EURS S Patrick Walker propagandist voor nieuw Brits alfabet ASPIRIN HH BAYER massief eiken Defferre gelooft in zege op De Gaulle Pakistan zoekt nieuwe (rode) vrienden OUD-MINISTER HEEFT NIEUWE BAAN OOSTENRIJKS Vóór band met Amerika Overleg tussen Rome en Wereldraad begint Herzlich willkommen in Österreich Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. ONRUSTBARENDE ONTWIKKELING ifabrieken Alleen voor de school bedoeld Op straat Klanktekens Ook voor export VORIG JAAR 51 DODEN DOOR BRAND Daily Express: Kosygin niet naar Londen Anderhalf jaar hechtenis voor aanrander DE aïrfcl =1 rM iTHH „jPlaats èn taak van Kerk in de wereld President van Bolivia gewond bij aanslag ADENAUER (89) WEER KANDIDAAT ote voorjakrsaanbieding. roedes 190 diesel 1964, Mer les 190 diesel 1963. Citroën aek (stationcar) 1962, Tri- iph Herold 1962. Austin Se- i 1961. Opel Rekord 1963- A, Opel bestel 1960. Opel Re- rd 1963, Opel Rekord 1962, >el Rekord 1961, Opel Kapi- |i 1959, Ford Taunus 12 M 4- urs 1964, Ford Taunus 12 M >3, Ford Taunus 12 M 1962, rd Cortina 1964. Ford Carti- 1963, Ford Anglia 1962, Ford iglia 1961, Ford Taunus 17 M 151, Ford Taunus 17 M 1963 .ationcar) Peugeot 404 1962, at 1500 1962, Fiat Neckar 770 62. Fiat 1100 1961, Vauxhall ctor 1962, Simca 1000 Grand ixe 1962, Simca Aronde 1959, inca Aréan 1961. Renault L4 |62. Renault Ondine 1962, Re- uït Dauphine 1960, V.W. Luxe 1963, V.W. de Luxe V.W. de Luxe '61, V.W, de [ixe '60, V.W. Combi m. bank. enzovoort. Al deze wagens |n of worden geheel nageien met 3 maanden en-of 10.000 garantie verkocht. Voor 'n ttrouwbare gebruikte autos fcar een betrouwbaar adres, adres met de grootste voor- |ad, de grootste omzet en met allergrootste service. Bel- um garage, Min Kanstraat 20. Breda. Tel. 01600-39900. lak bij groenteveiling en sta |>n. Onze showroom is dage- Iks geopend van 8 uur v.m. 10 uur n.m. Ook zaterdags zondags. Jieuwe 4 Cylinder Heinkel lotoren o.a. voor botenbouw, 1500,-, Mercedes Diesel 180 D Impl. nw. gereviseerd f 1250,- leveerde onderstellen v. aan- hngwagen en caravantoouw, pmpl. met wielen en banden J75,-. Ruilmotoren VW f 231.- lompl. motorrijwielen - brom- letsen en scooters, alsmede Isse motoren als alle sloopon- lerdelen nagenoeg alle mer en. Willem Appels - Blauwe- landstraat 2, Bergen op Zoom, fel. 01640-4380. I /olKswarjens van f 500,- tot 1 !750,-. Opel Rekord en Olym- I >ia van 750,- tot 1350,-, Ford I Taunus 12-15-17-M t.e.m. 1964 I /aai f 550,tot 4900,-. Ruilmo- l .oren V.W. 285,-, geveerde on- I ierstellen voor aanhangwagen lm caravanbouw f 75,-. Willem I Appels, Blauwehandstraat 2, |3ergen op Zoom. Tel. 01640 |1360. Ire koop. Skoda cabriolet 1952, ■Rij-klaar. Vondellaari 21, B. o IZoom, tussen 18.30-19.30 uur. ■Attentie! inrichters van dans len feestavonden zoekt u een lgoed dansorkest? Bel dan ■01150-2942. Wij verzorgen al luw feestavonden. Nette be schaafde muziek. Hammond I dansorkest Jan Jonkman Ter- 1 neuzen. IWelke gevorcl. film- of folo- 1 auteur kan stukjes schrijven 1 over fotografie en film in de Ipraktijk? Br. and. no. 24392. billende typen van ^kend geworden, prdigd, hebben wij de fabricage van voorkeur, doch aan bereid zijn aan te louden wij zitting in HOEFIJZERS DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 MAART 1965 (Van een onzer verslaggevers) LONDEN. De bewoner van het Europese continent, die voor de eerste maal voet aan wal zet op Engelse bodem, is al heel gauw de wanhoop naby, zelfs wanneer hij zich behoorlijk in de taal der eilandbewoners kan uitdrukken. Hy wordt maar al te snel geconfronteerd met het