KRANT Vreemde snoeshanen voor balie in Frankrijk ,Elektrisch dode' ruimte KLM Opvoering schijnproces „gasmoord in Arnhem „STORT JE GEMOED EENS UIT" MORGEN RIPOLIN eigenaars et tevreden Waar U ook heen wilt in Amerika, vlieg van Amsterdam per KLM naar New York en U komt er gemakkelijker! Dorp zonder belastingen Boekingskantoor: MEEÜS REIS- EN PASSAGEBUREAU, Willemstraat 13 - Breda -Vlaanderen )uburg herdacht irichting van 'ijwillige andweer Lijndiensten Zich zelf OOK DAT NOG y Kitsch en kunst Rassengelijkheid Nooit op zondag Duivels Openbaar Citaten Meer begrip voor rechtspleging SCHILDEREN MET 17 meter breedte het zakelijk recht igen. de 17 meter brede strook mogen gebouwen of diepwortelend ge- nte worden gezet. Nauw verband it hiermee dat ook de schade we- bestemmingsverandering van de id wordt vergoed. gigantische zaak van de aardgas- ng bleek voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- n tal van duistere pimten in te hou- Sterk werd reeds geageerd tegen betreden van het land zonder toe- ïming van of kennisgeving aan de naar of gebruiker. Met kracht werd Ier gewezen op veranderingen in het nadat dit was goedgekeurd. Het hier gaan om wijzigingen bij het punt Sluiskil en in het land van tinge. Noch bij de aanwezige dijk- 'en van 't Hulster en Axeler Am- it noch bij de Gasuniewoordvoer- Blersch was hier iets over bekend, iter bleef ook de samenwerking met vaterleidingmaatschappij. Voor zover de Gasunie betreft is deze samen hing er alleen maar voor de zinker er de Schelde. Aan de hand van of- ïle brieven toonde de vergadering ;er aan, dat deze samenwerking ver reikte. Een afdoend antwoord kon worden gegeven. )ewel gewezen werd op het feit dat tracé zodanig is uitgestippeld, dat anbouwgronden het minst worden ge- lad, kon de ontevredenheid niet ge worden weggenomen. De toezeg- werd gedaan, dat na de buislegging Gasunie en de uitvoerende aannemer alle betrokkenen zullen aankloppen te horen of en in welke mate er ide is. De afwikkeling ervan komt weer in handen van de cultuur- tschappij. (Van onze correspondent) 3UBURG Gisteren werd alhier het herdacht dat vijfentwintig jaar ge- n de vrijwillige brandweer werd op- cht. De burgemeester, die de bijeen- ïst opende, en daarbij verschillende :iele personen welkom mocht heten, s de ereburger de heer M. A. van Putten, de adjunct inspekteur van brandweerwezen in Breda de heer H. J. de Roos, het hoofd bescher- g bevolking de heer P. J. van der e. de brandweercommandanten van delburg, Vlissingen en de N.V. Ko- :lijke Maatschappij de Schelde, bracht lerinnering, dat voor de oorlog de ïdweerdienst hand- en spandiensten eld. De talrijke pompbediendes wer- opgeroepen door z.g. porders. Daar toenmalig college van b. en w. deze dichte diensten ongewenst achtte ien overgegaan tot het instellen van vrijwillige brandweer an drie personen kon de burgemees- een onderscheiding uitreiken wegens jaar trouwe dienst. Het waren de ;n Ch. Jansen. cVmmandant, (bron- kruis), de heer J. Schuurmond, on- :ommandant, (eveneens brons), de A. Steketee hoofdbrandwacht (bron medaille). De burgemeester liet zijn kwensen vergezeld gaan van bloe voor de dames van de jubilarissen, het slot van de avond werd in har- ke bewoordingen afscheid genomen de heer H. Kastelijn die wegens ziek- ntslag heeft moeten vragen als brand- rman. Uit de toespraken van de gemeester en de voorzitter van de burgse brandweervereniging de heer Schuurmond, bleek wel hoe enorm werk van de heer Kastelijn werd aardeerd. Hij heeft op