Gewapend escorte mee naar Montgomery Dynamietbommen tijdig onschadelijk 7N Moeder en soontje verdrinken in Schie Leo Horn mag weer fluiten Spoedbeslissing bondsbestuur Cals anti reclame- televisie Horeca nz Beurs V Breda -JL AMNESTIE GEVRAAGD VOOR VAN RREDA Defferre ruimt Gaullisten in Marseille op FRANCE GALL UITZONDERING Napels bood festival der smartlappen Achttien man dakloos in Raamsdonk DAGBLAD VOOR ZEELAND Bredaas kind in vijver verdronken Koud Twee man gered na autoslip DRIEMAAL n Treinen kraken personenauto bij Prinsenbeek Negentig stuks vee uit vlammen gered 105e JAARGANG No. 24848 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 22 MAART 1»65 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 DEMONSTRANTEN OP MARS MARTIN KING aan kop Tweemaal drie kwartier heeft NAC zich tegen Feyenoord verde digd als een leeuw. Resultaat; 10. De triomf over de Rotterdamse sterrenformatie kwam overtuigend tot stand. Rik van Looy stuurde in Gent- Wevelghem een van zijn jongere knechten naar voren. Noël de Pauw. Hij won en dat maakte voor de ge plaagde wielerkeizer toch weer wat goed. Rinus van Ginneken begon het seizoen goed. In Kemzeke flitste de wielrenner uit Schijf als eerste over de meet. Amper was hij de streep gepasseerd of het bleek dat hij te vroeg juichte. Het amateurseizoen voor Brabant en Zeeland startte zoals bekend in St.-Willebrord. Daar werd felle strijd geleverd, steeds renners terugge haald, maar in de voorlaatste ronde kon Nico Lute wegkomen. De bloe men waren voor hem. Dat Raymond Ceulemans weer dé driebanden-koning van Europa zou blijven, stond vast. Het was de vier de keer dat hij de titel veroverde. Cees van Oosterhout eindigde als zesde en speelde zijn laatste partij als beste. Hc In Amstelveen werd de nieuwe nationale hockeyploeg aan het werk gezet. Erg best vlotte het nog niet. Enkele debutanten en een zacht, traag veld. Tóch verloren de Belgen (3—-1). (Van een onzer verslaggevers) BREDA De tweejarige Fransje Die- len uit Breda is zaterdagmiddag rond twee uur verdronken in de vijver van de Engelse tuin in het Brabantpark. Het kind is waarschijnlijk bij het spelen te water geraakt. Het jongetje was enige zoon van het echtpaar Dielen-Verheijen. THORN In een gridgat is de schip per P. J. de Jong (62) uit Krimpener- waard verdronken. Langs de Maas bij Thorn viel hij overboord. WARMOND Het meisje P. C. Loo- mans (21/2) is bij het spelen te water geraakt en verdronken. SKYRAIDERS van de Vietnamese luchtmacht hebben zondagmorgen met steun van Amerikaanse straalgevechts- bommenwerpers het militaire kamp Voe Con in Noord-Vietnam in een laaiende vuurzee herschapen. DOOR KOLENDAMP is de heer B. Duin (40) om het leven gekomen in zijn woning in Schoorl. Waarschijnlijk heeft hij nog getracht zijn huis te verlaten. JACK THE RIPPER, verdacht van moerd op zes prostituées, heeft moge lijk een zevende slachtoffer gemaakt. In Londen wordt vermist een 25-jarige brunette, die bekend staat als „Little Susan". PRESIDENT Lübke heeft bepaald, dat de Westduitse parlementsverkiezingen op 19 september zullen worden gehou den. GRISSOM en Young hebben zondag avond de lancering gevolgd van de Ranger-9. De raket is naar de maan gestuurd om foto's te maken van moge lijke landingsplaatsen voor de eerste mens op deze planeet. Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot maandag avond Aanvankelijk opklaringen en droop weer, later meer bewolking en kans op enige regen. Overwegend matige wind tussen noordoost en zuidoost Tamelijk koud weer. Vandaag: zon onder: 18.57 u.; maan onder: 08.53 u. Morgen; zon op: 06.36 u.; maan op: 01.11 SELMA-BIRMINGHAM. - Beschermd door militairen en manschappen van de federale recherche en de federale po litie, is zondag een stoet strijders voor rassengelijkheid, uit Selma, Alabama, op weg gegaan voor een demonstratieve mars van vijf dagen, naar de hoofdstad van deze zuidelijke Amerikaanse staat Montgomery. De mars, die begon voor een kerk voor negers in Selma, wordt geleid door negerpredikant Martin Lnther King. Naast hem liep Ralp Biinche, ondersecretaris van de volkerenorga nisatie en eveneens Nobelprijswinnaar. De ongeveer tien duizend deelnemers zijn negers en blanken onder wie een aantal geestelijken. Zij kwamen uit alle delen van de Ver enigde Staten om deel te nemen aan deze mars, die ten doel heeft de aandacht te vestigen op de kiesrechten, die aan de negerbevolking van Alabama worden onthouden. Selma, een stad van ongeveer der tigduizend inwoners en al 2 maanden lang het middelpunt van de strijd om gelijke rechten voor de negers, zag zondag zwart van de militairen en le den van de door president Johnson on der centraal gezag gestelde nationale garde. Hefschroefvliegtuigen hingen bo ven de straten waar ook neger-politie mannen patrouilleerden. Soldaten hielden twee wagens, vol blan ken, nauwlettend in het oog. De wagens droegen de opschriften: „Wij haten nik kers" en „Jammer, Reeb" het laatste opschrift had betrekking op de jonge predikant James Reeb, die twee weken geleden in Selma is doodgeranseld. Sheriff Jim Clark en zijn mannen die op 7 maart de betogers op bloedige wij ze uiteen geslagen hadden, waren ner gens te bekennen. Het veestadje kreeg geleidelijk het karakter van een bezette stad. Rondom de Browns chapel en de kerk krioelde het van de betogers, terwijl overal in de omgeving jeeps rondreden met MP's en gefederaliseerde soldaten, karabij nen tussen de knieën en de helm diep over het hoofd vanwege de kou. President Johnson had 400 man troe pen naar Selma gedetacheerd ter be scherming van de betogers. Toeschou wers langs de door militairen afgezette route reageerden op verschillende ma nieren. Soms werd er geapplaudisseerd, op andere plaatsen hoorde men kreten van afkeuring. Men verwacht dat veel betogers zich gedurende de tachtig ki lometer lange tocht bij de stoet zullen voegen. Zij willen in Montgomery aan gouverneur Wallace van Alabama een petitie met hun grieven overhandigen. Men gelooft er niet in dat de gouver neur, een felle negerhater, het stuk in ontvangst zal nemen. MARS VAN NEGERS IN ALABAMA TENNESSEE^200 km Moulton f Birmingham 1 o Annston o j^Tuscaloosa t/5 J MONTGOMERY ROTTERDAM Twee doden zijn zondagmiddag het gevolg geweest van een slippartij op de Delftweg onder Overschie, toen een auto over een taluud het water van de Schie in schoot. In Birmingham, Alabama, zijn zondag drie zelfgemaakte bommen ontdekt, waarvan een in een kist die tegen de muur van een negerkerk stond. De tweede werd aangetroffen bij het huis van een negeradvocaat die al eerder het voorwerp van aanslagen is geweest en de derde nabij een begrafenisonder neming die door een neger wordt ge leid. Alle bommen bestonden uit twin tig tot dertig staven dynamiet. Men riep de hulp van deskundigen in om de bommen, waarvan men het on heilspellende getik kon horen, onscha delijk te maken. Intussen werden de woningen, kerken en twee synagogen in de voornamelijk door negers be woonde wijk geëvacueerd en de politie zocht naarstig naar eventuele andere bommen, onder meer in alle negerker- ken. De rust keerde weer nadat de drie bommen waren gedemonteerd. In 1963 kwamen in deze wijk vier ne germeisjes door ontploffingen in een kerk om het leven. In datzelfde jaar was Birmingham het toneel van ernsti ge rassenongeregeldheden. De politie vreest dat zij thans te ma ken heeft met de inleiding van een po ging van fanatici om de negerbevolking met massale aanslagen te intimideren. Birmingham ligt ongeveer 130 km ten noorden van Selma, het uitgangspunt van de grote mars naar Montgomery, de hoofdstad van Alabama. PARIJS Gaston Defferre heeft een belangrijke overwinning op Gaullisten en communisten