Snelle nachtvlucht van formateur Ik moet formeren en niet regeren ■nt kort Honderdduizenden lijden onder geluidshinder Tilburger verminkt in berm gevonden KLM flink in herstel Post van Elysee.... Zusters van Etten weer naar Kongo SCHILDERFEEST NIEUWE KLEUREN GIVE A MAN A LUCKY Flintstones gaart pierewaaien FORMATEUR MR. CALS: Satchmo speelt blues achter ijzeren gordijn Voetbalclubs aan het woord Indonesische koffie/tabak terug naar Amsterdam IR. DE LANGE: OVERHEID TALMT TE LANG POLITIE ZOEKT ONBEKENDE: DAGBLAD VOOR ZEELAND Fred in de reclame BESTE MAN WATER IN WIIN Opklaringen Duitsers tegen nasi-processen SCHOENEN VECHT VOOR DE KIJKER Administratie: TELEVIZ I ER 103B JAARGANG No. 24843 Voor God. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSBA6 16 MAAK1 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. MET MR. CALS TERUG NAAR BREDE BASIS? DEN HAAG De Flintstones zul len met hun hele hebben en hou den voor onbepaalde tijd hun intrek nemen op de Scheveningse pier. Fred, Wilma, Pebbles, Dino en Bar ney zullen neerstrijken in het Bed- Rockstadje dat speciaal voor hen wordt geconstrueerd op het kinder eiland. De verhuizing van de door televisie en van krantestrips be kend geworden steentijdperkers krijgt voor Pasen zijn beslag. Op het eiland komen acht huisjes te staan, een supermarkt, een politie post, een douanepost, een schooltje, een bar en een garage, compleet met auto's, allemaal in prehistori sche stijl. De Flintstones zullen aanwezig zijn in de vorm van le vensgrote robots, die geluiden kun nen maken en ook in staat zijn zich te bewegen. Fred en Barney zullen als mensen van vlees en bloed rondlopen en vlot handteke ningen uitdelen. Fred zal zijn me chanische schreden ook naar ande re delen van de pier en naar de boulevard richten, waar hij voor iedereen die het maar horen wil en ten behoeve van iedere fabrikant die betalen wil, allerlei reclame teksten zal spuien. De elektronische kostwinnaar van het gezin heeft ook plannen om bezoeken te bren gen aan kinderziekenhuizen en der gelijke. Behalve op het kinder eiland heeft het gezin eveneens be slag gelegd op het zonneterras op het pierrestaurant, waar dagelijks om het uur maximaal 300 kinderen kunnen worden vermaakt met een onvervalste Flintstone-voorstelling. „Zwolsman, open the door!" tekening van een lezertje van Df Kleine Stem). DORDRECHT De 44-jarige brom fietser C. G. van Diem uit Papendrecht is gisteren op een gevaarlijk kruispunt in rijn woonplaats bij het oversteken door een auto gegrepen en zodanig ge wond, dat hjj enkele uren iater over leed. NIJMEGEN Op een onbewaakte spoorwegovergang bij Nijmegen reed gisteren de 57-jarige L. Verriet uit Groesbeek met zijn fiets tegen de trein Nijmegen - Kranenburg. Hij was op slag dood. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De bekwame oud-minister van O.K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals heeft maandag van koningin Juliana opdracht gekregen een kabinet te forme ren, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. De fractievoorzitter van de KVP en ex-informateur, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft aan de koningin gevraagd niet voor een opdracht in aanmerking te komen. Mr. Cals, zaterdag uit Nederland ver trokken en zondagnacht per speciaal vliegtuig weer in het land teruggekeerd, is reeds maandag met zjjn werk begon nen. Hij sprak gisteravond met drs. Schmelzer, die hem de rapporten over het omroepvraagstuk ter hand stelde en toelichtte. Vandaag ontvangt de forma teur de demissionaire premier, mr. Ma- rijnen. Daarna moet mr. Cals gaan stu deren. In kringen van de P. v. d. A. is de benoeming van mr. Cals met instem ming begroet. De V.V.D. verwacht niet meer, dat zij rechtstreeks bij het for- matiewerk betrokken zal worden. Ook de positie van de C.H.U. is moei lijk, nu mr. Beernink zich bij de omroepproblemen zo dicht naast de li beralen heeft opgesteld. In Haagse politieke kringen betwijfel de men gisteren of mr. Cals bereid zal zijn ook minister-president van een nieuw kabinet te worden. Hij heeft zelf, op grond van zijn ge zondheidstoestand, om tenminste vier jaar „rust" gevraagd. Desondanks was hij kennelijk wel bereid het zeer moei lijke werk van een formatiepoging, waarbij nu de P. v. d. A. betrokken zal worden, op zich te nemen. Het is im mers in Den Haag geen geheim, dat mr. Cals in 1963 tot de groep in de K.V.P.