Rentabiliteit is slechts mogelijk bij flinke afzet Makarios schuift Enosis op (heel) lange baan Aandeelhouders wensen produktiecijfers Kloof met Athene werd breder De nieuwe rundvlees- en melkprijzen Eenzijdig Schoenmakers Tilburg uitzonderlijk goed! Koersverlies hoofdfond sen Internationale jumping in het Sportpaleis Beweegreden Onafhankelijk Meer aandacht gewenst voor eigen verbruik FAILLISSEMENTEN IER ZAKE Collega's nemen collectie en orders over Nieuw bedrijf voor luchtscheiding in Botlekeebied Dividend voorstellen Sanatogen Open brief werk plaats personeel directie N.S. aan Kon. Shell heeft plan voor bouw supertankers AARDGAS OP JAARBEURS De Drie Hoefijzers zwijgzaam UIENSEIZOEN VRIJWEL AFGELOPEN Dagorder tegen zwaarlijvigheid MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 MAART 1965 (Advertentie) HOOFDSCHOTEL? VLEES! (Van onze landbouwmedewerker) Minister Biesheuvel moet stevig in de klem hebben gezeten, toen hu de nieuwe richtprijs voor de melk en de nieuwe oriëntatieprijs voor het rundvlees vaststelde. Nu is de geestelijke constructie van deze minis ter nogal robuust, zodat hij er weinig last van gehad heeft. Als ze hem kraken ligt dat aan de huidige politieke verwikkelingen, maar niet aan zijn landbouwbeleid. Als eerste reactie op de thans vastgestelde prijzen is men geneigd te zeggen, dat hij klem zat tussen de besluiten van de Raad van Ministers van de EEG en de wensen van de nationale landbouw. In Brussel im mers is een hoogste en laagste richtprijs voor de melk vastgesteld, de zogenaamde prijsvork. De besluiten van de Raad van Ministers van de EEG ontnemen de ministers in hun eigen nationale beleid een stuk van hun vrijheid. Hetzelfde geldt voor de nieuwe oriëntatieprijs voor rund vlees, waarvan de grens naar boven en naar beneden eveneens te Brus sel is vastgesteld. Tevens hebben de ministers in Brussel het besluit genomen, dat geen der zes landen zou gaan tot aan de bovengrens. Deze was vastgesteld op 230,- per kilo levend gewicht, maar de ministers hadden besloten, dat zij thuis geen van allen verder zouden gaan dan 217,-. De wensen van het Landbouwschap i'mgen veel verder. Zij kwamen neer op een richtprijs van 34 cent voor de melk en f 230,- voor het rundvlees, Eerlijkheidshalve moet hierbij worden ge. zegd, dat deze wensen van het Land bouwschap aan de minister zijn overge bracht vóór bekend was, dat de minis ters te Brussel niet verder wilden gaan dan f 217,-. Maar, zo zei het Land bouwschap daarna, dan moet die ori ëntatieprijs van het rundvlees toch zo dicht mogelijk bij die f 217,- komen te liggen. De bovengrens voor de richtprijs van de melk was in Brussel vastge steld op 37,29 cent. De minister heeft de prijzen vastge steld op 32 cent voor de melk en op E 212,50 voor het rundvlees. Gezien de bovengrenzen van Brussel had hij nog speling genoeg om aan de wensen van de georganiseerde landbouw te voldoen. De klem van Brussel kneep dus niet zo hard. De bewindsman heeft blijkbaar in een heel andere klem gezeten. Dezelfde klem waar de hele landbouw in Neder land in zit. Dit is de klem tussen ener zijds de rentabiliteit van het boerenbe drijf en anderzijds de mogelijkheden tot afzet van de landbouwprodukten. En de ze klem knijpt wel heel ernstig. Het Landbouwschap heeft zich bij het bepa len van zijn wensen voor de melk- en voor het rundvlees gebaseerd op de ren tabiliteit van het bedrijf, zoals deze be rekend is door 't Landbouw Economisch Instituut. Het kwam daarom terecht bij de gevraagde prijzen. Maar