Beren C. van Stolk zorgde dat er na de bevrijding eten was SENATOR aanstekelijk lekker! K.L.M. bereidt zich nu voor op supersonisch tijdperk modelwoning GEOPEND Tilburger van de weg gereden Voorraadvorming in VS. was een heel probleem I'ct. Alweer vierde plaats in were ld luchtvaartver keer GAULLISME OP DE PROEF ntakt lenzen ZILVEREN BROODMAND-WINNAAR Ambtenaar wil verdubbeling van wachtgeld-periode Crisis voorbij Vandaag Morgi en ERNEUZEN Het was geluk" OMSTANDERS DEDEN NIETS Agent redt kind van verdrinking NA ONTSLAG DOOR REORGANISATIE Onderscheid tussen burger en militair op departement Paus voorlopig niet naar buitenland Communisten in Engeland uit Moskous gareel MUSSOLINI NU NOG GEVAARLIJK Kacheltje walmde: meisje omgekomen Geen politieke verschuiving in Frankrijk Koninklijke Mignot de Block ANP heeft weer correspondent in Djakarta m BUK NAAR BUITEN uisdorp oenendijk >uopassagier gewond. In de nacht zondag op maandag plaatste de heer Z. uit Axel zijn bromfiets aan de hterzijde van de weg te Groenendijk het café van C. aldaar. De bejaarde R., eveneens uit Axel, nam plaats op duozitting. Toen daarop de Z. aan- Iten maakte om weg te rijden, kwam tseling de bromfietser S. uit Vogel- arde achterop gereden en vloog tegen brommer van de Z. op, die hij te laat nerkte. De R. maakte hierbij een istige val en kwam met het hoofd op stenen terecht, waarbij hij verwondin- aan het hoofd en een hersenschud- g opliep. Het slachtoffer werd naar ziekenhuis te Hulst vervoerd. Beide mmers liepen vrij ernstige schade op. or de rijkspolitie wordt een nader lerzoek ingesteld. s'TWERPEN KVO 20 uur Manon ASSINGEN Alhambra 20 uur Veel liefs uit Mos kou, 18 j. >ES Grand 20 uur Veel liefs uit Moskou, 18 jaar ".KNEUZEN Luxor 20 uur Eddie zet zich schrap, 14 jaar JSTBURG Led el 20 uur Goliath en de barbaren, 14 jaar Du Commerce 19 uur Boerinnenbond IDDELBURG Concert- en gehoorzaal 20 uur Recital Ingrid Hacblcr voor ZVU Aula Detailhandelvakschool 14.30 en 20 uur Modeshow •NT tton. Opera 20 uur Gala de 1'Elite JISSINGEN (Ylhambra 20 uur Veel liefs uit Moskou. 18 j. Britannia 20 uur Lezing Ver. Onze Vloot >ES Grand 20 uur Twee natuurfilms Prins van Oranje 19.30 uur Modesho IDDELBURG Detailhandel vakschool 14.30 en 20 uur Modeshow tESKENS Uitkomst 20 uur Voorlichtingsavond Kon. Wilhelminafonds DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1965 |ppi, S. Buijk en S. Verpleeg. B. lens: R. de Bliek, J. Boone. F. van Ipen, J. Verhage. A. Camfens, P. 1 waarder. L. van Duivendijk, K. van I B. de Gardeijn. H. van Iwaarden, laaksma de Koster. J. Verploeg. C. If meisjes: T. Vis, L. Faas. I. de Kam lagelkerke, R. Robesin, M. Schulte' leraart, M. Verstraaten, A. Malkus' Ie Kant, W. Scheele, M. van Ter- ten, A. Veraart, J, Karreman, A fcman, Chf. Hamelijnck, M. Riteco.' lippine lneeluitvoering De plaatselijke to. J/ereniging Esmoreit brengt zater- 20 en zondag 21 maart in het pa- lehuis het sluitstuk van het seizoen Ier Diekema". Het is een klucht in I bedrijven door Hans Keuls. Zeer Ischijnlijk is dit de laatste maal dat *1 het parochiehuis een opvoering ge- _n wordt, daar het dorpshuis binnen lie maanden gereed zal komen. De Jeringcn beginnen beide avonden ■ialf acht. rlicitatieregister Evenals in alle Isre gemeenten in Nederland zal ook I vu felicitatieregister ter gemeen- Icretarie ter teTcening liggen tnt en I woensdag 17 maart in verband met I verloving van prinses Margriet met liner P. van Vollenhove. l'zing