Na onderhoud met president Johnson Israël aanvaardt Westduits aanbod Beetje opschuiven' wordt parool Vandaag K.V.P.'er (in)formateur VADER RIJDT ZOON DOOD Kroest je vs gezondheid maar „zozo Terugkeer Wilheimina herdacht Negen Russische ruimte vaarders gedood NOG 9 PUNTEN VOOR NAC.... Opvolger van Malcolm X nu ook dood Communisten willen staking in Spanje VOLDOENING IN BONN Vergiftigd? Bij Hulst MET ZESHONDERD OP EEN VIERKANTE KILOMETER Aanvallen DAGBLAD VOOR ZEELAND Krachtige (aal AUTO MET GELD EN PAPIEREN VAN WILLY V. GEVONDEN Vrij zacht ITALIAAN BEWEERT MET STELLIGHEID 105e JAARGANG No. 24842 jor God. Koningin en Vaderlana Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. AA. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 M A A N O AO 13 MAAKT 19Q3 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN WALLACEIK ZAL WET NAC is gelijk gekomen met Go Ahead. De strijd om de laatste plaatsen in de ere-divisie wordt fel gestreden. Zullen de Bredanaars het halen? Knappe rekenaars we ten te vertellen dat er vijfentwin tig punten voor nodig zijn. NAC bezit er nu zestien. Met alleen maar yver zal men er niet komen... s|c Zweedse, Engelse en Neder landse motorcrossers zijn geschrok ken van de jonge Belg Joël Robert. Hij knalde in twee manches alle reputaties omver. Nummer drie was voor hem slechts „tikken". Is de vakantie slecht bevallen? Peter Post werd in Brussel geklopt. Laurent Boulanger is een goe de typograaf. Hij woont in Luik en biljart voor zijn plezier. Hoe? Apeldoorn lieeft dat dit weekeinde duidelijk kunnen zien. „Eugène Allonsius heeft niet getraind", zei nen in Hulst, voor daar de grote cross begon. Dat je een oefenperiode best verantwoord even kunt onderbreken, bewees de ze Belgische loper. In de atletiekwereld is men de „top" kwijt. Voorzitter Jutte wil daar wat aan gaan doen en heeft verder nog enkele belangrijke pun ten op zijn programma staan. ïjc Anton Huiskes had niet zo veel moeten praten. Dat vond de Bond en daar was de coach het zelf ook wel mee eens. ik Vóór Parijs - Nice begon deed Jac ques Anquetil een krasse uitspraak. Ach teraf bezien was die nog zo gek niet! GEHOORZAMEN WASHINGTON Gouver neur Wallace van Alabama heeft gisteravond voor de televisie be loofd de wetten inzake de ras- senproblematiek te zullen ge hoorzamen. Wel eiste hij, dat spoedig een einde zou komen aan de betogingen voor gelijke bur gerrechten in het zuiden van de Verenigde Staten. Wallace be loofde gehoorzaamheid enkele uren nadat hjj een langdurig on derhoud had gehad met president Johnson. Daarin maakte de Ame rikaanse president de gouverneur duidelijk, dat de „tragedie van Selma" nooit meer herhaald mag worden en dat de federale rege ring voortaan zal ingrijpen als de staatsautoriteiten van Ala bama niet in staat blijken de orde te handhaven. JOHNSON Nooit meer „Hel van Selma" (Van onze correspondent) MAASTRICHT Aan de Luxem burgs Duitse grens is gisteren een auto gevonden waarin papieren werden aangetroffen op naam van de dn België beruchte Zeeuwsch-Vlaming Willy V. (33) geboortig uit Hontenisse. In de auto lag ook Belgisch geld tot 'n bedrag van honderdduizend frank. Alles wijst er op dat de auto met. grote haast verlaten is. Een onderzoek bracht aan het licht dat de wagen enke le weken geleden uit de Turnhoutse Albcrtstraat is gestolen. Willy V, heett Belgen en Nederlan ders al herhaaldelijk verbaasd met zijn gewiekste en gedurfde praktijken. Zo gaf hij zich al uit voor Belgisch offi cier, arts, pastoor