Grenscontact gemeenten zal zijn nut afwerpen GOES BUIGT ZICH OVER VERKEERSPROBLEMEN Procedure - kwestie in raad Vlissingen B. en w. Axel willen heffingen verhogen BURGEMEESTERS „IMPROVISEERDEN" moe Tan maagzuur? LEG VOOR HEM KLAAR SB HET WAS GEEN STUNT Spontane forumavond in Sint Niklaas (B) Interessante suggesties tersdiensten erenartsen iCHENKEN lOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 MAART 1965 Verwanten Maandag neem natuur-grijze Praktij kexamens te Middelburg Opdracht Toerisme VergeI ij kingen NAALDHAKKEN VERBODEN Vlissingse raad: Omstreden grond Stadhuisplein Twee Zeeuwse oorlogsfilms op AVRO-t.v. Flats Ho, geweg Op gespannen voet met wegenverkeerswet Voorstellen DINSDAG A.S. RAADSVERGADERING Reconstructie Zaamslagseweg is op handen Grondtransacties Onderwjs P. Dekker nieuw raadslid van Axel Duur jpa^blaO pe «Sflteut Breda slaat alarm Onvoldoende armslag Hofstra terug Samson G» inde nemen waar: voor dokter Ter Burg; voor Kats; voor Bruinisse en 3kter Van Leeuwen uit or Cadzand, Retranchement zande, dokter de Meyer uit Dostburg en Aardenburg, ruyckere uit Oostburg, tel. >or Terneuzen dokter Jis- diddelburg dokter Reijerse Vlissingen dokter Boone Goes dokter v. d. Werff Borssele en Nieuwdorp dok- m (01196-327); voor Hoede- Kwadendamme dokter >1195-450voor Driewegen hoek dokter Geldot (0U95- s-Heer Arendskerke, Wolp- ieinkenszand dokter Zonne- 02); voor Kruiningen, Hans- lendijke én Rilland-Bath, •ij 101130-344). Goes: Goese Apotheek elburg: Hummelen '2134); •Claassen (2090); Vlissingen: !025). >urg, Sluis en IJzendijkc, Veen uit Oostburg. tel. 01170- [ulst en Nieuw-Namen, de it Nieuw-Namen: voor Axel Sas van Gent. de heer Jans- tel. 01155-488. Gakeer (01195-283). (Advertentie) Nieuwstraat 21 it - Tel. 2478 indag 28 maart; Hansweert: Terneuzen: 11.30 uur; Vlis- 1 en 23.39 uur; Terneuzen: 29 maart: Hansweert: 0.36 -■ Terneuzen: 0.04 en 12.33 |gen: 12.06 uur; Terneuzen: uur. RG tr Dagboek van een kamer- Jen 21.15 uur Laat ze maai .4 j. V 19 en 21 uur De klokkenlui- Notre Dame. 14 j. en 21 uur Meisjes die men t, 18 j. uur Schieting. 3 Dijk 19.30 uur De tovenaar ande. KK .30 uur Stop met de liefde Dansen. uur NCAB-jaarverg. gewesl uw 14 uur Speldjesbeurs. 3.15 uur Verg. Ned. Bond nbtenaren. i 14 uur CHV-vergadering, ïrdcollege 20 uur Leerlingen- d. uur Wonderful life. a.l. zoon.van captain Blood, 14 j. i uur Vuur boven Azië, 14 j. ENT uur Te rijk om los te lo- 0 uur Geef er de brui (dj try 19 uur Balavond. ur Moord of overspel, 18 j, uur De hel volgde hem na, 14.30 uur Start wandeltocht 'andelsportbond. IN uur Sadko. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS (België) In de Salons Carlton te Sint Niklaas is er een samenspraak geweest tussen twee burgemeesters van gemeenten in bet Belgische Waasland (F. van Dorpe van St. Niklaas en R. Verbeke van Kemzeke) en twee Nederlandse collega's uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (P. J. G. Molthoff van Hulst cn C. J. van Hootegem van Hontenisse). Onderwerp van gesprek was het al dan niet noodzakelijk zijn van contacten en/of samenwerking tussen de gemeenten aan deze en gene zijde van de grens. Het Erasmusgenootschap had het rommelige geheel ondergebracht onder de titel „gemeente-forum". Het forum, waarvan slechts zeer ten dele sprake was, stelde vast, dat contacten en samenwerking alleszins nuttig zijn, maar dat men zich voorlopig zal moeten beperken tot een „nader kennis maken me elkaar"; tot een elkaar wederzijds aftasten en het kennis nemen van eikaars problemen. ten? Een grote markt, die er is voor het gehele gebied binnen de bocht van de Schelde, veel culturele verenigingen, die gebaat zijn by Nederandse inmenging en een schouwburg, „die veel te groot is voor St- Niklaas en juist groot ge noeg voor de gehele Belgisch-Nederland- se streek. (Advertentie) 55 Méér kwarrr er