Eén grote gemeente in west Z.-Vlaanderen VOORTREKKERS VAN DE LENTE IDEE Uk üfcttt Richtprijs voor melk 34 cent KRITISCH De mens Tegenstelling Zuidelijke kanaalgemeente naar noorden uitbreiden Wens tijdens hearing door Ged. Staten Margriet en verloofde bestormd Douane speurt naar smokkel in sigaretten EEN GOED TOP-FORM Via Zeeuwse haven? Boussac-modeshow in bioscoop te Hulst Geen inhoud Inconsequent Kanaalzone internationaal Kath. Reclassering in nieuw huis Concoursen r.-k. muziek gezelschappen Lagere school te Arnemuiden vordert goed meubelcatalogus Door een gerichte verkeerscontrole Minder ongelukken in Terneuzen Schorsing ds v. d. Wiel opgeheven Kadaverslachter Huisarts Stijl VOORGESTELD: commentaar Verbijsterend DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 MAART 1965 BRESKENS/OOSTBURG Tijdens de openbare vergadering van het college van G.S. in het gebouw De Uitkomst te Breskens en in het Ledel Theater te Oostburg, hebben de west-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en de gemeente Hoek donderdag hun standpunt betreffende de gemeentelijke herindeling toegelicht. De kleinere gemeenten gaan zonder enig verzet akkoord met het verlies van hun zelfstandigheid. De bevolking toonde geen belang stelling. In ruime mate waren wel vertegenwoordigd de colleges van b. en w. en de raadsleden. Onder voorzitterschap van plaatsvervangend waarnemend commissaris M. J. yan Poelje hebben de gedeputeerden J. van Dongen, J. van den Bos, A. Kaland, jhr. mr. T. Schorer en griffier mr. dr. D, van der Wel, kunnen horen dat de vorming van één grote gemeente de beste oplossing voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren zou zijn In volgorde van spreekbeurt kwa men de woordvoerders der gemeenten tot de volgende stellingen en conclusies: BRESKENS: Burgemeester J. A. Eek hout trok van leer tegen de behoudende politiek van enkele gemeenten en zei van mening te zijn dat de streek be schouwd dient te worden als een geza- melijk huis dat met gezamelijke krachten behouden en uitgebouwd moet worden. De plannen van G.S. om tot gemeente herindeling te komen noemde hij een stap vooruit, het ingediende plan voor vier gemeenten echter een stap achteruit. Hij sprak de hoop uit dat de springpro cessie van Echternach geen voorbeeld voor de streek zal zijn. Wethouder W. van der Hooft: Breskens biedt, een uitstekend leefklimaat. Dat Breskens daarentegen toch de vorming van één gemeente voorstaat, noemde hij een ondubbelzinnige opofferende hou ding. Wethouder P. Zegers vond dat een grote sterke gemeente een waardige partner zal zijn voor de Kanaalzone en de ontwikkeling in België. Bovendien ko men in een dergelijke grote gemeente de democratische verhoudingen, 'volgens hem, het best tot hun recht. GROEDE: Burgemeester J- Everaars vroeg zich af waarom zo'n kerngezonde gemeente als Groede \*an de kaart moet. De heer Everaars zag in een streekge- meente ook de oj^ssing, omdat dan geen enkele nu nog zelfstandige plaats er als een buurtschap komt bij te hangen. HOOFDPLAAT: burgemeester J. Tem merman herhaalde het standpunt van zijn gemeente zoals dat schriftelijk be kend is gemaakt. Dit houdt in, dat, wan neer Hoofdplaat niet zelfstandig kan blijven, de gemeente graag de vorming van een streekgemeente ziet. SCHOONDIJKE: burgemeester J. Hoft- ijzer had aan de pre-adviezen van zijn college niets toe te voegen. Hij achtte de tijd nog niet rijp voor de vorming van één grote gemeente. Hij -wil eerst de vor ming van drie of vier, en in de jaren tachtig, de vorming van één gemeente. IJZENDIJKE: burgemeester J. Ficq on derwierp