Zeeuwse bietentelers dreigen met actie in seizoen Prov. comité stimuleert boomfeestdag Zeeland Twaalfde Matthaus in Aardenburgse Passion St.-Baaf Johan juist de eerste Eerste paal voor prot. bejaardenhuis Middelburg installatie Hansweert Discrepantie eigen vervoerders en beroepsvervoerders Goese middenstanders over beleid gemeente ontevreden OP PASSIEZONDAG ge bankservice e Vandaag Blazoen Feestdag HOOGWATER Morgen Antwoord fabrieken N.V. SLAVENBURG'S BANK Fabrieken willen geen herziening vervoertarieven Commissie zal b. en w. inlichten Arrest vernietigd door Hoge Raad Bedreigingen tegen het leven VOORBEELD VAN AXEL NAGEVOLGD Kinderen actief interesseren voor de natuur agblaü ge Stctn Zenuwgas Landbouwschap m Toerisme Tafeltennis-uitslagen Vier vechtjassen uit Yerseke veroordeeld Speciale treinloop uitvoerenden voor ere Nederlanders, bij de 1 uit vele spaarvormen en Iviseerd. Zij weten, dat zij terecht kunnen voor alle 'ordt, door de plaatselijke isfeer om de leefbaarheid DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 MAART 1965 de stukken van het gilde bleek ischrijving van het blazoen te zijn. af een afbeelding van Jezus te .spruitende uit een bruine wolk, wangen met een lieflijke wijn- -ancke met bladerkens en druif- in met een rolleken doortrokken", geschreven stond „In Godts Na- De opperkamer zou trachten aan nd van deze gegevens een nieuw n te creëren. ecember 1964 werd aan de Rjjks- ■siteit te Gent een ontdekking ge- Heel oude stukken leverden de dekking op van 't blazoen van het ,,De Wijngaerdraneke". Wat dus aat is, dat het gilde ook voor- angesloten geweest Is bii de Sou- s Opperkamer voor Vlaanderen nt. Zondag wordt een stukje hls- dat in de loop der eeuwen ver is gegaan, hersteld. Een plechtig nt voor de gildebroeders en voor Hansweert dat trots is op zijn de confirmatie van een gilde was an oudsher de gewoonte, dat er uister rijk feest werd gevierd, waar- c gehele gemeenschap betrokken Ook nu de herconfirmatie van het te Hansweert plaatsvindt, heeft >estuur besloten er een waardige ag van te maken. Om 11 uur zal j parochiekerk te Hansweert een tige H. Mis worden opgedragen. De igen zullen verzorgd worden door iters van het Mariaoord. 12.00 uur vindt ontvangst der ge- den plaats in de zaal 'Thalia'. Spre- ;uUen zijn namens ..De Wijngaerd- de heer A. Schipper, de heer es Heirman hoofdman van de hoofd- r van R'hetorica voor Zeeland ,,De ifiguratie" te Hulst, deken Holt- pastoor te Goes, deken van Mid- rg- rna zal de plechtige installatie ge len door de eed van de Koninklijke reine Hoofdkamer van Rhetorica Vlaanderen ,.De Fonteyne" te Gent. ed zal afgelegd worden door de en hoofdman. Daarna zal uitrei- plaatsvinden van het charter van ning. Om 13.30 uur zal een re- plaatsvinden, om 14.00 uur een tafel voor genodigden, 's Avonds uur vindt er een uitvoering plaats het toneelstuk .,De Ware Vriend" arlo Goldini door de Camer® van trica ,.De Transfiguratie" uit Hulst, gie is in handen van Herman Brug- irgen. donderdag 25 maart: Hans t: 8.25 en 20.55; Temeuzen: 7.53 en Vlissingen: 7.25 en 19.56; Wemei- 8.53 en 21.29. DELBURG houwburg 20 uur Nieuw Rotterdam neel. -iAND-t>ATH is Dorpshuis 19.30 uur Modeshow •ese showcombinatie. S renbeurs 10.30 uur Verg. Ned. P° ebond. 15 uur Verg. Alliance Frangaise lllande. >ril 19.30 uur Broodkeuring Goes kkers. TBURG Eenhoorn 19.30 uur Vergadering kkers. rgerzaal 20 uur Bijeenkomst Zeeuv> nootschap der Wetenschappen. IDEKENSKERKE irenigingsgebouw 14 uur IngebruiB me 1. o.