Contracttelers verenigen zich in landelijke vereniging IDEE Meseurs (van Roosendaal) in Sas van Gent een eeuw GROTE OOGST GEEFT GROTE PROBLEMEN school te geopend FEESTELIJKHEDEN KORT NA PASEN Eerste steen voor brood fabriek in Westkapelle Belastingtarieven Souburg etappe-gewijs omhoog Vergadering kring Oostburg N.C.B. Natuurzuivere EEN GOED TOP-FORM GEMEENTE MIJLPAAL Vandaag ^BESTEDINGEN IOOGWATER Morgen Voorlopig geen bieten-contracten Gelijkvormige contracten SIS*sS5* Op aandringen van G.S. Pater Bonaventura (67) 40 jaar priester top form meubelcatalogus Verdiensten voor onderwijs aan meisjes Raad Ellewoutsdijk verhoogde gemeentebelasting Uitstel Huisvesting Afd, tuinbouw Z.L.M. Reclame Samenwerken Hoedekenskerke nam l.o-school in gebruik agblaa Pc Stem Bedenkelijke confrontatie Veiling Kapelle bereikte omzet van tien miljoen Démasqué der CHU Schouwen-Duiveland in K.R.O.-programma ie klaslokalen, waarin zich de verzameld hadden, dat de ge- van Sas van Gent trots kan en dergelijke kleuterschool, t dierbaarste, dat we hebben, ren, in een aangepast milieu „onderwijs" zullen genieten", .usters van de Congregatie van dankbaar te zijn voor hun )t de verwezenlijking van de iol, die tot voor kort altijd it is geweest in allerhande Jonge bleek bijzonder enthou- de nieuwe school: „Er ont- rkelijk niets aan. Men heeft king over uitstekend materi- n de leeftijd van de kinderen st en over leidsters, die het grote liefde toedragen". Wet- Colsen van Sas van Gent nieuwe schoolgebouw aan als 1 voor de gemeente. Hij sprak lering uit voor de ijver van *r" soeur-superieur Anselmina. darts, dokter H. C. Rozemeyer betoogde dat het nieuwe ge- uitstekende reclame is voor it van de huidige kleuterschool. zusters van de Congregatie van 1 betekent de opening van de hooi een zeer belangrijke mt)l- ijn gedurende precies één eeuw uteronderwijs te Sas van Gent Onlangs is de meisjesschool sters te Sas van Gent grondig zodat de „meseurs" de twee met een schone lel zullen kun nen. terschool is een schepping van ;ectenbureau Schoonis en Van te Sas van Gent. Voor de bouw iet Aannemeingsbedrijf Kriec- Hengstdijk. De school werd al geleden gedeeltelijk in ;enomen. 3EIJERLAND —De driejarige tl de Brandt uit Oud-Beijerland •middag in de Scheermansvliet woonplaats gevallen en verdron- en het kind uit het water werd was het reeds overleden. Toe van kunstmatige ademhaling en ruik van een zuurstofapparaat niet meer geholpen. 5RDAL De 53-jarige H. G. M. ïan uit Enschede is gistermorgen weg Raalte—Nijverdal veronge- en zijn personenauto in botsing met een Duitse vrachtwagen. In ïwe bocht raakte H. op het lin- ïgedeelte. Bij zijn poging de wa rn op de goede weghelft te bren- /am hij dwars op de rijweg te De vrachtwagen boorde zich in aart in de flank van de perso- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 MAART 1965 KSWATERSTAATSWERK norgen werd aanbesteed het ver van de boordvoorziening van aal door Zuid-Beveland tussen en hm 13,40 met bijkomende onder de gemeente Kruiningen. :n zes inschrijvers. Laagste in- was het aannemingsbedrijf v.-h. oordenne uit Hardinxveld-Gies- mct f 214.000,-. Hoogste inschrij- P K Kraayeveld uit Sliedrecht 25.000,-. n, zaterdag 27 maart: Hans- 10.50 en 23.26 uur; Terneuzen: 22.55 uur: Vlissingen: 9,53 en Wemeldinge: 11.25 uur. I jBURG n 19.30 uur Laat ze maar gchie- ibra 20 uur De Klokkenluider van tre Dame. 14 j. 20 uur Meisjes die men niet 18 i- Wöhler 20 uur Jaarverg. BOSK [eel and. «gen ;ntehuis 14 uur Raadsvergadering 20 uur Wonderful life, 14 j. zal 19.30 uur Verg. gezinsdag - en Zuid-Beveland. 19.30 uur Verg. NVV-Vrouwen- URG nhoorn 19.30 uur Bijeenkomst ub. E tder 20 uur Jaarverg. Rode-Kruis UZEN 20 uur De hel volgde hem na >UKE uur Raadsvergadering. Opera 19.30 uur Carmen. BtJRG 10 uur Dagboek van een kamc e. 18 j. :n 19 en 21.15 uur Laat ze ma»1 en. 14 j. NGEN nbra 19 en 21 uur De klokkenlw an de Notre Dame, 14 j. r 19 en 21 uur Meisjes die me' rouwt, 18 j. s 15 uur Schieting. INGE van Djik 19.30 uur De tovenaa lio Grande. NDIJKE ls 19.30 uur Stop met de Uefdp uur Dansen. 