Papier voor UW pen PROGRAMMA S RADIO EN T.V. Haal heet water in huis met een elektrische DAALDEROP boiler Nederlandse kapitein wierp 700 horloges over boord Tandheelkunde Nijmeegse Universiteit in eigen gebouw Postbesteller - 500 brieven weg - zwaar gestraft ONDER „NEUS" VAN BRITSE DOUANE: 23 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 MAART 1963 ONTLUISTERING Als vreemden worden we langzamer hand in onze eigen wereld. Onmisbare levenswaarden: schoonheid, eenvoud en soberheid, rust en stilte worden wegge duwd door een opdringerige, bepaald lelijke kunst, gecompliceerde levenswij ze in overdadige, vaak dwaze luxe. Mee opgejaagd worden we door de wereld, die steeds sneller en rusteloos in beweging is: geen tijd en geen plaats voor rustig genieten van het leven. Im mer „on the move" in steeds snellere opmars naar de dood, begeleid door hartverscheurend lawaai van gillende vliegtuigen, jachtend verkeer, jamme rende radio's, door de brutale muziek, die de wondere uitvinding: de televisie, onzinnig begeleidend, ongenietbaar maakt. De steeds maar nieuwe loonronden werken als een boemerang, hebben ons gebracht op het hellend vlak van de devaluatie. De geestelijke armoede manifesteer! zich op tragische wijze in de immer stij gende curve van zelfmoorden en ze nuwzieken, opmerkelijk daar het meest, waar genot en luxe in volle teugen zijn genoten. We ontvluchten het brallend feest naar de stille natuur. Maar ook hier gilt het vliegtuig, schettert de radio Tevergeefs willen we ons neervlijen aan de oever van een kabbelend beekje maar kwalijk riekende dampen stijgen op van de nu modderrivier. Nu hopen we in de verlaten kerk stilte en rust te vinden. De ontluiste ring en de leegte hier slaan op ons neer als een koude douche. Het hart van de kerk: het altaar hebben ze weggenomen; geen zijaltaren geen beelden, geen preekstoel. In plaats van figuratieve glas in lood een onbe grijpelijke caleidoscoop van vlakken en lijnen. Geen communiebank, geen kniel banken. We klagen Maria Magdalena na: Ze hebben de Heer weggenomen en we weten niet, waar ze Hem hebber: neergelegd!" (Joh. 20-1-9). In de zijwand ontdekken we een klein brandkastje. Dit moet dan zeker het Tabernakel verbeelden. Het is ons onmogelijk hier ons hart uit te storten nu de Troon van de H. Eucharistie weg is. Een als op Goede Vrijdag kale tafel en daarachter een protestantse leegte. Dit is geen rooms-katholieke kerk meer. Wij hoorden zelfs van een pastoor, die zijn biechtstoelen te koop aanbood. Waar moeten zij heen, die zich grote lijks bezwaard voelen. De beste spy- chiater is nog steeds een goede biecht vader, onmisbaar in ons aardse dolen naar het Hemelrijk. En nu moet, in zulk een ontluisterde en koude kerk het H. Misoffer worden gevierd. Ze durven nog te spreken van vieren. Wat voor ons de Hoogmis tot een gouden zondag maakte, is weggelaten, geen zinvolle „Asperges me", geen Mis met drie heren en een stoet kaarsen- dragende acolieten, geen priester, die ons voert naar de glorierijke Calvarie berg met het vertrouwvolle, blijde in leidingsgebed. En nu een halfslachtige Hoogmis met veel onverstaanbaar gebrabbel, 'n ach ter een lessenaar staande gebeden Con fiteor, alsof de priester ons niet knie lend voor moet gaan in deemoed en schuldbesef. Volgens het boekje moeten er ook liedjes worden gezongen; dan is intens medeleven met het offer onmogelijk. Een gezongen hoogmis prachtig! Maar dan helemaal gezongen, ook. Do- minus Vobiscum. Een Mis met zang is onzin, want ze leidt van het offer af. De twee grote grieven tegen de Protes tante eredienst zijn juist: het liedjes gegalm en gebrek aan voldoende gele genheid tot eigen gebed, zouden de ver nieuwers willen invoeren. Vernieu wing is geboden zelfs, als ze verbete ring betekent, maar met de beste wil van de wereld: we kunnen in de litur gie van de H. Mis geen verbetering vin den. Twintig eeuwen hebben hel mooi ste en meest logische van alle offers gecreëerd, dat in een handomdraai een heel ander karakter heeft gekregen door accentverhoging naar de H. Com munie, door gedwongen meegebrabbei en, wat God verhoede, galmende maak- liedjes. Wat is de bedoeling van de vernieu wing, die ons onvoorbereid