BUITELING LIEP GOED AF J. v. Dongen waarschuwt ,de boot niet te missen' Etten-Leur heeft geheel overdekt winkelcentrum Geslaagde modeshow van Boussac Paris in Hulst Kerkhofpad Boschkapelle moet worden opgeheven PAS UIT! LINGERIE FESTIVAL 30 ct zó lekker- zó gezond Muziekschool Terneuzen is tegen fusie VHeerenhoek kan blijven sporten Tafeltennisuitslagen BLEYS - LEIDEN Of oening nieuwe boerenleenbank te ippine Slachthuis Goes onder EEG-maat B. en w. Vogelwaarde adviseren: Buurtschappen in geweer tegen ruilverkaveling KOOIJKO Hulpkerk in plan Paauwenburg' te Ylissingen Uniek in Nederland Waterlandkerkje wint districts wedstrijd EEtBO .Gemeente-forum' te St.-Niklaas „Witte Wijk" niet meer wit Bestuurder sliep Auto duikt de sloot in te IJzendijke Grevelingendam begin april voor verkeer open Boerenleenbank Hulst wijzigde haar naam Mr. Cals Raad garandeert lening Concertkleding voor Hulster Gemengd Koor Waardering voor dessins en modellen Moeilijk gesprek Niet op 'n koopje ISOLATIE-SCHUIM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1965 (Advertentie) KLOETINGE Gistermorgen om zeven uur raakte een Duitse vrachtauto met aanhangwagen onmiddellijk voorbij het viaduct in rijksioeg 58 te Kloetinge met de rechtervoorband in de zachte berm. De chauffeur kon de com binatie niet meer op de weg hou den. Zij buitelde de steile, zeven meter lange helling van de oprij- baan naar het viaduct af. De chauffeur bleef ongedeerd. De vrachtwagen met aanhangwagen liep onwaarschijnlijk weinig scha de op. Nadat de combinatie weer omhoog getakeld en in Goes voor lopig hersteld loas kon de Duitser zijn reis voortzetten. Zijn eind doel was Heinkenszand waar een partij uien geladen moest wor den. Tijdens het omhoog takelen van de combinatie (foto) liepen vele automobilisten nogal wat ver traging op. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Donderdagmiddag zal waarnemend burgemeester A. P. van Ooteghem het nieuwe gebouw van de Boerenleenbank openen. De genodigden zullen om twee uur 's middags in restau rant G. Wiskerke worden ontvangen door het bestuur onder aanvoering van voor zitter J. S. Kind. Om half drie vindt de officiële opening plaats. GOES Op een vraag uit de raad hebben b. en w. van Goes medegedeeld, dat het slachthuis in Goes beslist niet voldoet aan de eisen, die in het kader van de EEG aan exportslachterijen ge steld zullen worden. B. en w. hebben gedeputeerde staten verzocht de nodige uitgaven te mogen doen teneinde in deze situatie verbete ring te bregen. Op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE. Op een in café Doens door de afdeling Ovezande van de K.V. P. belegde vergadering heeft het Twee de Kamerlid en lid van G.S., de heer J. van Dongen, ervoor gewaarschuwd om in Zeeuwse terminologie blijvend: ,,de boot niet te missen". ,,We leven in een explosie, waarin de mens, de Zeeuw, zijn uiterste best zal moeten doen om de geestelijke salto mortale, die we in eer ste instantie toch meemaken, heelhuids te kunnen maken", aldus de heer Van Dongen, wiens toespraak in belangrijke mate handelde over het zich aanpassen aan deze stormachtige ontwikkeling van de Zeeuwse mens zelf. ,,Dat betekent een zich bezinnen. Wat in het verleden heeft voldaan, zal waarschijnlijk in de toe komst niet meer bevredigen", zo zei Gedeputeerde van Dongen, die daarom op het belang van een intensieve samen werking wees. In het kader hiervan sneed hij ook de op handen zijnde ge meentelijke herindeling aan. „Hebben andere gemeenten buiten onze provincie het financieel al bijzonder zwaar en moeilijk, de Zeeuwse gemeenten hebben