wat heeft het Nederlandse volk, wat heeft de boer aan een rendabel bedrijf als de produk ten niet kunnen worden afgezet? Als de rentabiliteit van het bedrijf afkomstig is van hoge richtprijzen, kan dat voor de boer een paar jaar goed gaan, maar op den duur is dit natuurlijk niet houd baar. Ncoh voor het Nederlandse volk, noch voor de EEG. En voor de boer betekent het niets anders dan opschui ven van de moeilijkheden. Het Land bouwschap heeft wel laten blijken, dat het hiervoor begrip heeft, zij het nog wat eenzijdig. Het heeft f 217,- gevraagd voor het rundvlees, maar, zo voegde het daaraan toe. deze oriëntatieprijs mag niet hoger worden dan die van de andere landen, en zeker niet hoger dan de prijs in Frankrijk. Zulks met het oog op onze export. bouw vergeet nog steeds, dat er twaalf miljoen koopkrachtige Nederlandse klanten vlak naast de deur wonen. Hij let meer op de verkoop van slachtkip- pen in Milaan dan in Amsterdam; meer op de afzet van eieren in het Ruhrge- bied dan in Rotterdam; meer op de ver koop van vlees in Amerika dan in Ne derland. Minister Biesheuvel heeft zich in de be redenering van de prijzen gelukkig niet schuldig gemaakt aan deze eenzijdig heid. Hij wijst op de vermindering van het gebruik van kaas en boter in het binnenland en zegt dan, dat er een uiterst voorzichtig prijsbeleid moet wor den gevoerd om de binnenlandse afzet van melk- en zuivelprodukten niet te schaden. De regelingen van de EEG lei den toch al tot prijsverhoging omdat de steunbedragen moeten verminderen en de inkomsten van de boer moeten komen uit verhoogde prijzen voor de consument en niet meer uit toeslagen. Ook voor het rundvlees waarschuwt de minister. Als dit te duur wordt gaan de mensen var kensvlees eten. Deze verschuiving is al aan de gang en als de prijs van rund vlees in het binnenland te hoog wordt, bestaat er kans, dat we zelfs in ons eigen land geen afzet vinden voor het rundvlees, dat we zelf produceren. Dit begrip van het Landbouwschap is zoals gezegd wat eenzijdig. Onze Nederlandse veehouderij heeft veel be grip voor export. Dat geldt voor het rundvee, de varkens, de slachtkippen en de eieren. Maar deze tak van onze land- Opgeheven: F. J. van Beijnen, café houder, en M. A. C. van Beijnen-Louer echtelieden, Haagdijk 117, Breda. Wegens Geëindigd: A. de Graaf, riethandelaar, gebrek aan actief. Nieuwlandsedijk 37. Lage Zwaluwe. Surséance van betaling, d.d. 5 maart 1965 is aan confectiebedrijf Duraco c.v., Stationsplein 11. en de beh. venn. Jac. Dur, Stationsstraat 19, Bergen op Zoom. voorlopig surséance van betaling ver leend. Bewindvoerder is mr. M. van Gin neken, Bergen op Zoom. Maar wat moet er, als de bedrijven van de veehouders niet rendabel zijn, dan gebeuren met de prijzen, die de mi nister thans heeft vastgesteld? Dit is een pijnlijke en moeilijke vraag. Want het antwoord luidt, dat de boer dan zijn bedrijfsvoering zal moeten aanpassen aan de eisen, die tlians gesteld worden en dat hij zijn bedrijf zó zal moeten in richten, dat hij ook met deze prijzen een behoorlijk inkomen haalt. Een aan tal boeren zal daar niet toe in staat zijn en dat betekent dlan, dat deze boeren het niet zullen kunnen volhouden. Zij zullen een andere bron van inkomsten moe ten zoeken. Voor degenen, die dit 4reft, is dat natuurlek een pijnlijke zaak. Toch moeten we onherroepelijk die kant uit. Ter voorkoming van een veel verspreid misverstand onder de boeren: De overheid en het Landbouwschap ne men dit verschijnsel