TRA V.S. konden hun achterstand op Russen inhalen Moskou onthaalde Beljajev en Leonov De Schipper' haalt 51ste jachtacte "RA Protestcommuniqué naar de Spaanse ambassadeur Op zoek naar geheimen Nog meer ontdekkingen Het begin Afdeling tandheelkunde in Nijmegen in nieuw gebouw DANK ZIJ GEGEVENS U-2-VLUCHTEN In Sovjet-Unie Lapje privé- grond heel belangrijk ZO RAASDEN ZIJ DOOR DE RUIMTE UITSPRAKEN BREDASE RECHTBANK Britse geleerde in Griekenland zoek Jager in Gilze van 79 jaar Jongerenwcrkgroep Nederland-Vlaanderen opgericht 995.- 1125.- 585.- ra heeft extra reini- acht: een mild, maar •erkend bleekmiddel, ■extra doet alles voor ;t snel, desinfecteert, kker, haalt alle vlek- jral weg.... Uw hele emt frisheid I DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 MAART 1965 Steeds minder in gebruik Jornen steelt winkels leeg om meisje te verwennen Kroestjev deed het beter..... Affaire-Stellendam Acht maanden voor valsheid in geschrifte Studenten vallen collega's bij Met prive'-vliegtuig Onrustige Zenuwen? LASSE BANKSTEL, jperieure moderne jrmgeving met groot itcomfort. Verrukke- jk mooie bekleding an edele kwaliteit, de ittingen met fraai reepmotief, armleg* jers en zijkanten met iet practische "skai"- eder. CHIQUE BANKSTEL, door vorm en construe* tie -een maximum aan comfort biedend. Prachtig verwerkt "skai"-leder, hèt ma teriaal van deze tijd. Losse kussens. Sublieme driezitsbank en twee bijzonder fraaie, heer lijk zittende fauteuils. Een kostelijk bezit! STIJLVOLLE TEAK HUISKAMER. Schitte- rend wandmeubel, bi jzonderpractisch in gedeeld. Royale ronde of rechthoekige tafel en vier stoelen, (uit- gebalanceerdzitgenot) ij met moderne kunstle ren bekleding, BLAUWE BUS X Irijf typisch 'ing. een aantal ren. oorwaarden toe. zich wenden tot J.V. Biscuit- en DEN HAAG Zevenhonderd Russische raketten staan opgesteld richting West-Europa en tweehonderd intercontinentale projectielen kunnen hun weg zoeken over zee. Bovendien ligt een grote vloot atoom onderzeeërs in de Sovjet-Unie klaar em telt het land verspreid langs de Transsiberische spoorlijn tal van militaire opslagplaatsen voor het lanceren van satellieten, het bewaren van de noodzakelijke brand stoffen en dergelijke. Dit alles heeft het Amerikaanse verkennings vliegtuig U-2 tussen 1956 en 1960 ontdekt tijdens een dertigtal vluchten vanuit Pakistan en Turkije. 22 km boven het Russische gebied. tale raketten, ot het ontwerpen van nieu we typen bommenwerpers. Men vergat daarbij, dat het bouwen en in het open baar vertonen van de nieuwe Russische vliegtuigen een strategische zet van de Sovjet-leiders kon zijn om de aandacht van hun raket-programma af te leiden. Tijdens deze Amerikaanse militaire en politieke discussies kwam het ver kenningsvliegtuig U-2 van Lockheed te voorschijn. Op papier was het toestel al gereed en toen de Amerikaanse leiders een middel zochten om de Russische ge gevens te kunnen verzamelen bleek de ze U-2 de redder in de nood voor het Pentagon. Ook al twijfelde de toenmali ge president Eisenhower aan de poli tieke mogelijkheid het toestel voor deze spionage-vluchten in te zetten. In 1962 gaf hij echter toestemming voor het ge bruik van het vliegtuig, waarvan er in middels enige tientallen gereed stonden in Amerika, in West-Duitsland (eerst in Engeland) en in Turkije. Het Witte Huis moest voor iedere zorgvuldig voor bereide vlucht toestemming verlenen. Bij het ontdekken van de vluchten kon den de Russen niets anders doen, dan weliswaar heftig, mraar onofficieel pro testeren. Met wapengeweld begonnen zij niets, omdat de verkenners vijf km hO' ger vlogen dan de Russische jagers. Tussen de eerste vlucht in de zomer (Van onze parlementaire redactie) Een machteloze Kroestjev moest la ter ten koste van een mislukte topcon ferentie zijn nederlaag erkennen. De thans van het politieke toneel verdwe nen Russische leider besefte tevens, dat Amerika dank zij deze gegevens zijn overigens vermeende achterstand op het gebied van de raketten