Vier fractieleiders vanmorgen bij Cals Houding in fractie Beernink raadsel ATTAQUE TREFT GETUIGE Kamerleden willen rapport over Essen Moordenaar niet gedekt door KARELl VRAGEN AAN JUSTITIE: Horeca nz Beurs V Breda -JL MET EXCUSES VOOR MIJN VERTRAGING... ULVENHOUT VIERT VERLOVING VAN PRINSES MARGRIET Sovjets kiezen Frans procédé kleurentelevisie Zuid-Vietnam gebruikt gas tegen rebellen Treblinka-drama Dividend bij De Schelde moet hoger ROTTERDAMSE OFFICIER VAN JUSTITIE WOLCRISIS IN TILBURG Nederlanders botsen op Duitse bus: zes doden senoritas FAVORITE 7 Ct DAGBLAD VOOR ZEELAND „OVERTROKKEN" NIET DODELIJK: AANDEELHOUDERS Zwaar bewolkt 105e JAARGANG No. 24849 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DI NSDAG 23 MAART 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. LIBERALEN VERDËELD IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURcTNieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze verslaggeefster) BREDA Het Brabantse dorp Ulvenhout gaat zondag als enige in Nederland, de -verloving van prin ses Margriet en Pieter van Vollenho ven vieren. Het centraal Oranje comité heeft diverse festiviteiten ge organiseerd. Ulvenhout (gemeente Nieuw-Ginneken) heeft een speciale vriendschapsband met het Neder landse vorstenhuis, die dateert van de jaren vlak na de oorlog toen eerst koningin Wilhelmina en later ko ningin Juliana hier tijdelijk hun resi dentie hadden op het grote buiten goed Anneville. Bij officiële Oranje-feesten, o.a. op de verjaardag van de koningin, wordt Ulvenhout nooit vergeten. Zo worden bij het grote défilé op ko ninginnedag steeds apart plaatsen voor een deputatie uit dit dorp gere serveerd. Toen koningin Wilhelmina overleed werden veel bewoners per soonlijk in 'n officieel schrijven hier van op de hoogte gesteld. In de verloving van prinses Margriet zag het Oranje-comité een gele genheid om te getuigen van deze speciale band met het vorstenhuis. Het Oranjefeest begint zondag met een hoogmis die wordt opgedragen ter attentie van het jonge paar. 's Middags is er een kinderfeest in het ontspanningscentrum „Jeugd land", 's avonds gaan de ouderen het verlovingsfeest van de prfhses met een groot bal, eveneens in Jeugdland, vieren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vanmorgen om tien uur begint het eferste grote gesprek over het regeringsprogramma tussen kabinets formateur mr. Cals en de fractieleiders Schmelzer (KVP) Vondeling (PvdA), Smallenbroek (AR) en Beernink (CHU). Tegelijkertijd komt in het gebouw van de Tweede Kamer de VVD-fraclie bijeen. De liberalen zijn sterk verdeeld over het feit, dat het omroepbestel nu definitief tot de breuk van de KVP en AR met de VVD heeft geleid. Het schijnt dal en kele liberale Tweedekamerleden van de fractieleider Geeix seina en zijn medestanders willen welen welk beleid de VVD nu moet gaan voeren. In Den Haag gelooft men, dat de te genstellingen binnen de VVD van groter omvang zijn dan oorspronkelijk werd aangenomen. PARIJS De Sovjet-Unie heeft voor het Franse procédé van kleurentelevisie gekozen. In Parijs is maandag een ak koord in deze zin ondertekend. Er zijn behalve het Franse nog twee systemen voor kleurentelevisie: een Amerikaans en een Westduits. In (tech nische) kringen van de N.T.S. in Hil versum was men niet zo verwonderd over de Russische keuze. Het tijdstip van het akkoord tussen Frankrijk en Rusland is vermoedelijk afgestemd op de internationale conferentie over de keuze van kleurentelevisie-systemen, die deze week in Wenen begint. Door de tus- HET EUROPESE parlement heeft de Bel gische christen-democratische senator Jean Duvieusart (64) bij acclamatie her kozen als voorzitter. SASKIA SPAAN (2 1/2) is op korte af stand van haar ouderlijk huis in Scha Sen, in de Lauriesloot verdTonken. PAUS PAULUS zal een motu proprio over het gemengde huwelijk uitgeven, dat naar wordt verwacht aanzien lijke verbeteringen in de huidige prak tijk zal brengen. DE PRIJS voor baconvarkens wordt ingaande maandag 22 maart met 3 cent per kg verminderd. PRINSES DES1REE van Zweden heeft gisteren in het Sahlgrenska ziekenhuis het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. De