enige sociale aspecten van de herindeling aan een beschouwing .Hij is voorstander van gezonde welvarende zelf standige kleinere eenheden en noemde zijn gemeente 'n passende verschijning in het totaalbeeld. De burgemeester vroeg de aanwezigen zich te realisereen hoe schoon en welvarend West-Zeeuwsch1 Vlaanderen is. In de herindelingsaffaire moet men de mens in de streek niet uit het oog verliezen. CADZAND: burgemeester J. Leenhouts herhaalde dat zijn gemeente samenvoe ging met Oostburg ongewenst vindt. Vol gens hem moet de eigen sfeer van de kust behouden blijven en dient er een krachtige kunstgemeente gevormd te worden. De burgemeester wees erop, dat in zijn gemeente sinds de winkelgalerij geopend is, de duizenden badgasten er alles, van bikini tot champagne kunnen krijgen. RETRANCHEMENT: De heer Leen houts zei oók namens deze gemeente de vorming van een kustgemeente voor te staan. Een dergelijke combinatie zou een wezenlijke eenheid kunnen worden. NIEUWVLIET burgemeester J. Everaars wees samenvoeging met Oostburg af. Om te voorkomen dat zijn gemeente er als een buurtschap komt bij te hangen, geeft hij de voorkeur aan een streekgemeente. Nieuwvliet met 400 inwoners telde in het voorbije zomerseizoen 65.000 overnach tingen van toeristen. De gemeente heeft aanvragen lopen voor de bouw van hon derd bungalows, een hotel, een motel en 82 zomerwoningen. Rijksgoedkeuringen komen echter niet af. OOSTBURG burgemeester J. van Leeuwen hield een pleidooi voor de vor ming van een streekgemeente, dit in te genstelling tot het uitgebrachte pre-ad- vies, waarin een dergelijke gemeente nog niet haalbaar wordt genoemd. Daarop attent gemaakt door gedeputeerde Van Dongen deelde de heer Van Leeuwen mee, dat Oostburg het in die richting wil zoeken, nu ook andere gemeenten een zelfde streven kenbaar hebben gemaakt. 3e centrumgemeente van West-Zeeuwsch- Vlaanderen wilde niet als eerste de vor ming van een streekgemeente voorstaan, omdat anders wellicht zucht naar machts uitbreiding verweten kan worden. De burgemeester liet niets over van de ge suggereerde kustgemeente, die volgens hem veel te zwak blijft. WATERLANDKERKJE: burgemeester M. Verbrugge maakte melding van ver deeldheid in b. en w. Eenstemmig zegt men: houd de gemeente zelfstandig ZUIDZANDE: burgemeester J. de Wil de herhaalde G.S. de wens een blijvende zelfstandigheid van Zuidzande. AARDENBURG: burgemeester M. van Berckel achtte de zaak voor zijn ge meente zonneklaar: zelfstandig blijven en geen samengaan met Sluis. Het feit dat G.S. bepaalde motieven zowel pro als contra kunnen gebruiken noopte hem tot lachen. Evenals in deze kolommen is ge daan, vroeg nu ook gedeputeerde Van Dongen zich af, of in het pre-advies een bepaalde passage kan duiden op de Aar- denburgse wens van de streek één ge meente te maken. Het antwoord is neen. Wethouder E. Lansu: Sluis en Aarden burg moeten ieder afzonderlijk en zelf standig blijven. Hij zag een oplossing in de vorming van een recreatiegtfneente langs de kust, een onderwijscentrum met Oostburg en Schoondyke, een agrarisch centrum met IJzendyke en twee histo rische kernen Sluis en Aardenburg. Bur gemeester P. van Hootegem was hierbij rle lachende derde. BIERVLIET: burgemeester A. P. Kos- tense vond het een wonderlijke, gedach te dat na bijna duizend jaar zijn gemeen te de zelfstandigheid verliest. De split sing van Biervliet noemde hij een fatale ingreep in het gemeenschapsleven. Bier vliet is sinds het droogleggen van de Braakman geheel op de Kanaalzone ge oriënteerd. Dit wilde hij dan ook tot uit drukking gebracht zien in het