en verdere nucleaire bewapening had kunnen inha len. Het is een van de politieke fouten die de val van Kroestjev waarschijnlijk mede heeft veroorzaakt. Amerika be schikt thans immers over ruim 900 in tercontinentale raketten en vijftien Po- larisonderzeeërs, die ieder 16 raketten kunnen meevoeren. Het verzamelen van eikaars militaire gegevens blijft een voortdurende strijd tussen Rusland en Amerika. De vele spionagesatellieten, die thans rond cle aarde cirkelen, maken deel uit van deze onderlinge wedijver. De satellieten vlie gen veel hoger dan de U 2-verkennings- vliegtuigen. Zij zijn voorzien van no£ moderner instrumenten en tonen zich tevens veel minder kwetsbaar dan de vliegtuigen, waarvan er destijds een de oorzaak geweest is van het befaamde Russische proces tegen U-2-piloot Po wers. Bovendien hebben ze door hun lang durige vluchten veel meer nut. Amerika gebruikt de U-2 thans nog maar sporadisch, naar men zegt alleen voor verkenningen boven Cuba. Natio nalistisch China benut ze evenwel nog al frequent om verkenningen boven Rood-China te verrichten en nu en dan leest men over het neerschieten van een dergelijk toestel bovij het Chinees vasteland. Zij hebben hun grote tijd ge had. Maar de U-2 blijft hoog genoteerd in de Amerikaanse militaire historie, omdat het vliegtuig de Verenigde Staten de gelegenhed gegeven heeft zijn be wapening op peil te houden en het even wicht te herstellen tussen de twee grote wereldmachten. van 1956 en het waarschijnlijk door eeni raket neerschieten in 1960 van U-2-pi-| loot Powers boven Russisch gebied werden dertig verkenningen onderno men. Dank zij deze vluchten ontdekte Amerika volgens de Legerkoerier, het officiële maandblad van de Koninklijke Landmacht (die de gegevens ontleend heeft aan artikelen van Charles Murphy in ,,Der Spiegel"), dat Rusland bezig was aan de bouw van een grote vloot atoomonderzeeërs, voorzien van raketten de Russen maar over weinig moderne bommenwerpers beschikten en dat langs de Wolga een basis van raketten voor de middenafstand gebouwd was. Bij latere vluchten vanuit West-Pakis tan vonden de U-2-camera's meer dan duizend km van de Wolga een basis voor het lanceren van intercontinentale ra ketten. Deze basis dat bleek iets la ter kon tevens benut worden voor een totaal ander soort raket. Later werd van hieruit de eerste Spoetnik gelan ceerd. De verkenningsvluchten bleven door gaan, omdat bepaalde gegevens erop wezen, dat de Russen met nog moder ner militaire zaken bezig waren. In be gin I960 kwamen na een speciale vlucht bij het ontwikkelen van de foto's beelden te voorschijn van een nieuw Russisch on derzoekcentrum, waar men bezig was met het samenstellen van een anti-raket raket. Opnieuw zaten de Amerikaanse leiders in zorgen. Men vergat echter^ dat de Russen weliswaar met allerlei proeven en onderzoekingen bezig waren, maar dat zij in verhouding weinig geld be schikbaar stelden en dat de Russische industriecapaciteit voor maar een ge- rng deel gebruikt werd voor deze mili taire proeven en onderzoekingen. De Russen tobden met de logge projectielen het bewaren van de brandstof voor deze raketten en met het vervoer ervan. De problemen waren en zijn nog zo groot dat de intercontinentale raketbasissen van de Sovjets volgens Amerikaanse deskun digen 'onmogelijk in een voortdurende alarmpositie gehouden kunnen worden. Vijftien jaar geleden zag het er voor de Amerikaanse militaire autoriteiten niet zo best uit. Rond de vijftiger jaren was het in het Pentagon doorgedrongen, dat Rusland zich al geruime tijd ver diepte in het samenstellen van een wa terstofbom en het vervaardigen van ra ketten. In 1954 besloot de Amerikaanse regering tot het investeren van grote bedragen in de ontwikkeling van lange- afstandsraketten. Bij deze ontwikkeling behoorde ook het onderzoek naar de Russische raketten, waarvoor in Turkije, nabij de Russische grens, een enorm ra darstation gebouwd werd. Men wist op deze wijze allerlei gegevens te verza