-scholencomplex. :s Ti- •renbeurs 14.30, 19 en 21.15 uur L 11e modeshow. ntraal 17 uur Verg. Zeeuwse bakken DELBURG '.staurant Wöhler 19.30uur Veren igsavond Philatelica. T- EN WEST-SOUBURG ■meentehuis 14.30 uur RaadsvergacL ig. TBURG ith Kring 14 uur Kringverg. NCB. i Commerce 14 uur Bridge-drive- mtongerecht 11 uur Zitting kantong cht. TWERPEN .O. 20 uur Manon. fabrieken ernstige stagnatie zullen ondervinden. De zeer ernstige ontevredenheid onder de bietentelers is ontstaan door het gro te verschil van honorering van de eigen vervoerders en de beroepsvervoerders. Al tien jaar lang gelden dezelfde tarie ven, die nu als zeer onredelijk worden aangemerkt. Om een voorbeeld te noe men: een boer die over een afstand van meer dan twaalf kilometer zijn bieten zelf naar de fabriek in Sas van Gent brengt, krijgt daarvoor f 3,75 per netto ton. Hij moet dan zelf het weeggeld be talen en krijgt geen vergoeding voor het laden. Een beroepsvervoerder daarente gen ontvangt over een gelijke afstand f 6,30 per bruto ton, heeft geen weeggeld te betalen en krijgt bovendien nog een gulden per ton voor het opladen. De West-Zeeuwsch-Vlaamse boeren eisen nu gelijke vergoedingen als de beroeps vervoerders. In Brabant liggen de vergoedingen op een ander niveau, maar ook daar is men terzake niet tevreden. De wensen van de telers werden be sproken op een gezamenlijke vergadering van fabrieken en standsorganisaties op donderdag 25 februari. Duidelijk werd toen naar voren ge bracht, hoe ernstig de ontevredenheid van de betrokken boeren is en welke hun wensen zijn. In het schrijven delen de fabrieken mee: 1. De „vrees dat het laadstation (Advertentie) HYPOTHEEKBEMIDDELING Hulst: Zitdag Steenstraat 20. Terneuzen, Kersstraat 13, tel. (01150)-3553 Breskens zal worden opgeheven is on gegrond; 2. De verhouding tussen vracht vergoeding en vrachtbijdrage is billijk. Het eigen vervoer en het beroepsvervoer blijven naast elkaar bestaan; 3. Voor het eigen vervoer wordt een ruimere mogelijkheid voor leverantie geschapen. Niet gebruikte weektermijnen kunnen door derden worden gebruikt. Een en ander moet voor het vervoer naar Bres kens nog nader worden uitgewerkt; 4. De verhouding tussen franco-bieten en afhaal-bieten dient, gelet op de verkor ting der wachttijden van de fabrieken, niet door prijswijziging te worden ver stoord; 5. Bij het systeem van het af halen der bieten is men verzekerd van een regelmatige aanvoer, hetgeen resul teert in een efficiëntere werkwijze en dus ook in een gunstigere bietenprijs voor de leden en contractanten; 6. De vergoedingen mogen niet uit het lande lijke verband worden getrokken, door incidentele wijzigingen; 7. De bestaande situatie mag niet worden veranderd, om dat binnen twee jaar grotere verande ringen op til zijn voor bietenverbouw en bietenverwerking in E.E.G.-ver- band. Ondanks enkele pertinente uitspraken van de zijde van de fabrieken blijven de bietentelers en de stadsorganisaties de mening toegedaan, dat de maatschappijen het gehele eigen vervoer willen uitroeien ten gunste van het beroepsvervoer. In de vergadering van vandaag zal ook worden gesproken over de omstandigheid dat de vergoedingen met name in Brabant op een ander niveau liggen, dit naar aan leiding van wat de fabrieken onder punt 6 naar boven brengen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. De beide suikerfabrieken te Sas van Gent en die te Puttershoek en Dinteloord hebben in een ge zamenlijk schrijven de afde lingsbesturen van de standsor- ganisalies meegedeeld, dat het verzoek van de West-Zeeuwscli- Vlaamse bietentelers 0111 een herziening van de vervoersver- goedingen niet wordt ingewil ligd. Vandaag zullen vertegen woordigers van de N.C.B., Z.L. Zo wordt in het seizoen met netten in de Kempenaars te Bres hens gelost. M. en C.B.T.B. in een spoed' vergadering bijeenkomen, om zich te beraden welke stappen zullen worden