Noord-Brabant heeft gemeenten met laagste inkomen per hoofd Vlaswagen richt ravage aan Walcheren Z.-Beve!and Zeeuwsch-Vlaanderen Grootste stijging in Hengelaars zijn attent op waterverontreiniging MIDDELBURG GOES AXEL HULST OOSTBURG TERNEUZEN Grasbranden bedreigden supermarkets te Drie Maristen Hulst priester gewijd Drente armste provincie Gestegen welvaart Cijfers en commentaren Drie inbraken te Terneuzen Schwarzwalder Passion in r.-k. kerk te Goes indrukwekkend gebeuren DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 MAART 1965 2 Trio Arnold Klos speelde voor Jeugd en Muziek Nieuwe pastoor geïnstalleerd Dagblad De Stem Pastoor geïnstalleerd Inkomensspreiding in ons land Indrukwekkende plechtigheid Horeca r Beurs V Breda -JL AHB over Grevelingen en Zeeuwse Meer Ladderwagen voor Goese brandweer noodzakelijk Gemeenteambtenaren bijeen te Groede HOOGWATER Vandaag Morgen De jubilerende afdeling van Jeugd en Muziek heeft weer een geslaagde avond achter de rug. Hiervoor tekende het trio Arnold Klos, bestaande uit de leider zelf, piano; Fred Pronk bas en John Engels, drum. De jeugd was in groten getale naar de Gouden Poorte te Middelburg getogen om niets te missen van dit befaamde trio. Het eerste gedeelte van dit concert was instructief, terwijl hierna gelegenheid was om te dansen. De pianist Arnold Klos was niet alleen begeleider op zijn instrument, maar bleek vooral in het samenspel uitstekend te kunnen improviseren. Van de luiste rende schare werd dan ook volledige concentratie gevergd, wat vooral in het achterste gedeele van de zaal wel eens moeilijk was. De enige beroeps van dit drietal is de drummer John Engels, die werkelijk op zijn drumstel een fenomeen bleek. Dat de bas niet altijd goed doorkwam is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de leden van dit trio zonder microfoon speelden. Desondanks hebben de de leden van Jeugd en Muziek zeer genoten van hun aanwezigheid, wat met luid ap plaus werd bekrachtigd. Fred Pronk was de inleider in dit ge deelte van deze avond. Robur B. kampioen. Reeds in het tweede jaar van haar bestaan is het aan een team van de afdeling handbal van Robur gelukt om een kampioenschap te veroveren. Zaterdagmiddag nl. slaagde het adspiranten B team er in het zaal handbalkampioenschap van zijn afde ling te veroveren. Aangemoedigd door een 50 supporters speelde Robur tegen Marathon 2 uit Vlissingen zijn laatste wedstrijd in de Middelburgse sporthal. Reeds spoedig bleek dat het voor de Roburmeisjes een gemakkelijke wedstrijd zou worden, want op de vele schoten had Marathon geen antwoord. Met maar liefst 9-0 toonde Robur B zich de sterkste. Het werd kampioen na het spelen van acht wedstrijden waarvan er 7 werden ge wonnen en l verloren. De meisjes scoorden in totaal 54 doelpunten en kregen er slechts 9 tegen. Het adspiranten A team van Robur deed het in deze competitie eveneens goed. Deze ploeg eindigde op de 2e plaats achter Marathon 1, Na de wed strijd werden de meisjes door bestuur en ouders in de bloemen gezet en werd hun een nieuwe mascotte aangeboden in de vorm van een beer in de zwart-witte Robur-kleuren. Hansweert Onder grote belangstelling werd in de parochiekerk door de deken van Mid delburg de nieuw benoemde pastoor P. J. M. Schellekens geïnntalleerd. Bij ho tel „de Uitkijk" te Kruiningen werd de nieuw benoemde herder verwelkomd door het kerkbestuur. Voorafgegaan door de rijkspolitie reed men daarna in vlot tempo naar Hansweert. Daar be trad men langs een haag van gidsen de pastorie. Bruidjes waren aanwezig om de nieuwe pastoor de kerk in- en uit te geleiden. Onder de vele belangstellende waren o a. aanwezig de burgemeester van Kruini- gen A- Schipper met zijin echtgenote wethouder J. Ballegooijen, dominee van der Lelie met zijn echtgenote, vele geestelijken en oud parochianen uit Bergen op Zoom. Aardenburg Opvoering RZVT In de zaal van hotel „De Roode Leeuw" heeft het Rei zend Zeeuws Volkstoneel te Hulst onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van de V.V.V. een opvoering gegeven van Charles Gordier's satirisch blijspel „Bogobol". De zaal was maar matig be-% zet maar dat bleek voor het R.Z.V.T. geen reden om „er met de pet naar te gooien", zoals V.V.V.