feit, dat Engeland voor hem een heel vreemd land is, een land met andere maatstaven dan die gelden voor zijn eigen land. Het verkeer beweegt er zich links, maten en gewichten zijn heel anders dan bij ons en het is vooral de prijsaanduiding, die de West- europeise bezoeker aan Engeland tot wanhoop brengt. Natuurlijk weet hij, dat een pond uit 20 shilling en een shilling uit 12 pence bestaat, en dat er nog enkele munten zyn, zoals een halve kroon en een guinea. Maar hü be grijpt niet waarom de prijs van een bepaald artikel steeds op een andere manier moet worden aangeduid, nu eens in ponden, shillings en pennies, dan weer in alleen maar shillings of in alleen maar guinea's, Zullen deze verschillen in maten, af standen, gewichten en munten binnen kort nog worden uitgebreid met een eigen Brits alfabet? Brittanniës voor malige minister van buitenlandse zaken, Patrick Gordon Walker, is hiervan over tuigd. ,,De voordelen", zegt hij, „zijn zo groot, dat binnen afzienbare tijd alle Engelse scholen tot dit nieuwe systeem zullen overgaan. Nu reeds blijkt, dat kinderen door dit nieuwe alfabet een jaar tot anderhalf jaar eerder kunnen lezen." Men zal zich afvragen wat een voor malig minister van buitenlandse zaken van een land als Engeland met een experiment op onderwijsgebied te ma ken heeft? De beantwoording van deze vraag onthult weer zo'n typisch Engels verschil met ons vasteland, een ver schil echter thans in politieke mentali teit. Zoals bekend, werd Gordon Walker na de overwinning van Labour in okto ber 1964 benoemd tot minister van bui tenlandse zaken, ofschoon hij zijn parle mentszetel in Smethwick verloor. La bour wist daar echter iets op te vinden en stelde hem kandidaat voor het als absoluut veilig beschouwde kiesdistrict Leyton bij Londen, waar op 21 januari van dit jaar een tussentijdse verkiezing voor een lagerhuiszetel zou worden ge houden. Zo absoluut zeker bleek Leyton echter niet. Gordon Walker werd, zij het ook met een neuslengte (205 stemmen), door zijn conservatieve tegenkandidaat ver slagen. Gordon Walker zag hierin een afkeurend oordeel van de kiezers over het gevoerde Labourbeleid en nam daags na zijn sensationele nederlaag ontslag als minister. Advertentie) De grens... en omhoog gaat de slag boomvoor een onvergetelijke vakantie. In rijk Oostenrijk! Of U nu natuurliefheb ber bent,of kuituurminnaar,vertierzoeker of rustgenieter.Oostenrijk is het vakan tieoord naar Uw hart. En naar Uw porte monnee, want Uw gulden is er nog steeds heel wat waard! Kom ook naar Oostenrijk! maar win eerst alle inlichtingen in bij Uw reisbureau of bij het TOERISTENVERKEERSBUREAU Attentie: het nieuwe adres is Herengracht 437, Amsterdam. Telefoon: 62188. veTkeersongelXer Dgee F* FT <chad» hijf... De rhrecte brand- ruim 148 miftoen^de™ joen gulden in 1963 gen 138 ml1" r»?.6 brandschade was vorig Het verliet datTder? m,iljoen SuldL. 1964 werd tofk nationale economie in éérf Drneant k3<* d°0r de brand' was dukt Drf rtoeid a ubruto nationaal pro- het hrand de hoofdinspecteur voor net bi and weerwezen de heer C ter Poorten, gisteren in Scheveningen mee lyLFxi??sN Volgens de Londense Dai- Alexei Kol ®a Russische premier kan 7 eh yIT met naar Londen. Hij em ?g?nblik een bezoek aan gezien pri at'soh land niet veroorloven, to de "ïeer ResPannen sfeer minfsb? mïniitl?.che wereld- De Sovjet, miko zon HU bultehlandse zaken. Gro- aan Londen a°\]avgs ''.idens zijn visite gegeven d Uk 16 VerStaan heb' En nu zijn we gekomen aan dit typisch Britse verschil in mentaliteit ten op zichte van politieke figuren. Patrick Gordon