met dubbel zo grote problemen te ma ken. Want zij moeten bovendien een achterstand wegwerken in een ongeloof lijk snel tempo", zo zei de heer Van Dongen. De agrarische besloten gemeen schap wordt opengegooid, en de mens in die nieuw worden gemeenschap zal zich moeten aanpassen. Een ander actueel politiek onderwerp in de interssante causerie was de kabi netscrisis. De spreker vond de kabinets crisis op een bijzonder ongelegen tijd stip gekomen en betreurde het, dat di verse Zeeuwse werken, die feitelijk geen uitstel meer dulden, nu noodgedwon gen stop zijn komen te liggen. In dit verband wees hij o.m. op de wet Uitke ring Wegen, die vandaag in de Kamer zou worden behandeld, de wet herinde ling Walcherse gemeenten, die al zo'n tien jaar speelt, de schaderegeling voor de oesterkwekers en verder nog de rege ling van bijdragen in de dijkverzwaring. „Is het radio- en t.v.-beleid wel van im portantie genoeg, dat andere sociaal- economische werken eronder lijden?" zo vroeg hij zich af. En hij meende, dat het gehele conflict in de regering werd ver troebeld door zijns inziens niet geheel billijke propaganda voor de zuilen. Overigens vond de heer Van Dongen van e (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK. De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Stop peldijk acht geen termen aanwezig terug te komen op het besluit tot opheffing van het zogenaamde Kerkhofpad te Boschkapelle in het kader van de ruil verkavelingswerken. Dat is de teneur (Advertentie) Uit 4 landen - Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Nederland - vindt U nu vele lingerie primeurs in KODIJKO'S Om alles wat vrouw is, in extase te brengen! Voor elke beurs iets heel moois. Bovendien bij elke aankoop onze altijd geldige 5 °/o KASSA SPAARBONS nu 112 jaar in 't weefgetouw I EINDSTRAAT 20 TEL. 36117 het radio- en t.v.-beleid zeker wel de moeite waard om een principieel stand punt in te nemen en tot een duidelijke uitspraak te komen. 55' (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het secretariaat van het bisdom Breda deelde ons mede, dat voor wat het uitbreidingsplan Paauwen burg te Vlissingen betreft er plannen bestaan voor het stichten van een hulp kerk. Definitieve gegevens zijn hierover ech ter nog niet beschikbaar, aangezien de plannen nog niet helemaal rond zijn. Men weet nog niet of het een nood- of bij kerk zal worden en wie in deze hulp kerk de diensten zal verzorgen. De huidige kerk zal van een nieuwe entree worden voorzien. Er zal een soort stadhuisbordes met aan beide zijden een trap worden gebouwd. De entreepartij zal gecompleteerd worden door een extra zij-ingang. Verder zal een bestaand bij zaaltje voortaan waarschijnlijk worden gebruikt als „dagkerk". Aan het priester koor zullen ten dienste van de nieuwe liturgie enige veianderingen worden aan gebracht. (Van onze correspondent) WATERLANDKERKJE De districts wedstrijd voor W.-Z.-Vlaanderen van de Kon. Ned. E H.B.O. is gewonnen door de E.H.B.O.-afdeling uit Waterlandkerk je. Het team, bestaande uit de heer M- Poissonnier. mevr. M. Pijcke-van Pa- melen en mej. R. v.d. Bossche, wist 139 punten te verzamelen van de 150 die in totaal waren te behalen. De lei der van het team verwierf 43 van de 50 punten. De opdracht bestond uit het verlenen van eerste hulp bij een auto-ongeval, waarbij één inzittende in een sloot te recht kwam terwijl de bestuurder, die dronken was, in de auto zat en o.a. twee gebroken knieschijven had. Waterlandkerkje werd gevolgd door Zuidzande met 71 punten, leider 35 pun ten. Sluis 59 punten, leider 45 punt-, Bres- kens 53 punten