baby weegt zes pond en acht ons. AAN DE LANCERING van de Ameri kaanse tweemansrakef Gemini zal de A.V.R.O. vanmiddag uitzendingen wij den tussen 13.15 uur en 18.15 uur en tus sen 22.40 uur en 23.00 uur. De heer Cals heeft zo snel gewerkt, dat al vandaag de vier fractieleiders zich voor het programgesprek rond de tafel kunnen scharen. De formateur heeft voor dit gesprek een volle dag uitgetrokken. Over de aard van het gesprek wilde mr. Cals nog geen enkele nadere mededeling doen. Hoewel men, gezien het bezoek van mr. Bot en de wensen van dr. Vonde ling, zou kunnen aannemen, dat aller eerst over het omroepbestel zal worden gesproken, lijkt het niet waarschijnlijk, dat daarmee de gehele dag gemoeid moet zijn. Men houdt het er daarom op, dat de formateur ook andere zaken al in concept op tafel zal kunnen leggen. Aan de andere kant wint hij uiteraard veel tijd, wanneer hij allereerst over eenstemming met de fractievoorzitters over het omroepbeleid bereikt. Deze overeenkomst kan dan aan de fracties van de K.V.P., P.v.d.A. (voor het eersrt!) A.R. en C.H.Ü. worden voorgelegd, ter wijl mr. Cals kan doorwerken aan de rest van het basisprogramma. De for mateur heeft echter zelf geen nadere aanduiding van zijn werkwijze willen geven. Hoe snel mr. Cals heeft gewerkt, blijkt wel uit het feit, dat minister Bot maandagmiddag om half drie per re- gerings-Friendship van het vliegveld Beek naar Den Haag werd gebracht. De minister verbleef bij zijn 84-jarige vader, die in Maastricht zeer ernstig ziek ligt. Mr. Bot heeft onlangs ook de ontvangst door de ministerraad van prinses Margriet wegens de ziekte van zijn vader moeten onderbreken. Mr. Bot werd bij zijn bezoek aan formateur Cals vergezeld door de heren dr. Ver hoeven, directeur-generaal voor de volksontwikkeling en mr. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio, televisie en pers. De kansen van mr. Cals om zijn for matiepoging met K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U. tot een goed einde te bren gen, zijn intussen niet gegroeid, voor zover het de C.H.U. betreft. Aan de vooravond van het gesprek met de for mateur heeft mr. Beernink, voorzitter van de C.H.U. en fractievoorzitter, voor de radio verklaringen afgelegd, die nog geheel in overeenstemming zijn met de lijn, die minister Scholten in het kabi net en de heer Beernink zelf in het gesprek met informateur Schmelzer heeft getrokken. Laconiek stelde mr. Beernink vast, dat de crisis er nooit ge komen zou zijn, wanneer men het om roepvraagstuk maar als een vrije kwes tie had willen zien, dan zouden de me ningsverschillen niet tot een breuk heb ben geleid en zou de beslissing aan de beide kamers zijn overgelaten. Over de diepgaande meningsver schillen zelf zei mr. Beernink opnieuw, dat de fractievoorzitters van de K.V.P. en A.R. de zaak hebben overtrokken en geen redelijke eisen hebben gesteld. Wat in de „nacht van Schmelzer" tot de definitieve breuk heeft geleid, voer de mr. Beernink gisteravond opnieuw als „de" oplossing ten tonele. „Een goe de kans om het kabinet-Marijnen te la ten terugkeren is verloren gegaan, om dat de heren v. d. Ploeg en Smallen broek de tussenoplossing niet eens in hun fracties hebben willen bespreken", zei de C.H.U.-fractieleider verwijtend. CALS: snel werk SAIGON De Zuidvietnamese strijd krachten maken gebruik van een niet- giftig gas, dat misselijkheid verwekt, bü de bestrijding van communistische guerrilla's. De Verenigde Staten heb ben het gas ter beschikking gesteld. Het gas is niet dodelijk, maar het scha kelt de tegenstander wel voor enkele uren uit. Over de samenstelling willen de Amerikanen niets meedelen. Dat vanuit helikopters een dodelijke zenuw gas zou zijn uitgesproeid, heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in twijfel getrokken. De Vietnamezen ge bruiken het gas uit „menselijke over wegingen", wanneer Vietcong-rebellen zich schuil houden tussen onschuldige burgers en anders van artillerievuur of bombardementen gebruik zou moeten worden gemaakt. Maxwell D. Taylor, Amerikaans am bassadeur, heeft gezegd, dat de strijd wellicht een „beslissend punt" nadert. Hij gaf de verkapte