KAAS OM KAAS )or 348- DE JONGE VISSER EN DE WOESTE WESTENWIND Lente GREEP/v) Klachten over reparaties naar arbitrage-commissie direct nergie Petra in Zwitserland Te voet over het water IN DE ZEVEN DODEN BIJ BOUW ZENDMAST Koers Ranger gecorrigeerd KAKELEND PROTEST 11 VAN v>y DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! CASSATIEBEROEP BOB EN DAPHNE VERWORPEN Motorenscooters en brommers Zorin benoemd tot ambassadeur in Frankrijk Is 1862 5 huishouding Koninklijke verloving Mieke de heks EEN DAG VRIJ Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 MAART 1965 HAMBURG „Water heeft geen balkenzegt men in Duitsland. De ze bewering heeft de 26-jarige West- duitse architect Rüdiger Vogler thans met een uitvinding getracht te ont zenuwen. Met een koffer en een brandende pijp in de hand wandelde hij over de Hamburgse binnenwate ren. Met de uitrusting, die opgevou wen slechts de helft van de koffer vult en binnen enkele minuten kan worden gemonteerd, kan men op het water lopenroeien en zeilen. Twee ongeveer 1,5 meter lange opgepomp te rubber schoenen worden als ski's bewogen. Aan de zijkanten aange brachte peddels verhinderen het te rugglijden van de ski's en maken het de „wandelaar" mogelijk zich prak tisch even snel op het water als op het land voort te bewegen. Met be hulp van een handpeddel of een zeil kan men de voetgangers op de wal zelfs inhalen. De vele variaties, zo hoopt de uitvinder, zullen zijn „aero- waterlopers" niet alleen bij sportlui, hengelaars en waterjagers populair maken. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een cassatieberoep van schrijver-uitgever Jan van Keulen van het boek „De wereld van Bob en Daphne" is door de Hoge Raad der Nederlanden verworpen. Het arrest is een bevestiging van het vonnis van het gerechtshof in Den Haag, waarin werd beslist, dat de inhoud van het boek aanstotelijk is voor de eerbaarheid. In het arrest wordt gesteld, dat niet kan worden gezegd, dat het iedereen vrij zou staan voor zichzelf te bepalen wat aanstotelijk voor de eerbaarheid is, zoals door de raadsman was aangevoerd, ook al zijn de normen hieromtrent aan veran dering onderhevig. Een nadere bespre king van enige door de raadsman voor gestelde criteria voor wat aanstotelijk is voor de eerbaarheid in een nieuwe, bij de huidige situatie aangepaste stijl, heeft de Hoge Raad achterwege gelaten, omdat deze criteria alleen betrekking hebben °P ..pornografie" een term, die in de wet geving niet voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Snelheid, deskundig heid en goedkoop recht worden na 12 april verstrekt door „BOVAG-onder- houdsgarantie" voor motoren, scooters en bromfietsen, die van kracht wordt. De BOVAG wil met deze nieuwe regeling de mogelijkheid scheppen, dat kopers van motoren, scooters en bromfietsen alle geschillen over de kwaliteit van repara ties, onderhoud en onderdelen, alsmede JOHANNESBURG Zeven arbeiders zijn gisteren bij Bloemendal, Zuid-Afrika om het leven gekomen toen een in aan bouw zijnde zendmast van de Zuidafri- kaanse omroep plotseling instortte. De gigantische dubbele zendmast werd gebouwd bij de nieuwe zenders van de omroep op ongeveer 45 kilometer van Johannesburg. De zenders zijn bestemd voor uitzendingen naar het buitenland. de gevolgen daarvan voor het voertuig, kunnen voorleggen aan een bindende ad viescommissie. Deze commissie, samenge