behaald. Defferre, die socialistisch kandidaat is voor het pre sidentschap van de Franse republiek, werd als burgemeester van Marseille herkozen met een absolute meerder heid. Zijn lijst, die werd gesteund door socialisten, onafhankelijken, katholie ken en partijlozen, verwierf 41 van de 63 zetels in de gemeenteraad van Mar seille. De overige zetels gingen naar de communisten en hun coalitiegenoten, de afgescheiden socialisten. De Gaullisten verloren de vijf zetels, die zij in de oude raad bezetten. In het tweede vitale punt van de Franse verkiezingen, Pa rijs, leverden de Gaullisten een zware strijd voor het behalen van de meer derheid in de raad. In Parijs is de aan hang van president De Gaulle er niet in geslaagd de controle te verwerven over de Parijse gemeenteraad, doordat slechts 39 van de 90 zetels werden ver worven. Van de vier inzittenden, de fami lie M. P. J. Hageman-Ramakers uit Delft, konden de vader en de oudste zoon, de 11-jarige ?:eter zich redden. De moeder en haar achtjarige zoon Ronald verloren bij dit ongeluk het leven. Passerende automobilisten, G. K. van der Wild en G. Huigens, slaagden er wel in hen uit de auto te halen, maar bij aankomst in het ziekenhuis Dijkzigt kon slechts de dood worden geconsta teerd. MAARSSEN De achtervolging van een wegpiraat, die oorzaak was van een ernstig ongeval, heeft de politie zondag niet op het spoor van de dader gebracht. In een file, gevormd bij het viaduct te Maarssen, wrong een ongeduldige auto mobilist zich plotseling naar links, waar door een achteropkomende bestelwagen moest uitwijken. De bestuurder J. uit Doesburg, kwam na ijzingwekkende ca priolen onbeschadigd in de middenberm tot stilstand. Zijn vrouw werd uit de auto geslingerd en met levensgevaarlijk hersenletsel naar een Utrechts zieken huis vervoerd. De veroorzaker van het ongeluk zette de voet op het gaspedaal en verdween met grote snelheid. VALKENSWAARD De 23-jarige Ar- nold van Deursen uit Stiphout is in de nacht van zaterdag op zondag op de Luikerweg te Valkenswaard bij een frontale autobotsing om het leven ge komen. De bestuurder van de auto, waarin de heer Van Deursen zat, brak beide be nen. De beide inzittenden van de andere auto, afkomstig uit Baarle-Nassau en Eindhoven, werden ernstig gewond. De gewonden zijn in een ziekenhuis Eindhoven opgenomen. TILBURG Zaterdagnacht omstreeks half drie heeft zich op het viaduct in de Ringbaan-West te Tilburg een fron tale botsing voorgedaan, waarbij de 27- jarige Tilburgse chauffeur L. M. J. Ver daasdonk het leven verloor. Het slacht offer was ongehuwd. Hij week door on bekende oorzaak onverwacht naar links uit, waardoor de aanrijding met de te genligger ontstond. ROERMOND In zijn woonplaats is zaterdagavond de 22-jarige ongehuwde jongeman P. Lauman uit Echt om het leven gekomen. Hij viel met zijn brom fiets en sloeg met het hoofd tegen de grond. DOETINCHEM In de nacht van zaterdag op zondag is de 20-jarige mi litair G. Gerritsen uit Berg met zijn bromfiets op het natte wegdek geslipt. In de loop van zondag is hij overleden. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM BREDA. Velen met ons zullen zich zaterdagavond heb ben afgevraagd of het songfes tival, zoals dit zich nu voor de tien de keer en thans in Napels heeft afgespeeld, wel het geld en de moeite waard is. Wat ze te horen kregen was over de gehele lijn be neden de maat, zowel wat de mu ziek als wat de teksten van de lied jes betreft. Smartlappen voor en smartlappen na Het enige waarover men zich ver heugen kan is, dat de juryleden van vrijwel alle deelnemende lan den blijkbaar grondig wensten af te rekenen met het chanson, waarin hart op smart cn liegt op bedriegt rijmt. Een van de weinige liedjes die ongecompliceerd en toch aardig waren, kreeg terecht de meeste stemmen. Het was de jeugdige en charmante France Gall (17) van harte