-secretaris J. van Paridaen na afloop in zijn dankwoord opmerkte. De laatste bood de executan ten Aardenburgse kikkerbillen aan en wenste het gezelschap alle mogelijk suc ces toe in verband met de deelname door het Hulster gezelschap aan het interna tionaal amateurtoneelfestival, dat in september in Monaco zal worden ge houden. Carillonconcert Vanmiddag van drie tot vier uur zal mevr. Moerdijk- Vanderswalm uit Zuiddorpe een concert verzorgen op de beiaard in de toren van het stadhuis. Zij zal werkjes van P. Be- noit, C. Geerlings, Cht. van Renesse, H. van Oost, P. van den Broeck, J. Brahms en Staf Nees uitvoeren. Graauw Geluidsinstallatie Een elektriciën is begonnen met het aanleggen van de leidingen voor de geluidsinstallatie in de kerk. De installatie zal echter pas over enige tijd geplaatst kunnen worden, om dat de apparaten nog niet zijn aange komen. Tierelantijntjes Vandaag zal het kinderkoor de Tierelantijntjes een uitvoe ring geven in het bejaardentehuis St.- Antonius te Groenendijk. Aanrijding. Op de oversteekplaats voor wielrijders in de Tivoliweg heeft zich zaterdagavond een aanrijding voor gedaan tussen een personenauto, die werd bestuurd door A. V. uit Hulst en een bromfiets die werd bereden door J. S. uit Vogelwaarde. Het ongeluk gebeurde toen de laatste plotseling overstak. De bromfiets werd geheel vernield, de auto beschadigd. S. werd gelukkig slechts licht verwond. Kloosterzande Examens verkeerscursussen Na zeven weken is de verkeerscursus voor oude ren alhier afgesloten met een schrifte lijk examen. Aan het examen werd door 30 cursisten deelgenomen: Voor dit examen waren vanwege de Bond voor Veilig Verkeer een aantal schriftelijke vragen ter be antwoording verstrekt. Medewerking werd verleend door de rijkspolitie. De ingevulde vragenlijsten worden door personeel van de Bond voor Veilig Ver keer te Hilversum beoordeeld, waarna aan de geslaagden een diploma zal wor den uitgereikt. Jeugdverkeersexamens Voor de 8e maal werd op de lagere school alhier een schriftelijk jeugdverkeersexamen gehou den. Hiervoor werden aan de deelnemers een twintigtal vragen op verkeersgebied ter beantwoording verstrekt, die geen grote moeilijkheden opleverden. In de loop der jaren werd reeds door meer dan 500 leerlingen een dergelijk examen af gelegd. Het praktisch gedeelte van het examen zal op een nader te bepalen tijd worden afgenomen. Serenade De Koninklijke Harmonie St.-Cecilia alhier heeft haar bescherm heer, baron H. A. R. Collot d'Escury, bij elegenheid van zijn 70e verjaardag een serenade gebracht. Kapelle Bloedtransfusie In het CJV-gebouw in Kapelle en de herv. school te Bieze- linge werd bloed afgenomen voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. De plaatselijke Roode-Kruis-af- deling had de organisatie hiervan op zich genomen en in totaal gaven 255 personen een halve liter bloed. Deze mensen waren afkomstig van Kapelle, Biezelinge, Schore en Wemeldinge. Van beide laatst genoemde plaatsen werden de donors met autobussen naar Kapel le gebracht. Er was gezorgd voor een perfecte organisatie van een en ander Dagblad oor Zeeland KANTOREN; Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Kinkstront 1. telefoon 6252 GOES Explonatte- inspectie Zeeland L K M UE JONG tel 2317 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LlU'l tel. 6252 Que# privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch. Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTEKS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwscli- Vlaanderen 3. PETTi v Ostadestraat 41 Oostbun; tel. 01170 2y»i Redacteur «oor Zutd Beveiand en Walctieren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayonbetieerder voor Zuid Bevelana en Walctieren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 1 0,18 pet mm 1 mm ingezonden mededelingen a 21 mm gewone advertenties Bij contract aanzienliike reductie „Kleintjes": 3 regels of .mindei t 1.— elke regel neer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens BI) plaatsing ook in de Brabantse oplag resp. t 1,60 en 0,50. Bij 8 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de lerde plaatsing tegen half geld. Bank verhuisd Als gevolg van de landelijke fusie tussen de Amsterdamse en Rotterdamse Bank, is de plaatselijke zetel van laatstgenoemde instelling over geplaatst naa: het A.B. kantoor aan de Markt de overbrenging van de kluizen geschiedde, onder politiebewaking. Het gebouw aan de Nieuwstraat naast het politiebureau blijft voorlopig nog ten dienste staan van de Amro-bank, die zich mettertijd aan de Markt zal ves tigen. Voor het echter zo ver is. zullen nog uitbreidingsplannen achter het be staande gebouw verwezenlijkt moeten worden. Wielrennen De plaatselijke wieler vereniging heeft in hotel De Windt een vergadering gehouden. Secretaris A. Porrey trad als zodanig af, maar hij blijft aan als penningmeester. Tot eer ste secretaris werd gekozen de heer P. Scherbeijn; als tweede J. Lanse. Voor zitter blijft E. van Hulle en vice-voor- zitter P. Bruggeman. Besloten werd om op woensdag 14 juli op het Kroonwijkparkoers een ker- miskoers voor nieuwelingen en aspiran ten te organiseren. De renners kunnen ook op zondag 19 september aan de start verschijnen. De bekende omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen voor amateurs en onafhan- kelijken zal vermoedelijk worden ver reden op zaterdag 21 en op zondag 22 augustus. Boerinnenbond In de Katholieke Kring heeft de Boerinnenbond kring Oostburg de cursus „Wij spreken op vergaderingen afgesloten Voor de cur sus bestond een goede belangstelling. De deelnemers werden tijdens twee bij eenkomsten door de heer E. Lansu uit Aardenburg wegwijs in de materie ge maakt Veehandelaren De provinciale afde lingen van dé schapen en varkens-, rundvee en paard'enbonden hebben in hotel Chez René een gezellige contact' avond georganiseerd. Er vestond veel belangstelling voor, o.m. van wethouder A. P. Modde. Voorzitter Lok van de varkenshond en Ten Dam van de rund- veebond bespraken de ontwikkeling van de E.E.G. en de consequenties voor de veehandelaren. Het staat er allemaal niet zo rooskleurig voor. In Zeeland worden steeds minder varkens en rund vee gehouden. Een symptoom is o.m dat de afdelingen maar zeer weinig jonge leden tellen. Er werden fraaie films vertoond over het rundvee voor de melkproduktie uit Denemarken en over het rundvee voor de vleesproduk- tie uit Frankrijk- In een muzikale om lijsting van het orkest van Jasper An- thonisse werd de contactbijeenkomst be sloten. Botsing Op de kruising Nieuw straat-Oprit kwam de bromfietser G. A.S uit Hoofdplaat in botsing met de bestelauto van M.A.J. uit Zuidzande, die de doorgang voor het tegemoetkomende verkeer niet vrijliet. S. bekwam lichte verwondingen, maar moest voor obser vatie naar het St. Anthoniusziekenhuis worden overgebracht. Zijn brommer werd flink beschadigd. Brandweer. De vrijwillige brand weren van Terneuzen (Driewegen inbe grepen) en Ssluiskil stonden in modelte nue aangetreden in de kantine van „de Hoop" Tegenover hen stonden hun da mes en als bijzondere gasten voor deze feestavond burgemeester mr. H. Rijp- stra wethouder M. de Vos en gemeente secretaris A. J. van Pagee. Burgemeester Rijpstra inspecteerde de troep. Vervolgens reikte hij onderschei dingen uit voor 25 en \2% jaar trouwe dienst. Commandant C. J. van Strien reikte getuigschriften