melen en vast te leggen over de voort gang van de Russische werkzaamheden en tenslotte was men het erover eens, dat de Russen op zelfs grote schaal in tercontinentale raketten beproefden en vervaardigden. Dit was niet de enige ontdekking van de Amerikanen. Want gelijktijdig bleek, dat de Russen straal- bommenwerpers voor de lange afstand bouwden, die veel beter waren dan de Amerikaanse B-47 en B-52 langeaf- stands-bombers. Volgens berekeningen zouden de Russen in 1960 over 300 van dergelijke moderne vliegtuigen kunnen beschikken. Wat paniekerig door deze gegevens stond Amerika op een gegeven moment voor de keuze: doorgaan met het ontwikkelen van de intercontinen- O DEN HAAG „Ik was sportief". Met deze verklaring wilde de 21- jarige varensgezel H. L. G. S. giste ren voor de rechtbank in Den Haag clementie vragen voor zijn diefstal len, gedurende de 22 dagen, die hij op vrije voeten was, had begaan. Hij stal voor duizenden guldens uit wa renhuizen tot hij op heterdaad werd betrapt. De officier van justitie vor derde behalve zes maanden gevan- de rechtbank in. „Ik deed het alle- ling van de regering. De varensgezel had na zijn vorige gevangenisstraf relaties aangeknoopt met een animeermeisje. Zij was niet gemakkelijk, naar hij vertelde. „Ze was nergens blij mee", klaagde ver dachte. Vandaar dat hij bijna dage lijks een warenhuis bezocht. Meestal nam hij een bandrecorder weg, waar voor hij ongeveer ƒ300 kon krijgen. Maar ook andere spullen „haalde" hij voor ziin vriendin: blouses, jas jes, een naaimachine, mantelpakjes en een grote vaas. De varensgezel was voor zijn vrien din speciaal naar Amsterdam ge reisd om een bontjas te „halen" omdat zij er zo graag een wilde. Ver dachte gaf alles toe. „Het was ze nuwen werk", meende hij. „Soms een karwei van een kwartier" Met een grote bandrecorder, een fototoestel en een grote klok in Biedemeierstiil duurde het langer. „Ik had mijn handen zo vol en ik kon niet door de draaideur. Daarom vroeg ik de portier, waar ik nu eigenlijk de zaak uitkon zonder door he draaideur te moeten", lichtte hij de rechtbank in. „I kdeed het alle maal erg sportief. Niet van dat ach terbakse De rechters vonden, dat S. de vo rige keer mild was behandeld. De 21* r van justitie achtte het beter. 3,Ller?achte een volledige behan deling kan ondergaan in de hoop, komt n°g iets van hem lerecht h^LJL.trdecli§er vond de geëiste ter stelling niet nodig. Vol- klpm i u w,as z.lln eliënt maar een stmf? j. yokertje", dat gewoon ge straft dient te worden. sp°eakredCoenank °P 6 april Uit" (Van onze correspondent) WENEN In de Sovjet-Unie komt naast het genationaliseerde groot grondbezit, dat in kolchosen en sov- chosen is ondergebracht, ook het klei ne privébezit van boeren voor. Op het kleine lapje eigen grond mogen die boeren bepaalde huisdieren houden en fruit en groente kweken. Hoe be langrijk echter dit privé-eigendom voor de Sovjet-Russische voedselvoor ziening is, blijkt uit een statistiek voor het jaar 1964. Daar kan men lezen, dat de kolchosen en sovchosen 62 mil joen runderen, en daarvan 22,6 miljoen melkkoeien bezitten. Op de eigen grond daarentegen leven 25,1 miljoen runderen, waarvan 16,1 melkkoeien. Het aantal koeien in eigen bezit be reikt aldus 61 procent van het staats bezit. Aan varkens zijn in staatsbezit 38,3 miljoen, in eigen bezit zelfs 14,5 miljoen. Schapen en geiten in staats bezit tellen 100,1 miljoen, in eigen bezit 30,5 miljoen. Deze getallen to nen aan welke grote rol het eigen bezit in de Sovjet-Russische landbouw en veeteelt speelt. In Hongarije is de situatie niet veel anders: slechts 5 procent van het to tale agrarische gebied bevindt zich in privé-bezit. Op deze kleine op pervlakte worden echter 700.000 run deren geteeld, alsmede 36 procent van alle varkens en zelfs 85 procent van al het gevogelte. Van de levering van vlees voor de volksvoedselvoorzie ning van Hongarije komt 50 procent voor rekening van deze privé-vee- teelt. Dat bewust wel tot welk een