3LANKENBERGE: KERMIS \AN DE BELGISCHE KUST Oost-Duitsland gaat toeristen trekken tips v< oor het vrije weekend automatisch de beste De Haar? - De Hiswa? - Brabant? Natuurzuivere DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 MAART 1965 wasvolautomaten BADERS MET „SCHOKKENDE" ERVARINGEN Wens paus Pau/us Priesters dienen H. Olie zich te meer bij dragen Protest tegen de anti-propaganda in Oeteldonk VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN School-boekenbal in R.A.I.-gebouw COMITÉ 50/50: Evenveel vrouwen als mannen in politieke leven Status Voeding Wereldeconomie Spotgoedkoop Ramp Denkfout Elf doden door gas- explosie in Japan 9 (Adverentie) DE BELGISCHE KUSTPLAAT- EN kunnen de laatste jaren in de eekends een steeds groter aantal .ederlandse toeristen begroeten. Ook ie komende maanden zal deze stijgen- le lijn zeker gehandhaafd blijven, ant na de laatste prijsontwikkelin gen in ons land is België voor ons teslist niet zo duur meer. Daarbij i<omt nog dat de Belgen aan hun stranden steeds meer voorzieningen ;t effen, waardoor aan de Belgische kust een groot deel van de Nederland se strandgewoonten zijn overgenomen. En juist de mensen die reeds ver schillende malen tussen de zee en de Nederlandse duinen hebben gebivak keerd schijnen behoefte te hebben om bij de naaste buur in België te gaan kijken. •fc Aan de Belgische kust zijn drie kende badplaatsen te vinden. nokke oostende en blan kenberge. Deze laatste plaats wordt we 1 -cns gekscherend genoemd „kermis an de zomermaanden", want Blan- tenberge onderscheidt zich op ver- -chillende manieren van Knokke tchic) en Oostende (modern). In Blankenberge kan men tijdens de zomermaanden langs het hele strand iets bijzonders vinden. Leuke terras jes met gezellige (mischien voor som mige bezoekers iets te lawaaierige) orkestjes en een strand dat als het langste van geheel België kan worden beschouwd (3 km). Maar dit strand beeft nog een belangrijke eigenschap: het zand in Blankenberge is bijzonder fijnkorrelig. Daarbij komt nog dat deze plaats bijzonder gunstig gelegen is voor hen die tijdens de avonduren of op een niet zo zonnige dag er eens op uit willen trekken. Blankenberge ligt immers tussen Knokke en Oos tende en heeft een zeer goede ver binding met het slechts op 12 kilometer afstand gelegen Brugge met zijn kunsthistorische rijkdommen. En wist U dat de boulevard in deze kustplaats tijdens de zomermaanden voor alle verkeer gesloten is? Maar tijdens de avonduren kan men in Blankenberge overigens altijd terecht, want in het CASINO is altijd wel iets te doen. Naast klassieke concerten, variété-avonden met top artiesten, dansavonden in de Breugeli- aanse Lamme Goedzak-zaal kunnen o.a. ook teenagers terecht in een speciale Hit-club. De grote dancings en „music-halls" op de Zeedijk bie den daarnaast ook nog mogelijkhe den ten over. Voor de KINDEREN is er iedere week wel iets bijzonders te beleven. Speciale strandspelen met een jacht op schatten en het bouwen van zand kastelen, worden tweemaal per week georganiseerd, terwijl in de kinder club „De Pinguins'' de jeugd zich op regenachtige dagen kan uitleven aan turntoestelen. Op het strand is een speciale strook voor kinderen te vinden, waar men naar hartelust kan fiet sen of zich amuseren in miniatuur auto's. Op de wandelpier vindt men een Aquarama - een recon structie van de fantastische wereld onder zee en geïnspireerd op Jules Verne's 20.000 mijlen onder zee. Op de wandelpier kunnen overi gens ook de ouderen hun hart opha- Blankenberge: vermaak voor het hele gezin. Ien, als zij van VISSEN houden. Met kruisnetten kunnen hier amateur vissers hun geluk beproeven en als men niet van deze bezigheid houdt, dan biedt de pier een prachtig uit zicht door het in- en uitvaren van vele plezierjachten en zeilboten, die de schilderachtige haven van Blan kenberge bezoeken of die er hun thuishaven hebben. 