ondernomen, Vast staat dat een der organi saties met een voorstel zal ko men, om alle boeren in het West-Zeeuwsch-Vlaamse land op te roepen het komende sei- zoen gedurende een of twee weken alle bietenleveranties te Staken. Deze streek, die de beste bieten levert van het land, heeft een leverantie van bijna 200 miljoen kg. De staking zou voor de fabrie ken in Sas van Gent betekenen dat het produktieproces stil komt te liggen, terwijl de beide andere (Van onze correspondent) MIDDELBURG „En laten we ho pen dat we over twee jaar, mèt de oud jes, de feestelyke opening van het nieuwe bejaardencentrum mogen vie ren." Dit zei gistermorgen burgemees ter mr. J_ Drijber in de scouwburg, na dat de heer A. J. Berepas de eerste paal voor het nieuwe prot.-chr, tehuis de drassige grond had ingedreven. In het bejaardencentrum dat verrijst Ja[| de Seissingel komen zeventig bedden. Voor de bejaarde echtparen worden vijftien flats gebouwd. De heer Berenpas, voorzitter van de Stichting Centrum voor Bejaarden, vertelde dat en bovendien een stuk grond is aan gekocht, waarop binnen afzienbare tijd 27 bejaardenflats kunnen worden ge bouwd. In de tuin van het tehuis zullen in de toekomst vijf dubbele bungalows komen. Burgemeester Drijber verheugde zich erover dat zich naast de diverse activi- dle zich de afgelopen tijd ir. Middelburg hebben ontplooid (zoals schouwburg, sporthal plan-Zuid) nu een goed initiatief ten behoeve van de bejaarde medeburgers is genomen. Er worden echter meer plannen uitgebroed van de bejaardenzorg in Middelburg. ,,De gemeente hoopt op het (Van Bastion bejaardenwoningen neer te zetten. Momenteel hebben we één be jaardencentrum, in de stad, het r.-k. Bachten Steene, voor het tweede huis is net de eerste paal geheid, en wat een derde huis betreft, er bestaan vage plannen om achter die Klarenbeek het Jacob Roggeveenhuis, van humanis tische richting te bouwen. Bovendien zijn er besprekingen gaan de voor de stichting van 'n dienstencen trum voor bejaarden in Middelburg. Deze activiteiten zijn niet te veel wanneer men weet dat Middelburg 3000 inwoners boven de 65 jaar telt. Het aantal bejaarden ligt in deze stad on geveer 30 procent boven het landelijk gemiddelde. Ook de heer J- van Tuinen, penning meester van de Stichting, sprak er zijn dankbaarheid over uit. dat na jarenlang wachten dan toch -eindelijk de eerste paal voor het protestants-christelijk bejaar dencentrum is geslagen Hij deelde mede dat de gemeente Middelburg de rente en aflossingen garandeert van de door de Stichting te lenen bedragen. Heien schijnt een moeilijk kar weitje te zijn, maar met behulp van een ervaren man lukte het wethouder Berenpan toch de eer ste van de 180 palen de grond in te krijgen. onze correspondent) GOES. Duidelijk is het tijdens de jaarvergadering van de Goese midden standsvereniging „Handelsbelangen" in de Prins van Oranje weer eens gesteld, dat de middenstanders in Goes-Noord verpauperen. Steeds meer woningen worden er in dit stadsgedeelte in het kader van sane ringsplannen afgebroken, terwijl van nieuwbouw nog niets is terecht gekomen. Bovendien zijn de middenstanders niet de voorgestelde nieuwbouw, die mis schien pas over 5 jaar aan verwezenlij king toe is, weinig gelukkig met het feit, dat deze wijk aan de noordkant straks door een spoorwegringlijn naar het natte industrieterein afgesloten en doorsneden zal worden met een soort wal, waarop geen bebouwing zal komen. Een door „Handelsbelangen" in Goes-Noord inge steld onderzoek bracht ontstellende feiten aan het licht. Middenstanders in dit stadsgedeelte zien hun omzet steeds min der worden en moeten bijbaantjes gaan zoeken om het hoofd boven water te kunnen houden. Een deel van