danken dat de Chileense hoofdstad voor een ramp werd gespaard. Het epicentrum van de aardbeving lag bij Llayllay. Volgens de schaal van Richter werd hier een sterkte van tien graden gemeten. Vele verkeerswegen met buurlanden zijn voor het verkeer totaal onbegaan baar. Sedert 20 mei 1960, toen de steden Chilian en Vaidivia door aardbevingen geheel werden verwoest, zijn er in Chili talloze lichte bevingen geweest, hetgeen normaal is in een land dat op een der grote breuklijnen van de aard korst ligt. Chilian werd in 1939 al ver woest door een aardbeving, die 30.000 doden en 100.000 gewonden eiste. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft het gironummer 777 opengesteld voor bijdragen ten behoeve van de hulpver lening aan de slachtoffers van de ram pen. Bovendien zal het als eerste zen ding 100 sets bloedplasma en 500 ram penzakjes aan het Jeugd Roode Kruis per eerste gelegenheid verzenden. NA EEN aanvaring is het Westduitse schip ,,Katharina Kolkmann" in het Nauw van Calais gezonken. Een opva rende wordt vermist. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Drie inwoners van Kloosterzande zyn gisterochtend het slachtoffer geworden van een verkeers ongeluk, dat bij dichte mist plaatsvond op de weg Zaamslag - Terneuzen. Het zyn de 22-jarige Piet van Kerekhoven, de 32-jarige Wim Steijn en de 35-jarige Jo de Waal, die in een busje van het aannemingsbedrijf Van Kerekhoven uit Kloosterzande onderweg waren naar hun werk. De heren De Waal en Steijn waren getrouwd. De eerste had vier kinderen, de tweede één kind. De bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen, die ook bij de aanrijding was betrokken, de heer D. J. Jansen uit Hoek, werd ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Terneuzen. Er is geen direct levens gevaar. De bestuurder van een tweede bij het ongeluk betrokken vrachtauto, F. P. uit Klaaswaal, kwam met de schrik vrij, evenals de bestuurder van een personenauto (F. van G. uit Kloos- •De wrakstukken van het busje werden over een lengte van on geveer 30 meter op en langs de weg verspreid. GENEVE (Reuter) Het aantal dodelijke slachtoffers van het ver keer op Amerikaanse wegen bedroeg in 1963 iets meer dan de helft van het totale aantal mensen dat in het zelfde jaar in Europa door verkeers ongevallen omkwam. Volgens het jaaroverzicht dat de commissie voor het verkeer van de Verenigde Naties heeft gepubliceerd, kwamen in 1963 in de Verengide Staten 43.400 perso nen by verkeersongelukken om het leven, tegen ongeveer tachtigduizend in Europa. Dit verschil zit volgens de commis sie in de nagenoeg algehele afwezig heid van fietsen, brommers en mo torfietsen in de Verenigde Staten. Zy zoekt de oorzaak ook in het feit dat er niet veel verschil bestaat tussen de grootte van Amerikaanse auto's en dat de meeste automobilisten in de Verenigde Staten, waar zeer scherpe controle op de naleving van de snel heidsvoorschriften wordt toegepast, hun rybaan houden, met als gevolg daarvan minder inhaalmanoeuvres. Wat de gewonden in het verkeer betreft zegt het overzicht dat in 1963 ruim 1.700.000 mensen meer of min der ernstig werden gewond by onge vallen op Europese wegen, terwyl dit er in de Verenigde Staten 1.600.000 waren. Zevenendertig procent van het aan tal verkeersdoden in Europa had be trekking op bestuurders en passa giers van motorvoertuigen, motor fietsen uitgezonderd. Ten aanzien van de voetgangers bedroeg dit percen tage achtendertig. Meer dan een kwart van deze voetgangers was vijfenzestig jaar of ouder. Voor de verschillende Europese landen waren de cyfers voor dode lijke respectievelijk gewonde slacht offers van het verkeer in 1963: Oos tenrijk 1811 en 57.962, Belgie 1207 en 25.951. Denemarken 808 en 21.522, Frankrijk 10.027 en 240.954, West-, Duitsland 14.166 en 408.955. Italië 9839 en 230.759, Nederland 2003 en 51.209, Noorwegen 371 en 7626, Zwe den 1121 en 22.422, Zwitserland 1310 en 31.328. terzande), die achter het busje had ge reden. De laatste wist door bijzonder krachtig te remmen de dans te ont springen. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van het busje, Piet van Kerek hoven, de voor hem rijdehde vrachtauto, die werd bestuurd door F. P., inhaalde. Hij bemerkte door de dichte mist te laat de uit tegengestelde richting ko mende vrachtauto, waarin de heer Jan sen achter het stuur zat. Het busje werd gekraakt tussen de twee zware vracht wagens. De drie slachtoffers werden uit de wagen geslingerd. Zij waren op slag dood. Een vierde inzittende van het bus je, de heer J. Roctus uit Kloosterzande, werd licht gewond. Het busje werd totaal vernield; de brokstukken ervan lagen over een lengte van tenminste 30 meter op en langs de weg verspreid. De vrachtwa gen van P. kwam op het linker rijwiel pad tot stilstand. De auto werd ernstig beschadigd. De wagen van de heer Jan sen belandde in een akker links van de weg; de aanhangwagen, die los was ge schoten, op een stuk grond rechts van de weg. De auto van Van G. werd licht beschadigd. TILBURG (ANP) In het Sint-Elisa beth Ziekenhuis overleed gisteren de 24 jarige mej. C. W. M. Bol uit Nijmegen, die in Tilburg uit haar auto werd ge slingerd, toen deze door onverklaarbare oorzaak ging slingeren en tenslotte kan telde. Van de overige vier inzittenden werden de 28-jarige E. van de Ouwe- landt uit Voorburg en de 41-jarige me vrouw M. Smulders-Geboers uit Tilburg licht gewond. De beide anderen kwa men met de schrik vrij. PARIJS (UPI) De zeer gevaarlij ke radioactieve naalden, die in een verleden week uit het ziekenhuis van Fontainebleau gestolen brandkast waren opgeborgen, zijn gisteren weer gevon den. Een Deense zeeman, Leon Hugo Pe dersen, die werd aangehouden in ver band met de diefstal van een auto van het hoofdkwartier van de NAVO, be kende gistermiddag de diefstal te heb ben beraamd en vertelde waar de brand kast in het bos van Fontainebleau was achtergelaten. Na 1911 is het in ons land eind maart niet meer zo warm geweest als gisteren. Café-exploitanten aan boulevards en in bossen zetten prompt hun tafeltjes en stoeltjes buiten, die snel door mensen met de zomer in het hoofd werden be zet. Winkelende dames liepen weer te puffen in de drukke straten, om van de dames-aan-de-schoonmaak nog maar niet te spreken Of dit weer stand houdt? Gister bewoog het front van een hoge- drukgebied, dat van IJsland naar Schotland trok, zuidoostwaarts, waardoor vandaag een zwakke, la ter matige westelijke wind zal waaien. Het zal overwegend zon nig zijn, maar .tegen het eind van de dag zal in het noorden van het land de bewolking toenemen. De middagtemperaturen zullen even weldadig zijn als gisteren of iets lager. (Van onze correspondent) OOSTERHOUT Oosterhout zal vanaf 1 april een van de weinige ge meenten zijn die een vrouwelijke belas tingontvanger hebben. Mejuffrouw B. W. Cloudt, thans hoofd van de directe belastingen in Bolsward, volgt de heer G. Hallers op, die naar Zevenaar is ver trokken. Mej. Cloudt werkt al twintig jaar bij de belastingen. Zij is geboren in Roer mond, waar ze ook haar middelbare studies volgde. Mej. Cloudt heeft ook nog gewerkt in Oss, Eindhoven en Zie- rikzee. Mej. Cloudt heeft in verschillende van haar standplaatsen bestuursfuncties bekleed in de A.R.K.A. Zij is boven dien hoofdbestuurslid van deze organi satie. IN BENGHAZI, Libië, zijn bommen ge gooid naar de Westduitse en Ameri kaanse consulaten. Ook werd gepro beerd een bomaanslag te plegen op het Westduitse ambassadegebouw in Tripoli Libië. ZES MENSEN zijn omgekomen toen een lawine nabij Matrei in Oostenrijks Tirol een bus met achttien inzittenden bedolf. Zeven passagiers raakten gewond.

de Stem | 1965 | | pagina 1