5^ Het is dan ook niet vreemd dat Blankenberge de familiebadplaats aan de Belgische kust wordt genoemd. Want naast vele natuurlijke eigen schappen van de plaats (en hier heeft men zoveel mogelijk de eenvoud be waard) kan men ook genieten van de GASTROMIE. Uit de Belgische keu ken worden ieder seizoen opnieuw de tomaten met garnalen, de mosse len met frites en nog vele andere verrukkelijke spijzen in grote hoe veelheden voor de toeristen gereser veerd. En dit kan men alleen verwe zenlijken, omdat men in Blankenberge heeft begrepen dat niet alleen de prjjs maar ook de spijs de vakantie ganger na aan het hart ligt. In Blankenberge zijn ruim 120 hotels en 200 pensions, die jaarlijks tiendui zenden mensen 'n onderdak verschaf ten Een doorsneeprijs voor een dag VOLLEDIG PENSION ligt hier rond de 200 franks (ongeveer 14 gulden). De 100-jarige ervaring in deze bad plaats heeft ervoor gezorgd dat steeds meer toeristen uit Westeuropese lan den deze streek bezoeken. Momen teel vormen de Engelsen nog het grootste contingent buitenlanders, maar sinds kort zijn de Duitsers en Nederlanders danig in opmars. En dat is niet zo vreemd, want Blankenberge is afwisselend, gezellig en niet zo ver bij ons vandaan. Het romantische, in de achttiende eeuw geheel ge restaureerde kasteel ,De Haar' in Haarzuyleru (provincie Utrecht), opent weer zijn bre de smeedijzeren hekken om de talloze bezoekers te ontvangen, die even willen genieten van de schitterende rijkdommen die het kasteel telt. Daar zijn de prachtige en zeer kost bare gobelins, de glanzende balzaal met het balkonnetje waar in vroeger dagen tijdens feeërieke bals een orkestje zoete klanken naar de dansende paren stuurde. Daar staat ook het kunstig bewerkte koetsje uit de kinderjaren van Lodewijk XIV. Even kan men de sfeer proeven van romantiek en rijkdom, om daarna terug te keren tot het leven van alledag, tijdens een wandeling door het uitgestrekte park, waar de vogels om het hardst fluiten, en de nar cissen al in knop staan. Het kasteel en park zijn geopend op zaterdag van 900 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Mensen op wegis de titel van een fototentoonstelling die wordt gehouden in het cultureel centrum „De Beyerd" aan de Boschstraat te Breda. Wij hebben in ons blad hier al uitvoerig over geschreven. De expositie is tot 16 april geopend dagelijks van 10.30 tot 17.00 uur, zondags van 14.00 tot 17.00 uur, dinsdags en donderdags bovendien van 19.30 tot 21.00 uur. sfe De Europahal van de RAI is thans de grootste watersporthaven van Nederland. In de andere hallen van het nieuwe RAI-gebouw te Am sterdam zijn momenteel reusachtige campings verschenen, waarop heel het tentenassortiment van Neder land te vinden is. Het kamperen ver heugt zich in een enorme populari teit. Vakantie op het water was heel veel jaren de vakantie voor een be trekkelijk kleine groep enthousiasten, maar steeds meer mensen ontdekken de rust op het water en de ontspan ning, welke uitgaat van onbezorgd in een boot over een zonovergoten meer varen. Daarom kan een bezoek aan de HISWA tot 21 maart (zater dag geopend van 10.00-17.00 uur en 19.30-22.30 uur en zondag van 10.00- 18.00 uur) u wel eens volledig in de sfeer brengen van uw komende va kantie of u zult misschien spulletjes ontdekken die u nog juist nodig heeft om in uw vakantieperiode nog meer vreugde te beleven. Als de voortekenen ons niet bedriegen, is de lente weer in aan tocht. Weer om naar