herinde- lingsvoorstel. wanneer de zelfstandigheid niet behouden kan blijven. SLUIS: burgemeester P. van Hootegem wees nog eens op het afwijkend karakter van Sluis en Aardenburg en zei sterk gekant te zijn tegen de vorming van één gemeente. Volgens hem mag Sluis niet opgenomen worden als minderheid in bouw boden schoolkinderen een grote een groter geheel. Wanneer dan toch bos rode rozen aan. schaalvergroting toegepast moet worden Bij de raadzaal van de gemeente stopte men. Burgemeester mr. H. A. Kolfschoten en zijn echtgenote en de wethouders begroetten de verloofden en het koninklijk paar. Mevrouw Kolf schoten bood een witte vaas met or chideeën aan. De menigte jubelde en de politie moest een kordon vormen om te voor komen, dat de burgemeester en zijn echtgenote onder de voet zouden worden gelopen en de open auto, waarin het verloofde paar zat zou worden be stormd. Onder luid gejuich en onder het zin gen van „Oranje boven" vertrok het met confetti bestrooide paar naar het Binnenhof. Bijzonder gezellig en ongedwongen was de ontvangst in het gebouw van de Eerste Kamer. De koninklijke familie werd binnengeleid door de vice-voor- zitter van de Raad van State, prof. Beel en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. F. van Thiel. Prinses Margriet en haar verloofde hadden" de confetti die over hen was uitgestrooid nog in de haren, toen ze in de kring van leden van de Raad van State en de Staten-Generaal in de statige koffiezaal van het Eerste- Kamergebouw werden ontvangen. Nadat fractieleiders uit de Eerste en de Tweede Kamer aan het verloofde paar waren voorgesteld, evenals leden van de Raad van State, bracht mr. Jonk man een heildronk uit. Daarbij zei hij onder meer: ..Onze gelukwensen ver gezellen u. Wij verheugen ons over de ze vreugde in het huis van Oranje". Voor deze heildronk werd roze cham pagne geschonken. Hierna onderhielden koningin Julia na, prins Bernhard, prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven zich nog eni ge tijd ongedwongen met het gezel schap. Een oranje azalea, die „prinses Margriet" was gedoopt, werd aan de prinses aangeboden. De koffietafel was met prachtige bloemstukken versierd. Tegen het einde van de receptie wer den de leden van de parlementaire pers aan prinses Margriet en haar verloofde voorgesteld. Bij de uitgang van het ge- Bij zijn pleidooi voor een West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente vond burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg een aandachtig gehoor. Op het toneel zijn te herkennen van links naar rechts de gedeputeerden Kaland, Van den Bos, Van Dongen, Schorer, Van Poelje en griffier Van der Wel. zag hij een oplossing in een combinatie van Retranchement en een zelfstandig Sluis. HOEKS burgemeester, A. Hansens, zei dat Hoek de vorming van een Braakman- gemeente wenst. (Van een onzer verdslaggevers) ^LISSINGEN De douane-recherche speurt momenteel naar de herkomst van enorme partijen ongebanderolleerde A- merikaanse sigaretten in ons land. Het vermoeden bestaat, aldus blijkt uit een bericht in „De Volkskrant", dat deze si garetten ons land binnengesmokkeld zijn, o.a. via een Zeeuwse vissershaven. Ze zouden via wederverkopers, cafés en bedrijfskantines verkocht worden. Het onderzoek van de douane-recherche is op gang gebracht na klachten van de Federatie van Organisaties van sigaren winkeliers in Nederland, de normale verkoop van sigaretten zou zijn terugge lopen onder invloed van de handel in smokkelsigaretten. Woordvoerder van de dienst van in voerrechten en accijnzen in Zeeland: „Ik ken de geruchten en zal ze