uit aan de ge slaagden voor het examen brandwacht 2e klasse; hij maakte bevorderingen be kend en nam afscheid van een achttal „pensioengerechtigden". Burgemeester Rijpstra zei zeer veel waardering te hebben voor het werk van de Vrijwillige Brandweer. Hij was niet alleen de ouderen dankbaar maar had ook bewondering voor de jongeren. Ook de heer Van Strien bleek zeer veel waardering te hebben voor zijn mannen. Hij kon opmerken, dat er gelukkig nog niet al te veel grote branden zijn voor gekomen. Volgens de korpsleden is brandmeester L. de Vin een goede instructeur, die met enthousiasme les geeft. De heer Hem- link dankte hem namens de mede-ge slaagden en bood een geschenk aan. Toen begon het feestrumoer. Groepsgebouw padvinders. De trek king van de loterij, georganiseerd door de Stichting Groepsgebouw voor pad vinders had zaterdagmiddag om 5 uur plaats op de Markt. De totale voorraad (7000) loten, die werd verkocht voor de financiering van het groepsgebouw van de Doormangroep, was uitverkocht. De voorzitter van de stichting, de heer G. J. v. d. Peijl, dankte alle instanties en de verkenners, die hieraan hun medewer king hadden verleend. Over de kop. Zaterdagmorgen om half tien is de tijdelijk in Terneuzen verblijvende arts T. K. H. uit Hoogkerk 'Gr.) nabij Driewegen met zijn auto verscheidene malen over de kop gesla gen. Wonder boven wonder had de be stuurder slechts een zeer kleine ver wonding. De auto werd volkomen ver nield. Men is er nog niet achter geko men hoe het ongeval is ontstaan. Westdorpe Pastoor F. Dierick is geïnstalleerd door deken J- van Mechelen uit Terneuzen. De installatie vond plaats in de parochie kerk, voor dat de pastoor een H. Mis opdroeg. Voor velen is de nieuwe pastoor geen onbekende; hij stond immers tien jaar als kapelaan te Sas van Gent. Eerder op de avond werd de pastoor aan de grens van de gemeente verwelkomd door het kerkbestuur en burgemeester G. H. E. N. van Waes. Bij aankomst aan de kerk stond een grote erehaag opgesteld, gevormd door de gidsen, verkenners, welpen en kabouters. De belangstelling van de parochianen was zeer groot. Na de mis werd iedereen in de gelegenheid gesteld om in de kerk de nieuwe paro chieherder te feliciteren. In het bejaar dentehuis „Het Verlaet" werd aan de leden van het kerkbestuur en andere genodigden een koffietafel aangeboden. Daar werd pastoor Dierick namens het kerkbestuur toegesproken door de heer G. C. van Haelst en door de burgemees ter namens het gemeentebestuur. De feestelijke inhuldiging werd besloten door een serenade door de fanfare .Eikels worden Bomen". De nieuwe pas toor werd gefeliciteerd door de voorzit ter, de heer A. de Beleir. Jubileum zusters In mei dit jaar zul len de zusters van Sluiskil vijftig jaar in die plaats zijn. In deze periode zijn uiteraard zeer velen uit de gehele streek met deze zusters, of met hun werk, in aanraking geweest. Ook in onze parochie is een comité ge vormd om te helpen bij een inzamelings actie, om aan de zusters bij die gelegen heid een geschenk aan te bieden. Een aantal ingezetenen werd reeds verzocht om hun medewerking te ver lenen door enkele gezinnen te bezoeken voor een lijstencollecte. In Westdorpe wordt de inzameling ge houden in het tijdvak van 18 tot en met 20 maart. In het plaatselijk comité hebben zitting: mevrouw G. van Waes-Van Acker, de kapelaan, en de heren G. van Haelst, E. Hendriks en G. Mechelinck. Bedrijfsongeval Tijdens werkzaam heden met een zaaimachine kwam de heer W. V. zo ongelukkig met zijn rech terarm tussen de machine, dat zijn pols versplinterde. Voor geneeskundige behandeling moest de heer V. naar het ziekenhuis te Sluis kil. GOES Door de jeugd ontstoken grasbranden hebben zaterdagmorgen twee houten nood-supermarkets in het uitbreidingsplan-Zuid in Goes bedreigd. De brandweer moest twee keer uitruk ken om het vuur te doven. Vlak