over ruimtevaart Voor de |ieuzense en eventueel andere leden de stichting Zeeuwse Volksuniver- |it zal dr. H. Hubert uit Utrecht vrij- lavond in Hotel Rotterdam een lezing gorgel! over „ruimtevaart en -onder- ■orum Jeugdraad Vrijdag 2 april I dt een forumavond gehouden voor de ■gdraad. Afgevaardigden van alle ■itselijke Jeugdverenigingen zullen in I gelegenheid gesteld worden om met gemeentebestuur van gedachten te [selen over divei*se problemen, waar- men te kampen heeft. Biljarten. De Terneuzense crack Freyser van „Carambole" heeft li- en cadrewedstrijden gespeeld tegen Hagenaar C. van Toorn een speler Ide hoofdklasse KNBB klein biljart, ■wedstrijden te Terneuzen werden ge- Tld op wedstrijdbiljart 230 x 115, Vser heeft, in de overgangsklasse ge- pld boven 20 gemiddeld. Om deze pn werden de 2 te spelen partijen r Freyser als volgt in handicap ge- pld: „libre" 350150, „cadre" 300 Was Freyser er bij de vorige wed- |d in geslaagd de partijen van 400 beurten te maken, deze keer waren beurten nodig voor de te maken caramboles. De „cadre" partij was meest interessant. Beiden speelden de rappèls in het middenvak, er wer- l series van 37 cn 81 genoteerd. Slechts laramboles kwam van Toorn tekort. uitslag luidde: „Libre": Pr. Freyser j-9, gem. 38.80. C. van Toorn .90-9 gem. „Cadre" Pr. Freyser 300-21, gem. 3; C. van Toorn 148-21 gem. 7.04. nstrijden in libre" en „cadre" zal Byser binnenkort spelen tegen de Til- Igenaar Henk Vernooy. oosterzande ïromfietser gewond. De bromfietser F. uit Kloosterzande is toen hij des :hts over het smalle rijwieltegelpad sen Stoppeldijk en Hengstdijk reed, 3r nog niet geheel opgehelderde oor- ik de F. meent door een tegenlig- te zijn geraakt» met zijn brom- r in de vrij diepe bermsloot geraakt. bleef daar enige tijd met een ge- nd linkerbeen liggen. Hij werd teu tte opgemerkt door een passerende mfietser, met wiens hulp hij naar s is gesukkeld. romfictscr maakt val. In de nacht zondag op maandag reed de heer H., 'hende te Kruisdorp, per bromfiets ?r de Lange Nieuwstraat in de Kruis- der huiswaarts. H. voelde zich wat :ht" in het hoofd. Op een gegeven ment maakte hij met zijn brommer schuiver en sloeg, met het hoofd op stenen, waarbij .hij verwondingen aan reeds gonzende hoofd opliep. (Van onze correspondent) ROTTERDAM „Ik voel eigenlijk helemaal niets voor die „Zilve ren Broodmand", die de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten my wil geven. Wat ik gedaan heb is eigenlijk zo vanzelfsprekend. En wanneer ik nu nog een ambitieus man was dan zou die onderscheiding en alle publiciteit er om heen wel leuk zijn, enfin, laat u eerst maar eens horen wat u weten wilt". bedacht, dat zè nota bene nog naar koningin Wilhelrrrina hebben genoemd, waarbij het vet wel houdbaar bleef. Nu is dat systeem standaard in de vet- produktie. Trouwens direct na de oorlog toen de voorraden vrij kwamen, stelde Unilever de vraag: „Nii is die Van Stolk mis schien wel een goede graanhandelaar, maar tenslotte heeft hij nog nooit in vet gedaan. Wij willen dat vet dat hij al zolang bewaart wel eens zien". Ik heb het rapport nog. Ze waren heel te vreden, zij het dat ze een paar kantte keningen maakten. Maar ze vertelden me niets nieuws. Eerlijk gezegd had de oorlog niet veel langer moeten duren. Zo kan ik wel tot vanavond door blijven gaan. Ik heb eens een partij tabak kunnen behouden dank zij een Argentijnse bisschop. Deze bisschop was was de biechtvader van de toen- 55' Zo begint