steld uit ANWB, KNMW en BOVAG, zal naar aanleiding van de klacht een uit spraak doen, waaraan zowel klant als het BOVAG-garagelid zich moeten hou den. De uitspraak houdt een oordeel in over de kwaliteit van de te verrichten repara ties. Wanneer de klager gelijk krijgt, wordt het bedrag van de kosten, die no dig zijn tot herstel van het voertuig, be taald. In dit geval worden de kosten voor rekening van het BOVAG-lid gebracht en heeft de klant op eenvoudige wijze zijn recht gekregen. Mocht het BOVAG-lid weigeren te betalen, dan neemt de BOVAG zelf die verplichting over. Bij verschil van mening over de kwa liteit van een uitgevoerde reparatie of onderhoudsbeurt of de gevolgen daarvan, zal de klant eerst dienen te proberen met zijn reparateur tot overeenstemming te komen. Pas wanneer dat mislukt is, kan hij een beroep doen op de BOVAG-on- derhoudsgarantie. Hij dient dan schrifte lijk bij het secretariaat van de BOVAG een verzoek om bemiddeling in^ Gelijk tijdig moet een waarborgsom van f 25 worden gestort. Voor leden van ANWB en KNMW, de beide „consumentenorganisa ties" op het gebied van gemotoriseerde tweewielers, is dit f 15. Krijgt de kla ger gelijk dan wordt de waarborgsom zonder inhouding van administratiekos ten teruggestort. MOSKOU De bekende Russische diplomaat, Valerian Zorin, is gisteren be noemd tot ambassadeur in Parijs. De huidige ambassadeur in Parijs, Ser ge Vinogradof, zal een andere taak wor den toebedeeld. Zorin was permanent vertegenwoordi ger van de Sovjet-Unie bij de Verenigde Naties. PASADENA Geleerden van het volg station te Pasadena in de Amerikaanse staat Californië hebben gisteren de koers van de Ranger-9 gecorrigeerd. De Ran- ger-9 is op weg naar de maan met als doel de z.g. Alfonsus-krater, waarvan de ruimte-sonde een serie televisie-opnamen moet maken. Door middel van de verkre gen foto's hopen de geleerden antwoord te krijgen op hun vraag of astronauten op de maan zullen kunnen landen. De V.S. hopen omstreeks 1970 een ruimte vaarder veilig op de maan te doen lan den. Op het ogenblik van de koerswijziging had de Ranger 2/3 van de afstand naar de maan afgelegd. De bedoeling was de koers van de satelliet iets te verleggen naar het zuiden. (Advertentie) andere kaas Da's een sneetje Romige caramel met volle melk geeft direct weer energie. Luchtige crème met glucose geeft meer uithoudingsvermogen. Heerlijke chocolade houdt u in topconditie. ion uitknippen en ongefrankeerd Pfaff, Den Bosch? De folder dingen van de Pfaff-naaimachines den Beker" serie wordt dan onden. maand. S, telef. 01178-462, SLUIS e MARS ..Alleen omdat jij het bent", zei de oude vrouw. „Geef de kruik". Ze keer de zich weer om en toen ze de kruik teruggaf stak er een bos gras uit de halsopening. „.Raak het gras niet aan voordat je thuis bent", zei ze streng. Op hetzelfde ogenblik bedaarde de storm. De vissers bedankten en sta ken weer van wal. Nog voor zij over dit alles met elkaar hadden kunnen praten was hun dorp weer al in zicht. ,.Ik wil toch liever niet praten over de hulp van de tovenares", zei nu de oudste visser tegen de jongste. „Neem jij de kruik maar mee naar huis, dan zal niemand er mij naar vragen". En zo gebeurde het. Toen de jonge visser thuis kwam, sloot hij zijn vrouw in zijn armen, kuste zijn kind en vertelde wat er gebeurd was. „Haal het gras er nu maar uit", zei de visser tegen zijn