niet te genspreken. Het is een feit dat ook in Zeeland ongebanderoleerde sigaretten in omloop worden gebracht en in beslag worden genomen. De hoeveelheden zijn echt wel de moeite waard. Er zijn geen klachten van sigarenwinkeliers binnen gekomen." Een andere woordvoerder van dezelf de dienst: „In zo goed als alle haven plaatsen in Nederland komen gehande roleerde sigaretten aan de wal. Er is de laatste tijd geen toename in de gemid delde aantallen te constateren. Er zijn geen klachten ontvangen van de siga- rettenhandel." Een tweede sigarenwinkelier in Vlis- singen: „Je merkt er toch wel iéts van. Het gebeurt vaak dat vaste klanten een week of anderhalf wegblijven. Dan is de gekochte voorraad kennelijk op en dan komen ze weer terug. Een schipper heeft mij zelfs al eens gevraagd ongebandero leerde sigaretten te verkopen. Daar doe ik niet aan mee. HULST Onder auspiciën van de fa Wilking te Hulst zal Ets, Boussac te Pa rijs maandagavond a.s. haar voorjaars- en zomercollectie aan den Hulster volke vertonen in het Bioscoopgebouw „De koning van Engeland". De mode show, die ook vorig jaar in Hulst ge houden werd en een groot succes bleek, zal om acht uur beginnen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De gemachtigden van de gemeenten Sas van Gent, Philip pine en Westdorpe tonen zich tijdens de voortgezette vergadering van G.S. in de raadszaal van het gemeentehuis te Sas van Gent bijzonder eensgezind. Zij be toogden dat de zuidelijke kanaalgemeen te, die ingevolge het wetsontwerp zal ontstaan door samenvoeging van de ge meenten Sas van Gent, Philippine en Westdorpe, uitbreiding naar het noorden behoeft met name de Axelse vlakte, het kanaaleiland, de kom van Sluiskil ten westen van het kanaal en Stroodorpe, wil de gemeente de door G.S. gewenste levensvatbaarheid en -kracht bezitten. PHILIPPINE: waarnemend burgemees ter A. P. van Ooteghem verwees naar het schrijven dat de raad naar aanleiding van het wetsontwerp heeft gestuurd. Philippine prefereert boven alles zelf standig te blijven maar zal akkoord gaan met de indeling bij de'zuidelijke kanaal gemeente, indien die naar het noorden wordt uitgebreid. SAS VAN GENT: Burgemeester R. A. J. den Boer betoogde dat de zuidelijke kanaalgemeente, zoals voorgesteld in het ontwerp van wet geen „inhoud" heeft zij zal geen toenemend aandeel in de industriële ontwikkeling van de Kanaal zone kunnen leveren, omdat de terreinen voor nieuwe industrievestigingen ontbre_ ken terwijl zij anderzijds niet voldoende bestuurskracht zal hebben omdat zij niet zal voorzien in voldoende inwoners. Ook hij pleitte voor uitbreiding van de zui delijke kanaalgemeente naar het noor den. Het feit, dat het concern waartoe de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil behoort een bedrijf wil stichten op de Axelse vlakte, mag volgens de heer Den Boer geen reden zijn om de Axelse vlakte dan maar aan Terneuzen toe te bedelen, omdat anders de NSM en het nieuwe complex in twee verschil lende gemeenten zouden liggen. Hij zei de vorming van twee evenwich tige partners, „die elk wat mans zijn" de Kanaalzone redelijk te achten: de gemeente Terneuzen met ruim 18.000 in woners en de gemeente Sas van Gent met ongeveer 10.000 inwoners. Hij wees er nog op dat Terneuzen voorlopig geen uitbreiding naar het zuiden behoeft om dat de verdere ontwikkeling van deze gemeente zich langs de Westerschelde zal afspelen. Zodat alles pleit voor uit breiding van de zuidelijke kanaalgemeen te naar het noorden, aldus burgemees ter Den Boes. WESTDORPE: Burgemeester G. van Waes: de nieuwe gemeente Sas van Gent