Wordt Schouwen-Duiveland overrompeld Andere tijd vraagt een ander priesterbeeld Aanloop Chaos Compromis Nog lang niet klaar voor dagtoerisme Veer Onvoldoende Minder somber Zierikzee Dwars MOTTO VAN „ROEPINGENZONDAG" Geen heilige buitenstaanders DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 MAART 1965 BURGEMEESTER H. EVERWIJN chaos DIJKGRAAF A. GELUK hygiëne (Van een onzer verslaggevers) SCHOUWEN-DUIVELAND. Het tijdperk van Zeeland» eilandenrijk is voorgoed voorbij. Schouwen-Duiveland was het laatste eiland in deze provincie. Daaraan is, in het kader van de Deltawerken een eind gemaakt door de afsluiting van ile Grevelingen. Grote partijen steen, door moderne gondeliers door middel van een kahelhaan op het water neergelaten, en massale hoeveelheden door sterke machines opgespoten zand hebhen de afsluiting van de Grevelingen voltooid. Donderdag a.s. zal de demissionaire minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, de Grevelingendam voor het verkeer open stellen. Zal Schouwen-Duiveland deze zomer overspoeld worden door toeristen, door nieuwsgierigen? Zal het economisch sterke Rot terdam arbeiders uit Schouwen-Duiveland weglokken, terwijl die daar op dit moment juist zo hard nodig zijn? Hoe staan de vroegere eilandbewoners zélf tegenover de ontsluiting? Zou den zij als Zeeuwen niet gelukkiger zijn geweest als, door de Oosterscheldebrug, éérst de ontsluiting naar liet zuiden zou hebben plaatsgehad? De laatste vraag levert al meteen een verrassend antwoord op. Hoewel ieder een op het eiland zich Zeeuw in hart en nieren voelt, is Schouwen-Duiveland toch van oudsher geheel op Rotterdam georiënteerd geweest. Het arbeidsover- schot van Schouwen pendelde naar Rot terdam. De verbindingen zijn altijd al voornamelijk op Rotterdam gericht ge weest. Schouwen gaat ter beurze in Rotterdam. De afvoer van tuinbouwpro- dukten gaat naar Rotterdam. Hoewel de Zierikzeese middenstand zich krach tig heeft opgewerkt gaan toch nog veel Schouwenaren op gezette tijden naar Rotterdam om daar een aantal duur zame gebruiksartikelen in te slaan. Mevrouw R. Feiter-Eerland, die wij in Renesse ontmoetten, gaat voor belangrijke inkopen altijd naar Rot terdam. Bus- en bootkosten haalt ze er gemakkelijk uit. Haar man is vrachtrijder en zit dagelijks in Rot terdam. Het is alles Rotterdam wat de klok slaat, hoe vervelend men dat in de rest van Zeeland misschien ook vindt. De Schouwse neiging om „een dagje naar Rotterdam" te gaan zal, dunkt ons, in de toekomst alleen maar ver sterkt worden. Wk tr. De ontsluiting van Schouwen-Duive land zal er omgekeerd ongetwijfeld toe leiden dat vele Rotterdammers en an dere Randstadbewoners op vrije, zon nige dagen „een dagje Schouwen" zul len pikken. Schouwen-Duiveland hééft 's zomers al behoorlijk wat aanloop van toeristen, die één of meer weken va kantie komen doorbrengen aan de ver rukkelijke stranden in de kop van Schouwen. Op het vroegere eiland wordt de eerste tijd geen aanzienlijke uitbreiding van dit verblijfstoerisme verwacht. Er zit trouwens nog ruimte in de accommodatie om een flinke toena me van de verblijfstoeristen te kunnen opvangen. De heer C. B. Blom, voor zitter van de WV Burgh-Haamstede en eigenaar van een terrein voor zomer huizen (20), caravans en tenten (400 staanplaatsen), zegt: „Wat het kampe ren betreft, is er nog ruimte genoeg. Tot nu toe was het een zeldzaamheid dat een kampeerterrein op Schouwen helemaal vol was". Daarboven: veerboten bij Zijpe zullen blijven varen. Daarboven: de laatste hand aan> de rijbaan over de Grevelingen dam. V.V.V.