gegund. Engeland en Frank rijk kregen respectievelijk de twee de en derde prijs. Vooruit maar. Per slot van rekening waren die prijzen niet voor niets uitgeloofd. Onze eigen Conny van den Bosch haalde vijf punten. We hadden niets an ders verwacht. Ook zij was weer met een liedje op stap gestuurd boordevol liefdesverdriet. Lekker onecht. Terwijl het gezongen wordt kun je raden wat het volgende rijm woord is. Zo'n songfestival wekt de indruk dat er maar weinig jonge men sen zijn, die over wat levensmoed beschikken. „Direct gaan ze nog hui len ook", ben je geneigd te denken. Verder mag men zich afvragen wan neer Nederland eens een tekstdich ter zal opleveren die wat frisse cou pletten weet te schrijven. Als we Toon Hermans volgende keers eens vroegen een liedje voor onze favo- riet(e) te maken? Of we dan helemaal geen goed woord voor Napels over hebben? Toch wel: er viel soms van uitste kende muziek te genieten. Muziek die hieraan eigenlijk niet besteed is. En voor het overige: laten we Na pels maar zo gauw mogelijk verge ten. -x; (Van onze verslaggevers) PRINSENBEEK Zondagavond te gen tien uur zijn op de met knipper lichten beveiligde overweg Burgsedreef (Kesteren) twee treinen op een perso nenauto gebotst. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Van de auto bleef niets meer heel. Daar de 19- jarige A. Gommers, wonende in de Ka pelstraat te Prinsenbeek, op die over weg voor een bromfietser moest uitwij ken, kwam zijn auto tussen de rails te recht. Het gelukte de bestuurder niet de auto tijdig weg te rijden voor de uit Rotterdam naderende personentrein. De heer Van Gommeren wist nog tijdig uit de auto te stappen voor de trein erop botste. De wagen werd enige ogenblik ken later nogmaals gegrepen door ^n trein uit Breda. Hierdoor werd het baanvak Breda-Lage Zwaluwe op beide sporen geblokkeerd. Later op de avond was een daarvan weer intact. Onmiddellijk na de melding van het ongeluk vertrok een kraanwagen uit Breda naar de plaats van het ongeluk om de wrakstukken te verwijderen. Het treinverkeer werd ernstig gestagneerd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Vreemd hebben de 4500 toeschouwers in he* Utrechtse stadion opgekeken toen werd aangekondigd dat de ontmoeting DOS—ADO niet zou worden geleid door de aangewezen Schiedamse scheidsrechter Van Ravens, maar door Leo Horn. De man die sinds 2 januari o] non-actief stond naar aanleidin; van het veelbesproken „incident Emmeloord" en pas na 1 mei weei wedstrijden zou mogen fluiten leidde voortreffelijk. Moeilijk konden die toeschouwers weten, dat het bondsbestuur tijdens de zaterdag gehouden maandelijkse ^ergadering^esloten^iad^e^er-^ Leo Horn: weer in actie. riode, waarin de bond geen gebruik zou maken van de diensten van de arbiter uit Bentveld, met een zes tal weken te bekorten. Het bonds bestuur was van mening, zoals de voorzitter van het betaalde voet bal Jos Coler het uitdrukte „dat de stilte rondom Leo Horn was weergekeerd" en dat het daardoor zinloos was niet langer wedstrijden aan Leo Hom toe te wijzen. Het be- -tuur motiveerde zijn beslissing des tijds met de mededeling dat de lei- ling van de K.N.V.B. bevreesd was lat zich incidenten zouden voor- loen bij ontmoetingen waarbij Torn betrokken was. Aanvankelijk lag het in de be doeling de beslissing geheim te houden en Horn te elfder ure aan te wijzen voor een competitiewed strijd op 28 maart. Een toevallige samenloop van omstandigheden be- spoedigde de „come back" van Horn nog. Omdat het voor de heer Roo mer, aanvankelijk aangewezen voor de wedstrijd Holland-Sport—Volen- dam in Den Haag, raadzaam leek zich te sparen in verband met de dinsdag in Londen te houden Eu ropese bekerwedstrijd Westham UnitedLausanne, die eveneens on der zijn leiding zal staan, besloot het bondsbestuur Horn meteen al in actie te laten komen. Dit besluit werd