waar, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij daarvoor ijveren. Het zijn vooral de aanhangers van de heer Koekoek, die dit onderscheid niet weten te maken. Daarom geven zij zo hard af op de regering, op het Land bouwschap en op de boerenbonden. Maar zij vergeten, dat de klem van de rentabiliteit van het bedrijf en de mo gelijkheden van de afzet van de pro- dukten even hard blijven knijpen, on verschillig of er een Landbouwschap is of niet en onverschillig of er boe renbonden zijn of niet. TE AMSTERDAM is opgericht het N.O.B. Assurantiekantoor n.v. (afge kort N.O.B.A.). Het maatschappelijk ka pitaal van de n.v. bedraagt f 250.000.-. Bij de oprichting werden 99 aandelen geplaatst bij de Nederlandse Overzee Bank n.v. HET TARIEF VAN daggeld is, in gaande gisteren, met een vol procent verlaagd tot 2,5 procent. Dit als ge volg van de zeer ruime geldmarkt. Door onder meer de betalingen van het rijk aan de Nederlandse gemeenten, waarmede een bedrag is gemoeid van ca. f 190 min. TILBURG Twee Tilburgse wollen- >toffenfabrieken, Thomas de Beei n.v en W. Brands en Zonen n.v.. hebben de col lectie en de orderportefeuille van W. Schoenmakers en Zonen n.v., welk be drijf heeft aangekondigd zijn poorten te gaan sluiten, overgenomen. Deze drie be drijven houden en hielden zich alle be zig met het vervaardigen van strijkga- ren en wollen damesstoffen. Het ligt in de bedoeling de dessinering van de Schoenmakerscollectie voort te zetten. Inmiddels is een verkoopmaatschappij opgericht (zetel Tilburg), waarvan de di rectie zal worden gevoerd door de direc tieleden van Schoenmakers en Zonen n.v. u j bestemming zal worden van de bedrijfspanden van de te sluiten fabriek, valt nog niet te zeggen. Mogelijk acht men verkoop in kavels. Ook is bekend, dat de gemeente Tilburg belangstelling voor het complex heeft. O AMSTERDAM Een combinatie van de Nederlandse zuurstoffabrikanten gaat in het Botlekgebied een grote in stallatie voor luchtscheiding bouwen- De zuurstof en stikstof, die men hier denkt te produceren, zal in de eerste plaats worden bestemd voor levering via een pijpleiding aan de nieuw te bouwen etheenoxydefabriek van Shell Nederland Chemie n.v. in Pernis. De nieuwe fabriek zal verder de mo gelijkheid hebben gasvormige zuurstof en stikstof aan de omliggende indus trieën te leveren, eveneens via pijp leidingen. Bovendien zal op grote schaal vloeibare zuurstof en stikstof worden geproduceerd. Het ligt in de bedoeling dat de in stallatie in de loop van 1966 in ge bruik wordt genomen. N.V Algemeene Norit Amsterdam f 5,80 (5,60). Maatschappij N.V- Petroleum-Maatschappij Moe ara Enim": Eerste interim dividend over het boekjaar 1965 van f 100,- aan aandeelhouders, t 87,- aan houders van winstbewijzen. 815,- aan houders van oprichtersaandelen. (Advertentie) Wie veerkrachtiga zenuwen heeft moet die in ere houden. Van jongs af aan voor goede zenuwvoeding zorgen Sanatogen I - vooral voor opgroeiende kinderen. Het zenuwsterkend tonicum UTRECHT Het gezamenlijk perso neel van de centrale- en lijnwerkplaat- sen van de Nederlandse Spoorwegen heeft een open brief aan de N.S.