voortreffe- wijze vanaf 1939 gezorgd voor het erhoud van het brandweermateriaal, dank werd hem door de gemeente doos sigaretten gegeven. De brand- rvereniging bood een bijzettafel aan. mevrouw Kastelijn waren er bloe- Een humorist en een bandje zorg- voor vrolijke afwisseling. Tot slot er een zeer geanimeerd bal. eerste instantie hoeft een heli- en niet meer te zijn dan een ter- i van 50 bij 100 meter, waarop een l moet staan voor de windrichting dat natuurlijk behoorlijk toeganke- moet zijn. Naar behoefte kan men terrein later verder aankleden verfraaien. Breukelen werd een voormalig •tterrein aangewezen. De plannen den hier zo voortvarend aangepakt k zij het initiatief van de transport erneming J. Mur, die vurig gelooft le toekomst van het helikopterver- r in Nederland. Hij denkt daarbij mrlijk vooral aan snelgoederenver- r door de lucht. „Het wegverkeer dt voor de transportondernemingen ramp", zegt hij. „Van armoe moe- we wel de lucht in. Al jarenlang -d ik met die gedachte. Toen zij lelijk door Schreiner realiseerbaar ik ben ik natuurlijk van harte gaan i spel en. Bijna iedereen is nog hui- g voor vervoer door de lucht. Ik want ik ben er al lang mee ver- iwd, dat het die kant opgaat." heer Mur is een zakenman die ig wat verder vooruit denkt dan ;end jaar en als hij daarmee be is. ziet hij al lijndiensten tussen grote industriecentra voor goede- rervoer door de lucht. De heer Stuy Sekt wat voorzichtiger over lijndien- Zij zijn volgens hem pas moge als tussen bepaalde plaatsen con- een hoog aanbod van passagiers te bestaan. Voorlopig kan alleen taxibedrijf tot de mogelijkheden oren, omdat helikopters zeer duur en slechts rendabel gevlogen kun- worden bij een hoge bezettings- id. Dat is vooralsnog op lijndien- uitgesloten. Maar wie een taxi elt betaalt de volle vluchtprijs. •ver enkele jaren kan de fabri- t die zijn bedrijf naar een af- gen plaats in Drente heeft plaatst sneller dan ooit naar westen van het land vliegen de Rijksluchtvaartdienst ten- iste toestemming geeft voor uitvoeren van de luchttaxi- inen. Van die toestemming gt op het ogenblik alles af. Schreiner wacht men gespan- af, wat de uitslag zal zijn en ke voorwaarden de Rijks- ïtvaartdienst zal stellen. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1965 (Advertentie) KNIPSEL Met enige verbazing hebben wij kennis genomen van de lange lijst van voorouders van de heer Pieter van Vollenhoven. Niet omdat wij ge meend zouden hebben dat hij die niet zou hebben bezeten. Het is onze vaste overtuiging dat er van alle huidige Nederlanders voorouders hebben geleefd ten tijde van graaf Floris V van Holland, om maar een bekende naam uit onze geschiedenis te noemen. Claudius Civilis mag ook... Neen, wij waren wat verbaasd omdat deze lijst suggereerde dat de heer Van Vollenhoven zich dan wel niet op adellijke maar toch wel op deftige voorouders mocht beroepen. Voor ons nu is het aantrekkelijke van deze verloving, dat de heer Van Vollenhoven en zijn verloofde zich alleen op hun wederzijdse genegenheid beroepen en het verlangen om hun levens aan elkaar te verbinden. Dat achten wij de waardigheid van deze verloving. Voor ons is de lijst van voorouders alleen historisch interessant net als een adellijke titel dat is. Daarom lijkt ons alle geschrijf over de vraag of de heer Van Vollenhoven kan blijven wie hij is, of aangekleed moet worden met een titel, zo kinderlijk. Verwacht mag worden van mensen, die de moed en het karakter hebben om zich te verloven als deze jonge mensen