leider 36 punt., Groede 43 puntenl leider 26 punt., Cadzand 31 punten, leider 20 punt. De groep uit Waterlandkerkje mag dus deelnemen aan de wedstrijden voor Zeeland die in april te Kortgene worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ETTENLEUR De bezoekers van het modern ingerichte winkelcentrum ..Ettenleur" te Etten, dat donderdag 18 maart door drs. Bakker, staats secretaris van economische zaken wordt geopend zullen in totaal in veer tig zaken kunnen winkelen, zonder dat zij gehinderd worden door regen en wind. Een voor Nederland uniek com- pler van winkels, gegroepeerd rond drie overdekte pleinen van 500 m2 elk. beschermt het winkelend publiek niet alleen tegen slechte weersomstand- digheden. maar ook zelfs tegen tocht daar de toegangen tot de pleinen met deuren zijn afgesloten. Aangezien het winkelcentrum, dat ver huurd is aan middenstandszaken, groot winkelbedrijven en een warenhuis, een verzorgingsfunctie vervult niet alleen voor Etten-Leur maar ook voor de ver re omgeving rekent men op veel be zoekers, die per auto komen winke len. Er is daarom een parkeerterrein aangelegd met een capaciteit van vier honderd auto's. Door uitbreidingen in de toekomst zullen ruim duizend auto's een parkeerplaats kunnen vinden. Het winkelcentrum is opgericht door de exploitant-eigenaren, mr. J. Wildeboer en W. M. Meijer te Hilversum. Het complex is gebouwd door de aanne mer De Loecker uit Borgerhout (bij Antwerpen). Het openingsfeest, don derdag. krijgt het karakter van een middeleeuwse jaarmarkt met stand werkers, straatartisten enz. Het plan bestaat om de antiekmarkt, die in april tot september op de Havermarkt te Breda gehouden wordt in het win terseizoen te verplaatsen naar de over dekte pleinen in het Ettense winkel centrum. Burgemeester Oderkerk van Etten-Leur zette tijdens een toelichting betreffen de functie en betekenis van het nieu we winkelcentrum, de snelle ontwik keling van zijn gemeente uiteen. Etten- Leur, dat in december 1959 14.000 in woners telde heeft zich als kernge meente sne^ontwikkeld. Enkele weken geleden werd de 17.000-ste inwoner in geschreven. Volgens de prognoses zal Etten-Leur in 1980 ca. 30.000 inwoners tellen. Deze sterke groei wordt enerzijds veroor zaakt door het geboorteoverschot, an derzijds door de expansie van de in dustriële bedrijvigheid- waardoor zeer veel werkkrachten worden aangetrok ken. Het industriële apparaat breidde de oppervlakte van de bedrijfsruimte uit van 60.000 vierkante meter in 1960 tot 148.000 vierkante meter begin 1965- Opmerkelijk is dat zeventig procent van de nieuwe bedrijven in Etten af komstig is uit de randstad Holland. In de toekomst zal 15 ha. industrie terrein aan de Mark worden aange legd. Hier kunnen bedrijven, die groot vaarwater behoeven zich vestigen. van een stuk van b. en w. aan de raad van Vogelwaarde, die vrijdagavond a.s. in openbare vergadering bijeen zal ko men. Tijdens deze vergadering zal de raad moeten beslissen wat te doen met het adres, dat door ongeveer 400 bewo ners van de buurtschappen Schapers- hoek, Keizerrijk, Campensedijk en Kam pen naar het gemeentebestuur is ge stuurd en waarin men de vroede vaderen vraagt alles in het werk te stellen voor het behoud van het voetpad. Het schrijven kwam op de vorige raadsvergadering ook al ter sprake. Het voorstel van b. en w., afwijzend op het adres te beschikken, werd toen aange houden. Zulks vooral naar aanleiding van een door de heer F. Bakker uit Boschkapelle geuite veronderstelling, dat ter ontsluiting van het landbouw bedrijf van de fam. Borm toch een brug over de aan te leggen