het gesprek met de heer C. van Stolk, de man die gezorgd heeft dat direct na de Tweede Wereld oorlog in ons land tenminste enig voed sel en de allernoodzakelijkste kleding zij het nog op de bon te krijgen was. Maar al lijkt de heer Van Stolk wat terughoudend, eenmaal aan het woord vertelt hij zijn verhaal in één adem uit ,,Ik meen, dat de huldiging die de meelfabrikanten 17 maart voor mij in Den Haag in petto hebben op grond van twee verdiensten is. In de jaren 1932-1934, direct na de grote crisis dus, heb ik geholpen de Ne derlandse meelindustrie op economische basis te laten doorwerken. U moet dat eigenlijk zo zien. Ook in de landbouw ging het slecht en de regering moest de boeren de zogenaamde tarwesteun ge ven. Dit had tot gevolg, dat er ook Ne derlandse tarwe in het Nederlandse brood verwerkt moest worden (tot op dat moment waren wij verwend met de veel betere Amerikaanse tarwe). En dit had weer, min of meer de onbewijs bare economische stelling volgend, dat van boven opgelegde produktiemethoden altijd op narigheid uitdraaien, een on verkwikkelijke strijd tussen de meelfa brikanten onderling tot gevolg. Het leek er zelfs op, dat meer fabrikanten het loodje zouden leggen dan met het oog op de voedselvoorziening gewenst was. Ik heb toen op verzoek van de regering de fabrikanten rond de tafel gebracht en tot samenwerken bewogen. Deze samen werking zag er op het eerste gezicht als een kartel uit, maar zij bestaat nu nog zonder dat ooit misbruik is gemaakt van de monopolistische positie, die de verenigde fabrikanten verworven heb ben. Mijn tweede verdienste zou kunnen zijn, dat ik in de oorlog in Amerika voor ons land „voeding en dekking" gekocht heb om direct bij de bevrijding al iets achter de hand te hebben. Bat ik dat heb kunnen doen is dom geluk geweest. Ik was toevallig in New- York om een vestiging van mijn bedrijf in Rotterdam, de Van Stolk Koninklijke Commissiehandel N.V.. te opener toen UTRECHT De agent van de Utrechtse politie G. Gomersbach heeft de fi-jarige Cees Danen u»t het water van de Weerdsingel gered, terwijl en kele tientallen omstanders zich daar voor hadden bepaald tot toekijken cn het roepen om hulp. De agent hoorde het geroep van enige afstand, hij rende naar de singel en zwom er dwars overheen om het knaap je, dat zich drijvende trachtte te houden door zich aan een balkje vast te klam pen, te redden. Het jongetje hoorde thuis op het in de Weerdsingel ge meerde vrachtschip „Risico". Hij was bij het spelen te water geraakt. Bij een onderzoek in het academisch ziekenhuis bleek later, dat hij geen nadelige ge volgen van het ongeluk had ónder*von den. malige machthebber, die een hele ta baksoogst verloren had zien gaan en toen een goede prijs met mijn tabak wilde maken. Om een lang verhaal kort te maken: toen ik na de oorlog zes weken aan de United Nations was toegevoegd kreeg ik een groot compliment van een Poolse afgevaardigde. Hij zei: „U hebt ervoor gezorgd, dat Nederland na de oorlog de andere landen een jaar vooruit is". En dat vind ik nu zo bijzonder aardig. Maar heel weinig mensen hebben ooit beseft, dat er na de oorlog ten minste iets te krygen was, doordat de regering in Londen zo degelijk gewerkt heeft. Ja, dat is eigenlijk het hele verhaal. 