zal niet voldoende levenskrachtig zijn, wanneer er geen uitbreiding naar het noorden komt, zodat ook de zuidelijke kanaalgemeente een redelijke bijdrage aan de industriële expansie van de Ka naalzone zal kunnen geven. In het wets, ontwerp is naar de mening van de heer Van Waes een verhouding tussen de noordelijke en zuidelijke kanaalgemeen ten gecreëerd die een „goede samenwer king onmogelijk maakt". Hij pleitte er voor de grens tussen Terneuzen en Sas van Gent tussen de cokesfabriek en de NSM te Sluiskil te „laten liggen". „Het is moeilijk voor kleine gemeenten hun bestuurskracht te topen, omdat de hogere overheid hun de ontplooiing van grote activiteiten bemoeilijkt", zei hij. Alle drie gemachtigden verklaarden zich overigens voor en na tegen de vorming van één kanaalgemeen te. „Het noordelijke en zuidelijke deel tonen een grote verscheidenheid en de geaardheid van de. bevolkingsgroepen loopt nogal uiteen", motiveerde de heer Van Waes. De heer Den Boer argumen teerde dat de industrialisatie van de Kanaalzone zijn oorsprong heeft gevon den in Sat van Gent, „dat altijd bewe zen heeft zijn eigen boontjes alleszins te kunnen doppen". De leden van-G.S. boorden gisteravond nog de gemachtigden van Westdorpe, Philippine en Sas van Gent. De gemach tigden van de raden van Terneuzen en Zaamslag kwamen aan het woord in de benedenzaal van Grand Hotel Rotterdam. Burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter neuzen verklaarde dat de raad van Ter neuzen het wetsontwerp aanvaard heeft, burgemeester J. van Wijk; Mijn raad is er beslist niet mee eens, terwijl de drie gemachtigden van de raden Philippine, Westdorpe en Sas van Gent eensgezind uitbreiding van de geprojecteerde zui delijke kanaalgemeente naar het noorden bepleitten. GOES Zoals gisteren met een enkele zin reeds gemeld is de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. de Meijer, van mening dat de ka naalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen naast het Waterweggebied, de meest internationaal georiën teerde vestigingsplaats voor in dustrieën in Nederland is. In een gesprek met de pers gaf hij uit het hoofd de volgende voorbeelden: een Franse super- fosfaatfabriek, een Italiaans-Bel gisch stikstofbedrijf, een Franse cokesfabriek, een Duitse textiel industrie, een Franse glasfabriek, een Frans-Nederlandse meterfa- briek, een Amerikaans chemisch concern, een Franse textielfa briek, een Nederlands Duits - Deens - Engelse silomaatschappij en een stijfselen glucosefabriek onder Franse, Canadese en Neder landse leiding. Het is volgens dr. De Meijer niet toevallig dat zoveel interna tionale bedrijven zich in de ka naalzone hebben gevestigd. Eén van de belangrijkste oorzaken is z.i. de nabijheid van het Belgi sche achterland. Dr. De Meijer vergat niet te zeggen dat ook de nationale be drijven als Philips in de kanaal zone van Zeeuwsch-Vlaanderen van groot belang zijn. In verband met de industriali satie van Zeeuwsch-Vlaanderen had drDe Meijer nog iets an ders op zijn hart. Om in interna tionale stijl te blijven zei hij: Make new friends, but keep the old. Nieuwe industrieën? Akkoord, maar vergeet de bestaande niet. MIDDELBURG De katholieke Re classering, afdeling Zeeland, heeft sedert kort een nieuwe huisvesting gevonden. Tezamen met de Kath. Vereniging voor Kinderbescherming en de Kath. Vereni ging voor gezinsvoogdij en patronage huurt zij een viertal appartementen op de eerste etage van het hotel „Du Com merce" te Middelburg. Voorheen werden de werkzaamheden doorgaans verricht bij de reclasseringsambtenaar aan huis. 