donderdagavond niet uit, omdat de Belgische Vlamingen weer eens teveel vertrouwen in hun improvi satievermogen hadden gesteld en had den vergeten dat de Nederlanders, on danks het feit dat zij, zeker wat de „zuidelijken" betreft, nauw verwant zijn met de Belgen, nogal zakelijk zyn in gesteld. De burgemeesters kregen eerst een paar dagen voor het „gemeente-fo rum" te horen, dat zij werden veron dersteld korte inleidingen te zullen hou den aan de hand van het thema „wat hebben we elkaar te bieden? wat kun nen we elkaar leren?, wat kunnen we samen doen?", terwijl men de heren oorspronkelijk had gevraagd te vertellen over hun respectivelijke gemeenten. Een en ander was er de oorzaak van, dat men niet tot een gerichte discussie kwam. Arrondissementscommissaris dr. jur. N. de Witte, die de bijeenkomst leidde, klopte deemoedig op zijn Belgi sche borst: „We moeten spoedig weer eens een vergadering beleggen, maar dan zorgen voor een concrete aanduiding van het te bespreken onderwerp. Bur gemeester Molthoff deed er nog e en schepje bovenop: „Laten we bovenal mét elkaar leren, dat we op tijd moeten beginnen", de avond was ongeveer een half uur te laat beginnen. In zijn „situering van het onderwerp" stelde dr- De Witte vast, dat het levens patroon gedurende de laatste tientallen jaren aanmerkelijk is gewijzigd en dat n 20 uur De hel volgde hen Het zwaard van koning Ai uur Dansen. ur Vuur boven Azië. 14 j. JK Zeeland 19 uur Dansen. ck 15 uur Schieting. ?k 15 uur Wipschieting. •pper 15 uur Schieting. k 15 uur Schieting. RG 0 uur Dagboek van een k 18 j. jur Wonderful life. a.l. ir De zoon van captain Bloo jels 19 uur Biljartprijskan. K 1 15 uur Bolling. .n Dijk 14.30 uur De tovena: ramde. Bal. 19.30 uur Instuif-dansavor. 14.30 uur Schieting. ;bouw 20 uur Botsende jeug<- .17 uur Vernietingingscon*. :ini, 14 j. and 15 uur Schieting. ■t 15 uur Schieting. T uur Toneel door TransfigU Tuist. :0 uur Leerlingentoneelavon 15, 19 en 21 uur De klokke». de Notre Dame, 14 j. jur Meisjes die men niet j- ENT en 20 uur Te rijk om los ir Moord of overspel, 18 j- uur Tarzan en de meermi AAL ter 15 uur Schieting. I 0 uur Nabucco. Iet. ir Moord of overspel, 18 iur Het zwaard van kon in touw 20 uur Botsende Jeug 10 uur De tovenaar van R zulks grote problemen heeft opgeroepen, niet in het minst voor de gemeenten. Hij betoogde, dat Belgische en Neder landse gemeenten met elkaar moeten beraden over de oplossing van de pro blemen. En dat kan vooral effectief ge beuren in de grensstreken. Samenwer king tussen Nederland en België twee nauw aan elkaar verwante landen zei de heer De Witte noodzakelijk te achten, vooral om de Nederlander te zijner tijd een beduidend deel vanhet grote Europa en eventueel het wereld bestel te doen zijn. Samenwerking is vooral nodig „om onze gezamenlijke cul tuur en taal te beschermen". Wat dat laatste betreft kreeg dr. De Wit bijval van burgemeester Van Dorpe van St- Niklaas. ,Wy samen moeten de respectievelij ke regeringen het vuur na aan de sche nen leggen, opdat die gaan beseffen, dat het grote goed van taal en cultuur be veiligd moet worden in het grote Euro pa, betoogde de laatste. Van het grote Europa kwam de heer Van Dorpe ge lukkig nog bij de kleine gemeenten te recht. Wat St. Niklaas te bieden heeft, ook voor de Zeeuwsch-Vlaamse gemeen- (Advertentie) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. MIDDELBURG De praktijkexamens in handelscorrespondentie (Nederlands, Engels, Duits en Spaans), boekhouden en moderne bedrijfsadministratie wor den door de Vereniging van Leraren voor Praktijkexamens afgenomen op 29 en 30 juni. De examenplaats voor Zeeland is Middelburg. Burgemeester Van Hootegem van Hontenisse hield het grote Europa voor wat het is of zal worden. Hij beperkte zich tot het volvoeren van zijn oorspronkelijke opdracht en gaf een exposé over „wat reilt en