17 maart zal ik er nog wel wat meer van zeggen, de namen noemen ook van al die mensen, die in beide zaken zo'n belangrijke rol gespeeld hebben. Maar ik wil daar nu iever niet op vooruit lopen. Stuurt u mij een krantje voor mijn vrouw. Ze komt speciaal uit New-York waar ik woon sedert ik mij uit de zaak heb terug getrokken, over om de huldi ging mee te maken. Zij vindt het alle maal geweldig". VAN STOLK .regering in Londen werkte degclyk.. de oorlog uitbrak en ik niet meer terug kon. De Nederlandse regering in Londen vroeg mij toen, wat er met betrekking tot de voedselvoorziening gedaan moest worden. Ik heb direct geantwoord, dat er in ieder geval voorraden moesten ko men om na de bevrijding, die ik op dat moment in 1944 schatte, aan dc eerste vraag van de bevolking te kunnen vol doen. Ik kreeg een aanstelling als regerings commissaris om in Amerika deze voor raden te vormen. Met zeven man zijn we aan het werk gegaan. In 1945 had den we op zestig plaatsen in heel Noord - Amerika en Canada in totaal 365.000 ton goederen opgeslagen. Maar hoe meer we bezaten, hoe onrustiger ik sliep. Aan alle kanten werd er op onze voor raad geaasd en dan bedoel ik beslist niet alleen de tand des bederf8, onze vijand nummer één. Maar ook hierbij heb ik enorm veel geluk gehad. Kijk, van graan en zo wist ik als graanhandelaar alles af, maar van leer, katoen, vet, rijst, tabak en noem maar op, wist ik weinig of niets. Neem nu vet. Nooit had iemand het langer dan zes maanden bewaard. Maar het zag er naar uit, dat ik het een paar jaar moest goed houden. Juist op het moment, dat ik met dat probleem worstelde kwam er een scheikundige van een blikfabriek, die van mijn werk gehoord had, eens kennis maken. Drie maanden later hadden ze een systeem (Van onze correspondent) DEN HAAG Het Haagse amb tenarengerecht behandelde gister morgen een beroepschrift van mr. J. T. M. van der Vaart te Amster dam, ingesteld tegen de minister van defensie naar aanleiding van een aan hem gegeven ontslag, ingaande 1 oktober j.l. Met het ont slag zelf kon de ambtenaar zich nog wel verenigen, niet echter met een betaald verlof van slechts vijf maanden. Hy stelde de eis, dat dteze tyd zou verdubbeld worden. Mr. Van der Vaart vond, dat burgerpersoneel by het Mi nisterie van Defensie een gelyke rechts bedeling toekomt als het militaire per soneel. De situatie waarin de ontslagen amb tenaar was komen te verkeren, vloeide voort uit reorganisatie op het depar tement. Klager was volgens zijn raads man ten nauwste betrokken bij het ge organiseerd overleg voor land- en luchtmacht. Na de reorganisatie bleef alleen de Luchtmacht voor hem over. Eigenlijk te weinig interessant voor de betrokkene. De zaak speelde zich in hoofdzaak af ten tijde, dat de huidige secretaris van het Ministerie van De fensie nog hoofddirecteur was van het militaire personeel. Na nog verdere re organisatie bleef de top personeelsstaf (secretaris-generaal Liefferink met nog twee anderen) uiteindelijk uit drie man bestaan tegen vijf personen voorheen. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft besloten zich niet buiten Italië te begeven tot na de afloop van het oecu menisch concilie. Sedert de pauselijke bezoeken aan het Heilig Land en aan India, vorig jaar, is veel op het Vaticaan gespeculeerd over mogelijke nieuwe reizen van de paus. De vierde en laatste zitting van het concilie begint op 14 september en zal waarschijnlijk begin december wor den beëindigd. LONDEN Het conflict binnen de in ternationale communistische beweging is gisteren uitgebreid met de officiële be kendmaking van de Britse communisti sche partij, dat zij zich verzet tegen de door Rusland voorgestelde