hen wil, gezien de leeftijd, zo gauw mogelijk stop pen. Het overige deel wil graag in een ander stadsgedeelte een beter bestaan gaan opbouwen. Vanzelfsprekend viel hierbij de aandacht op Goes-Zuid waar honderden woningen in snel tempo ver rijzen. Voorzitter A. L. Kampman kon de leden, die met deze suggestie kwamen om hun collega's uit Goes-N. uit 't moeras te helpen, weinig optimistisch beant woorden. De realisering van een winkel wijk in Goes-Zuid, die al heel snel broodnodig zal zijn, is in optie gegeven aan een beleggingsmaatschappij. Deze maatschappij zegde vorig jaar juli aan b. en w. toe snel met volledige plannen te komen. „Maar deze plannen zijn er nog niet", aldus dhr. Kampman, 't Gevolg is dat geen enkele Goese middenstander concrete plannen kan maken om zich hier te vestigen. „We zullen", zo ver volgde de voorzitter, „nu vragen deze maatschappij op een tijdlimiet te zetten om met plannen te komen". Overigens had het bestuur van Han delsbelangen zelf nog een andere sug gestie n.l. zo snel mogelijk afbraak van de krotten aan de Wijngaardstraat en trachten hier een aantrekkelijke winkel straat te realiseren, die zou kunnen aansluiten op het huidige winkelcentrum. De moeilijkheid is echter de geringe diepte van de te bebouwen strook. De winkeliers in Goes-Noord, en met name de middenstanders rond de oude haven, waren weinig te spreken over de wijze, waarop zij worden opgeofferd aan het historisch aanzien van de kaden. Moesten we eerst de lichtreclames verwijderen, thans moeten de borden aan de gevels er aan geloven. Een pas ge vestigde wasserette, mocht aan de bui tenkant geen reclame voeren. Vanzelfsprekend kwam ook het dempen van de kade weer eens ter sprake, waar door een prachtige parkeergelegenheid zou ontstaan in de onmiddellijke nabij heid van het stadscentrum. Kortom, men was weinig te spreken over het tot nu toe ten aanzien van Goes-Noord gevoer de beleid en men besloot een commissie in het leven te roepen, die al deze grie ven eens duidelijk aan de aandacht van de Goese vroede vaderen zal brengen. Harde noten werden er in deze ver gadering ook gekraakt over de regeling die in november zeven vrije zaterdagen en veertien vrije maandagen moet bezor gen aan het winkelpersoneel. f 30.000,en daarom zal een eventuele verlichting, dit jaar bescheiden zijn. Tijdens een tweetal toeristische we ken (1-14 augustus) zullen bloemen meisjes de bezoekers van de Ganzestad bloemen aanbieden en zullen gevels etc. met bloemenmanden worden versierd. Voor de tieners zal een gepast avond programma worden gebracht, terwijl in de fruitweek een Oostenrijkse week zal worden georganiseerd. Ook de gebruike lijke St.-Nicolaasviering kwam weer op de agenda. Voorzitter Kampman deelde mede, dat men nog steeds speelt met de gedachte van een blijvende toeristische attractie, waarbij onder meer gedacht wordt aan een miniatuur-deltaplan in de buurt van het nieuwe zwembad. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering leverde weinig bijzonderheden op. De vereniging, die 122 leden telt kreeg als nieuwe secretaris de heer A. de Muijnck. die de heer G. v. d. Klooster sr. opvolgt. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer G. v. d. Klooster jr. (Van onze correspondent) DEN HAAG De rechtbank te Middel burg veroordeelde destijds de 24-jarige los-arbeider L. B. uit Vlissingen tot een maand gevangenisstraf wegens bedreiging tegen het leven van zijn gewezen echt genote en haar vader, tot welke straf eveneens in hoger beroep het gerechts hof in Den Haag kwam. De bedreigingen werden per brief gericht tot A. van Loocke uit Sluis en diens dochter Emma. Van 's hofs arrest heeft B. cassatie aan getekend. De hoge raad heeft wegens een vormfout het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zoekt en gij zult vinden. Dat moet Johan van Driel uit Zaamslag hebben gedacht, toen hij een week geleden al op zoek ging naar een kievitsei. En hij heeft het gevonden. Het eerste Zeeuwse kievitsei. Johan van Driel, een 17 jarige l.t.s.'er, belde zondag j.l. op gewonden zijn burgemeester op om hem de vondst mee te delen. De bur gervader draaide direct het nummer van Zeelands waarnemend commis saris der Koningin, mr. dr. A. J. J. M Mes. Zodoende zat Johan dinsdag middag met zijn vader en zus Saar op de provinciale griffie in Middel burg om het eerste Zeeuwse Kievits ei aan de heer Mes te overhandigen. „Nog geen tien minuten nadat ik jouw telefoontje doorkreeg belde er iemand uit Aardenburg, die ook een kievitsei had gevondenvertelde dr. Mes. De waarnemend commissaris had iets meegebracht in ruil voor het ei, n.l. een boekenbon voor Johan. (Van een onzer verslaggevers) Tn de strijd in Zuid-Vietnam wordt nu gebruik gemaakt van een soort zenuwgas. De uitwerking ervan is niet dodelijk. Wie het gas inademt wordt „slechts" voor enige tijd uitgeschakeld. Het gas wordt gebruikt door de Zuidvietnamezen. Zij besmetten er ge bieden mee, waar zij onder de burger bevolking aanhangers van de Viet- cong-rebellen vermoeden. Verantwoordelijk voor deze vorm van chemische oorlogvoering zijn de Amerikanen. Zij hebben het zenuwgas ter beschikking gesteld. Zij hebben ook de helikopters gegeven, waarmee het gas wordt uitgesproeid. Het lijdt geen twijfel, dat zeer velen geschokt zullen zijn door deze wijze van oorlogvoering. Het gas treft im mers ook onschuldige burgers: man nen, vrouwen en kinderen. De Ameri kanen moeten die reactie hebben voor zien. Dat zij desondanks toch tot het zenuwgas hun toevlucht hebben geno men onderstreept nog eens in welke wanhopige situatie zij zich in Zuid- Vietnam bevinden. Amerika zou graag willen, dat de NAVO-bondgenoten niet afzijdig blij ven staan. Na deze nieuwe ontwikke ling lijkt er inderdaad veel voor te zeggen dat de NAVO zich met Zuid- Vietnam gaat bemoeien. Maar dan niet om actief aan de strijd te gaan deelne men maar om gezamenlijk te zoeken naar een reële oplossing van het con flict. Zoals de zaken nu staan naderen de Amerikanen gevaarlijk dicht de grens van een volslagen oorlog. l_Iet Landbouwschap heeft beslag la ten leggen op de 20.000 gulden, die de landbouwer Harmsen jaarlijks ont vangt als schadeloosstelling voor zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Vrije Boer Harmsen is lid van de Boerenpartij. Hij weigert de heffinen van het Landbouwschap te betalen. Op het ogenblik staat hij voor rond 350 gulden in het krijt. Het is met het Landbouwschap een moeilijke zaak. Wie enigszins op de hoogte is van de kommervolle positie, waarin vele boeren zich bevinden en de werking kent van het Landbouw schap, zal in alle objectiviteit moeten erkennen, dat het Landbouwschap van uitzonderlijk groot belang is voor de gehele agrarische wereld. Zonder dit PBO-orgaan zou er in Nederland geen „groen front" bestaan, geen vuist om kracht bij te zetten aan redelijke ver langens van de boerenstand. Het probleem is echter, dat het Landbouwschap voor vele boeren niet iets eigens is geworden. Onbekendheid met de doelstellingen en werkwijze van dit „schap", onvoldoende inzicht in de agrarische problematiek in het geheel van onze economie en in die van Europa alsmede een overschat ting van de mogelijkheden van de in dividuele „vrije" boer hebben nogal wat agrariërs kopschuw gemaakt. De hoofdoorzaak van de conflict sfeer rond het Landbouwschap ligt waarschijnlijk in de vervreemding, die langzaamaan ontstaan is tussen de lei