Walcheren Z.-Beveland Verkeerszondaars voor Oostburgs kantongerecht UNIEKE EXPOSITIE OVER BOEKEN EN SCHRIJVERS Tennismeisjes uitgeschakeld Provinciale expositie van postzegels en -stukken Notaris W. Seydlitz te Hulst overleden 2 2 MIDDELBURG Nihil Sine Labore gaf uitvoering in schouwburg VLISSINGEN IULST Veel belangstelling voor uitvoering Matthaus Passion CHU Zeeland verklaarde zich te Goes achter Mr. Beernink IN OOSTBURGSE BURGERZAAL GOES Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN Nieuwe leden voor „II.C.T." Afdeling vierde tienjarig bestaan Dagblad De Stem Succes voor Wim van Boven op solistenconcours te Middelburg In W.-Z.-Vlaanderen Gemeenschappelij ke commissie van advies algemene bijstandswet Zonder rijbewijs Klomp schoot los Verhoging van grondprijs in Wolphaartsdijk Uitslagen KNVB afdeling Zeeland Te Middelburg en Terneuzen IN IJZENDIJKE: Eerst worstelen, dan zwemmen Douane uit Oostburg vangt smokkelauto Wedstrijden van provinciale EHBO-kampioenen Professor Belinfanle sprak voor gemeente-ambtenaren Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 MAART 1965 De Middelburgse gymnasiastenvereni ging Nihil Sine Labore, die volgend jaar haar honderdjarig bestaan hoopt te vie ren, gaf haar jaarlijkse uitvoering. Na een openingswoord door de praeses van deze vereniging, Machteld Pel, werd door de aanwezigen, die in groten getale naar de Middelburgse schouwburg waren gekomen, staande de Hymnus in N.S.L. gezongen. Naast het gebruikelijke toneelstuk was er dit keer ook zang te beluisteren. Ne gen meisjes zongen een viertal liederen van Brederode, ingestudeerd door me vrouw A. A. Scheltens-Kops. De liederen werden verhelderend ingeleid door de heer van der Poll, docent aan het gym nasium. De hoofdschotel vormde het blijspel in twee bedrijven van de Romeinse blijspel dichter Terentius. Dit spel, dat onder re gie van mevrouw C. A. M. Borst-Aernout werd uitgevoerd, kwam tot stand in een hedendaagse vertaling van vier leden van het klassiek dispuut gezelschap Pnyx. Er werd in ieder geval hartverwarmend gespeeld en het was vaak vertederend te zien hoe ieder zijn best deed er iets goeds van te maken. Boven het gemiddelde stond zeer zeker Geta, de slaaf van De- mipho, die op bewonderenswaardige wij ze gestalte kreeg door W. L. Bouwense, terwijl hij in Antipho, een zoon van De- mipho (gespeeld door F. Klunhaar) een goede tegenspeler vond. Na afloop van deze avond, nadat de praeses iedereen met een passend woord, bloemen en een geschenk dank had ge zegd, werd er nog enige uren gedanst. Auto ramt mast. Een personenauto, bestuurd door van G. uit Vlissingen, is op het Bellamypark tegen een lichtmast gereden. Volgens de bestuurder moest hij uitwijken voor een overstekend kind. Auto en lichtmast werden zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden! zich niet voor. Auto vernield. In de nacht van za terdag op zondag om twee uur raakte de bestuurder van een personenauto, S. uit Den Haag de macht over het stuur kwijt in de Paul Krugerstraat. Hij reed tegen de deur bij de vroegere nutskleu- terschool aldaar. De auto werd geheel vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. den aan het lidmaatschap van het „Han delscentrum Terneuzen". Dit dient niet alleen als overkoepelend orgaan eens een actie te ontplooien, maar het is vooral bedoeld om in het grote geheel voor alle belangen op de bres te staan. Op de volgende vergadering van 6 april zal het voorlopig bestuur aftreden en zal er een nieuw gekozen worden. Van de nieuwkomers in Terneuzen is 85 procent gevestigd bezuiden de Axelse brug, zo wist de heer Dees te vertellen. Hij had nog een aantal interessante cij fers, waaruit duidelijk bleek, dat de Axelsestraat dè winkelstraat voor „Nieuw Terneuzen" wordt. Vanaf