11 Na drie ronden in vijf uur tijd: GEMINI LANDT VEILIG vrije boer gepakt en weer vrij Grissom verandert baan voor X eerst Zwartsluis grapje in Wanneperveen Meer kansen voor vier partijenkabinet Boter verstopt in auto van politieman hollenkamp r Horeca (^3^ f Beurs- f f Breda -JL Morgen kunt u mooier zijn In Zeeland FINANCIËLE STEUN AAN NAC BREDA TER TAFEL Amerika voert aanvalsoorlog ANNEXATIE PER STENCIL Bekervoetbal zeker op beeldbuis Fractieleiders voorlopig eens Scheide-Rijn in Brussel bekrachtigd Zeven ton boete voor botersmokkel MANDERS WIL BERLIJNSE MUUR KOPEN ACHTERSTAND TELEFOON BLIJFT NOG Betaal per kwartaal I DAGBLAD VOOR ZEELAND Gesprek met gemeente VERLAAGD VOORSPRONG Noord- Vietnam Regenachtig Chunky De tijden veranderen... 105a JAARGANG No. 24850 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WetNSBAfa *4 MAAH-t 1966 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOoTBURG, Nieuwstraat 41telefoon WEMELDINGE Op de vei ling in Kapelle is dinsdag de „vrije boer" J. Kooie gearresteerd. Hij is overgebracht naar Middel burg, inaar heeft daar slechts een halve dag in de cel vertoefd, om dat inmiddels de boete, waar het om te doen was, betaald is. Een maand geleden heeft de rijkspo litie ook al getracht K. te arresteren. Hij was toen op het land met zijn vier zoons, die zo'n dreigende houding aan namen dat men die dag maar van de arrestatie afzag. Dinsdagmiddag verschenen acht rijks politiemannen met enige honden in het veilinggebouw, en nu was de arrestatie een eenvoudige zaak. K. was al in november 1963 door de economische politierechter veroordeeld tot 50 gulden boete subsidiair 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van ar tikel 24 van de landbouwwet. Dat wil zeggen dat hij de gegevens over zijn bedrijf, die de minister van landbouw ten behoeve van de jaarlijk se landbouwtelling van hem kan eisen, niet had verstrekt. Het ging dus niet om het inventarisatiebiljet van het Landbouwschap. Het niet invullen daar van is, zoals bekend, sinds kort niet meer strafbaar. K. had gratie gevraagd, maar deze was afgewezen. Toen hij bleef weigeren te betalen of zich voor het ondergaan van de hechtenisstraf aan te melden, werd tot arrestatie besloten. De boete die hij tenslotte toch heeft betaald, is intussen nog met 10 gulden verhoogd omdat hij niet op tijd was. (Van onze sportredacteur) BREDA Naar wij vernemen zijn er momenteel besprekingen gaande tus sen het gemeentebestuur van Breda en NAC over de mogelijkheden om de Bredase eredivisieclub financieel te steunen. Volgens onze inlichtingen zou het hier niet alleen gaan om een finan ciële ruggesteun voor dit moment. Er wordt tevens nagegaan wat van ge meentewege gedaan kan worden wan neer Nederland aan volledig beroeps voetbal toe is. Geen der beide partijen was in dit stadium van de besprekin gen bereid commentaar te geven. CAPE KENNEDY. Per Gemini zijn de Amerikanen Grissoin enYoimg dinsdagavond 0111 20.19 Nederlandse tijd veilig in zee geland. Hefscliroefvliegtuigeii van liet vliegdek- schip „Intrepid" vlogen naar liet ruimtevaartuig, dat ten noorden van de Bahama-eilanden in de Atlantische Oceaan dreef. De cabine landde na drie ronden en is ongeveer vijf uur in de lucht geweest. DE VERENIGING van Nederlandse gemeenten heeft Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gevraagd hoe de rege ring staat tegenover het verlenen van Deiastingfaciliteiten aan hen die voor een eigen woning sparen. VETERAAN van de Leninistische Gar- ue en lid van de Russische communis tische partij sinds 1898, Wjatsjeslaf Kar- pinski, is overleden. pEKKNECHT W. Strosnijder (18) t Rotterdam is gisteren in de Nieuwe J?" ver,dronken. Hij is waarschijnlijk overboord gevallen. MEVROUW Bandaranaike die Ceylon oo laatste vijf jaar als premier heeft geregeerd, is bij de algemene verkiezin gen verslagen door de Verenigde Na tionale Partij (U.N.P.) van ex-premier benanayake. COLUMBIA ANS verkeersvliegtuig met 30 passagiers aan boord wordt ver mist. Het toestel was vertrokken voor een vlucht van Bogota naar de in Noord- vJost-Coluhia gelegen plaats Bacaraman- ga. LEONEV EN BELJAJEV hebben