zen .kt at is 69 nies Ontstemming over Beerninks woordbreuk WALLACE WEIGERT PETITIE Anti's doen nu mee Nog vier jaar op nazibeulen jagen Elisabeth weer bij Windsor s Ratten bedreigen gezinsgeluk hollenkamp 69 'OP DE VOET': EDERLANDERS Onmogelijk Onwaarachtig Britten in geweer om Rembrandt *77 npv^ Vrijwilligers staan klaar voor Vietnam BOGER GEEFT MOORDEN OP BEVEL TOE PARLEMENT BESLIST In 2000: Iedere valide Nederlander eigen wagen DAP KRIJGT BELGISCHE VESTIGING Weber speelde door met kuitbeenbreuk Exploderende granaat doodt jongen (14) Prins Bernhard met rugklachten naar Duitsland Betaal per kwartaal ree 3 b.ik 4S _2pak44 ieder del DAGBLAD VOOR ZEELAND Rood China bereid Wind DOORMANDRIE WEKEN IN DOK Zondag weer thuis regenjas speciaal U helpt U zelf en 18 105a JAARGANG No. 24852 Voor God, Koningin en Vaderland 100 gram 100 gram kant en klaar 1/1 blik kant en klaar 1/1 blik 250 gram (abrikozen- «53 Cl PU,P)1^„ J.6 blik 1.3 kg acon (500 cc) houten 1 zak 50 stuks IS 2 blik SS grote i bus i plastic 4 flacon (500 cc) yy MMELBANK r royaal model met zonnedak k, 180 cm lang met 50 cm mkussens, hoge rugleuning, ificeerde bekleding, dus water geheel opgehangen aan twee 4 metalen grondplaatjes. ld»- waarvan f 52.» in PMC-cheque* 'de f 300.-. Bestelnummer 840. arscatalogus is uit! erde catalogus, waarin alle :Iijke toelichting zijn opgeno exemplaar in de AH-winkel! UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigersfraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 lush Puppies zijn fantastisch jne schoenen, die u een on- ekend comfort en gemak leven. U hoeft ze in geen nkel opzicht te ontzien. Door egen of modder gelopen? ven het Hush Puppies staal- orsteltje erover en het echte ligskin suède is weer net zo noorals toen u de schoenen ochtl ->OR 'HONDENWEER' V R IJ BAG 26 MAAKT 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 260 i OOSTBURG, FORMATEUR CALS~VORDERT MONTGOMERY Betogers voor gelijke burgerrechten hebben getracht gouverneur George Wal lace op het Capitool in Montgo mery een petitie aan te bieden, waarin geprotesteerd wordt te gen de discriminatie tegen neger kiesgerechtigden in Alabama. Wallace weigerde de delegatie te ontvangen. Meer dan vijftienduizend voorvech ters voor gelijke burgerrechten werden langs de route van de vijf kilometer durende mars door duizenden negers begroet. Voor in de stoet liepen dominee King en zijn mevrouw, mevrouw Rosa Sparks, de negerin die negen jaar ge leden in Montgomery weigerde achter in een gesegregeerde bus te gaan zit ten en daarmee de grondslag voor de door dominee King geleide busboycot legde. Overal langs de route stonden solda ten der nationale garde om de betogers op bevel van president Johnson te be schermen. King had zijn jasje uitgedaan en arri veerde in hemdsmouwen in de stad. PEKING/HANOI In het communis- tisch-Chinese volksdagblad is donder dag bekendgemaakt, dat China bereid is vrijwilligers naar Vietnam te zenden om, zoals het in het blad heet, de „Ame rikaanse agressors" te bestrijden. Oost-Duitsland stuurt goederen ter waarde van een half miljoen mark. Het Noordvietnamese rode kruis heeft op alle volken en rode-kruisorganisaties een beroep gedaan alles te doen om te verhinderen dat de Amerikanen „in Zuid-Vietnam nieuwe monsterachtige misdaden plegen door het gebruiken van gifgassen". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De formatiepoging van mr. Cals wordt voortgezet, ondanks de woordbreuk, die de CHU gisteren heeft gepleegd. De AR-fractie, donderdagmiddag in spoedberaad bijeengekomen, heeft unaniem besloten het overleg, tezamen met KVP en PvdA, voort te zetten. „Op grond van haar verantwoordelijkheid voor land en volk," zei een diep teleurgestelde fractieleider Smallenbroek. Ook de KVP-voorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer, had geen goed woord over voor de houding, die de CHU heeft ingenomen. Terwyl de formateur donderdagmorgen het overleg met de vier fractieleiders hervatte op grond van de gemaakte afspraken, stond al vast, dat de CHU zich niet aan die afspraken wilde houden. De overeenkomst om een bindend akkoord te