hebben gedaan, dat zij zich zelf zullen blijven. (Vrije Volk) Sinds een brave roomse tante boos is op haar aanverwanten, die gegrepen door Calvijn protestant geworden zijn, noemt men haar van alle kanten de katholieke protesttante Assegaai (Onderweg) Assegaai De Nederlander geestelijke erfgenaam van Rembrandt en Van Gogh, tijd en landgenoot van Appel koopt per jaar voor circa tien miljoen gulden kitsch semi-artistieke rommel, die aan de lopende band geproduceerd wordt in zg. kunstfabrieken (een schilder maakt alle dakpannetjes rood, een andere alle blaadjes groen enzovoorts) en koopt voor een schamel miljoen CCWel koopt de overheid nog voor zo'n anderhalf miljoen gulden beeldende kunst, maar zelfs dan nog blijft de verhouding tussen de verkoop van kitsch en kunst droevig. Maar er is dus wèl een potentiële kunstmarkt aanwezig, alleen hebben de kopers en de juiste verkopers elkaar nog niet gevonden. (Kampioen) Een kort geleden onder kerkgangers gehouden opiniepeiling in de Ver. Staten heeft uitgewezen, dat slechts 26 procent van hen zich kon herinneren ooit een preek te hebben gehoord over rassendicriminatie. De katholieken van de V.S. moeten begrijpen, dat wij hier niet voor een politieke kwestie staan, zoals sommigen hebben beweerd, maar voor een morele kwestie, welke niet verdwijnt omdat wij onze ogen er voor sluiten en weigeren onze verantwoordelijkheid te aanvaarden. rnmli]n Hoe men ook over reclame in de televisie denkt, één zaak is wel duidelijk. Er zal op zondag nooit enige reclame-uitzending mogen worden gegeven. Zou men toch daartoe overgaan, dan was de discriminatie met de dagblad pers een feit. Tegen deze discriminatie verzetten wij ons, zolang het m dit land niet mogelijk is een zondagochtendblad uit te geven. (Elsevier) De televisie is een zeer machtig wapen in dienst van de duivel, de mensenmoorder van de beginne. Door middel van haar tracht hij de massa kijkers al verder en verder van God en Zijn Woord, van Zijn dienst en Zijn wet af te trekken, met het gevolg, dat het leven van vele duizenden al meer en meer verwereldlijkt en de zedenverwildering met reuzenschreden toeneemt. Neen, het behoeft helemaal niet te verwonderen, dat de radio- en televisie omroep thans een twistappel in regeringskringen is geworden en het kabinet- Marijnen hierover is gevallen. Dit wil nog niet zeggen, dat er geen oplossing voor de regeringscrisis zal gevonden worden, want hoe ook getergd, de Heere is lankmoedig. LDe Banier) Het gemeentebestuur van Den Bosch maakt hijzonder veel haast met de verwezenlijking van een structuurplan, dat nog steeds door een waas van geheimzinnigheid is omgeven. Aan dit plan ligt de city-gedachte ten grondslag: in de binnenstad is slechts plaats voor winkels en kantoren, daarbuiten voor de woonhuizen. Het middeleeuws stratenplan zal straks op twee plaatsen door vierbaans autowegen worden doorsneden. Bovendien komt er voor het stadsverkeer eon binnenstadsring". Ten behoeve van dit alles zullen honderden oude panden, waaronder vele met historisch-architectonische waarde, moeten V KroVoprüiming is natuurlijk ook in Den Bosch geen overbodige luxe. Of aan de verkeersmoloch zoveel monumentale gebouwen ten offer mogen vallen is een kwestie, waarover men van mening kan verschillen. Open- baarheid van de zijde van het gemeentebestuur is echter een eerste vereiste. Het is te gek, dat de bevolking nog niet tot in details is ingelicht over de inhoud van de plannen, waarby zü zo nauw is betrokken (Vryheid en Democratie) „Televisie