en onge vraagd wordt opgedrongen? Honderden protesten in woord en geschrift. Vele getrouwen komen niet meer in de kerk (openlijk op de preekstoel medege deeld). We zien de eenheid van Christus zich aan het verwezenlijken sedert de Kerk onbegrijpelijk isolement heeft verlaten, zelfs voor de communist en de heiden, die een oprecht geweten hebben, is er eenheid met ons Wij verlangen: behoud en propaganda voor de dagelijkse stille Mis met ge knield gebeden confiteor en langere dankgebeden na de H. Communie; per decanaat minstens een kerk, waar de H. Mis voor de door de eeuwen beproefde ritus wordt gebeden: met hoogfeesten een zo luisterrijk mogelijke viering van de H. Mis met drie heren (nu is het evenwicht op het altaar verbroken) uit leg en verklaring waarom al deze in grijpende veranderingen hebben plaats gevonden. Heerlen Observer JURY'S I Met genoegen heb ik mogen opmer ken, dat men (zie vorige ingezonden stukken van identieke strekking), even als ondergetekende, van mening -s, dat de neutrale -carnavalsjury ook dit jaar weer een carnavaleske d.w. z. een lachwekkende vertoning heeft gegeven. Primo: De wagens, welke door hun schoonheid en afwerking eerder in een bloeme. corso verwacht zouden kunnen worden, werden overgewaardeerd. Secundo: De onvervalste carnavals wagens, waarvan de H.T..S naar mijn mening een mooi staaltje leverde werden ondergewaardeerd. Daarom een goede raad aan de B.C.V.Doe de oude jury over aan Zundert voor het bloemencorso aJdaai en trek voor de jury '66 mensen aar uit Den Bosch, Bergen op Zoom. Sit- tard e.d.. versterkt met mensen uit ht' publiek, liefst willekeurig gekozen. Er bestaat dan een reële kans da: het juryrapport de goedkeuring kan wegdragen van het gros der toeschou wers. BREDA EEN TOESCHOUWER JURY'S II Wat reeds over dit onderwerp in uw Dagblad staat over de neutraliteit van de jury, kan volledig door mij onder schreven worden. Mij is bovendien be kend. dat verschillende leden van de jury voor het eerst van hun leven ge confronteerd werden met 't verschijn sel „Jan Kremer" iets wat nu niet be paald bevorderlijk is voor een objec tieve beoordeling van dit onderwerp Daarom is het wenselijk, dat een jury bestaat uit objectieve, neutrale leden d.w.z. leden, die op de hoogte zijn van de onderwerpen, welke uitge beeld worden in de carnavalsoptocht en die bovendien uit een andere car navalsplaats komen, waarbij enige jury-ervaring tot aanbeveling strekt. Mij is echter de opmerking van de heer A. P. W. niet duidelijk, wanneer hij schrijft: ,,Ik heb sterk het vermoe den, dat de buitenstaandei uit een om geving van opgroeiende technici komt. Het is volgens mij onmogelijk uit h$t stuk van de „buitenstaander" op te maken uit welke omgeving hij komt. De opmerking van de heer A. P. W. is eerder een indicatie, dat hij op zijn minst een zekere sympathie bezit voor de opgroeiende technicus. RREDA W. E. C. INSTUIF JONG GOES In verband met mijn ingezonden stuk van 12-2-'65, waarin ik kritiek uitoe fende op het Instuifbeleid, wil ik gaar ne het volgende opmerken. Uit archiefstukken is gebleken dat het samenvallen van de K.A.J. con tactdag en de carnavalsviering van de Instuif Jong Goes op 14-2-'65 is te wijten aan een niet gedane mededeling van K.A.J. zijde. De suggestie als zou in laatste in stantie de instuif deze beslissing geno men hebben is niet juist en neem ik gaarne terug. Bij dezen wil ik echter opmerken dat ik niet namens het K.A.J.-bestuur ge sproken heb. daar ik hiervan geen deel meer uitmaak. In een gesprek dat ik met het In- stuifbestuur mocht hebben is mij mee gedeeld dat het Instuifbestuur zich als hoofdzaak ten doel stelt r.