14.30 uur NCAB-jaai'verg. ge«Pï nd. mdbouw 14 uur Speldjesbeurs- aal 13.15 uur Verg. Ned. Bon •n I eambtenaren ibeurs 14 uur CHV-vergadering illibrordcollege 20 uur Leerlinge lavond. fl 19 uur Wonderful life, al- r De zoon van captain Blood, l' DUKE icht 20 uur Vuur boven Azie, 1' 1AN GENT ipia 20 uur Te rijk om los te w 14 j. rum 20 uur Geef er de brui"1 U i- jtURG I Victory 19 uur Balavond. 1 20 uur Moord of overspel, i» 1 IJZEN .r 20 uur De hel volgde hem 'oocns 14 30 uur Start wandelt"** wse wandelsportbond. KRPEN O. 20 uur Sadko. (Advertentie) OOSTBURG Tijdens een druk bezochte vergadering van de kring Oostburg van de N.C.B. gehouden in het gebouw de Katholieke Kring, hebben de leden adhesie betuigd aan het advies van de drie standsorganisaties om het contrac teren van de bieten voorlopig te staken. Stemmen gingen op om de aandeelhouders te bewegen de besturen van de coöperatieve sui kerfabrieken ter verantwoording te roepen. Zoals gemeld, draait het geschil om de eis van W.-Zeeuwsch-Vlaamse bie tentelers de vergoedingen voor eigen vervoer en beroepsvervoer gelijk te scha kelen. Kringvoorzitter C. van Bellegem uit Eede noemde het resultaat van de eerste besprekingen met de fabrieken zeer te leurstellend. Bestuurslid R. de Badts uit Schoondijke lanceerde een felle aan val op de houding van het bestuur van een suikerfabriek uit Sas van Gent. Volgens hem legde men daar nagenoeg geen belangstelling aan de dag voor de re cente problemen van de bietentelers uit de streek. De agenda van de kringvergadering vermeldde twee interessante voordrach ten. Eerst hield de adjunct-secretaris van de N.C.B., drs. Schouten, een lezing over de Nederlandse vereniging voor contractelers, die de vermoedelykvolgen- de maand officieel zal worden opgericht. De vereniging rekent tot haar doel: in het gehele land tot gelijkvormige con tracten te komen met redelijke voorwaar den en prijzen en het uitoefenen van toe zicht op de naleving van de contracten. Hij noemde de vereniging zeer belang rijk voor het zuid-westen van ons land, waar veel contractteelt voorkomt. De be hoefte is ontstaan uit de omstandigheid, dat bij de huidige contracten de rechten van de teler wel eens in het gedrang komen. Tot nu toe worden de contrac ten steeds door de fabrieken of hande laren opgesteld waarbij door deze machts positie vaak de telers tegen elkaar kon den worden uitgespeeld. Mede door de landelijke opzet van de vereniging is tijdens de voorbereidingen reeds achting verworven van de zijden van de fabrie ken,, ook dank zij de steun van de cen trale landbouworganisatie. Als tweede spreker hield de algemene secretaris van de K.N.B.T.B. en Twee de Kamerlid mr. T. Brouwer een beschou wing over het ontwikkelingsstadium van de E.E.G. op landbouwgebied. Successen en tegenslagen in deze economische ge meenschap werden aan de hand van voorbeelden duidelijk omschreven. i Na het huishoudelijk gedeelte, waar van de verzorging bij de leden van het kringbestuur van de boerinnenbond in goede handen bleek, gaf de toneelgroep van de R.K.J.B.B. en R.K.J.B. Oostburg- Groede een reprise van „Hilde en het kleine wonder" frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. JEgg^SU WESTKAPELLE De eerste tul band die straks de Delta Bakkeryen N.V. zal verlaten is voor burgemeester T. de Meester. Dat heeft de heer H. Bimmel, mededirecteur van de Delta Bakkerijen donderdag gezegd, toen de eerste steen voor de bakkerijfabriek werd gelegd. Die eerste steen doet mis schien denken, dat de eerste tulband nog lang op zich zat laten wachten, maar de bakkers die de Delta Bakke rijen straks gaan bemannen hopen in de week voor Pinksteren in het nieuwe gebouw aan de