waarschuwing, dat hetgeen staat te gebeuren iets is. waar Hanoi zich zorgen over moet maken. Ook een zeeblokkade en een lucht bombardement zouden worden overwo gen. Het Zuidvietnamese leger heeft gisteren, in samenwerking met de Ame rikaanse luchtmacht, een aanval ingezet op rebellen in de omgeving van de stra tegische Amerikaanse vliegbasis Da Nang. Volgens de eerste berichten wordt weinig tegenstand ondervonden DUSSELDORP Door een hartaan val die de joodse binnenhuisarchitect Joe Wasser (37) trof is het Treblinka- proces tegen voormalige kampbewakers in Dusseldorp maandag onderbroken. Joseph Wasser vertelde dat de nazi's in het kamp hem gedwongen hadden zijn zusje, nog een zuigeling, in een brandende kuil te gooien. „God zag dat alles waarom deed hij niets?" huil de Wasser. Enkele seconden later zakte hij in elkaar. Artsen in de rechtszaal achtten het een „gebiedende" eis dat hij zou rusten na het verhalen van de gruwelijke ervarin gen, die Wasser als kind in het con centratiekamp heeft opgedaan. Het proces gaat tegen tien voormalige nazi's die ervan beschuldigd worden in het Poolse kamp Treblinka 700.000 joden te hebben helpen vermoorden. „Ik was toen pas 13 jaar en ze lieten mij bij de ovens werken", vertelde Was ser met zachte stem, „zij lieten mij meis jes in een kuil gooien waar lijken brand den. Daarbij was mijn zusje van acht maanden Wasser wees de hoofdbeklaagde, Kurt Franz, aan als de ergste wreedaard. „El ke levende Duitser moet weten wat een zwijn die man is", riep hij uit. Franz, die plaatsvervangend kamp commandant was, heeft, volgens getui gen, zijn hond afgericht op hulpeloze ge vangenen en baby's gedood. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Verschillende aan deelhouders van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" hebben gis termiddag tijdens de algemene vergade ring van aandeelhouders hun misnoegen uitgesproken over het feit dat de divi dend-uitkering op de gewone aandelen nu al acht jaar lang op twaalf procent is gehandhaafd. Gelijkblijvend dividend is met het oog op de geldontwaarding een achteruitgaand dividend, zo werd betoogd. Een van de aandeelhouders had bere kend, dat de dividend-uitkering van nu neerkomt op 9 procent, gerekend naar de situatie in 1958. Indien voor 1965 een di vidend van 15 3/4 procent zal zijn voor gesteld dan zou, relatief gezien, een zelfde uitkering zijn gedaan als in 1958. Het dividend aanpassen en een uitkering met terugwerkende kracht achtte hij juist. Anderen deelden deze mening. Een ge matigder aandeelhouder vroeg optrek king van het dividend met een half tot één procent om op die manier tenminste enigszins tegemoet te komen aan de wen sen van de aandeelhouders. Drs. J. de Vries, die door afwezigheid van mr. K. Kroese de vergadering leid de, zei, dat de belegger niet mag reke nen met de koopkrachtvermindering van de gelden. Het inkomen van de aandeel houder wordt z.i. doorkruist door ver schillende specifieke factoren in de be doelde bedrijftak. Deze factoren zouden geen direct gevolg zijn van de geldont waarding. Een politiek van dividendverhoging zou de indruk kunnen wekken, zei hij, dat „het bij De Schelde niet op kan". In de huidige moeilijke omstandigheden zou dit volgens drs. De Vries een foutief beleid zijn. Hij zegde tenslotte toe, dat volgend jaar zeer ernstig bekeken zal worden in hoeverre aan de wens van de aandeel houders kan worden voldaan. De verga dering stemde in met het voorstel om vijf procent dividend op de preferente in gewone aandelen converteerbare aan delen en twaalf procent dividend op de gewone aandelen uit te keren. (zie vervolg op pag. 3) (Van een onzer redacteuren) BREDA Twee Westbrabantse Twee de-Kamerleden, mej. A. Kessel (Breda) en drs. Tj. Westerterp (Ulvenhout), bei den van de KVP-fractie, hebben geza menlijk schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de affaire-Essen. De vra gen zijn gericht aan de demissionaire minister van Justitie, mr. Y. Scholten. Uit de vraagstelling blykt duidelijk de bedoeling van de Tweede-Kamerleden: zij willen, dat de justitie een onderzoek instelt naar de berichten, dat onderwe reldfiguren Nederlandse