absurde situatie de theorie van de bodemonteigening heeft geleid. «A*A-$ 65-873 MOSKOU De Sovjet-kosmonauten Beljajev en Leonov is gisterocl. nd in Moskou een indrukwekkende huldi ging ten deel gevallen. De Russische hoofdstad was versierd als op grote feestdagen. Duizenden en nog eens duizenden stonden opgesteld langs de route van het vliegveld Vnoekovo, waar het tweetal landde naar het Rode Plein. Op het vliegveld stonden voor de aan komst van de ruimtevaarders bijna 2.000 Moskovieten te wachten en ver der leden van het corps-diplomatique en Russische en buitenlandse journa listen. Omstreeks half elf gisterochtend arri veerde het toestel met de beide ruim tevaarders in groot tenue. Op een' plat form bracht Beljajev aan partijleider Brezjnev, premier Kosygin en presi dent Mikojan verslag uit van de vlucht van de „Woschod 2". Deze vlucht is volgens zijn mededeling volledig ge slaagd. Het ruimteuitstapje is uitste kend uitgevoerd en de bemanning ver keert in prima gezondheid, gereed tot het vervullen van nieuwe opdrachten. Na het verslag werd het volkslied ge speeld en een saluut van 21 kanon schoten afgevuurd. Met hun armen vol bloemen daalden de kosmonauten van het platform af en liepen ze langs de menigte, die zwaaide met vlaggen en beide mannen bloemen toewierp. Premier Kosygin stelde Beljajev en Leonov vervolgens voor aan de leden van het corps-di- plomatique- In een limousine reden de kosmonauten met hun echtgenoten naar het centrum van Moskou. De stoet wagens achter hen aan was twee kilometer lang ©n het geheel was door motorrijders geflankeerd. Volgens het Franse persbureau AFP kreeg men, niettegenstaande de harte lijke ontvangst op het vliegveld Vnoe kovo, toch de indruk, dat deze het niet haalde bij de vorige ontvangsten van deze aard. waarbij de vorige Russi sche leider, Kroestjev aanwezig was. De balkons langs de route in Mos kou waren vol juichende mensen. Er Bovenstaande foto laat Neonov (links) zien in gesprek met Rus- lands eerste ruimtevaarder Gaga rin (rechts), die ook bij de plech tigheid aanwezig was. stonden ook mensen op daken en bo venop trolleybussen en auto's. Er werd gezwaaid met rode vlaggen, bloemen en trossen bontgekleurde ballons. Nadat de rit in het Kremlin was be sloten, verschenen de leiders van de Russische regering en partij met de astronauten op het Lenin-mausoïeum. Kolonel Beljajev zei daar in een toe spraak, dat dc vlucht van de Woschod het begin inluidde van een nieuwe fase in de verovering van de ruimte. „Dit ruimteschip was zodanig vervolmaakt, dat het het eerste was, dat door mid del van handbediening aan de grond gezet werd. tiet uitstapje in de ruimte hield de mogelijkheid in voor zinvolle handelingen van de mens in de ruim te, de mogelijkheid van beweging en waarnemingen in de ruimte door de mens, kortom het beproeven van de mogelijkheid om te- leven en te wer ken in de ruimte", zo verzekerde Bel jajev. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft dinsdagmorgen de 35-jarige oud-gemeentesecretaris van Stellendam, J. L. W. wegens valsheid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden met af trek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De officier van Jus titie had twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk geëist. W. moest terechtstaan omdat hij door vervalsing van giroformulieren een be drag van ongeveer f 3.200,in eigen zak had gestoken, ten koste van de Neder- Duits Hervormde school in Stellendam, waarvan hij sinds jaren penningmeester was. Dit is een situatie-schets van de tweemans Gemini-capsule, waar mee de Amerikanen Grissom en Young gisteren hun baantjes om de aarde maakten. Zie voor ver slag van de lancering onze voor pagina. (Van onze correspondent) BREDA In drie gevallen van roe keloos en onvoorzichtig rijden liet de Bredase rechtbank gisteren de door offi cier van justitie gevorderde ontzeggingen van de rijbevoegdheid vallen. Zelfs in een geval van kennelijke staat van dron kenschap achter