de Axelsebrug tot aan het begin van de Invalsweg komt een lange, vier meter brede parkeerstrook zodat men van het verkeer weinig hinder zal ondervinden. Afscheidsgeschenk. Tandarts J. P. Visser heeft zijn praktijk op l januari neergelegd. Een groot aantal van zijn I patiënten heeft om uitdrukking te ge ven aan hun dankbaarheid en waarde ring tijdens de afscheidsbijeenkomst van de heer en mevrouw Visser, een geschenk aangeboden. Namens alle pa tiënten werd de heer Visser een band recorder en een fiets aangeboden. Voor mevrouw Visser waren er bloemen. De heer Visser zet zijn praktijk te Hoek voort. Nieuw vaandel. Deken A. Koop- mans heeft het nieuwe vaandel van de koninklijke stedelijke harmonie ingeze gend. Het heeft een wit satijnen veld met groene strepen. In de linkerbeneden hoek staat het wapen van Hulst met de keizerskroon en hulsttakken; daarboven de kleuren rood-wit-blauw met daarach ter de naam „Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst 20 maart 1801". Het oude vaandel, dat dateerde uit 1894 was bijna niet meer te hanteren, daar het zo zwaar geworden was van al le lauwerkransen en medailles, die in de loop der jaren bij elkaar geblazen waren. Na de inzegening trok de harmonie met het nieuwe vaandel door de stad, waarna ze om half vijf door de bijna voltallige gemeenteraad werd ontvangen. HULST Gisteren vond in de basiliek te Hulst de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion plaats. Hiervoor be stond grote belangstelling. Onze muziek recensent zal morgen in een uitvoerig verslag hierop terugkomen. GOES. De Zeeuwse C.H.U. heeft zich tijdens een vergadering te Goes met overgrote meerderheid (stemmen verhouding j90-10) geschaard achter het CHU-beleid inzake de kabinetsformatie. Het standpunt van de Zeeuwse CHU werd in een resolutie vastgelegd nadat het Tweede Kamerlid drs. D. v. d. Mey de redenen had toegelicht, die tot de uittreding uit de coalitie hebben geleid. Drs. v. d. Mey sprak ook nog over al gemene problemen van economische aard en over de positie van de politieke par tijen, met name de CHU in de demo cratie. Er werden twee nieuwe bestuursleden gekozen, t.w. de heren P. de Lange uit Wissenkerke en E. Nieuwkerk uit Poort vliet. Burgemeester J. Jansen van 's-Gra- venpolder trad uit het bestuur. De Zeeuwse CHU herdacht het plotse ling overleden CHU-raadslid van Axel, de heer W. de Feyter. G.O.V. De Goese Operette Vereni ging heeft zaterdag in de Prins van Oranje de zesde uitverkochte en tevens laatste voorstelling gegeven van Der Vogelhandler. Het was de derde uitvoe ring in Goes. De drie andere uitvoerin gen hebben plaatsgehad in het Schelde- kwartier te Vlissingen voor de perso neelsvereniging van De Schelde. Voor het volgende jaar zal, evenals voor 1964 het geval is geweest, waarschijnlijk een Franse operette op het repertoire komen. (Van onze correspondent) Weer een nieuwe groep van handeldrij vende middenstanders zal zich aansluiten bij het „Handelscentrum Terneuzen". In restaurant „Monopole" waren enkele ini tiatiefnemers en belangstellenden bijeen om zich als vereniging „Nieuw-Terneu- zen" (de handeldrijvende middenstand bezuiden de Axelsebrug) aan te sluiten bij het „HCT". Het voorlopig bestuur van „Nieuw-Ter- neuzen" wordt gevormd dor de initiatief nemers de heren J. den Toonder (voor zitter), J. Dees (secretaris), D. P. Man- naert, E. Maas en J. van Haperen. Als gasten waren aanwezig de heren v. d. Plank, voorzitter van het „Handelscen trum Terneuzen" en de administrateur van die vereniging, L. Stolk. De heer v. d. Plank kreeg ruimschoots gelegenheid om een uiteenzetting te ge ven over de voordelen, die zijn verbon- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de afdeling ,Land van Cadzand" van de internationa