Paulus VI mobiliseert groepering van Gedda gMPRIL Immigranten in Australië zoeken pleitbezorgers het hoogste op TRMTAL' wil niet meer Jeugd vliegen niveau Oorzaken van verschillen in bedrijfsuitkomsten ROlfULCO Kinder griep Maar..... taal leren eerst! vet 0 haar? RL.S.-DIRECTEUR KLAAGT: K.L.M. sal spoedig met pilotentekort kampen Comitati Civici voor relatie met maatschappij Weekenddienst van dierenartsen acuut probleem in Duitsland AUTOBANDEN MEER DAN UW BROOD ALLEEN... 10 11 TEGEN ITALIAANS COMMUNISME Gezelschapsreis? DROSTE pastilles altijd welkom! TV-visite? DFQSTE pastilles altijd welkom! Onderzoek in de glastuinbouw Appels naar Duitsland en Frankrijk Drachten wil vooruit zien Indonesiërs voor rechtbank in Singapore KINDERTABLETTEN Wegenwachter in België redt 4 mensenlevens Zodra u méér verdient dan „goed uw brood" alleen, is het tijd voor u om naar de N.M.B. te gaan om er over be leggen of sparen te praten. Want bij de N.M.B. krijgt u een deskundig én persoonlijk advies. En bij de N.M.B. NEDERLANDSCHE verdient uw geld er weer een belegde boterham voor u bij! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Onderscheid vmssm L'Oréal de Paris n 55 Integratie (Door dr. K. J. Hahn' ROME De Democrazia Cristiana is bezig de herwonnen eenheid nu ook op het gehele partij-apparaat toe te passen. Zij wil met nieuw elan aan het werk van de regering deelnemen. Intussen vragen velen zich af, of de anti-conjuncturele maatrege len van de regering de zorgwek kende toestand van de economie en van de arbeidsmarkt zullen tegengaan. Terwijl dit alles nu op het hoogste po litieke niveau gaande is. werd bijna on gemerkt door Paus Paulus VI een Ita liaanse katholieke organisatie uit de ma gazijnen gehaald waar zij nu al een flink aantal jaren opgeborgen was. de „Comi tati Civici". Op 30 januari j.l. werd haar leider, prof. Gedda, met 2000 actieve leden van deze „staatsburgerlijke comi tés" geheel onverwachts door de Paus ontvangen en langdurig toegesproken. De verwondering over de herverschii- ning van een bijna vergeten tak van de katholieke organisaties in Italië is nog niet geluwd en de gissingen over de motieven en de bedoelingen van deze stap van de Paus zijn niet van de lucht. Oude rol De „Comitati Civici" hebben een niet onbelangrijke misschien zelfs beslissende rol in het na-oorlogse Italië gespeeld. Ze werden onder Paus Pius XII opgericht als een organisme van de Katholieke Actie dat speciaal in de tijd van de po litieke verkiezingen er voor zorg moest dragen dat de katholieken op de goede partij stemden. Ze waren dus niet een orgnisatf» van de Democrazia Cristiana, moesten haar echter helpen bij het stre ven de politieke eenheid van de katho lieken te bewaren en vooral de com munisten te bestrijden. Paus Pius XII zag toen duidelijk het grote gevaar van het communisme, voor al in de jaren 1947 en 1948 en zonder krachtige actie van de Comitati Civici" zouden de communisten toen niet zo ge makkelijk in toom gehouden zijn. Een staatsgreep van de communisten was in deze tijd zeker geen spookbeeld. De „Comitati Civici" danken hun doelmatig optreden in déze jaren aan hun energieke leider prof. Gedda die door Pius XII met de leiding van de Ka tholieke Actie en ook met die van de „Comitati Civici" was belast. Prof. Gedda bleek voor deze taak zeer geschikt te zijn: een ietwat autoritaire figuur met een organisatie-vermogen, een man die de teugels stevig in handen wil houden, van nature wat conservatief en vervuld van een sterk bewustzijn van een spe ciale zending, namelijk Italië tegen het communisme te beschermen. Met het afnemen van het directe communistische gevaar in de jaren na 1953, na de dood van Stalin en na de Hongaarse revolutie, dus in de tijd van Kroetsjev, verloor de organisatie van Gedda snel aan betekenis. Reeds onder Pius XII speelde ze praktisch geen rol meer en Paus Joannes XXIII voelde be slist geen behoefte van haar gebruik te maken. Ook werd in die