het strand te gaan is het nog niet, want daar waait men weg. Maar om toch de smaak van de vakantie al een beetje te pakken te krijgen, kan men autotochten gaan maken. Een der mooiste en meest attractieve routes van Nederland is de „Vier- seizoenenrit Noordbrabant". Vennen en dorpjes vol zuidelijke bedrijvigheid, bossenintieme ka pelletjes, verscholen tussen hees ters en huisjes, imposante gotische gebouwen, kleurige keuterboerde- rijtjes, een heide met schapen, dat alles ontvouwt zich voor het oog van de zijde van dit unieke tra ject. In ongeveer vijf uur krijgt u in elk seizoen een onvergetelijke indruk van Brabants rijkdom. De route voert u door geheel Noord- Brabant. Bij de startpunten (VVV- kantoor in Tilburg en het VVV- kantoor in Breda) ligt de route beschrijving voor u klaar. sk Maar ook in Zeeland is op dit ogenblik veel te zien. Denk maar eens aan de Delta-werken. Het is bijzonder boeiend de brug over de Oosterschelde van een afstand te bekijken. Via Veere kunt u naar Vlissingen en als de weergoden u gunstig gezind zijn, ga eens op een van de talloze terrasjes op de boule vard zitten. Het in- en uitvaren van zeeschepen vormt een heerlijk pano rama. OL vaar eens over met de pont en rijd eens door Zeeuwsch-Vlaande- ren met zijn pittoreske plaatsen. Het is momenteel reeds raad zaam om de nodige voorbereidingen te treffen voor uw vakantie. Voor degenen die naar Limburg willen gaan, hier een tip van de VVV „Heerljjckheit Geul", omvattende de gemeenten Bunde, Geulle en Elsloo. Deze VVV heeft een toeristenkaart uitgegeven voor wandelaars, fiet sers en automobilisten in samen werking met de VVV „De Limburgse Maasstreek" te Lanaken in Belgisch Limburg. De rivier de Maas vormt in dit ge bied de grens tussen Nederland en België, maar de VW heeft die grens weggedacht en de gehele vallei van Maas en Geul als een eenheid be schouwd. Bij de kaart is een uit voerige historische kroniek van het Maasland afgedrukt, die verhaalt over prehistorie, krijttijd, ijstijd, steentijd, bandkeramiekers, bronstijd, ijzertijd, en urnenveldcultuur; over de tijd van de Romeinen, de Fran ken, de Karolingers, de Noormannen, de ridders, over de kruistochten en over de Limburgse successieoorlog, de tachtigjarige oorlog en de Franse revolutie. Al deze perioden uit de historie hebben op het gebied van Maas en Waal betrekking. De kaart is verkrijgbaar bij de Provinciale VVV Limburg te Valkenburg. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. KNI'PSEL- BERLIJN Weliswaar heeft de zorg voor buitenlandse gasten in de hotels in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland thans „nog niet altijd het internationale ni veau" bereikt, maar daarin komt bin nenkort verandering. Aldus verklaarde Heinz Siegert, directeur van de onlangs in Oost-Berlijn opgerichte maatschappij „Interhotel". De „Interhotel"-organisatie omvat vooralsnog 12 grote hotels in Oost-Ber lijn en Oost-Duitsland zoals het „Bero- lina"-hotel in Oost-Berlijn, hotel „Asto ria" en „International", „Stadt Leipzig", hotel „Deutschland" en hotel „Zum Löwen" in Leipzig en nog hotels in Chemnitz, Dresden, Erfurt, Jena en Maagdenburg. Het aan het Karl Marx-plein in Leip zig zo juist voltooide hotel „Deutsch land" werd tijdens de recente jaarbeurs in gebruik genomen. Dit hotel telt 8 verdiepingen, 230 kamers en apparte menten, alle voorzien van bad of douche, en heeft een capaciteit van 430 bedden. Er is een groot restaurant, een bar, te lefoon, radio en een „service centrum" dat iedere wens van de gast naar moge lijkheid moet vervullen: bloemen be stellen, schouwburg- of bioscoopkaartjes bezorgen, schrijfmachines en dictafoons ter beschikking