slag te kunnen. Acht bakkers, o.a. afkomstig uit Mid delburg, "Vlissingen en Westkapelle hebben zich bij de N.V. aangesloten. In de toekomst kan dat ge „al nog uitge breid worden. Bij de plechtige eerste steenlegging zei mededirecteur Domi- nicus dat zowel de ontwikkeling in de bakkerswereld als het feit dat de pro- duktie groter wordt tot een samenwer. kingsvorm zoals deze broodfabriek dringt. Maar evengoed wees hij erop, dat de stap van zelfstandige bakkerij naar fabriek een hele aanpassing ver eist. De nieuwe broodfabriek zal Wal cheren, Noord-Beveland en een deel van Zuid-Beveland van brood voorzien. OP DE FOTO: Corrie Dominicus Marleen Bimmel, een beetje geholpen door hun vader, metselden de eerste steen. (Van een onzer verslaggevers) OOST- EN WEST-SOUBURG. „De verhoging van de straatbelasting zal be- van de gemeente een steviger basis te geven". Dit zei burgemeester B. ter Haar slist niet het laatste voorstel zijn, dat gedaan wordt om de hegrotingspositie Romeny, die meende, dat het een bittere noodzaak was op deze wijze te zor gen voor een bevredigende huishouding in de gemeente. Met de voorgestelde verhoging wordt een mééropbrengst van f 18.000,(f 6,per normale woning) verkregen. BREDA In het Kapucynenklooster aan de Schorsmolenstraat viert pater Bonaventura, sinds 1954 vicaris, zyn veertigjarig priesterfeest. „Er zal weinig drukte van gemaakt worden, want in onze congregatie is deze viering niet ge- bruikelyk", zegt pater Bonaventura van het „Via Pacis"-werk. Al tien jaren berust de leiding bij pater Bonaventura, die voorts als leider van de godsdienstcursus B in het gewest grote bekendheid geniet. Pater Bonaventura (67) werd als Con rad. Geerdes op 20 juni 1897 te Schalk wijk bij Utrecht geboren en ging op 14- jarige leeftijd op het klein-seminarie van het aartsbisdom te Culemborg stu deren. Na zes jaren klein-seminarie zette hij zijn studie te Tilburg, Helmond en Den Bosch voort. Hij werd op 28 maart 1925 door mgr. Diepen tot priester gewijd. Van 1926 tot 1936 is pater Bonaventura werkzaam geweest in Polen, te Lomza, waar een klein-seminarie werd gesticht, waarvan hij de laatste drie jaren direc teur is geweest. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij te Helmond belast met retraitewerk tot 1939 en vervolgens verrichtte pater Bonaventura drie jaren parochie en bekeringswerk te Amster dam. Hij was van 1942 tot 1945 gar diaan te Sluiskil, daarna drie jaren rec tor te Tilburg van het juvenaat der broeders van Boekei, gevolgd door de benoeming als gardiaan te Rilland-Bath en Langeweg. Pater Bonaventura keerde in 1954 naar Breda terug, waar hij ook het eerste jaar na zijn priesterwijding verbleef. G.S. hadden aangedrongen op een drastische verhoging- van de onder scheidene gemeentebelastingen. De heer A. Lorier (A.R.) kon moeilijk zijn stem geven aan het voorstel. „Gelijke mon niken, gelijke kappen", zei hij en wenste een gelijktijdig omhoog brengen van de overige belastingen. De voorzitter meende, evenals de heer W. Huson (A. R.), dat dat wel wat al te fors en ri- goreus zou zijn. Etappegewijs zal dus naar verbetering der gemeente inkomsten worden gestreefd. Burgemeester Ter Haar Romeny deed verder tijdens de vergadering nog de mededeing, dat een bouwteam is ge vormd voor een onderzoek naar de behoefte op Walcheren voor ratiobouw Met de onderscheidene gemeentebestu ren en diverse aannemers zullen bin nenkort besprekingen worden gevoerd. De heer A. Bouff (P.v.d.A.) deed een beroep op het college van b. en w. naar aanleiding van het voorstel tot een onteigening van enige percelen in het Burgplan een bepaald gedupeerd ge zin zoveel mogelijk te helpen. „Wij zullen de deur open houden" zo zei de voorzitter, „het is nog steeds een voorlopig onteigeningsbesluit". De heer W. Huson (A.R.) was blij met de voorgestelde subsidiaire medewerking van de gemeente aan school- en be