-direc tie gezonden, waarin uiting wordt ge geven vaja de ontstemming en onge rustheid over de manier waarop het loonoverleg geschiedt. Men is evenmin te spreken over de taakindeling en taakwaardering. In de brief staat dat deze systemen alleen dan aanvaardbaar zijn voor het werkplaatspersoneel, als zij worden her zien en als er een eerlijk en reëel over leg wordt gecreëerd. Men dringt erop aan, dat bij bevordering en waardering rekening wordt gehouden met de an ciënniteit van het personeel. In de brief wordt gesteld, dat het huidige systeem willekeur en discriminatie in de hand werkt. Men pleit tenslotte voor maatre gelen, die aan deze situatie een eind maken. (Advertentie) AMSTERDAM Naar aanleiding van een bericht in de „Fin Times" omtrent plannen bij de Koninklijke Shell-groep voor het plaatsen van orders voor de bouw van olietankschepen met een ton nage tot 160.000 deadweight ton, deelt een woordvoerder van Shell Nederland mede. dat de Koninklijke Shell-groep inderdaad offertes heeft gevraagd aan een groot aantal werven over de ge hele wereld, waaronder ook in Neder land. Voor de bouw van tankschepen tot 160.000 d.w. ton Naar verwachting zal hierover nog in de loop van deze maand een definitieve mededeling vol gen. Het zou gaan om een zestal sche pen van uiteenlopende grootte terwijl de kosten der te bouwen schepen in to taal 20 tot 30 min pond sterling zou den bedragen. UTRECHT Ongeveer veertig direc teuren van gasdistributiemaatschappij en uit België, West-Duitsland, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben gisteren een bezoek gebracht aan de voorjaars- beurs in Utrecht. Het gezelschap, was de gast van de directie van de Konink lijke jaarbeurs. Prof ir. W. Draayer, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, hield een inleiding over de potentiële leveringsmogelijkheid van Nederland van aardgasapparatuur. De buitenlandse gasten maakten ver volgens een rondgang over het Croese- laanterrein, waar een vrijwel volledig aanbod te zien is van aardgasappara tuur. Vertegenwoordigers van de Neder landse Gasunie, gasexport en oliemaat schappijen waren bij de rondgang aan wezig. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het afgelopen boekjaar was voor de N.V. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers in vele opzichten gunstig, al dus het verslag van de directie van de brouwerij. Tijdens de aandeelhouders vergadering wilde men een specificatie van „in vele opzichten gunstig". De di rectie ging echter niet in op het verzoek om duidelijke voorlichting, omdat het naar zij zegt, met name ten opzichte van de concurrenten niet juist is om cijfers bekend te maken. De directie huldigt al jaren het stand punt, dat vermelding van produktiestij- ging niet aan het- daglicht mag treden om de concurrentie niet te prikkelen. Anderszins kan ook een achteruitgang niet gepubliceerd worden, teneinde de goede naam van De Drie Hoefijzers niet in discrediet te brengen. De mening van de vragenstellers stond tegenover het directiestandpunt. ,.Als de concurrentie", zo redeneerden zij, „wel ieder jaar uitvoerige inlichtingen ver schaft. kan het denkbeeldige gevaar toch niet zo erg groot zijn. Wat weer houdt de brouwerij dan achter te blij ven? Bovendien krijgt het centraal brou werijkantoor wel de gegevens. Voorzitter van de vergadering, mr. F. J. F. M. van Thiel. president en gedelegeerd commisaris beloofde hierop het onderwerp ter sprake te brengen in een commissarissenvergadering, maar hij wilde geen consessies doen aan het directiestandpunt. De aandeelhouders gingen akkoord Hudson Sigarenfabrieken N.V. Roosendaal Holland AMSTERDAM De koers van het aandeel KLM heeft gistermiddag een scherpe koersdaling ondergaan tot circa f130. Geopend werd op f 130.50. De slotkoers Yan vrijdag was f 139.75. De handel in deze hoek was kalm. De scherpe koersdaling voltrok zich reeds vrijdagavond, toen Wall Street tegen het