watergang van 20 meter breedte moet worden geslagen, instandhouding van het Kerkhofpad ook geen bezwaar kan vormen. B. en w. persisteren bij hun eerder in genomen standpunt: het college advi seert de opheffing van het pad niets in de weg te leggen. B. en w. motiveren evenals de ruilverkavelingsinstanties dat het pad momenteel hoofdzakelijk wordt gebruikt door schoolkinderen, die te zijner tijd, wanneer het pad zou wor den gehandhaafd, over een afstand van 300 meter langs de watergang zullen moeten lopen. Mogelijkheden om veilig heidsvoorzieningen te treffen zijn er niet. Bovendien zullen de gewassen langs de watergang in toenemende mate worden bewerkt met sterk vergift, het geen ook de nodige gevaren oplevert. De ontsluiting van het landbouwbedrijf van de fam. Borm zal worden gegaran deerd door de aanleg van een dam in de watergang. Deze dam zal echter uitslui tend voor de bedrijfsvoering van de boerderij mogen worden aangewend. De raad zal voorts worden gecon fronteerd met het voorstel tot het doen vervangen van een gedeelte van het bovengronds laagspannings net te Hengstdijk door een onder gronds kabelnet en het treffen van de daarmee verband houdende voor zieningen. Een en ander zal een uit gave van f 4867.vergen. Andere voorstellen gelden de verkoop van twee stukjes (woning)bouwgrond in het uitbreidingsplan, de aankoop van enkele perceeltjes te Ossenisse i.v.m. de verbetering van de Lageweg. de verlening van subsidies aan de Judo vereniging .en de Damesgymnastiek vereniging te Ossenisse en de Stich ting Matthaus Passion te Hulst en tenslotte het verstrekken van een bij drage van f 750.— aan de Neder lands Hervormde gemeente te Kloos- terzande, i.v.m. de bouw van een verenigingsgebouw aldaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Al heel lang bestaat er verschil van inzicht over de wijze van samenwerking tussen de Zeeuwse Mu ziekschool en de Stichting Terneuzense Muziekschool. In de Provinciale Staten zijn hierover meermalen discussies ge voerd, totdat besloten werd een gemeng de commissie uit de Zeeuwse en Terneu zense muziekschool te vormen, die tot taak kreeg te adviseren over het moge lijk nauwer samengaan van de beide scholen. De gemengde commissie heeft aan beide scholen geadviseerd een over legorgaan te vormen, dat een fusie tus sen de twee scholen binnen nu en vijf jaar onder ogen moet zien. De fusie zou betekenen, dat de Terneuzense Muziek school in de Zeeuwse muziekschool wordt ondergebracht. Het bestuur van de Zeeuwse Muziek school heeft zich met dit advies kunnen verenigen. Burgemeester en wethouders van Ter- neuzen hebben vorige week vastgesteld dat zij open zullen staan voor samen werking tussen beide muziekscholen. Zij zijn echter niet bereid bij de raad een voorstel in te dienen, dat zou leiden tot liquidatie van de Terneuzense Muziek school. Het besluit van b. en w. is schrif telijk ter kennis van de gemengde ad viescommissie gebracht. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK. Niet minder dan een ramp heeft de 's Heerenhoekse veld- sporten bedreigd doordat de eigenaar van het sportterrein, het r.k. kerkbe stuur, begin februari van dit jaar aan de gemeente de huur van het huidige sport veld opzegde, omdat het dit veld kon verkopen met bestemming tuingrond. Omdat het nieuwe sportveld pas over twee jaar bespeelbaar zal zijn zou dit voor de sportverenigingen hebben bete kend. dat zij gedurende deze tijd geen eigen terrein zouden hebben. Burgemees ter R. Waelput noemde dit niets meer of minder dan een ramp. Nader overleg tussen gemeente en kerkbestuur heeft echter te elfder ure nog een oplossing opgeleverd. Het kerkbestuur bleek be reid de huur te verlengen. Echter tegen een huurprijs van f 1500.