19 Britse vorstin neemt Engels water mee naar Duitsland Kinder griep ÜHHPRIL ranstruita CTIEF Senoritas Special Madurodam ?- Waarschuwing! Kamperen in België NTE MORGEN RIPOLIN goed gekookt is al half gewassen 'OOM Kampeerders van eerste uur in landgoed-Kampen on k. *gd door: T Hulst K JCKS en Zn. Speciale trein volgt haar op rondreis MET Man dreigde zuster met bloedbad drie maanden Torenstraat 3-5 - Lange Brugstraa it4 B rede i - tel. 31379 Fa. CLAESSEN, Boschstraat 29, Breda, telefoon 35363 DE GEYSER, Ginnekenweg 48, Breda, telefoon 36375 Fa. HOPPENBROUWERS, Steenbergen, tel. 01670 - 3420 - 32 !09 FA. HAVANO, Tramstraat 16, Dongen, Tel. 01623-261 2 FA. J. M. VAN DELFT en ZN Grotestraat 50, Drunen, Tel. 04163-373 FA. N. T. BROEDERS, Stationsstraat 39, Made, Tel. 01626-490 Fa. SCHILLEMANS, Steenstraat 12, Hulst - telefoon 01140 - 2687 P. JANSEN, Wouwsestr. 23, tel. 5347; Antw.straatweg 42, tel. 4168, - Bergen op Zoom 10 stuks f 1,80 maart ALUMINIUM ERN" foerd door HULST HET KOMENDE STAATSBEZOEK Binnenkort ook Amerikaanse ruimtezwever SCHILDEREN Verlies voor Wilson Meerderheid van Labour slechts twee zetels KINDERTABLETTEN Professor meent: Maanoppervlak hard genoeg voor landing ruimtevaartuig Zware straffen voor havenfraudes Aanval van rebellen op Panlis afgeslagen Uitsluitend tabak De dijken '.genjassen etc. KA COLBERTS IS laagste prijs', van 9-6 uur, iags van 2-6 u. onze goederp' an in: lur, ag ins en >kt. L. 01140 -2600. en aangebracht door: LONDERZEEL (B.) 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 MAART 1965 13 (Van onze correspondent) BONN Minder dan twee maanden nog scheiden de bonds- hoofdstad van het „staatsbezoek van het jaar", nl. de visite van tien dagen, die koningin Elisabeth van Engeland van 18 tot en met 28 mei a.s. aan West-Duitsland zal brengen. Ofschoon er nog veel te regelen valt en het Bonner proto col op het hoogst denkbare toeren tal loopt, staat met absolute zeker heid vast, dat het bezoek van ko ningin Elisabeth die door prins Philip zal worden begeleid dat van wijlen president F. Kennedy in pracht minstens zal evenaren en wellicht zelfs nog overtreffen. Koningin Elisabeth en prins Philip zul len drie dagen in en om de hondshoofd- stad vertoeven. Zij brengen het eerste Britse staatsbezoek aan Duitsland sinds viiftig jaren. Het programma, dat konin gin en prins zal worden aangeboden, zal een halt miljoen kosten. Dat is meer dan Bonn ooit voor een staatsbezoek heeft uitgegeven. De Britse premier, Harold Wilson, heeft enige weken geleden besprekingen in Bonn gevoerd, die veel hebben bijgedra gen tot het kweken van de voor staats bezoeken noodzakelijke atmosfeer. Het is geen geheim, dat de Brits- Westduitse betrekkingen ook onder conservatieve premiers altijd een beetje stroef zijn gebleven en dat beide landen en volken nooit warm voor elkaar zijn gelopen. Wilson was een soort padvinder. Hij moest het terrein verkennen voor het ko- ningln-nebezoek, dat een tegenbezoek is van de visite, die wijlen president prof. Theodor Heuss van West-Duitsland in 1958 aan Engeland heeft gebracht. Sinds dien ligt in Londen de uitnodiging aan de koningin op tafel. Overigens: premier Wilson zal ook in mei a.s. de koningin en prins Philip naar West-Duitsland be- geleiden. Het koninklijke gevolg bestaat uit ongeveer dertig personen, daaronder de lijfarts van de vorstin en de „chief- bodyguard", de commandant van H.M.'s lijfwacht. De afdeling Protocol van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn, onder haar chef Geant von Holleben, staat al sedert weken in nauw contact zo wel met het Buckingham paleis als met het Foreign Office in Londen via de Brit. se ambassade in Bonn. Er moet een ge detailleerd plan worden uitgewerkt, dat de generale staf van een strijdmacht alle eer zou aandoen. De koningin en prins Philip komen met hun eigen vliegtuig op het vliegveld Wahn bij Bonn aan. Speciale vliegtuigen brengen dagel^ks de lievelings-gerechten van dc koningin en zelfs Engels water naar Bonn of die Westduitse steden waar zij zich gedurende haar rondreis zal op houden. De koningin zal op deze reis logeren