na de eerste blussing stak de jeugd het gras rondom de nood winkels opnieuw in brand. De brandweer heeft het gras daar na zover afgebrand, dat alle gevaar voor de noodwinkels geweken was. TILBURG Van de provincies in Nederland was in 1960 Noord- Holland de rijkste en Drente de armste. De laagste gemiddelde in komens blijken overwegend ge vonden te worden in gemeenten van de provincie Noord-Brabant terwijl 7 van de 10 gemeenten met het hoogste gemiddelde in Noord- Holland en 2 in Zuid-Holland lig gen. In 69 van de 79 economisch-geografi- sche gebieden, waarin Nederland is ver deeld, kan men een stijging van het ge middelde inkomen van 10 tot 20 procent in vergelijking met 1958 constateren. De Drentse zandgronden en Utrechtse Heu velrug met vallei zijn met een stügings- percentage van slechts 9 sterk bij dit ge middelde achtergebleven, terwijl de IJs- selmeer- en Wieringermeerpolders met resp. 28 en 34 procent toename voor de dag komen. De welvaartspositie van een volk wordt veelal afgemeten aan de omvang van het gemiddeld inkomen per hoofd. Deze maatstaf is echter om verschillende re denen te oppervlakkig om verantwoorde conclusies te kunnen trekken over de werkelijke welvaartspositie, waarin de bewoners van een bepaald land of gebied verkeren. De waardedaling van het gemiddeld inkomen tengevolge van inflatoire ont wikkelingen moet in het oog worden ge houden; een nominale stijging dient dan Boekei, de Beerzen, Udenhout, Heeswijk, Meegen en Zeeland, terwijl in het westen van Brabant bovendien nog Huijbergen voorkomt. Van de lijst van gemeenten met de hoogste inkomens, ontbreekt ieder spoor van Brabantse of Zeeuwse plaatsen. De gemeenten met ^hoge gemiddelde inko mens per inwoner liggen alle in de rand stad Holland. Het betreft hier vnl. foren sengemeenten zoals Wassenaar, Laren, Blaricum, Bloemendaal, Naarden, Heem stede, Rhoon, De Bilt, Huizen en Nieuw- Amstel die alle een gemiddeld inkomen in de klasse van ƒ3581 tot ƒ6146 hebben. Met het gegeven voor 'ogen, dat deze cijfers niet een juiste weerspiegeling zijn van de welvaartspositie van ons volk en de regionale verbreiding daarvan, moeten we echter toch concluderen, dat een der gelijke afstand tussen hoogste en laagste inkomens aangevuld met de omstan digheid, dat de verdeling van de vermo gens een nog geprononceerder beeld op levert nog veel te wensen overlaat. Hoewel de spreiding in de verdeling van de inkomens uitgedrukt in de constan te van Pareto over de periode 1955— 1960 aanzienlijk is verbeterd ten gunste van de lagere inkomenstrekkers, is nog van grote verschillen sprake. In onderstaande tabel worden de gemiddelde inkomens per inwoner in de verschillende regio's in 1958 en 1960 tegen elkaar afgezet. De laatste kolom vermeldt het cijfer van de percentuele groei: 1958 Schouwen, Duiveland en Tholen 2003 1960 2224 Walcheren 1990 2278 Zuid- en Noord-Beveland 1989 2220 West-Zeeuwsch-Vlaanderen 2003 2458 Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 1905 2196 Zeekleigebied in Noord-Brabant 1726 2021 Baronie van Breda en Land van Bergen op Zoom 1835 2114 Westelijk industriegebied van Noord-Brabant 1788 2054 Tilburg 1951 2233 Land van Heusden en Altena en de Maaskant 1569 1832 Meijerij van Den Bosch 1790 2026 Kempenland 1526. 1704 Oostelijk industriegebied van Noord-Brabant 1813 2151 Eindhoven 2272 2574 Brabantse Peel 1503 1744 Land van Cuyk 1631 1809 -toename 11 14 12 23 15 17 15 15 14 17 13 12 19 13 16 11 ook steeds gecorrigeerd te worden met het cijfer van deze waardevermindering om tot een reëel vergelijkingscijfer te komen. Bovendien komt niet alles in dè inko mens, zoals die door de vervaardigers van de statistieken worden gerangschikt, tot uitdrukking. Terwijl in de periode 19581960 het gemiddelde landelijke inkomen met 14% van ƒ2122 tot ƒ2410 is gestegen, onder ging het inkomen per hoofd van de be volking