stellen, films binnen een dag laten ontwikkelen; tolken en baby sitters staan eveneens ter beschikking. De winsten uit de exploitatie vloeien naar de „Interhotelcentrale, die voor de benodigde investeringen zorgt en kredie ten verstrekt. Deze hotels zijn voornamelijk voor gasten uit het buitenland bedoeld hoe wel gasten uit de bondsrepubliek die immers ook deviezen brengen, uiteraard ook welkom zijn. De bedoeling is het toerisme op te voeren volgens plan moeten er tot 1970 ruim 750.000 buitenlandse toeristen per jaar naar Oost-Duitsland komen. In 1963 waren er ruim 290.000 toeristen, waarvan 158.000 uit het „kapitalistische buitenland" afkomstig waren. (Adverentie) Profiteer van de tijdelijke inruilactie tot 250 gld bij Rondomatic en Rondomat de luxe. Importeur: N.V. Gebr. Timmermans, Kessel bij Venlo, Tel. 04762-325 (6 lijnen) De bewoners van een nieuwe woonwijk in de Westduitse plaats Korbach moeten hun bad buitens huis nemen. Elke keer als zij thuis in bad gaan, krijgen zij elektrische schokken, zelfs als alle stroom is uitgeschakeld. Niemand is er tot dusver in geslaagd het raadsel op te lossen. VATICAANSTAD In verband met de toeneming van het aantal plotselinge sterfgevallen wil de H. Vader, dat de priesters de H. Olie voor de toediening van het sacrament der zieken meer bij zich dragen, b.v. op reis, in het verkeer en in andere bijzondere gevallen. In een toelichting op het betreffende decreet van de congregatie der riten zegt de Osservatore Romano, dat de H. Olie in veilige en voor dit doel geschikte hou ders moet worden meegenomen. De nieuwe bepaling stelt de priesters in staat de lijdende en stervende christe nen ten allen tijde waardevolle hulp te verlenen, aldus de Osservatore. De uitvoering van het besluit van de paus wordt overgelaten aan de bisschoppen. DEN BOSCH De Bossche Horecaf- afdeling heeft gemeend zich bij het be stuur van de V.V.V. Den Bosch te moe ten beklagen over het optreden van de directeur van deze instelling de heer J Bruens i.v.m. het Bossche carnaval. Be doeld worden hier de publikaties in dag bladen, radio- en tv-uitzendingen, die op instigatie van de heer Bruens tot stand zouden zijn gekomen en waarin het pu bliek werd gewaarschuwd, niet naar Oeteldonk te komen wegens de te grote drukte en de hoge prijzen in de grotere Horecaf-bedrijven. Als gevolg daarvan zouden in sommige grotere ondernemin gen duizenden bezoekers minder zijn ge weest dan in vorige jaren bet geval was. Aan het V.V.V.-bestuur wordt gevraagd maatregelen te treffen om een dergelij ke anti-propaganda in de toekomst te voorkomen. Mocht daaraan geen gevolg worden gegeven, dan zien de bij genoem de afdeling aangesloten leden zich ge noodzaakt alle medewerking aan V.V.V. (inclusief de steun van Casino aan de uitgave „Uitgaan in Den Bosch") stop te zetten. (Advertentie) ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM AMSTERDAM Ter gelegenheid van de Nationale Boekenmarkt 1965 van 14 tot 23 mei in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam zal voor het eerst een speciaal school-boekenbal worden gehou. den, bestemd voor alle Nederlandse mid delbare scholieren op zaterdagavond 15 mei in het Internationaal Congrescentrum RAI-Amsterdam. Medewerking aan dit school-boekenbal wordt verleend door een 30-tal jonge Nederlandse auteurs, Boy's Big Band, Arly Day. The Diamond Five, de Down Town Jazz Band, Mischa Mengelberg e.a. Gedurende dit boekenbal zal door de winnaar van het eind maart te houden Famous Jazz Concours een ere-concert gegeven worden. Evenals bij het boeken bal ter opening van de boekenweek, zal ook voor dit school-boekenbal de ver siering verzorgd worden door Metten