bovendien genomen in de we tenschap dat de heer H. J. van Gen- nissen (Amsterdam) in de afgelo pen week ziek werd en voorlopig niet in staat moet worden geacht tot het leiden van wedstrijden. Om praktische redenen werd de heer Van Ravens zaterdagavond verzocht niet naar het Utrechtse Galge- waard-stadion te gaan, maar naar het Haagse Houtrust, veranderingen die wel vaker voorkomen. BONN De vereniging van voorma lige Westduitse krijgsgevangenen „Ver band van Ileimkehrer" heeft op de mi nister-president van Nederland een be roep gedaan om de Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in Breda hun straf uitzitten, gratie te verlenen en vr|j te laten. Eenzelfde beroep is gedaan op de pre mier van Italië voor de Duitsers, die in Gaeta gevangen zitten. De vereniging wijst erop, dat Italië en Nederland de enige westelijke landen zijn waar nog Duitse oorlogsmisdadigers gevangen worden gehouden. „Daar waar de gestrengheid van de straf de gerechtigheid dient, zal genade een plaats vinden na een straf van bijna 20 jaar", aldus de brieven. (Van onze parlementaire redacteur) AMSTERDAM ,,Voor radio en te levisie geldt, dat zij tot de mensen moeten spreken, niet tot de klant. De gevaren der verbijzondering vormen voor mij die diepste grond om de com merciële televisie af te wijzen en een reclame die harmonisch in het geheel is opgenomen en niet domineert, aan vaardbaar te achten." Dit staat in de rede, die mr. Cals zaterdagmiddag over ,,De zin der vrij heid" zou hebben gehouden, als hij geen kabinetsformateur zou zijn ge weest. Hij zou hem hebben uitgespro ken tijdens de jaarlijks© bijeenkomst van de stichting „Kunstenaarsverzet 19421945" te Amsterdam. Als formateur heeft mr. J. Cals dit weekeinde laten weten dat hij regel matig in contact staat met koningin Juliana in Lec-h am Arlberg. Mr Cals houdt de koningin zowel schriftelijk als telefonisch op de hoogte. Zodra zijn werkzaamheden ver genoeg gevorderd zijn, zal hij een tussentijds rapport aan de vorstin uitbrengen. Het concept-basisprogram zal aan de fractieleiders van de K.V.P., P v. d. A., A.R. en C.H.U. worden voorgelegd. Wanneer de werkzaamheden van de formateur goed vorderen, kan dat in het midden van deze week geschieden. Zoals bekend heeft mr. Cals het plan de heren Schmelzer. Vondeling, Smal- lenbroek en Beernink dan voor een rondetafelgesprek uit te nodigen. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONK Zaterdagmiddag rond twee uur zijn door brand twee boerderijen in Raamsdonk geheel verwoest. De brand ontstond op de zolder van de landbouwer S. van Dongen in de Lange Broekstraat, ver moedelijk door een lek in de schoor steen. De steekvlammen schoten door het dak en binnen enkele ogen blikken stond de grote boerderij to taal in brand. Toelopende mensen konden het uit 36 stuks bestaande vee en wat huisraad ternauwernood redden. De brandweer uit Raamsdonk, geassisteerd door die van Raamsdonksveer, kon het vuur niet meer bedwingen. Evenmin kon worden voor komen, dat het eveneens rieten dak van de naastgelegen boerderij van T. de Bont vlam vatte. Ook hij kon slechts zijn vee, 51 stuks, en enig huisraad bergen. De gezinnen, in totaal 18 personen, werden bij familie ondergebracht. Het vee kon in twee leegstaande schuren in de om geving worden ondergebracht. Beide be drijven zijn verzekerd. VEGHEL De brand, die bij de Co- operatieve Handelsvereniging van de N.C.B. in Veghel heeft gewoed, heeft voor meer dan één miljoen gulden scha de aangericht. In de ongeveer 6000 vier kante meter grote en 20 meter hoge loods lag ca. 2000 ton kunstmest opge slagen. Zeker de helft daarvan is ver loren gegaan. (Advertenties) Vandaag van 14 - 22 uur UW EIGEN VAKBEURS 22 - 25 maart a.s. in Restaurant DE GRAANBEURS Reigerstraat 18 - Breda Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

de Stem | 1965 | | pagina 1