Rus trotseert drievoudige dood door „zwempartij" in de ruimte VOORSPRONG SOVJETS GROTER Stapje dichter bij start-platforms llalM HOFNAR DELGADO VERMOORD? koUgJvleoMvp Boter 11 cent per kilo duurder LIVERPOOL- KÖLN OP TELEVISIE? Moordenaar krijgt doodstraf Vijfdaagse protestmars in Alabama Kreymborg ALPINIST VAN 110 JAAR EEN VAN DE 2000 Ex-SS'er wil geen clementie DAGBLAD VOOR ZEELAND 'T IS WEER KOERS! Noordwestelijke wind Show kostuums I GROTE MARKT 25 BREOA Kinderen worden verminkt voor bedeldoeleindcn OVERHEMDEN 2 STUKS 2[Q75 j 05e JAARGANG No. 2484e UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteurl. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland RIJ DAG 19 M A A fc-T 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. .Voddige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 8ureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MOSKOU Volgens het Sovjet-Rus- sische blad ..Izvestia" is generaal Humberto Delgado, tegenstander van het huidige Portugese bewind, door de Portugese politieke politie vermoord. Dat zou gebeurd zijn nadat Delgado op 14 februari door de Spaanse autoritei ten te Badajoz aan de Spaans-Portu- gese grens was gearresteerd. De Izvestia schrijft, dat Madrid getracht heeft dit tegen te spreken, maar dat „zoals men nu weet, Humberto Delgado aan de Portugese autoriteiten is uitgeleverd, die zich zonder proces van hem heb ben ontdaan". selectiekleding AMSTERDAM BRÉDA EINDHOVEN ENSCHLDI HEERLEN «OTTERDAM (Van onze sportredacteur) BREDA Het is weer zo ver. De niet-beroepswielrenners star ten met hun seizoen. Zondag tre den in Willebrord adspiranten, nieuwelingen en amateurs aan voor de eerste wedstryd van het jaar in de provincies Brabant en Zeeland. Niet minder dan zevenhonderd cou reurs toonden belangstelling voor het openingsfeest en de organise rende vereniging Willebrord Wil Vooruit moest vanzelfsprekend en kele honderden jongens een teleur stellend briefje schrijven. Van nu tot eind september - half oktober zal Brabant weer dé wielerstreek van het land zijn. Zeeland gaat an dermaal onen dat deze tak van sport sterk in opkomst is. Brabant bleef wielerhoek, Zeeland is hard op weg een uitstekende reputatie op te bouwen. Dat alles heeft ztfn oorzaken en men leest erover op onze sportpagina. DEN HAAG De coöperatieve en de particuliere boterhandel hebben hun verkoopprijzen met elf cent per kilo gram verhoogd als gevolg van de ver hoging van de inleveringsprijs voor bo ter, die op 4 april a.s. zal ingaan. Die inleveringsprijs hangt op zijn beurt weer samen met de nieuwe richtprijs voor melk. Minister Biesheuvel heeft gisteren, op voorstel van liet produktschap voor zui vel, besloten de nieuwe inleveringsprijs 39 cent per kilogram boven de oude te stellen. De verkoopprijs gaat met een kleiner bedrag omhoog, omdat deze al boven de oude inleveringsprijs lag. MOSKOU De geslaagde slap in de ruimte van de Russische kos monaut luitenant-kolonel Alexej Leonov, brengt de tijd dichterbij die ploegen technici en andere vaklieden te zien zal geven bij het bouwen van grote ruimtestations, waarvan de onderdelen hun per raket zul len worden toegestuurd. Vanaf deze stations zullen dan reizen naar planeten worden ondernomen. Het experiment met de Vosjchod-2 heeft overal op de wereld be wondering gewekt maar als een verrassing kwam de ruimtevlucht niet. Ingewijden wisten dat de Russen op het punt stonden een nieuw ruimte-experiment te ondernemen. Aanvankelijk dacht men gisteren dat de Vosjchod-2 gevolgd zou worden door een tweede ruimteschip dat met het eerste contact zou maken. Gisteravond meenden deskundi gen dat een dergelijk gebeuren pas over enkele maanden zal plaats hebben. Inmiddels hebben Leonov en zjjn gezagvoerder kolonel Beljajev wel aangetoond dat de Russen op het terrein van de bemande ruimte vaart de Amerikanen opnieuw zijn gepasseerd. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Er bestaat een grote kans. dat miljoenen Nederlandse, Duitse en Britse kijkers woensdagavond a.s. een directe t.v.