T. Koornstra. AMSTERDAM Het „Comité 50-50 heeft een schrijven gericht aan alle poli tieke partijen in ons land, waarin het er op aandringt bij de eerstvolgende ver kiezingen om en om een mannelijke en een vrouwelijke kandidaat op de kies lijsten te plaatsen, opdat zodoende een evenwichtige getalsverhouding ontstaat tussen mannen en vrouwen in de verte genwoordigende lichamen. De taak van de vrouw ligt, aldus het comité, niet alleen in het gezin of in het beroep. Zij draagt samen met de man verantwoordelijkheid voor de gemeen schap. Zij is niet gelijk aan de man, maar wel gelijkwaardig. In de brief herinnert het (in septem ber 1963 opgerichte) „comité 50-50" er aan, dat het geen vereniging is en ook geen enkele politieke kleur bezit. Het stelt zich uitsluitend ten doel het bevor deren van een evenwichtige getalsver houding van mannen en vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen. Het in Amsterdam gevestigde comité bestaat uit: mej. I. Oosterbaan, mej. M. van Saane, mevr. S. Sypkens de heer H. Visser, me vrouw A. Zurcher-Groenveld. KRANT (lp de vraag: „Hoe maakt u het?" beluistert men meer en meer als antwoord: „druk, erg druk!" Dat schijnt status te geven. Op zich is dat eigentijds en mild te beoordelen. Bedenkelijk wordt het pas wanneer wij zelf gaan geloven dat onze status mede wordt bepaald door de dikte van de aktetas, die vrijdagsavonds mee naar huis wordt genomen. Op dat moment wordt het tijd ons te realiseren, dat het vermogen zich gedurende het weekend even intensief met heel andere zaken bezig te houden wel eens een effectiever bouwsteen voor de echte status zou kunnen zijn, dan een demonstratie van het onvermogen zich van zijn werk te distanciëren. (De Katholieke Werkgever) Voeden wij, Nederlanders, ons behoorlijk? Neen, zegt prof. Den Hartog; dat is zeer voor verbetering vatbaar. Een grote fout is de onevenwichtigheid, in alle welstandsklassen voorkomend. Een werkster bleek zich vrijwel uit sluitend te voeden met pinda's, waarvan zij zodanig dorst kreeg, dat zij twintig koppen koffie per dag nodig had. Vijfendertig procent van onze schoolkinderen begint de dag met een onvoldoende ontbijt, een schade die zij in de loop van de dag niet meer inhalen en die aanleiding is tot onvol doende prestaties. „De Amerikaanse managers", zei prof. Den Hartog, „lig gen nu wat hun hartziekten betreft onder het gemiddelde, o.a. omdat zij hun eet- en drinkgewoonten hebben vereenvoudigd. Maar in alle Westeuro pese landen veroorzaakt overvoeding ziekten als galstenen, hartkwalen en diabetes. Kleuters van vier jaar met een normaal gebit zijn een uitzonde ring. Ja, de welvaart heeft vooral voor de arbeiders en hun kinderen ge lukkig grote vooruitgang gebracht, maar er zijn toch ook schaduwkanten aan verbonden". (Het Parool). De internationale conjunctuur wekt op het ogenblik meer zorgen dan ooit sinds de bevrijding het geval is geweest. Er dreigt gevaar voor een terugval. Teveel financiële leiders zien het gevaar echter juist van de andere kant opdoemen. De Verenigde Staten en Engeland voelen zich bedreigd door een overhitting van hun economie in de eerste helft van het jaar, dat ons van april 1966 scheidt. In de tweede helft van die periode kan de balans echter omslaan. Zo zou 1965 wel eens een her haling van het crisisjaar 1931 kunnen opleveren, als de onliberale res tricties tegenover het buitenland en de deflatiepolitiek binnenslands worden voortgezet. Een van de meest zorgwekkende feiten is, dat de ministers, die in Engeland en de Verenigde Staten de financiën beheren nieuwe onervaren mannen zijn. Ook in Europa ontbreekt een minister van Economische Zaken of Financiën van een