vrouw. Zp trok het gras uit de kurk en keek er eens in. Op de bo dem lagen een handvol goudstukken. MARIE FIEN STURM 7 jaar Terneuzen. Ze schudde ze op haar schoot en tege lijkertijd blies de wind uit de kruik, rukte de deur open en joeg naar bui ten. De goudstukken rolden over de grond, maar ze waren zwaar en bleven liggen voor de drempel. Tot op hun oude dag hebben de jonge visser en zijn vrouw geen ogenblik ar moede gekend. „Hoera", de vlaggen wapperen in de wind, Zij vertolken het geluk van een vorstenkind! Wat zal er toch wel wezen? Dat de vlaggen worden gehesen? In ons Brabant zegt men: „Wit ge da niet? Het is de „Verloving'' van prinses Margriet. Zij vond haar droomprins in ons landje, En reikte hem haar hart en handje. „Een zoon van ons Volk" heeft zich doen horen, „Schiedam" is de plaats waar Pieter is geboren! In de maand mei keken ze elkander aan, En besloten samen door 't leven te gaan. De band die hen samen bindt Is het geluk van ons koningskind. Wij kinderen van „de kleine Stem" Wensen daarom haar en hem, Veel geluk en Gods rijkste zegen. Op al hun levenswegen! Met het jonge paar zijn wij heel blij, En zingen dan joehei, joehei! Als slot dat Hij het jonge paar beware, En „ORANJE" nog lang moge sparen! 1. Groothuizen (meisje) Molenstraat 1 Hoogerheide (N.-Br.) Het was bijna vakantie en Petra zou vandaag haar rapport krijgen. Moeder stond al voor het raam te kijken, want ze was erg nieuwsgierig naar het rap port. Daar kwam Petra aan. De bel ging al. Moeder ging gauw open doen en trok haar haast naar binnen. Ze deed het boekje open. Nee maar wat een mooie punten: 3 negens en 7 achten 's Avonds toen vader thuis kwam was hij ook al zo verbaasd. De volgende dag zei vader: „Petra ik heb een verrassing voor jou. Wij gaan naar Zwitserland en jij mag mee." „Hoi, hoi," riep Petra. „Wanneer gaan we vader?" „Morgen om 7 uur staan we op en om 8 uur vertrekt de trein van het station." De dag kroop om en Petra vond het wel fijn. dat ze vakantie had maar ze wist niet wat ze moest gaan doen. Haar gedachteiï waren steeds in Zwitserland, 's Avonds in bed kon ze haast niet sla pen. De volgende dag was ze al vroeg wakker en ging maar naar beneden. Alles was al klaar gezet. Ze hoefden maar te eten en konden dan meteen vertrekken. In de trein was Petra ge woon weg van het mooie landschap. Bij het hotel aangekomen wou Petra al meteen gaan skiën. Maar vader zei: „Blijf hier. Ga je eerst wat opfrissen." Ze protesteerde nog wel, maar wat va der zei moest gebeuren. En de dag was lang genoeg geweest volgens vader. De dag daarop, na het ontbijt, ging ze haar skis halen in het schuurtje. Onderweg ontmoette ze een meisje van haar eigen leeftijd. Annette heeette ze en kwam toevallig ook uit Holland. Samen gin gen ze de bergen in met de grote St. Bernhardshond van Annette. Ze had den ontzettend veel plezier en de mor gen was om voor ze het wisten, 's Mid dags zou ze weer gaan. Petra haalde Annette op. Maar ze was al lang weg en dus ging Petra alleen. Ze wist de weg nog niet goed en ze ging hoe lan ger hoe verder. Toen ze een paar uur geskied had, wou ze weer terug gaan, maar ze wist de weg niet meer terug. Ze probeerde zich te herinneren waar ze langs was gegaan? Maar tevergeefs. Toen begon het te rommelen. Petra keek naar boven en zag daar een hoop sneeuw naar beneden komen. Petra wist van school dat dit een