de on derscheiding „Held van de Sovjet-Unie" ae hoogste Russische onderscheiding, ge- Rregen. Zij zullen voorts worden onder scheiden met de „Gouden Ster" en de Lenin-orde. Er was ongeveer anderhalf uur ver lopen, voordat de Gemini aan boord van de „Intrepid" zou worden gehesen, daar de cabine ongeveer negentig km van het schip in zee terechtkwam. De ruimtevaarders bleven in de ca bine. Kikvorsmannen en verplegers wa ren per parachute bij de Gemini neer gelaten. Voordat de landing van de cabine begon, door de inschakeling van de vier remraketten, had gezagvoerder Gris som de baan tot ongeveer tachtig km hoogte verlaagd door middel van stuw- raketten. Het ruimtevoertuig bevond zich bij het begin van de landing boven San Diego in Californië. Het hitteschild moest een temperatuur van 3.000 gra den Fahrenheit doorstaan. De gehele vlucht duurde vier uur en 52 minuten. Leiders van de NASA, het bureau voor lucht- en ruimtevaart, wa ren zeer voldaan over de vlucht. De Gemini-3 woog 3.150 kg, terwijl de Mercury-cabines die tot dusver voor de Amerikaanse bemande ruimtevluch- ten werden gebruikt slechts 1.350 kg wogen. De twee inzittenden hadden ieder meer ruimte dan hun collega's in de Mercury-cabines. Met een Mercury kon men in theorie ten hoogste vier a vijf dagen in de ruimte blijven, terwijl een Gemini-cabine een vlucht van twee weken mogelijk zou maken, met inbe grip van ingewikkelde manoeuvres voor een „rendez-vous" in de ruimte De Russische ruimteschepen „"Wostok" en „Wosjchod" waren „bestuurbaar", maar niet „manoeuvreerbaar", zoals het Amerikaanse ruimteschip „Gemini", al dus wetenschappelijke waarnemers in Moskou. De Russische ruimteschepen konden hun houding tijdens de vlucht veran deren, maar niet hun baan. De Russi sche „Poljot" was hiertoe wel in staat, maar deze was onbemand, aldus de waarnemers. SAIGON Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen hebben dinsdag voor de derde achtereenvolgende dag een mi litair doel in Noord-Vietnam aangeval len. Acht Zuidvietnamese „Skyraiders", ondersteund door Amerikaanse jacht bommenwerpers, hebben een Noordviet- namees radarstation aangevallen. Vervolgens vlogen de toestellen ver der het Noord Vietnamese luchtruim bin nen voor het aanvallen van militaire colonnes, die zij met hun boordwapens beschoten. De Noord Vietnamese regering heeft in een nieuwe nota aan de minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie en Brittannië, de twee gemeenschappe lijke voorzitters van de Geneefse con ferentie van 1954, gezegd dat de rege- ring-Johnson „thans geheel openlijk is overgegaan tot het voeren van een aan valsoorlog". Een militaire woordvoerder heeft ver klaard dat de Zuidvietnamese strijd krachten slechts bij drie gelegenheden traangas tegen de communistische Viet Cong-guerrilla's hebben gebruikt en dat dit in geen dezer gevallen succes heeft opgeleverd. Er zijn drie soorten traangas gebruikt. Een van deze gassen veroorzaakt een hevige werking der traanklieren en, bij langer gebruik misselijkheid. Een ander soort doet de ogen tranen, veroorzaakt misselijkheid en maakt ook de maag overstuur. De derde soort veroorzaakt slechts een hevig tranen der ogen. Alle drie soorten traangas zijn ook in gebruik bij de Amerikaanse politie. Leonid Bresjnev, de leider van de Russische communistische partij, heeft verklaard, dat zich tal van Russische vrijwilligers voor de strijd in Vietnam hebben aangemeld. Het betrokken raken van Russen in de strijd in Vietnam zou kunnen leiden tot een rechtstreekse botsing tussen Russen en Amerikanen, doch in diplomatieke kringen meent men, dat de Sovjet-Unie een dergelijke ontwikkeling graag zou willen voorkomen. DOMINEE KING heeft verklaard, dat de stijd voor rechten door de negers zou moeten beginnen met het beknotten van „de gestapo-achtige macht der zuidelijke sheriffs". IN MONTGOMERY zijn maandagavond zes blanke betogels voor gelijke burger rechten gearresteerd. MEPPEL Toen de bewoners van het kleine Wanneperveen (1750 zielen in Overijsels noordwesthoek wakker werden, vertrouwden zij hun ogen niet. Op de vloermat lag een stencil, dat 's nachts bezorgd was en waarin in ambtelijke taal werd mee gedeeld, dat Wanneperveen met in gang van 23 maart was ingedeeld bij de naburige gemeente Zwartsluis (3700 zielen). Stomverbaasd lazen ze verder: „Het gemeentehuis van Wan neperveen is voor het publiek geslo ten. Alle afdelingen zijn ingedeeld en ondergebracht in het gemeentehuis van Zwartsluis. Het voormalige ge meentehuis van Wanneperveen zal met ingang van 29 maart dienst doen als V.V.V.