heeft het gezinsleven niet ontwricht. De mensen zijn allang vóór de komst van de televisie opgehouden blokfluiten te spelen." (P™f- EuSen Kogon) „Een van de dingen waar ik me in dit land op dit momentbezorgd over maak, is dat er een zeer sterke groep mensen is die denkt dat hun aiKeuring en hun oordeel over wat immoreel of subversief is, hen automatisch het recht geeft te zeggen, dat sommige dingen niet uitgezonden moeten worden een veel groter recht dan dat van andere mensen, die die uitzendingen leuk vinden. Maar ik ben er altijd voor iets te doen dat door duizend mensen leuk wordt gevonden, zonder dat het er iets toe doet of het door tienduizend wordt afgekeurd." (Sir Hugh Carleton Greene, algemeen directeur van de BBC, over sati rische programma's, in de Sunday Times.) Als wij bezwaren maken tegen vestiging van buitenlandse bedrijven in ons land dan moeten wij er rekening mede houden, dat het buitenland soortgelijke maatregelen tegen internationale Nederlandse bedrijven neemt. Dat is zeker niet in ons belang, maar ook niet in dat van het buitenland. Er is elke aanleiding om economisch en politiek de wederzijdse verstren geling van bedrijven toe te juichen. Als wij ernst maken met de gedachte: Een wereld of geen wereld, dan moeten wij daarvan ook de economische consequenties aanvaarden. Voor zoverre dat nog niet kan over het ijzeren gordijn heen, moet het toch zeker binnen de Westerse wereld mogelijk en wenselijk zijn. (Prof. van de Woestijne) In elk land hebben de organisaties zo hun eigen wijze van optreden. Zo wordt er in Nederland door de voormannen van de organisaties als regel minder kabaal gemaakt en ook minder demagogie gepleegd dan ge bruikelijk is bi andere landen, waar men heel wat gemakkelijker er toe overgaat stakingen en protestdemonstraties te organiseren. Dat wil echter niet zeggen dat de Nederlandse organisaties minder srydbaar zouden zyn dan de organisaties elders. En evenmin dat ze minder zouden bereiken by de overheid of bij andere instanties. De ervaring heeft wel geleerd, dat voor onze land- en tuinbouw meer te bereiken valt aan 'de conferentietafel dan met massademonstraties of stakingen. (KNBTB-voorzitter Mertens) Al wilt U naar het verste plekje van Amerika... Vlieg van Amsterdam per KLM DC-8 jet in 8 uur en 15 minuten naar New York en heel de Nieuwe Wereld ligt binnen Uw directe bereik. Dezelfde dag nog, dank zij de vlotte doorverbindingen die soepel op Uw KLM-vlucht aansluiten. Per KLM komt U altijd op een gerieflijk uur aan: in de middag. Dat betekent: U kunt letterlijk nog alle kanten uit. Naar Chicago, Philadelphia, Washington D.C., Detroit, New Orleans of waar U maar heen wilt. Nog vóór de nacht bent U op Uw plaats van bestemming. Heel Uw reis van Zuid-Nederland naar Noord-Amerika past als een legpuzzel in elkaar: Uw sneltrein naar Amsterdam-Amstel- station sluit precies aan op Uw KLM-bus; Uw bus op Uw KLM DC-8 jet; Uw DC-8 jet-vlucht op alle belangrijke Amerikaanse doorverbindingen. Meer redenen om deze snelle KLM-weg te kiezen? Leest U maar verder. U kunt gaan wanneer U wilt 1. Vliegen per KLM betekent: U kunt praktisch vertrekken wanneer U wilt. U kunt in het hoogseizoen kiezen uit liefst 28 rechtstreekse vluchten per week naar New York. En weer of geen weer, altijd hebt U naar Amsterdam een snelle, com fortabele èn voordelige treinverbinding. Een KLM-bus wacht aan het Amstel- station om U snel buiten alle verkeers drukte om naar Schiphol te brengen. KLM-Transfer Meeting Service 