ten groeit uit tot COR OFMAN WATERSKIEN volwassen sport 1 andentijd j /E fef en-Geensen ax 1959 VISSER RUSTBANK VOOR ACHTER- OF VOORTUIN Nieuw type in volle ontwikkeling Nieuwe aanwinsten voor de kampeeruitrusting Jeugd voorop DRIJF rE-LUCHT inter nationaal vermaard tuinarchitect GEWOON A ANHANG WAGENTJE BRENGT UEEKOMST Negatief Plastic-raam Trekbungalows Recreatief TENT „DE ZON TEGEMOET" «TON, GóSSER, -llen, waarbij het iet bedrijf met VERHUUR ren alle rtier- S i uilenbanden. s inlichtingen >1140-2461 4 4 felijkt kiest zeker 4 4 4 4 4 4 4 4 efoon 4598 oning bouwen i van verwarming? 'iGS-SYSTEEM rwarming van 2 of S ardige centrale ver at voor heel uw wo- stratie in onze show- ':EL. warming met kolen, IL Tel. (01155) 541. ZOMERHUIS donkergrijs 'enulaan 48 10-2300-2400 Op de Hiswa ziet men straks ook deze gemakkelijke bank, waarop het goed rusten is en die in elk voor- of achter tuinde hoe klein ook past. De tweepersoons schommel- bank is gemaakt van aluminium en bekleed met afwasbare stof in prachtige, zonnige dessins. extra-reden om deze skiërs niet te ver waarlozen, laat staan weg te redeneren! Voor de Nederlandse Waterski Bond, die sedert 1957 de sport in Nederland met groot succes heeft geleid, geldt boven dien nog een andere overweging. Uit het recreatieve skiën moet voor namelijk het jonge talent worden gere- cruteerd voor de wedstrijdbanen. Dat gebeurt eigenlijk automatisch, want wa terskiën is een bezigheid, die vanzelf tot voortdurende verbetering van de eigen prestaties aanzet. Wie er in is geslaagd een rondje staande te blijven, zal de volgende keer „over de hekgolf" willen, daarna aan één ski gaan denken enzo voort. Daarbij komt, dat- de huidige wereld kampioenen in de waterskisport rond de 14, 15 jaar oud zijn, zodat wel op zeer jeugdige leeftijd aan een serieuze training moet worden begonen. Al die zeer jonge kinderen, die door hun vaders op de ski's worden geholpen, zijn dus kostbaar „materiaal" voor de wed strijdsport. Maar het zijn ook kinderen, die hulp en bescherming nodig hebben. En bescherming moet ook worden ge boden aan de overige gebruikers van het vaarwater, die gemakkelijk door de snelle en wendbare skiboten kunnen worden verrast. Daarom is het onmoge lijk, een georganiseerde beoefening van de skisport te propageren, zonder ge lijktijdig de verantwoordelijkheid jegens de ongeorganiseerden te accepteren. Vlakbij Aalsmeer Hart van de natio nale bloemenindustrie woont een van 's lands vermaardste tuinarchi tecten, die overigens ook buiten de grenzen zijn bloemrijke sporen reeds ten volle heeft verdiend: Cornelis Ofman, de nu 66-jarige goedlachse, joviale Noordhollander uit West-Knol lendam, trots op zijn afkomst, maar bescheiden als het aankomt op zijn werkstukken, die te pronken liggen niet alleen op Hollands vruchtbare gronden, maar ook in Parijs, Bonn en Canada. Zijn werk heeft hem veel in contact ge bracht met ambassadeurs, hoge ambte naren en zelfs enkele keren met minis ters, als de excellenties Luns en Spaak. Toen Ofman de vererende opdracht voor de tuin bij het nieuwe NATO-ge- bouw aanvaardde, zei Paul Henri Spaak in zijn beste Vlaams: „Zo en wilde gij er een schone hof van maken?" Voor oud-minister De Pous, die in het bloemendorp is getogen, is Ofman zelfs nog gewoon „Ome Cor", aanspreektitel uit de tijd, dat de jonge De Pous deel uitmaakte van de hervormde jongeman- nenvereniging ter plaatse, waaraan ook Ofman zijn steun gaf. Door de belangrijkheid van hoge persona ges is de eenvoudige Hollander overi gens in het geheel niet geïmponeerd. „Ze zijn mensen als wij", stelt hij nuchter