zeilt" in zijn „gemengde landbouw en industrie gemeente". Dan weten we tenminste waarover wij spreken, motiveerde hij zijn „uit de toon val len" en daarmee sloeg hij o.i. de plank niet ver mis. Burgemeester R. Verbeke van Kemzeke zorgde wellicht voor de meest praktische inleiding. Hij bleek bijzonder gepor teerd voor „internationale interge meentelijke samenwerking", zoals burgemeester Molthoff van Hulst het later op de avond uitdrukte. In Kemzeke, evenals in het nabijge legen Hulst, liggen naar de mening van de heer Verbeke nog vele niet ten volle ontgonnen mogelijkheden voor de ont wikkeling van het dagtoerisme: Kemzeke heeft een prachtig natuurreservaat, Hulst zyn wallen en andere historische bezienswaardigheden. Overleg tussen Belgische en Nederlandse gemeenten in deze contreien is- er eveneens nodig met betrekking tot de waterhuishouding: „we zouden er gezamenlijk veel aan kunnen verbeteren". Burgemeester Molthoff betoogde, dat contacten tussen Belgische en Neder landse gemeenten nuttig en noodzakelijk kunnen zijn, maar dat men zich voor lopig zal moeten beperken tot een we derzijds aftasten. „Laten wij bovendien reëel zijn en goed beseffen, dat we altijd egoistisch zullen blijven en daardoor al tijd min of meer langs elkaar zullen blijven lopen", waarschuwde hij. De heer Molthoff merkte Zeeuwsch- Vlaande^en, „dat toch al veel voor heeft door zijn centrale ligging", aan als een ideaal toeristisch gebied. Belgische en Nederlandse gemeentebestuurders zou den naar zijn mening veel van elkaar kunnen leren door eikaars administratie systemen te vergelijken en elkaar te in formeren hoe uitbreidingsplannen tot stand komen, kortom: door eikaars ge meentelijke huishouding te bestuderen. Belgen en Nederlanders zullen er naar zijn mening samen naar moeten streven, dat diploma's en onderwijsinstellingen op hetzelfde niveau worden gebracht. o éS OOST. EN WEST-SOUBURG Op woensdag 7 april zal in deze gemeente de tweede openbare kleuterschool worden geopendDe school heet Hummelhonk op de Molenberg Op de uitnodiging om de officiële opening bij te wonen staat: geen naaldhakken. Echt een school, die op kleutervoetjes is gebouwd. Deze week is een begin gemaakt met de verbreding van de spoorweg overgang aan de Poelweg ten wes ten van het spoorwegemplacement te Goes. De Poelweg geeft toegang tot de woonwijk Zuid en tot het steeds belangrijker wordende zuid westelijke industrieterrein. De foto toont het op zijn plaats brengen van een deel van het nieuwe rijdek over het spoor. Wees goed voor uzelfen uw maag) Norac is 'n NORIT produkt (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Tijdens de gistermid dag gehouden vergadering van de Vlis singse raad hebben enkele leden gerea geerd op de uitlating van het Souburgse raadslid W. Huson (A.R.) „dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gestunt over de herindeling op zuid-oost-Walche- ren". De heer E. de Priester (P.v.d.A.) zei hierover dat het geen stunt, maar een kwestie van een andere belichting is ge weest. De deelnemers (o.a. negen kamer leden) hebben het z.i. ook zo ervaren. De heer I. Filius (A.R.) liet aan de hand van enkele bijbelteksten duidelijk merken hoe hij over de kritische uitlatingen van het Souburgse raadslid dacht. Eerste tekst: „Ik zag dat al het zwoegen alsook alle bekwaamheid in het werk louter na ijver is van de een op de ander. Ook dit is ijdelheid en najagen van wind". Twee de tekst: „Twee zijn beter dan één omdat zij een goede beloning hebben bij hun zwoegen". Derde tekst: „Een drievoudig snoer wordt niet spoedig verbroken". Daarmee wilde achtereenvolgens gezegd zijn dat het zwoegen van de verschillen de bestaande gemeenten vaak ten koste gaat van de een of de ander, dat een sa mengaan van Souburg en Vlissingen véél beter zou zijn en dat de beste resultaten bereikt eullen worden wanneer ook