Walker, de man die bijna drie maanden dagelijks voorpaginanieuws was geweest, die regelmatig in het te levisiebeeld verschenen was, die gecon fereerd had met de grote staatshoofden ter wereld, onder wie president Johnson, had de strijd verloren en stond letterlijk op straat. Want in zo'n geval verhuist de hoge functionaris terstond uit zijn luxueuze ambtswoning in Londen rege ringsdistrict en wordt weer de ambteloze burger, die hij voordien geweest is. En die, zoals ieder ambteloos burger, een baantje moet zoeken. Er is geen rege ringsinstantie, die inspringt met een be staande of nog te scheppen sinecure, zoals dit in ons land het geval zou zijn. Wij laten een ex-minister die door po litieke verwikkelingen het veld heeft moeten ruimen, nu eenmaal niet in zijn hemd staan. Als hij minister van buiten landse zaken geweest is, vindt men al tijd wel een ambassadeurspost voor hem of een andere gelijkwaardige functie. Of een commissariaat, dat de betrokkene in staat stelt volgens zijn stand te leven. Wij vinden daarbij, alweer continentaal denkend, dat het goed is zo. Een staats^ burger die zijn land heeft gediend op een dergelijke hoge post mag rustig een beetje verwend worden. De gewezen minister van buitenlandse zaken van het Verenigde Koninkrijk moest na zyn ontslag uitkyken naar een baantje. Dat baantje heeft hy gevonden by Pitman's Initial Alphabet Foundati on, de stichting van Sir James Pitman, die dit nieuwe alfabet heeft uitgevonden en het sinds een vijftal jaren probeert op zo veel mogelyk lagere scholen van Engeland ingevoerd te krygen. Hij is parlementslid voor het district Bath en als zodanig heeft hij op het politieke vlak samengewerkt met Pa trick Gordon Walker, die als onderwijs man hij begon zijn carrière als „tu tor" in de geschiedenis in Oxford, steeds belangstelling voor onderwijsza ken heeft getoond. Sir James Pitman benoemde zijn vriend daarom na zijn val tot adviseur van zijn stichting. In het kantoor van de Stichting op Southampton Place in het westen van Londen hebben we een onderhoud gehad met mr. Gordon Walker. De kantoren zijn gevestigd op de bovenste verdieping van een der hoge etagewoningen, die zich aan beide zijden van deze korte straat verheffen en die na de Blitz geen streek verf meer hebben gehad. Wie op deze bovenste verdieping komen wil moet zes stenen trappen beklimmen, want er is geen lift. Ook hier is alles even verveloos en onderkomen en als Gordon Walker ons naar een klein ka mertje brengt, moet eerst een minus cuul gashaardje worden ontstoken. Hierin verschilt dit kantoor in niets van de duizenden kantoren, die in dit Lon dense stadsdeel zijn gevestigd, maar het verschilt als hemel en hel met het Fo reign Office, het ministerie van buiten landse zaken, waar deze man een maand geleden nog resideerde. Toch is hem de ze maatschappelijke teruggang niet aan te zien. Gordon Walker is opgeruimd en enthousiast over zijn nieuwe werkkring. „Engelse kinderen", zegt hij, „wor den al generaties lang geplaagd met een spelling die volkomen inconse quent is. Wanneer je voor een kind de woorden: „go", „so" en ,,no" op een bord getekend hebt, ziet het hierin een klankverwantschap. Maar als je daarnaast het woordje ,,do" of „who" zet, is er van deze klankverwantschap geen sprake meer. Welnu, wy gaan al leen maar uit van klanken en hebben voor iedere klank een letterteken ge maakt. Op deze manier komen wy tot een alfabet van 43 lettertekens in plaats van de 26 die we tot uu toe kennen. Kinderen moeten dus nog meer leren, zult u denken, maar het tegendeel is waar. Zij leren