meisjes naar België proberen te lokken. Tevens vra gen de kamerleden in Brussel te inter veniëren, zodat er paal en perk gesteld wor^it aan dit soort praktijken. Vorige week heeft DAGBLAD DE STEM bericht, dat het ministerie van Justitie de zaak-Essen „alleen uit de krant" kent. De betreffende perspubli- katies bleken niet voldoende om Justitie eigener beweging een onderzoek te doen instellen. Het departement nam het standpunt in, dat het pas tot actie zou kunnen overgaan als de betrokken Of ficier van Justitie (in Breda) over het geval gerapporteerd zou hebben. Dit nu is tot dusverre niet het geval geweest. Uit een verklaring van mr. Grassa, Officier van Justitie te Breda, aan DAGBLAD DE STEM is gebleken, dat deze autoriteit ook niet voornemens was aan „Den Haag" te rapporteren. Mr. Grasso motiveerde een en ander met de overweging, dat Essen buiten zijn ambts gebied ligt. Hij ging dus voorbij aan het ronselen van de meisjes in Nederland. Alles zou dus wellicht bij het oude zijn gebleven als de kamerleden mej Kessel en drs. Westerterp niet tussen beide gekomen waren. Het gevolg van Drs. Th. WESTERTERP Weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond; Half tot zwaar bewolkt met énige regen, in het noorden van het land mogelijk voorafgegaan door lichte sneeuw. Overwegend matige wind van Z.O. tot Z.W. Overdag over het algemeen hogere temperaturen dan gisteren. Va5^a®|: zori onder 18.59 u., maan onder 09.21 u.: morgen: zon op 06.34 u., maan op: 02.18 u. ROTTERDAM De 43-jarige Vlaardingse pijpfitter W. v. d. S. zal voor de Rotterdamse recht bank verschijnen. De officier van justitie heeft tot vervolging be sloten, nadat hij de rapporten van de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht had ontvangen. Prof. J. Kloek en zijn medewer kers hebben op verzoek van de rechtcr-commissaris in Rotterdam een uitgebreid rapport over de geestvermogens van de pijpfitter opgesteld. In zijn woning te Vlaardingen heeft v. d. S. op 27 oktober 1964 zijn vrouw doodgestoken. Hij bracht haar een groot aantal messteken toe. Dat gebeurde tij dens een voorlopig ontslag uit de psy chiatrische inrichting Rozenburg in Loosduinen. Hij was daar op 12 juni 1964 opgenomen, nadat hij o.a. op grond van een attest van zijn huisarts krank zinnig was verklaard. Begin oktober werd de man voldoen de genezen geacht voor een eerste proefverlof. Op 11 oktober mocht hij er even uit. Dat gebeurde een tweede maal op 21 oktober en een derde keer op 23 oktober. Het drama begon, toen v. d. S. op 26 oktober 's morgens de inrichting verliet en naar zijn kosthuis in Rotterdam ging. Hij was nog maar een paar uur vrij, of hij overtrad de hem opgelegde voorwaarden al door thuis in Vlaar dingen kleren te gaan halen. Nadat v. d. S. daar met zijn vrouw had afge sproken de volgende morgen nog eens terug te komen, vertrok hij weer naar de Maasstad. De dag daarop, 27 oktober dus, kocht de man in de omgeving van zijn Rotterdamse kosthuis een mes en 'een glassnijder. De glassnijder was vol gens zijn verklaring tegenover de poli tie nodig om er een ruit uit te halen als zijn vrouw hem er niet in zou willen laten, maar de pijpfitter kwam zonder moeite binnen. Zijn vrouw vroeg hem een aantal papieren te tekenen, en dat deed hij. Daarna ging het tweetal naar de slaapkamer om de klaargelegde kle ren in een koffer te pakken. Toen de vrouw met de rug naar de pijpfitter stond, trok hij zijn mes en stak haar dood. Gezien de toedracht van de zaak meent mr. Van Leeuwen v. d. S. moord ten. laste te kunnen leggen. Het feit dat de pijpfitter voor hij een tweede be zoek aan zijn vrouw bracht in Rotter dam een mes kocht, geeft hem daarvoor voldoende aanleiding. De justitie heeft tegen v. d. S. geen rechtsvervolging ingesteld, of hem naar Rozenburg teruggebracht, omdat op 27 oktober de krankzinnigheidsver klaring nog steeds van kracht was. Het 'Nederlandse strafrecht maakt het on mogelijk iemand die krankzinnig strafrechtelijk te vervolgen. Nadat enige dagen na de moord de officiële genezenverklaring volgde, veranderde de situatie. De justitie had toen niet meer met een krankzinnige te doen en kon derhalve