lawine was en ze maakte dat ze weg kwam. Maar de lawine was vlugger dan zij en bedolf haar. Ondertussen werden de ouders van Petra ongerust en ijsbeerden de kamer op en neer. Tenslotte kon vader het niet meer uithouden en belde de politie op. Maar deze was op het ogenblik niet in het dorp. Maar wat moesten ze nu be ginnen? Er werd op de deur geklopt en moeder ging open doen. Daar stonden een paar mannen die bereid waren om te gaan zoeken. Ze waren al helemaal in de kleren en vader zou ook mee gaan. Buiten gekomen stonden de St. Bern- hardshonden al te blaffen. In de bergen verdeelden ze zich in groepjes. Nadat ze een paar uur gezocht hadden wilden ze het opgeven toen opeens een hond begon te blaffen. De mannen kwamen kijken en gingen graven en ze vonden Petra half bevroren, onder de sneeuw. Ze legden haar in de slee en sleeden snel naar het hotel. Daar werd ze gauw op een bank gelegd. Na een paar minu ten begon ze al te zuchten. Gelukkig. Binnen een kwartier was ze weer de oude en was ze verwonderd dat ze hier lag. De mannen vroegen -hoe het ging. „Best", antwoordde ze. Daarna vroe- ze hoe het gebeurd was en Petra ver telde het in een paar woorden. Ze rilde nog bij de gedachte. Maar het was toch goed afgelopen. ROSWITHA GOSENS J. v. d. Heijdenstraat 4 Breda. 14 jaar. Wie wil met mij corresponderen? Liefst met een meisje van mijn leeftijd. RIKA VERMEEREN Lange Dreef 2 10 jaar. Mieke was een oude heks, ze woonde in een oud huisje achter het dorp. Vroe. ger had zij gemene streken uitgehaald Maar de bezem was in een hoekje ge plaatst. Nu zat zij altijd in haar tuintje te werken of anders zat ze voor haar huis op een bank te naaien. Op een dag was de heks binnen en Bromsnor kwam er aan. Hij zei: „Zeg ik heb groot nieuws voor je." De heks schrok en deed de deur open. „Dag Bromsnor wat heb je voor nieuws?" De burgemeester heeft gezegd, dat je geen streken meer uit mag halen." „Zo. wie heeft dat gedaan. Wat halen ze allemaal uit". „Ze lieten de paarden los en de paarden gingen alle bloemen opeten." Daar moest de heks om lachen en ze deed de deur dicht. Ze zei in zichzelf nu zal ik eens een streek uit halen. Ze dacht diep na, maar ze vond niets. ANTON BASTIAANSEN Katstraat 41 Etten 10 jaar. Het was woensdag en stralend weer. Wij hadden die dag vrij. Moeder zei: „Wie gaat er met mij mee naar het Mastbos?" Dat wilde iedereen wel. Vlug maakte moeder boterhammen klaar en nam limonade en ook nog snoepjes mee. Wij pakten vlug een bal. En daar gingen we dan. In Oudenbosch namen we de bus. Toen we in het Mastbos aan gekomen waren, zochten we een heer lijk plekje. Daar spreidde moeder een deken uit, waar we een half uurtje op rustten. Daarna speelden wij met de bal. Het was twaalf uur. Tijd om te eten en om nog een tijdje te rusten. Daarna gingen wij nog heerlijk spelen. De bal ging van de een naar de ander. Even later zei moeder: „Wie wil er graag frites hebben". Allemaal natuur lijk. Wij gingen gauw een zakje frites kopen. En namen de bus weer terug naar huis. Het was een heerlijke dag geweest. Toos Heffels (9 j.) St. Antoinedtjk 2 Oud-Gastel (N.-Br.) PETRA VAN DER VELDEN Molenstraat 39, Tertieyden. 