conferentie van 81 nationale communistische partijen om het geschil op te lossen. Deze afwijzing kwam slechts enkele dagen na de in Moskou gehouden „con sultatieve bijeenkomst" van 19 verschil lende partijen, waaraan de Britse com munisten slechts met tegenzin hebben deelgenomen. De Britten hebben zich thans ook tegen de op de conferentie ge nomen besluiten gekeerd en volgens wel ingelichte zegslieden zouden ook ver scheidene andere partijen tegen de Rus sische pogingen gekant zijn om de communistische houding ten opzichte van China in het reine te brengen. Volgens deskundigen in communist! sche aangelegenheden moet het binnen afzienbare tijd houden van een commu nistische topconferentie, met het doel de geschillen tussen Rusland en China op te lossen of het regiem van Peking uit te sluiten van de internationale beweging zo goed als uitgesloten worden geacht. Pekings hernieuwde aanvallen op Mos kou hebben de laatste dagen duidelijk gemaakt, dat de kloof tussen beide groot machten nog steeds even breed is en dat er weinig kans is deze te dichten. Mr. Van der Vaart kwam op wachtgeld. Hij kon nog wel een andere positie krijgen, maar wat hem aangeboden werd, was financieel en in rang wel gelijk, maar functioneel weinig aantrek kelijk met nagenoeg geen perspectieven meer voor de toekomst. Dit was voor de ongeveer 55-jarige klager wellicht de reden zich bij het ontslag neer te leg gen, temeer daar hij in het genot ge steld werd van wachtgeld. Om tot een zo hoog mogelijke uitkering tot zijn pensionering te komen, zou hij evenwel nog een jaar betaald verlof willen ge nieten. De inmiddels verhoogde salaris sen zouden dan nog invloed uitoefenen op zijn wachtgeld. Het conflict beperk te zich dan in feite ook tot de finan ciën. Aan de hand van voorbeelden meende klager te kunnen aantonen, dat de minister een ongelijke behandeling toepaste in gelijke gevallen. De ge machtigde van de minister, de heer G. B. J. van der Holst, verweerde zich hiertegen evenwel. Deze betoogde dat de minister gehandeld had naar de be ginselen van het algemene rijksambte narenreglement en de algemeen ver bindende voorschriften. Aparte Konink lijke Besluiten voor een geval als dit leek hem niet reëel. Hij wees er voorts nog op, dat de ter sprake gekomen afvoering voor de andere categorie gold dan voor militairen. Het ambtenaren gerecht zal over drie weken schriftelijk vonnis wijzen. ROME Twintig jaar na zijn dood is de vroegere Italiaanse dictator Be nito Mussolini nog een gevaar in zijn land. Een reusachtige kin alles wat is overgebleven van een beeltenis van Mussolini, die in de rotsen boven de Furlo-pas bij Pesaro in de Apenij- nen is uitgehouwen, dreigt namelijk omlaag te storten. Als de kin af breekt zou de hoofdweg van Rome naar de Adriatische Zee, die door de pas leidt, kunnen worden geblok keerd. Het voorhoofd en vijf meter van de neus werden reeds direct na de oor log verwijderd. Men liet toen de kin met rust, omdat men vreesde, dat tonnen rots op de verkeersweg te recht zouden komen. Nu, 20 jaar la ter, is zij zo door het weer aangetast, dat men vreest, dat de kin alsnog naar beneden zal storten. (Advertentie) NIJMEGEN In Nijmegen is een tweejarig ziekelijk meisje om het leven gekomen, doordat een petroleumkachel tje op haar slaapkamer te hoog ging branden. De ouders hadden het kind naar bed gebracht en gingen daarna op visite. Bij thuiskomst bemerkte de moeder, dat het in de slaapkamer geplaatste petroleum