of, zoals enkele jaren geleden in Brasschaat, als assistent chirurg. Als zodanig hield hij het daar een jaar uit. Willy V., met wiens vader wij enkele maanden geleden een vraaggesprek hadden over zijn avontuurlijke zoon, heeft de Belgische politie al grijze haren bezorgd en wordt ook in Nederland en door Interpol gezocht. JACQ. ANQUETIL eindwinnaar? PARIJS Het Franse communistische blad „L'humanité" heeft een oproep tot algemene staking in Spanje, onderte kend door het bestuur van de Spaanse communistische partij, gepubliceerd. Dit is volgens de oproep de enige manier om zonder een nieuwe burgeroorlog een einde te maken aan het dictatoriale bewind in Spanje. De Spaanse communistische partij meent, dat het tijd wordt dat alle po litieke partijen en vertegenwoordigers uit sociale sectoren en van instellingen overleg gaan plegen over de manier, waarop de huidige nationale crisis in Spanje moet worden opgelost. In Oviedo hebben ongeveer duizend mijnwerkers gedemonstreerd en kreten uitgeroepen als: „Leve het communis me", „Vrijheid" en „Verenigt u, broe ders proletariërs". De betogers drongen door in een politiebureau en sloegen daar alles kort en klein. Verscheidene mensen werden licht gewond. IN PRETORIA, de hoofdstad van Zuid- Afrika, zijn twee Westduitse diploma ten op klaarlichte dag afgeranseld. EEN INSTORTING van een 20 meter hoge rots heeft in Columbia in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina het leven gekost van zeven werklieden. Zij waren bezig met een muur rond de rots te bouwen. BINNENKORT zal weer een ruimte voertuig van het type „Ranger" naar de maan worden gelanceerd om foto's van deze planeet te maken. BIJ EEN BRAND aan boord van de Nederlandse coaster „Njord" is de ma chinist, de 37-jarige J. Vader uit Gro ningen, omgekomen. Het schip lag in de haven van Barcelona. ?™aar bewolkt, met nu en dan «„f.en*?la?r tijdelijk ook opklarin- later langs de kust v? ge win(* tussen zuid en Vrijzach*- l iRsn g zon onder 18.44. Maan op 15.50. 7^rgen Z0n °P 6.53. Maan onder 5 Wallace keerde met de volgende presi dentiële „raadgevingen" naar Alabama terug. 1 Wallace moet zijn steun betuigen aan algemeen kiesrecht in zijn staat en elders in het land; 2 Hij moet verklaren, dat het recht van vreedzame bijeenkomst geëer biedigd moet worden zolang orde en wet gehandhaafd blijven; O Hij moet in Alabama een bijeen- komst beleggen van blanken en ne gers om de twee bevolkingsgroepen nader tot elkaar te brengen. Johnson maakte Wallace duidelijk, dat orde en wet gehandhaafd zouden wor den of de gouverneur het daar nu mee eens was of niet. De negers in Alaba ma moeten in de gelegenheid gesteld worden de aandacht van het hele land op hun zaak te vestigen. Johnson be loofde te zullen ijveren voor stemrecht voor alle burgers, ongeacht de huids kleur. Hij zei de inwoners van Selma de hulp van de „volledige macht van de federale regering" toe om hun rech ten te beschermen. Johnson noemde tijdens een perscon ferentie de recente gebeurtenissen in Selma „een Amerikaanse tragedie". „Het aldaar vergoten bloed en de moord op dominee Reeb moeten de wil van alle Amerikanen sterken tot het verschaffen van recht aan alle burgers", aldus de president, die daaraan toevoegde: „Het is verkeerd vreedzame burgers op straat geweld aan te doen, Amerikanen het stemrecht te ontzeggen en personen om hun huidskleur gelijkheid te onthou den". Gouverneur Wallace verklaarde te genover verslaggevers, dat het gesprek met de president