in een speciale trein, omdat er niet overal een paleis (je) kan worden gevonden, dat haar en de prins-gemaal waardig zou zijn. Alleen in Bonn logeert zij ln een ge bouw met vier muren, n.l. in het luxueu ze hotel op de Petersberg bij Konings- winter, dat voor die gelegenheid door alle overige gasten zal moeten worden ont- ruimd en tijdelijk de status van paleis zal krijgen en exterritorialiteit zal genieten. Het voordeel is dat het hoog op een berg gelegen hotel gemakkelijk te bewaken is. Het nadeel is, dat in datzelfde hotel decennia geleden de toenmalige Britse premier sir Neville Chamberlain logeer de. toen hij met Hitier onderhandelde. Hitier logeerde destijds aan de andere oever van de Rijn, in het hotel Dreesen in bad Godesberg. Over de Rijn heen ke ken de heren elkander boos aan. De his torische herinnering aan Chamberlain en Hitler is vele Britten wat het Petersberg- hotel betreft, niet bijzonder aangenaam. Overigens was het Peterberg-hotel in de na-oorlogse jaren ook zetel van het geal lieerde hoge commissariaat. Daar werd besloten uit de drie westelijke bezettings zones de Bondsrepubliek te fabriceren. Daar kreeg ook dr. Adenauer van de sociaaldemocratische oppositie de scheld naam „kanselier der geallieerden". In Bonn zal koningin Elisabeth de eer ste staatsgast zijn in het nieuwe stads theater dat langs de Rijn, vlak aan de Rijnbrug naar Beuel wordt gebouwd. Voor de veiligheid van de koningin tij dens haar verblijf in en om Bonn zorgen 5.000 rechercheurs en mannen van de ge heime dienst (4.000 voor Kennedy, 4.500 voor Oharles de Gaulle). Bovendien zul len om de enthousiaste Bonners in be dwang te houden (het wordt vermoede lijk weer precies zoals bij het bezoek van wijlen president Kennedy) rond 50.000 politieagenten uit de stad en land in de bondshoofdstad worden geconcentreerd. Overigens gelooft niemand, dat konin gin Elisabeth en prins Philip in West- Duitsland enig gevaar lopen. Desondanks moet de veiligheid van seconde tot se conde zijn gegarandeerd. Ook als het koninklijk paar voor zover het weer dat zal toelaten in open auto's door de bondshoofdstad zal rijden. De Westduitse televisie-stations willen van het koninginnebezoek weder om een marathon-uitzending maken, zo als dat destijds ook is geschied tijdens het bezoek van wijlen president John. F. Kennedy. In Berlijn logeert de koningin als gast van bondspresident dr. Heinrich Lübke in het Schloss Bellevue en in Hamburg op het koninklijk jacht „Brittania", waarmede zij ook naar Engeland zal te rugkeren. Bekend is ook al, dat koningin Elisa beth gedurende de tien dagen van haar bezoek 90 hoge onderscheidingen zal verlenen. KAAP KENNEDY De volgende Ge- mini-lancering zal waarschijnlijk in ju li plaatsvinden, doch in geen geval voor het derde kwartaal van dit jaar. De kosmonauten James Mc. Divitt en Edward White zullen dan gedurende vier dagen hun banen om de aarde trek ken. Een van hun zal in de ruimte zijn patrijspoort openen en zijn hoofd buiten de cabine steken. In navolging van de prestatie van Leonov acht men een poging van een van de Amerika nen om hem na te doen en zich bui ten de cabine te begeven niet uitge sloten. c Het Engels koninklijk paar zal zich ondanks het protocol van de menselijke kant laten zien. (Advertentie) LONDEN De liberalen en conserva tieven in Engeland hebben allebei een tussentijdse verkiezing gewonnen ten kos te van Labour, wiens meerderheid in het parlement nu is teruggebracht tot twee zetels. In het Schotse kiesdistrict Roxburgh, Selkirk en Peebles won de liberale kan didaat met een meerderheid van 4607 stemmen. De conservatieve kandidaat werd tweede, de socialistische derde. Dit kiesdistrict was tot nu toe in conservatie ve handen. In het kiesdistrict Saffron Walden had den de conservatieven al eerder gezege vierd. Labour heeft nu een meerderheid van twee, nauwelijks genoeg om te kunnen regeren. In het recente verleden heeft premier Harold Wilson de zaak kunnen redden doordat hij steun kreeg van de liberalen. (Advertentie) (Advertentie) Hangerig... Niet lekker? Een pijntje? Haal op tijd. de dokter en geef gauw een paar