in de provincie Noord-Brabant een stijging van 15% (van ƒ1823 tot ƒ2092). Na Drente (1699 tot 1920) en Friesland (1754—2023) staat deze provin cie het laagst genoteerd op de ranglijst. Zeeland zag het gemiddelde inkomen van zijn bevolking toenemen van 1974 tot ƒ2255 of 14%. Van deze beide zuidelijke provincies vertoonde West-Zeeuwsch-Vlaanderen de grootste stijging nl. van ƒ2003 tot ƒ2458 hetgeen een toename van 23 pro cent betekent. Het Land van Cuyk en het gebied van Schouwen-Dutveland en Tholen gaven de kleinste stijging (van 11%) te zien. De gemeente Eindhoven, die reeds in 1958 het hoogste absolute gemiddelde in komen per inwoner noteerde, heeft deze eerste plaats ook in 1960 behouden. De Brabantse Peel kwam in 1958 op de on derste plaats terecht van de ranglijst van deze Brabantse en Zeeuwse regio's; in 1960 is haar plaats echter ingenomen door het Kempenland. Duidelijk blijkt, dat de inkomensposi tie in Zeeland en West-Brabant gunsti ger ligt dan in de gebieden ten oosten van de gemeente Tilburg. Bloemendaal is de rijkste gemeente van Nederland op basis van deze cijfers en Heel en Panheel' in Limburg de arm ste. De resp. gemiddelde inkomens per inwoner in deze plaatsen bedragen ƒ6146 en ƒ992. We zien dus, dat de regio nale inkomenspositie grote verschillen toelaat, hetgeen ook blijkt uit de cijfers voor de gemeenten van Oost-Brabant. Van de tien plaatsen met de laagste ge middelde inkomens per hoofd liggen 7 gemeenten in deze gebieden nl. Liempde, (Van een onzer verslaggevers) HULST Uit handen van de wijbis schop van Utrecht, mgr. Th. Hendriksen, hebben zaterdagmorgen in de basiliek van de H. Willibrordus te Hulst drie Ma- risten, afkomstig uit Oost-Zeeuwsch- Vlaamse contreien, Jo Neve en Wilfried Brand uit Hulst en Jan Kouijzer uit Stoppeldijk, de priesterwijding ontvan gen. Voor de door haar soberheid bij zonder indrukwekkende plechtigheid be stond grote belangstelling; de basiliek was goed gevuld. Het was een ware feestdag voor geheel Hulst: overal hingen de vlaggen uit. Bo vendien had men de Markt, een gedeelte van de Steenstraat en een gedeelte van de Gentsestraat een feestelijk aanzien ge geven. De drie nieuwe priesterzonen uit deze omgeving hebben vele gelukwensen in ontvangst kunnen nemen. Zij kregen vele telegrammen, bloemstukken en an dere attenties. De geestelijkheid van Hulst kwam de drie feliciteren in het St.- Aloysiuspatronaat. Daar maakte ook bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst, tevens waarnemend burgemeester van Vogelwaarde, waaronder Stoppeldijk res sorteert, zijn opwachting. De drie wijdelingen zullen eind juli van dit jaar hun intochten in de respec tievelijke parochies beleven. Zij doorliepen het klein-seminarie van de paters Maristen te Hulst. De hogere studies maakten zij in het Studiehuis „Loreto" te Lievelde in Gelderland. De drie zijn de enig overgeblevenen van hun klas. Aangezien zjj allen afkomstig zijn uit het dekenaat Hulst werd besloten de wijding te doen plaatsvinden in de Hul ster basiliek. Bovendien mag men het feit, dat de plechtigheden in Hulst wer den gehouden, zien als een „hulde" aan de paters Maristen te Hulst, die er al ge durende meer dan 50 jaar een klein-se minarie hebben gevestigd. De drie nieuwe priesterzonen zijn zon dag weer vertrokken naar het Studiehuis „Loreto' om daar hun studies te vol tooien. (Van een onzer verslaggevers) I dige middelen om dit zoute water te ver- GOES Tijdens een alhier gehouden vergadering van het district Zeeland van de Algemene Hengelaarsbond is uitvoerig gediscussieerd over de te verwachten wa terverontreiniging in het toekomstige Grevelingenbekken en het Zeeuwse Meer. (Advertentie) UW EIGEN VAKBEURS 22 - 25 maart a.s. in Restaurant DE GRAANBEURS Reigerstraat 18 - Breda Deze verontreiniging kan de visstand zeer nadelig beïnvloeden. Er werd op ge wezen, dat zulks