ding van de boerenorganisaties en een deel van haar achterban. Wij vrezen, dat men hier en daar verder van el kaar is gegroeid dan sommige topfigu ren in het agrarische organisatieleven wel schijnen te menen. Het komt ons verstandig voor, indien het Landbouwschap vóór alles zou streven naar herstel van het contact. Dat is moeizaam werk maar men zal er op de duur meer vruchten van pluk ken dan van de dwangmaatregelen te gen „Vrije" Boeren. De stappen die nu weer ondernomen zijn tegen boer Harmsen zullen, vrezen wjj, de positie van het Landbouwschap geen goed doen. Van psychologie heeft men in die kring kennelijk minder kaas gegeten dan de krachten, die de saamhorigheid van de boerenstand met hun mollenge- wroet ondermijnen. '1 De plannen van de middenstanders om Goes ook in 1965 weer onder de aan dacht te brengen van duizenden toeris ten, die straks de Zeeuwse eilanden weer zullen bevolken, liggen vrijwel ge lijk met die van het vorig jaar. Met uitzondering dan van de verlichting, die de laatste jaren op tal van mooie plek jes in Goes werd ontstoken. De hele voorziening hiervoor is door de PZEM afgekeurd. Een nieuwe aan schaf van al het benodigde komt op le klas: PZEMNSM 19, Haringman —Sorry 1 1—9, Sorry 2—St.-Alo. 1 3—7, W. v. Zoelen 1—St.-Alo. 2 10—0, W. v. Zoelen 2—St.-Alo 2 9—1. 2e klas: Haringman 2W. v. Zoelen 3 9—1. 3e klas: St.-Alo 4W. v. Zoelen 4 55. W. v. Zoelen 4—PZEM 3 8—2. 4e klas: Wilno 3—St.-Alo 5 8—2, Ona 4—B. Smash 4 3—7, H. v. Bew. 2—B. Smash 1—9, Wilno 4—St-Alo 5 6—4. GOES In 1957 werd voor de eerste maal in de gemeente Apel doorn de nationale boomfeestdag op touw gezet. Stormachtig heeft zich dee mani festatie over geheel Nederland ontwikkeld In de onderscheidene J provincies hebben zich regionale of provinci ale comité's 'gevormd, die in samenwer king met het Staatsbosbeheer, de su pervisie hebben over de in de diverse gemeenten in hun gebied te houden na tionale boomfeestdagen. Twee jaar geleden begon ook Axel als enige Zeeuwse gemeente met het orga niseren van een dergelijke manifesta tie, welke tot doel heeft de jeugd ac tief te interesseren voor de natuur en de bescherming van die natuur. De boomfeestdagen te Axel hebben succes gehad. Dit jaar zal de nationale boom feestdag ook in andere Zeeuwse ge meenten op touw gezet worden. Op 31 maart a.s. zullen ongeveer 350 leer lingen van de zesde en/of vijfde klas sen van de lagere scholen in de ge meenten Axel, 's-Heerenhoek, Sluis, Westkapelle en IJzendijke op een of andere plaats in hun gemeente één of meerdere bomen planten. Dit alles ge beurt dan op initiatief van het comité Boomfeestdagen voor Zeeland, dat dit jaar voor het eerst officieel van start gaat. Het accent voor Zeeland komt dit jaar uit een oogpunt van waardering te lig gen op Axel. In tegenwoordigheid van de burgemeester en een aantal comité leden zal daar om half drie op de na tionale Boomfeestdag, 31 maart, één boom geplant worden. In de overige plaatsen, in 's-Heerenhoek om 11.00 uur, Sluis om 14.30 uur, Westkapelle om 10.00 uur en te IJzendijke eveneens om 14.30 uur, zal bij het poten een verte genwoordiger van het. comité of het Staatsbosbeheer aanwezig zijn. Tevo ren zal de jeugd op de scholen instruc tief materiaal ter beschikking worden gesteld. Aan de boomfeestdag in Zeeland heeft het comité voorts nog een opstelwed strijd verbonden, waarbij kleine prijzen zijn te winnen. De besten van de di verse gemeenten zullen een excursie aangeboden krijgen. Onderwerp van het opstel is uiteraard de boomfeest dag. „Het is niet de bedoeling om over al bossen aan te planten", zegt de heer H. Goossens uit Axel, secretaris, „maar om op symbolische wijze, door het planten van één of