-k. ontspan ningsavonden te verzorgen. Een verge lijking met de vorming, zoals door de K.A.J. gegeven, is dan ook niet juist en mag dan ook uit mijn artikel ge trokken worden. De kritiek van mij op het financiële beleid van de Instuif Jong Goes, geschreven zoals in ge noemd artikel is eveneens uitvoerig besproken. Van Instuifzijde is meege deeld dat zij geen verantwoording aan de buitenwereld zal verstrekken, maar dat t.z.t. getracht zal worden haar le den op de juiste manier voor te lichten. Het Instuifbestuur verklaarde zich akkoord met dit schrijven. HEINKENSZAND JOE KOSTER BREDA OME PIET (78) OPROEP Wij zullen er u dankbaar voor zijn. En nu spreek ik niet alleen namens mezelf, maar ook namens vele tien tallen anderen. BREDA. E.M. ZUIDELIJKE NAKEURING Een artikel in ,,De Telegraaf" van 4-3-'65 over opheffing van de door ve len verfoeide zuidelijke nakeuring en de reactie daarop in ,,De Stem" van 5-3-'65, deden bij mij enkele vragen rij zen. Zo vraag ik mij af, hoe lang de terreur, een ander woord heb ik er niet voor, van enige hoogbejaarde lie den, die wel even zullen bepalen wat wél en niét goed is voor beneden- Moerdijkers, nog zal voortduren. Dat de laatste jaren in geheel Bra bant en Limburg een grote boven- Moerdijkse import heeft plaatsgehad, mensen dus die het anders gewend zijn en de hele zuidelijke nakeuring maar een rare beweging vinden, schijnt die hoogbejaarde lieden niet te deren. Dat vaak ook door de handelwijze van de zuidelijke nakeyring het ver haal in een film aan gruzelementen wordt geknipt en dan zo toegetakeld vertoond mag worden (hartelijk, héél hartelijk dank, heren!) is schijnbaar niet zo belangrijk, als de zuiderling maar „rein" blijft en niet met ver derfelijke scènes wordt geconfron teerd. „De Telegraaf noemde enkele films, die voor zuiderlingen taboe zijn, (Les enfants du Paradis, Jules et Jim, etc). Waarom toch? Probeert men op deze manier deze zuiderling iets te onthouden, wat enkele tiental len kilometers hiervandaan wél te zien is? Dus: dom houden! 't Ge beurt dan wel op een kleinzielige ma nier! Uw verslaggever is ook niet zo best te spreken over het uittreden van de gemeente Venlo uit deze „vereniging". Ook hier vraag ik weer: Waarom? Omdat deze gemeente eindelijk ver standig is geworden en onder een druk van enkelingen vandaan wil? Mijn antwoord hierop is: Dat nog vele ge meenten mogen volgen!! BREDA Ruimdenker GENERAAL CHASSé Op 13 maart gaf U een levensbe schrijving van generaal Chassé en de lovende bewoordingen waarin zij ge steld was logen er niet om. Ik lees daarom ondermeer, dat hij a eerst in Staatse dienst was; b daarna in Franse dienst trad; c mét de Franse troepen tegen de de Nederlanders streed; d in dienst van Napoleon tegen de Duitsers vocht; e in opdracht van die Franse kei zer in Spanje ging vechten in een moorddadige oorlog; f inl813 en 1814 met de Fransen te gen de Pruisen streed, die net als de Spanjaarden enkele jaren te voren de onafhankelijkheid van hun land probeerden te verdedigen tegen de overweldiger; g ook nog in hetzelfde jaar 1814 bij Waterloo weer tegen de Fransen vocht. Uit al deze wapenfeiten maak ik de gevolgtrekking dat Chassé maar een ordinaire vechtersbaas was, die zijn diensten verleende aan wie hem ervoor betaalde (of andere „gunsten" verleende zoals een „verheffing" in de adelstand en dergelijke fraaiigheden meer). Een navolgenswaardig voorbeeld voor onze jeugd lijkt het mij allerminst. BREDA J. v. DELDEN. KAPELAANS In ,,De Tijd-Maasbode" heeft de heer M. C. E. van Alphen zich onder meer uitgesproken ten gunste van zelfstan dige huisvesting voor de verantwoorde lijke ambtsdrager, in casu de thans bij zijn pastoor inwonende kapelaan. Nu moge die inwoning als regel goed ver lopen, er zijn nochtans gevallen aan te wijzen, waarin de inwonende kape laan gebrek aan begrip ondervindt, weinig medewerking, misschien zelfs tegenwerking. En dan is er wel eens de huishoudster van de pastorie, die zich alleen maar richt naar de wensen van de pastoor. Zo'n kapelaan zal zich geïsoleerd of eenzaam voelen hetgeen niet bevor derlijk is voor het uitdragen van idea len, waarmee hij na zijn benoeming zijn standplaats heeft betrokken. Een eigen woning, zoals de meeste kape laans in het bisdom Roermond sinds jaren bezitten, kan veel van hetgeen hier werd opgemerkt ten goede keren. Maar in andere bisdommen is de fi nanciële regeling zeker niet van dien aard, dat kan worden overgegaan tot het inrichten van kapelaanswoningen, stel, dat voldoende huizen te koop of te huur worden aangeboden. Een af doende oplossing ligt hier dus stellig niet in het naaste verschiet. Een verdergaande suggestie, minder aantrekkelijk en bevorderlijk, is af komstig van mevrouw L. Peeters - Meewisse. geplaatst