vast. Zichzelf vindt hij ondanks zijn knappe prestaties al helemaal niet belangrijk. Zijn leven is voor hem een kwestie van zeer hard werken en door zetten geweest. Aan het einde van de akker kijkt hij met welgevallen achter om. De rozen aan de doornen waaraan hij zich zo vele malen prikte, bloeien dieprood en hij snuift de geur op als een verdiend succes. „Zonder mijn vrouw", zegt hij dan plotseling, „had ik overi gens niets bereikt. Ze stond achter me als een man, ze wist evenveel van het werk af als ik, samen hebben we het bedrijf door tal van moeilijke jaren heen opgebouwd. Zij was het die me in spireerde, nu is ze dood. Zeven jaar ge leden is ze gestorven." Het levensverhaal van Cornelis Ofman. zoon van een gewone meubelmaker uit een van die nog altijd sluimerende dorpjes uit Hollands vlakke polderland, begint eigenlijk ook bij zijn meisje van weleer. Als i6-jarige vertrok hij met twee gulden op zak uit Knollendam. Op zoek naar werk in Aalsmeer, want de liefde voor bloemen pn planten zat er bij Cor al van kindsbeen af in. In een bloemenwinkel te Wormerveer had de pientere knaap vijf jaar lang zijn ogen goed de kost gegeven en zijn handen laten wapperen. Hij wist het: de tuin derij leek hem wel. In Aalsmeer toog hij onmiddellijk aan de slag, twee jaar bij de eerste baas, vijf jaar bij de twee de. ..Op een dochter van m'n tweede baas werd ik op slag verliefd", zegt Ofman nu nog met glinsterogen. Maar de kwe ker, by wie de jonge Romeo werkte, wilde bepaald méér voor z\jn dochter dan zomaar een hulpje. En dus begon Cor Ofman te studeren. „Ja, ik heb wel geluk gehad, geloof ik", bepeinst hij nu. Eerst behaalde hij zijn diploma boekhouden. Toen deed hij na zes weken bijles (per slot van rekening had hij alleen lagere school genoten) toelatingsexamen voor de Mid delbare Tuinbouwschool. Hij slaagde, maar reeds na drie weken werd hem duidelijk, dat hij niet meekon. „Ik snap te gewoon niet, waar ze het over had den", zegt hij. Cor Ofman wilde van school af, maar de waarnemend directeur stak daar een stokje voor. Hij zag wat in de jongen, gaf hem drie maanden bijlessen en stoomde hem klaar. De doorzetter Of- COR OFMAN man slaagde met zeven achten, acht ne gens en een zeven voor Russisch. „Ja. in die tijd (omstreeks 1920) werd Rus land belangrijk als handelsland. Daarom leerden we ook die taal". De oud-Zaankanter had toen al lang de aandacht getrokken van zijn leraren. Een van hen zei zeer beslist: „Cor, je moet tuinarchitect worden". Ondanks tegenstribbelen („Dat houd ik nooit vol") begon 'ie aan de studie: een jaar Wageningen, een jaar Delft en een jaar Leiden. Daarna startte hij voor zichzelf. In 1924. En hij trouwde met het meisje waar hij nog steeds verliefd op was. De grond van de Haarlemmermeerpolder achtte hij in tegenstelling tot vele collega's uitstekend geschikt voor siercultuur. Ofman woont er nu nog. In een riante bungalow. En voor zijn deur staat een grote Amerikaanse slee, waar mee hij verre reizen maakt, maar die ook een tikje afgunst in de buurt schijnt te veroorzaken. De „Nationale" carrière van Cor Ofman is in feite nog niet zo oud. Zij begon, toen een architect hem opdracht gaf een mooie tuin te ontwerpen voor een ge bouw in Geldermalsen. „Bij de opening kwam er een man op me af van de rijksgebouwendienst, die ik al eerder had ontmoet. Hij vroeg me of ik een tuin in Parijs wilde aanleggen. En zo is het gekomen", verklaart Ofman. „Van het een komt zo het ander". Zijn grote hobby is op het ogenblik de nieuwe tuinbouwschool te Aalsmeer waarvan Jan Korver uit Knollendan („hoe is het mogelijk") directeur is Overigens