2. Wilt U zo lang mogelijk profiteren van de KLM-service? Zeg het even bij de bespreking van Uw reis en de KLM haalt U op Kennedy Airport af. U wordt dan snel door de formaliteiten geloodst en met een speciale KLM-limousine naar de vertrekhal van Uw aansluitende vliegtuig gebracht. Ndg meer rechtstreekse KLM-verbindingen over de Oceaan 3. Behalve naar New York vliegt de KLM ook rechtstreeks per royale DC-8 jet naar Montreal, Houston en Mexico City. Waarom juist naar deze plaatsen? Omdat deze steden, net als New York, belangrijke centra zijn van waaruit U direct talloze bestemmingen kunt bereiken. Voordelige retourtarieven 4. Als U minstens 14 en hoogstens 20 dagen in Amerika blijft, kunt U (behalve op vrijdag, zaterdag en zondag) in be paalde perioden gebruik maken van spe ciale, gereduceerde retourtarieven in de Economy Klasse. Hier zijn enkele voor beelden: New Yorkƒ1248.- Montreal1171.- Houston1913.- Mexico City2175.- Anchorageƒ1982.- Philadelphia ƒ1322.- Chicago ƒ1522.- Washington D.Cƒ1368.- Detroit1421.- New Orleansƒ1785.- Steun van reisexperts Neem voordat U op reis gaat even cor.iact op met Uw passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U alles kan vertellen over tarieven, tijden, hotels, speciale tours, termijnbetalingen en U tal van doordachte tips kan geven. En dat allemaal kosteloos. Telefoon 01600-2.21.21 ARNHEM In een der grote rechts zalen van het paleis van justitie te Arn hem wordt op vrijdagavond 19 en vrij dagavond 26 maart een strafzaak be handeld die tot in details een naboot sing wordt van een echt geding. Het initiatief is genomen door de „Jonge balie", de vereniging van jonge Arnhem se advocaten. Leden van de volksuniversiteit zullen de 160 plaatsen van de publieke tribu nes bezetten. De bedoeling van de jonge advocaten is ook leken meer begrip bij te brengen voor de rechtspleging in ons land. Als president treedt op mr. C. S. oe Jonge, rechter bij de Arnhemse recht bank en officier mr. J. J. R. Bakker !s een authentieke openbare aanklager. De rollen van bijzitters, verdachten, grif fiers, deurwaarders en getuigen worden vervuld door juristen. Een gasontplof fing onder verdachte omstandigheden is het uitgangspunt van dat proces. Hierbij is een jonge ongehuwde lerares om het leven gekomen. Een loodgieter, die de aansluiting van aardgas heeft verzorgd en gastoestellen heeft veranderd, moet daarbij een kraantje hebben open laten staan. Een buurvrouw, die gebelgd was op de lerares, omdat die een verhouding zou hebben met haar man, nam de ge legenheid te baat om haar rivaal uit de weg te ruimen. Zij draaide het kraan tje dicht, gaf de lerares, die ziek te bed lag, een kop soep met een slaapmiddel en rekende er op dat gasvergiftiging nu ook onvermijdelijk zou zijn. Omdat een oliehaard brandde, had echter een ontjloffing plaats; deze werd de oorzaak r (Van onze Parijse correspondent) Een Parijse agent liep op een nacht door een donkere voorstad, toen hy langs de kant van de weg een vracht wagen met gedoofde lichten zag staan. Hy kwam dichterbij en zag de chauf feur achter het stuur in slaap. ,,IIet gaat niet goed met mij", zei de chauf feur gapend. Ik heb een paar kleine inbraken gepleegd en daar heb ik spijt van. En nu zit ik er over na to denken, hoe ik dat weer goed zou kunnen ma ken. Breek daar je hoofd niet over, zei de agent. Ga met my mee naar het bureau en stort daar je hart uit. Dan komt het wel goed. Daar voelde Albin, de chauffeur, al les voor. Maar eensklaps viel hij de agent