slot plotseling ruim aanbod te verwerken kreeg, waardoor KLM drie dollar lager sloot. Als gevolg hiervan daalde de prijs toen in Amsterdam van f 139 tot f 130. Speciale redenen voor de forse koersdaling zijn niet aanwezig. Gistermiddag kwam het KLM-bestuur voor bespreking bijeen. Na alles wat zich de laatste tijd over de aandelen KLM heeft voorgedaan, speciaal voor wat de forse koersstijging betreft, wacht de beurs met spanning de resultaten af van de bespreking van het KLM-bestuur De overige hoofdfondsen gaven merendeels koersverliezen te zien. Kon. Olie daalde van 149.60 tot 148.50 (151.40). Dit door gering aanbod van lokale zijde. Philips, Unilever en AKU's lagen eveneens aangeboden in de markt. In Philips werd gedaan 155 10 (156.80) Unilever 134.10 (134.40) en in AKU 520 (521 3 4). Hoogovens kon zich goed handhaven op 548 (547). De handel in de internationale waarden was uiterst gering. De scheepvaartsector had de wind goed in de zeilen. De vaste stemming van vorige week werd hier voortgezet met ruime handel. In niet minder dan zeven fondsen werd in de scheepvaarthoek actief gehandeld. Kon. Boot noteerde 132 1/2, ex acht procent dividend, tegen vrijdag 139 1/2 cum dividend. Holland-Amerika Lijn steeg vier punten tot 128 3/4. Van Nievelt was vast, evenals Scheepvaart Unie. Van de leidende cultures werd door Amsterdam Rubber en HVA een kleinigheid meer betaald. Ook de staatsfondsenmarkt deed van zich spreken met een vaste stemming. Dit als gevolg van de zeer ruime geldmarkt, alsmede vraag voor buiten landse rekening. In de lokale afdelingen ging weinig om. Mosa en Erdal kregen hogere advies- koers op de aangekondigde herkapitalisatiebonus. Avim heeft nog steeds last van de dividendpassering waardoor dit fonds wederom lager werd geadviseerd. met een dividenduitkering van veertien procent. Uit de vergadering kwam de opmerking dat het aandeel van de com missarissen in één jaar toch nog al wat vooruit gegaan was, van f 16.000 op f 40.000. Als reden hiervoor gaf de voor zitter een stijging van het aantal com missarissen van twee tot vijf personen. Daarbij komt nog een gestegen te ver delen winst. In 1963 werd f 709.000 ver deeld en nu heeft men de beschikking over f 1.124.000. Als nieuwe commissaris stelde de voor zitter prof. mr. L. J. M. Nouwen voor. Voor de aanvang van de vergadering werden ir. A. M. J. J. Smitg van Waes- berghe en mr. G. E. F. M. van der Schriek herdacht. Beiden vervulden een functie in de raad van commissaris sen. Het jaarverslag publiceerden wij reeds (Van onze correspondent) GOES Hoewel er nog wel enkele Zeeuwse uientelers zijn, die een klein deel van hun oogst nog beschikbaar heb ben, kan toch worden gezegd, dat het uienseizoen 1964-1965 hier vrijwel is ge ëindigd. De voorraden van de telers zijn van geen betekenis meer. Het is voor de telers een goed uienjaar geweest. Reeds direct in het najaar kwam de prijs op een hoog niveau. Dat is steeds gehandhaafd kunnen blijven en in de loop van de afgelopen maanden zijn de prijzen zelfs nog geleidelijk opgelopen zodat vorige week de middel en grove uien werden verkocht tegen prijzen, die liepen tot 45 cent oer kg, een hoogtepunt voor dit seizoen. De uitvoer van uien is vanaf september bijzonder hoog geweest en lag meestal tussen 4 en 5 miljoen kg per week. Naar West-Duitsland is veel verladen, maar ook Engeland was dit seizoen een afnemer van betekenis. Ook de export naar Frankrijk nam een grote omvang aan. Vooral vanuit Zeeland werd veel naar dit land