roepskeuzebureaus. Hij ging akkoord onder het voorbehoud, dat hij een vol gende begrotingsvergadering de grootte van het subsidiebedrag opnieuw bezien zou worden. Tot gemeentetimmerman werd be noemd de heer J. van Belzen. Mej. J van der Reest, alhier, 'werd benoemd (Advertentie) voor gezellig en stijlvol wonen vindt U in de kleurrijkel965 die V gratis krijgt bij N.V. Jan Hendrikx BOSSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur ELLEWOUTSDIJK. De raad kwam byeen onder voorziterschap van burge meester D. Lodder. Voornaamste punt van de agenda vormde wel het verho gen van de reinigingsrechten. Blykens een mededeling van Ged. Staten van de provincie Zeeland dienen ze worden verhoogd. De norm voor de gemeente El lewoutsdijk zou gemiddeld f 25.— per aangeslotene moeten bedragen. De raad kon zich hiermee verenigen en besloot de rioolheffing te brengen op 28 procent van de belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen gelegen aan een straat waarin door of vanwege de ge meente riolering is aangelegd voor de afvoer van water en vuil. Ook de prijs van vuilnisemmers werd verhoogd. De jaarlijkse huurprijs zal thans f 8.— bedragen voor één emmer en f 6.voor elke volgende emmer. De raad kon zich eveneens verenigen met. een vijftal premieaanvragen voor woningverbetering. De wijziging zoals die door Gede puteerde Staten is voorgesteld van de prijzen voor gronden gelegen in het uitbreidingsplan werd door de raad ver worpen en gehandhaafd op de prijzen, zoals die door de raad in rln vPr,ige vergadering zijn vastgesteld resp. f 12,50 per m2 voor bouwgrond en pn «£erJn2 v,oor gronden voor tuinbouw aanST01}- n ?le n*et voor bebouwing in aanmerking komen. redftpneï2rt,lnirg tot he££ing van de cLonlt behoeve van de keurings- slachtdieren en vlees werd conform het voorstel van de rfnortS'f vèn beheer van de Vleeskeu- mgdienst. Een krediet van f 1000.— frankeermachine!01 aanschaf£ing van een SAS VAN GENT Heel bin nenkort zal Sas van Gent weer ge legenheid hebben om feest te vie ren, omdat de „meseurs" van de Congregatie van Roosendaal kort na Pasen een eeuw werkzaam zijn in Sas van Gent. Het ziet er naar uit dat de parochie te Sas van Gent veel van plan is: gisteravond heeft pastoor C. van Aken ver gaderd met vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de parochiële gelederen. Men heeft bij die gelegenheid besproken op wel ke manier het feest van de zusters luister zal kunnen worden bijgezet. De zusters zullen hun feest vieren in een grondig gerestaureerd klooster; de meisjesschool van de zusters is reeds opgeknapt en zal voorlopig weer alleszins kunnen doorgaan voor een zeer moderne onderwijsinrichting. De zusters kwamen 100 jaar geleden op herhaald aandringen van de toenma lige pastoor naar Sas van Gent. De pas toor was van mening, dat d.e zusters zich verdienstelijk zouden kunnen maken met betrekking tot het onderwijs van meisjes. Zij zouden hun niet alleen kun nen leren lezen en schrijven, maar ook iets bijbrengen over het knippen, naai en en al hetgeen nog niet zo lang ge leden door de kunstvezels voor de dames een min of meer overbodige taak is ge worden. En wat ook belangrijk leek: de zusters zouden een „bewaarschool" kunnen beginnen. Een rijk archief om gegevens uit te putten is niet beschikbaar, maar toc.li genoeg om te weten te komen, dat Antonius C. Buys (van 17 november 1852 tot 30 september 1864 pastoor van Sas va.n Gent en daarna deken te Hulst) zich tot de Congregatie van Roosendaal heeft gewend met het voorstel „Sas van Gent te voorzien van Godsdienstig school onderricht". De zusters velden daar wel wat voor en hebben zich gehaast om met „Monseigneur over de zaa-k te spre ken". Dat was september 1863. Alleen, het kon nog wel enige tijd aanlopen „al vorens wij met de stichting zullen kun nen aanvangen, vermits wy de nodige zusters voor het oogenblik niet beschik