treffen voor een beperkt aantal onder werpen, waarvan de radio- en tv-kwestie de eerste zou zijn, wuifde mr. Beernink eenvoudig weg. De omroepzaak moest een vrije kwestie blijven, zei hy, alsof hij nimmer met de formateur en de heren Schmelzer (KVP), Vondeling (PvdA), en Smallenbroek (AR) beslissingen had getroffen, die juist het tegendeel inhielden. Enkele uren heeft politiek Den Haag daarna in grote spanning verkeerd over het lot dat de formatie-Cals mogelijk beschoren was. Maar de vrees dat dit met grote bekwaamheid en enthousias me begonnen werk, door het uittreden van de C.H.U. tot een voortijdig einde gedoemd zou zijn, werd weggenomen, toen de A.R.-fractie besloot het overleg gezamenlijk voort te zetten. De A.R.- fractie was het eens met de drie frac tieleiders dat het een groot landsbelang is, dat nu spoedig een nieuw kabinet wordt geformeerd en dat de radio- en t.v.-kwestie snel uit de wereld wordt geholpen. Reeds donderdagavond om negen uur kwamen de heren Schmel zer, Vondeling en Smallenbroek weer bij formateur Cals bijeen om de laatste hand te leggen aan de paragraaf, die het definitieve omroepbestel moet re gelen. De dag van gisteren is van zeer grote betekenis geweest voor de politieke ont wikkeling in ons land. De hoop dat een nieuw kabinet van de drie christen democratische partij met de P.v.d.A. ge formeerd zou kunnen worden, ging snel in rook op, toen mr. Beernink rond half twaalf donderdagmorgen het overleg op Plein 1813 verliet. Hij legde een ver klaring af waaruit bleek dat de C.H.U. - fractie zich niet vooraf wilde binden aan een onderdeel van het regerings programma, met name op het omroep beleid betrekking hebbend. Het is eerst nodig, aldus mr. Beernink, dat de C.H.- fractie voldoende inzicht heeft in het gehele regeringsprogramma en de zetel verdeling. Iedereen in politiek Den Haag, met inbegrip van de fractielei ders Schmelzer, Vondeling en Smallen broek, had hieruit begrepen dat de C.H. de binding wel wenste, wanneer over het geheel beslist zou kunnen worden. Maar zelfs dat wees de heer Beernink later van de hand. Het radio- en tv.- bestel moet een vrije kwestie zijn. Op de vraag waarom hij dan eerst akkoord was gegaan met de procedure door de formateur vastgesteld, antwoordde mr. Beernink dat de C.H.U. hoopte, dat alle fracties de omroepkwestie als een vrije kwestie zouden willen beschouwend). BEERNINK woordbreuk Wilhelm Boger; bevel FRANKFORT Wilhelm Boger (58) die de bynaam „beul van Auschwitz" heeft gekregen, heeft donderdag tijdens het proces te Frankfort bekend, dat hij op bevel van zijn meerderen twee ge vangenen heeft doodgeschoten. Hij voegde daar echter aan toe erin te zijn geslaagd zich aan verdere terechtstel lingen te onttrekken. Boger is de vierde van de twintig verdachten die heeft toegegeven bij het doden van gevangenen betrokken te zijn geweest. Donderdagmiddag moest de 53-jarige voormalige Auschwitz-arts, dr. Lucas, die men „de goede nazi" noemt, voor de eerste maal in de beklaagdenbank plaats nemen. De in voorlopige hechte nis gestelde dr. Lucas wordt verdacht van medeplichtigheid aan moord. Hij gaf toe gedwongen te hebben deelge nomen aan drie of vier selecties van gevangenen voor de gaskamers. Voorts is donderdag de eveneens 53- jarige voormalige hoge S.S.-officier Karl Hoeker in preventieve hechtenis gesteld. Hoeker wordt ervan verdacht in Auschwitz zijn medewerking te heb ben verleend aan het om het leven brengen van kampgevangenen. Met inbegrip van dr. Lucas en Hoeker zijn thans zeventien van de twintig be klaagden in het Auschwitz-proces in Frankfort in voorlopige hechtenis ge steld. TWEE SCHEVENINGERS zijn aange houden, verdacht van diefstallen van totaal meer dan honderd vaten vis ter waarde van ongeveer 12.000, ten na dele van een rederij. Zij hebben be kend. HONGERSNOOD bedreigt de 5000 in woners van het stadje Savnik in Mon tenegro, dat al drie maanden lang is af gesloten van de buitenwereld als ge volg van grote sneeuwmassa's. SHIRLEY TEMPLE is donderdag niet voor een driedaags verblijf in Neder land gearriveerd. Ze zou een andere vliegroute hebben genomen wegens een sterfgeval