- fractie behoorde, die voor samenwer king met de socialisten heeft gepleit Hoewel men in Den Haag niet met zekerheid wist, of drs. Schmelzer na zijn tweede bezoek aan de koningin za terdag een opdracht had geweigerd, hield men daarmee wel ernstig reke ning toen een benoeming uitbleef. Hoe wel ook een weigering valt onder het „geheim van Soestdijk" is het niet zo moeilijk te raden welke redenen drs. Schmelzer daarvoor heeft gehad. Hij is nauwelijks een jaar fractieleider, een functie, die hij steeds beter gaat ver vullen. Daarnaast wordt de nu begon nen formatieperiode zeer moeilijk. Het gesprek, dat met de P. v. d. A. gevoerd moet worden, vereist (uiteraard aan beide kanten) grote bekwaamheden. Vandaar dat de K.V.P.er verre de voor keur aan zal hebben gegeven in die pe riode de fractievoorzitter zelf volledig beschikbaar te hebben. Aan de ene kant dus niet Schmelzer, maar wel de beste man. De keuze viel toen automatisch op mr. Cals omdat hij over een zeer grote ervaring beschikt in kabinetten van verschillende politieke samenstelling. Hij heeft zowel onder socialistische als onder katholieke premiers gewerkt, met de P. v. d. A. en de V.V.D. Bovendien geniet mr. Cals bij de P. v. d. A. een groot vertrouwen. Het is voorts duidelijk, dat de heren Schmelzer en Cals het over de te vol gen gedragslijn geheel eens zijn. Want de K.V.P.-fractie heeft zich positief wil len opstellen ten aanzien van de samen werking met de P. v. d. A., geheel over eenkomstig de wensen van dr. Vonde ling. Hieruit volgt dus, dat de heren Cals en Schmelzer, een zeer serieuze poging zullen doen een kabinet met de P. v. d. A. te formeren, dat beide grote partijen dan wat water in de wijn moeten doen staat reeds bij voorbaat vast. De K.V.P. heeft echter nooit een samenwerking met welke partij dan ook willen uit sluiten. Zij heeft steeds gezegd, dat zij tot samengaan bereid was met die par tij, die het grootst mogelijke gedeelte van het K.V.P.-program wilde helpen verwezenlijken. Voor de P. v. d. A. lig gen de zaken waarschijnlijk precies eender. (Van onze parlementaire redacteur v. d. Sanden) DEN HAAG. De opdracht heeft ook mij verrast, zei gisteravond de formateur, mr. J. M. L. Th. Cals, toen hij in zijn nieuwe kwaliteit kwam kennismaken met de parlemen taire pers. „Iedereen weet, dat het een moeilijke situatie is, waarin het land thans verkeert. Van een kant moeten we ons dus op een langdurige crisis voorbereiden, aan de andere kant is het landsbelang gediend met een spoedige oplossing. Dat betekent, dat ik geen tijd verloren zal laten gaan en daarom niet overhaast zal handelen." Spits als altijd gaf de heer Cals zijn visie op de situatie, zonder zelfs aan politiek te gaan doen. Toen de formateur zich de zin liet ontvallen: „Regeren is vooruitzien, maar ik hoef niet te regeren, alleen maar te formeren," zat hij midden in het vraagstuk van zijn gezondheid en de mogelijkheid zelf premier te wor den. Hij sneed die vragen vrij snel af. de rijksuniversiteit in Groningen. Toen mr. Cals als minister begon werkte hij met een onderwijsbegro ting van 350 miljoen. Tijdens zijn langdurige ambtsperiode (niemand is ooit langer minister van onderwijs geweest) groeide dat bedrag tot bijna twee miljard. Drie grote onderwijs wetten heeft mr. Cals op zijn naam staan, waaronder de befaamde Mam moetwet. In 1963 raakte m£ Cals overwerkt. De verkiezingen van dat jaar be zorgden hem een grote persoonlijke teleurstelling, toen Limburg hem niet bovenaan, maar tweedes, onder Mae- nen, op de lijst plaatste. Mr. Cals trok toen naar Gelderland waar hij de tweede plaats (onder mejuffrouw Klompé) innam. Mr. Cals bezit een spitse geest. In het debat kan hij heftig, soms fel zijn. Dit heeft wel eens aanleiding tot strub belingen gegeven. In Warschau heeft de bekende Amerikaanse jazz-trompetist, -vo calist en bandleider, Louis Arm strong een aantal concerten ge geven. Het is de eerste keer dat hij met zijn band achter het ijzeren gordijn optreedt. Aan de foto te zien, heeft „Satchmo" ook daar zijn bewonderaars. VOOR HET eerst in zes jaar zal het Westduitse parlement op 7 april in Ber lijn bijeenkomen. RUSLAND heeft gisteren met behulp van één raket drie kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. IN DE WONING uitstromend gas, heeft de 29-jarige André de Craeynest en zijn vijf kinderen, tussen de 3 en de 8 jaar, het leven gekost in de Parijse voorstad Colombes. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Opklaringen, maar ook nog enkele verspreide buien. Naar het zuid westen ruimende wind, die langs de kust mogelijk kan aanwakkeren tot hard. Weinig verandering van temperatuur. Vandaag zon onder 18.46, maan op 17.25 uur. Morgen zon op 6.51, maan onder 07.22 uur. MR. CALS Je moet ook eens wat aan je eigen, kunsten en wetenschappen doen. „Ik voel me best, maar nog steeds geldt, wat ik twee jaar geleden heb gezegd: je moet nooit te lang minister blijven, er is tijd nodig om ook iets aan je eigen kunsten en wetenschap pen te doen. Bovendien in de mees te gevallen na de oorlog is de for mateur zelf geen premier geworden. De nieuwe formateur heeft een lang durige staat van dienst achter de rug, ondanks het feit, dat hij pas vijftig jaar oud is. Mr. Cals werd op 18 juli 1914 in Roermond geboren en studeer de rechten aan de Nijmeegse katho lieke universiteit. In 1950 kwam* hij als staatssecretaris van O., K. en W. naar Den Haag. In 1952 werd mr. Cals minister van O., K. en W. een functie die hij tot de zomer van 1963 zou bekleden. Hij is thans lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de raad voor de kunst en curator van (Van onze sportredacteur) BREDA Niet alle semi prof-clubs in West- en Middin-Brabant verheugen zich over het concept-reglement dat de KNVB bekendmaakte. Dat plan brengt kleinere verenigingen in gevaar door de hogere uitgaven die erin opgeno men werden. Behalve dat, stelde een daarvoor in het leven geroepen commis sie nog meer voor, en ook daarover hebben de diverse clubs wel wat te zeg gen. Op onze sportpagina leest men hun reacties. UTRECHT Er bestaat een goede kans dat de Indonesische tabaks- en koffiemarkt binnenkort naar Amster dam terugkeert. Dit heeft het A.N.P. vernomen van ir. Sudjarwoko Danusas- tro van het Indonesische ministerie van landbouw, die momenteel zijn regering vertegenwoordigt in de Indonesische voorlichtingsstand op de voorjaarsbeurs in Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De KLM bevindt zich met een exploitatieverlies van nauwe lijks twee miljoen gulden over 1964 (in 1963 was dit nog 50 miljoen gulden) en met een totaal verlies van f 15,1 miljoen gulden, weer in een sterk stijgende lijn. Aan inkomsten werden volgens de voor lopige cijfers vorig jaar f 660 miljoen geboekt, terwijl de uitgaven rond f 675 miljoen bedroegen. De maatschappij heeft zijn tweede plaats in het internatio naal luchtvrachtvervoer kunnen behou den en staat thans als vierde op de we reldranglijst met het passagiersvervoer. Na het tragische dieptepunt van 1961 is sinds vorig jaar het optimisme terugge keerd. Het passagiersvervoer nam vorig jaar met 17 pet. toe en het vrachtvervoer met 18 pet. De produktie steeg met 6 pc. De inkomstenstijging en de produktieverho- ging konden de kosten voor een zeer groot deel opvangen, zodat het totaal aan kosten met slechts 3 pet. opliep. Het verlies van f 15,1 miljoen over 1964 was bijna geheel het gevolg van de vloeiing van het personeel. Als gevolg kosten die gepaard gingen met dt af- van de gunstige ontwikkelingen heeft de KLM f 90 miljoen beschikbaar voor de aankoop van 6 DC-9 vliegtuigen, die vol gend jaar geleverd worden. Zie ook pagina 7. (Van onze correspondent) BREDA De postbode van Rijsbergen bij Breda, keek vreemd op, toen hij de afgelo- weken brieven te bestellen kreeg, die waren verzonden door een dozijn groten der aar de. Er waren brieven van de Franse president, van de Brit se vorstin, van koning Boude- ivijn, de bisschoppen van Ne derland, de koning van Grie kenland..... er kwam geen eind