Rit- them in deze eenheid opgenomen zou kun nen worden. Verschillende raadsleden zouden een voorstel voor een rondetafelconferentie met Souburg en nog enkele andere in stanties over de herindelingstegenstel lingen toejuichen. Locoburgemeester Ch. Gillissen Verschage (P.v.d.A.) zei dat b. en w. een voorstel in die richting „zeker in welwillende overweging" zouden ne men. Er bestond overigens algemene waar dering voor het werk van de raadscom missie, die de vliegtocht boven Walcheren heeft voorbereid. Voorzitter Gillissen Verschage zei hier over, dat de activiteit van de raadscom missie een positieve steun betekent voor het streven v: n b. en w. met betrekking tot de herindeling. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een voorstel van b. en w. van Vlissingen om 1360 vierkante meter grond aan 't Stadhuisplein voor ruim 150.000 gulden te verkopen aan de n.v. Combinatiebouw te Amsterdam heeft het gistermiddag niet zonder kleerscheuren gehaald. Tijdens de discussie kwam de raad er achter dat een deel van het voorstel niet gedekt werd door de bestaande planolo gische toestand rondom het nieuwe stad huis. Een deel van de te verkopen grond staat in het uitbreidingsplan als „bijzon dere bebouwing" aangemerkt. In eerste instantie is het de bedoeling geweest op dit bijzondere bebouwings gebied het nieuwe politiebureau te bouwen. Van de ze gedachte zijn b. en w. afgestapt. Vol gens het voorstel van gisteren zal het desbetreffende stuk grond nu voor win kelbouw bestemd zijn. De raad was van oordeel dat eerst een wijziging van het uitbreidingsplan vastgesteld dient te wor den alvorens te kunnen beslissen over de nieuwe bestemming van de grond. Hoe meer b. en w. zich hiertegen ver zetten hoe meer de gehele raad zich schrap zette. Tenslotte moest de voorzit ter het voorstel doen het stukje grond, waarop de bijzondere bestemming rust, buiten het besluit te houden. Dit voorstel werd met 15 tegen 4 stemmen aanvaard. De heren Oosthuis (V.V.D.), Filius (AR) en Adriaanse (KVP) waarschuwden ove rigens tegen een te sterke ontwikkeling als winkelcentrum van de omgeving van het nieuwe stadhuis. De heer Oosterhuis was bang dat zulks kan gaan ten koste van de sanering van en de winkelvesti ging in de binnenstad. Het antwoord van wethouder Smit P.v.d.A., dat de sane ring van de Lange Zelke (binnenstad) voorrang zal hebben boven het tot ont wikkeling brengen van het 150 meter brede winkelfront aan het Stadhuisplein, kon de heer Oosterhuis niet gerust stel len. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Op 28 april a.s. zullen via 'n AVRO- televisie-uitzending over Ne derland I twee korte oor logsfilms worden uitgezon den, die ieder zo'n veertien minuten duren. Het zijn „Broken dikes" en „Last shot", die in Zeeland en met name Walcheren in novem berdecember 1940 zijn ge maakt, In Nederland zijn deze films prak tisch nog nietin roulatie geweest. In Engeland b.v. hebben reeds ve len deze oorlogsprent gezien. Aange zien vele Zeeuwen, die „acteur" zijn geweest bij de opnamen mis schien zichzelf nog zouden herkennen heeft de heer Fernhout de AVRO- t.v. benaderd of het mogelijk zou zijn beide films op het scherm te vertonen. Van de zijde van de AVRO heeft men direct „ja" gezegd en wil men er nog iets aan toevoegen. Mo menteel wordt koortsachtig gezocht naar mensen, die in deze film een rol hebben gespeeld. Na de verto ning van de beide films zou men dan b.v. in de vorm van een inter view ter plaatse een aantal van de ze „Pilmspelers" aan de kijkers wil len voorstellen. Er doet zich echter de moeilijk heid voor: waar wonen al deze men sen? En nu zou men graag hebben, dat deze Zeeuwen zich aanmelden bjj de AVRO-afdeling actualiteiten. Op deze manier zou men na jaren een interessante ontmoeting kunnen engageren. (Van een onzer verslaggevers) GOES De verkeerssituatie in en direct om Goes