meerdere jonge bo men door de kinderen, een propagan- da-actie te voeren. Hoofdschotel is daarbij het afdwingen van respect van de jeugd voor het openbaar groen en met name natuurlijk het natuurschoon" Overigens heeft het Zeeuwse comité niets anders dan lof voor de medewer king, die van de betrokken lagere scho len wordt ontvangen. Op de boomfeest dag wordt de kinderen naar alle waar schijnlijkheid ook een kleine versnape ring overhandigd. (Van onze correspondent) BREDA De vier jongelieden uit Yerseke, die op tweede kerstdag in een bar te Bergen op Zoom vernielingen had den aangericht door met bierglazen te gooien, zijn ieder veroordeeld door de rechtbank in Breda tot honderd gulden boete; daarnaast legde de rechtbank ieder twee weken gevangenisstraf voor waardelijk op met een proeftijd van drie jaar. Met nog zestien andere herrieschop pers was het viertal naar de bar gegaan om wraak te nemen voor een aan een van hun kameraden aangedaan „onrecht" De officier van justitie mr. K. Thijssen had drie van hen twintig dagen en een recidivist van dit kwartet 25 dagen ach ter de tralies willen hebben. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Passiezondag 4 april zal in de tiende-eeuwse St.-Baafs- kerk voor de twaalfde achtereenvol gende maal Bachs Matthaus Passion worden uitgevoerd. Traditioneel be rust de algehele leiding bij Piet van Egmond. Er wordt een bezoekersaan tal verwacht van 1200, afkomstig uit geheel Zeeland, België en zelfs noord- Frankrijk. De uitvoerenden zijn dit jaar de Belg Willy van Hese, Evangelist, Bruce Boyce (Engeland)die de Christuspartij voor zijn rekening neemt, de sopraan Corrie Bijster, de Engelse alt Delia Woolford, Reinier Schweppe tenor, Rom Kaima bas, Thijs Kramer orgel en Leny van de Lee klave cimbel. Medewerking verlenen verder het Amsterdams Oratoriumkoor, het knapen koor „Vredesscholen" evenzo uit de hoofd stad en het Utrechts Stedelijk Orkest. Hoogtepunt Voor het nog geen 4000 inwoners tel lende Aardenburg betekent de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion een hoogtepunt in de cultuurverzorging voor de wijde omgeving. Op initiatief van do minee L. S. Blom van de Nederlands Her vormde Kerk, werd in 1954 voor de eer ste maal het werk in de St.-Baaf uitge voerd. Niet omdat de Aardenburgers nu zo verzot waren op een eigen passie-uit voering, maar wel omdat de machtige St.- Baaf wat ruimte, indeling en akoestiek betreft, om een passie-uitvoerinp „schreeuwde". Geschraagd door de finan ciële steun van gemeente en provincie, heeft de Aardenburgse organisatie voort- Het brengen van een Matthaus-Passie op boog niveau vergt een enorme orga nisatie, die voor de „uithoek" West- Zeeuwsch-VIaanderen dubbel zo zwaar is. Tot voor enkele jaren maakten de 250 uit voerenden er een tweedaagse reis van, nadien één lange dag. Gebruik wordt namelijk gemaakt van een speciale trein, die 's morgens om ze ven uur in Amsterdam vertrekt, in Utrecht stopt voor het U.S.O. en dan rechtstreeks naar Vlissingen rijdt. Bij Breskens staan extra bussen gereed om het gezelschap naar Aardenburg te voe ren, waar de bevolking de verzorging van de koorleden op zich neemt. In de vroege avond keert het gezelschap huiswaarts. Het comité, dat de voorbereidingen reft, bestaat uit erevoorzitter J. M. A. C. an Dongen en de heren J. J. Rosseel torzitter, A. P. M, Goossens secretaris, P. Slager penningmeester en leden P. A. Brakman, E. O. Cuelenaere, L. Hor gang kunnen blijven vinden. In de begin- tensius, N. Janssen, M. J. de Jónge en J jaren vergde de uitvoering een bedrag van M. Paridaen. Verder zijn er nog erecomi 6 mille, dit jaar 10.000 gulden. tés voor België en Nederland.

de Stem | 1965 | | pagina 3