openhartig geweest was. Wallace zei tegenover de presi dent verklaard te hebben de betogingen in zijn staat te zien als een bedreiging voor de vrede en veiligheid. Schokkend voor de negerbevolking was zaterdag het nieuws, dat de 31- jarige neger Leon Ameer, die algemeen werd gezien als opvolger van de on langs vermoorde Malcolm X, in zyn hotelkamer in Boston dood op bed is aangetroffen. Het stoffelijk overschot toonde geen verwondingen. Herhaalde lijk heeft Ameer de laatste tyd de ver wachting uitgesproken op korte termijn vergiftigd te zullen worden. Een arts, die sectie op het lyk verrichtte, sloot epilepsie als doodsoorzaak evenwel niet uit. JERUZALEM De Israëlische regering heeft zondagochtend be sloten het Westduitse aanbod voor het onverwijld aanknopen van volledige diplomatieke be trekkingen te aanvaarden. Premier Esj kol zal het besluit dins dag ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Volgens parlementaire krin gen zal het kabinet waarschijnlijk een ruime meerderheid krijgen. Uit het feit dat de Israëlische rege ring haar beslissing heeft genomen voordat de speciale afgezant van bonds kanselier Erhard, Birrenbach, een twee de maal naar Israël is gekomen, leidt men af, dat het besluit niet afhankelijk is van het resultaat van het nader over leg over andere hangende kwesties, zo als het eerder genomen besluit van Bonn om de wapenleveranties aan Is raël te staken en de Israëlische bezwa ren tegen de activiteiten van Westduit se geleerden in de Egyptische wapen industrie. Deze punten en een eventuele Westduitse economische steun aan Is raël zullen later deze week met Birren bach worden besproken. Deze vertrekt woensdag naar Israël. In Israëlische officiële kringen ziet men de betrekkelijk snelle reactie op het Westduitse aanbod, dat vorige week zondag werd gedaan, als een teken van een realistische politiek en de wens om prof. Erhard in zijn conflict met presi dent Nasser van Egypte te steunen. Het Egyptische staatshoofd verklaar de woensdag j.l., dat zijn land Oost- Duitsland zou erkennen, als Bonn tot DRS. BOGAERS inschikkelijk zijn erkenning van Israël zou overgaan. Ook zouden de Westduitse eigendommen in Egypte worden genaast. Een woordvoerder van de Westduitse CDU-parlementsfractie heeft het Israë lische besluit verwelkomd. De socialistische oppositie in West- Duitsland heeft het Israëlische besluit eveneens met instemming begroet. (Van onze correspondenten) HULST Zaterdagmorgen is de bij na driejarige Gelein Dieleman uit de buurtschap Schuddebeurs onder de ge meente Hontenisse nabij Hulst om het leven gekomen, na te zijn overreden door een tractor, die werd bestuurd door zijn vader, A« Dieleman. Deze was aan het werk op een stuk land op ongeveer 200 meter van zijn boerderij, toen zijn zoontje naar hem toe kwam lopen. Omdat hij vreesde, dat de knaap in een van de watergangen zou lopen, die in het kader van de ruil verkaveling worden gegraven, zette de heer Dieleman zijn zoontje bij zich op de tractor. Het jongetje verloor echter zijn evenwicht toen zijn vader een recht se bocht nam. Het werd overreden door het linker achterwiel van de zware tractor. De heer Dieleman bracht zijn zoon in allerijl naar het ziekenhuis te Hulst. Voor men daar arriveerde was Gelein echter reeds overleden. WONSERADEEL Twee doden en vijf gewonden waren te betreuren, toen gistermiddag op de Afsluitdijk een au to, bestuurd door de 21-jarige A. H. W. uit Amsterdam, op de andere rijbaan terecht kwam en daarna met een te genligger in botsing kwam. De bestuur der kwam om het leven evenals de 20- jarige mej. L. M. van H., eveneens uit de hoofdstad. HORST Zaterdagavond is in Horst de 87-jarige mevrouw Slothouwer uit Helmond bij een autobotsing zo ernstig gewond geraakt, dat zij in de loop van de nacht overleed. Haar 42-jarige doch ter werd ernstig gewond. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ROME Giovanni Battista Judica Cordiglia, die met zyn broer Chille bij Turijn een luisterstation voor ruimtevluchten exploiteert, heeft zon dag verklaard, dat er volgens zyn gegevens sinds 1960 negen Russische ruimtevaarders in de ruimte zyn onv- gekomen. Giovanni gaf commentaar op een bericht in het Milanese blad „Corriere della Sera" volgens het welk er 14 ruimtevaarders zyn omge komen. Tegen een vertegenwoordiger van Reu ter zei Giovanni ,,Dat is volkomen juist. Volgens (Amerikaanse gegevens zijn er veertien omgekomen en wij hebben negen keer geregistreerd en gemeld dat er een Russische ruimte vaarder niet behouden is terugge keerd". Volgens het Milanese blad zijn de namen van vijf omgekomen ruimtevaarders bekend. In mei 1964 stierven Sciboting en Dol- gov en nog een onbekende vrouw. Op 14 oktober 1961 kwam een zekere Sovodowski om en in oktober 1962 een zekere Lodovski. In november 1962 liet een Rus, genaamd Beloko- nev, het leven op een ruimtevlucht, waarover enkele bijzonderheden be kend zijn. Belokonev zou op 8 novem ber van dat jaar de ruimte zijn in geschoten en tot 12 november rond de aarde zijn blijven draaien. In die tijd zag hij kans wat van die vreem de deeltjes te pakken te krijgen die door de Amerikaanse astronaut John Glenn ..vuurvliegen uit de ruimte" zijn genoemd. Glenn meldde tijdens zijn ruimtevlucht in februari 1962, dat hij deze vuurvliegjes zij zonsop gang iangs het raam van zijn ruim- voertuig had zien vliegen en dat zy, als zij dicht bij het raam kwamen, wel wat op sneeuwvlokken leken. De „Corriere della Sera" gaf voorts het laatste gesprek" van Belokonev met een basis in de Sovjet-Unie weer. ,,Het voertuig is uit balans ge raakt ik kan u niet verstaan, ik kan u niet verstaan. Ha, wij hebben weer contactde batterijen, ja, ze werken niet meer.... 't is hier binnen donker--., nu, laten we be ginnen- 44-46-456-88.hier ben ik..- het instrument meldt niets meer--zuurstof.... om gods wil.... kameradenik kan niets doen. wat ik kan niethet is onmogelijk ik kan het niet, zeg ik ubegrijp mij.... begrijp me dan toch--..". Bij een officieel bezoek aan Zweden, in maart, van het vorig jaar, heeft de Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin op een persconferentie ont kend dat er Russische kosmonauten bij ruimtevluchten om het leven zijn gekomen. 55 MOSKOU Voor het eerst sinds zijn aftreden verscheen Nikita Kroestjev gisteren in Moskou in het openbaar. Bij het verlaten van zijn apparte ment werd door tientallen omstan ders hartelijk geapplaudisseerd. Dit herhaalde zich toen Kroestjev met zijn vrouw Nina in het centrum van de stad arriveerde. Kroestjev groette joviaal terug, maar miste de vitaliteit die hem kenmerkte toen hij nog aan het bewind was. De oud-premier was (mét lijfwacht) in de stad om deel te nemen aan de verkiezingen voor de plaatselijke raad. Op het stembureau moest hij zich, net als ieder Sovjetburger, legitime- ren. Op zijn vraag: „Vertrouwt U mij niet?" antwoordde de ambtenares: „Natuurlijk vertrouwen wij U!" Applaudisseren was er hier echter niet bij. Een man die het