veel gemakkelijker lezen omdat zij weten, dat een bepaald letter teken steeds "voor een en dezelfde klank staat. Zij worden niet meer in verwar ring gebracht, zoals dat in de gangbare spelling het geval is. Dit is een werk, dat waard is om je voor in te zetten en ik doe het dan ook graag. Ik ben steeds onderweg in Engeland. Schotland en pese landen is het van belang, want in Noord-Ierland en houd overal spreek beurten over dit nieuwe onderwijssys teem waarvan ik niet twijfel, dat het de wereld zal veroveren. Overal waar Engels gesproken wordt, kan het worden ingevoerd en wordt het trouwens ook steeds meer toegepast, zo als in Amerika Canada. Australië en Nieuw-Zeeland. Maar ook voor de Euro- de meeste landen sukkelt men met het probleem van de spelling, dat wil zeg gen met lettertekens, die nu eens voor deze, dan voor gene klank gebruikt wor den. Zo kan ieder land met dit A.R. (Augmented Roman Alphabet, zoals dit Initial Teaching Alphabet ook wel ge noemd wordt) zijn voordeel doen". Inmiddels wordt dit nieuwe alfabet in Engelse onderwijskringen niet als een op zich wel interessant, maar onpraktisch experiment gezien, doch als een ernstige zaak. Nauwelijks vijf jaar oud heeft het al vele lagere scholen veroverd en op 19 maart 1964 moest de Engelse minister van Onderwijs op een vraag van een der parlementsleden aan het huis me dedelen, „dat het Initial Teaching Al phabet op de laagste klassen van een aantal scholen met opmerkelijk succes onderwezen was." De minister stelde daarbij de parle mentsleden gerust die en ook dit is een typisch Engelse eigenschap zich ongerust maakten over deze nieuwig heid. „De meeste kinderen leren door I.T.A. vlugger lezen", zei hij „maar gaan weer gemakkelijk over tot de ge- Patrick Gordon Walker in zyn nieu we wereld, de wereld van Britse kindertjes, die hij door het Initial Teachting Alphabet sneller wil leren lezen. wone schrijfwijze. Als de tijd daarvoor rijp is, laten ze I.T.A. even gemak kelijk vallen als zij het geleerd hebben. Ik hoop dan ook, dat wij Engelsen, in onze traditionele afkeer voor iedere vernieuwing, ons niet zullen laten ver leiden tot een, wat ik zou willen noe men, strijdlustige anti-I.T.A.-beweging. Dat zou belachelijk zijn". Met deze woorden heeft de minister ook de bezoekers uit het vasteland van Europa gerustgesteld. Groot-Brittannië krijgt met dit 43-letter-alfabet geen eigen spelling. Zij is alleen voor intern gebruik om de Engelse kindertjes vlugger lezen te leren. Later schrijven ze dan weer: How, do, so, long, ofschoon ze het heel anders hebben leren lezen. (Advertentie) (Advertentie) Het is fijn weer te leven zonder pijn Verkouden Hoofdpijn? Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op DAAR STAAT ACHTER 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de twintigjarige Haagse gla zenwasser Th. G. van de W. overeenkom stig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Zyn 25-jarige collega J. van der G. kreeg zes maanden gevan genisstraf. Voor beiden gold aftrek van het voorarrest. Veertien dagen geleden stonden beiden terecht, verdacht van aanranding, ge pleegd op 26 november van het vorig jaar. Het tweetal had in een café kermis gemaakt met een 34-jarige, gescheiden vrouw, moeder van twee kinderen. Op sluitingstijd werd de vrouw door de man nen meegenomen in hun auto met de belofte, dat ze haar naar huis zouden brengen. Op een stil gedeelte van een laan echter werd de vrouw door de jong ste van de twee mannen, die met haar achterin de auto zat, tot tweemaal toe verkracht. Tegen de oudste verdachte had de of ficier