aan, ontrukte hem zijn revolver en witte verkeersstok en drukte zijn slachtoffer de keel dicht. De agent ver weerde zich zo goed mogelijk en of schoon hij nauwelijks meer adem kon halen, schreeuwde hij: Man, je lijkt wel gek, je staat op het punt een moord te begaan en dat gaat je je kop kosten! Vooral die laatste woorden brachten de chauffeur tot bezinning. Daar heb je eigenlijk schoon gelijk aan, zei hij en liet de agent los, die een zo voor zichtig mogelijke houding aannam, want hij was revolver en stok kwijt. Ik begin nu pas goed te beseffen, wat ik deed, sprak de chauffeur, maar laten we er bij gaan zitten en de zaak als mannen onder elkaar afdoen. Je bent er slecht aan toe en je bloedt zelfs. Ik zal je naar het ziekenhuis brengen, maar op één voorwaarde: je zegt niets en je houdt vol dat je bij een aanrijding bent gewond. De twee vervolgden hun weg. Maar wéér een paar honderd meter verder gooide de chauffeur het over een heel andere boeg: Zeg mij maar liever je privé-adres en dan breng ik je thuis, dat lijkt mij verreweg de eenvoudigste oplossing. Albin z.ette de agent op het trottoir voor de deur van diens woning en gaf toen vol gas. Maar de volgende dag werd hij achterhaald, want de agent had het nummer van de wagen goed in zijn hoofd. Drie jaar gevangenisstraf, vonniste de rechter. Dat lijkt mij overdreven veel, zei Al bin. Ik heb eerlijk mijn fouten erkend en tegenover de agent heb ik mij als een heer gedragen. De rechter kwam er niet van onder de indruk. Dit gehoord van Longvelle-Ies- Russey? Dat is een dorpje in Frank rijk by Besan^on, ergens in het dal van de Haut-Doubs. Veel mensen wo nen er niet (64), verspreid over twaalf boerderijen, in de winter dik onder de sneeuw. Er is geen kerk en er is ook geen kerkhof. De paar mensen wonen er zielsgelukkig, want nie mand betaalt een centime belasting. Het dorp, zegt de burgemeester, is scliatryk, want het bezit 70 ha bossen, die aan hout veel geld opbrengen en daar staan zo goed als geen uitgaven tegenover. De vraag is dus, wat de gemeente met het batig saldo zal doen Met toestemming van de prefect heeft de burgemeester besloten, dat elk ge. zin een gratis koelkast krijgt. De ap paraten zyn deze week thuis bezorgd, De volgende etappe is: ieder krygt gratis een televisietoestel. Jammer, dat het dorp zo'n eind uit de buurt ligt. Het is wat ver om te pendelen. Onder de rook van Parijs in de twin tigste eeuw, in Auteuil. Als de zaak zich niet had afgespeeld voor de veer tiende strafkamer van de Franse hoofd, stad, zou men weigeren het te geloven. Daar bestaat, in Auteuil, een sekte, die zich noemt „de ridders van de kosmos". De leden verfoeien de medische weten schap en laten alles over aan de na tuur. Een vrouw van 65 jaar is van dat fanatisme het slachtoffer geworden. Op haar ziekbed weigerde zij zelf en wei gerden ook de leden van de sekte een dokter te roepen. Toen de vrouw was overleden, lieten de ridders van de kos mos het stoffelijk overschot acht dagen boven aarde staan in de vaste overtui ging, dat de vrouw uit de doden zou op staan. Natuurlijk werd de justitie er bij gehaald, die vier leden van de sekte liet vervolgen wegens het niet verlenen van hulp aan mensen in nood. De medische wetenschap is er niet voor niets, zei Madame Haller, presidente van de straf kamer en denk vooral niet, dat het ge makkelijker is dokter te zijn dan tove naar. De zaak is aangehouden tot eind april, want de rechtbank wil uitzoeken, wat de ridders van de kosmos nog meer op hun kerfstok