wil tuinarchitect Ofman hr nu wel wat rustiger aan gaan doen. H heeft behalve zijn tuinliefde nog wer genoeg. Hij is lid van de examencom missie van de Middelbare Tuinbouv school, lid van het Nederlands Kwe kersrecht en voorzitter van de Neder landse keuringsdienst voor Sierteeltge wassen. Zijn drie dochters zijn getrouwd. Een var- de schoonzoons heeft zijn rozen- en ar jerkwekerij overgenomen. Grote op drachten wil hij niet meer aannemen Wel particuliere tuinen, „Dat is eigen lijk veel plezieriger", lacht hij breeduii „Want ik heb in het hele land miji koffiehuizen". Het kampeermateriaal dat men nodig heeft om met o.a. vier personen enigs zins comfortabel te kamperen neemt nog al wat ruimte in beslag en al deze spul len wegen in de regel ook meer dan 100 kg. Het is dan ook geen pretje als men al dit materiaal allemaal op een im periaal van een auto-dak moet laden. De bestuurbaarheid van de wagen wordt er allesbehalve prettiger door, terwijl ook de gemiddelde snelheid er belang rijk door wordt gedrukt. Het is dan ook niet vreemd dat de keuze van aanhangwagentjes (voor zo'n 700 heeft men reeds een behoorlijk produkt) steeds groter wordt. De auto behoeft slechts met een trekhaak te wor den uitgerust en het tweewielig aan- hangwagentje kan overal mee naar toe worden genomen. Na een uurtje oefenen merkt niemand meer wat van het aan- hangwagentje, behalve dat het een voort durend genot is en dat de auto weer be woonbaar en goed bestuurbaar is ge worden. Wanneer aan bepaalde voorwaarden gebruik van beschermende rubber- kleding met name kan worden vol daan, is het mogelijk de training heel vroeg in het jaar aan te vangen en tot in november door te zetten. Op sommige kwalen, zoals bijvoorbeeld isthma, lijkt waterskiën een uitermate gunstige invloed te hebben. Er zal ech- er nog veel research moeten worden erricht, voordat meer definitieve uit- praken kunnen worden gedaan. Natuurlijk kan ook de waterskisport ne gatief werken, maar dan is er bijna al tijd sprake van gebrek aan zelfdiscipline Men zou kunnen veronderstellen, dat de waterskisport een weg is ingeslagen, die in tegengestelde richting leidt als die van de overige watersporten. En dat dus zeker op langere termijn van problemen en controversen in het ge heel geen sprake me^r zal zijn. Maar dan vergeet men de grote massa van recreatieskiërs met eigen boten, die precies hetzelfde gedragspatroon en pre cies dezelfde voorkeur voor bepaalde vaargebieden hebben als de overige wa tersport. En dat kan natuurlek niet. De positieve kwaliteiten van het waterskiën gelden ook voor het recreatieve skiën. En het feit, dat dit gewoonlijk nog in gezins verband wordt beoefond, is nog een Het is ondertussen wel duidelijk ge worden dat de combinatietent zo lang zamerhand aan het uitsterven is. De bun galowtent heeft het namelijk duidelijk gewonnen van de stahoogte in de combi natietent. Dit is ook wel begrijpelijk als men bedenkt dat bij gelijkblijvend bo demoppervlak van de tent de bunga low nu eenmaal aanzienlijk meer be woonbare ruimte biedt dan de combina tietent. De combinatietent is dan ook uitslui tend erg geliefd bij kampeerders die nog al van trekken houden. Zij letten veelal op gewichtsbesparing, maar zoeken te vens wat comfort. Het ziet er naar uit dat de combinatietent over niet al te lange tijd weer zal terugkeren naar de oorspronkelijke opzet: tent met losse wa- randaluifel. De degradatie van de laat ste jaren tent met vaste luifel, of tent die zonder de grote luifel geen eigen deurbescherming heeft zal door deze kringen niet worden geaccepteerd. Doordat men voor de kampeerartikelen