verantwoorde, pret tige Sinaspril zuigtabletjes. Verantwoord: dank zij de. voorzichtige, speciale kinder dosering. Sinaspril bevat bo vendien een stof die de gevoeli ge kindermaag beschermt. Prettig: frisse limonadesmaak - een oranje Sinasprilletje gaat er zonder mokken in en helpt dan snel. Dr. Gerard P. Kuiper van de univer siteit van Arizona, heeft gisteren ge zegd, dat de foto's die Ranger-9 van het maanoppervlak heeft gemaakt, met een grote mate van zekerheid aantonien, dat het maanoppervlak hard genoeg is om een landend ruimtevaar tuig te dragen, waardoor bemande ruimtevaarten naar de maan moge lijk zijn. „Dit is maar een gissing, men kan er niet zeker van zijn", zei hij. „Maar het ziet er naar uit. dat het maan oppervlak een ton of twee per vier kante voet kan torsen". De kwalitiet van de foto's noemde hij voortreffelijk, „beter dan die, welke gemaakt wer den door de Ranger 7 en 8". Dr. Kuiper merkte op, dat rond de cen- t trale piek op de Alphonsuskrater acht zwarte kleinere kraters waren gegroe peerd. Men vraagt zich nu af wat die zwartheid heeft veroorzaakt. Mo gelijk betreft het hier grafiet, naar bui ten gespuwd vanuit het binnenste van de maan. DEN HAAG De Rechtbank in Den Haag heeft de 45-jarige bedrijfseconoom W. J. S. wegens bedreiging tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk terbeschik kingstelling van de regering veroordeeld, De man voert reeds vele jaren strijd om het adres van zijn kind te weten te komen, dat zijn echtgenote, toen zij hem verliet, me' -naar Engeland nam. Een in Wassenaar wonende zuster van verdach te zou het adres weten, doch zou weige ren daarvan mededeling te doen. Reeds enkele malen heeft de verdachte de zuster en haar echtgenoot bedreigd en op kerstavond 1964 deelde hij per tele foon mee, dat hij die nacht een bloedbad zou aanrichten. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen verdach te vier maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank bepaalde bij de uitspraak, dat verdachte zich niet binnen een afstand van 500 meter van de woning van zijn zuster mag ophouden. KAN KOOKWAS KOKEN Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Constructa Dealers. VERKRIJGBAAR BIJ: m m ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren acht verdachten in de Rotterdamse havenfraudezaak (de zgn. Osto-affaire) veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd, tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte bewe zen, dat de acht zich gedurende de afge lopen jaren meermalen schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte ten bate van het Rotterdamse scheepvaartbe drijf Osto. Zij knoeiden bij het invullen van maten van te verschepen goederen op inladingsmanifesten. LEOPOLDSTAD Kongolese rege ringstroepen gesteund door blanke huur lingen hebben een aanval door rebellen op de oord-oost Kongolese stad Paulis afgeslagen. Premier Tsjombe is inmiddels in de Katangese hoofdstad Elizabethstad aan gekomen om aldaar officieel de verkie zingsuitslagen bekend te maken.. Ver wacht wordt dat de regering hier een grote zege heeft geboekt. Nigeria, Liberia, Boeroendi, Opper Vol ta, Gabon, Madagascar en Zambia hebben positief op premier Tsjombe's verzoek ge reageerd om waarnemers tijdens de Kon golese verkiezingen te sturen. Het fraaie kasteel Middachten te De Steeg (provincie Gelderland) zal in het komende seizoen weer voor bezichtiging door het publiek wor den opengesteld. Het kasteel zal ge opend zijn op alle zondagen van 6 juni tot en met 4 juli van 13.00 tot 17.00 uur en vervolgens van 9 juli tot en met 15 augustus dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; op zondagen echter van 13.00 tot 17.00 uur. Groepsbezoek is uitsluitend na voorafgaand overleg mogelijk. Het bloemencorso dat jaarlijks in de bollenstreek wordt gehouden en dat in binnen- en buitenland faam ge niet door zijn artistieke opzet en zijn welverzorgde praalwagens zal dit jaar naast de gebruikelijke fan tasie-onderwerpen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Ver eniging Nederlands Fabrikaat en in het kader van haar verschillende ju