het autostuur ging de rechtbank over op voorwaardelijke ont zegging. In elk geval hadden de verdach ten over de meer dan clemente bui van de rechtbank geen klagen. P. H. uit Oud-Vossemeer (die dronken achter het stuur zat) kreeg twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging geheel voorwaardelijk proeftijd drie jaar In de eis was dat jaar geheel onvoor waardelijk gesteld. Op 14 november van het vorig jaar was hij door Bergen op Zoom geslingerd; een tegenligger had uit moeten wijken tot op het rijwielpad. W. de W. uit Bergen op Zoom, die een bromfietser met zijn auto had aangere den - de duorijdster kreeg een dijbeen fractuur - kreeg alleen een boete van driehonderd gulden; de zes maanden ontzegging liet de rechtbank schieten. Van een eis van tweehonderd gulden boete en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen J. U. uit Wouw, die op een voorrangskruispunt een vracht auto had genegeerd - de achteropzittende S. was met beide benen onder de auto gekomen; veertien weken ziekenhuis wa ren het gevolg - bleef een boete over van vijfenzeventig gulden. D. de V. uit Roosendaal tenslotte kwam er af met honderd gulden boete; in de eis was er zes maanden ontzegging bij gevraagd. Hij had met zijn bromfiets een tegemoetkomende wielrijdster aangere den, die gevallen was en een hoofdwonde en een hersenschudding had opgelopen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De demissionaire minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Th. H. Bot, heeft gister middag het eerste definitieve gebouw van dc afdeling tandheelkunde van de Nijmeegse katholieke universiteit ge opend. Daarmee is een belangrijke stap gezet in de richting van de definitieve realisatie van de bouwplannen van deze nog zeer jonge afdeling. (Van onze correspondent) TILBURG/AMSTERDAM Vandaag zul len op alle universiteiten en hogescho len in de gehele wereld studenten bij eenkomen om te getuigen van hun soli dariteit jegens hun Spaanse en Portuge se collega's, die in de afgelopen weken met hun hoogleraren grote moeilijk heden hebben ondervonden in het ver kondigen van hun mening over de poli tieke situatie in hun land en die het verbod is opgelegd zelf de besturen van hun organisaties te kiezen. De studenten van de Katholieke Hoge school alhier manifesteren hun sympa thie met hun Iberische confraters door het aanhoren van een door de Neder landse Studentenraad opgesteld protest- ATHENE Op een particuliere vlucht van Athene naar Zuid-Griekenland wordt sinds gisteren vermist de Britse geleerde dr. Walter Ripper, president-directeur van Dow Agrochemicals. Ripper had zondagavond uit de Griekse hoofdstad moeten aankomen in Araxos in het zuiden van Griekenland. Hij zou daar dc nach hebben doorgebracht en vervolgens met zijn eenmotorig toestelle tje doorvliegen naar Napels. ontwikkelen, komen Nederlandse stu denten bijeen om hun sympathie jegens hun Spaanse collega's le betuigen: juist in de tijd waarin wij hier in Nederland in alle vrijheid de verkiezingen van de Nederlandse Studentenraad konden or ganiseren moesten studenten in Spanje en Portugal in het geheim en onder groot gevaar betogingen houden, om hun gevoelens aan de wereld kenbaar te maken". Van de Nederlandse studen ten wordt gevraagd om onder volkomen ongevaarlijke omstandigheden er van te getuigen dat wij achter onze Spaanse en Portugese collega's staan, aldus in het kort het communiqué. Politieke jongeren communiqué, dat voor de aanvang van Dc in de Nederlandse Politieke Jongeren- de colleges zal worden voorgelezen, waartoe toestemming van de academi sche senaat is verkregen. In de avond uren komen de studenten in vergade ring bijeen in de Katholieke Hogeschool. Op deze protestmeeting zal de heer P. Dankert, voorzitter van de vereniging Democratie voor Spanje, het woord voe ren. De praeses van de Nederlandse Stu dentenraad zal net communiqué aan de Spaanse ambassadeur in ons land over handigen. In het geheim In het communiqué staat o.m.: Naar aan leiding van de recente onlusten in Spanje, waarbij studenten en hooglera ren werden gearresteerd omdat zij vroe gen zelf de besturen van hun organisa ties aan te mogen wijzen en omdat zij op hun universiteiten wensen dat hun wetenschap zich in vrijheid zal kunnen kontaktraad samenwerkende jongeren organisaties te weten de Anti-Revo lutionaire jongeren studieclubs, de fede ratie van Christelijk-Historische jonge rengroepen, de federatie van jongeren groepen van de Partij van de Arbeid, de jongerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie en de Katholieke Volkspartij jon gerengroepen hebben een telegram gericht aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag, waarin zij deze verzoeken zijn regering ervan in kennis te stel len dat de genoemde politieke jongeren organisaties het streven van de Spaanse studenten naar het verwerven van de mocratische rechten met instemming be groeten. Zij dringen er bij de Spaanse regering op aan de democratische rech ten zoals die zijn geformuleerd in de universele verklaring van de rechten van de mens in Spanje af te kondigen Jtlllutll liyJS 0 en in de praktijk te doen functioneren.achterstand zal betekenen. Terwijl de oplossing van de problemen rond de bouw en financiering van de tandheelkundige afdeling nog in het sta dium van ontwikkeling is, blijkt het noodzakelijk, ook aan de opleiding zelf reeds de nodige aandacht te gaan beste den. Uitgangspunt daarbij is de wet van 1947, waarin de inhoud van de tandheel kundige opleiding in Nederland bindend is vastgelegd. Daarin is ook opgenomen dat de duur van de taondheelkundige opleiding van vier tot zes jaar moest worden uitge breid, teneinde aan de medisch-biologi- sche basis ervan meer aandacht te kun nen besteden. Dit had tot direct gevolg dat de betrokken medische faculteiten hun taak plotseling aanzienlijk zagen uit gebreid. Naast de wettelijk geregelde examen periodes, namelijk na twee jaar het kan didaats, na vijf jaar het doctoraal en na zes jaar het tandartsexamen, kent men in Nijmegen een praktische opleiding die verdeeld is in twee periodes van drie jaar. De eerste zgn. pre-klinische perio de omvat de voorbereiding tot de pa tiëntenbehandeling. In de klinische pe riode wordt aan de patiënt en behande ling zelf aandacht besteed. Het thans geopende gebouw is bedoeld als pre-kliniek, maar het is momenteel zo ingericht dat er de eerste jaren aan maximaal 22 studenten per jaar ook een klinische opleiding gegeven kan worden. Als echter niet zeer snel kan worden begonnen met de bouw van een defini tieve klinische afdeling, dan zal er in 1967 het jaar waarin men volgens de oorspronkelijke plannen het gebouw in gebruik hoopt te kunnen nemen een groot tekort aan behandelplaatsen ont staan. Een direct gevolg hiervan is. dat het aantal eerstejaars studenten, dat jaarlijks bij de tandheelkundige sub-faculteit kan worden ingeschreven, met een derde zal moeten worden verminderd, Bij het ontwerp van de nieuwe kliniek is men ervan uitgegaan, dat t.z.t. maxi maal 72 afgestudeerden per jaar kunnen worden afgeleverd. Maar omdat men nog niet zeker is van voldoende toevoer van wetenschappelijke staf en van een vol doend aantal patiënten, rekent men voor lopig op een maximum van 48. Dat Nederland op het gebied van de tandheelkundige verzorging een onder ontwikkeld land kan worden genoemd, blijkt uit de cijfers. Momenteel bestaal in Nederland 1 tandarts op de 4100 men sen. in Zwitserland ligt die verhouding 1 op de 2.000, in West-Duitsland 1 op de 1600 en in Scandinavië zelfs 1 op de 1500. Men verwacht dat de achterstand in 1980 tot een op de 3.400 zal zijn ingelo pen en in het jaar 2.000 tot 1 op 2600. hetgeen op zich in verhouding met de omliggende landen nog steeds een grote (Van onze correspondent) Géén weersgesteldheid in één bospad in het toch omvang rijke grondgebied van Gilze of hij zette er zijn voeten op. Géén weersgesteldheid in één der jaargetijden, of hij onder vond haar aan den