le vereniging Philatelica, in het weekein de een provinciale tentoonstelling van postzegels en poststukken georganiseerd. De expositie was ingericht in de burger zaal van het gemeentehuis en werd ge opend door burgemeester J. van Leeu- Dagblad «ooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Expluttatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE UU'i UK M DE JONU tel. 6252 Guea tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-V laanderen en Kanaalzone W. WQLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsen- Vlaanderen J. PETIT v Ostadestraat 41. Oostburu tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goe». Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelana en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties oeatemo voor de editie Zeeland 1 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen 2"' mm gewone advertentie» Bi] contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1. elke regel neer 1 0.25. Al» één regel gelden 23 letter» en/of leestekens. BI) plaatsing ook lt) de Brabantse oplagi reap, t 1.60 en 1 0,30. 3 ij 3 achtereenvolgende ongewijzigd plaatsingen de terde plaatsing teger half geld. Afdelingsvoorzitter H. Geilliet uit IJzen- dijke memoreerde in zijn toespraak de geschiedenis van de afdeling, die van 10 tot bijna 90 leden is uitgegroeid. Het be stuur van „Het land van Cadzand" be staat verder uit secretaris H. P. C. van Melle, die sinds de oprichting in functie is, penningmeester C. de Dreu uit Oost burg, sedert tien jaar lid, en de heren P. la Gasse uit Oostburg en A. Verschoot uit Breskens. Namens het hoofdbestuur kreeg de afdeling uit handen van de heer P. Smulders een envelop met inhoud. Aan wezig waren verder de hoofdbestuursle den J. de Vries en A. Rorije, die tevens voorzitter van de provinciale tentoonstel lingscommissie is. Met de heren Smulders en De Vries zat ook drs. A. van de Wil- lighen in de jury. De ingezonden zegels en stukken waren van goed gehalte en vertegenwoordigden een gezamenlijke waarde van ongeveer 80.000 gulden. Zeer kostbaar waren de 11 ongekleurde proefdrukken van Belg! sche postzegels uit de Kardinaal Mercier- serie van 1932. Van de proefdrukken, die ter goedkeuring naar koning en minister werden gezonden, bestaan er 31 ter we reld. De inzending was van de Belg N. T. Chauvin uit Sleidingen. De Goesenaar B. C. van Tienhoven kreeg voor zijn ;erste, tweede en derde emissie Nederland 1852-1867 voor het tweede jaar de wisselbeker. Eerste prij zen gingen verder naar F. Murk Zierik zee, Nederland 2e emissie, J. J. van Luijk Vlissingen, plus zilveren medaille VVV Oostburg, voor Groenland, H. Geilliet IJzendijke, plus loep burgemeester Oost burg, voor kerstgebeuren en B. C. van Tienhoven Goes, voor poststukken Neder land. Tweede prijzen waren er voor K. Strack van Schijndel Vlissingen, Nederland Punt- stempels, G. Blumental Knokke, plus VVV-medaille, Republiek Congo, F. J. de Muijnck Vlissingen, België, J. A. Baert Vlissingen, België, N. T. Chauvin Slei dingen (B.), België variëteiten, L. J. Die- leman Vlissingen, Israël, M. Moerland Yerseke, Indonesië, A. L. G. van Dongen Vlissingen, zegels in bijzondere samen hang, plus VVV-medaille, K. Otte Mid delburg, Brieven op postzegels en Provin cie Zeeland, plus gouden medaille ge meente Oostburg, M. Sweeres Zierikzee, kinderen op postzegels, J. Hintzen Vlis singen, Suriname. Derde prijzen werden uitgereikt aan: J. de Boer Zierikzee, Ned. Indië, H, Ke- meling Vlissingen, Nieuw Guinea, A. Ver- seput Middelburg, Nieuw Guinea, J. Hintzen Vlissingen, Nieuw Guinea, J. Wielink Vlissingen, België, J. Henneman Vlissingen, Britse Gemenebest, P. Kamer mans Vlissingen, Israël L. P., A. Theune Middelburg, U.S.A., A. Rorije Vlissingen Venezuela