bileumactiviteiten, een keur van praalwagens tonen, gewijd aan de Nederlandse industrie. Onder auspiciën van het VNF zal een groep bedrijven de middenmoot vormen van het komend bloemen corso, dat zaterdag 24 april langs de route Sassenheim. Lisse, Hillegom, Bennebroek v.v. zal trekken. SLOT ZUYLEN aan de Vecht te Oud-Zuylen is weer geopend. Zater dag kan men binnen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur en zon dag van 13.30 tot 17.30 uur. Vandaag opent ook MADURODAM zijn poorten weer. Een bezoek aan dit miniatuur-stadje, waar de bloem bollen bloeien en de parken en plant soenen schitterend worden onderhou den, waar overal muziek weerklinkt, dat zijn eigen muziekkorps heeft en een eigen „MADURODAM MINIA- TUURSTEDELIJK ORKEST", is al leszins de moeite waard. Wijlen mevrouw B. Boon-van der Starp, de oprichtster van Madurodam, heeft altijd gewild dat Madurodam een oord van GELUK zou zijn, een bron van leerrijke vreugde en genot voor honderdduizenden.een droomstadje om eens even met een glimlach te kunnen genieten, waar men zich weer kind zou kunnen voe len en met kinderogen de wereld zou kunnen bezien. En zo is het ook ge worden. Een bezoek bij dag of bij avond is een belevenis, die u en vooral uw kinderen nooit meer zult willen ver geten. Madurodam is volkomen uniek want het is niet-zo-maar een stadje in miniatuur, het is de enige stad ter wereld met een koninklijke bur gemeester: prinses Beatrix. Uniek is het ook, doordat het binnen zijn stadsgrenzen een beeld geeft van heel Nederland, zowel uit het verleden als de tegenwoordige tijd. Madurodam is van 26 maart tot en met 15 september zaterdags, zondags en op feestdagen geopend van 9.30 tot 22.00 uur. De afgelopen jaren heeft het zeehengelen in Nederland een grote vlucht genomen. Ruim een half miljoen sportvissers verschij nen regelmatig op de stranden, pieren, strekdammen en dijktaluds. Vooral in het gesloten seizoen voor het binnenwater is er een grote trek naar de zee, die nog alle vrij heid biedt. In elk jaargetijde is een mooie vis te vangen. Vaak gaat het hele gezin op stap, omdat ook de kinderen aan ZEE van een zonnige vakantiedag of een frisse wandeling kunnen genie ten. En daarmee staan we al midden in de problemen van de „dijkrecre- atie". Het beste zou men dit soort re creatie kunnen betitelen als „BERM TOERISME AAN ZEE". De andere zijde van de medaille is, echter: een stijgend aantal klachten over schade aan de dijken, weilanden en grasber men. In vele waterschapsbesturen, bij rijks- en provinciale waterstaats diensten komen schade-rekeningen binnen, omdat men met auto's, mo toren en brommers over de kruinen van de dijken of door de grasbermen wordt gereden. Ook veel boeren kla gen steen en been, dat er domweg tenten op de dijken worden gezet, die zij voor de hooiwinning gepacht heb ben. Er wordt in dijktaluds gegraven. Uit de strekdammen en dijkglooiin- gen worden stenen losgewrikt, die morgen windkracht 10 moeten keren. Er worden hekken opengelaten, waar door het vee wegloopt. Loslopende honden jagen achter koeien en scha pen aan, die zich in paniek aan het prikkeldraad verwonden. Er wordt tegen de dijken naar wormen en za gers gespit, het onmisbare aas voor de zeehengelaar, die moet begrijpen, dat een losgewoelde steen de zwakke plek kan zijn, die bij stormvloed noodlottig kan worden. In Zeeland is al een provinciale commissie met de bestudering van deze dijkrecreatie bezig, die door goede voorlichting in betere toeristi sche banen moet worden geleid. De klachten van de waterschappen en boeren komen natuurlijk niet alle maal op 't hoofd van de sportvissers. Ook honderdduizenden dagjesmen sen bevolken tijdens de weekeinden de dijken. Daarom heeft de ALGE MENE HENGELAARSBOND een dringend beroep gedaan op alle zee hengelaars en hun gezinnen de dij ken te ontzien. Bijna overal kunnen de hengelaars nog terecht. De sport vissers en de dagjesmensen hebben er alle belang bij, dat geen bordjes „VERBODEN TOEGANG" de weg naar de zee en de beste hengelstek- ken gaan afsluiten. Daarom is het raadzaam, dat iedereen zich aan de spelregels van een goede dijkrecrea tie