van justitie veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf geëist. Royale eetkamertafel 4-zits bank 1-zits bank Massief eiken meubelen zijn ontzaglijk gezellig in huis. Ook rn moderne woningen zien we ze steeds meer verschijnen. Zo stoer en degelijk in hun rustieke eenvoud. Door de bescheiden structuur zo enorm rijk in mogelijkheden. Edel materiaal dat in iedere omgeving een genoeglijke sfeer van evenwicht en rust uitstraalt *En er is zoveel keuze in geloogd eiken eetkamers, bergmeubelen, kloostertafels, bank stellen en stoelen bij: stijl en standing VAN COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 KASJMIR In de schaduw van de opwindende en verontrusten de gebeurtenissen in en rond Vietnam schijnt Pakistan op het ogenblik op onopvallende, maar systematische wijze een eigen weg te gaan. Deze weg volgt het recept dat De Gaulle voor Vietnam had voorgesteld: los making van de binding aan een van de grote machtsgroeperin gen, zelfstandigheid, in feite dus neutralisering. Dit is daarom voor de Verenigde Sta ten en het Westen niet erg prettig, om dat Pakistan zelfs bij twee militaire or ganisaties tegen het communistische ge vaar aangesloten is: namelijk bij de CENTO, die de strook vanuit Turkije tot zuid-oost-Azië moet beveiligen èn bij de SEATO, de organisatie van de zuid-oos telijke Stille Oceaan. Pakistan vormt dus een belangrijke schakel tussen de Atlantic en de Pacific, en speelt zeker een grote politieke rol als een staat, welke de zuidelijke expansie van China in aanzienlijke mate kan afremmen. Het is de vraag of deze aan Pakistan toe gedachte rol niet komt te vervallen. De oorzaak is een oud Pakistaans- conflict, namelijk Kasjmir. Toen m 1947 Brits-Indië verdeeld werd in In- en Pakistan wegens het onoplosbare conflict tussen mohammedanen en hin does en door de verplaatsing van een groot gedeelte van de Indiase mohamme daanse bevolking naar Pakistan, waar door dit land een bijna zuiver moham medaans land werd, in de strijd om Kasjmir niet geëindigd. Alle pogingen, zowel van de V.N., als van de Vere nigde Staten, Engeland en anderen, om hiervoor een vreedzame regeling te vin den, zijn mislukt. Pakistan blijft Kasj mir opeisen en India blijft het vast houden. Het kon dus niet lang duren, of Pa kistan ging de weg die zich in derge lijke situaties nu eenmaal voor alle Afro-Aziatische landen aanbiedt, name lijk die van het balanceren tussen de blokken: president Ajoeb Khan van Pa kistan is op bezoek naar Peking, hij reist over een maand naar Moskou, hij zal vervolgens ook aan de AfroAziatische conferentie van Algiers deelnemen. Dit belet hem echter geenszins, na zijn be zoek aan Moskou rechtstreeks naar Was hington te reizen en natuurlijk ook aan de conferentie van de regeringschefs van de landen van het Gemenebest in Lon den deel te nemen als hij niet toch op het laatste ogenblik ervan afziet, om bij dez^ gelegenheid de ministers van India niet te ontmoeten De situatie is nogal paradoxaal. In dia, het neutralistische land, verzet zich met alle middelen tegen een militaire bedreiging van China, en Pakistan, lid van zelfs twee westelijke, militaire or ganisaties tegen communistische expan sie. gaat op bezoek in Peking en Mos kou en neem aan de Afro-Aziatische conferentie deel. die in hoofdzaak neu- tralistisch is. Als alles goed gaat! China heeft zijn kans in Pakistan al lang schoon gezien. Het heeft aan de „Pakistan International Airlines" als enige niet-communistische luchtvaart maatschappij landingsrechten in Peking toegestaan en het heeft Pakistan laten merken, dat het