7 jaar. Lente, dat is de tijd dat je op- eens zomaar zin krijgt om zonder }jas in de zon te lopen. De tijd dat alles in de natuur weer begint te leven. De bomen krijgen weer knop- I nen die uitspringen tot duizenden groene bladeren, in de tuinen be- ginnen weer kleurige bloemen te bloeien eit alle grote mensen en kinderen zijn blij. Lente is een fijne tijd. Iedereen is vrolijk omdat de koude wintertijd weer voorbij is. Sneeuwballen gooien en schaat- I senrijden was leuk, en je hebt vast enorm veel plezier gehad, toen je met je slee door de witte straten gleed, maar lentetijd is fijner. Als de zon heel warm schijnt kun je zelfs al zonder jas buiten spelen, maar dan moet je toch nog wel een dikke trui aantrekken, want anders word je verkouden. Voor een zo- merblouse, net als de jongens op de foto's aanhebben is het nog wel te koud, dan moet je een paar weken wachten. Lente is ook de tijd van spelen. In de speeltuinen, op de speelweiden zie je steeds meer kin- deren verschijnen: er wordt weer geschommeldgewipt, gedraaid en langs de glijbaan omlaag gegleden. Schrijf maar eens hoe je je in de lente voelt en wat je allemaal voor spelletjes doet als je vrij bent. Na tuurlijk als je vrij bent want je moet altijd eerst zorgen dat je huis werk af is voor je gaat spelen. Laat me maar eens horen wat jullie van de lente vinden. Deze week kwamen weer heel wat brieven binnen, brieven vol met verhaaltjes, versjes en tekeningen. Denken jullie er wel aan, dat alleen eigen werk een plaatsje krijgt in de Kleine Stem. Heel ijverig deze week waren Thea van Turnhout (10) uit Made, Ingrid en Jacqueline Dui- ninck uit Clinge, Nellie Vissenberg uit Zundert, Anton van Leest uit MoerdijkJoke Gorissen uit Ooster hout, Marie Fien Sturm (7) uit Terneuzen, Elly Srokowski (11) uit Prinsenbeek, Rika Vermeer en (10), Corrie Martens (5) uit Breda, Jacqueline Hoppenbrouwers (6), Lian Pais (9) uit Hooge Zwaluwe, Corrie Pais (10), Gerda Wijers (7) uit Breda, Petra van der Velden (7) uit Terheijden, Elly Emmers uit Waspik, Jac Nooyens (8) uit Etten. Een hele dikke envelop kreeg ik van de kinderen Roovers uit Ulven- hout. Hannie, Ger en Johan stuur den een grote stapel tekeningen. Wel bedankt allemaal en de harte lijke lentegroetjes Een Engelse pluimvee fokker, John Harvey-Keymer, uit May- field in Sussex, heeft tweeduizend kippen weg gegeven als protest te gen een prijzenbeschikking van de Britse regering. Hij en nog enkele fokkers, verklaarden, dat tenge volge van de prijsmaatregel het fokken van pluimvee niet meer lo nend is. De boze fokker is voorts van plan een troep kakelende kip pen los te laten in het Lagerhuis.... In het hoge noorden woonde lang geleden een oude tovenares op een eenzaam eiland. De men sen op het vasteland zeiden, dat de noordenwind en de zuiden wind, de oostenwind en de wes tenwind aan haar gehoorzaamden. Op een dag waren drie vissers uitgevaren op een boot en zij vis ten drie dagen en drie nachten lang. Toen hadden zij genoeg ge vangen om naar huis terug te keren. Maar juist wilden zij de steven westwaarts wenden naar het vasteland, of daar stak uit het westen een stormwind op. De vissersboot werd op de golven genomen en de wind blies het scheepje naar het oosten, steeds verder van de kust, totdat het strandde op het eenzame eiland. De drie schippers gingen aan land en zetten hun tent op 0111 te wachten tot de wind zou keren. Maar de storm woedde voort. Het regende dat het goot, de tent werd doorweekt, de regen doofde het vuur, de kleren van de vis sers konden niet drogen en behal ve gezouten vis, hadden zij niets meer