in de Amsterdamse RAI nu speciaal de Noord- en Oosthal heeft gereserveerd, kan men er dit jaar van verzekerd zijn dat de allerlaatste snufjes voor de kam peerders op de HISWA-tentoonstelling op zeer overzichtelijke wijze geëxposeerd worden. Iets wat men in het verleden niet altijd van de kampeerafdeling heeft kunnen zeggen, toen door de combinatie HISWA/Goed Kamp vooral de kampeer- sector in verhouding te weinig expositie ruimte had. Er is een geheel nieuw type kampeertent in ontwikkeling. Na de hut-, de combinatie- en de bungalowtent, schijnt men thans zover ge vorderd te zijn dat met handhaving van de grote voordelen van de steile wand en de stahoogte die de bungalowtent heeft gebracht, nog meer gerief voor de kampeerders gebracht wordt. De asymmetrische bungalowtent, die vorig jaar op de HISWA werd getoond, is de voor loper geweest van de New Face serie, waarbij men verder heeft ge werkt aan de vormgeving van de asymmetrische bungalowteut waarin het woongedeelte een grotere breedte had dan het slaapgedeelte. De asymmetrie was oppervlakkig alleen aan de luifelrand te zien. Het slaapgedeelte van de New Face bungalows is vóórin van ruime sta hoogte (1,89 meter), maar helt naar achteren tamelijk steil af, waar door achterin de slaaptent nog slechts zithoogte overblijft. Het dak van het daarvoor gelegen w oongedeelte loopt zoals gewoonlijk niet naar voren iets afhellend, maar stijgt nog wat. Daardoor is een woonruimte ontstaan die overal uitzonderlijk hoog is. Het slaapvertrek heeft op het laagste punt een hoogte van 1,20 meter, maar heeft verder de volledige breedte van de tent behouden. De wanden lopen op alle plaatsen stijl omlaag. Tevens hebben deze New Face tenten de onder-de-luifel- ruimte niet vóór de tent, maar langs de gehele zijkant van de tent. Op de HISWA zal dit nieuwe type van de Nederlandse tentenfabriek Safari bij exposant Sport- huis Haarlem te zien zijn. De tendens is waar te nemen dat de fabrikanten en handelaren zich hoe lan ger hoe meer gaan specialiseren in het vervaardigen van tenten die geruime tijd op eenzelfde plaats kunnen blijven staan. Tenten, welke in het voorjaar worden opgezet en pas laat in de herfst weer worden afgebroken en zodoende vooral voor weekend-bezoek geschikt zijn. De daken van deze tenten zijn van extra zwaar doek voorzien, terwijl ook de frames volledig voor het nieuwe gebruik zijn aangepast. In deze sector blijkt ook dat het plas tic-raam in het dak van de grote statio naire tenten in de toekomst veelvuldig zal worden toegepast. Plastic ramen wer den overigens reeds geruime tijd in de luifelzijstukken van de bungalowtenten gebruikt. Thans is o.a. in het dak boven de woonruimte van een of meer der tent- typen van het Franse merk Cabanon een groot stuk zwaar plasticfolie toegepast, dat aan alle weersomstandigheden weerstand kan bieden en veel daglicht in de woonruimte van de tent toelaat. In de tentenindustrie van Frankrijk is nog een winstpunt te constateren. Aan de achterzijde van een van de bungalow tenten heeft 'de Franse firma Raclet een vaste keuken gebouwd. Dit heeft het voordeel dat dit deel van de tent nu ook geheel als keuken is gebouwd (met voor- raadkeuken in de zijwanden en extra ventilatie) zonder dat ruimte van het woongedeelte voor het koken verloren gaat. De keuken heeft een eigen raam en een deur aan de achterzijde van de tent. Tevens is naast de keuken een extra bagageruimte vrijgekomen. Naast Frankrijk en België, landen die in het verleden reeds heel wat tenten naar ons land hebben geëxporteerd, is thans ook Duitsland volop op de Neder landse markt