is zorgelijk. De te verwachten verdergaande indus triële ontwikkeling van Goes en de alle prognoses tartende toename van het autopark in Nederland doen het ergste voor zelfs de nabije toekomst vrezen. De verkeersproblematiek van Goes heeft op het ogenblik de volle aandacht van het gemeentebestuur. De A.N.W.B. heeft een dezer da gen een rapport hierover uitge bracht. Er hebben daarnaast be sprekingen plaatsgehad met rijks waterstaat en enkele provinciale instancies. Desgevraagd deelde wethouder Smit tijdens de rondvraag mee, dat alle ge gevens over de inzakkende flats aan de Hogeweg e.o. nu binnen zijn. De voor lopige conclusie kan zijn, dat er op dit moment geen aanleiding bestaat voor nieuwe drastische maatregelen, zoals de plotselinge ontruiming van woningen. De raad stelde zich tot f 3000,garant voor de te houden showboottochten van het comité Vlissingse Zomershow. Deze boottochten worden altijd 's avonds ge houden. De heer Adriaanse (KVP) vroeg naar de mogelijkheid, dat ook 's middags enkele boottochten worden gehouden. De voorzitter zegde toe hiervoor contact op te nemen met het comité. De heer Joustra (P.v.d.A.) zei tijdens de rondvraag dat het tijd wordt dat er een busverbinding komt, die geheel Pauwenburg zal omvatten. Het nieuwe stadhuis zal waarschijnlijk op 21 mei officieel in gebruik genomen kunnen worden. De raad besloot een attentie te sturen naar burgemeester mr. B. Kolff, die mo menteel in het ziekenhuis verblijft. Recidivist voor politierechter (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 26-jarige boor meester H. J. de W. te Axel had op 23 januari van dit jaar met zijn auto te Axel een verkeerszuil aangereden, waarna hij zich zonder bekendmaking van zijn identiteit uit de voeten had gemaakt. Voor de politierechter te Middelburg hield hij het op een klap band. Zijn snelheid bedroeg maar 35 kiliometer per uur, verklaarde hij De officier van justitie, mr. Andreae, stelde daar tegenover, dat men met zo'n ma tige snelheid met een klapband, zeker geen 300 meter doorrijdt. Gezien de vroegere veroordelingen van De W.. tweemaal wegens rijden zonder rijbe wijs, wegens overtreding van artikel 26 van de wegenverkeerswet en wegens het opgeven van een valse naam. vorder de hij een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van één week en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid van 3 maan den. De politierechter, mr. Sieperda, veroordeelde De W. tenslotte tot 100 gul den en ontzegging van 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. HET BEDRIJFSCHAP Horeca heeft vrijdagmiddag in Rotterdam de heer F, van der Wolk benoemd tot voorzitter. Langzaam maar zeker is een beeld aan het groeien van de maatregelen die genomen zouden moeten worden om aan de problemen het hoofd te kunnen bie den. B. en w. en de raad is het volgende in overweging gegeven: 1. er zal een vierkant van ontsluitings wegen dienen te komen waarin de woonkernen en Kloetingen liggen. De ontworpen westelijke ontsluitingsweg ten noorden van de spoorlijn zal enigs zins naar het westen verlegd moeten worden: tot net even buiten de be bouwde kom. De oostelijke ontslui tingsweg ten noorden van de spoorlijn moet verlegd worden tot bij ten noor den en ten oosten van Kloetinge gaat lopen. De ontsluitingswegen zullen naar het zuiden doorgetrokken dienen te worden tot ver over de spoorlijn. Zij' moeten de gehele zuidelijke woonwijk ontsluiten. De grote ontsluitingswegen zullen het vrachtverkeer naar de indu strieterreinen en het doorgaande ver keer naar 'b.v. de Oosterscheldebrug om de stad heen leiden. 2. De noordelijke parallelweg van de Pa- tijnweg moet vanaf Kloetinge tot aan Rand wij ck éénrichtingverkeer worden. 3. De spoorwegovergang bij Ockenburgh zal, ten minste voor al het motorische verkeer, afgesloten moeten worden. Bij Ockenburgh zouden verkeerslichten moeten worden geplaatst. 