—. De oude prijs bedroeg f 25.— per jaar. De raad van 's Heerenhoek bleek maandagavond bereid dit hoge bedrag te voteren, waar door 's Heerenhoek dus kan blijven sporten. De raad fronste overigens wel even de wenkbrauwen. Burgemeester Waelput betoogde in zijn toelichting, dat b. en w. over deze huuropzegging zeer verbaasd waren geweest. Hij meende echter, dat de hogere huur in het belang van de jeugd van 's Heerenhoek op tafel moest komen. Er zal nu nog een rege ling moeten worden gemaakt over het voortgezet gebruik van de kleedstallen, zoals hij het uitdrukte. (Van een onzer verslaggevers) ST.-NIKLAAS (België) Onder auspi ciën van het Erasmusgenootschap, een af deling van het Algemeen Nederlands Ver bond voor het Land van Waes en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en van het „Regionaal comité Waesland van de Stich ting Lodewijk de Raet" zal op dtnder- dafavond 25 maart in Salons Carlton te St.-Niklaas (België) een gemeente-forum worden gehouden. Het forum zal worden voorgezeten door dr. N. de Witte, arrondissementssecretaris te St.-Niklaas. Verder hebben zitting: de heer F. van Dorpe, burgemeester van St.- Niklaas, burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse. burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. Onderwerp van ge sprek is het al dan .niet noodzakelijk en/of wenselijk zijn van samenwerking tussen Belgische en Nederlandse gemeen ten. Naar de initiatiefnemers hopen zal zo wel van Belgische als Nederlandse zijde grote belangstelling voor deze avond wor den getoond. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De zogeheten „witte wijk" alhier zal binnen af zienbare tijd niet meer wit zijn. Dat is dan te wijten aan een flinke op knapbeurt die 85 woningen van de woningbouwvereniging „St.-Willi- brord" en 191 huizen van de woning bouwvereniging „Goed wonen" zul len ondergaan. Het complex van 276 woningen is kort na de bevrijding, toen de systeembouw nog in de kin derschoenen stond, gebouwd en gold in feite als proefbouw. Een sterk verrottingsproces van het houtwerk is er nu oorzaak van. dat ingrijpende maatregelen tot behoud van de wo ningen dienen te worden getroffen. Tegen de witte buitenwand zal nu een spouwmuur worden opgetrokken, waarin nieuwe kozijnen voor deuren en vensters zullen worden aange bracht. Daarmee zal dan de witte buitenmuur, die veel onderhoud verg de. verdwijnen en tot het verleden behoren. Momenteel liggen de plannen voor de reparatie in Den Haag en het wachten is op de rijksgoedkeuring, die men in mei of juni van dit jaar verwacht. En dan hoopt men zo snel mogelijk te kunnen beginnen. Vijftig procent van de kosten komt voor rekening van het rijk. IJZENDIJKE Door slaap overmand is de Terneuzense automobilist E. F. R. I. IJ. met volle snelheid van de provinciale weg geraakt en in een sloot tot stilstand gekomen. De gevolgen bleven beperkt tot verwondingen in het gezicht, enkele gebroken tanden, een zwaar beschadigd voertuig en gebroken bermpaaltjes. De heer IJ. kwam uit de richting Schoon- dijke en reed in de linkse bocht nabij Tivoli rechtdoor. DEN HAAG Volgens dé Deltadienst van rijkswaterstaat is het praktisch zeker dat op 1 april, of anders in de week waarin de eerste april valt, de Grevelingen dam voor het verkeer wordt open gesteld. De A.N.W.B. is op het ogenblik al bezig om ongeveer vijftig tijdelijke borden te plaatsen, die het verkeer op (de Dam-) weg moeten helpen. In de eerste tijd zal het verkeer nog