's HERTOGENBOSCH De federa tieve bondsconcoursen van de r.-k. Bond van Muziekgezelschappen worden dit jaar gehouden te Mierlohout op 12 en 13 juni, te Budel op 10 en 11 juli en te Berlicum op 2 en 3 oktober. ARNEMUIDEN De bouw van de christelijke lagere school al hier vordert goed. Waarschijnlijk reeds van de zomer zal het ge bouw, dat vijf lokalen telt, door de jeugd van Arnemuiden in be zit worden genomen. De lesloka len komen uit in een grote hal, waar de kinderen gymnastiekles zullen krijgen. (Advertentie) voor gezellig en stijlvol wonen vindt U in de kleurrijkel965 die V gratis krijgt bij N.V. Jan Hendrikx BOSSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zoals wij onlangs berichtten heeft de korpschef van de Terneuzense gemeentepolitie, inspec teur D. van Ooijen, een brigadier en twee hoofdagenten belast met de con trole op zogenaamde aanrijdingen veroorzakende verkeersovertredingen. Het driemanschap heeft, blijkens een mededeling van de korpschef, gedu rende de twee eerste maanden van het jaar 79 processen-verbaal opge maakt tegen 114 in het hele vorige jaar. Daaruit blijkt, aldus de heer Van Ooijen. dat de gerichte ver keerscontrole in Terneuzen in een grote behofefte voorzien. Nog belang rijker is echter, dat door het stren gere toezicht het aantal verkeerson gevallen beduidend is afgenomen: tot nog toe hebben zich 50 aanrijdingen voorgedaan. Gedurende januari en februari vorig jaar moesten 64 keer brokken worden opgeruimd. Als aanrijdingen veroorzakende over tredingen kunnen worden aange merkt het niet verlenen van voor rang of vrije doorgang, het inhalen op kruispunten en onverantwoord in halen, het niet tijdig aangeven van richting, het niet voldoende afstand bewaren, het niet voldoende rechts houden, onjuist stoppen of wegrijden, het harder dan stapvoets achteruit rijden en het hinderen van het ver keer bij het uitrijden van een uitrit. De Terneuzense gemeentepolitie aast vooral op deze fouten. Hetgeen in middels niet wil zeggen, dat men straffeloos andere overtredingen kan begaan. ELBURG - De schorsing van ds. P. G. A. van de Wiel, Nederlands hervormd pre dikant in Elburg, is met ingang van gis teren opgeheven. Zondagmiddag om half drie zal ds. van de Wiel de dienst in de hervormde kerk leiden. Van dinsdag 16 maart af zal hij de catechisatiebijeen komsten weer leiden. VLISSINGEN Voor sommige café's staan de stoelen weer op het terras. Uit de wind en In de zon zitten de voortrekkers van de lente te genieten. 'T— |~)e rechter heeft in de geruchfcma- bende zaak tegen een kadaver slachter uit het Utrechtse een zware straf opgelegd: een gevangenisstraf van één jaar en negen maanldien. Het ging hier dan ook wel om een zeer ernstig vergrijp tegen de volks gezondheid. Het in de handel bren gen van kadavervlees is levensge vaarlijk. De consument denkt, dat hij een lekker stukje vlees op tafel krijgt maar wat hem voorgeschoteld wordt is een kweekplaats voor bacteriën. De straf, die in deze zaak is opge legd moge een waarschuwing inhou den voor degen/en, die zich aan dit soort praktijken schuldig maken. Het heeft ons goed gedaan, dat ook van uit de agrarische sector een krachtig protest tegen de kaïda verhandel is ge komen. De boer, die zich hiertoe leent, brengt de hele boerenstand in diskrediet. Pen goede huisarts is meer dan een geneesheer; hij is een vertrou wensman in het gezin. In deze neu rose-maatschappij is hij een volstrekt onmisbare figuur. Het is daarom zorg. wekkend te moeten constateren, dat er 'n tekort aan huisartsen begint te ontstaan. Van de afgestudeerden kiest er nog slechts één op de vijf