4. Maak verkeerslichten bij het kruis punt rijksweg-Dam/Den Hollanderlaan, Dit kruispunt zou alleen gepasseerd mogen worden door verkeer uit de Dam, de Den Hollanderlaan en de Rijksweg. 5. De situatie aan de Koepoort moet dras tisch gewijzigd worden. Er zouden hier ruime aansluitingen op een flink ver brede rijksweg moeten komen: een in het verlengde van de Zusterstraat, de andere even verderop dwars over het parkeerterrein van de A.M.Z.-bussen. Bijna dei*ig verkeerslichten zouden nodig zijn om het verkeer hier vloeiend te laten verlopen. 6. In de binnenstad zal zo veel mogelijk eenrichtingverkeer moeten worden in gesteld. 7. Grote parkeerterreinen, vlak tegen de binnenstad aan, zijn noodzakelijk. Ge acht wordt aan drie plaatsen: omgeving parken oude gasthuis, omgeving station en omgeving Prins van Oranje. 8. Een tunnel onder de spoorlijn nabij de Poolweg. Voorlopig dient de spoor wegovergang op deze plaats te worden verbreed. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De raad van Axel zal tij dens de dinsdagavond te houden open bare vergadering moeten beslissen over een voorstel van b. en w. tot verho ging van verschillende - "soms verou derde" - tarieven en heffingen. Zulks mede i.v.m. het aanzienlijke tekort op de begroting van het lopende dienstjaar en 't feit, dat de financiële verhoudings wet 1960 geen soulaas biedt in de stij gende kosten van de gewone uitgaven. Naar mening van b. en w. zijn de ta rieven van de betreffende dienstverle ningen ten achter gebleven bij de ge durende de laatste jaren doorgevoerde salarisverhogingen. Het college wijst er op, dat alleen die tarieven zullen worden verhoogd, waar dienstverlening door de gemeente tegenover staat. Indien de raad met het voorstel van b. en w. akkoord gaat zullen de leges, marktgelden, riool- en reinigingsrechten, keurlonen en zwembadtarieven worden verhoogd. De agenda voor deze verga dering is overigens zeer uitgebreid. Die omvat 32 punten, waaronder een voor stel tot het onderhands aanbesteden van de reconstructie van de Zaamslagseweg aan de fa. Koster en Visser te Hulst voor f 69.515,-. Een ander voorstel geldt het beschikbaar stellen van een krediet van f 90.000,- ten behoeve van de ver bouwing en inrichting van de reeds aangekochte magazijnen een de Singel- weg tot brandweerkazerne, annex werk plaats voor de dienst gemeentewerken. De raad zal ook enkele grondtrans acties afhandelen. Er zijn voorstellen tot verkoop van een perceel industrie terrein (2838 meter2) aan Metaalhandel v.h. Jonkers en Co. N.V. te Tiel, die een service, en reparatiewerkplaats in Axel wil vestigen, van een perceel in dustrieterrein (695 mcter2) aan de heer JScheele te Axel, die er een hangar op wil bouwen, van eenzelfde stuk grond aan de heer H. C. van Tatenhove, die er een metselaarswerkplaats op wil stich ten en tot verkoop van vier stukjes an dere grond. Ook zijn er voorstellen tot aankoop van verschillende percelen i.v.m. de rea lisering van de verschillende uitbreidings plannen, de reconstructie van de tweede traverse en de „partiele regeling be bouwde kom 1964". De grondprijzen in het gecombineerde exploitatieplan Oost en West zijn herzien. B. en w. advise ren de raad met de nieuwe prijzen ak koord te gaan. De raad wordt ook ge vraagd een verordening inzake bouwver- bod, een verordening houdende voor schriften voor de bepaling van bijzon der rooilijnen en kolenvoorschriften vast te stellen. Er komen ook verschillende punten het onderwijs betreffende, aan de or de. B. en w. adviseren de raad een krediet van f 51.000,. te voteren t. .b.v. de inrichting van het bij de openbare lagere school te bouwen gymnastieklokaal. Voorts zullen de vergoedingen en voorschotten op de exploitatievergoedingen voor de ver schillende onderwijsinstellingen vast gesteld moeten worden. De christe lijke