in haar familie. EEN EX-NAZI-HOOGLERAAR in We nen zal op last van de Oostenrijkse mi nister van justitie, dr. Broda. aan de tand worden gevoeld wegens de natio- naal-socialistische denkbeelden die hij propageert. Zelden is in Den Haag onwaarachti ger taal gesproken dan door de C.H.U. op deze donderdag. Formateur mr. Cals, die de koningin van de ontwikkelingen op de hoogte stelde, liet weten dat „de uitleg van mr. Beernink niet in over eenstemming is met de toezegging, die ook de fractievoorzitter van de C.H. in de eerste fase der formatie heeft gedaan over de aard en omvang van de aan te gane binding". Mr. Beernink deed tot ontstem ming en verbazing van iedereen donderdag alsof hij nimmer enige af spraak met zijn collega's had gemaakt. Terecht werd van de zijde van de for mateur nog gezegd, dat ingaan op het idee van mr. Beernink ook onjuist zou zijn tegenover de V.V.D., die tevoren op grond van de radio- en televisie paragraaf van verdere deelname aan het overleg was uitgesloten. Bovendien zou het proclameren van radio en t.v. tot een „vrije kwestie" weer tot een nieuwe kabinetscrisis kunnen leiden. „In het jaar 2000 heeft iedere valide Nederlander een eigen auto", zo heeft prof. ir. J. Vol- muller gisteren voorspeld tijdens een congres over „de ruimtelijke ordening in de gemotoriseerde wereld", dat in Utrecht gehou den werd. Wat dit voor gevol gen zal hebben en hoe we daar nu al rekening mee moeten hou den, staat uitvoerig beschreven op pagina 7. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk buien. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind. krimpend naar zuidwestelyke tot zuidoostelijke richting. Iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 19.05 uur. Maan onder 11.30 uur. Morgen: zon op 6.27 uur. Maan op 4.47 uur. EINDHOVEN DAF begint een pro- duktiebedrijf in Geel-Oevel in de Zui- der-Kempen in de provincie Antwer pen. De fabriek zal gebouwd worden aan de nieuwe autoweg Antwerpen- Luik bij de oprit van Geel. DAF heeft een terrein aangekocht van ruim veertig hectare. Zo spoedig mogelijk zal de bouw beginnen. Het eerste gebouw zal een oppervlakte krijgen van ongeveer twaalfduizend vierkante meter. Men hoopt reeds over een jaar in produktie te zijn met on geveer vijfhonderd arbeidskrachten. Verwacht wordt dat begin 1968 onge veer duizend man te werk gesteld zul len zijn. Dit aantal zal in de volgende jaren tot enkele duizenden oplopen. Van de 6500 arbeidskrachten van DAF Nederland vormen de Belgische werknemers in Eindhoven al een groep van meer dan duizend man. Voor een uitbreiding van de produktiecapaciteit kan DAF in Eindhoven en omgeving niet voldoende personen aantrekken. Voor uitbreiding van de produktieca paciteit heeft men nu in België zelf ge zocht. DAF koos hiervoor een gebied met een goede arbeidsmarkt, dat bij zonder gunstig gesitueerd is. BONN De jacht op nazi-moor- denaars zal tot eind 1969 voortdu ren. Dat heeft het Westduitse parle ment dinsdag beslist. De bondsdag keurde het voorstel goed de verjaringstermijn van twin tig jaar voor nazi-moordenaahs eind 1949 te laten ingaan, in plaats van 8 mei 1945, zoals tot dusver het geval was. Het komt er thans op neer dat de vervolging van nazi-moordenaars nog vier en een half jaar kan voort duren. De vijftig afgevaardigden van de vrije democratische partij, die deel uit maakt van Erhards regeringscoalitie, stemden tegen het wetsvoorstel. Maar het merendeel van de andere 449 leden, onder wie de sociaal-democraten van de oppositie, steunde het. Een daarmee samenhangend voorstel om geen vervolging in te stellen tegen moordenaars, die hun misdaden begin gen op direct bevel van onmiddellijke superieuren, werd ter verdere studie naar de juridische commissie terug ver wezen. Eveneens een voorstel tot het beperken van vervolging van „grote misdadigers". Het voorstel werd verdedigd door de indiener, de voormalige federale procu reur-generaal, Max Güde. Hij zei: „Wij willen de beulen en niet de helpers van de beulen vervolgen". Maar Gerhard Jalin, een sociaal-de mocratische advocaat, vond het fout een dergelijk voorstel te aanvaarden in een