doorgedrongen. In enkele jaren is in Duitsland een tentenindustrie opgekomen, die een goed produkt levert met een geheel eigen „gezicht" De ex posanten van de Duitse bungalowtenten zullen ongetwijfeld met hun produkten in de Noord- en Oosthal van de RAI, waar voor de kampeerartikelen netto 4834 m2 oppervlakte beschikbaar is, de nodige belangstelling krijgen. Overigens kan men binnen het begrip van de bungalowtent enkele duidelijke differentiaties onderkennen. Op de eer ste plaats het standaardtype, tegenwoor dig bijna altijd met een losse keuken en al of niet luifelzijstukken uitgerust. Bij deze tenten is het geen al te groot be zwaar als men tijdens de vakantie de tent meer dan eenmaal opzet. Het inpakken en weer opzetten van de tent bezorgt niet al teveel problemen, al mag men deze standaardbungalowtent niet als een ideale trektent zien. Maar naast deze bungalowtent is er de laatste tij'd een streven waar te nemen naar een con structie van een wat lichter en tevens ook wat kleiner bungalowtent-type. Men tracht te komen tot gewichtsbesparing op het metalen geraamte; tot een geraam te dat ingepakt minder volume inneemt (nylon spruitstukken in plaats van ge bogen geraamtedelen; telescopische stok ken aan de Dellentent) en men zoekt het in besparing op het doekgewicht (bij de toegepaste vergroting van de dakhel ling en verbetering van de doekkwaliteit is dit zeker verantwoord). Slechts 11 cm hoog en 7 cm breed Is de koffiemolen in zakformaat. De molen heeft verschillende standen, waarmee de bonen tamelijk grof, maar ook stoffijn kunnen worden gemalen. De molen weegt 320 gram. Er is een koffiefilter voor kampeerders van hard plastic, die hoofdzakelijk wordt gebruikt in combinatie met papieren fil terzakjes. De filterset bestaat uit een rond plastic keteltje met handvat en schenktuit. een filterhouder en een dek sel. De prijs is 13,75. Voor het meenemen van spijzen en dranken zijn thans ook afsluitbare, van zacht plastic vervaardigde, dozen op de markt. Juist het feit dat deze dozen ge maakt zijn van een zachte plasticsoort, maakt ze zo gesctfikt voor de kampeer der, die vaak weinig heeft aan de be staande hard plastic koelkastdozen. Deze breken immers erg snel. Dat de ronde modellen tamelijk vochtdicht afsluitbaar zijn, is een bijkomend voordeel. Vorig jaar was de 10-literuitvoering van de jerrycan met wijde hals in het nieuws. Op de HISWA-tentoonstelling van dit jaar zijn thans ook 5-liter en 25-literuitvoeringen gekomen. De wijde mond maakt de tank bruikbaar bij ouder wetse boerenpompen en in landen als Frankrijk, waar veel waterkranen er op de terreinen er uit zien alsof er een brandslang op moet worden aangesloten. Tevens vergemakkelijkt de wijde mond een inwendige reiniging. In tegenstelling tot de bekende, naar boven taps toelopende waterzak, heeft de nieuwe plastic waterzak een emmer model. Nu in de winter en het vroege voor jaar in ons land steeds meer gekampeerd wordt, lijkt de introductie van de Ame rikaanse pakken van nylon, met een da- cron „wattéring", op het juiste moment te komen. Het is een soort trainingspak van warme, synthetische vezel. Een strijkplankje van ongeveer 50 cm lengte, dat door middel van uitklapbare pootjes op de kamptafel kan worden ge zet voor het strijken van fijn goed, mou wen enz. zal voor menigeen een uit komst betekenen. Zeker nu er steeds langduriger en stationair gekampeerd wordt, is zo'n strijkplankje heel bruik baar. De vraag naar echte, pure trektenten zal stygen en er zal zich een duideiy- ke kloof vormen tussen deze categorie en de bungalowtenten, die gemaakt zijn om langer te