-MAN C. BLOM góed houden Burgemeester Everwijn van Wester- schouwen is er zich volledig van be wust dat zijn recreatie-gemeente veel te weinig recreatiemogelijkheden aan de landzijde van de duinen biedt. De ge meente bezit slechts één midget-golf- baan. Gelukkig komen een tweede golf baan en een nieuwe tennisbaan om streeks Pasen klaar. Verschillende ke ren is van particuliere zijde reeds ge tracht een skelterbaan in het duinen gebied te bouwen. Burgemeester Ever wijn verzet zich daartegen. Mogelijk dat wél toestemming gegeven zal wor den voor een skelterbaan wat verder landinwaarts. Hier komt een voor de bewoners van MEVROUW R. FEITER Rotterdam een rapport over de dijkrecreatie. De landbouw- en waterschapsvertegen woordigers staan in principe niet afwij zend tegenover de dijkrecreatie. „Men laat echter allerlei rommel achter", al dus de heer Geluk. Het zal z.i. geheel van het gedrag van de dijkrecreanten afhangen of de medewerking van wa terschap en landbouw blijvend zal zijn. Er bestaat op dit moment nog geen kijk op uitvoering van het riolerings plan in Westerschouwen. „Onze grote handicap is", aldus de heer Everwijn, „dat het rijk geen bijzondere uitkerin gen kent voor gemeenten als de onze. Financieel zitten we volledig vast. Het leningsplafond voor onze gemeente is BURGEMEESTER MR. F. DIJCKMEESTER compromis Dijckmeester natuurlijk erg jammer. „We zullen beslist nog hulp nodig heb ben, maar een ramp is het beslist niét". Zierikzee is naar een wel zeer merk waardig compromis gedrongen. Het zal naar een acceptabele synthese moeten zoeken tussen verdergaande industria lisatie en het behoud van zijn grote aantrekkingskracht voor toeristen. Wat dat laatste betreft mikt Zierik zee op de watersport. Hopelijk in april al zal in de vissershaven een 160 meter lange steiger speciaal voor zeiljachten gereed komen. Deze steiger zal in d« toekomst tot aan de keersluis worden uitgebreid. In de omgeving van het openluchtzwembad naast de veerhaven is ruimte voor het scheppen van recre atiemogelijkheden. Aan de andere kant van de veerhaven hoopt burgemeester Dijckmeester een nieuw havenindustrie terrein tot ontwikkeling te kunnen brengen. Industrie en recreatie moeten immers hand in hand gaan in Zierikzee. een een Wordt het verblijfstoerisme na de ontsluiting niet als een ernstig probleem gezien, met het dag toerisme is het wel iets anders. Burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen verwacht een enorme toeloop van dagjes mensen. „Ik ben wel eens beetje bang dat het hier chaos gaat worden," aldus bur gemeester Everwijn. Het grote probleem voor Wester schouwen en voor het gehele schier eiland trouwens is, dat Schouwen-Dui veland in het geheel niet berekend is op veel dagtoerisme. Grote restaurants en dorpshotels om flink wat bussen met dagjesmensen te ontvangen, ontbreken. Verschillende hotels hebben weliswaar uitbreidingsplannen en er komen ook wel enkele nieuwe Horecabedrijven bij, maar dat zet, volgens burgemeester Everwijn, toch geen zoden aan de dijk. In Renesse hoopt men er iets op ge vonden te hebben om de topmaanden juli en augustus niet helemaal vast te lopen. Er zal daar een grote tent wor den geplaatst, waar dagtoeristen een kop koffie, een belegd broodje of wat soep kunnen kopen, 's Avonds zal in deze tent aan verblijfstoeristen wat ont spanning worden geboden. Cabaret of een muziekje. Er zal niét elke avond gelegenheid tot dansen worden gege ven. Burgemeester Everwijn vindt tweemaal per week meer dan genoeg. Ook de exploitant van het dorpshuis in Renesse wil broodjes e.d. gaan verko pen. Verder zijn er op Schouwen-Dui veland te weinig recreatiemogelijk heden. Burgemeester mr. F. Dijck meester van Zierikzee mag dan te recht zeggen dat Zierikzee een droom op zich" is, zeker zal blijken dat dit niet voldoende is. Hiernaast: Zierikzee, een droom op zich. Schouwen-Duiveland gevoelige materie om de hoek kijken. De Schouwenaren zijn nuchter genoeg om te beseffen wat hun 's zomers te wachten staat. Het zal een hele drukke boel gaan worden. Goed: dat kun je niet tegenhouden. Maar je kunt je b.v. wél ergeren en verzetten tegen de lawaaierige en lol- broekerige manier waarop velen hun vakantie wensen door te brengen. En daar ziet men in Schouwen echt wel een beetje tegen op. „Al die herrie met die brommers bijvoorbeeld", aldus me vrouw Feiter. „Als buiten het seizoen iemand van het eigen dorp een