lijve. Een halve eeuw was hij jager om den brode in het seizoen, een warme dierenvriend hier bui ten. Hij kende een opeenvol ging van tien jachthonden en versleet vier geweren. Ontel baar het wild en gevogelte dat hij bij de poelier deed belanden. Van verwoed stro per werd hij hartstochtelijk jager. Veel van zijn vroegere jachtmakkers zijn reeds lang overleden. Hij haalt dezer da gen zijn 51ste acte. Hij wordt 2 mei aanstaande 79 jaar. Duizenden keren zag hij de zon aan de kim verrijzen en zag zich duizen den keren door de maan belicht. Hij loopt nu moeilijk met behulp van een stok, doch heeft ook nu nog een vaste hand van schieten die menige haas te vlug af is. Hij ging nooit naar school, is een natuurmens zo als weinig anderen. Wij stellen u voor aan A. Scheepens te Gilze, al om en beter bekend als de Schipper, die al 70 jaren de stilte in de lande lijke omgeving verstoort met knallen. En ééns meende hij de duivel zelf te hebben geschoten. In de woning van zuster Marie op de Bolberg brachten we een bezoek aan het jachtfenomeen. Stroper We laten de Schipper thans zelf aan het woord. „Ik was nog maar 9 jaren oud, toen Willeke Vingerhoets mij zijn geweer leende om onder de spreeuwen in de kerseboom te schie ten. Ik was gek op de klap van het schot, hoe harder hoe liever. Nog maar 12 jaren oud, schoot ik mijn eerste haas. Ik vergeet het nooit, het was met kermis. We waren met de lichtbak en zagen twee hazen. Ik zal ze in het licht zetten, zei Willeke, dan kun jij schieten. Ik schoot, zag de haas tuimelen en rende er als een zot zo blij op af. De tweede haas smeer de 'm. Ik zei: wel verdomme, dè hadde motte zegge. Hierna kreeg ik de smaak te pakken. Mijn twee jongere broers hielden ook van de jacht; mijn tweelingbroer (la ter hoofdinspecteur verzekeringen) gaf er niks om. Ik stroopte dat het een lust was rond de jaren 1900. Mijn vader Sjef had er lol in, hoe ik als oudste bezeten was van de jacht, de natuur en het avon tuur. Op 28-jarige leeftijd kreeg ik mijn eerste jachtakte van hem; het kostte f22,50. Ik werkte op de steen fabriek (van anderen hoorden we, dat hij een uitstekende handvormer was), doch het was inderdaad zoals Jaoneke Den Baos zei: als de patrij zenjacht opengaat, kan ik niks meer met je doen. Jager Ik heb mijn part wel geschoten, zo verzucht de Schipper na een verse pruim tabak achter de kiezen te heb ben gestopt. Als jachtmakkers had ik o.m. Vingerhoets gedurende 19 jaren. J. Verhoeven 17 jaren, wethouder J. van den Wildenberg, P. Mol, Jac. Cornelissen, Van Dorst en nu de laat ste jaren een oomzegger Dré. Geen akker of geen wei in het gebied Bol berg-Vossenberg-Scheutjes, Raakeind of ik zette er mijn voeten op. In een jaar schoot ik 273 patrijzen, allemaal uit de lucht. Hoeveel stuks wild en gevogelte ik in totaal schoot, weet ik niet, maar het was wel verschrik kelijk veel. Onder de buit herinner ik mij wel een vos, drie herten al leen en negen met andere en een varkensdas. De laatste zag ik van achter, ik had nog looit zoiets ge zien. Ik schoot hem en riep naar Jantje Vingerhoets: jó kom nou eens 'k geleuf dèk nouw den duvel zellef geschoten heb. Volgens de justitie hadden we het beest niet mogen schieten, doch toen ik hem open sneed en een boel hazehaar in zijn maag ontdekte, vond ik het zelf een goede opruiming. Huzeslaapje Als jager heb ik nooi meer gestroopt, seen diertje buiten het seizoen ge vangen. ik meen wel dat je eerst goed stroper moet zijn om jager te kunnen worden. Vragen andere ja gers zich onder elkaar af, waarom schiet die Schipper er zo veel, dan is dat omdat ik ze als stroper weet te liggen. Oh ja, voor de rechter kwam ik ook. 