formaat, dat vertrouwen afdwingt. Sinds de moord op Kennedy is er geen leider met een modern economisch inzicht, die de situatie in geval van crisis kan beheeren. (The Economist). Vervolgens ging de voorzitter over tot het uitspreken van zijn rede, getiteld: ,,'t Ruim genot der wereld", ontleend aan Psalm 17 7 (berymd). Evenals vorige jaren was deze rede, die door alle aanwezigen met grote belangstelling werd beluisterd, reeds in druk verschenen, zodat zjj in de pauze kon worden gekocht voor de zeer lage prijs van 50 cent, wat wel spotgoedkoop mag worden genoemd. Op de vraag van de partijsecretaris of de voorzitter de rede als naar gewoonte belangeloos ten bate van de Partijkas wilde afstaan, gaf deze een bevestigend antwoord. (Uit het verslag jaarvergadering SGP) (Uit Kruispunt) 2d Meisje, zei de zuster van het pensionaat, je weet dat je hier geen lange broek mag dragen. Trouwens, de leraren zien veel liever jullie benen! CWlj In huwelijk en gezin) „In de Lage Landen is de seks-obsessie uitgevonden geworden door de jongetjes van het Leidse Plein te Amsterdam. Ik leg er de nadruk op, dat het om een in hoofdzaak Hollands verschijnsel gaat. Ze hebben daarginds drie eeuwen calvinistische kleinburgerlijkheid en mogelijk ongezonde in teelt gekend en nu kookt de ketel over. Persoonlijk beschouw ik Mulisch, Van het Reve en het kleine grut rondom hen als averechtse dominees, die het dan van een schabouweljjke aanstellerij moeten hebben. Hun réussite in Nederland is te wijten aan de ernst van de Hollander, die kunst eerbie digt, en zelfs in de zotste gevallen nog bereid blijkt de mogelijkheid in over weging te nemen „dat er wel iets in zou kunnen zitten". Dat zij in Vlaande ren hier en daar een navolger vinden ligt voor de hand, doch verontrustend is het verschijnsel niet. (Hubert Lampo). „De vestiging van Mobil Oil aan het Noordzeekanaal is een ramp voor dit dichtbevolkte gebied. Een petrochemische industrie hoort niet thuis op enkele kilometers afstand van grote steden. De luchtveront reiniging zal ondanks alle voorzorg sterk toenemen. Er wordt hoera geroepen over economisch voordeel, maar niemand denkt eraan, dat hier straks een paar miljoen mensen op een kluitje wonen, zonder groen gras, zonder bloemen, zonder vogels". (H. de Èoer, weth. van Velsen) Het doorgaans nogal kritische „Vrij Nederland" spaart deze week de roede niet voor een loot van de eigen (rode) stam. Het blad hekelt de beslissing van de VARA om een uitzending van de cabaretgroep „Lurelei" te verhinderen vanwege enige gewaagde teksten: „Wij willen de VARA niet te hard aanvallen, want in het verleden heeft zij als enige omroep (leve de zuilenbewezen beslist niet kin derachtig en niet bang te zijn. Het weigeren van Lurelei-teksten mag, volgens een afspraak tussen het cabaret en de VARA. Maar wie met Lurelei in zee gaat, weet waar hij aan toe is, zoals omgekeerd Lurelei gedacht zal hebben te weten waar men met de VARA aan toe was. Zon der twijfel heeft het ledenverlies van 't laatste jaar de omroepen op deze weg der voorzichtigheid gedreven: zij brengen kennelijk op vreemde wijze het ledenverlies, door REM en Televizier geleden, in verband met de programma's. Een ongelukkige denkfout Het verschil tussen voorzichtig en kortzichtig". TOWADA - Ten gevolge van de ont ploffing van een acetyleengascilinder zijn in de Japanse stad Towada elf mensen omgekomen. Vijf raakten gewond. De ontploffing vond plaats in het kan toor van een aannemer. Het gebouw, waarin dat kantoor was gevestigd en 2 belendende gebouwen werden vrijwel ge heel verwoest. Van nog twaalf gebou wen in de omgeving bleer geen ruit heel.

de Stem | 1965 | | pagina 13