paar keer teveel herrie met z'n brommer heeft gemaakt, dan krijgt-ie de politie op z'n dak. En als die zegt: nou is het klaar, dan IS het klaar". De heer Blom zegt: „Het gaat er maar om de streek góed te houden. Daarbij zal veel af hangen van wat het gemeentebestuur wil. Maak je er een kermis van of hou je het zoveel mogelijk rustig! Ik pre fereer het laatste". Maar hoe hou je het rustig als er te weinig politietoezicht is op wat er op straat en daarnaast gebeurt? Burgemeester Everwijn vraagt zich met zorg ai hoe groot de verkeerschaos in de dorpskommen van zijn gemeente zal worden. Het gemeentebestuur over weegt parkeerverboden in de verschil lende dorpskommen in te stellen. De aanleg van belangrijke ontsluitingswe gen in de kop van Schouwen-Duiveland laat op zich wachten. Het toerisme zal zich dus op een beperkt aantal punten concentreren. Nee: Schouwen-Duiveland is nog lang niet klaar om de vloedgolf uit de Rand stad op te vangen. Vloedgolf? Burge meester Everwijn verwacht inderdaad een dagjesmensen-invasie. De heer Blom ziet de toestand minder somber in. Hij verwacht dat het tolgeld van zeven gulden dat bij de Haringvlietbrug zal moeten worden betaald een flinke rem op de verkeersstroom naar Schou wen zal zetten. ,,Veel mensen zullen het hier één keer willen zien en daarna ko men ze niet meer". Dijkgraaf A. M. Geluk van het wa terschap Schouwen-Duiveland is even min al te ongerust over de gevolgen van de ontsluiting. „Dag- en weekend- bezoek zullen natuurlijk belangrijk toe nemen, maar de zaak saneert zichzelf. Als het te druk zou worden op Schou wen dan zal men het mijden". bijvoorbeeld zo laag dat we niet eens gronden kunnen aankopen en dat zou toch eigenlijk noodzakelijk zijn om spe culatie te voorkomen". De burgemeester vervolgt: „In prin cipe z(jn we tegen toeristenbelasting maar als het r(jk geen extra-uitkeringen verstrekt zal het er wel van móeten komen". Gezondheidsproblemen in Wester schouwen, economische moeilijkheden in Zierikzee. Een havenbedrijf uit Rotterdam heeft reeds propaganda-avonden op Schou wen georganiseerd. Rotterdam ziet in Schouwen een nieuwe mogelijkheid om zijn tekort aan arbeidskrachten gedeel telijk aan te vullen. "We hebben dit altijd zien aanko men", zegt Zierikzee's burgemeester, mr. F. Dijckmeester, „en vandaar dat we er heel hard aan gepeuterd hebben om industrieën naar hier te krijgen. Dank zij o.m. de kemfaciliteiten heb ben we een aanzet tot industrialisatie gekregen, die zeker verder uitgebreid zal kunnen worden. Zonder deze in dustrialisatie zouden we door Rotter dam ongenadig worden leeggezogen" Het aflopen van de kernfaciliteiten voor Zierikzee vindt burgemeester Een interessante vraag: in hoeverre zal de Grevelingendam het wan- hoopsveer Zijpe-Anna Jacoba ontlas ten? Optimisten zeggen: voor zestig procent. Anderen zeggen: hooguit voor vijftig procent. Pessimisten noe men nóg lagere percentages. Feit is dat de meeste verblijfstoeris ten op Schouwen-Duiveland uit Bra bant, Limburg en het Ruhrgebied af komstig zijn. Het is zeer de vraag of zij de omweg via de Haringvlietbrug en de Grevelingendam zullen maken om op hun vakantie-adres op Schouwen te komen. Velen zullen in ieder geval over het Zijpe willen gaan. En al zullen de wachttijden daar natuurlijk aanzienlijk minder worden, tóch zal het ons niet verbazen wanneer menig zonzoekend gezin daar nog vele wachtuurtjes zal moeten doorbrengen. De Ooster scheldebrug van Colijnsplaat naar Zie rikzee (begin 1966 in gebruik) zal hier aan pas definitief een einde kunnen ma ken. Bij alle vreugde over de ontsluiting naar noord en (straks) naar zuid, zit de Schouwenaars tenslotte één ding be hoorlijk dwars. Dijkgraaf Geluk formu leert het aldus: „We zitten straks opge sloten tussen twee tolbruggen. Dat gaat ons veel geld kosten. Kan er nu geen sterk gereduceerd toltarief voor ons worden vastgesteld? Een precedent IS er al. Kijk maar naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Zeeuwsch-Vlamingen