in het voorlaat ste nummer van „Onderweg", week blad voor het Bisdom Breda. Daarin wordf gesteld: plaats de jonge net afgestudeerde kapelaan in een ge zin: „hij moet als huisgenoot worden geaccepteerd, de maaltijden samen met het gezin gebruiken; in de sfeer van het gezin zichzelf steeds meer klaar kunnen maken voor zijn taak". De schrijfster vervolgt: „zijn eigen le ven zal veel minder eenzijdig en een zaam zijn en voor ons leken zal de priester geen persoon blijven die we toch altijd enigszins met andere maat staven meten". Het is stoer gezegd, dat aldus het gezichtsveld van de jonge priester zal worden verbreed en dat zijn taak in de parochie zeker positiever zal worden. Maar het zal evenzeer niet moeilijk zijn te begrijpen, dat de gestelde uit voering mocht ze te verwezenlijken zijn veel gevaren in zich sluit Er wordt in deze tijd reeds genoeg in ver regaande zin geëxperimenteerd. BREDA A. VAN OORSCHOT NAC VOORHEEN EN THANS! 1A PIER VOOR UW PEN UW PEN Het is een wonder zo zegt elk, een zwarte koe geeft witte melk, een zoute zee geeft zoete vis, en dat NAC van voorheen, thans een armetierig zootje is. Elke dag lees ik het Dagblad en dat vind ik interessant. Als ik des morgens uit rrrijn bed kom, grijp ik het eerste naar de Stern-courant. Doch iets is mij de laatste tijd opge vallen. Dat als men mij des maan dagsmorgens De Stem weer bracht, dat iedere maandag kan je lezen. NAC heeft het er alweer slecht afge bracht. Graag wil ik een oproep richten tot de eigenaars en verhuurders van ka mers en etages. Mijn verloofde en ik zoeken sinds enige tijd ongemeubi leerde woonruimte Ideaal voor ons. jonge mensen met een nog niet zo groot inkomen, zijn de etages, meest al bestaande uit twee of drie kamers en een keuken. De afgelopen maan den kregen wij dan ook verschillen de keren een tip, dat zo'n etage vrij kwam. Maar... iedere keer weer stoot ten we onze neus. We kregen te ho ren: „We verhuren alleen nog maai aan oudere mensen of b.v. twee da mes." Er zal dikwijls ook een goede reden voor zijn het zo te doen. Maai toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat veel verhuurders de jongelui te vlug afwijzen, eigenlijk een beetje wegens een vooroordeel of misschien wegens slechte ervaringen4 Toch zou ik deze verhuurders willen aansporen om in deze tijd van nijpen de woningnood, waaraan maar geen einde komt. de jonge mensen te hel pen. Het is toch allemaal al erg ge noeg. De gemeente kan niets vooi ons doen; we zijn gewoon afhanke lijk van de particuliere verhuurders. Én als die ons nu ook al steeds meer in de steek laten... waar moe ten we dan heen? Daarom... als het in uw vermogen ligt, helpt ons dan. (De keuringscommissie brengt geen coupures aan in films. Ze keurt af of goed. Dat in het zui den ,,aan gruzelementen verknip te film§" worden vertoond, is der halve een misvatting van Inzen der. Red.) KAN DAT In ons landje met zijn auto's, tele visie- en radiotoestellen, wascombina- ties, koelkasten en alle denkbare keu kenmachines, zijn ziekte-, ongevallen en werkeloosheidverzekeringen, zijn A. O. W.- A.W.W. en alle andere sociale voorzieningen die in Europa, naar men zegt, nergens zo zijn als hier, zijn werk gelegenheid voor iedereen, kortom met zijn bijna nooit gekende en allerwegen geprezen welvaart, hapert aan sommi ge dingen toch nog wel eens iets. Zie hier! Een echtpaar waarvan de man boven 65 jaar en dus A.O.W. geniet, gaat om zekere redenen uiteen, zonder zich voor de wet te laten scheiden. De man blijft in zijn huis, de vrouw gaat bij haar gehuwde^ dochter inwonen. Hoe het komt weet niemand, maar de man krijgt nu slechts zijn A.O.W. pensioen tot hetzelfde bedrag als op dat mo ment een alleenstaande (ongehuwde of weduwnaar) ontvangt en de vrouw ontvangt niets zodat zij haar dochtc: zelfs geen kostgeld kan betalen. En dit is iets wat ik niet begrijp. Men is voor de wet n.l. gehuwd of gescheiden, be doeld echtpaar is niet wettelijk ge scheiden. zodat naar mijn mening hier ook het volle bedrag voor gehuwden uitgekeerd dient te worden. Nogmaals mijn vraag: Kan dat??? ZUNDERT (Naam en adres inzender ter redactie bekend) (Neen, dat kan niet. De normale gang van zaken is dat in een der gelijk geval de a.o.w.