jaren algemeen beweerd dat in de tijd van Pius XII de toenmalige pl.v. staatssecretaris Montini weinig sympathie had voor de „Corni tati Civici". En het was dan ook niet te verwonderen dat over deze actie-groep in de laatste jaren niemand meer sprak. Hergeboorte Des te groter is de verbazing over het plotseling van stal halen nadat reeds maanden tevoren prof. Gedda als Itali aanse auditor van het Concilie weer naar voren was getreden. In de toe spraak van de Paus tot de activisten van de „Comitati Civici" werd nadruk kelijk op de belangrijke rol van deze organisatie gewezen op het gebied van de „betrekkingen tussen de Kerk en het openbare leven". Hun taak kreeg dus dui delijk 'n nieuw accent, 'n nieuwe erken ning. Ook werd bekend dat de actieve leden van de „Comitati Civici" een cur sus van drie jaar zullen gaan volgen om op hun werk te worden voorbereid. Waarin bestaat dit werk? Plaatst men de hergeboorte van deze organisatie in de interne politieke situatie van het land, dan is het antwoord gemakkelijk: eind november hebben de communisten bij de gemeenteraads- en provinciale ver kiezingen meer dan 26 pet. behaald, bij de verkiezing van de Italiaanse presi dent werd de christen-democratische kandidaat verslagen, en de sociaal-de mocraat kon alleen gekozen worden met de steun van de gesloten communistische fractie. De Democrazi Cristiana toonde een schrikbarend beeld van verdeeldheid. Velen hadden het gevoel dat de een heid van de katholieken, ja de stabili teit van de democratie in gevaar was. Op 1 februari moest de partijraad van de Democrazia Cristiana het facit uit al deze narigheid trekken. Twee dagen te voren verschenen de „Comitati Civici' weer op het toneel. He t is te begrijpen dat zich niet wei nigen afvragen hoe de groei van het communisme in Italië kan worden tegen gegaan. Het is begrijpelijk dat de in terne conflicten in de christelijke partij de kerkelijke autoriteiten van Italië zeer bezorgd maken. Het is echter de vraag of een zo sterk geprofileerde groep, onder leiding van een zo sterk gepro fileerd man als Gedda, in 1965 even doel matig kan werken en in het algemeen, even geschikt is in de bestrijding van het communisme als meer dan 15 "jaar geleden. (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN Natuurlijk zijn ook dierenartsen mensen, die af en toe eens moeten rusten. Dierenvrien den gunnen hun dan ook het week einde, maar toen mijn nog zeer jonge teckel „Babette" gedurende de jaarwisseling zo van het vuur werk schrok, dat hij over de rug leuning van de couch op de grond sprong, 's nachts begon over te geven en bloed in haar ontlasting kreeg, omdat ze kennelijk inwen dige verwondingen had opgelopen, heb ik géén dierenarts kunnen bereiken. De zondagsdienst voor dierenartsen is hier een zeer acuut probleem. De dieren bescherming kan een aantal Westduitse gemeenten noemen, waar men zich als dierenvriend beter niet kan vestigen, omdat gedurende het weekeinde een me dische verzorging van dieren niet is ge regeld. In de meeste Westduitse gemeen ten is het puur toeval, of men gedurende het weekeinde of feestdagen voor het zieke huisdier een dierenarts vindt of niet. In andere gemeenten is het echter gelukt een regeling te treffen, daar is altijd tenminste één dierenarts ter be schikking. De dierenbescherming streeft naar een regeling op dezelfde wijze waarop voor mensen gedurende zon- en feestdagen de medische verzorging is ge regeld. Die regeling is echter vaak zo slecht, dat het aantal dienstdoende artsen veel te gering is, zodat zij overbelast zijn en het voor zieken nog uitermate moei lijk is hulp te krijgen. We willen nog maar zwijgen over het argument, dat het huisdier vaak van een kostbaar ras is. Het verlies van zo'n dier betekent voor de eigenaar tegelijkertijd het verlies van een paar honderd en vaak een. paar duizend mark. Veterinaire verzorging is thans dringender noodza kelijk dan enkele tientallen jaren gele den, omdat