kacheltje zware walm verspreidde. Hét kind gaf toen geen tekenen van leven meer. Het meisje is waarschijnlijk aan kool- monoxydevergiftiging overleden. PARIJS De strijd om de meerder heid in de Parijse gemeenteraad is on beslist geëindigd zodat de aanhangers van president De Gaulle en de linkse groeperingen zich volgende zondag op nieuw moeten verlaten op de kiezers. De Gaullisten en het „Volksfront' nieuwe stijl van communisten en socialis ten gingen in Parijs gelijk over de finish. In Marseille houdt de socialistische presidentskandidaat, burgemeester Gas ton Deferre, ook een nek-aan-nek-wed- strijd tegen een alliantie van communis ten en weggelopen socialisten en tegen Gaullisten om herverkiezing tot burge meester. (Zie ook blik naar buiten) net uit Senator Junior heet 't nieuwe sigaartje van 7 ct. 'n aanstekelijk lekker sigaartje met schrif telijke kwaliteitsgarantie; Zie de achterzijde van het imitatie-bankbiljet in elke doos! DEN HAAG Het Algemeen Neder- landsch Persbureau (ANP) en het Franse persbureau AFP hebben besloten als ge meenschappelijk correspondent in Indo nesië, met als standplaats Djakarta, aan te stellen de heer Frank de Jong. De heer de Jong, die 34 jaar oud is en werk zaam op de afdeling „buitenlandse dien sten" van het ANP, zal vrijdag 26 maart naar Indonesië vertrekken. Sinds de terugkeer van de heer J. W. M. Martinot (thans hoofdredacteur van het ANP) in december 1958 naar Neder land beschikte het ANP niet meer over een correspondent in Indonesië. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM grijpt nu reeds naar het supersonisch tydperk van 1975. De maatschappij heeft drie plaatsen ge reserveerd op de lijst van dc snpersone Amerikaanse SST. Men probeert ook drie kansen te krygen bij dc Frans-Engelse Concorde. Tevens denkt de KLM-directie aan de grote vliegtuigen voor 200 tot 250 passagiers, die in 1967 op de markt ko men. Zover is het echter nog niet. Voor lopig houdt men z;ch nog bezig met de |ÉttM f Mlt(M '4' MHtMMCUk (iiiMtnw BOUWPLAN HOGE VUGT 2, BIESDONKWEG S3, BREDA IEDERE dinsdag en vrijdag: 7—8.30 uur zaterdag: 2—5 uur of na telefonische afspraak en standing VAN COOTHPLEIN 12 TEL. 01600-39400 Het resultaat van de gemeenteraads verkiezingen in Frankrijk levert een paar algemene conclusies op. Het Gaullisme is In vergelijking met de algemene ver kiezingen van 1962 achteruit gelopen en er Is een duidelijke verschuiving in het kiezerscorps naar links. Men zal het algemene beeld pas kunnen opmaken wanneer ook de herstem mingen van aanstaande zondag ach ter de rug zijn. Er is een sprekende overwinning en een sprekende nederlaag. Bijzon der tevreden kan zijn de algemene secretaris van de Franse socialisti sche partij Guy Mollet, die burge meester was in Atrecht in Noord- Frankryk. Hij was de man die het parool heeft uitgegeven, dat overal het Gaullisme moest worden versla gen, hetzij In samenwerking met de communisten, hetzij in samenwer king met katholieken, liberalen cn zelfs met democratische conserva- te kunnen veroveren. Dat is volko me mislukt. Want Herzog kreeg slechts 10 procent van de stemmen en zyn tegen-kandidaat Pradel, bur gemeester van Lyon, haalde zondag de volstrekte meerderheid. Toen Pradel zondagavond voor de radio zijn overwinning bekend maakte noemde hij Herzog een „vulgaire no- Gaulle, wiens tegencandidaat hij is bij de aanstaande presidentsverkie zingen, zou het veel beter zijn ge weest, wanneer hy al gisteren de vol strekte