verladen. NABKURSKOERSEN) (Telefonisch avondverkeer) In het telefonisch effectenverkeer kwa men gisteravond de volgende koersen tot stand. AKUHoogovens Kon. Olie 149 - 150.30, Philips 154.89 - 155.10 Unilever 133.70gb - 134, KLM 130 - 136. HAL 130 - 135. (Advertentie) WASHINGTON In Ameri kaanse marinekringen maakt men zich zorgen over het grote aantal zwaarlijvigen beneden de rang van officier, In een dagorder staat, dat alle commandanten maatregelen zul len moeten nemen om de corpu- lentieverschijnselen onder de manschappen te verminderen. Officieren krijgen zelfs de be voegdheid zeelieden voor ontslag uit de marinedienst voor te dra gen indien zij weigeren „af te slanken". Er zal een corpulentielijst ivor- den samengesteld voor de „buiki ge jantjes". Dezen zullen 'n half jaar op dieet worden gesteld en aan lichamelijke oefening moe ten doenAls hun omvang dan nog te wensen overlaat volgt ont slag. Voor officieren jonger dan 40 jaar geldt al lang een strenge re geling. Ten aanzien van oudere officieren is de marineleiding wat soepeler. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Van vrijdag 19 tot en met maandag 22 maart wordt in het Sportpaleis te Antwerpen een internatio naal springtoernooi gehouden, dat be schouwd kan worden als de revanche van de Olympische kampioenschappen. Alle grote ruiters zijn aanwezig. Voor Frankrijk zullen starten de Olympische kampioen Pierre Jonqueres d'Oriola. met zijn beste paard „Lutteur", en de Franse kampioen Janou Lefevre. Voor Nederland start een ploeg onder leiding van Antoon Ebben. Verder zullen deel nemen de Duitser Hans Günther Winkler de Italianen d'Inzeo en Andreas en de Braziliaan Nelson Pessoa. Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis. Bij de foto: Zullen we nu een aardgasfornuis kopen of niet?" Dit was de grote vraag voor deze twee vrouwen in Markense kle derdrachtdie tijdens een bezoek aan de voorjaarsbeurs bij de stand van een Amerikaanse firma de nieuwste modellen aardgasovens zagen GOES, 15 maart. GROENTEN Knolselderij met groen I 13—18. (per stuk). Aardappelen 12; Witlof AI 9599; All 74—80; BI 86—87; Bil 73—82, afw. 46: Spruiten afw. 4048; Breekpeen BI 6— 12, B II 6—7, Cl 6—9: Andijvie II 127; Prei AI 43—48; All 32—37: Knolselderij II 4: Uien II 1928: afw. 13: geschoond 23; Spinazie I 133139: Groene sav. kool II 33; afw. 13—15; Rodekool II 15—19; BI 9—11; Wittekool I 11—12; BI 10; Boerenkool II 15; afw. 12—13. BERGEN OP ZOOM, 15 maart Sla 16—28, raapstelen 20, spinazie 130—139, radijs 1538, rode kool 815, witte kool 716, savoy 851. gele kool 821, prei 2554, waspeen 922, breekpeen 49 uien 8—14, spruiten 38—165. witlof 39— 114, kroten 7—8, Winston 22—55, Jona than 1747. Golden Delicious 52—63, St. Remy 31—36. DRUNEN, 15 maart. Appelen 861, peren 1036. andijvie 96126, knolrapen 4—8, komkommers 2663 p. st. 67—100 p kg, boerenkool 6—53, rode kool 16—23 sav. kool 10—20, witte kool 10—16, kroten 8—16, peterselie 4—11, prei 14—84, rabar ber 22—34, raapstelen 6—14. sjalotten 20— 47, schorseneren 20—30, selderie 2—6, sla 827, slavellen 3884, spinazie 69131 spruiten gesch. 30—190. ongesch. 