-uitkering voor een gehuwd paar wordt uit betaald aan de man, waarna hy en zijn vrouw zelf kunnen beslissen hoe zij de verdeling van het geld regelen. Wanneer de man, zonder dat hü en zyn vrouw wettelük ge scheiden zijn, een uitkering voor een alleenstaande ontvangt, is er ergens een vergissing in het spel. Een briefje om opheldering naar de Sociale Verzekerings Bank in Amsterdam kan echter spoedig al les in het reine brengen. Redactie) DOE UW WERK LIGGENDE G'hebt gij in uwen gazet van donder dag 2 februari nen schonen artikel ge schreven. Maar ge zijt te ver gegaan want sedert dien kan ik geen weg meer met mijn vrouw. Ik vind haar overal liggende, zodat ik over haar struikel of op haar trap. Liggende poetst zij schoenen, ligt zij te breien, stof af te nemen, rond de kachel te scharrelen en over de grond te rollen. Zij heeft diejen artikel uitgeknipt en leest er mij gedurig stukskens uit voor. Zij zegt, „man, wij worden een dagsken ouder, de kinderen zijn allemaal het huis uit en wij moeten zien fit te blijven, dan kunnen wij wel 100 jaar worden". En dan rekent zij uit hoeveel percenten zij verdient aan lichaamskracht met al dat gelig. En dat is alles bij elkaar wel twee keer 1336 percent. En zij wil dat ik het ook doe. Voor de borden en schotels zet zij een banksken op een stoel en alles staat rondom haar zoals in diejen artikel, maar liggen heeft toch de primeur. Ze is sedert 2 februari al 5 kilo aangekomen en ze klaagt nooit meer over moeheid. Ach meneer de redacteur, g'ebt gij uw werk goed gedaan, yeel te goed. Want weet ge wat ze zei gisteren? Ze zei „manneken, als gij eens ergens komt en gij ziet daar een vrouw of 34 bijeen, moet ge eens vragen hoe ze hun werk doen. zittend of liggend. Dan kunt ge nog wat reclame maken." En dat heeft de deur toegedaan, meneer de redacteur. Ik heb gezegd: ik ga naar diejen gazet schrijven. En zij heeft geantwoord: goed dat kunt ge doen. Maar zet er uwen naam niet on der of de plaatse waar da ge woont, want dan kunt ge in geen enen café meer komen en ik in geen enen win kel. Meneer de redacteur, bedankt voor de plaatsruimte. BREDA ,Nen Belgsen echtgenoot die vol ledig onbekend wens te blijven vanwege de gevolgen. (Adverentie) (Van onze correspondent) NIJMEGEN De demissionaire minis ter van Onderwas, Kunsten en Wetem schappen zal dinsdag de officiële opening verrichten van het eerste definitieve ge bouw van de afdeling tandheelkunde van de Katholieke Universiteit te Nymegen. Niet enkel voor de Nijmeegse universi teit maar ook voor het wetenschappelijk onderwijs in Nederland betekent dit een belangrijke stap naar verwezenlijking van de adviezen, die de ministeriële com missie spreiding hoger onderwijs heeft uitgebracht. Gezien de grote behoefte aan tandartsen gaf de commissie de voor keur aan een bespoediging van de capa citeitsuitbreiding: in 196' werd daarom te Nijmegen een afdeling tandheelkunde op gericht. Gezien de grote toename van het aan tal studenten zal dit jaar nog begonnen moeten worden met de bouw van de tandheelkundige kliniek. De spanningen rond de financiële voorzieningen voor het hoger onderwijs in ons land zijn echter ook in Nijmegen voelbaar. Van een voor dit jaar geraamd bedrag van 41 miljoen gulden zal slechts tot een maximum van 23 miljoen gulden kunnen worden gerea liseerd. Deze beperkingen zullen een zwa re neerslag krijgen bij de jonge tand heelkundige afdeling. Met name zal het aantal eerstejaars, dat wordt toegelaten, met een derde moeten worden vermin derd. Bij het ontwerp van de nieuwe kliniek is er van uitgegaan, dat te zijner tijd maximaal 72 afgestudeerden per jaar kunnen worden afgeleverd, wanneer het aantrekken van een uitgebreide weten- Kijk, beste vriend, een kabinet zet je met manmoed in elkaar. DenkTóch Vooral commercieel, dat is de wens van Het volk. Een goede informatie: steek er een Lexington bij op - gefor meerd uit de zuiverste Amerikaanse tabakken. schappelijke staf voor deze opleiding ten minste geen grote problemen oplevert De nieuwbouw omvat op de begane grond onder meer 45 behandelboxen voor pa tiënten. De eerste verdieping biedt 80 techniek-practicumplaatsen, een laborato rium en een collegezaal. Operatiekamers voor mondheelkunde en orthodontie-ver- trekken completeren het geheel. WORTHING (Engeland) De 20-ja- rige postbesteller Colin Smith uit Worthing in Engeland is door een rechtbank veroordeeld tot een boete van veertig pond sterling en 10 pond, 10 shilling proceskosten omdat hij 500 brieven niet te bestemder plaatse had afgegeven. Smith vertelde dat de inhoud van zijn tas in de war was geraakt en dat hij geen zin had gehad de route nog eens over te doen. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. SOUTHEND (Engeland) De kapitein van het Nederlandse motorschip „Geam" (221 ton), Hendrik Mulder uit Loppersum en zyn broer Eitje, die machinist is op het schip, zullen tot 24 maart in de Engelse haven van Southend (Essex) op hun scheepje moeten blÜven onder verdenking van poging tot het smokkelen van horloges. De broeders Mulder moesten gisteren voor de rechter verschijnen. Tijdens het verhoor van getuigen-douaniers bleek, dat zij hebben gepoogd een tas met 700 horloges ter waarde van 2.000 pond sterling aan land te smokkelen. De douaniers vertelden, dat zij te Creeksea de „Geam" opwachtten om aan boord te gaan. Zij zagen Eitje Mulder een ladder bestijgen, maar toen hij de douane in het oog kreeg overhandigde hij de tas, die hij bij zich droeg aan de kapitein. De broers overlegden in het Nederlands met elkaar, daarna wierp kapitein Mulder de tas met de kostbare lading over boord. Deze zonk korte tijd later. Kikvorsmannen zullen trachten de tas op te duiken. Het is niet bekend hoe de douane achter de inhoud van de tas is gekomen. Beide Nederlanders hebben een borgsom van 3.000 pond moeten betalen voor zij naar de Geam mochten terugkeren Zij mogen Creeksea, waar hun schip op de rivier de Crouch ligt, niet verlaten. De echtgenote van de kapitein en een kind bevinden zich aan boord. Zaterdag 20 maart HILVERUM I, 402 M. VARA. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw 12.30 Actueel sportnieuws. 12.55 VARA-Varia. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo; Melodieën-Express. 13.40 Voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. 15.00 Zang vereniging, Gelders orkest en zangso listen. 16.00 Nieuws. 16.02 Boekenwijs heid. 16.20 Lichte grammofoonmuziek. 16.45 Amateuruitzending. 17.10 Elektro nisch orgelspel, lichte muziek. 17.30 Ac tualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de tieners. 19.20 Onbewoond; interview en grammofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, ge varieerd programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Stereo; Promenade orkest en zangsolisten. 21.45 Ik trek door het land, licht programma. 22.00 Repor tage. 22.30 Nieuws. 22.40 Weet u dat zeker? cabaretje. 23.10 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. KRO. 12.0 Agelus. 12.03 Country and Western Express (gr.) 12.24 Marktbe richten. 12-27 Mededelingen t.b.v land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Reli gieus nieuws. 12.45 Accordeonmuziek. 13.00 Licht pianospel (opn.) 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten, fanfare-orkest. 14.30 Voor de kleuters. 1440 Franse les. 15.00 Lichte orkestmu ziek en zangsolisten. 15.30 Signaal; do cumentaire voor en over jonge mensen. 15.50 Promenade-órkest en zangsolisten amusem.muz. 16.30 Sportperiscoop. 16.40 Lichte orkestmuziek (gr.) 17.00 Amuse mentsmuziek (gr.) 17.30 Kunstkroniek 18.00 Dansorkest. 18.20 Lichte grammo foonmuziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 1910 Actualiteiten. 19.30 Populair klassieke orkestwerken (opn.) 20.30 Rieleksen..., amusementsprogram. 21.35 Roulette, muzikaal spelletje. 21.50 Nieuws. 22 00 Eurovisie Songfestival 1965 te Napels. 23.30 Europees kampioen schap biljorten 3 banden in Wenen. 23.35 Lichte orkestmuziek (gr.) 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 M. 12.00 Nieuws. 12.03 Stereo, amusem.- muziek. 12.33 Weerbericht. 12.35 Geva rieerd programma 12.55 Programma overzicht en berichten voor de schippeis 13 00 Nieuws. 13.20 Schudden voor ge bruik. 14.00 Nieuws. 14.03 Jazzmuziek 15-00 Nieuws. 15.03 Radioweek I, II en III. 15.15 Hoorspel. 16.15 Lichte 'muziek met comfnentaar. 