-reportage kunnen zien van het beslissingsduel tussen FC Köln en Liverpool. Deze wedstrijd wordt 24 maart gespeeld in het Feyenoordstadion in Rotterdam. Zoals bekend hebben beide elftallen zowel in Keulen als in Liver pool de punten gedeeld. Van NTS-zijde vernemen wij, dat, na dat de Europese Radio Unie en de UEFA een verzoek binnenkregen van de t.v.-organisaties in West-Duitsland en Engeland, om deze match op het scherm te mogen vertonen, men zich uit Genève tot de N.T.S. zal wenden om de noodzakelijke technische faciliteit. Veel zal dan weer afhangen van de factor of het Feijenoord-stadion vol raakt, terwijl ook met de V.P.R.O. over eenstemming moet worden bereikt om deze t.v.-reportage volgende week via Nederland I in het programma van woensdagavond te mogen uitzenden. Zijn al deze hindernissen overwonnen, dan staat wat de N.T.S. betreft, niets de uitzending meer in de weg. KONINGIN juliana zal zich maandag in een loopverband mogen voortbewegen. Naar gisteren bleek is niet haar kuit been, maar haar kuitspier tijdens het skiën gescheurd. PRESIDENT Gheorghe Gheorgiu-Dej van Roemenië is met ademhalingsmoei lijkheden in een ziekenhuis opgenomen, Ook heeft hij last van levercomplica ties. DRIE VERPLEEGSTERS raakten gis teren in Rotterdam ernstig gewond toen hun auto door een rood stoplicht reed en werd gegrepen door een stationcar. Zij moesten met snijbranders uit het autowrak worden verlost. TIJDENS het spelen is gisteren de 4-ja- rige Frankie Bakker uit Krommenie te water geraakt en verdronken. "•■Ill J Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond: Minder kans op regen en vooral in J net zuidwesten van ons land veel kans op opklaringen. Matige noord- westelijke wind. Lagere temperatu- ren dan gisteren. Vandaag zon onder 18.51 uur, maan 5 op 21.27 uur. Morgen zon op 6.43 uur maan onder 8.13 uur. Enkele weken terug verklaarde pre sident Johnson echter dat het nationale prestige bij de Amerikaanse ruimte onderzoekingen niet op de eerste plaats mag staan. Op het gebied van het onderzoek van de ruimte en het gebruik van de resul taten, o.m. op meteorologisch gebied is Amerika echter onbetwist koploper in de race. De eerste Amerikaan die zich, evenals Leonov, vrij in de ruimte zal bewegen zal niet eerder dan in 1966 en wellicht pas in 1967 worden gelanceerd in het kader van het Gemini-programma, dat momenteel al een achterstand heeft van meer dan vijftien maanden. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van slecht weer en technische problemen. Wel zal vermoedelijk nog dit jaar een Amerikaan tijdens de ruimtevlucht, een luik van de capsule openen en zijn hoqfd naar buiten steken. Zoals ook Kroestjev dat placht te doen heeft partijleider Brezjnev de twee kosmonauten radiografisch gefe liciteerd, maar in tegenstelling tot Kroestjev, die altijd uitbundig grapjes verkocht tijdens zo'n gesprek, las Brezj nev zijn sobere boodschap van een pa piertje voor. De kosmonauten ant woordden dat zij zich prima voelden en dankten de partij en regering. Radio-Moskou zond het gesprek uit. In Moskou heerste gisteren grote op winding toen luidsprekers bekend had den gemaakt dat de televisie een spe ciale uitzending zou wijden aan het ruimte-experiment. Miljoenen t.v.-kij- kers zagen hoe de 31-jarige Leonov uit het ruimteschip stapte, zichzelf met een zetje daarvan losmaakte en daarna op ongeveer vijf meter van het schip van daan en daarmee slechts met een le venslijn verbonden, vrij in de ruimte zweefde. Leonov demonstreerde enkele salto's en maakte zwembewegingen. De proeven die hij moest nemen waren op de t.v.-reportage, die ongeveer vijf mi nuten duurde, niet te zien. Duidelijk was wel te zien dat Leonov een persluchtcilinder op de rug droeg. De t.v.-opnamen werden gemaakt door gezagvoerder Pavel Beljajev. Het expe riment werd uitgevoerd toen het ruim teschip zich boven Russisch grondge bied bevond. Op de achtergrond was voor de t.v.