20—120, uien 842, waspeen 1017, wortelen 2 10, witlof 12—93. Konstanz 260 onv., Rheinfelden 184 (+5) Ottenheim 236 (+35), Straatsburg 175 15), Maxau 356 (—1), Plochingen 162 32), Mannheim 191 11), Steinbach 127 2), Mainz 195 (+7), Bingen 125 3), Kaub 122 1), Trier 334 (+24), Koblenz 164 16), Keulen 114 (+6), Ruhrort 274 9), Lobith 882 (+2), Nij megen 667 3), Arnhem 708 (+5), Eef- de IJssel 237 (—1), Deventer 149 1), Monsin 5462 onv,, Borgharen 2941 8), Belfeld 1126 10), Grave beneden de sluis 509 4). ATHENE In de straten van Nicosia is de roep naar „enosis" van Cyprus met Griekenland ver stomd. Minder talrijk ook dan en kele maanden geleden zijn demon straties en protestmeetings, waarin Cyprioten hun heil zochten, als hun gemoed in opstand kwam te gen de Turkse politiek van ver deling, de dubbelzinnige houding van de Sovjets en de voor het merendeel van de Cyprioten on verklaarbare zienswijze van de Verenigde Staten op de tragedie in de oostelijke Middellandse Zee republiek. Deze ontwikkelingen kunnen op zich zelf opzienbarend heten, zij mogen ech ter niet als zodanig worden aangemerkt, als men ze beziet tegen de achtergrond van de eilandenpolitiek. zoals die thans door aartsbisschop Makarios is uitge stippeld. Drie in elkaar grijpende politie ke gebeurtenissen hebben ertoe geleid dat de president-aartsbisschop het „en- osis-parool" laat resten en zelfs over weegt, dit jaren lang fel verdedigde pro grammaonderdeel van zijn basispolitiek op de lange baan te schuiven. Sterker nog, Makarios heeft in recente inter views met buitenlandse journalisten zeer duidelijk laten doorschemeren, dat hij onder alle omstandigheden zal aanstu ren op een heroriëntering van zijn poli tiek. Er bestaat onder insiders geen ver schil van mening omtrent de beweeg redenen van deze opmerkelijke koers wijziging naar de onafhankelijkheid. Op de eerste plaats is Makarios tot het be sef gekomen dal de kwestie Cyprus in het slop dreigt te geraken, c.q. weer tot gewapende conflicten aanleiding kan geven, indien hij zijn hoop blijft vesti gen op het debat in de (hoelang nog?) „onmondige" Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Wat de politieke ommezwaai van Makarios evenwel bijzonder in de hand heeft ge werkt, was het bezoek dat een Sovjet- Russische delegatie rond de jaarwisse ling aan Turkije bracht. In Ankara werd waarachtig niet alleen gesproken over de wederzijdse hoop op een durende vreedzame coëxistentie en uitbreiding van allerlei nuttige contacten, maar ook het conflict om Cyprus kwam ter tafel. Bij monde van delegatiechef Podgorny ontvouwden de Russen hun zienswijze onafhankelijkheid op federatieve basis. De bekendmaking van het Sovjet-stand punt veroorzaakte een enorme deining, vooral onder de Griekse Cyprioten, die in Nicosia bij duizenden door de straten marcheerden en Gromyko bevalen zijn fez af te zetten, alsmede in Athene waar een in paniekstemming geraakte minis ter president Papandreou de Sovjet-am bassadeur bij zich ontbood en om ophel dering verzocht. Zo Makarios al niet éérder in twfjfel verkeerde over een on verdeeld succes, wanneer de resolutie van de Grieks-Cyprische V.N.-afgevaar digde R<pssidis over het recht tot zelf beschikking van het Cyprische volk in stemming werd gebracht, heeft zijn on zekerheid na de Turks-Russische bespre kingen ontegenzeggelijk grotere vormen aangenomen. Zijn besluit tot herziening van de politieke gedragslijn mag dan ook worden gezien als een - logisch - ge volg van de ontstane situatie na het be kend worden van het Sovjet-Russische intermediair. De weg naar de onafhankelijkheid zo als president-aartsbisschop Makarios zich die voorstelt, zou moeten worden ge ëffend door nieuwe gemeenschappelijke verkiezingen voor Grieken en Turken, met dien verstande evenwel dat voor af grondwetswijzigingen en-of vernieuw ingen moeten zijn bekrachtigd. In dit ver band mag men van de primaat een