ook hier het drukke verkeer zijn offers eist. Er worden zeer vele die ren door auto's aangebeden. In een stad als Essen zijn dit per jaar over de week einden en feestdagen verdeeld tussen de 100 en 140 dieren, aldus de plaatselijke dierenbescherming. De medische verzorging voor dieren is zeer verschillend geregeld. De bond van dierenartsen is er niet in geslaagd voor zijn leden een nooddienst-regeling voor te schrijven. Zij wilden er niet aan. Het best is de veterinaire verzorging op zon- en feestdagen in Keulen en in Düs seldorf geregeld. In Keulen hebben twaalf van de dertien dierenartsen een vrijwillige regeling getroffen. Een hun ner is bij toerbeurt altijd beschikbaar. Via telefoonnummer 114 kan men verne men, welke dierenarts nooddienst heeft. Ook de politie en de dierenbescherming zijn ervan op de hoogte, welke dieren arts zondagsdienst heeft, zodat bij ver keersongevallen, waarbij dieren zijn be trokken, de politie aangereden dieren on middellijk veterinaire verzorging kunnen geven. In Düsseldorf is tegelijk voor een heel jaar een zon- en feestdagenregeling getroffen, ;net als voor artsen en apothe ken. In Düsseldorf kan men via het tele foonnummer 340589 horen welke dieren arts noodddienst heeft. De Düsseldorfse regeling is op particuliere basis getrof fen door dierenvrienden met behulp van dierenartsen. Dertien dierenartsen doen aan deze Düsseldorfse regeling mee. In het naburige Essen daarentegen bestaat geen zondagsregeling. De enige mogelijk heid is telefonisch alle dierenartsen te proberen of ze thuis zijn en dan nog be reid zijn te helpen. (Advertentie) DEN HAAG - Door het Landbouw- te^bedrijteV- de drijfsresultaat voornamelijk werden ver- Economisch Instituut is in het tuinbouw centrum Berkel en Rodenrijs een be- dryfsvergelykend onderzoek over de ja ren 1961 en 1962 uitgevoerd met het doel een beter inzicht te verkrijgen in de oorzaken van de veelal grote ver schillen in bedrijfsresultaat tussen de afzonderlijke bedrijven. Als methode van onderzoek werd de factoranalyse gehanteerd. (Van onze correspondent) GOES Met ingang van 16 maart a.s. mogen appels van de kwaliteitsklas se 11 weer naar West Duitsland wor den uitgevoerd. Het afgelopen najaar werd de invoer van appelen van deze kwaliteitsklasse in West Duitsland ver boden in verband met de lage prijzen, die werden betaald voor appels en het feit, dat de invoer van klasse 11 uit de E.E.G.-landen nog niet geliberaliseerd is. Voor de Nederlandse appelexport is deze exportstrop van klasse 11 appelen toen niet van grote betekenis geweest, want er was genoeg klasse 1 kwaliteit be schikbaar om naar West-Duitsland uit te voeren. Tegelijk heeft Frankrijk bekend ge maakt. dat de invoer van klasse 11 ap pelen, welke in het begin van deze week werd stopgezet in verband met de prij zen op de Parijse markt, met directe ingang weer is opgeheven, omdat üe prijzen zijn opgelopen. Op de Nederland se veilingen worden op het ogenblik voor de appelen van goede kwaliteit zeer bevredigende prijzen betaald. oorzaakt door: 1. verschillen in opbrengstniveau; 2: verschillen in vroegheid. Onder vroegheid wordt verstaan de mate waarin de tuinbouwproduktie wordt vervroegd 3. verschillen in het aantal van de bloemen in het teeltplan; 4. verschillen in de prijs van de ge bruikte brandstoffen. Het verschil in opbrengstniveau is het verschil tussen enerzijds de werkelijke geldopbrengst van de geteelde gewassen van een bedrijf en anderzijds de geldop brengst die ontvangen zou zijn gewor den indien alle geteelde gewassen de gemiddelde geldopbrengst zouden heb ben opgeleverd. De verschillen in opbrengstniveau "Zijn de belangrijkste oorzaak van de verschil len in bedrijfsresultaat. Het feit "dat men hogere of lagere geldopbrengsten dan het gemiddelde bedrijf heeft was van overwegend belang voor de rentabili teit (opbrengst per f 100,- kosten) had den dan de onverwarmde bedrijven, ter wijl de zwaar verwarmde bedrijven weer betere