het be roep van huisarts. Sinds 1957 is de Nederlandse bevolking met één mil joen zielen toegenomen, het aantal huisartsen slechts met zestig. Aan deze problematiek is onlangs een studiedag in Nijmegen gewijd. Daarbij is een aantal oorzaken naar voren gekomen van de afnemende belangstelling voor het beroep van huisarts. Het feit b.v. dat een huisarts bijna de hele week 24 uur achtereen geacht wordfc beschikbaar te zijn. De administratieve beslommeringen, het permanente tijdgebrek, dat knaagt aan het eigen gezinsleven en belet de vaklitteratuur bij te houden. Daarbij komt dan nog, dat de huisarts wel eens het gevoel krijgt, dat hij gede gradeerd is tot een verwijsinstantie naar specialisten. Deze zaak zal op korte termijn moeten worden aangepakt. De ge meenschap zou intussen kunnen be ginnen met wat zuiniger te zijn op de huisartsen. Hun leven zou heel wat draaglijker worden als men niet bij ieder wissewasje aan de bel hing. De artsen zouden dan ook wat meer tijd krijgen voor zieken, die werkelijk hun aandacht behoeven. Liet bestuur van het bedrijfschap voor maatkleding heeft de ver loofde van prinses Margriet, de heer Van Vollenhoven een maatkostuum (jacquet) aangeboden. De heer Van' Vollenhoven zou dit kostuum „voortbouwend op stijl en traditie" bij de voltooiing van zijn studie moe-, ten dragen. Het was te verwachten, dat de com, mercie proberen zpu munt te slaan uit Öe verloving van de prinses. Het verwondert ons echter, dat de maat- kleermakers hierbij voorgaan. Wij hadden hun meer gevoel voor stijl toegedacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap heeft minister Biesheuvel van Land bouw verzocht de richtprijs voor melk met 3,70 pet vet vast te stellen op 34 cent per kg. Hiermee kan volgens het Landbouwschap sinds vorig *jaar ver beterde rentabiliteit voor de weide- en gemengde zandbedrijven ook in het ko mende melk jaar 1 april 196531 maart 1966 gehandhaafd blijven. In de 34 cent is de kostenstijging van de laatste pe rioden tevens verrekend. Het Landbouwschap heeft zijn voor stellen thans schriftelijk aan minister Biesheuvel voorgelegd. Oriënterende besprekingen over deze kwestie en over die van de oriëntatieprijs voor rund vlees tussen de minister en het dage lijks bestuur van het Landbouwschap hebben eerder plaatsgevonden. De mi nister heeft het bestuur daarna verzocht de voorstellen op papier te zetten. Verbijsterend Is het oordeel, dat de Belgische commissaris van politie aan onze verslaggever heeft verteld. Uit dit relaas blijkt, dat jaar in jaar uit tiental len Nederlandse meisjes, aangelokt door hoge lonen naar België trekken en daar hun ondergang tegemoét gaan. Uit onze informaties is komen vast te staan dat velen van deze jonge vrouwen uit Brabant komen. Juist daarom menen wij er goed aan te doen ruimere aandacht aan deze zaak te schenken. In het ver leden is men herhaaldelijk gewaarschuwd Die waarschuwingen zyn niet voldoende gebleken. Op de ouders rust een dure plicht. Als hun dochters in België willen gaan wer ken dienen zy na te gaan in welk milieu de meisjes terecht komen. Er is altijd een mogelijkheid om informatie te trek ken over de Belgische werkkring. Dag blad De Stem weigert b.v. personeels advertenties uit België op te nemen, ten zij de Belgische werkgever behoorlijke papieren c.q. referenties van politie of geestelijkheid kan tonen. De vraag dringt zich overglens op, of de Belgische en Nederlandse politie, wanneer zy goed samen werken, niet een einde kunnen maken aan dit soort praktijken. Hoe zit het eigenlijk met die samenwerking? I

de Stem | 1965 | | pagina 5