hebben. Het aantal jongemannen van 18 tot 19 jaar, dat een huwelyk sluit, neemt ln Frankryk steeds toe. In 1930 waren het er 4.000, in 1964 rond 10.000, een toeneming met 128 procent. Maar ook het percentage van de mensen boven de zestig, die trouwen of hertrouwen, neemt gestadig toe; in vergelijking met 1930 voor de mannen 33 en voor de vrouwen 45 procent meer. Nog vóór het bereiken van de 25-jarige leeftijd is in Frankrijk 54 procent van de mannen en 75 procent van de vrouwen getrouwd. Het is niet goed, dat de mens alleen zij staat in het Scheppingsverhaal. Iedere dag beves tigen 33 jongens in Frankrijk van 18 tot 19 jaar deze eeuwenoude regel. „Lieverdjes" vindt men overal, ook in Frankrijk. Twee jongens, Jean-Pierre van zestien en Christian van vijftien, volgden bij een hoefsmid in Bedlancourt in het Pas-de-Calais een opleiding van drie maanden, omdat hun ouders geen geld genoeg hadden hen naar een vak school te sturen. De jongens hadden zich uitstekend ingewerkt, konden niet alleen paarden beslaan, maar wisten ook om te gaan met draai- en freesban- ken en waren goed op de hoogte van de elektrische installatie van de sme derij. Dezer dagen stalen zij de scooter van hun baas, roofden 300 frank, zetten een werkbank onder stroom en namen de wijk. Toen de hoefsmid de volgende morgen aan het werk ging, kreeg hij een stroom van 380 volt door het li chaam en slaagde er niet in zijn handen van de ijzeren werkbank los te rukken. Voorbijgangers schoten op zijn ge schreeuw te hulp en schakelden de stroom uit. De twee jongens zitten in de gevangenis en zullen dezer dagen voor de kinderrechter moeten verschij nen. fan S V (Advertentie) van de dood van de lerares .De lood gieter staat terecht wegens dood door schuld en de buurvrouw wegens ood- slag of wat haar subsidiair ten laste van worden gelegd. Het is 'n zaakwaar- in rn-en tal van kanten uit kan met de juridische conclusies. Als raadsman van de vrouw treedt op mr. J. J. M. van Benthem en als advocaat voor de lood gieter mr. C. Boissevain, de man aan wiens brein de catastrofe inclusief de criminele aspecten is ontsproten. De in ventaris van het dossier is als van een normaal proces. HAMBURG Door geheel nieu we werkmethoden, kunnen de ge leerden thans de rotatie van ra darantennes door elektromagne tische processen vervangen, In 't Hamburgse onderzoekingslabora torium van een groot elektrotech nisch concern heeft men daar voor een „elektrisch dode" ruimte gebouwd. Ideale meetresultaten voor proeven met radar kunnen in onze technische, aan storings invloeden zo rijke ivereld alleen in de vrije natuur of op hoge torens -li V bereikt worden. Daar is echter de installatie van de noodzakelijke meetapparatuur zeer moeilijk. Dé reflexvrije „elektrisch dode" ruimte op de foto dient nu de Hamburgse technici ter vervan ging. In deze ruimte opgehangen vliegtuigmodellen en andere licha men worden met microgolven van verschillende kanten bestraald, om de reactie van de reflexen in alle details te kunnen onderzoe ken. Met grafiet verrijkte schuim rubberen lamellen aan de wanden van de ruimte nemen alle over vloedige golven in zich op en zet ten deze in warmte om, zodat een storende terugkaatsing van stra len niet kan voorkomen. In plaats van het mechanische proces van de antenne-rotatie bij tot nu toe gebruikelijke radarinstallaties wil len de geleerden thans een sy steem ontwerpen, dat de gebun delde radarstraal door elektro magnetische afbuiging in een kring rondbeweegt.

de Stem | 1965 | | pagina 9