baar hebben''. Maar mére Christine ging toch naarstig aan het werk om de gedane toezeggingen in tc lossen al kon zy niet verhinderen dat zij met „zoo vele ongesteldheden der zusters te kampen kreeg", dat zy in maart 1864 een paar maanden uitstel moest vra gen. Jammer dat. zij en monseigneur zo goed op de hoogte waren van de iru- schikkelijkheid van de pastoor van Sas van Gent. want dan weer waren het moeilijkheden die aan het christelijk on derwijs in de weg werden gelegd, dan weer missionarissen die naar Curacao r oesten vertrekken, de Qpvolgende re traites, het gebrek aan een hoofdonder wijzeres enz., die de komst der zusters van maand tot maand verschoven en zo schreef mère Christine in augustus 1964 „dat het wel op het eincje der volgende maand zal wezen, eer /ij kunnen klaar wezen". Enfin, de week na Beloken Pa sen 1865 kwamen zij. „Het ruim, schoon en op nieuw geverwd huis Meijer" waarin de zusters kwamen wonen en hun werk begonnen kent iedereen in Sas van Gent nog als „het oude klooster", het grote herenhuis langs de West- kade tegenover de Dam. Toen op 3 augustus 1861 de heer Johannes B. de Meijer kwam te overlijden liet hij een vermogen na waarvan de beschrijving werd opgemaakt door mr. Hendrik V. van Diggelen, nota ris te Axel. Daarin staat ..dat aan de Roomsch Catholijke Kerkfabriek te Sas van Gent wordt vermaakt den vollen eigendom zonder aftrek van regten van successie, het huis waarin deze beschrijving geschiedt om aan het gebruik te komen 12 maandien na het overlijden zijner echtgenote". Mevrouw Johanna Maria de Letter, de weduwe van de heer de Meijer, wier geschilderd portret nog steeds de spreek kamer van de zusters siert, stierf op 26 april 1862 en zo zat het kerkbestuur met dat grote huis te kijken. Is het won der, dat men zich over het pro bleem gebogen heeft en dat uit al dat gepeins de gedachte geboren werd het te bestemmen tot klooster en meisjes school? Voor die tijd vast en zeker een goede en acceptabele oplossing, maar voor niet lang, want al vrij spoedig deed zich de behoefte voelen aan een meer aangepaste ruimte. De gedachte van een „gesticht" werd geboren en zo ging men plannen maken voor het bouwen van een woning met schoollokalen voor de zus ters. Het kerkbestuur zou dat wel in orde maken, maar zo eenvoudig is dat allemaal niet gelopen. Enfin, het is er gekomen, en het „kostbare geval" van toen staat er nu nog. Voor f 10.000,- kon je toen kennelijk heel wat meer bouwen dan tegenwoordig. Nu lachen we er om, maar het kerkbestuur moest in 1919 f 190,- betalen voor het schilderen van de achterkant van het klooster cn in 1921 f 100,- voor de voorkant en daarom dacht men er goed aan te doen er maar zo snel mogelijk vanaf te ko men. Dat is gelukt daar de Congregatie wel tot overname bereid bleek. Zo wonen en werken de zusters se dert eind 1923 in hun eigen huis, niet alleen tot hun eigen tevredenheid, maar zeker ook tot nut van de zeer velen die in hun prille jeugd aan hun zorgen zijn toevertrouwd geweest en dat nog dage- lyks worden. De door mère Christine indertijd zo vaak geuite wens dat de „Goede God ons aller gebeden gunstig zal aannemen om de nieuwe onderne ming door zijn mildste zegeningen te ondersteunen" is wel verhoord tot leidster aan de tweede openbare kleuterschool. Een definitief onteige ningsplan voor Nagelenburg ging even eens onder de hamer door. BELGISCHE ACTEURS en actrices heb ben aangekondigd op 9 april in staking te zullen gaan indien hun eisen over de werkvoorwaarden, o.m. een mini mum maandgage van f 360,niet wor den ingewilligd. GOES Tiidens een vereade- daarna is er een intensieve reclame ge J weest voor appels. Uit het onderzoek op het effect hiernaar is gebleken, dat de meeste aandacht, van de huisvrouwen was getrokken door de reclame van de goede kwaliiteit van het fruit en het be lang daarvan voor de gezondheid. Ook de presentatie