uitkomsten verkregen dan de licht verwarmde. Binnen de groep zwaar verwarmde bedrijven nam de rentabiliteit toe naarmate vroeger werd geplant. Ten aanzien van het aandeel van de bloemen in het teeltplan, blijkt dat be drijven met bloemen een beter resultaat bereikten dan de zuivere groentebedrij ven. De verschillen in de prijs van de ge bruikte brandstoffen hadden nog wel eni ge invloed dp de rentabiliteitsverschil- len maar door de voortgaande over schakeling van kolen op olie neemt de betekenis van deze factor snel m beteke nis af. Voorts komt uit het onderzoek naar voren dat het kostenniveau geen be langrijke invloed op de rentabiliteitsver- schillen heeft uitgeoefend. Tenslotte blijkt dat bedrijfsvergrotmg bi; gelijkblijvende verwarmingscapa citeit per m2 glas en zonder verande ring in het teeltplan, niet gepaard gaat met hogere opbrengsten per f 100- kos ten. (Advertentie) ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 DRACHTEN Het bestuur van de St.-Nicolaasverenigmg van Drach ten in Friesland is er dit jaar vroeg bij. Reeds nu werd besloten om op 20 november het intochtsfeest van St.-Nicolaas te houden. Tevens werd het feestprogramma voor die dag vastgesteld. Niemand zal ons nu kun nen verwijten, de Sinterklaasintocht niet tijdig bekend te hebben gemaakt snibde het Sinterklaasbestuur er bij. Geen wonder, eind 1964 waren er zo veel festiviteiten in Drachten op sta pel gezet dat de goede Sint al op Allerheiligen moest worden ingehaald SINGAPORE Twee Indonesiërs zijn gisteren in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op drie personen bij de bomaanslag op de Hon-kong and Shanghai Bank in Singapore. Vieren dertig personen liepen bij de aanslag ver woningen op. De Indonesiërs, 22 en 26 jaar oud, werden gisteren onder zware politiebewaking naar het gerechtshof ge bracht om te worden voorgeleid. De twee werden zaterdag door de politie gegre pen toen zij trachtten op een vlot naar de Indonesische Riouw Archipel te ont komen. (Advertentie) Hangerig Niet lekker? Een pijntje? Haal op tijd de dokter en geef gauw- een paar verantwoorde, pret tige Sinaspril zuigtabletjes. Verantwoord: dank zij de. voorzichtige, speciale kinder dosering. Sinaspril bevat bo vendien een stof die de gevoeli ge kindermaag beschermt. Prettig: frisse limonadesmaak - een oranje Sinasprilletje gaat er zonder mokken in en helpt dan snel. BRUSSEL Een Belgische wegen wachter heelt een jong gezin van de verdrinkingsdood gered. Een auto met man, vrouwen en twee kinderen van 18 en 6 maanden reed nabij Gent door een borstwering en kwam in een gracht terecht. Een juist passerende WW-man bedacht zich geen moment, sprong in het water en bracht de man, de echtgenote en de baby van een half jaar op het droge. Pas toen de moeder weer tot bewustzijn was gekomen werd ontdekt, dat het tweede kind ontbrak. De wegenwachter dook opnieuw in het water en bracht ook het vierde lid van het gezin aan de wal. Inmiddels met een ziekenauto gearri veerde verplegers begonnen onmiddellijk met het toepassen van kunstmatige adem haling. Het bleek echter noodzakelijk het kind onmiddellijk over te brengen naar een ziekenhuis. Om de verplegers in staat te stellen ter plaatse de andere geredden te verzorgen reed de wegen wachter de ziekenauto met een ver pleger naar het ziekenhuis, om ook het leven van het vierde slachtoffertje te redden. (Advertentie) ri i -J. ,V V. F Breda: Veemarktstraat 55-57. Bergen op Zoom: Zuivelplein 5. Roosendaal: Nieuwe Markt 24. Oostburg: Nieuwstraat 24. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. (Van onze Australische correspondent dr. C. Wouters) CANBERRA Elk jaar, gewoonlijk tegen het einde van januari, wordt in de federale hoofdstad van het Gemene best van Australië, Canberra, in tegen woordigheid van diplomaten en van ge delegeerden, die uit alle staten van het land zijn gekomen, de zogenaamde „citizenship convention" gehouden, waar op onderwerpen worden besproken die alle ten nauwste met immigratieproble men samenhangen. De woordvoerders zijn echter geen immigranten maar invloed rijke figuren uit regeringskringen, uit de bankierswereld, e.d. Met alle respect voor deze belangstel ling moet opgemerkt worden, dat hier toch zeker .de stem van de immigrant gehoord moest kunnen worden, want men kan nauwelijks aannemen dat Australische belangengroepen de belan gen van de immigranten zo zouden kun nen voorstaan als de immigranten zelf, gesteld al dat het ook om hen gaat. Men kan stemmen beluisteren die deze convention waardeloos vinden en wel omdat de regering zich geen zier aan trekt van al wat er behandeld wordt. Zij menen dat de conventie voor een aantal oude tantes een welkome gele genheid is om elkaar op kosten van het algemeen d.w.z. van de belasting- Advertentie) betaler, weer eens te ontmoeten, oude herinneringen op te delven, deel te ne men aan gezellige bijeenkomsten en uit stapjes en dan naar hun penaten terug te keren met de vrome wens: „Tot het volgend jaar". En in dat volgende jaar ziet men dezelfde figuren verschijnen. Toch voelt de regering wel degelijk, dat er iets gaande is onder de immigran ten en dat niet ongestraft kan worden doorgegaan met slechts kennis te nemen van hun rechtvaardige verlangens. Er moet onderhand iets gebeuren en wij ver wachten, dat de immigranten-gedelegeer den die ook vloeiend Engels spreken en goed van de tongriem gesneden zijn, dit duidelijk zullen gaan uitspreken, Deze waarschuwing ligt overigens ook zeer duidelijk opgesloten in de artikelen van sommige organen van de buitenlandse pers, die niet schromen op schrijnende toestanden en tegenstellingen in de we reld der immigranten te wijzen. De er kenning van vakdiploma's, de huisves tingsproblemen, de absurd lage ouder domspensioenen, de tegenstelling in de sociale voorzieningen in het oude vader land en in Australië, het zijn allemaal vraagstukken, die met steeds klemmen der urgentie aan de orde komen en zeker eens tot een oplossing moeten geraken. Voor het te laat is. De jaarlijkse „citizen convention" is ook een gelegenheid om aan verdienste lijke immigranten een blijk te geven van de waardering welke men heeft voor de wijze waarop zij zich persoonlijk van hun burgerlijke plichten hebben gekwe ten. Dit nu geschiedt door de uitrei king van de „Gertrude Kumm Award", welke in 1958 voor de eerste maal posthuum werd toegekend aan de uit Nederland afkomstige Henricus van der Kruys, thans te Melbourne, die na een 12-jarig meisje uit het water gered te hebben zelf verdronk. In 1961 was het wassen niet SCHIPHOL Er bestaat onder de Nederlandse jeugd weinig belangstelling voor het beroep van verkeersvlieger. Dit is ten dele een gevolg van de on gunstige situatie in de burgerluchtvaart tijdens de afgelopen jaren. Voorts is ook de overspannen arbeisdmarkt debet aan het feit, dat zich slechts enkele jongens melden voor een vliegeropleiding. Dit heeft de heer W. Lekay, directeur van de Rijksluchtvaartschool (RLS) meege deeld. „Het kost ons veel inspanning om jonge mensen voor de cursus aan te trekken. Voor het begin van de cri sis in de luchtvaart in 1961 noteerden wij jaarlijks ongeveer 300 aanmeldingen, waaruit enkele tientallen werden geselec teerd. Voor de komende cursussen van dit jaar hebben wij slechts 43 kandi daten, van wie er na de strenge keu ring hoogstens 15 zullen overblijven. aldus de heer Lekay, „toch kunnen de eisen van toelating niet omlaag worden gebracht, want het vliegen wordt met de steeds ingewikkelder toestellen niet eenvoudiger". De Rijksluchtvaartschool had dit jaar gerekend op een dertigtal leerlingen verdeeld over beide cursussen in maart en september. Aan de eerste opleiding, die 29 maart begint, zullen nu slechts zes geschikte jongelui deel nemen. Er zijn kosten noch moeite ge spaard om onder de Nederlandse jeugd belangstelling voor dit beroep te kwe ken. De Rijksluchtvaartschool heeft in vele kranten en