meerderheid zou hebben ge kregen. In de gemeenteraad van Parijs krijgen de Gaullisten hun gehoopte meerderheid niet. In het Seine-de- lieven. Dat parool is in het algemeen goed opgevolgd. Zelfs werd Guy Mol let zondag met volstrekte meerder heid herkozen wat in Atrecht in geen 20 jaar was gebeurd. De sprekende nederlaag was die van minister Herzog in Lyon. Her zog is een populaire figuur. Hy heeft een der Hlmalayatoppen bedwon gen en hoopte in die kwaliteit Lyon zem", die zich in de verkiezingstijd schandelijk had gedragen en tegen wie hy by de justitie drie aanklach ten had ingediend. De socialist Gaston Defferre, bur gemeester van Marseille, komt zon dag in herstemming en maakt een goede kans te worden herkozen. Maar voor zijn positie tegenover de parlement hebben de gemeenschap pelijke candidaten van socialisten en communisten zich goed gehouden. Overal in het land is de centrum combinatie van socialisten, katholie ken, liberalen cn democratische conservatieven zeer vruchtbaar ge bleken. De door het Gaullisme doodverklaarde politieke partyen zijn nog springlevend. vernieuwing van de Europese luchtvloot. In het eerste halfjaar van 1966 gaan zes nieuwe DC-9 toestellen de Viscounts en deels ook de Electra's vervangen. Dc KLM had al optie op deze vliegtuigen en heeft ze nu voor 15 miljoen gulden per stuk met onderdelen gekocht. Er is nog geen beslissing genomen over de eventuele aankoop van het nieuwe straalvliegtuig van Fokker, de F. 28. Dit toestel is bijzonder geschikt voor het kor te Europees luchtverkeer met hoge fre quentie. De beslissing hangt waarschijn lijk af van de kansen, die de KLM in de toekomst krijgt. De liberalisatie van het Europese luchtverkeer zal op deze keuze zeker invloed hebben. De president-directeur van de maat schappij, mr. H. Albarda, zei hiervan gis terenmiddag: „Wij geloven, dat de Fok ker F. 28 onder bepaalde omstandighe den in Europa goede diensten kan bewij zen in het bijzonder in het verkeer tus sen buurlanden". directeur drs. mr. Albarda had maar één klacht: in Nederland dreigt opnieuw een j groot tekort aan hotelaccommodatie. Hoe jmoet dit bij het steeds groter wordend j toeristenverkeer, waarvoor ook de KLM (zich inspant. Het toeristenverkeer brengt j nu al 900 miljoen gulden per jaar op en dit bedrag wordt steeds groter. Zeker wanneer straks de kisten van 1967 op Schiphol landen met hun 200-250 pas sagiers per toestel. „Laat de overheid deze actuele zaak centraal aanpakken in overleg met het bedrijfsleven. Hotelaccommodatie mag niet afhankelijk zijn van een toevallig persoonlijk initiatief", aldus mr. Albai 'a. Mr. H. Albarda treedt 1 mei af. Hij gaf gisterenmiddag zijn eerste, naar hij zei, tevens laatste, grote persconferentie als president-directeur. Op 1 mei a.s. kan hij zijn opvolger, dr. Van de Wal, een be drijf in handen geven, dat de crisis ach ter de rug heeft. De zestien DC-8 toestel len zijn volgend jaar elf uur, soms 12 uur in de lucht en zij vliegen 28 keer per week heen en weer op New York met een jaarcapaciteit van 289.000 zitplaatsen. Vorig jaar vloog men al herhaaldelijk met volle kisten. Ook de poollijn en de vluchten naar Midden- en Zuid-Amerika geven een gunstige ontwikkeling te zien. Vorig jaar vervoerde de KLM al 224.000 passagiers via de Noordatlantische route. Men kan dit jaar alleen al rekenen op minstens 300 chartervluchten voor deze route. Ook het Europese luchtvervoer gaat. steeds beter. Deze zomer zijn er 141 vluchten