L.P., A. Theune Middelburg, Zwitserland, J. Roland Vlissingen, Ver enigde Naties, G. van Petegem Knokke, Dieren op postzegels, C. J. Bal Wilhelmi- nadorp. Land- en Tuinbouw. H. van Melle Zuidzande, Nederland eerste emissie post' stukken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op vaderlijke, doch tevens vlotte manier, heeft kantonrech ter mr. C. van Hees een flink aantal verkeerszondaars de les gelezen, onder wie een aantal zuiderburen. De Belg R. H. uit St. Laurijs, die niet was ver schenen, zal schriftelijk te horen krijgen, dat hij tweemaal is veroordeeld tot een boete van f 75,- of 15 dagen. Op de provincialeweg te IJzendijke had hij het nogal bont gemaakt- Aan het stuur van de personenauto had hij eerst een ingehaalde auto de pas afge sneden, was vervolgens in botsing ge komen met een auto die hij rechts wil de passeren en tot overmaat van ramp trok hij zich van dit alles niets aan en was doorgereden. Officier mr. N. v. Raalte Het het woord wegpiraat val len, waarmee niets teveel werd gezegd. Conform de eis werd de Belg veroor deeld. De provinciale expositie trok een goede belangstelling. Op de joto burgemeester J.J.M. Ficq van Ijzendijke speurend naar kost baarheden en curiositeiten. MIDDELBURG. Het laatste num mer, dat zaterdag bij het solistencon cours, gehouden door de bond van har monie- en fanfareverenigingen in Zee land klonk, bleek tevens de climax te zijn van dit concours. Het luide applaus, dat in de concert en gehoorzaal te Middelburg voor Wim van Boven opging, die op zijn cornet ,,In Dixieland" van W. Rimmer ver tolkte. moet voor deze amateurmusicus van Excelsior uit Kloetinge als muziek in de oren hebben geklonken. Hierbij gevoegd het juryrapport, dat waarschijn lijk niets dan goed had te melden en een totaal aantal punten oplopend tot 79, mocht een bekroning zijn voor deze ta lentvolle cornettist. Als men weet, dat de hoogste score 80 bedraagt, is verdere uitleg overbodig. Wim van Boven, die samen met P. J. Mol de wisselbeker verdedigt maakt zelfs een gerede kans deze alleen in zijn bezit te krijgen, maar dat zal pas over een week blijken, want zaterdag 3 april begint de derde ronde van dit solisten concours. Op deze dag verleende voor het eerst een nieuwe bondspianist zijn medewer king n.l de heer J. Boon, die de deel nemers uit Zuid-Beveland op gedeci deerde wijze begeleidde. Aan het einde van deze dag nam men tevens afscheid van de vroegere bondspianist, de heer W. Harthoorn, die gedurende ruim dertig jaar de N.-Bevelandse solisten heeft be geleid. Namens het bestuur werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook de Bevelandse leden lieten zich niet onbetuigd en boden de heer Hart hoorn een passende attentie aan. Voor mevrouw Harthoorn waren er bloemen. De voornaamste uitslagen zijn: Derde afdeling solisten: Jaap Smit en Rita Dobbelaar 66 punten; Lineke Huisson en J. Verhulst, 65 p. Derde afdeling duetten: P J Verburg en J. Verhulst 64 p., Twee de afd. solisten: Laura van der Berge 68 p.; Jo van Damme en P. J. Verburg 67 p.; Ineke Geus 65 p. Eerste afd. solisten: Ko Dagevos 65 p. Idem duetten: C. en M. Simonse 64 p Afd. uitmuntendheid solis ten: Jan den Toonder 71,5 p.; M. Schrier 71 p.; L. Koeman 70 p. Idem duetten: A. van Damme en A. Mullié, 66 punten; Ereafd solisten: Wim Bazen 72 p. met lof Vaandelafdeling solisten: Wim van Boven 79 p. J. Willeman en Rinus den Toonder 4p. A. Mullié 73 p. Een eerste prijs met lof behaalt men met 72 punten of meer. De solisten werden gejureerd door de heer Piet van Mever. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De West-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten zullen deelnemen aan een gemeenschappelijke regeling inzake een commissie van advies Algemene Bij standswet. Plaatselijke commissies zijn daarmee overbodig, waarmee wordt be reikt, dat het verlenen van financiële en materiële bijstand zich in de streek langs dezelfde richtlijnen en normen zal bewe gen. De regeling is opgesteld door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, in samenwerking met een commissie uit de West-Zeeuwsch-Vlaamse vereniging van B.S. en O. Zitting hadden hierin de heer D. Dekker uit Nieuwvliet, burgemeester J. J. M. Ficq uit IJzendijke, burgemees ter J. L. van Leeuwen van Oostburg en gemeentesecretaris J. M. Paridaen uit Aardenburg. klomp en door een personenauto die nog maar net kon uitwijken en schade op liep. Conform de eis werd 15 gevonnist, Mejuffrouw M. P. N. uit Breskens werd volgens de wet aansprakelijk ge steld voor een botsing in de Oostburgse Zandstraat. Daar was een personenauto, die werd bestuurd onder haar toezicht, in botsing gekomen met een tuinhek. Het vonnis luidde 20. Met 30 werd D. J. M. uit Breskens beboet, omdat hij door plotseling te remmen op het kruispunt Rijksweg - Kruisdijk onder Groede het verkeer hin derde. Er waren nog andere chauffeurs bij betrokken, die de volgende keer aan de beurt komen. De laborant J. V. uit Sas van Gent tenslotte kreeg in de Noordstraat te Biervliet schade aan zijn auto door een vallende suikerbiet. Deze bleek afkom stig te zijn van de vrachtwagen van C. v. d. L. uit Biervliet. Hij ontkende door gebrek aan wetenschap, zoals dat heet, en kreeg conform de eis 25 boete. De landbouwer A. T. v. V. uit Sluis had in een vrachtauto gereden zonder het daarvoor benodigde rijbewijs, De of ficier toonde zich weinig bevattelijk voor de mededeling van verdachte, dat het hier een hulpverlening betrof aan een zwager, wiens vrouw een baby verwach te. Met een boete van 75,- of 15 dagen waarvan 50,- of tien dagen voorwaar delijk, en een proeftijd van twee jaar. kon de Sluizenaar huiswaarts keren. Het kruispunt Potjes te Cadzand le verde ditmaal een verbaal op voor de Terneuzense beroepschauffeur A. J. H. Hij had het stopgebod genegeerd en was volgens de politie met een vaart van ruim 50 km de kruising overgestoken. Het kwam hem op 30,. te staan. De Aardenburger J. M. had op de rijksweg onder de gemeente Brekens plotseling gestopt, waardoor een achter op komende auto niet tijdig meer tot stilstand kon komen. De laatste chauf feur P. B. uit Vlissingen werd toch ver oordeeld tot 20,- boete. Wat M. betreft is de. zaak aangehouden. Hij verklaarde nl. plotseling te moeten hebben stoppen voor een voorrijdende auto, die later uitweek in de berm. De beide inzitten den van dit voertuig zullen nu als ge tuigen worden gehoord. Aangehouden werd ook de zaak tegen de Aardenburgse buschauffeur A. T. die in de Sluise Kapellestraat niet voldoende rechts zou hebben gehouden. De kanton rechter wilde hierover een nadere po- litieverklaring. De 75-jarige P. B. van V. uit Hoofd- plaat werd op gemoedelijke manier dui delijk gemaakt, dat het tegenwoordig toch zo gevaarlijk is onvoorzichtig de rijweg over te steken. Van V. had dit gedaan in Groede. waar hij met de fiets aan de hand de rijksweg wilde over steken. Voor het echter zover was, werd hij gehinderd door een losschietende burg 4 2-2. WOLPHAARTSDIJK Het gemeente- pestuur heeft van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen, dat de verkoopprijs van het bouwterrein in de gemeente te laag is. Het gemeentebestuur wordt in overweging gegeven een hogere prijs voor toekomstige grondverkopen vast te stel len. B. en w. van Wolphaartsdijk delen de raad mee, dat de verkoopprijs van f 11,50 per vierkante meter momenteel inderdaad aag is. Tegelijkertijd wordt het evenwel niet geheel redelijk geacht nu een ver koopprijs vast te stellen, die gebaseerd is op de huidige