tijdschriften adverten ties geplaatst, scholen bezocht en voor lichtingsdagen gegeven in verschillende plaatsen, o.a. op Schiphol. „Wij hebben meegemaakt dat er op een voorlich tingsdag niemand kwam opdagen en wij onverrichterzake konden terugkeren", zo voegde de heer J- Ooms, hoofd sectie vorming en verzorging, eraan toe, „het wordt voor ons een probleem waar wij de kandidaten vandaan moeten halen". De heer Lekay ziet in dit probleem een gevaar voor de K.L.M. Hij liet zelfs een waarschuwend geluid horen: „de jonge vliegers die in de afgelopen jaren door de luchtvaartmaatschappij zijn af gestoten zal de KLM binnenkort - ik ben er van overtuigd dat dit zelfs heel spoe dig zal zijn weer hard nodig hebben. Wanneer wij nu niet beginnen met de opleiding van een behoorlijk aantal jon ge piloten zal de situatie er over enkele jaren hopeloos gaan uitzien". Hij baseert zijn overtuiging op de huidige leeftijds opbouw van het corps K.L.M.-vliegers, dat thans volgens hem voor een groot gedeelte bestaat uit leden in de oudere leeftijdsgroep. Wanneer de KLM in de komende jaren geen nieuwe piloten aan trekt zal het vliegercorps, dat nu nog 'n kleine 700 leden telt, als gevolg van pensioenering of medische afkeuring in 1967 niet meer dan 660 leden tellen. Wil de maatschappij dit aantal handhaven dan zal men om het> natuurlijke verloop aan te vullen nieuwe krachten moeten aantrekken. Tegen die tijd zal het corps voor 40 a 50 procent bestaan uit leden, die de 40 zijn gepasseerd. De groep jon gere piloten zal niet meer dan 10 procent van het ledental uitmaken. In 1972 zal er zelfs geen enkele vlieger onder de 30 jaar meer zijn. Sinds 1961 zijn er geen jonge vliegers meer bijgekomen, terwijl velen vanwege de situatie bij de KLM de dienst hebben verlaten. De ouderen zijn gebleven. „Dit heeft ten gevolge dat er een noodlottige hiaat is ontstaan aan de basis van de opbouw van het corps en een vergrijzing aan de top", zo legde de heer Lekay ons uit. Hij voeg de eraan toe, dat voor het twee-rrroto- rige DC 9 straalvliegtuig, dat de KLM van plan is aan te schaffen en waar- van de aflevering spoedig is te verwach ten een aantal piloten moet worden vrij gemaakt. Ook dit schept behoefte aan nieuwe krachten. Alleen al orrr het corps in stand te houden zal de K.L.M. ongeveer 25 jonge viegers per jaar nodig hebben. Die zijn thans doordat sinds 1961 geen nieuwe leerlingen ten behoeve van de Neder landse burgerluchtvaart op de lucht- vaartschool werden toegelaten niet voor handen. De zes jongens die dit jaar aan hun opleiding beginnen; zullen niet eer der dan in 1969 voor de burgerlucht vaart beschikbaar zijn. Na hun oplei ding van 2,5 jaar aan de RLS zullen ze eerst hun militaire dienstplicht moe ten vervullen. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland kampt men met delelfde moeilijkheden. De Rijks luchtvaartschool ontvangt regelmatig brieven van andere opleidingsinstituten met de vraag hoe men 't probleem hier denkt op te lossen. In de omringende landen, maar vooral in de V.S. en Cana da waar de toestand nu al kritiek is, heeft de behoefte aan jonge piloten zich reeds doen gevoelen. De Scandinavische luchtvaartmij. (SAS) heeft al haar piloten, die zij in de crisisjaren aan de Japan Airlines heeft uitgeleend, weer teruggenomen. De Swissair heeft een groot aantal buitenlandse vliegers aange trokken, onder wie vele ex-KLM'ers. De Lufthansa die in 1964 een aantal pilo ten van de KLM overnam, kon hiermee slechts voor een klein gedeelte in de behoefte voorzien. andermaal een Nederlander, ditmaal ui* Nieuw Zuid Wales, die uit handen van de toenmalige gouverneur-generaal, lord Dunrossil, de beloning voor burgerdeug den mocht ontvangen, pok in 1965 werd de naam van een Nederlandse immigrant afgeroepen en wel die van Truusje van Drempt aan wie de „Youth Citizenship Award" werd uitgereikt. Tot deze uitrei king werd besloten tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de „National