tijd, dat de bondsregering de Oostduit- se grenswachten vraagt on met opzet mis te schieten wanneer zij vluchte lingen ontdekken. „Wij nemen aan dat deze mannen zelf kunnen kiezen en wij dienen wel te bedenken dat de moordmachinerie der nazi's niet gefunctioneerd zou hebben zonder de medewerking van de man nen in de laagste rangen", aldus Jahn. De Westduitse minister van justitie Ewald Bucher is donderdagavond afge treden. Bucher was tegen verlenging van de wet inzake de vervolging van Duitse oorlogsmisdadigers. (Van onze sportredactie) KEULEN Uit een medisch onder zoek in Keulen is gebleken dat de 20- jarige achterspeler van FC Köln, Wolf gang Weber, zijn kuitbeen heeft gebro ken. Weber raakte in de 22e minuut van de wedstrijd tegen Liverpool in het Feyenoord-stadion te Rotterdam zo danig geblesseerd, dat hij de tweede helft en de beide verlengingen nog slechts kon meehinken. Weber, die verscheidene weken op non-actief zal staan, is hiermee het tweede slachtoffer bij FC Köln in de strijd om de Europa-cup. Aanvoerder Han Schafer moest eerder wegens een blessure, opgelopen in de tweede wed strijd tegen het Griekse Panathinaikos, gedwongen rust nemen. LONDEN In Engeland worden druk pogingen gedaan om Rembrandts por tret van zijn zoon Titus, voor bijna acht miljoen gulden aan een Amerikaan verkocht, voor het land te behouden. De zaak is zelfs tot het parlement doorgedrongen. Zo heeft het conserva tieve parlementslid Paul Channon de minister van financiën verzocht geen uitvoervergunning te verstrekken voor het schilderij. Het doek kwam in 1915 voor zeven en een half miljoen gulden in het bezit van de familie Cook. Sir Francis Cook schonk het later aan zijn zevende vrouw. Op verzoek van twee kinderen uit vroe gere huwelijken bepaalde de rechtbank dat sir Francis en zijn zevende vrouw Brenda de kinderen ieder een miljoen gulden moesten betalen als het schil derij ooit verkocht zou worden. De verkoop heeft nogal wat stof doen opwaaien. Zoals bericht werd het doek op een veiling in Londen voor ruim zeven driekwart miljoen afgehamerd, ten behoeve van een Brits museum. De Amerikaan Norton Simon tekende hier tegen protest aan. Hij zou tevoren met de veilingmeester een afspraak hebben gemaakt over de door hem toe te pas sen geheime methode van bieden. Maar tijdens de veiling had de veiling meester zich niets van deze afspraak aangetrokken. Het protest werd blijkbaar in zoverre aanvaard dat het bieden verder ging Tenslotte kwam Norton Simon in het bezit van het schilderij. AMSTERDAM De 14-jarige Am sterdamse ulo-scholier Niels de Gooyer is gistermiddag om het leven gekomen toen hy binnenshuis aan het spelen was met een 2 cm granaat, die plotseling ex plodeerde. Granaatsplinters drongen in zijn hoofd, armen en borst. Hy was op slag dood. De jongen was met een vriendje, die licht gewonde raakte, in een benedenhuis in de Johannes van der Waalsstraat aan het spelen. In deze ka mer trof de politie een verzameling ko gels, granaten en soortgelijk oorlogstuig aan, waarbij in een deel daarvan de slaghoedjes en ontstekingsinrichtingen nog intact waren. DEN HAAG Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman" zal een dokbeurt van drie weken moe ten ondergaan voor herstel van de in de Oslofjord opgelopen schade. De werkzaamheden bij Wilton- Feijenoord in Schiedam zijn al be gonnen. Experts hebben vastge steld dat de boeg van de oorlogs bodem vanaf de waterlijn naar stuurboord is omgebogen. Hoeveel het herstel zal kosten is nog niet bekend. LONDEN Koningin Elizabeth II heeft een nieuwe stap tot een definitieve verzoening met de hertog van Windsor gedaan, toen zij donderdagmiddag een bezoek bracht aan de voormalige koning en zijn in Amerika geboren echt genote. De vorstin begaf zich naar het Cla- ridges-hotel, waar de Windsors hun in trek hebben genomen. De 70-jarige her tog is herstellende van drie operaties aan het linkeroog. Het is de tweede ontmoeting tussen de Britse soevereine en de hertogin van Windsor. De eerste deed zich voor in de kliniek waar de hertog werd be handeld. Van een volledige verzoening zal eerst sprake zijn wanneer aan de hertogin de titel „koninklijke hoogheid" wordt verleend, iets wat de hertog al sinds zijn abdicatie 29 jaar geleden heeft ge- eist. Volgens zegslieden bij het Britse hof is het niet uitgesloten dat de koningin bezorgd over de gezondheid en het ge luk van haar „oom David" deze eis eindelijk zal inwilligen. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Chrisje, de acht maanden jonge baby van de fa milie Arends in de Weltertuyn- straat is in zijn kinderwagen dus danig door ratten gebeten, dat hij hevig bloedend in het Sint.-Jozef- ziekenhuis moest worden opge nomen. De baby wordt verpleegd in het St.-Rochuspaviljoen en maakt het redelijk. Het kind, dat in de voorkamer van een bouwvallige boerenhoeve in een kinderwagen lag te slapen, begon om tien uur 's avonds plotseling te gillen. Toen de familie de kamer binnenkwam sprongen vier ratten uit de wagen. De baby werd op doktersadvies terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Mevrouw Arends vertelde, dat zij en haar man, een betonwerker, de laatste tijd dag en nacht een verbeten en ho peloze strijd voerden tegen de ratten- plaag. Ontelbare gaten in de vervallen muren van de woning duiden de plaats aan waar het ongedierte toegang krijgt. De gaten zijn uu door de gemeentelijke rattenbestrijdingsdienst gevuld met ver vergif. Veel help dit niet, want de rat ten maken gewoon nieuwe gaten, hui vert mevrouw Arends. Ze bekent doods bang te zijn van de beesten. Dat is zeer begrijpelijk, want de ratten hebben ook haar herhaaldelijk aangevallen. Daarvan getuigen enkele littekens op haar handen. Haar man wordt al even min met rust gelaten. De hond, die aan vankelijk fel tegen de indringers vocht, kruipt nu weg voor de overmacht, nadat hij een paar maal lelijk is toegetakeld. Vooral in de achter het huis gelegen stal krioelt het van de brutale beesten. Mevrouw Arends gaat er voor geen prijs meer naar binnen. Haar man heeft alles wat zy overdag nodig heeft, uit de stal gehaald en op de binnenplaats gelegd. Men neemt aan dat de ratten zijn ver jaagd uit de naast de hoeve gelegen oude boerderijtjes, die momenteel wor den gesloopt. Ook de woning van de familie Arends gaat tegen de grond. Niemand zal er een traan om laten. De heer Arends heeft als vakman zoveel mogelijk aan het oude gedoetje opgeknapt, echter zon der resultaat. Het pand is eenvoudig totaal versleten. Misschim al binnen en kele dagen krijgt het gezin een andere woning. Dan kan er weer sprake zijn van een normaal leven met de drie kin deren. LECH AM ARLBERG Prins Bern hard is naar Duitsland gereisd voor me disch consult over „rugklechten". Zon dag wordt hij weer in Nederland ver wacht, aldus de R.V.D. Erich Moosbrugger, de hotelier van hotel Post in het Oostenrijkse Lech, heeft meegedeeld dat de prins donder dagmorgen om negen uur per auto naar München is vertrokken. De hotelier weigerde te bevestigen dat de prins zich daar in een kliniek zou laten opnemen. Voor zover bekend blijven koningin Juliana en prinses Beatrix tot midden volgende week. De koningin heeft nog loopgips. PREMIER WILSON zal vermoedelijk tij dens zijn bezoek aan Parijs op 2 en 3 april twee ontmoetingen hebben met president De Gaulle. IN CASABLANCA zijn de rust en orde gisteren hersteld na twee dagen van ernstige ongeregeldheden, die minstens acht mensenlevens en ongeveer 70 ge wonden hebben geëist. (Advertenties) selectiekleding Draion is de ideale stof. En dus is deze jas licht en soepel, krijgen vlekken weinig kans en rollen de regenbuien er onverrichter zake aIn veel tinten. 69,- AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Ja, dat is het plezierige als U als weekabonnee van Dagblad De stem voortaan per kwartaal gaat be talen. U maakt het U zelf gemakke lijker èn U helpt onze agenten; zij behoeven dan maar eenmaal per kwartaal bij U aan te bellen om het abonnementsgeld te incasse ren. Een hele tijdsbesparing voor U en voor onze agenten. U kunt ook tijdig voor het ingaan van het nieuwe kwartaal aan ons gireren (f 9,75 per kwartaal) door overschrijving op onze postreke ning no. 1114111. Maak het u zelf gemakkelijk t

de Stem | 1965 | | pagina 1