te eten. Toen na drie dagen de stormwind nog altijd even krachtig blies zei de jongste visser: Dit moet het eiland van de tovenares zijn. Laat ons naar haar zoeken. Misschien wil zij de westen wind bevelen te gaan liggen." „Ik heb het niet begrepen op tovenaressen", bromde de oudste visser kortaf. De derde man die niet jong was en niet oud, hield zich er buiten. En zo ge beurde er niets. Maar toen na zeven dagen de wind nog altijd even krachtig was, zei de visser, die niet jong en niet oud was: „Laat ons nu toch maar naar de to venares gaan." En ze gingen. Een uur lang liepen ze en toen za gen ze een kleine armzalige hut waar rook uit de schoorsteen kringelde. De jongste visser die bang was voor nie mand, klopte beleefd op de deur. Maar de storm en de regen maakte zo'n la waai dat de oude vrouw het kloppen niet kon horen. „Vrouw, mag ik bin nenkomen?" riep de jonge visser. Maar er kwam geen antwoord en daar om lichtte hij de klink op en stapte naar binnen. Voor het vuur zat een oude vrouw zich te warmen. „Dag jon ge visser", zei ze, „wat kom je doen?" „Ik kom u vragen of u de westenwind wilt bevelen te gaan liggen", zei de visser flink. „Je bent niet bang mij dat te vragen", merkte de oude vrouw prijzend op. „Geloof je dat ik dat kan? „Waarom zou ik het niet geloven?", antwoordde de jonge visser, „maar het gaat erom of u het ook wilt doen. Zou u me willen helpen? Ik verlang naar huis." „Ik zal de westenwind kalme ren", zei de vrouw, „maar ik doe het voor jou en niet voor die twee bangerikken buiten. Zeg tegen de oude visser dat hij teruggaat naar de tent om de waterkruik te halen.". De jon ge visser verwonderde zich erover, dat de vrouw wist wie er buiten stonden, maar hij stuurde de oude man weg om de kruik te halen. Na twee uur kwam hij hijgend en doorweekt met de kruik terugDe tovenares nam de kruik aan, ging ermee naar een hoek van de kamer, zodat de jonge visser niet kon zien wat zij deed. Toen zij zich weer omkeerde en de kruik terug gaf stak er een bosje stro in de hals opening. „Als je veilig thuis wilt ko men, mag je het stro niet aanraken," zei zij. De visser bedankte en vertrok met zijn kameraden. Aan de kust ge komen, braken zij de tent af, laadden alles op het schip en staken van wal. De storm was gaan liggen, de zon scheen en een briesje uit het oosten bracht de vissers in een oogwenk over zee. Toen zij hun doi'p al zagen liggen, zei de oudste visser: „Ik wil niet dat iemand te weten komt dat wij hulp van de tovenares hebben gehad." „Wat kan je dat schelen?" vroeg de jonge visser, „we zijn toch met haar hulp thuis ge komen!" „Wie zal dat zeggen", zei de derde, „misschien is het weer net op tijd omgeslagen". Maar de oudste visser zei: „Ik gooi dat stro nu weg, dan hoeft niemand iets te weten" en hij smeet het stro in het water. Op hetzelfde ogenblik stak de orkaan op uit het westen, zoals de schippers nog nooit hadden mee gemaakt. Een hele dag rolden en tol den zij over de zee totdat hun scheepje door de golven opnieuw werd neerge zet op hetzelfde eiland. Op het strand zat de tovenares al naar de schippers uit te kijken. „Hoe kon je zo onge hoorzaam zijn?" vroeg ze de jonge schipper, „ik had de westen wind in de kruik opgesloten." „Ik ben niet on gehoorzaam geweest", zei hij, maar hij verried zijn oude metgezel niet. „Wilt u ons nog één keer helpen?"

de Stem | 1965 | | pagina 7