blijkt een grote rol bij de verkoop van fruit te spelen. ring van de afdeling tuinbouw van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij zijn de resultaten van het vo rige seizoen aan een nabeschou wing onderworpen. Dit seizoen heeft wel geleerd, dat een grote oogst ook grote pro blemen met zich meebrengt. Een tegenvaller was de lage prijs in de sector groenten. De doordraai van verschillende van deze produkten is gro ter geweest dan ooit. De prijs voor ap pelen is tot voor kort te laag geweest, ondanks de grote opbrengsten per ha. De stijging van de lasten, als gevolg van hogere lonen, rente en materiaalprijzen, stelt de ondernemers in de land- en tuinbouw voor grote problemen. Com pensatie, zoals in de industrie vaak mo gelijk is, is in de tuinbouw veel moei lijker. De kostenstijgingen in de laatste tien jaren heeft men in de tuinbouw kunnen opvangen grotendeels door ra tionalisatie en door het opvoeren van de produktie. Ruimte om nog meer te rationaliseren en te mechaniseren is er niet veel meer. Het opvoeren van de produktie is slechts nog in enkele ge vallen mogelijk. Wanneer de toename van de bevol king, de toekomstige ontwikkelingen en de ruime koopkracht blijvend zijn, zal er een mogelijkheid blijven voor een grotere afzet van tuinbouwprodukten. Het kostenvraagstuk op de bedrijven zal alle aandacht blijven vragen. Er zijn nog grote voorraden appelen, waarvan de belangrijkste zijn de rassen golden delicious, jonathan en goudrei- netten. De voorraden op dit moment zijn een veelvoud van voorgaande jaren. De afzet beloopt in totaal per 14 dagen 12- 14 miljoen kg fruit; zowel in het bin nenland als voor export worden dus grote hoeveelheden afgezet. Per 16 maart liet West-Duitsland klasse II voor export toe, afgewacht moet worden welke ge volgen dit zal hebben voor de prijsont wikkeling van goudreinetten en jona than. De voorraden wintergroenten, di verse koolsoorten en kroten zijn nog vrij groot. Geprobeerd wordt hiervan de afzet te stimuleren. Mot Oost-Duitsland zijn inmiddels contracten afgesloten voor de levering van 1 miljoen kg goudrei netten en 1 miljoen kg jonathan en 2.5 miljoen kg rode kool. Er zijn voor de tijd van het jaar veel komkommers in ons land, die tegen een matige prijs kunnen worden afgezet. In Duitsland, Frankrijk en Engeland wordt tamelijk veel sla uit ons land ge- importeerd. De mogelijkheden om een grote oogst af te zetten kunnen bereikt worden bij een goede koopkracht en door reclame. Tijdens de jaarwisseling en Dit is de gerestaureerde school van de „meseurs", het centrum waaraan velen met genoegen te rugdenken en waarvan ongetwij feld ook nog velen zullen profite ren. Tijdens de vergadering werd aandacht geschonken aan het nemen van maat regelen om een goede prijs van groenten en fruit te krijgen of te behouden. De afzetorganisaties zullen zoveel mo gelijk nauw moeten samenwerken om de hoogste prijs te kunnen behalen voor de telers en kosten omlaag te brengen De grote afstanden tussen de veilings gebieden in Zeeland vormen hier wel een groot bezwaar om de samenwerking vlot te kunnen verwezenlijken. Ook over de mogelijke gevolgen van het opheffen van de publiekrechtelijke veilplicht zal ernstig studie gemaakt worden. De sa menwerking van de verschillende veilin gen met het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen zal ook nauwer moeten worden. Geleidelijk zal de bestaande samenwerking tussen de veilingen nau wer of intensiever kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) Liet blad „Confrontatie", uitgegeven door een groep bezorgde Limburg se) katholieken, die menen te moeten waarschuwen tegen imprudentie en on- orthodoxie, houdt niet op zijn ban bliksems te slingeren in de richting van zijns inziens al te vooruitstreven de katholieken. Als voornaamste woordvoerder heeft zich opgeworpen de alombekende en gerespecteerde Henri