houdt. Vorm desnoods een soort „dijkwacht", die een wakend oogje in het zeil kan houden. Het behoud van de hengelsport en een prachtig stuk vrijetijdsbesteding kan er van afhangen. Denk er dus aan „SPAAR De ANWE lieeft de provinciale wa terstaat in Zeeland verzocht de weg over de dam door het Veerse Gat in de zomermaanden b.v. van mei tot en met september te voorzien van een maximumsnelheid van 60 a 70 kilometer per uur gedurende de dag. Het komt namelijk herhaalde lijk voor, dat toeristen, die hun auto aan de kant van de weg geparkeerd hebben, oversteken. Omdat op de weg over de dag met hoge snelheden wordt gereden, ontstaat hier e n ge vaarlijke toestand. Ter gelegenheid van Pasen zullen de retourkaartjes op de Duitse spoor wegen geldig zijn van donderdag 15 april, 3 uur, tot woensdag 21 april, 3 uur. Retourbiljetten voor afstan den van ten hoogste 98 kilometer, die van de 15e, de 16e of de 17e april af geldig zijn, kunnen voor de terug reis tot woensdag 21 april, 3 uur, worden gebruikt. Zoals bekend heeft de Rotterdam se diergaarde Blijdorp in de afgelo pen weken verscheidene oerang- oetangs dood zien gaan. Nu heeft de Amsterdamse diergaarde Artis uit eigen bestand de vijfjarige manne lijke oerang-oetang Said ja aangebo den. Een blijk van vriendschap en medeleven, waarvoor Blijdorp Artis diep erkentelijk was. Nog een tip uit België. Bent u van plan dit jaar in België te gaan kamperen, let er dan wel goed op, dat de kampbeheerders in het bezit zijn van een vergunning van de bur gemeester. Anders zou u wel eens voor een onprettige verrassing kun nen komen te staan. Om op andere plaatsen te kampe ren dan op die terreinen waarvoor een vergunning werd verleend, is de toestemming vereist van de eigenaar. Deze toestemming kan stilzwijgend worden verleend wanneer het verblijf niet meer dan 36 uur in beslag neemt. Voor een verblijf van meer dan 30 kampeerders voor de duur van tenminste 15 dagen dient men zich bij de burgemeester aan te bie den, tenminste 48 uur voor het kamp wordt betrokken. Dit jaar voor het eerst zal onder leiding van de ANWB op wat groter schaal een aantal landgoedkampen worden gehouden. Op twaalf tot vijf tien landgoederen, merendeels in het midden en oosten van ons land, zul len kampeerders, die zich daarvoor vrijwillig opgeven, landgoedbezitters helpen bij het onderhoud van bossen en heidevelden. Voor ieder landgoed wil men een werkgroep van maxi maal vijftien kampeerders vormen, die onder leiding van twee mentors en op aanwijzing van de boswachter of de eigenaar van het landgoed zelf lichte werkzaamheden van uiteenlo pende aard verrichten. De ANWB doet hiermee vooral een beroep op de kampeerders van het eerste uur, namelijk diegenen die en thousiast zijn voor het kamperen on der vrij primitieve omstandigheden. De ANWB wil komen tot weekend- kampen en tot enkele kampen die een week duren. De vrijwilligers kunnen met hun gezinnen kamperen op de aangewezen landgoederen. Dat kamperen is kosteloos. Daartegen over staat dat de kampeerders de landeigenaren helpen bij het schonen van heidevelden van opslag van ber ken en dennen, het vrijmaken van wegen en paden, het uitdunnen van aanplantingen, herstellen van brug getjes enz. De landgoedeigenaren zor gen voor het gereedschap en de werkzaamheden worden beperkt tot wat door leken gedaan kan worden. Het idee is zo goed aangeslagen bij de landgoedeigenaren, dat reeds een vijftigtal te kennen hebben gegeven graag zo'n werkgroep te willen ont vangen. Ook bij de kampeerders is er veel animo. In 1960 heeft de AN WB voor het eerst een proef met de landgoedkampen genomen. Vorig jaar toen het plan eigenlijk nog steeds in het proefstadium was maakten kampeerders op het landgoed „De Hoge Veluwe" 100 hectaren vliegden- nenterrein schoon. De ANWB acht de landgoedkampen ook van groot belang voor het „verbeteren van de betrekkingen" tussen landgoedbezit ters en kampeerders. Behalve dat de kampeerders gratis kamperen op de landgoederen, zal hun werk ook „ge honoreerd" worden met excursies en bijvoorbeeld nachtwandelingen onder deskundige leiding.

de Stem | 1965 | | pagina 7