reeds Li geschied in het Veerse Meer. De bond wil de desbetref fende instanties tijdig op dit gevaar wij zen. In eerste instantie zal contact wor den opgenomen met de commissie wa terverontreiniging van de A.N.W.B. Naar aanleiding van' een kranteartikel werd kennis genomen van de mogelijk heid spuikanalen in de afsluitdammen aan te leggen. Dat dr. K. Vaas, directeur van het hydrobiologisch instituut te Yer- seke, met de uitwerking van het spuika- nalen-idee zou zijn belast werd zaterdag avond telefonisch door dr. Vaas tegenge sproken. De waterverontreiniging zal t.z.t. vooral optreden wanneer een deel van het Rijnwater in het Zeeuwse Meer zal worden geloosd. Een biologische zelf reiniging wordt dubieus wanneer in de diepe kanalen van de Oosterschelde zout water zal blijven hangen, aldus dr. Vaas. Dit probleem is een technische aangele genheid, die z.i. door rijkswaterstaat zal moeten worden opgelost. Rijkswaterstaat ziet overigens verschillende vrij eenvou- De algemene vergadering van de Alge mene Hengelaarsbond besloot mede te werken aan het plan van de provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een brochure samen te stellen over de binnen- en kustvisserij in Zeeland. Het bestuur van de bond zal er naar streven vertegenwoordigers te krijgen in recreatiecommissies, wanneer daarin za ken aangaande de waterrecreatie behan deld worden. Voorzitter W. de Meijer uit Sas van Gent, die als zodanig herkozen werd, deelde mede dat de selectie zeehengelen zal plaats vinden op 3 april a.s. nabij De Griete. De selectie voor het binnen water zal op 17 juli iri de gemeente Axel worden gehouden. TERNEUZEN Er is op drie plaatsen ingebroken aan de Industrieweg, name lijk in de timmerfabriek Verlinde, de grossierderij Maas en in de omscholings werkplaats voor volwassenen. In de bei de eerste gevallen werden kleine gelds bedragen van tien en vier gulden ont vreemd. In de omscholingswerkplaats wordt niets vermist. De inbraken ver tonen veel gelijkenis met inbraken die werden gepleegd in Goes en Terhole. Daarom heeft de inspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen, de heer D. van Ooijen contact opgeno men met de districtsrecherche van de rijkspolitie te Middelburg en met de gemeentepolitie van Goes. De rijksspeur- hondgeleider, de heer Hoogstraaten te Goes, heeft met zijn speurhond te Ter neuzen mede een onderzoek ingesteld Maandag a.s. zal een rechercheur van de Terneuzense gemeentepolitie naar het bureau Opsporingsbijstand van het mi nisterie van Justitie gaan om de gevon den sporen te onderzoeken GOES Burgemeester en wethouders van Goes vinden de aanschaffing van een ladderwagen voor de brandweer noodzakelijk. Er moet nog overleg wor den gepleegd met de inspectie van het brandweerwezen over de manier waar op deze voorziening tot stand gebracht moet wórden. De thans aan de gang zijnde besprekingen over een samenwer king tussen de gemeenten met betrek king tot de brandbestrijding spelen hier bij een rol. B. en w. delen de raad al bij voor baat mede, dat de financiële kant van de zaak nog wel de nodige moeilijkhe den zal opleveren. Goes heeft op het ogenblik meer dan 900 flats, waardoor een ladderwagen voor de brandbestrijding dringend nodig is. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een grote ravage ontstond zaterdagmiddag op het kruis punt Vlissingse singel - Poelendaelesin- gel te Middelburg, toen de lading vlas van een Belgische trekker met oplegger begon te schuiven, en op de grond te recht kwam (zie foto). De vrachtwagen werd bestuurd door M. A. v. A. uit Brus sel. De lading vlas werd van het kruis punt naar de Poelendaelesingel versleept om het verkeer zo min mogelijk te hin deren. Ruim 21/2 uur is de chauffeur met be hulp van een paar mannen beziggeweest het vlas weer op de auto te krijgen. Bij het ongeluk deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. We] werd