de Greeve. In het derde nummer van het blad, dat zo juist is verschenen, stort hij nogmaals de fiolen van zijn toorn uit over di verse Nederlanders, die zijns inziens over de schreef zijn gegaan. Het is het geluid, dat we ook al in het tweede nummer hadden beluisterd: fel, be wogen en helaas ongenuanceerd. Ter illustratie diene slechts het volgende staal: „Zo zijn artiesten in Nederland en buitenland, tot hun genoegen en dat van anderen, bezig de bladzijden van hun boeken bevuilen met extre- menten waarvan ze de riool stank zelfs niet meer waar nemen, terwijl het gestoorde publiek met geld smijt naar deze viezigheid in plaats van het te smijten naar de hon gerlijders in de achtergebleven gebie den". Het is een stijl, die ons niet meer ligt, maar waarom zou De Greeve niet op zijn greeviaans voor zijn mening uit mogen komen? Helaas heeft hij gemeend zijn situ atieschets te moeten opluisteren door het volledig opnemen van een ingezon den stuk uit de Gelderlander, onderte kend door een Nijmeegse arts. Het be vat een reactie op een rede, die mgr. Bekkers onlangs heeft gehouden over de kerkenbouw. In deze kennelijk ran cuneus gestelde brief worden aan het adres van mgr. Bekkers dingen ge zegd, die alle grenzen van het gewone fatsoen (om van de eerbied voor het bisschopsambt nog maar te zwijgen) overschrijden. Bijvoorbeeld waar hij stelt, dat het gebed, hoe pluriform ook, altijd het element van aanbidding zal moeten be vatten, aangeduid met de woord „Te Deum laudamus" en dan vervolgt: „Zodra het menswaardige als basis eis bij de inrichting wordt geponeerd, zal ook in de samenkomst der gelo vigen spoedig aanleiding worden ge vonden tot een ander soort gebed: te bekkerum laudamus en dan gaat God echt op de loop". Een schandalige insinuatie. Met an dere woorden: mgr. Bekkers ziet het kerkgebouw niet als „de woontent van de Allerhoogste" (hij heeft dit begrip laten varen, zegt briefschrijver letter lijk) maar als een gewoon gemeen schapshuis en degene, die daar vooral geloofd moet worden, is mgr. Bekkers zelf. Dat staat in de brief van de Nij meegse arts en het is heus niet het enige. Op tal van plaatsen wordt de Bossche bisschop op de meest schan dalige wijze aangevallen: bovengronds en ondergronds, maar nimmer sportief. Wij kenden deze brief al enkele we ken, maar wij hebben er niet op ge reageerd. omdat wij gehoord hadden van enkele zeer persoonlijke aspecten, die met dit ingezonden stuk verweven waren. Nu Henri de Greeve haar over neemt, zonder zich hoe dan ook van de inhoud te distantiëren (heeft hij wel licht niet naar de persoonlijke con- tekst geïnformeerd?) menen wij ons duidelijk te moeten uitspreken. Dit is gezagsondermijning van een hijzonder kwalijk soort en wij begrijpen ni»t, hoe Henri de Greeve, die strijd voert voor de prudentie en orthodoxie, zich ermee akkoord kan verklaren. Indien Confrontatie deze weg op gaat zal zij alleen nog de extremisten achter zich verzamelen en wordt dan alle goe de bedoelingen ten spijt een negatief element, dat bestreden moet worden. HOEDEKENSKERKE Het was don derdag voor de leerlingen vande scho len voor het christelijk en openbare lager onder onderwijs te Hoedekenskerke een bijzonder plezierige dag, daar het nieuwe lagere scholencomplex in gebruik werd genomen. Het schoolgebouw omvat vier klaslokalen twee voor het chris telijk en twee voor het openbaar lager onderwijs. Burgemeester nil'. M. Somers van Hoedekenskerke verwelkomde in het erenigingsgebouw speciaal de oud-inspec teur voor het lager onderwijs de heer Leenhouts. die in de eerste instantie voor het nieuwe schoolgebouw heeft ge ijverd. De huidige inspecteur, de heer J. Gelijns verrichtte vervolgens op het terrein van de school de opening door het hijsen van de vlag. Hierbij waren naast de genodigden ook de schoolkin deren en het onderwijzend personeel aanwezig. De volgende sprekers prezen