per week tussen Nederland cn Engeland met een gemiddelde van 20 diensten per dag. Ook de frequentie op Milaan, Nice, Barcelona en Majorca wordt hoger. De reisbureaus hebben al 300 KLM-vluchten gecharterd voor rond 35.000 vakantiegangers. Ruim de helft van deze vluchten gaat naar Palma en Majorca. Dit alles is er de oorzaak van. dat de KLM thans op de vierde plaats gekomen is In het wercldluchtvaartverkeer, vlak achter de grote maatschappijen PANAM, BOAC en Air France. Het luchtvrachtvervoer wint eveneens aan betekenis. Het steeg vorig jaar met 23 procent en kwam op liefst 100 miljoen gulden. Men hoopt het volgend jaar op een vermeerdering van zelfs 29 procent. Schiphol spant zich steeds meer in om de toename van het vrachtvervoer per vlieg tuig te kunnen opvangen. Een optimistische scheidende president- KONINGIN Juliana en prins Bernhard zijn gisteren voor een korte winter sportvakantie naar Lech in Oostenrijk vertrokken. Als de kabinetsformatie daartoe aanleiding geeft zal de konin gin haar vakantie onderbreken. (vervolg van pagina 1) Dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom, kwam zich omstreeks half twaalf van de situatie op de hoogte stellen. Hij wachtte met een positieve uitspraak tot de conclusie van de sectie bekend zou zijn. De rijkspolitie had inmiddels kunnen achterhalen, dat de man de avond tevoren in Poppel was gezien. De met spoed uit zijn bed gebelde doua nier Toon Zwaans uit Turnhout kwam dat ter plaatse bevestigen. Hij had in de nacht van zondag op maandag dienst gedaan bij de grensovergang en nog even met de man gesproken. „Hij sprak wat verward en ging te voet de grens over'. Majoor Th. Vrijhoef, districts commandant van de rijkspolitie, zei 's middags voor de sectie: „Het ziet er op het eerste gezicht uit als een onge luk. In dat geval zoeken we de ge vluchte dader onder drie miljoen auto mobilisten". Districtsadjudant Simons had er bijna een eed op willen doen, dat de „moordenaar-op-de-weg" dan willens en wetens is doorgereden. „Zo'n klap móét je merken, of je wilt of niet Dat Van Lent geen legitimatie bij zich droeg, vindt de rijkspolitie niet zo bijzonder. In Poppel vragen ze 's avonds niet gauw papieren. Hoogstens een groene kaart aan automobilisten. Maar de Tilburger was te voet. Bovendien was hij een geregelde klant van het ca fé „De Bungalow", pal aan de grens op Belgisch grondgebied. Van Lent trok vaak te voet die richting uit. Af en toe ging hij op de fiets. „Als het hem is, heb ik hem gisteren binnen gehad", zei Colette Wouters- Pceters maandagmiddag vanachter haar buffet. Ze had net met de politie ge praat. De gevonden man was haar be schreven: wat grijzend, dun haar. blauwgroene broek met grijze trui, wit overhemd, bruine sokken en een blau we regenjas. Ofschoon ze niet met het stoffelijk overschot is geconfronteerd weet ze bijna zeker: „Dat moet hem zijn. Omstreeks half twaalf is hij hier geweest. Het was erg druk in de zaak, maar ik herinner me nog goed dat ik hem zelf in die blauwe regenjas gehol pen heb". Omstreeks half drie maandagmiddag kon majoor Vrijhoef de vermeende identiteit bevestigen: Het was Van Lent, vader van zes kinderen, al enige tijd werkloos. In de sectiekamer van het Tilburgse politiebureau wees sectie niet lang daarna uit dat Van Lent van de weg gereden is. Thuis in de Tilburgse Kuyperstraat vertelde zijn vrouw de politie: „Ik had hem zondagavond thuis willen houden. Maar hij ging tóch

de Stem | 1965 | | pagina 3