een geparkeerde auto op de Vlissingse singel door de vallende lading bescha digd. GROEDE. In het gemeentehuis heeft de onderafdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Ned. Bond van Ge meenteambtenaren een bijeenkomst ge houden ter gelegenheid van het feit, dat in Groede het achtduizendste lid van de landelijke bond was toegetreden. Burgemeester J. Everaars van Groede richtte een bijzonder woord van welkom tot mr. E. Roelofs, eerste adjunct-secre taris van het bondsbureau te Amers foort, de heer J. Schonenberg, lid van de commissie voor bondspublicaties en de heer H. Strabbing uit Vlissingen, voorzitter van de afdeling Zeeland. Burgemeester J. Hoftijzer van Schoon- dijke dankte het gemeentebestuur van Groede, als voorzitter van de onderafde ling West-Zeeuwsch-Vlaanderen, voor de gastvrije ontvangst. De heer Roelofs deelde mee, dat de bond zeer verheugd is met het bereiken van het achtduizendste lid, dat eerst in 1966 werd verwacht. Het achtduizendste lid, de heer Adriaanse en de heer Sehee- le, beiden uit Groede, kregen een enve Ioppe aangeboden, de laatste als aan werver. Voorts hield de heer Roelofs een inleiding over: „Wat is de bond en wat doet de bond". GOES De vele honderden belang stellenden, die naar de r.-k. kerk alhier waren getogen, zullen onder de indruk zijn gekomen van de Passiespelers uit het Zwarte Woud, die „Die Schwarwalder Passion" op zulk een indrukwekkende wijze opvoerden. Hoogtepunten uit deze taferelen waren wel het derde, waarbij Jezus met zijn leerlingen het Laatste Avondmaal ge bruikt en de kruisiging zelf, allemaal zeer realistisch voorgesteld. Naast de be wogen Christusfiguur, gespeeld door Uwe von Trotha, mogen we zeker noemen de Judasrol, door Manfred Sexauer op on navolgbare wijze gespeeld. Gertrude Reischl ontroerde ons als Ma ria. Het spel werd muzikaal geïllustreerd met muziek van Mozart, Bach en Handel en met enige religieuze volksmelodieën uit het Zwarte Woud. Hieraan vooraf ging een half uur koor zang door de Katholieke Koorschool en het Katholiek Mannenkoor onder directie van Evert Hey blok. We hebben de afge lopen jaren reeds verscheidene malen gunstig over deze koorschool kunnen schrijven en dit bleek ook nu weer het geval te zijn. Mocht men dan in het eer ste werk enigszins moeite hebben op toon te blijven, de revanche kwam direct hierna in het op een bewogen manier ge zongen O, Jesu Christe van J. Van Ber- chem. Naast een naar behoren gezongen so praan- en altsolo in werken van Gallus en Pergolesi, excelleerde het koor in een Ave Verum van Floor Peters. Het pro gramma van de Katholieke Koorschool werd besloten met het bekende Laudate Dominum van Mozart. A. L. Morgen, dinsdag 16 maart is het hoog water te Hansweert om 2.11 en 14.47 uur; Terneuzen 1.35 en 14.06 uur; Vlissingen 1.08 en 13.36 uur; Wemeldinge 2.58 en 15.25 uur. OVEZANDE Café Doene 19.30 uur KVP-vergaderin' VLISSINGEN Alhambra 20 uur Veel liefs uit Moskou 18 j. GOES Grand 20 uur Veel liefs uit Moskou 18 j. MIDDELBURG Aula Detailhandclvakschool 20 uur Mo deshow. City 20 uur Een bed voor twee, (ontoe. laatbaar). IJZEND IJKE Hofzicht Theater 20 uur Irma la DoUC( 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Eddie zet zich schrap 14 j. YERSEKE Nolet 19.30 uur Modeshow Goese Show combinatie. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur De d wegen, 14 j. GENT Kon. Opera 20 uur Karsenty. ANTWERPEN KVO 20 uur Manon VLISSINGEN Alhambra 20 uur Veel liefs uit Mo- kou, 18 j. GOES Grand 20 uur Veel liefs uit Moskou 18 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Eddie zet zich schrap 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Goliath en de barbaren 14 jaar MIDDELBURG Concert- en gehoorzaal 20 uur Recital Ingrid Haebler voor ZVU Aula Detailhandelvakschool 14.30 en 20 uur Modeshow

de Stem | 1965 | | pagina 2