17.00 Nieuws, (tussen 16.15 en 17.00 Reportage van de veld loop te Oostende) 17.15 Koorzang. 17-30 Orgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Kleinkunst uit Vlaanderen en Ne derland 18.45 Sportkroniek. 18.53 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radio kroniek. 19,40 Gevarieerd muzikaal pro gramma. 20.00 Orkestmuziek, 21.30 Jazz muziek. 22 00 Nieuws en berichten. 22.15 Muzikaal amusementsprogramma 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 M. 12.00 Nieuws. 12.05 Gevarieerde mu ziek en actualiteiten, (om 13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws. 15.00 Nieuws. 15.02 Hoor spel. 16.00 Nieuws. 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.02 Lichte muziek. 19.08 Mu zikaal medaillon. 19.30 Nieuws. Aanslui tend: Hoorspel. 21.15 Gevarieerd pro gramma. (22.00 Wereldnieuws- 22.55 Nieuws.) 23.55-24.00 Nieuws. Zondag 21 maart HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelin- gen en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Doopsgezinde Kerk dienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. 42.00 Het geladen Schip, rübriek in het raakvlak van kerk en cultuur. AVRO: 12.30 Tout a toi, pro gramma over Parijs. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezihg. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek 13.20 Carrousel, een programma dat alle kanten opgaat. 14.15 Concertgebouw-or. kest en solisten: klassieke en moderne muziek (opn.). 15.10 Hou je aan je woord, een spel met en over taal en literatuur. 15.50 Oude en moderne dansmuziek (gr.). 16.30 Sportrevue. 17.00 Zingen geblazen. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal met o.a. Het Europees kampioenschap biljarten driebanden in Wenen. 19.00 Bij nader inzien: discussie over actuele ge beurtenissen. 19.35 Vrij entree, cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte or kestmuziek en zangsolisten uit België (opn.). 20.45 Operamuziek (gr.). 21.30 Het meisje met de stralend blauwe ogen, hoorspel. 22.05 Licht instrumentaal en semble. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten en uitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Phil- harmonisch orkest en koor van de RTF: moderne muziek (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht. 8.15 Geestelijke liederen (gr.). 8.30 Mor genwijding. 9.00 Gewijde muziek (opn.). 9.45 Nieuws en waterstanden. KRO: 10.00 Inleiding hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Lichte grammofoonmuziek. 12.10 Boek bespreking. 12.20 Lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Nieuws. 12.35 Buitenlands commentaar. 12.45 Mededelingen of gram mofoonmuziek. 12.50 De drie Musketiers, licht programma. 13.10 Kinderkoren en licht instrumentaal ensemble. 13.30 Voor de kleuters. 14.00 Omroeporkest en zang soliste: operamuziek. 14.45 Pianorecital: klassieke muziek (gr.). 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Muziek en sport. (16.25-16.30 Toto-uitslagen). 16.30 Klassieke en moderne grammofoonmu ziek. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Koorzang (gr.): geestelijke liederen 18 10 Geestelijke huismuziek (opn.). 18.30 Evan gelie in Ecuador, reportage van het radio- en televisiestation „De Stem van de An des" in de hoofdstad Quito. 18.45 Geeste lijke liederen (opn.). 19.15 De vooruit gang der mensheid, lezing. 19.30 Samen zang. geestelijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex, een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20.15 Internationale volksliederen. 20.40 Staats geheim, hoorspel (deel 2). 21.25 Pianotrio (gr.): klassieke muziek. 22.05 Wissewas- sen, gevarieerd programma. 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.50 Lichte muziek (opn.). 23 10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. VLAAMS 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws 14.30 Opera- en belcantoconcert. 15.30 Sportprogramma met gevarieerde muziek (17.00 en 18.00 Nieuws). 18.30 Katholieke godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Lichte orkestmuziek. 20.00 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.30 Cabaretprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL FRANS 484 m: 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. (17.00 Nieuws). 