vooral de samenwerking tussen de be sturen van de christelijke en openbare lagere school: ds. S. Hulsbergen, het oud-hoofd van de openbare lagere school, de heer Hofstee, de voorzitter van de oudercommissie de heer A. Burgel en architekt Klap uit Waarde. Na het of ficiële gedeelte werd de kinderen een traktatie aangeboden en zaten ze, met de onderwijzers, aan een koffiemaaltijd aan. (Van onze correspondent) KAPELLE. Tijdens de fruitvei ling: van donderdagmiddag in Kapelle- Biezelinge is de omzet van deze veiling in het lopende boekjaar de 10 miljoen gulden gepasseerd. Dat gebeurde, toen de handelaar A. Trimpe uit Goes een partij Golden Deli cious. klasse I 7580 mm afdrukte, aangevoerd door de heer P. Klooster man-Rijn te Biezelinge. Veilingdirecteur A. C. de Klerk reikte ter gelegenheid hiervan aan de ko per, die de tien miljoen volmaakte, en aan de teler een kist sigaren uit en de aanwezige handelaren en telers ontvin gen een traktatie. Het boekjaar van de veiling in Ka- pelle-Biezelinge loopt van 1 april tot 31 maart. Het vorig boekjaar werd geveild voor een bedrag van f 9.505.614,26. Direc teur de Klerk maakte in zijn toespraak met voldoening gewagva n deze omzet stijging, die vooral is bereikt door de stij gende prijzen in de laatste maanden voor de goede kwaiteiten appelen. Vooral Golden Delicious, een zeer belangrijk ras bij de aanvoer op de veiling in Kapelle in de laatste maanden, wordt tegen vrij hoge prijzen verkocht. Zeker voor wat de exportkwaliteiten, die het grootste deel van de aanvoer uit maken. gelachelijk is het voorstel van C.H.U.- fractieleider mr. Beernink om van de t.v.-zaak een vrije kwestie te ma ken. Belachelijk en onfatsoenlijk. Toen de fractieleiders van K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U. aan formateur Cals be kendmaakten, dat zij gedrieën met hem over een nieuw kabinet wilden pra ten, spraken ze af dat voor alles ge zocht zou worden naar een oplossing van het t.v.-geschil. Dat was vanzelf sprekend. De kabinetscrisis is door de t.v.-kwestie ontstaan. De oplossing er van moet dus beginnen met, het uit de weg ruimen van het t.v.-conflict. Mr. Beernink is op deze afspraak te ruggekomen. Zijn fractie is verdeeld over de t.v.-zaak. Zelf een voorstan- de van commerciële t.v., wil mr. Beer nink de handen vrij hebben om tegen te kunnen stemmen. De andere part ners zouden dan maar de wagen uit het slop moeten trekken. De K.V.P., A.R. en P.v.d.A. zijn na tuurlijk niet op dit voorstel ingegaan. Het was wat al te doorzichtig. Gedrie- en hebben zij nu besloten toch verder te gaan. Vooral voor de A.R. is dit geen gemakkelijke beslissing geweest. Als een samenwerking met de P.v.d.A. slecht valt bij de protestantse kiezers krijgt de A.R. de klappen, de C.H.U. de stemmenwinst. De A.R. heeft zich echter niet door electorale bijgedach ten laten leiden. Evenals dé K.V.P. hebben de anti's het landsbelang, dat om een snelle oplossing van de kabi netscrisis vraagt, zwaarder laten we gen dan stembusoverwegingen. Ook in 1963 heeft de C.H.U. een dub belzinnig spel gespeeld. Ditmaal is er een demasqué op gevolgd. Men kan hel betreuren, dat hie door in de christen democratische samenwerking een breuk is ontstaan. Aan de andere kant zou men zich moeten realiseren, dat met een door mr. Beernink geleide C.H.U. geen reële samenwerking mogeliik is. De voorstanders van die samenwer king binnen de C.H.U. dienen dit nu ook te beseffen. BREDA De K.R.O. zendt vanavond over Hiversum II van 21.20 uur tot 21.40 uur een documentaire uit over Schouwen-Duiveland. De samenstellers van dit programma, Jacques Grijpink en Ben Smit, hebben een documentaire „Schouwen-Duiveland geen eiland meer' genoemd. Zij besteden in hun programma aandacht aan de gevolgen, die de open stelling van de Grevelingendam voor Zeelnd in het bijzonder voor Schou wen-Duiveland, heeft.

de Stem | 1965 | | pagina 3