blijven staan. Dit verwachten althans de kampcerdes- kundigen. Tussen het recreatieve waterskiën en de georganiseerde wedstrydsport begin nen zich steeds grotere verschillen af te tekenen. De wedstrijdskiërs hebben al lang geleden ontdekt, dat het bezit van een eigen boot meer nadelen dan voor delen oplevert. Hun ideaal is een ski club, die over eigen trekboten (bij voor keur met vaste, geoefende bemanning) afgesloten wedstrijdparcoursen en een goede wal-accommodatie beschikt. En dit ideaal wordt de laatste tijd in versneld tempo op verscheidene plaatsen in ons land gerealiseerd. De praktijk heeft inmiddels geleerd, dat deze opvatting van waterskiën met de traditionele watersport alleen nog maar het element gemeen heeft. Als sport is wedstrijdskiën zeer nauw verwant aan de atletiek. De all-round waterskiër, die in alle drie onderdelen (slalom, figu ren en springen) wil deelnemen, is een soort „tienkamper". Om de top te bereiken is behalve aanleg een ijzerharde en jarenlange training nodig, terwijl bepaalde elementen in de waterskisport bovendien een groot psychisch incasseringsvermogen nood zakelijk maken. Nu de watersport internationaal tot volwassenheid is gegroeid en op een ontwikkeling van enige decennia kan worden teruggezien, zijn enkele inter essante dingen komen vast te staan. Waterskiën in zijn totaliteit blijkt een zeer harmonische onwikkeling van hét gehele spierenstelsel tot gevolg te heb ben. Het heeft bepaald een zeer posi tieve invloed op de geestelijke gesteld heid van de in grote meerderheid zeer jeugdige beoefenaars. En het blijkt zelfs in ons koele klimaat een gezon de sport te zijn. bij de sportslieden zelf. Dit is het ge val met schansspringen, waarvan on omstotelijk vast staat, dat het vooral voor de vrouwelijke constitutie schade lijke gevolgen kan heBben, zodat een intensieve training door jonge meisjes zonder meer moet worden afgewezen. De georganiseerde waterskisport heeft het in zijn eerste jaren bijzonder moei lijk gehad. Dit was mede het gevolg van de nog steeds niet geheel uitge groeide kwalijke gewoonte, om water skiën altijd in één adem te noemen met het varen met snelle motorboten. In de praktijk blijkt echter, dat er geen enkel onoplosbaar probleem is, waar door de vestiging van clubs zelfs in de drukke watersportcentra wordt verhin derd. Weliswaar is er hier en daar nog wel een overheids-instantie, die in zijn geestdrift om voorkomende moeilijkhe den te helpen oplossen wordt geremd door gebrek aan geloof in de ernst van de waterskisport, maar in het algemeen kunnen de clubs toch wel een plekje vinden, om hun banen uit te zetten. Als bewijs hiervoor kan gelden, dat de ski-afdeling van de Koninklijke Zeil- Roei- en Motorvereniging „De Kaag" nu toestemming heeft gekregen om een sla- lombaan uit te zetten op het Norre- meer, waardoor ook de zeer drukke en „moeilijke" Kagerplassen voor de geor ganiseerde waterskisport zijn gewonnen. Aan deze gunstige ontwikkeling helpt stellig mee, dat de wedstrijdskiërs nogal bescheiden wensen hebben. Ze zijn al gelukkig met een strook water van ten hoogste 100 x 800 meter, liefst zo afge legen en beschut mogelijk, waarop ze hun banen kunnen uitzetten. Op die ba nen varen ze met ten hoogste twee bo ten. tegelijk, die dan bovendien als re gel van het inboard-type zijn, dat geen geluidshinder veroorzaakt. De „Europa-Comfort" is een prachtige bungalowteut voor kleinere gezinnen. De tent heeft verende frameverbin dingen, waardoor ze gemakkelijk en snei op te zetten i.s De binnentent is 2 meter 50 bij 2 meter. Het gewicht is 27 kg.

de Stem | 1965 | | pagina 25