u.l.o. behoeft gemeentelijke me dewerking i.v.m. de aanschaffing van nieuw meubilair, schoolboeken en leer- en hulpmiddelen. B. en w. stel len voor die medewerking te verle nen. Tenslotte zijn er nog voorstllen tot het aangaan van een kasgeldlening van f 500.000,- bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, de benoeming van een gemeentegeneeskundige in de per soon van dokter W. G. C. Kok of die van diens echtgenote, mevr. dokter P. A. Kok-Kuijken, het verlenen van eervol ontslag aan de huidige gemeente- geneeskundige, dokter A. Kats en tot herziening van de salarissen voor se cretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. (Van een onzer 'verslaggevers) AXEL Tijdens de dinsdagavond a.s. te houden openbare vergadering van de raad van Axel zullen de geloofsbrieven van de heer P. Dekker jr., die is voor bestemd opvoiger van het onlangs over leden radslid W. de Feijter te zijn, wor den onderzocht. De heer Dekker zal sa men met de heer P. van Bendeghem de CHU-fractie in de Axelse gemeenteraad uitmaken. Ket zijn mooie, maar dure plannen. Alleen de verbetering van de verlichting van de rijksweg door Goes komt al 70.000. Wat zullen al deze wenselijk en noodzakelijk geachte verkeersvoorzie- ningen wel niet gaan kosten? Burgemeester mr. F. Huber weet, ook al met het oog op de miserabele budge- taire positie van zijn gemeente, niet waar hij het geld vandaan zal moeten halen. Een deel zal komen uit het ontwikkelings en saneringsfonds van de gemeente, dat nog niet zo lang geleden is gesticht. Dit fonds wordt gevoed uit een toeslag van twee gulden per m2 op de grondprijzen die de gemeente vaststelt. Binnenkort zullen de suggesties in het college van b. en w. in de planologische commissie uiteraard op hun praktische uitvoerbaarheid worden beoordeeld. (Advertentie) FM-REOLM0BLER start i bmievczrelset Lad bornene starte med FM reolmobler dec giver bedre orden og mere plads. Og FM er af en kvalitet, der kan byg- ges videre pa, som bornene vokser: God mobelkunst og gedigent handvasrk gar jo al- drig af mode. Dreda gaat bij de regering en G.6 van Brabant de noodklok luiden. De financiële positie van de gemeente baart ernstige zorg. Door het beleid, dat „Den Haag" ten aanzien van de gemeentelijke financiën volgt, dreigen in Breda noodzakelijke voorzieningen in het gedrang te komen. Breda is bepaald niet de enige ge meente in Nederland, die met finan ciële problemen kampt. Tal van ge meentebesturen zitten tot hun oren in de zorgen. Overal wordt reeds gewerkt met het snoeimes der bezuiniging. Dat blijkt ook uit het adres, dat de drie grote gemeenten reeds eerder aan de regering hebben gericht. In een aantal gevallen gaat het om bezuinigingen, waarover men geen traan hoeft te laten. Dat betreft dan projecten, die meer als statussymbool worden nagestreefd dan om hun aan wijsbaar nut voor een bepaalde ge meenschap. Bepaald verontrustend wordt echter de situatie als er - zoals bijvoorbeeld in Breda bezuinigd moet worden op uitgaven, die werkelijk van invloed zijn op het leefklimaat van een ge meente. In dergelijke gevallen dient er alarm geslagen te worden. B. en w. van Breda hebben dit begrepen. Zij hebben hierbij van de overgrote meer derheid van de gemeenteraad steun ge kregen. Men kan slechts hopen, dat andere gemeenten dit voorbeeld zullen vol gen, eventueel in streekverband. Nu er bij de kabinetsformatie gesproken wordt over een nieuw regeringspro gram zou het de gemeenten als een ernstig verzuim aangerekend moeten worden als zij de gemeentelijke proble matiek niet met kracht aan de orde zouden stellen. ■yan VVD-zijde zijn in de Bredase raad bezwaren gemaakt tegen het adres aan de regering. De liberale woordvoerder stelde zich op het stand punt, dat wie meer geld vraagt ook maar moet aangeven, waar dat geld vandaan moet komen. Deze zienswijze is in dit geval on