gro tere tegemoetkomendheid verwachten dan in de laatste jaren het geval was, want de aartsbisschop schijnt bereid te zijn in onderhandelingen het probleem van de Turks-Cyprische minderheid zeer gedetailleerd aan de orde te «tellen. Demilitarisering is de volgende stap, het geen neerkomt op ontruiming van het eiland door Griekse en Turkse militaire confcinjgenten, alsmede op de aftocht van de Britten. Al begin september van het afgelopen jaar sneed Makarios het denk beeld van demilitarisering aan. maar evenals toen het geval was, zal hij nu willens en wetens bakzeil halen. Struike- blok zijn dan de Engelsen die be- pelijkerwijze hun territoriale rechten op het Middellandse Zee-eiland niet zonder meer prijsgeven. Makarios zal - voor opgesteld dat hij zich in onderhande lingen wat plooibaarder toont, misschien wel de onafhankelijkheid van Cyprus kunnen bewerksteUigen, maar zolang de Engelsen hun basis op het eiland bezet houden, er niet in slagen de „enosis"-ge dachte in praktijk te brengen. Of en in hoeverre het „plan de cam pagne" van aartsbisschop Makarios met succes wordt bekroond, hangt van velerlei factoren af. Hij, de Grieks-Cy prische meerderheid en de Turkse Cy prioten zullen ongetwijfeld iets van hun intransigente houding moeten laten va ren en alle in het geding zijnde partijen zullen tot concessies bereid moeten zijn. Alleen een politiek van verdraagzaam heid en inschikkelijkheid kan het slepen de conflict uit de wereld helpen. Mede bepalend voor 'n oplossing van de kwes tie Cyprus is de koers, die de nieuwe Turkse regering onder leiding van minis ter-president Urguplu in de buitenlandse politiek gaat varen. Met het oog op nieu we verkiezingen in oktober van dit jaar lijkt de veronderstelling dat het over gangskabinet van Urguplu zijn eisen met betrekking tot de positie van de Turkse volksgroep op Cyprus zonder meer zal afzwakken, al te voorbarig. Intussen staat wel vast dat (Athene en Nicosia in de onderhavige kwestie steeds opvallender langs elkaar heenkijken. Van een gemeenschappelijk standpunt is al sinds augustus van het vorig jaar geen sprake meer. Papandreou, die door Grie- kenlands' grootste oppositiepartij (Na tionale Radicale Unie) dagelijks voor de voeten krijgt geworpen dat hij geen strak ke en helder uitgestippelde Cyprus-poli- tiek voert, is een verbeten tegenstander van onderhandelingen, welke buiten de veren; Naties omgaan. Ook grondwets wijzigingen en-of vernieuwingen wijst hij pertinent van de hand. Steeds meer ont staat de indruk dat de regering in Athe ne zich allengs van de netelige kwes- tracht te distaciëren. Maar zullen de Griekse bevolking en de met grote ver betenheid in het offensief gegane oppo sitie deze opportunistische houding op den duur accepteren? Papandreou schijnt het gevaar te beseffen. Dezer dagen nodigde hij de Cyprische minis ters Kyprianou en Araouzos ijlings naar Athene voor urgente beraadslagingen Dat het resultaat van dit onderhoud zai uitmonden in 'n herziening der Griek se politiek ten aanzien van de kwestie- Cyprus, mag zeker niet worden uitgeslo ten. Papandreou kan zich in dit met drama's en tragedies doorweven pro bleem geen passieve houding veroorlo ven. GYOER Vasas Gyoer, dat vorige week DWS uitschakelde in de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. is het nieuwe seizoen goed begonnen. In de eerste wedstrijd van de competitie 1965 versloeg de ploeg uit Gyoer het team van Csepel met 2-0. De stand was al hij de rust bereikt.

de Stem | 1965 | | pagina 13