-kijkers de omtrek van de aarde duidelijk zichtbaar. De Vosjchod-2 werd gistermorgen om acht uur Nederlandse tijd gelanceerd. Het ruimteschip legde elke 90,9 minu ten een baan rond de aarde af. De hoog- LUIK Het Hof van Assisen heeft gis teren de 28-jarige Lambert Crenier tot de doodstraf veroordeeld. Hij was ervan beschuldigd op 9 mei van vorig jaar te Seraing de 62-jarige Leopold Leclercq en zijn 48-jarige echt genote Marie Libouille te hebben ver moord en uit hun winkel vier revolvers, munitie en 355 frank te hebben ge stolen. Het proces duurde drie dagen. De eerste advocaat van de verdedi ging was van oordeel, dat Crenier naar een psychiater moest. Daarom werd in dit geval gevraagd de wet op het sociaal verweer toe te passen. Bij toepassing van deze wet worden misdadigers, die als geestelijk gestoord worden beschouwd, niet tot gevangenis straf veroordeeld, maar naar een staats instelling voor geestelijk gestoorden ge zonden. De tweede verdediger trachtte de toe passing van deze wet te rechtvaardigen. Hij betoogde, dat het een vergissing zou zijn de beschuldigde te oordelen óp basis van de feiten zonder rekening te houden met zijn psychologie en zijn persoonlijkheid. ten waarop het ruimteschip ronddraaide varieerden van 173 tot 495 kilometer. Die hoogte betekent een absoluut re cord in de bemande ruimtevaart. Het risico dat Leonov overigens nam, door, alleen beschermd door een dun ruimtepak, de cabine te verlaten, moet zeer groot zijn geweest. Behalve de kans door dodelijke stralen te worden getroffen, liep Leonov het gevaar dat de verbindingslijn met de Vosjchod-2 zou breken, waardoor hij had kunnen afdrijven en voor eeuwig in een baan om de aarde terecht had kunnen komen. Het „uitstapje van Leonov" was ove rigens niet het enige doel van de lan cering. Aan boord werden tal van me tingen verricht, vooral die welke be trekking hebben op lichamelijke func ties. Gisteravond werd gemeld dat de bei de kosmonauten het best maakten en dat het ruimteschip voortreffelijk func tioneerde. Leonov had na zijn zweef- tocht hij had een snelheid van 28 km per seconde! wat gerust. Beljajev liet weten dat hij lekker gegeten had. 99 Het pak van Leonov had een eigen elektriciteitsnet voor het onderhouden van verbinding en voor het meten van de lichaamsreacties. De omstandighe den „van thuis", de normale atmosfe rische toestand, moest de man in een ruimtepak missen. Het is onmogelijk in een ruimtepak de atmosferische druk te handhaven, omdat dit pak dan als een luchtballon zou worden opgeblazen en de man daarin een standbeeld zou worden omdat hij zijn armen en benen niet zou kunnen bewegen. Om alle stikstof uit zijn lichaam te verwijderen had de ruimtevaarder voor dat hij naar buiten ging langer dan een uur zuivere zuurstof ingeademd. De druk kon da ara a veilig worden verlaagd om de ruimtevaarder voor een groot deet te vrijwaren voor de verlammende uitwerking van het opzwellen van het pak. Om de overtollige lichaamswarmte af te voeren en dus een oververhitting te voorkomen werd lucht van kamer temperatuur het ruimtepak ingepompt. Ter bescherming tegen de zonnehitte en' tegen de koude in de schaduw van de aarde of van het ruimteschip was het pak bedekt met een sterk warmte- isolerende laag, van lichte kleur om de hittestralen terug te kaatsen. De lucht voor ventilatie en de zuurstof voor de ademhaling konden uit het ruimte vaartuig worden verkregen en uit cilin ders die aan her ruimtepak vastgemaakt Hollenkamp heeft i de kostuums die de Groninger Stijlgroep onlangs i showde. Fers- stemmen; "fraaie collectie", "ge- I inspireerd op het I slanke Amerikaanse silhouet". 178.- „Besclierm ons erfgoed, man nen!" waren. Afgewerkte lucht verdween naar buiten. Onze redacteur wetenschappen, Hans Friedemann,, tekent bij dit alles aan; Het opzienbarende van de onderne ming ligt in het feit, dat een mens vrij in de barre ruimte zweefde. Dit bewijst dat men al heel ver is ge vorderd op het gebied van het ont werpen van ruimtekostuums. Zou Leo- novs kostuum niet goed zijn geweest, dan was hij onmiddellijk een drievou dige dood gestorven; ten eerste zou hij gestikt zijn in het absolute lucht ledige, ten tweede zou hij doodgevro ren $ijn by niet op aarde na te boot sen temperaturen van 273° beneden 0. Tenslotte zou hy inwendig geëxplo deerd zijn als gevolg van het lucht- drukverschil. Opzienbarend is ook het resultaat van de televisie-opnamen. Er is gefilmd in ondenkbaar fel zonlicht, dat inkt zwarte schaduwen schept. BelO-Fast in pasteltinten en wit. Tricotnylon in wit en streep- dessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st.