Youth Council" en de prijs zal ieder jaar wor den toegekend aan een jeugdige immi grant beneden 25 jaar, die voor hier ge boren Australiërs en immigranten een sprekend voorbeeld van goede burger schapszin is geweest. Truusje v. Drempt, wier ouders in Gosford in Nieuw Zuid Wales wonen, onderwijst dierkunde, na tuurwetenschappen en landbouwkunde aan de middelbare school te Murwillum- bah. Zij was de eerste onderwijzeres die afstudeerde in de algemene landbouw wetenschap aan de kweekschool voor onderwijzers te Armidale. Gedurende haar studietijd in Armidale won zij als „dux" van de kweekschool de prijs van het departement van onderwijs en de Mary Jacksonprijs voor leiderschap. Zij deed in 1961 eindexamen op de middel bare school te Gosford en kreeg een studiebeurs voor de kweekschool voor onderwijzeres te Armidale. De „Gertrude Kumm Award" ging dit jaar naar een Italiaan, de 65-jarige Sal- vatore Vasta en zijn echtgenote Rosaria uit Melbourne. Door het brengen van grote offers heeft het echtpaar kans ge zien zijn drie zonen Joseph, Carmelo en Angelo een universitaire opleiding te doen genieten. Salvatore Vasta heeft zelf slechts drie jaar lagere school gehad, maar de zoons zijn respectievelijk inge nieur, arts en rechtsgeleerde. De Ita liaanse pers in Australië bracht in uit bundige termen lof aan het echtpaar Vasta en wees erop, dat Salvatore in 1922 naar Australië kwam met 10 shilling op zak, maar met de grimmige wil om te slagen. Ook de Italiaanse regering had voor Salvatore nog een verrassing in petto. Op voorstel van de Italiaanse am bassadeur werd aan de nederige immi grant die zulk een lichtend voorbeeld was geweest voor zijn landgenoten en voor de Australiërs zelf, de onderschei ding uitgereikt van „Cavalliere della Republica Italiana". In Canberra, de zetel van de federale regering van het Gemenebest van Australië, heeft men zich rekenschap ervan gegeven dat het begrip „assimi latie" opgaan als immigrant in het bestaande Australische levenspatroon dat zolang opgeld heeft gedaan en tot de „bon ton" behoorde, nu heeft uit gediend om plaats te maken voor inte gratie". Aan het onderwerp „integratie" is ook de jongste „citizenship conven tion", de vijftiende, gewijd geweest Integratie welke neerkomt op het be houd van de kostbare cultuurwaarden uit het oude vaderland en als het ware te enten op de cultuurwaarden van het nieuwe land, eist ook dat de taal van het ontvangende land geleerd wordt om het noodzakelijke contact met de Austra lische denkwereld te verkrijgen. De parate kennis van deze taal is eveneens een absolute noodzaak voor het geluk van de immigrant en zijn gezin, voor de omgang met de bevolking, voor de ver vulling van de werkzaamheden enzo voorts. Het is om al deze redenen, dat wij met bezorgdheid kennis genomen hebben van de statistieken die erop wij" zen, dat de belangstelling van de zijde van de immigranten voor het Engels de laatste tijd sterk daalt. De immigranten kunnen niet genoeg erop gewezen wor den, dat zij onmogelijk kunnen aarden in dit land, indien zij de landstaal niet kunnen spreken. Zelfs in tijden van overvloed van werk komen zij hierdoor niet aan de slag, terwijl ook de vriend schappelijke betrekkingen met de be volking onder deze omstandigheden moe ten lijden. Zij die als immigranten hier de taal geleerd hebben verklaren una niem dat voor hen de taalkennis het fundament is geweest, waarop zij hun geluk in dit land hebben kunnen op bouwen. Persoonlijk hebben wij ervaren, dat tal van Australische jongelui zich de moeite hebben getroost om terwille van hun betrekkingen met jonge immigran ten een vreemde taal aan te leren. Het volgen van Engelse lessen behoeft geen cent te kosten, en zij die te ver van de leslokalen wonen of om andere redenen verhinderd zijn, hebben volop de gele genheid zich de kennis van de taal eigen te maken door het volgen van gecombineerde radio- en schriftelijke lessen.

de Stem | 1965 | | pagina 10