bereid is, Kasjmir in zijn strijd tegen het bestuur van New- Delhi te steunen- Er is niet veel ver beelding voor nodig om zich voor te stellen, wat Tsjoe-en-Lai hiei^over a an president Ajoeb Khan bij diens bezoek aan Peking zal meedelen. Het is een welkom middel, om India ook vanuit deze kant in beroering te brengen Kasjmir wordt nog steeds door Pakis tan opgeëist en om de zone van Chinese penetratie tot leedwezen van de Verenigde Staten èn van de Sovjet- Unie meer naar het Westen uit te brei den. De grondslag van deze nieuwe Chi- nees-Pakistaanse toenadering had Tsjoe- en-Lai in februari verleden jaar bij een bezoek aan Karatsji gelegd. Toen werd tussen hem er Ajoeb Khan over eengekomen, dat Pakistan de Chinese aanvrage om toelating tot de V.N. zou steunen. Ajoeb Khan noemde China in zijn rede van 18 februari een „vrede lievend" land. terwijl voor hem India het land van Gandhi! een „ver storend element" vormt. Deze politiek van de glimlach tegenover Peking en Moskou om daardoor op Amerika en op India druk uit te oefenen, zou het Wes ten als een bekend neutralistische tak- tiek met rust kunnen gadeslaan, ware het niet dat daardoor Peking een nieu we kans krijgt een zone binnen te drin gen, die in toenemende mate explosief wordt. MARSEILLE Gaston Deferre, de socialistische burgemeester van Mar seille, die een grote overwinning be haalde hij de tweede, beslissende ge meenteraadsverkiezing in de Zuid franse havenstad, is een van de wei nige Franse politici, die steevast ge loven, dat zij de dit jaar te houden presidentsverkiezingen kunnen win nen, zelfs indien generaal Charles de Gaulle meedingt. Hij meent, dat het verbitterde politieke gevecht om de zeggen schap in de gemeente raad van Marseille, waar hij het burge meestersambt 12 jaar met goed gevolg heeft bekleed, de aandacht van de kiezers op hem heeft gevestigd en zijn kansen om president te worden heeft bevor derd. Uit de gang van za ken in Marseille is vol gens Defferre gebleken, dat de Fransen noch het Gaullisme noch het communisme wensen. Hoewel Defferre een vermogend man is, hecht hij grote waarde aan socialistische idea len. Dit neemt echter niet weg, dat hij, bij zijn voorgenomen pro gramma, vrijelijk denk beelden ontleent aan allerhande ideologieën. De burgemeester geeft toe. dat hij zal kunnen doen wat De Gaulle deed toen hij in 1958 weer aan de macht kwam: zich ontdoen van de grond wet. Hij is van plan de grondwet van de vijfde republiek te handhaven, maar wil haar amenderen om alle op „persoonlijke macht" betrekking hebbende aspecten weg te nemen. Hoewel Defferre weinig of niets op heeft met De Gaulle heeft hij Ame rikaanse functionarissen tijdens be sprekingen in Frankrijk en in Washington onomwonden te verstaan gegeven, dat zij niet van hem moe ten verwachten, dat hij alle door De GASTON DEFFERRE Zestienurige werkdag hankelijke" beleidslijnen over boord zal gooien. Defferre wil geen afstand doen van De Gaulles dure kernmacht. Hij is echter gebonden aan veel nauwere samenwerking met de V.S. en andere leden van de NAVO. Hij zou ook be reid zijn de politiek van de vierde republiek te volgen ten aanzien van een Europese eenwording op boven- Gaulle naar voren gebrachte „onaf- nationale basis Defferre kwam voor het eerst in het natio nale brandpunt te staan toen hij in 1953 werd gekozen tot burgemees ter van Marseille, hoe wel hij voordien staats secretaris voor over zeese gebiedsdelen in het voorlopige kabinet van De Gaulle (1945) en minister voor de koopvaardijvloot (1950) was geweest. Hij slaagde er in een paar jaar in opruiming