^eo Nu 19.75 ziet u in onze etalages Karrestraat 2 Breda. Lange Delft 60-62 - Middelbur Lange Zelke 22 - Vlissingen MONTGOMERY Vandaag zullen duizenden betogers voor gelijke bur gerrechten voor negers in Selma van start gaan voor een vijfdaagse protestmars naar Montgomery. De federale justitie heeft toestemming gegeven voor de „vrijheidsmars". De politie van de staat Alabama is gelast de betogers te beschermen wanneer zij de afstand van 80 km afleggen. Deze maatregelen bete kenen een overwinning op gouver neur Wallace, die een dergelijke mars al tweemaal heeft verhinderd. Negerleider dominee King heeft in tussen overeenstemming met de au toriteiten van Montgomery bereikt over de voorwaarden waarop daar voortaan vreedzame betogingen plaats mogen vinden. Vergunning hiervoor moet worden verleend. De betogers zullen zich echter van ge welddadig optreden moeten onthou den. In Cleveland in de staat Ohio zijn gisteren op een school gevechten uitgebroken tussen blanke en neger studenten. Knuppels, stokken en eigengemaakte wapens werden in beslag genomen. In Selma zijn gis teren 20 gearresteerde betogers vrij gelaten, nadat zij schuldbekentenis sen hadden ondertekend. Op bijgaande cartoons kan men zien Op bijgaande cartoon kan men zien hoe de Amerikaanse pers reageert op de recente ontwikkelingen in Alabama. TWEE faculteiten van de universiteit van Barcelona zijn op last van het Spaanse ministerie van onderwijs ge sloten, omdat de studenten weigeren colleges te lopen. (Advertenties) CARACAS In Venezuela zijn lugu bere praktijken aan het licht gekomen, waarbij kinderen, na ontvoerd te zijn, werden verminkt en vervolgens tot be delarij werden opgeleid. Een hoofdambtenaar van het ministe rie voor volksgezondheid heeft de po litie ervan in kennis gesteld, dat ont voerde kinderen naar een naburig land, ooral naar Columbia, worden gebracht, waar zij door een Duitser, een ex-nazi, wetenschappelijk worden verminkt. Daarna worden de slachtoffers weer naar Venezuela teruggebracht, waar zij voor bedelen worden opgeleid. In tenminste één geval is het bewijs voor deze praktijken geleverd. Een dochtertje van een bekend za kenman, dat op geheimzinnige wijze was verdwenen, werd enkele maanden later in de Columbiaanse stad Pamplo na teruggevonden, met twee verminkte handen. Het kind werd aangetroffen bij een beruchte figuur, die door de justitie werd gezocht. OP 17 MEI zullen in Genève de voorbe reidende landbouwbesprekingen voor de Kennedyronde beginnen. In het najaar zullen de besprekingen over vlees en zuivelprodukten beginnen, waarvoor de voorstellen op 16 september binnen moeten zijn. Pieter Louwman uit Wassenaar is een fervent verzamelaar van vogels uit binnen- en buitenland. Hij heeft er nu zo'n 2000, die alle een plaatsje hebben in zijn enorme volière. Op deze foto toont hij zijn favoriet: een toekan. Deze foto toont een aantal leden van een Russische alpinistenclub, met op de achtergrond de hoogste berg va» de Kaukasus,. de Elbroes. De man in het midden is de 110-jarige Chokke Zalikhanov, die de berg in zijn jonge jaren al tientallen malen heeft be klommen. Maar nu wil Chokke gaan bewijzen, dat hy nog altijd even fit is als vroeger en dat hy de 5670 meter hoge Elbroes nog altijd kan bedwingen ESSEN De 56-jarige Albert Rapp, ex- kapitein bij de SS en ex-bevelhebber van een executiepeloton, die beschul digd wordt van moord op 3000 mensen tijdens de oorlogsjaren in Rusland, heeft gisteren voor de rechtbank in Essen verklaard, dat de misdaden van de na zi's zo verschrikkelijk zijn geweest, dat hij niet om clementie wil vragen. Rapp gaf toe, dat hij toezicht had uit geoefend op de terechtstelling van gees teszieken en joden. Na de oorlog en in de vier jaar van zijn voorarrest had hij voortdurend över zijn misdaden nage dacht. „Men kan niet met honderden ver moorden vier jaar lang tussen de be klemmende muren van een cel samen zijn zonder niet vrijwel voortdurend diep bewogen te zijn", zo zei hij. Hii moest het feit onder ogen zien, dat hij ertoe had bijgedragen, dat Duits land onder een vreselijke vloek stond, die nog generaties zou teisteren. Men verwacht, dat de rechtbank 26 maart vonnis zal wijzen. De openbare aankla ger heeft levenslang geëist.

de Stem | 1965 | | pagina 1