-hulpkantoor van Zwart sluis en de raadzaal zal als expositie ruimte worden ingericht. De weledele heer C. van der WTolf, voormalig bur gemeester van Wanneperveen, is dis ciplinair aangesteld tot ambtenaar 2e klasse ter secretarie van Zwartsluis, tevens belast met het bodeschap voor de streek Wanneperveen, houdt zit ting van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 20 uur voor het aannemen van boodschappen in zijn voormalige ambtswoning". Het manifest was ondertekend door ir. R. T. M. Bruinebakker, referendaris van het ministerie voor bijzondere binnenlandse aangelegen heden. Wat dachten de geschrokken Wanneperveners, is het nu al zover? Maar de meesten kregen toch al spoe dig door, dat de inwoners van Zwart sluis hen in de donkere uren van de nacht e en poets hadden gebak ken. Zij hadden niet alleen huis aan huis de „ministeriële bekendmaking" verspreid, ze hadden zelfs aan de vlag- gemast voor het Wanneperveense ge meentehuis een vlag met het wapen van Zwartsluis gehesen. Aan de gren zen van de gemeente hadden ze bor den geplaatst met het opschrift: „Ge meente Zwartsluis". Durgemeester van der Wolf: ..Ik kan er hartelijk om lachen. Ik vind het een bepaald studentikoze grap en in elk geval heb ik lekker geslapen, terwijl onze vrienden uit Zwartsluis hun nachtrust hebben opgeofferd. (Van onze radio- en televisieredacteur) HILVERSUM De NTS zal vanavond de in Rotterdam te spe len Europa-cupwedstrijd (om een plaats in de halve finale) tussen FC Köln en Liverpool uitzenden. De reportage begint om kwart over acht en wordt van commen taar voorzien door Herman Kuip hof. Door deze uitzending ondergaat het (VPRO)-programma wijziging. Het ziet er thans als volgt uit: 20.00 uur eerste journaal, van 20.15 tot 22.00 uur F.C. KölnLiverpool (met commentaar van Herman Kuiphof), om 22.00 uu,r een op treden van de Down Town Jazz band en om 22.15 uur de actie „lest voor niets". Tenslotte is er om 22.15 uur het tweede journaal en om 23.00 uur de Teleac-cursus. BRUSSEL Met de handtekeningen van de Belgische vice-minister van buitenlandse zaken, H. Fayat, en van de Nederlandse ambassadeur in België, baron J. A. de Vos van Steenwijk, is dinsdag op het ministerie van buiten landse zaken in Brussel bet verdrag tot verbetering van de verbinding tus sen Schelde en Rijn bekrachtigd. Het verdrag, dat in mei 1963 in Den Haag werd ondertekend, wordt op 23 april van kracht. Na de ondertekening van de bekrach tigingsoorkonden zei minister Fayat, dat het verdrag een einde maakt aan een honderdjarig geschil tussen Neder land en België. „De modernisering van onze binnenvaartverbindingen met het noorden wordt hiermee voltrokken. De nieuwe vaarweg zal bovendien de Schelde jaarlijks van 50.000 binnen schepen ontlasten en aldus de toekomst en de uitbreiding van Antwerpen als Europese en internationale zeehaven veilig stellen". Minister Fayat legde er de nadruk op, dat het verdrag voordelen biedt, niet alleen voor Antwerpen, maar ook voor geheel België. Evenals de Belgische minister afwis selend in het Frans en het Nederlands sprekend zei ambassadeur De Vos van Steenwijk, dat het verdrag niet alleen een eindpunt de oplossing van een honderd jaar oud probleem maar evenzeer een beginpunt van een nieu we ontwikkeling is. De verwachting is gewettigd, dat de nieuwe scheepvaart weg in aanzienlijke mate zal bijdragen tot de welvaart niet slechts van één van onze landen, maar van beide, zei hij. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Antwerpse cor rectionele rechtbank heeft dinsdag vier Nederlanders wegens smokkelpraktij- ken veroordeeld tot zes respectievelijk acht maanden gevangenisstraf en een gemeenschappelijke boete, inclusief ont doken tolrechten, van bijna 91/2 mil joen Frank (ong. 700.000 gulden). J. R. (24) uit Den Haag werd in mei van vorig jaar door een vliegende tolbri- gade na een achtervolging staande ge houden nabij Antwerpen. In zijn auto werden 2500 kg boter gevonden. Uit het verdere onderzoek bleek, dat R. in to taal minstens 23 ton boter illegaal over de grens had gebracht. Zijn deelgeno ten in de onderneming waren drie han delaars uit Veen, n.l. C. T. (28). W. T. (30) en M. S. (30). R en S kregen ieder zes maanden. De gebroeders T., vroe ger in België reeds veroordeeld wegens smokkelpraktijken werden veroordeeld tot acht maanden. Alle verdachten lie ten verstek gaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Hoewel de kabinets formateur mr. J. Cals, nog geen duide lijke uitspraak heeft gedaan, mag toch worden aangenomen, dat de fractielei ders van de K.V.P., P.v.d.A. A.R. en C.H.U. dinsdagmiddag een voorlopige overeenstemming hebben bereikt over de radio- en televisieparagraaf. De for mateur liet namelijk weten, dat de be sprekingen over deze paragraaf donder dagmorgen met de fractievoorzitters zullen worden „afgerond". Op grond van deze formulering kan men conclu deren, dat de zaak „rond" is. Behoudens de instemming van de betrokken frac ties. Deze komen vandaag in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen. Dan zal moeten blijken of het breukpunt in het kabinet-Marijnen niet een hernieuwd struikelblok zal zijn op de weg, die for mateur Cals nog moet gaan. Dat een voorlopige overeenstemming is bereikt, ook met mr. Beernink van de C.H.U. doet de kansen op een vier-partijen- kabinet aanzienlijk stijgen. Het beraad dat de fracties van de K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U. vandaag zullen hebben kan in eerste aanleg be slissend zijn voor het al dan niet sla- Amsterdam de voormalige cabaretier Kees Manders, thans eigenaar van een nachtclub en andere etablissementen aan het Rembrandt en Thorbeckeplein te Amsterdam, heeft premier Walter Ulbricht van Oost-Duitsland schriftelijk aangebo den de Berlijnse muur te kopen. Hij wil er 100 per strekkende meter voor betalen, met het recht deze dan te mogen afbreken. In zijn brief aan premier Ulbricht schrijft hij, dat hij de stenen en het gruis hoopt te verkopen en dat hij alle winst uit deze actie aan de Oostduitse republiek zal afstaan. In alle ernst vervolgt hij, dat deze stenen als ze eenmaal gaan rollen een lawine van opluchting en vreugde te weeg kunnen brengen, waaruit voor Oost en West een gelijke levens standaard en oprechte vrede zou kun nen voortvloeien. Van zijn brief heeft hij een kopie ge zonden aan de Russische premier Kosygin. KEES MANDERS je weet nooit Weersverwachting, meegedeeld door net K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend zwaarbewolkt met af en toe regen of motregen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar N.O. en N.W. Overdag iets kouder dan gisteren. Vandaag zon onder: 19.00 u., maan onder: 09.55 u.; morgen, zon op: 08.31 u., maan op: 03.17 u'. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op de weg van De Klinge naar St. Gillis-Maes (Bel gië) heeft de Belgische „vliegen de" douane in de auto van de Aardenburgse rijkspolitieman A. Z. (46) tien kilo Nederlandse bo ter aangetroffen. Z„ opperwachtmeester en waar nemend groepscommandant van de rijkspolitie te Aardenburg, is lange tjjd postcommandant ge weest te Clinge. Twee jaar ge- leden ongeveer werd hij overge plaatst naar Aardenburg. Auto en boter werden in beslag ge nomen. Nadat een borgsom was gestort werd de wagen weer vrijgegeven. De borgstelling is betaald door een passa gier van Z., mevrouw L.G.-M. uit De Klinge, een goede kennis van de poli tieman. Zij zou buiten medeweten van Z. de botér in de kofferruimte van de auto (een Volkswagen) hebben verbor gen voor de twee vanuit Clinge waar Z. familie heeft wonen, naar St.-Niklaas (België) vertrokken. „We kunnen in ieder geval niet be wijzen dat Z. de boter zelf heeft willen smokkelen", verklaarde de groepscom mandant van de rijkspolitie te Aarden burg, adjudant A. J. Punt. De adjudant en de waarnemend groepscommandant van de rijkspolitie te Hulst, opper wachtmeester A. Wegewijs uit St.