toch deed stopte ermee en keek met een schaapachtige trek op zijn gezicht rond toen nie mand hem bijviel. Over zijn gezondheid was Kroestjev maar matig te spreken: „Zo, zo", zei hij tegen een westerse journalist, die er naar vroeg. De oude Sovjetleider zag er bleker en magerder uit dan vroeger. Een journalist die hem om een vraag gesprek vroeg, antwoordde hij: „Ze ker, maar niet nu". DEVENTER De leefbaarheid van ons land vraagt meer dan de, hoezeer ook nodige, overlieidsbeslissingen: zy vraagt van elke Nederlander een steeds groter wordende inschikkelijkheid. Aldus de demissionaire minister van Volkshuisvesting en Woningbouw, drs. P. C. W. M. Bogaers, in een betoog over de leefbaarheid in ons land, dat hij zaterdag op het Overijssels appèl van de KVP heeft gehouden. Met deze in schikkelijkheid doelde drs. Bogaers ook op de beschikking over onze gronden. Hij voegde hier aan toe, dat we alleen in de geest van werkelijke solidariteit de problemen in ons land zullen kunnen oplossen. Minister Bogaers onderstreepte, dat wij in deze tijd de taak hebben de leef baarheid mogelijk te maken in ons land dat naar zijn bevolkingsdichtheid nu rëeds vol lijkt, maar dat volgens be trouwbare ramingen in 1980 14 tot 15 miljoen inwoners zal tellen en aan het einde van deze eeuw 20 miljoen en waarin de bevolkingsdichtheid zal toe nemen van thans gemiddeld 360 mensen per vierkante kilometer tot zeshonderd mensen per vierkante kilometer in het jaar 2000. Al die mensen, aldus drs. Bogaers, zullen zichzelf moeten kunnen zijn. Het ruimtelijk probleem ligt vol gens de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid veel moeilijker dan het probleem van de woningnood, dat in perspectief gezien oplosbaar is. Of we wonen of niet, we zullen met een aantal zaken moeten leren leven. Overigens vestigde de minister er de aandacht op, dat dit leefbaar maken van ons land als een stedelijk land be halve grote inspanning ook grote in vesteringen zal vergen. „Ik ben er stellig van overtuigd, dat wij onze kinderen een leefbaar Nederland kun nen bezorgen. Maar even stellig weet ik, dat er geen leefbaarheid mogelijk is op een koopje", aldus minister Bo gaers. Hij wees de klacht van de hand, dat er op dit gebied weinig gebeurt in ons land en stelde, dat Nederland zelfs in menig opzicht voorop gaat in de we reld door de wijze, waarop men hier de ruimtelijke problemen aanpakt. De regering voert een nationaal ruim telijk beleid. Een formeel nationaal plan hebben we weliswaar niet en zal er ook nooit komen, maar er zijn al 23 streekplannen opgesteld en 24 andere zijn in actieve voorbereiding. Gemeen ten en provincies tonen grote activiteit, er gebeurt heel wat op dit gebied en op het terrein van alle departementen. De praktijk met de raad voor de ruim telijke ordening uit de ministerraad ziet de minister als een belangrijk middel om tot een nationale eenheid van beleid te komen. In een vraaggesprek, hem afgeno men in het tv-programma „Brandpunt" van de KRO, suggereerde de minister, de avond van diezelfde dag dat Neder land zich in de toekomst (zijn gedachten gingen uit naar de jaren 1980-1985) op nieuw extra ruimte zal moeten ver schaffen door drooglegging van een deel van de Waddenzee. (Van onze correspondent) EEDE In het Zeeuwsch-Vlaamse Eede is zaterdag de terugkeer van koningin Wilheimina na vyf jaren bal lingschap in Londen herdacht. Het was in Eede dat die koningin toen weer voor het eerst voet op Nederlandse bo dem zette, een gebeurtenis