kun nen véél goedkoper naar de overkant dan anderen...." Overigens wordt het opvoeren van de recreatiemogelijkheden op dit moment niet als het belang rijkste probleem gezien. Niet in Westerschouwen en niet in Zie rikzee. Urgentie no. 1 in Westerschouwen is het plan om riolering naar de verschil lende kampeerterreinen te brengen. Een plan van acht miljoen, alleen uitvoer baar als het rijk een belangrijke bijdra ge wil geven. De huidige situatie op de kampeer terreinen veroorzaakt een ernstige ver ontreiniging van het oppervlaktewater in de kop van Schouwen. Hierdoor is een ongezonde toestand ontstaan die al verschillende keren heeft geleid tot het indienen van klachten bij de volksge zondheidsdiensten. Ook dijkgraaf Geluk spreekt van een verontrustende zaak. Hij is in het al gemeen gesproken trouwens bang voor een teruggang in de hygiëne op het schiereiland. Dijkgraaf Geluk heeft me degewerkt aan de totstandkoming van (Van onze redacteur pater dr. v. d.Weyer) WERKHOVEN Zondag 2 mei zal in Nederland Roepingenzondag worden ge houden. Teneinde meer bekendheid te geven aan de roeping tot het priester schap en het kloosterleven, teneinde ook de teruggang in de roepingen, die zich de laatste jaren voordoet positief tegen te gaan gaf de Landelijke Raad voor de Roepingen een persconferentie. „Het thema „roeping" in zijn sociale context is sinds het concilie van Trente misschien nog nooit zo dringend bena derd als juist in deze sociale eeuw Steeds meer gelovigen dringen aan op funda mentele doorlichting van de roeping tot het kloosterleven en 't priesterbestaan Met deze woorden leidde mgr. dr. J A van Dodewaard de persconferentie in. Mgr. van Dodewaard stelde dat een vermindering van het aantal zielzorgers en kloosterlingen nog niet per se een achteruitgang in dienstbaarheid mag wor den genoemd. Functiezuivering van het priesterlijk ambt en inzet van leken in de zielzorg zouden wel eens eerder verho ging dan vermindering van dienstbaar heid kunnen betekenen. Wel vroeg hij aandacht voor de crisis welke zich in het kerkelijke kader voordoet. „Doordat de gelovige gemeenschap hem steeds meer ziet als heilige buitenstaanders dreigen priesters en kloosterlingen in een wreed isolement te vereenzamen. De kri tiek op priesters en kloosterlingen heeft vaak een desintegrerende invloed. Op die manier leidt men het kader van een kerkelijk service-instituut naar rijn ondergang". De raad voor de roeping stelt zich dan ook tot taak, in deze toe stand verbetering te brengen. Hl) wil de Kerk aan de mensen helpen, die hun roeping verstaan en hun geluk kunnen beleven. Prof. E. Schillebeeckx belichtte in een korte toespraak de dienstbaarheid van priester en religieus. „Vroeger", aldus deze spreker, stond de clerus centraal in de Kerk. Heel het bewegen of niet be wegen van de Kerk was een kwestie van activiteit of non-activiteit van de hiërar chie. Nu zijn de verhoudingen omgekeerd Het volk Gods is centraal komen te staan, het draagt zelf de verantwoordelijkheid voor de Kerk in de wereld. Daardoor is het beeld van de priester volkomen ge. wijzigd". Sommigen zijn het ideaal van het prles. terleven gaan zien in pure medemense lijkheid. „Ze willen Kongolees met de Kongolezen. Chinees met de Chinezen, arbeider met de arbeiders worden. Maar dat is niet voldoende. Dan is er slechts één Kongolees méér, één Chinees méér en een arbeider méér. Wat van de priester gevraagd wordt is dat hij in zijn mede menselijkheid voortdurend verwijst naar God. Daar ligt de specifieke taak die hem is opgedragen." Prof. Schillebeeckx legde er tenslotte nog de nadruk op, dat het priesterschap een zending voor het leven is. „Het ts een levenslange opdracht, die de priester met zijn woord heeft bekrachtigd. Als de Kerk iemand achteraf van deze opdracht ont heft, omdat zij inziet dat de omstandig heden ertoe dwingen, dan is dit louter barmhartigheid van haar kant. De pries ter zelf moet het zien als een levenslan ge dienst."

de Stem | 1965 | | pagina 27