te houden in Marseille, op een na de grootste stad van Frankrijk. De havenstad, bevolking 1.000.000 zielen, had wegens de misdaden, gokpartijen en onzin delijke politieke trans acties, die haar ontsier den, de bijnaam „het Chicago van Frankrijk" gekregen. Defferre, een keiharde werker, vertoeft vaak 16 uur per dag achter zijn bureau in het stadhuis en gaat dikwijls 's nachts nog werken aan zijn dagblad „Le Provencal". De lange, slanke Defferre, een voormalig advocaat, zoekt in het weekeinde graag verpozing op zijn jacht. Tijdens zijn campagnes reist hij met een chartervliegtuig. De burgemeester steekt de draak met ouderwetse socialisten, die hem bekritiseren, omdat hij omgaat met miljonairs als de scheepvaartmagnaat Aristoteles Onassis. Wat Frankrijk nodig heeft is meer intelligentie en noeste arbeid en minder doctrine", pleegt hij te zeggen. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Bijzondere correspondent) GENEVENog vóór Pasen zal offi cieel overleg beginnen tussen de wereld raad van Kerken in Genève en het Se cretariaat voor de christelijke Eenheid te Rome over de plaats en de taak van de Kerk in de wereld alsmede over de gemeenschappelijke problematiek van Kerk en zending. Dit is nog niet het theologische gesprek tussen protestantse en orthodoxe theologen van de wereld raad en theologen van de katholieke kerk, waarover kort geleden een akkoord werd bereikt. Verwacht wordt echter wel, dat ook dit theologisch gesprek rond Pasen een aanvang zal nemen. De katholieke dele gatie, bestaande uit deskundigen op het terrein van Kerk en wereld en van mis sie, wordt geleid door Nederlandse mis siebisschop mgr. J. Blomjous W.P. van Mwanza in Tanzania. Mgr. Blomjous is ook voorzitter van de Engels-spreken de sectie van de Afrikaanse bisschoppen conferentie voor het concilie. Als leden zijn door het Vaticaans secretariaat voor de christelijke eenheid aangewezen mgr. J. Gremillion, disecteur van de sociaal- economische afdeling der hulporganisa ties van de Amerikaanse bisschoppen, en pater Thomas Stransky CSP.. lid van het secretaiüaat voor de eenheid. De delegatie van de Wereldraad van Kerken voor het overleg bestaat uit pro testanten en orthodoxen, onder wie dr Lukas Visscher, secretaris van Faith and Order". Het overleg tussen beide delegaties vindt plaats tussen 28 en 31 maart en tussen 5 en 10 april. LA PAZ René Barrientos Ortuno voorzitter van de Boliviaanse militaire junta (dus president), is bij een aanslag in Cochabamba, in Midden-Bolivia, licht gewond. De aanval werd gepleegd toen de ge neraal in een jeep door Cochabamba reed. Het eerste overleg einde maart han delt over de verhouding Kerk en we reld, het tweede overleg van begin april over missie» en zending. De ontmoetingen vinden plaats te Gret-Berard, niet ver van Lausanne. Dit overleg, waarvoor de voorbereidin gen reeds vorig jaar begonnen, houdt geen direct verband met het theologisch gesprek tussen 8 theologen van de we reldraad en 6 van het secretariaat voor de Eenheid, al zal het resultaat van het één, het andere beïnvloeden. Het theolo gisch gesprek zal namelijk de mogelijk heden onderzoeken van dialoog en sa menwerking. De 89-jarige voormalige Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer is voor de vijfde maal dooi- de christen-democratische partij kandidaat gesteld voor de districten Bonn en Bad Godesberg bij de bondsdagverkiezingen m september a.s. Van de zestig afgevaardigden keurden 56 zijn kandidatuur goed. Adenauer, die in 1963 door Erhard werd opgevolgd, is nog partijvoorzitt

de Stem | 1965 | | pagina 5