gebruik moeten maken van de parallel weg, omdat de hoofdweg over de dam nog niet gereed is. Die parallelweg wordt door de Deltadienst overigens een zeer behoorlijke weg genoemd. Het heeft de Deltadienst met het aanleggen van deze weg meegezeten. Dat is te danken aan drie factoren. Ten eerste is het zandspui- ten vlugger gegaan dan berekend was, de aannemers hebben groot materieel in gezet en bovendien heeft de zachte win ter weinig stagnatie gegeven. De openstelling van de weg over de Grevelingendam is van grote betekenis. Voor het eerst in de geschiedenis zal het nu mogelijk zijn, dat verkeer uit de randstad Holland via de Haringvlietbrug en de Grevelingendam Schouwen-Duive- land bereikt. Vooral in de vakantietijd zal de nieuwe verbinding haar nut be wijzen. Schouwen-Duiveland is nl. zeer in trek bij toeristen, die tot dusverre echter voornamelijk op het veer Anna Jacoba- Zijpe waren aangewezen. In het hoogsei zoen waren vooral in de weekends wachttijden van zes tot acht uur en lan ger bij dit veer beslist geen uitzondering. le klas: HaringmanOna 55, Sorry 1NSM 4—6, Pzem—Sorry 2 3—7, Ona— W. v. Zoelen 2 7—3. 2e klas: Wilno 1Haringman 2 73. 3e klas: VSV—SSW 3—7, Wilno 2—B. Smash 2 9—1, NSM 2—Sorry 3 91. 4e klas: B. Smash 4N.S.M 3 6—4, Ona 4—H.v. Bew. 2 10—0, NSM 3—Sor ry 4 8—2, Wilno 4—VSV 3 7—3. (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens de jn café De Ster gehouden algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank Hulst is besloten de naam te wijzigen in Raiffei- senbank. Tot directeur van de bank werd benoemd de heer C. M. Boone, tot voor kort kassier. Medegedeeld werd dat de balans is gestegen'met f 1.500.000,-. De balanswinst bedroeg f 15.875,55, welk be drag, ingevolge het besluit van de leden vergadering, in zijn geheel in het re servefonds zal worden gestort. De heren A. A. Boon en Em. van de Walle werden als bestuursleden herkozen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster Gemengd Koor zal kunnen overgaan tot de aanschaf van concertkleding voor de leden: de raad van Hulst verklaarde tijdens de jongste vergadering de gemeente garant voor een geldlening van f 3000,-, die het koor kan sluitep. De raad besloot voorts tot huur van lokalen ten behoeve van de vleeskeuringsdienst van H. B. Pi- cavet en Zn. N.V. te Hulst. Het voor stel tot overname van de zykantweg van de Hogeweg van het Waterschap Hulster Ambacht i.v.m. de reconstructie van deze weg vond bijna aller goedkeu ring. Slechts de heer C. van Arenthals stem de tegen. Alleen de N.V. maatschappij tot ver huur van marktkramen te Hulst zal kra men mogen verhuren aan de marktkoop lieden, die 's maandags de Markt ple gen te bevolken. Daar staat tegenover dat de gemeente in het vervolge con trole kan uitoefenen op de toestand van de kramen. De raad besloot voorts tot wijziging van de winkelsluitingsverordening in die zin, dat de winkels op de zondagen tot zes uur 's avonds i.p.v. acht uur geopend kunnen zijn. In de commissie uitbreidingsplannen werd benoemd de heer E. D'Hooghe. in de zwembadcommissie de heer F. Verwilligen, en in de gascommissie de heer C. Willemstein. Tot plaatsvervan gend lid in het algemeen bestuur van de centrale dienst werd benoemd de heer D'Hooghe en tot gedelegeerde in het be stuur van de r.-k. technische school de heer J. Stolte. De benoemingen geschied den i.v.m. de ontslagname uit de raad van de heer B. Picavet, enkele maanden geleden. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Onder auspiciën van de fir ma Wilking te Hulst is in het Hulsterse Bioscoopgebouw de modeshow van Bous sac de Paris gehouden. De vele aan wezige dames en enkele heren wer den, zoals men dat van Boussac gewend is geconfronteerd met stoffen in veel kleurige dessins. Die stoffen waren ver werkt in alleraardigste modellen, zodat het geheel er nog aantrekkelijker op werd. Hoofdzaak waren de stoffen, die uitmuntten door niet-opzichtige, wel op vallende, en toch bescheiden dessins. Er waren opvallend veel stoffen, die zich uitstekend blijken te lenen voor strand-, terras- en sportensembles. Zelfs de doorgaans nogal onhandelbare bad stof tekende voor aardige dessins en dito modellen. Kortom er bleek voor ieder uur van de dag en voor elke dag van de zomer een juiste stof en een aardig des sin. Opvallend was het, dat de motieven voor vele dessins waren ontleend aan de exotische kunst van de Inca's en Az teken. De kleuren zijn hier vol, daar een 'beetje excentriek, maar doorgaans een voudig en gedistingeerd. Wat de modellen betreft: de modelijn is, dat hebben de grote modeheren uit gemaakt (en wij kunnen daar sinds gis teravond alleszins vrede mee hebben) slank, licht en soepel. Dat kwam vooral tot uiting bij de strand-, sport- en och tendensembles en de middag japonnen. Verder heeft men te doen met een schijnbaar verhoogde taillelijn, terwijl de verplaatste coupelijnen en broekrokken en -jurken ook niet van de lucht zijn. De cocktailjaponnen bleken origineel en niet al te spectaculair, zodat ze goec; draagbaar zijn. Hetzelfde kan men zeg gen t.a.v. de avond- en bruidsjurken De avondtoiletten zijn sterk gedecolle teerd, af en toe iets te sterk. Maar zoals gezegd het ging niet zozeer om de mo dellen als wel om de stoffen en de daar op gedrukte dessins. De modellen werden geshowd door zes aanminnige mannequins van allerhande nationaliteiten. Als ladyspeaker fungeer de mej. Costabelli. De Boussac-mode- show zal nog worden herhaald in Ter- neuzen en Goes. ]~)e formatie-opdracht, die mr. Cals heeft gekregen is ruim gesteld. Hij moet proberen een kabinet op de been te brengen, dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met het parlement. Veel mogelijkheden biedt die opdracht intussen niet. Vrucht bare samenwerking impliceert in po- liticis een ruime parlementaire meer derheid. Aangezien door de onduide lijke houding van de CHU, die niet vóór of tegen de WD kiezen durft, een christen-democratische coalitie niet wel realiseerbaar lijkt, zal mr. Cals moeten aankloppen bij de PvdA. De aan mr. Cals verstrekte opdracht betekent dus in feite het aansturen op een terugkeer naar de brede basis, de samenwerking tussen KVP en PvdA, waarschijnlijk met de AR, eventueel ook met de CHU. Er zullen waarschijnlijk nogal wat mensen zijn, die niet erg enthousiast zijn voor een hernieuwde politieke vrijage van de KVP met de PvdA. Toen het zes jaar geleden ..uit" ging haalden velen opgelucht adem. Men wilde wei eens wat. anders. In die zes jaar is men van elkaar vervreemd. De VVD was ook niet alles maar het ge mis aan toekomstvisie in de afgelopen jaren woog voor nogal wat mensen toch minder zwaar dan het betweterig dirigisme, dat men zich nog van de PvdA herinnerde. Het land moet echter geregeerd worden. Nu de VVD zich met huid en haar aan de commerciële t.v. heeft verbonden en de onduidelijke positie bepaling van de CHU een christen democratisch kabinet illusoir maakt, is'men aangewezen op samenwerking met de socialisten. P)e PvdA neemt door deze gang van zaken wel een sterke positie in. Voor hun medewerking zal dan ook zeker een prijs betaald moeten wor den, prijsbeheersing van grond bij voorbeeld. Voor die prijs is, gezien de schaarste