kosten van aankoop en bouwrijp maken. B. en w. willen daarom volstaan met een verhoging van de grond prijs. waarin alleen het renteverlies van de afgelopen jaren en een toeslag van f 2,00 per vierkante meter zullen worden verdisconteerd. De verkoopprijs zal dan f 16.00 per vierkante meter gaan bedra gen. De raad zal hierover donderdag een beslissing nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels zal in Middelburg en Ter neuzen de tentoonstelling ,,In blad weer spiegeld: Ontmoeting met Zeeland in boeken en schrijvers" worden ingericht. Bij de voorbereidingen z\jn o.m. betrok ken de provinciale bibliotheek, het Zeeuws museum, de Z.V.U., de Zeeuw se boekverkopersbond, het Anjerfonds en de jubilerende vereniging. In de Zeeuwse hoofdstad zal deze unieke expositie worden gehouden in de vlees hal, die tevens daarmee op donderdag 15 april officieel wordt geopend- De loop tijd is tot 24 april. Van 27 april tot 3 mei is Terneuzen aan de beurt. Hier wordt de tentoonstelling in het veiling gebouw ondergebracht. De zeer hoge kosten, aan de organisatie verbonden, worden gedragen door de betrokken in stanties en door de gemeenten Middel burg en Terneuzen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling d tentoonstelling ook in Zierikzee en Goes te brengen. Beide gemeenten waren echter niet bereid fi nancieel tegemoet te komen. De expositie toont aan hoe Zeeland heeft gefungeerd als inspiratiebron voor schrijvers, en hoe de inspiratie in boe ken is uitgewerkt. Het bijeengebrachte materiaal dateert van vier eeuwen. Een ruime plaats is ingeruimd voor oude kronieken, maar ook voor o.m. moderne reisverhalen. Hoewel het boek en de schrijver centraal zijn gesteld vormt de entourage een zeer aantrekkelijk en be langrijk onderdeel. Aandacht wordt o.m. besteed aan Zeeuwse drukkers en uit gevers. De tentoonstelling kan worden onderverdeeld in de volgende rubrieken: 1. Zeeland en de letterkunde, waarby de meeste aandacht wordt geschonken aan Zeeuwse schrijvers, van wie uitga ven, handschriften, portretten enz. aan wezig zullen zijn. Enkele namen zijn: Cats, Hondius, Betje Wolff van Scha- gen en Brakman. Verder zal de rol, die Zeeland in het leven van bepaalde schrij vers, niet-Zeeuwen gespeeld heeft, naar voren worden gebracht. Zoals van Hui- zinga en Viruly. 2. Boeken over Zee land. Hieronder vallen kronieken, reis beschrijvingen en gidsen, plaatwerken, atlassen en ook het Zeèuwse woorden boek. 3. Zeeuwse drukkers en uitgevers. Getoond zullen worden o.m. oude uit gaven uit de 17e en 19e eeuw, letter proeven, pamfletten, liedboeken, veiling catalogi en aanplakbiljetten. 4. Kinder boeken van o.m. Stamperius, Boddaert en Evenhuis. De tentoonstelling wordt ontworpen door J. Kuiper uit Den Haag. Handschriften zijn ter beschikking ge steld door het letterkundig museum, ter wijl portretten en voorwerpen afkomstig zijn uit het Zeeuws museum. Getracht wordt de tentoonstelling een uitgesproken visueel karakter te geven door gebruik te maken van fotografische vergrotingen van boekpagina's, illustraties uit boeken, drukkersmerken en dergelijke. Voor de aandachtige beschouwer worden boeken en handschriften in vitrines en op tafels tentoongesteld. Tal van zeer zeldzame stukken zullen op de tentoonstelling zijn te zien, zoals een kroniek van Zeeland uit 1551 en het boekje „Toortsen der Zeevaart" van Dirk Ruiters,, waarvan het enige exemplaar ter wereld in han den is van de Zeeuwse provinciale bi bliotheek. Het werkje werd in 1623 in Vlissingen gedrukt als een handleiding voor stuurlieden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondagmorgen om half zes hebben ambtenaren van de centrale douanepost Oostburg op de weg tussen Oostburg en St.