ingrijpen. De Amsterdamse huismoeders haalden gisteren hun kinderen haastig om vier uur uit school om nog eventjes met de klein- tjes naar het Vondelpark te kunnen trekken. TJ ziet wél hoe druk het was in de zon De lente is één dag later dan we hadden afgesprokenin ons land gearriveerd. Maar toe doet u daar niet naar over. De lente komt tenslotte van héél ver, uit midden-Afrika of daar omtrentEen beetje tegenwind en ze heeft vertraging In elk geval, ons bloed krie belde dit jaar voor het eerst op 22 maart. Er was wel een echte lentedag vóór het officiële begin van de lentemaar die telt niet. Wij houden ons strikt aan de kalender. Het moet mógen De lente is gul. Of u nu met stofdoeken naar de eerste zwa luwen wuiftof dat u languit en weelderig in het zonnetje gaat liggen de lente is er niet minder royaal om. Met Toon Hermans zingen we: „Is dat the Springmadame, dat rood daar op die wangetjes..? Is dat the Springmadamet die stiekeme verlangetjes....?" Op de eerste lentedag mag dat. Wie weet hoe gauw het weer gaat hagelen. Mej. A. KESSEL hun gelukkige interventie zal in ieder geval zijn, dat er officieel over deze zaak gerapporteerd wordt. Dit alleen betekent al een schot voor de boeg van de onder wereld in het grensgebied en een waar schuwing aan meisjes, die van plan zijn in het buitenland te gaan werken. Uit de vragen van de beide kamerleden blijkt overigens eveneens, dat zij met DAG BLAD DE STEM van mening zijn, dat wel degelijk aan een demissionaire be windsman vragen gesteld kunnen wor den over een zaak, die ook een ander land raakt. De bescherming van onze mensen weegt zwaarder dan formalitei ten, moeten de kamerleden hebben ge dacht. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de vragen. 1. Is het de minister bekend dat zo als uit Nederlandse en Belgische pers- publikaties is gebleken in Brabant en Zeeland o.a. door middel van listig gestelde advertenties, Nederlandse meisjes worden aangelokt tot het aan vaarden van betrekkingen in een ca fé c.q. cafés te Essen (België), en daar betrokken worden bij ontucht en prostitutie? '2. Heeft de minister over deze zaak reeds een rapport ontvangen van de gerech telijke instanties? 3. Indien geen rapport is ontvangen, wil de minister dan bevorderen dat zulk een rapport wordt samengesteld? 4. Is de minister bereid over deze zaak contact op te nemen met zijn Belgi sche ambtgenoot, om aan deze prak tijken, waarbij Nederlandse meisjes zijn betrokken, een einde te maken? Voor een reportage van de gevaren, die jonge vrouwen dikwyis bedreigen, die in het buitenland werk zoeken, ver wezen wy naar pagina 7. Deze repor tage is getiteld: „Honderden meisjes „vluchten" in twyfelachtige avonturen". TILBURG De situatie in de wol- lenstoffen-industrie te Tilburg is niet rooskleurig. In de afgelopen jaren hebben al dertien bedrijven hun poorten moeten sluiten. En af gaande op de fluistercampagne, die in Tilburg in volle gang is, zullen er nog meer volgen. Wie en wanneer? Nog niet bekend. In een artikel, el ders in dit blad, gaat drs. A. A. Wentink de oorzaken en eventuele gevolgen na van deze ontwikkeling in de wollenstoffenfal DE NEDERLANDS-TALIGE televisie in België zal toch een programma aan het toneelstuk „Der Stellvertreter" wijden. Het zal bestaan uit een forum en worden geïllustreerd met beelden. (Van onze correspondent) KLEEF Vijf Nederlanders en een Duitse vrouw zijn maandag morgen om het leven gekomen bij een botsing tussen een Neder lands busje en een Duitse auto bus nabij Kleef. De Nederlanders waren werkzaam by aannemers bedrijf Huting in Nijmegen. Het ongeluk gebeurde bij een inhaal manoeuvre van het Nederlandse busje, dat op weg was naar een bouwwerk kort over de grens in Duitsland. Onge veer twintig vrouwen die in de Duitse autobus zaten werden gewond. De slachtoffers zijn: Jacobus Johan nes van Drempt (27) uit Nijmegen, Henrikus Buurman (23) uit Bemmel, Arnoldus Bronkhorst (45) uit Arnhem, Dirk van Eek (29) uit Beusichem en Petrus Grim (23) uit Wychen, (Advertenties) Vandaagvan14 - 22uur UW EIGEN VAKBEURS 22 - 25 maart a.s. in Restaurant DE GRAANBEURS Reigerstraat 18 - Breda

de Stem | 1965 | | pagina 1