-Jan steen, hebben dinsdagmiddag informa ties omtrent de aanhouding van de wa gen van z. ingewonnen bij de betref fende Belgische (douane) instanties. Ge bleken is dat alleen proces-verbaal is opgemaakt tegen mevrouw G. Adjudant Punt zal een rapport over „deze vervelende affaire" voor zijn su perieuren moeten opstellen. Het blijkt momenteel onwaarschijnlijk dat disci plinaire maatregelen zullen worden ge nomen tegen de heer z„ die momenteel met verlof is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De achterstand op het gebied van telefoonaansluitingen kan in de eerstkomende jaren moeilijk worden ingelopen. De resultaten van de tbans verrichte investeringen zullen pas over enige jaren zichtbaar worden. Dit zei minister Van Aartsen bij de behandeling van de P.T.T.-begroting in de Eerste Kamer. Minister Van Aartsen zei ook, dat al les in het werk is en wordt gesteld om de situatie te verbeteren. Er wordt thans volgens een 10-jarenplan gewerkt. Daar bij is het de bedoeling om in 1972 te geraken tot 2,6 miljoen aanslutingen, te gen 1,4 miljoen thans. Het zal echter noodzakelijk zijn om op het financiële vlag prioriteit te verwerven voor de be nodigde gelden. (Voor 1965 is een bedrag van f 250 miljoen voor investeringen in de tele foonsector uitgetrokken). In 1964 boekte men inmiddels een netto-winst van 99.600 nieuwe aansluitingen. In 1965 zal dit aantal minstens ge ëvenaard worden. Voorts verdedigde mr. Van Aartsen de noodzaak om op 1 juni over te gaan tot verhoging van de posttarieven. „Die verhoging is noodzakelijk om het P.T.T.- bedrijf gezond te houden, aldus de mi nister. gen van mr.. Cals. Zoals bekend is zijn opdracht zeer luim gesteld. Hij zou ook kunnen verder formeren, wanneer de C.H.U. tegen zijn plannen „nee" zou zeggen. Daarom is het van de formateur bijzonder verstandig om eerst klaarheid te krijgen over het omroepbestel. Zou de C.H.U. afvallen, dan behoeven de overige controversiële punten slechts met drie fractieleiders aan de orde te worden gesteld. De heren Schmelzer, Vondeling. Smal- lenbroek en Beernink hebben ook over deze procedure met formateur Cals overeenstemming bereikt. Die procedu re kwam dinsdagmorgen aan de orde. De vier fractieleiders hebben er met de formateur van tien uur tot half een over gesproken. Bij deze procedure-gesprekken is. zo heeft mr. Cals laten weten, een lijst op gesteld van onderwerpen, waarover in ieder geval tussen de fractievoorzitters en de formateur overeenstemming be reikt moet worden. Dat is duidelijke taal. De formateur zegt „moet" worden. Deze lijst omvat dus de punten, waar geen enkele fractievoorzitter later on deruit kan. Vrije kwesties zijn er niet bij. Die kunnen wel voorkomen in het regeringsprogram, dat later wordt op gesteld, wanneer de ministers zijn aan gezocht. Het is bovendien in Den Haag opgevallen, dat mr. Cals spreekt over de „fractievoorzitters" en niet over de „fracties". Maar men neemt aan, dat geen enkele fractievoorzitter zijn in stemming met een bepaald punt zal be tuigen, wanneer hij niet zeker is van de steun van zijn fractie. (Advertenties) Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes (tubes f3,- en f3,85) en Scherk Gezichlsmelk (flacon f4,95). Vandaag van 14 - 22 uur UW EIGEN VAKBEURS 22 - 25 maart a.s. in Restaurant DE GRAANBEURS Reigerstraat 18 - Breda selectiekleding tennistrui Wit met blauwe bies. Zeer i chic om te zien, zeer sportief om te dragen. Gemaakt van 100»/o orlon. Praktisch': snel te wassen, zó droog1 39.75 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Ja, zo is het. Duizenden abonnees op Dagblad De Stem, die vroeger per week betaalden, doen dat nu per kwartaaL Misschien ook een idee voor U als U weekabonnet bent. Betaling per kwartaal: ge makkelijk, praktisch en modern! Zeker als u gireert op onze post rekening no. 1114111 (bedrag f 9,75) Of nog beter: machtig ons het abonnementsgeld automatisch van, uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij U graag toe. Maak het u zelf gemakkelijks

de Stem | 1965 | | pagina 1