19.30 Nieuws. 20.00 Gevarieerde muziek. (22.00 Wereld nieuws. 22.55 Nieuws). 23.55-24.00 Nieuws. Maandag 22 maart HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.10 Klassieke en moderne orkestwerken (gr.). 8.50 Ochtendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke gewijde mu. ziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Grammo foonmuziek. 7.20 Sportuitslagen van za terdag. 7.30 Nieuws en herhaling SOS- berichten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Moder ne muziek (gr.). 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. Zaterdag 20 maart NEDERLAND I NTS demie. 10.00-11.00 Teleac. Televisie-aca- VARA: 16.00 Mickey Rooney Show. 16.25 Bespied, filmreportage van het Nederlandse dierenleven. 16.35 Top of Flop. 17.00-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Journaal. 19.01 Voor de kleu ters. VARA: 19.06 Rawhide Hard Em ma Ardwell. 19.55 Tentoonstellingsagen da. NTS: 20.00 Journaal. VAUA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Maart '65. een nieuwe oplage van ons geilustreerd tijd schrift. 21.20 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. NTS: 22.00-23.45 Eurovi sie Song Festival 1965, Internationale Finale. 23.45-23.50 JournaaL NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 Detective bureau Lynx contra Industrie spionnen, TV-film. 20.25 Acht plus thea ter, muzikaal programma. 21.00 Onder weg naar morgen, documentaire over Albert Einstein. 21.30 Kamermuziek. 21.50 De weg der bevrijding godsdien stige lezing. 21.55-22.10 Actualiteiten. BELGIë VLAAMS 10.00 Jonger dan je denkt; program ma voor de oudere luisteraars. 10.30- 11.45 Volksuniversiteit. 15.50-16.45 Euro visie; reportage van de veldloop Cross der Naties. 17.10 Tienerklangen. 17.45 Schooltelevisie. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Luceat, katholieke uitzending. 19.30 De grote oorlog. En ze schoten ze neer., documentaire. 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 19.59 Weerberichten. 20.00 Journaal. 20.25 Cup; wedstrijd o mde TV-beker. 21.35 Echo. 22.00 Eurovisie Song Festival 1965, reportage vanuit Na pels. 23.45 Journaal. BELGIë FRANS 15.50-16.45 Atletiek, reportage van de Cross der Naties. 18.30 Nieuws. 18.33 Slagvelden, Okinawa. 19.00 Natuurkunde, ?Lnmoolste overwinning van de mens. J™ L'Affaire Rainis, detectivefilm. 20.30 Le sang dans La Sierre, wildwest- film. 22.00 Eurovisie Song Festival I960, reportage vanuit Napels. 23.45 Jour naal. Zondag 21 maart NEDERLAND I RKK: 11.00-11.45 H. Mis. CVK-IKOR- RKK: 19.00 Bijbelvertelling voor de kleu ters. NTS: 19.06 Kentucky Jones, Hel lo Ike, TV-film. CVK-IKOR: Opspraak; bespreking van wrijfpunten tussen kerk en samenleving. NTS. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. KRO: 20.30 Een eiland en een huis, reportage over de Koninklijke Marine op Curaqao. 21.00 De Andy Williams 'Show. 21.40 Amster dams Kunstmaandorkest en zangsoliste, populair klassieke werken uit het Sla- N?She22,rLP2e2r^irjeour2n2a2a5l. NEDERLAND II NTS: 19.30 Robinson Crusoë TV-film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show. 20.30 Die Tasse mit dem Sprung, T.V.-spel (Oostenrijkse in zending Prix Italia 1964). 22.00-22.15 Sport in beeld. BELGIë VLAAMS 11.00-12.00 Protestantse kerkdienst. 14.15 Voor boer en tuinder, land- en tuinbomv- kroniek. 14.45 De Flintstones. tekenfilm voor jong en oud. 15.10 Kapitain 2kip- pes, T.V.-jeugdfeuilleton. 15.35 en 17.35 afwisselend; wielrennen, rechtstreekse reportage, en kunstrijden op het ijs. 18.30 Sportuitslagen. 18.35 Voor de kleu ters. 18.55 Echo in het dorp, korte speel film. 19.15 Piste vanuit Treslong te Hille- gom. 19.55 Weerberichten en mededelin gen. 20.00 Nieuws. 20.15 Sportweekend, sportactualiteiten in woord en beeld. 20.45 Stopseltje, klucht. 22.45 Nieuws. BELGIë FRANS 10.30-12.00 Plechtige H. Mis. 15.00 Stu dio 5, gevarieerd programma. 13.30 Lec tures pour tous. literaire uitzending 19.30 Le courrier du désert, tv feuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 Les Prisonniers, spel. 22.10 Le bonheur conjugal en trei- ze lefons. spel. 22.35 Journaal, V Uj^ALDEROgj

de Stem | 1965 | | pagina 17