-Margriet een Belgische smokkelauto, geladen met 220 kg boter, buitgemaakt. De bestuurder van de auto liet voertuig en lading in de steek. Hij kon ontkomen. De Vleeshal te Middelburg waar de expositie over Zeeuwse boeken en schrijvers wordt ge houden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de N.S.F.-fabrleken te Hilversum zijn de nationale wed strijden gehouden van de Koninklijke Nationale Bond voor E.H.B.O. In de junioren- en seniorenklasse kwamen de provinciale kampioenen tegen elkaar uit. Voor Zeeland namen deel de teams van Oostburg en Goes; die zich op de voor wedstrijden in Westdorpe het sterkst hadden getoond. Oostburg nam voor de eerste keer deel en behaalde in de ju niorenklasse een zesde plaats; bij de se nioren klasseerde Goes zich als derde. De beloningen waren een bronzen me daille en een zilveren plak van de ge meente Hilversum. De uitslagen waren: Senioren: 1 Limburg 176 punten; 2 Utrecht 175; 3 Zeeland (Goes) 148; 4 Gel derland 136; 5 Noord-Holland 133; 6 Noord-Brabant (Schijndel) 126; 7 Drente 124; 8 Zuid-Holland 121; 9 Groningen- Friesland 103; 10 Overijssel 99. Junioren (teams die voor het eerst deelnemen)1Ffiesland^Groningen 140; 2 Zuid-Holland 139; 3 Limburg 133; 4 Noord-Brabant (Hedel) 118; 5 Overijssel 116; 6 Utrecht 106; 7 Zeeland 106; 8 Gelderland 100; 9 Noord-Holland 94; 10 Drente 87. Ie KLAS A Domburg 1—Hoofdplaat 1 2-1, Jong Ambon 1-Oostburg l 3-3. Ie KLAS B Zierikzee 2Robur 1 3-6, Dreischor 1-Renesse 1 1-3, Kwadendamme 1-Pa- trijzen 1 1-2, Kruiningen 1-Lustor 1 5-1. RESERVE le KLAS Oostburg 2-Vlissingen 4 0-2. RCS 2- Vogelwaarde 2 4-1. Luctor 2-Middel- (Van een onzer verslaggevers) .IJZENDIJKE „We zullen worstelen en zwemmen". Met deze kernachtige uit spraak heeft burgemeester J. J. M. Ficq, in de jongste vergadering de raad bekend gemaakt, hoe de stand van zaken is be treffende de bouw van het zwembad. De kosten van de inrichting staan mo menteel op een half miljoen gulden. Wan neer echter de laatste goedkeuringen niet snel afkomen, dient het bedrag weer ver hoogd te worden. Met die verhogingen toonde de raad zich niet erg ingenomen. Een aanvullend kre diet van 125.000 gulden werd weliswaar gevoteerd, maar het plafond schijnt nu bereikt te zijn. De grond niet meegere kend, stond de laatste begroting op 440.000 gulden. Bij de aanbesteding was echter 40 mille meer nodig voor de zui veringsinstallatie en maar liefst 85 mille voor de bouwkosten van het bad. De heer P. van Tijfte van de Katholieke Boeren vroeg zich dan ook af, waar het eind van deze dure geschiedenis is. B. en w. kon den niet verhelen, dat het allemaal wat tegenvalt. Alles wordt echter in het werk gesteld om op zeer korte termijn het werk te kunnen aanvangen, want de aan nemingssom is voor beperkte tijd van kracht. Dit jaar vindt in IJzendijke een t.b.c.- bevolkingsonderzoek plaats. Tot en met drie gezinsleden zijn de kosten per deel nemer anderhalve gulden, daarboven 1 gulden. Voor de boomplantdag werd een krediet van 125 gulden verleend, terwijl vor het verbeteren van de ventweg in de Goudenpolder ruim 3400 gulden werd uitgetrokken. De keurlonen werden ge wijzigd en op gelijk niveau gebracht met die in Hoofdplaat en Biervliet. Tweehon derd gulden werd beschikbaar gesteld voor de aanschaf van lesmateriaal voor de lagere scholen i.v.m. de bevrijdings herdenking. Dertig mille werd uitgetrok_ ken voor de bouw van een woning in het sportcomplex t.b.v. de badmeester toezichthouder. Het restauratieplan van de boulevards en ravelijnen nadert zijn voltooiing. Ruim achttien mille is nodig voor de beplanting Vijfduizend gulden wordt gesubsidieerd door Staatsbosbeheer. Voor 1 september zullen drie waterovergangen worden ver wezenlykt, waarmee liet ravelijn zal vol. tooid zjjn. GOES Tijdens een in hotel Centraal gehouden vergadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren heeft prof Belin- fante van de universiteit te Amsterdam een voordracht gehouden over de rechten van de burger, o.m. in het kader van de nieuwe wet Beroep Administratieve Be slissingen. Mede naar aanleiding van de gevoerde discussies kon de conclusie ge trokken worden, dat in de huidige situa tie toch minder beroep op de Raad van State is gedaan dan vóór de vaststelling van de nieuwe wet werd verwacht. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag j.l. is op 51-jarige leeftijd overleden mr. W. E. M. Seydlitz, notaris alhier. De heer Seydlitz, in het Land van Hulst een graag geziene figuur, heeft naast zijn drukke notariële ambt vele functies bekleed in diverse besturen en colleges. Reeds lang was hij hoofd-gezworene van het waterschap Hulster Ambacht. Het St.-Liduinaziekenhuis kende hem vele jaren als regent, terwijl hij voor het St.-Elisabeth Liefdehuis tal van jaren een regent met een stuwende werkkracht is geweest. Met veel sympathie heeft het curato rium van het Hulster Jansenius Lyceum steeds kennis genomen van het vele werk dat de heer Seydlitz als voorzitter ver richtte. Voortreffelijk werk deed hij tevens voor de Katholieke Middelbare School vereniging voor oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, in welke vereniging hij eveneens vele jaren de voorzittershamer hanteer de. De plechtige uitvaartdienst zal plaats vinden op woensdag 31 maart a.s. in de r.-k. Basiliek te Hulst, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. CARACAS Geen van de Nederland se meisjes heeft de halve finale van het internationaal tennistoernooi in Caracas kunnen bereiken. De Rotterdamse Elly Krocké verloor van Francoise Durr (Frankrijk) met 6—4, 61, en de Gro ningse Trudy Groenman ging met ere ten onder tegen 's werelds beste speel ster Margaret Smith (Australië): 62. 63. De overige halve-finalisten zijn: Norma Baylon (Argentinië) en Lesley Turner (Australië). In het damesdubbel lukte het de Ne derlandse afvaardiging aanzienlijk beter. In de kwartfinales won de Duits-Neder landse combinatie Heidi Schildknecht- Trudy Groenman met 63, 46, 64 van Elena Subirats (Mexico) en Stephanie de Fina (V.S.) en bleven Betty Stoeve en Elly Krocké de Frangaise Monique Sal- fati en Michelle Boule de baas (61, 36, 6—4). Betty Stoeve wist voorts samen met de Griek Nikos Kalegeropolous de halve finale in het gemengd dubbel te berei ken. Zij versloegen het Mexicaanse paar Luis Garcia en Elena Subirats met 4—6, 108, 97. Elly Krocké, met aan haar zijde de Venezolaan Iyo Pimentel wist niet tot de halve finale van het gemengd dubbel door te dringen. Met 63, 36, 63 werden zij verslagen door de Duitse Heidi Schildknecht en de Nieuwzee lander Lew Gerrard. TERNEUZEN Luxor 20 uur Het zwaard van koning Arthur, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Botsende jeugd, 18 j. DE KLINGE v. Dijk 19.30 uur De tovenaar van Rio Grande. OOSTBURG Ledel 20 uur Moord of overspel, 18 j. De Eenhoorr 19.30 uur Bijeenkomst missie BRESKENS 19.30 uur Raadsvergadering GENT Kon. Opera 20 uur Karsenty KORTGENE Gemeentehuis 14 uur Raadsvergadering TERNEUZEN Luxor 20 uur Het zwaard van de ko ning, 14 j. ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Dr. Strangelove (film) MIDDELBURG Concert- en gehoorzaal 20 uur Concert Prov. Griffie; 11 uur Installatie prov. commissie voor watervoorziening en huishouding Zeeland GOES 7VT Landbouw 19.30 uur Verg. Kon. Neo- Mij. voor uinbouw en plantkunde OOSTBURG 19.30 uui Bijeenkomst fruittelers SCHOONDIJKÉ 19.30 uur Raadsvergadering BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur Adam in lingschap Kon. Opera 20 uur Théatre National ANTWERPEN KVO 20 uur Ballet

de Stem | 1965 | | pagina 2