aan. De postbode begreep niet waarom Rijsbergen en de verkennersgroep Sint Amandus, aan wie al deze brieven waren geadresseerd opeens zo be langrijk waren dat vorsten, bis schoppen, presidenten en mi nisters er brieven naar toe stuurden. Hij kwam er gauiv achter. De verkenners van Rijsbergen had den bij wijze van nieuwjaars- grap, kaarten met de beste wensen voor 1965, toegezonden aan alle geestelijke en wereld lijke leiders die zij maar kon den bedenken. Dit, aangezien 1965 voor de Rijsbergse verken ners een lustrumjaar is. De re- tourpost komt nu binnen.... STUTTGART Een opiniepeiling heeft aangetoond dat 57 procent van de Westduitsers van 21 jaar en ouder, ge kant is tegen verdere vervolging van nazi-oorlogsmisdadigers, aldus de tele visiestichting van Stuttgart. Volgens het rapport van het Allens- bach instituut voor opinie-onderzoek wenst slechts 32 procent van de West duitsers van 21 jaar en ouder dat de vervolgingen van oorlogsmisdadigers wordt voortgezet, terwijl 11 procent geen mening had. Negenenvijftig procent van de onder vraagde personen eist bestraffing van misdaden, gepleegd jegens Duitsers tij dens en na de oorlog, terwijl 30 pro cent om politieke redenen daartegen is. Van de Westduitsers die ouder zijn dan 30 jaar verklaarde 46 procent reeds tijdens de oorlog op de hoogte te zijn geweest van de vervolging der joden. Maar 48 procent zei daarvan eerst na de oorlog te hebben gehoord, terwijl zes procent weigerde te antwoorden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Pas als de overheid bindende voorschriften uitvaardigt voor beperking van de geluidshinder in wo ningen, zal het mogelijk worden de strijd tegen dit kwaad met zyn scha delijke gevolgen voor de geestelijke volksgezondheid te winnen. In ons land komt men overal later mee. Normen en voorschriften betreffende geluids hinder, zoals men die in het buiten land kende en onder meer in Duits land al bindend heeft gemaakt we zen al lang in de richting die men bij ons moet gaan. Pas eind 1962 heeft een definitieve Nederlandse norm geluids hinder een voorlopige norm vervangen. Dit zijn enkele uitspraken, die ir. P. A. de Lange van de technisch-fysische dienst T.N.O. en T.H. in Delft gisteren liet horen op een congres over geluids- hinder, dat in het kader van de voor- jaarsbeurs werd gehouden. „Degenen die op hoge posten beslis singen moeten nemen over maatrege len tegen geluidshinder bij de woning bouw. zou ik aanrader om zelf een jaar in een flatje tussen een paar jonge ge zinnen te gaan wonen." Geluidshinder is als pijn, die men zeil moet ervaren, om te weten wat hij be tekent, zei ir. de Lange. De moeilijkheid is dat de meesten, die verantwoordelijk zijn voor bestrijding van de geluidshin der, deze pijn zelf niet ervaren, omdat zij niet in flats wonen. Een T.N.O.-en- quête heeft al lang geleden overtuigend aangetoond, hoe ernstig dit kwaad is. T.N.O. heeft een nieuwe enquête in voorbereiding, waarvan de resultaten zullen zijn aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. „In feite", zo zei ir. de Lange, „is het eigenlijk al te laat om het probleem grondig aan te pak ken, want honderdduizenden mensen die in na-oorlogse huizen wonen, heb ben er van te lijden". De norm geluidshinder maakt jam mer genoeg onderscheid tussen „matig" en „goed", zo vervolgde ir. de Lange, Hij zei te betwijfelen of er een wo ning in Nederland te vinden is, die vol doet aan alle onderdelen van de matige norm. Over het algemeen worden de voor zieningen, die tegen geluidshinder nodig zijn, te duur gevonden. Volgens ir. De Lange kan men echter de belangrijkste maatregelen, die nodig zijn om aan de „goede" norm te voldoen, omrekenen in een huurverhoging van niet meer dan een gulden tot een gulden vijftig per week voor een vierkamerflat. Volgens ir. de Lange ontbreekt bij ar chitecten en aannemers nog teveel de nodige aandacht voor de akoestische problemen. Er zijn echter tekenen die er op wijzen, dat zij zich eindelijk be wust worden van hun verantwoorde lijkheid in dezen, zo zei hij. Dit blijkt onder meer uit de op steeds groter schaal toegepaste zwevende dekvloeren. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE/POPPEL Wie heeft de hand gehad in de dood van de Tilbur ger Tiny van Lent (35)? De rijkspolitie stond maandagmorgen voor een raad sel. In de berm van de Poppelseweg, drie kilometer van de Belgische grens in de gemeente Goirle, werd om streeks zeven uur het levenloze lichaam van de Tilburger aangetroffen. Hij moet toen al uren dood zijn geweest. Ver moord, de schedel ingeslagen, was de eerste veronderstelling, nadat fabrieks arbeider Jo Maes uit het Belgische dorp Poppel de lugubere vondst bij het na burige café Van Iersel had gemeld. De vrouw achter de tapkast zei maandag middag: „Ik ben zelf gaan kijken. Hij lag op z'n buik, een blauwe regenjas over z'n hoofd. Het was voor ons geen bekende. Ik heb direct de politie ge beld". Niet lang daarna kon de ijlings ge waarschuwde ambulance opperwacht meester Hut van de rijkspolitiegroep Goirle naar het Tilburgse „St.-Elisa- bethziekenhuis" vervoeren. Hij liep twee gebroken ribben op, doordat de ja gende rijkspolitiewagen GL 96-15 in een remslip raakte, tegen een boom reed en over de kop sloeg. De chauffeur, over (Van een onzer verslaggevers) ETTEN. Binnenkort gaan vijf zus ters van de franciscanessen van het Withof te Etten terug naar hun missie in Kongo. De datum van vertrek staat nog niet vast. Het wachten is op een visum. De vijf zusters vormen de twee de groep die terugkeert naar het Kon golese bisdom Lisala, dat ze in septem ber van het vorig jaar wegens de on lusten moesten ontvluchten. Eind vorig jaar zijn reeds terugge daan de zusters moeder Maria d'Aquine Gommers uit Prinsenbeek, zuster Al- bertina v. d. Brandt uit Baarle-Nas- sau, zuster Augustina Bastiaansen uit Rijsbergen en zuster Jacoba de Ceuster uit Princenhage. Zij zijn naar hun vroe gere statie Bobadi vertrokken en heb ben intussen laten weten dat het er rus tig is en dat ze het uitstekend maken. De tweede groep bestaat uit moeder Lucretia De Waal, Hontenisse, zuster Agnesia Vrolijk uit Fijnaart, zuster Vincentia Voermans uit Rijsbergen, zus ter Ludgera van Dongen uit Terheijden en zuster Nicoline Broeders uit Wagen berg. Hun statie is gevestigd in Takaya en heeft evenmin schade door de onlus ten opgelopen. Een derde statie van de zusters van Etten, n.L die van Dage, blijft nog eni ge tijd onbezet. De bedoeling is echter die ook weer zo snel mogelijk te „be mannen." De zusters gaan geheel vrijwillig naar hun Kongolese missies terug. Ze zijn zelfs heel blij dat ze er eindelijk weer aan het werk kunnen. wie de „opper" was heengedoken, man keerde niets. Het busje werd aan da flanken beschadigd. Omstreeks tien uur kwam het justi tiële onderzoek goed op gang. De offi- cier mr. R. Grasso van het arrondisse ment Breda en substituut mr. J. Pey- nenburg leidden de eerste onderzoekin* gen. In de berm van de weg, een tien tal meters van de plaats, waar de aan het hoofd verminkte man was gevon» den, waren indrukken van bandenspo ren herkenbaar. Ze wezen op een keer- manoeuvre. Was er een auto bij de zaak betrokken? De eerste voorzichti ge hypothesen ontwikkelden zich. En tussentijds werd intensief gespeurd naar de identiteit van de vrij kleine man, die geen schoenen meer droeg op het mo ment dat de rijkspolitie zijn al lang verstijfde lichaam te zien kreeg. De gevonden man droeg geen ring en had evenmin papieren bij zich. Het eni ge wat men in zijn zakken vond waren een bijna leeg pakje tabak, een rijks daalder een kwartje. Niet ver van hem vandaan lag een lichtgeroeste schroevedraaier. Een van de vermiste schoenen was al spoedig in de berm ge vonden. En nadat de tweede omstreeks kwart over elf rechts van de weg uit Van Puyenbroeks boomgaard was opge pikt, kon een speurhond geen nieuws meer aan het licht brengen. De schoe nen zaten nog dichtgestrikt, toen ze in de politiewagen verdwenen. (zie verder pagina 7) (Advertentie) Onafhankelijk weekblad voor het gezin met televisie. Doe wat bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. (per week 0.50 - per kwar taal f 6.50 - per jaar f 26. Schrijf een briefkaart aan: Postbus 2 - Leiden of bel: Tel. 01710-26741 (toestel 65)

de Stem | 1965 | | pagina 1