die degenen die er by waren levenslang in herin nering blyft. Hoogtepunt van de herdenking was een kranslegging bij het monument dat koningin, de heer M. J. van Pcelje bij de grens, onthulde. Namens het provinciale bestuur van Zeeland legde de waarnemend commissaris van de koningin, de heer M. J. vaan Poelje een krans neer. Burgemeester M. van Berckel deed dit namens het gemeente bestuur van Aardenburg, waaronder Eede ressorteert. De belangstelling van de zijde van de bevolking was maar matig. Later stuur den G.S. van Zeeland aan koningin Juliana een telegram Op de foto De heer Van Poelje legt de krans aan de voet van het monument (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nu koningin Juliana zaterdag nog geen beslissing heeft ge nomen, staat het vrywel vast, dat zy vandaag een nieuwe formateur of in formateur zal aanwijzen. Het was za terdag opvallend, dat zij na de ge hele ry van adviseurs te hebben ge hoord ten tweede male de fractie voorzitter van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer, bij zich op Huis ten Bosch ontbood. Dat dit tweede gesprek, niet, zoals veertien dagen geleden, geleid heeft tot een opdracht behoeft nog geen aanwij zing te zijn, dat drs. Schmelzer gewei gerd heeft opnieuw aan het informeren dan wel formeren te gaan. Het is zeer goed mogelijk, dat de ko ningin bij het zoeken naar een geschik te kandidaat uit KVP-kringen zich de zekerheid wilde verschaffen, dat de heer Schmelzer daarmee zou instem men. De kandidaat, die nu uit de bus moet komen, zal zonder twijfel de P.v.d.A. in het gesprek gaan betrekken. De uit latingen van wnd.-fractieleider C. v. d. Ploeg hebben vrijdagnacht reeds in die richting gewezen. In Den Haag was men er dan ook van overtuigd, dat een KVP'er, die ook bij de socialisten in goed aanzien staat, als eerste de taak zal krijgen tot een terreinverkenning over te gaan. Hoewel onder normale omstandighe den de demissionaire minister-president mr. V. G. M. Marijnen zeker voor een nieuwe opdracht in aanmerking komt, lijkt het zeer onwaarschijnlijk, dat hij nu zal worden uitgekozen. De felle aan vallen, die zijn beleid en zijn persoon in de afgelopen weken van de kant van de P. v. d. A. hebben moeten verduren, sluit een dergelijke mogelijkheid voors hands vrijwel uit. Bovendien bedenkt men in Den Haag, dat de heren Marij nen en Bot toch ook sterke troeven zijn in het formatiespel. Noch de premier, noch de minister van O., K. en W. heb ben ten aanzien van het omroepvraag- stuk, dat de breuk veroorzaakte, stand punten ingenomen, die bij de P. v. d. A. op tegenstand zullen stuiten. Partijvoor zitter mr. Aalberse heeft zaterdag op het Overijssels appèl van de KVP nog onomwonden gezegd, dat de KVP ach ter minister Bot staat. Zijn concept-nota voor het te voeren omroepbeleid had de instemming van alle KVP-ministers. Dit concept werd bestreden door de liberale bewindslieden, gesteund door mr. Scholten van de CHU. De omroepplannen van de P. v. d. A. wijken overigens niet veel af van het geen de meerderheid in het kabinet- Marijnen wilde bereiken. Aan de ande re kant dient men zich te realiseren, dat het gesprek met de socialisten op andere punten, zoals sociaal-economi sche democratie, wel eens heel moeilijk kan worden. De KVP immers zou het liefst ook op dit zeer belangrijke onder deel van het regeringsbeleid, de lijn van het aftredende kabinet handhaven. (Advertentie) Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

de Stem | 1965 | | pagina 1