aan grond in Nederland te praten, dunkt ons. Onder geen beding echter mag een akkoord met de PvdA betaald worden met een terugkeer naar de socialistische „betuttelarij" van vroeger. Die prijs is te hoog. De groep-Vondeling in de PvdA zegt zich losgemaakt te hebben van de oude fakkeldragersmentaliteit. Dat zal dan moeten blijken. Wat de KVP betreft lijken in ieder geval alle voor waarden aanwezig voor het komend gesprek met de socialisten in goede banen te leiden en te houden. Mr. Cals heeft in het KVP-kamp een goede naam, meer bij de achter ban overigens dan bij de KVP-fractie. Zijn temperament heeft hem daar nog wel eens parten gespeeld. De laat ste tijd is de onderlinge verhouding gelukkig wat verbeterd. Bij de socia listen heeft zijn naam eveneens een goede klank. Men is het in die kring niet vergeten, dat mr. Cals in 1963 lie. ver met de PvdA dan met de VVD in zee had willen gaan. Dr. Vondeling c.s. zullen mr. Cals dus zeker als for mateur accepteren. Daardoor kan mr. Cals ook gemakkelijker met de PvdA onderhandelen. Het lijkt voorts ook een verstandig besluit om KVP-fractieleider drs. Schmelzer aan de kant van de fractie de komende besprekingen te laten voeren. Als de KVP straks tot een duidelijke keuze wil komen moet er ook leiding - zijn. Zou idrs. Schmelzer als formateur zijn opgetreden dan zou de fractie bij gebrek aan ©en goe de stuurman of door een teveel aan stuurlieden wel eens een vreemde koers hebben kunnen varen. In Den Haag weet men nu al te vertellen, dat mr. Cals niet zelf mi nister-president zou willen worden. Maar als de PvdA nu eens niet de ..zwakke" mr. Marijnen als premier wenst te accepteren? Wat dan? Het zou ons niet verwonderen als het ge sprek over de personen straks nog moeilijker zou blijken te zijn dan het gesprek over het regeringsprogram. £)e toekomst pleegt sneller „heden" te zijn dan het heden gemeenlijk bereid is te aanvaarden. Met deze volzin eindigde de redevoering, die de thans demis sionaire minister van Volkshuis vesting, drs. Bogaers zaterdag op het Overijssels Appèl van de KVP heeft gehouden, 's Ministers rede was ge wijd aan de leefbaarheid van Neder land, aan het toekomstperspectief van 20 miljoen inwoners over nog geen 35 jaar. Het Nederland van onze kin deren en kleinkinderen zal dan vier maal zoveel mensen tellen als het Ne derland van onze ouders, constateerde drs. Bogaers. De bewindsman noemde het leef baar houden van ons land een „veel moeilijker" vraagstuk dan de oplos sing van de woningnood. Hier ligt een permanente uitdaging van ons volk, zei drs. Bogaers, waarop wij minstens even krachtig moeten willen reage ren als op de woningnood. Gebeurt dit ook? Minister Bogaers bleek van oordeel, dat er in Neder land veel gedaan wordt aan de ruim telijke ordening. Tezelfdertijd consta. teerde hij echter, dat er nog lang niet genoeg gedaan wordt. De mi nister somde namelijk een hele serie investeringen op (wegen, vervoer, re creatie, stadssanering e.d.) die nood zakelijk zijn om Nederland voor de ko. mende generatie leefbaar te houden. Deze investeringen zullen geld kos ten. veel geld. Er is geen leefbaarheid op een koopje, waarschuwde drs. Bo gaers. Wij hopen, dat formateur Cals van dezelfde gedachte zal uit gaan, dat wil zeggen met een pro gram op tafel zal komen, dat meer op de toekomst is gericht dan het beleid, dat tot dusverre is gevoerd. De dessins van de verschillende stoffen van Boussac zijn zeker niet opzichtig, wel opvallend, maar tegelijk van een zekere „be scheidenheid". (Advertentie) tegen kou en tocht 4betaalt zichzelf

de Stem | 1965 | | pagina 5