't Was unne goeie, ik werd vrijgesproken. Hij zei: ga nu maar Scheepens, doch zondig nooit meer. Ik zei nog gauw: dat zei de pastoor mee Paosen ook tegen me en ik zorgde dat ik weg kwam... Van een korte adempauze maakte zuster Marie gebruik om te vertellen hoe de Schipper jaren geleden viel en een beentje in zijn heup bescha digde. In medische behandeling had hij zin noch tijd, de jacht zou er on der lijden. Als gevolg hiervan loopt hij thans met een stok. „Mèr 't gaot best," zo voegt de Schipper toe. Ook het slapen van deze natuurmens is anders dan normaal, zo vervolgde Marie. Houdt eenieder van een goed bed en heeft zij dit voor de Schipper klaar staan, de jager prefereert de luie stoel in de bijkeuken voor een hazeslaapje. Alle beloften hem voor het ochtendgloren te zullen wekken, wijst hij onvoorwaardelijk af met; „Jollie verslaopen je toch mar." Televisie Alleen met de televisie heeft de Schipper wezenlijke verandering moe ten ondergaan. Zei hij aanvankelijk: „Zo'n ding is niks, kunde wel een prentenboek pakken," na enige tijd was hij het die vroeg: .Marie is er nog niks op dè ding." Voorkeur ge nieten de Flintstones, Comedy Ca pers, voetballers en biljarters. Dat hij niet kan lezen verhindert niet, dat hij intens geniet. De Schipper zit naar zijn zin in het gastvrije huis van zijn zuster. Hij vergeet er soms zijn eigen houten huisje in de buurt van de steen fabriek, onder de reuk van hei en den. Alleen op de weekeinden trekt hij naar zijn eigen domein, waar hij 13 jaar met zijn vrouw woonde en na haar dood vele jaren zelf zijn huishoudentje regelde. Bij het afscheidnemen demonstreert de Schipper nog even hoe hij thans schiet. De stqk laten vallen, in de zelfde beweging het geweer schou deren, en pang daar ligt het wild. Geen medelijden tijdens de jacht, doch wel in de barre wintermaanden grote voederplaatsen van brood en koren voor zijn vrienden uit bos en veld. Toen we goeie dag zeiden, hoor de de Schipper ons al niet meer. Vanonder de statige noteboom op het erf zwierf zijn blik over de wijdse en landelijke omgeving. Mogelijk ook zag zijn haviksoog in verre verten een haas. Een haas met spreekwoor delijke snelheid, die er nochtans ver standig aan doet uit de buurt van de 79-jarige Schipper te blijven... anders is hij reeds vroeg in het seizoen het haasje. Onlangs werd te Breda in het leven ge roepen een informeel gespreks- en onl moetingscentrum voor jonge mensen ui het Nederlandstalige deel van België et uit Nederland. Tot de initiatiefnemers van het eersti uur mogen worden gerekend: dr. Jan Le hembre. arts en psychiater uit Antwer pen, Achiel Sellcslag (Hever. bij Meche- len). Marcel Smet (Deinze) en Jean Kier- kels, algemeen secretaris van het Katho lieke Instuifwerk Cs-Gravenhage). Uit het reeds bestaande Jongerenkon- takt Noord-Zuid, de jong-humanisten uit Vlaanderen, de Jong-Nederlandse Lite raire Dagen en andere groeperingen uit zeer uiteenlopende richtingen werdei jonge leidende figuren aangezocht oir zich te scharen achter initiatieven to hechtere samenwerking. Zo ontstond de „Jongerenwerkgroe1 Nederland-Vlaanderen", die zich presen teert als een blijvende kontaktvergade ring van vertegenwoordigers van jonge- renverenigingen uit beide landen. Ook jonge particuliere personen o.m. ui', de wereld van pers, radio en t.v. wor den van harte toegelaten in dit gezel schap, dat (voorlopig) geen institutiona lisering wenst en ook geen bepaalde reli gieuze overtuiging voorrang geeft. Een eerste succes voor de groep wa1 reeds dat eerdergenoemde Antwerpsi dr. Lchembre en de jonge ds. J. W. Schneider uit Dokkum werden benoemd in het bestuur van het in oprichting zijn de (Bestendig) Bureau voor de Culturele Integratie van Noord en Zuid. Namens de Nederlandse Jeugd-Gemeenschap hebben daarin zitting de heren Kierkeis en Sam Naarden. Om het gesprek én het werk toch een efficiënte struktuur te geven ligt de dagelijkse leiding van de J.W.N.V. in handen van: dr. Jan Lehembre, voorzit ter: Jean Kierkeis, vice-voorzitter; mej Lidwien Hoogewegen. secretaresse. Laatstgenoemde is, o.m. als staffunctio- naresse voor cultureel werk verbonder aan de Rotterdamse A.M.V.J. Het secre tariaatsadres van de J.W N V luidt' Ma thenesserlaan 317 b, Rotterdam-3 (Advertentie! Mljnhordt's Zenuwtgblettan

de Stem | 1965 | | pagina 15