juist. Het is de taak van de gemeenten om aan de bel te trekken, wanneer zij door het regeringsbeleid in ernstige moeilijkheden komen. Het is de plicht van regering en parlement om de ge meentelijke verlangens nader te bezien en dan in te passen in het gehele fi- nancieel-economische beleid. Dit laat ste is wat de gemeenten betreft in de laatste tijd niet in de juiste ver houding gebeurd. Dank zij vooral de VVD zat de regering vast aan een be lastingverlaging als aan een sacraal gegeven, waardoor zij onvoldoende armslag had. Tenslotte nog deze opmerking: het feit, dat vele gemeenten financiële moeilijkheden hebben kan geen aan leiding zijn om de uitkeringspercenta ges nu maar voor allen een flink stuk op te trekken. Voorgelicht door de col leges van G.S. moet het mogelijk zijn, dat Binnenlandse Zaken naast een al gemene uitkering toeslagen geeft aan die gemeenten, die door hun ligging, ontwikkeling, centrumfunctie of door andere bijzondere omstandigheden voor extra-uitgaven staan. Het is be kend, dat dit soort uitkeringen aanlei ding kan geven tot strubbelingen. Het ideale is echter nooit bereikbaar maar daarom moet men er wel naar streven. gereidt de heer Hofstra zijn terugkeer voor in de politieke arena? Deze vraag is opgekomen naar aanleiding van een gespierd betoog, dat de oud minister van Financiën, thans rechter hand van scheepsmagnaat Verolme, deze week voor een afdeling van de PvdA heeft gehouden. Het roer moet om, riep de heer Hof stra. Hij droeg een hele waslijst voor van wensen, die KVP en AR bereid zouden moeten zijn in te willigen voordat de PvdA in een kabinet-Cals zou mogen stappen. Op dit verlanglijstje kwamen pun ten voor, die thuis horen op de rom melzolder van socialistische stokpaard jes. Zo blijkt de heer Hofstra nog steeds een voorstander te zijn van so cialisatie. En in niet zo'n kleine om vang ook. Bij socialisatie denkt hij aan het verzekeringsbedrijf, de banken, de Hoogovens, de meelindustrie, een deel van de middenstand (toe maar) en aan sommige chemische bedrijven. Reclame in radio en TV? Weg ermee zegt de heer Hofstra. Het is ons niet bekend, hoe de reac tie is geweest van het gehoor van de heer Hofstra op dit soort kreten. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat een aantal mensen er wat moeite mee heeft gehad. Zou men b.v. bij de filippica tegen de reclame in radio en TV niet gedacht hebben aan de heer Verolme en de REM-affaire? Verbeter de wereld maar begin bij je eigen om geving, zou een gepast antwoord zijn geweest. Och, misschien heeft de heer Hofstra zijn partijgenoten er alleen maar van willen overtuigen, dat hij nog steeds socialist is. Misschien heeft hij ge dacht, dat het geen kwaad kon bij deze kabinetsformatie weer eens de aandacht op zich te vestigen. Wij vra gen ons alleen af, of dr. Vondeling erg blij zal zijn met deze interventie. ^nton Geesink heeft zich in de laat ste maanden in heel andere capa citeit laten bewonderen, dan die welke we van hem gewoon waren. Hij speelt filmheld bij de gratie van zijn figuur en zijn wereldtitels. Hij duikt op als huurling van slimme reclame-agenten onlangs nog werd hij door Zwolsmari gecharterd, tezamen met Sjoukje Dijk stra. Dat is allemaal in orde en een ieder zal Geesink het slordige centje gunnen, dat zijn faam hem op deze wijze inbrengt. Maar nu moet de judo ka op zijn beurt ook niet flauw wor den en zeuren over het feit, dat de sportorganisatie hem niet langer ais amateur wil erkennen. Samson Gee sink heeft nu wel duidelijk de zuilen die zijn amateurstatus schraagden, om ver gegooid. Hij komt daar zelf'rond voor uit. Als hij de consequenties trekt die nu eenmaal nodig zijn willen wij nog een echte amateursport handha ven, dan wensen wij hem verder alle goeds in de nieuwe carrière, die hij op het fundament van zyn sportroem gaat opbouwen.

de Stem | 1965 | | pagina 3