Leren leven tussen de machines Trouwen hóeft niet duur te zijn Tiener wil ook eigen kamer Rol van de rol uit gespeeld Zweden maken handige bungalows Computer Eigen smaak Robot-leger in opmars naar onze woning 11 „DE ZON TEGEMOET' 11 De bungalowbouw, hoewel die land schappelijk gezien uitstekend in ons land past, zal uiteraard nooit een geweldige omvang bereiken. Daar tegen verzetten zich niet alleen de verhoudingsgewijs meestal hogere, soms zéér hoge kosten, maar ook het gebruik aan ruimte. We moeten toekomstige generaties op zo'n klein stukje Nederland een plaatsje geven dat het bepaald te luxeeus zou zijn in de stedebouw een aj te grote por tie grond te bestemmen voor bunga lowbouw. Maar de gelukkigen die in de mo gelijkheid verkeren zo'n gezellig laag huis-voor-jezelf-alleen neer te zetten zullen misschien benieuwd zijn naar de methode die de in dit opzicht verbazend handige Zweden toepassen. Zweden heeft een generaties lan ge ervaring met houtbouw en de wo ningarchitectuur staat in dat land op een uitzonderlijk hoog peil. Dat wil niet zeggen dat men er niet op geld zou moeten kijken. Ook de Zweed met een middelmatig inkomen kan zich een bungalowtje permitteren, dank zij de knap uitgedokterde ge prefabriceerde bouwmethode. Op bijgaand plaatje is zo'n Zweed se bungalow te zien. Ze zijn ook in ons land te koop. De importeur is gevestigd in het Zeeuwsch-Vlaamse Aardenburg. Een van de voordelen van dit woningtype is dat het in on geveer tien weken kan -/orden op gebouwd. Behalve aan de buitenkant is ook in het interieur bijzonder veel, en goed gekozen hout gebruikt. We zien (helaas) in dit systeem niet direct een oplossing voor de Ne derlandse woningnood. Maar ter in spiratie van al wie in °ns land met het probleem van de woningbouw te maken heeft, is dit Zweed.se voor beeld van praktisch, snel en esthe tisch verantwoord bouwen toch echt wel het vermelden waard. Het aangeboren wantrouwen van de mens jegens de machine is er oorzaak van dat we die steeds groter wordende stoet van slaven soms bezien als een legioen van uiterlijk weliswaar mach teloze, maar straks numeriek en door hun steeds verfijnder elektronische breinen welhaast ook verstandelijk aan hun dienaar de mens superieure ro bots, die dan handig de rollen zullen omdraaien: de machines de baas, en wij weggedoken in een hoekje, af wachtend wat zij over ons zullen he slissen. Zo ver is het nog niet en het zal trouwens straks ook best meevallen, maar we kunnen ons voorstellen dat iemand die pas een wasautomaat ge kocht heeft en het ding druk bezig ziet, tot de angstige ontdekking komt, dat je wel aan de knop kunt draaien, maar dat de machtige machine het tenslotte toch beter weet en zonder mankeren eigen fouten en die van haar bedienaar herstelt. Als u zo dom - bent om de afvoerslang met een scherpe knik te laten zitten, en de automaat kan dus het water niet wegpompen, dan pompt ze ook geen nieuw water in, want haar elektronisch brein zegt dat ze dan overloopt. En wanneer in de winter het leidingwater extra koud is en de machine dus meer tijd nodig heeft om het op de gewenste tempera tuur te brengen, dan is het zo verstan dig om het wasprogramma te verlen gen met precies zoveel minuten als nodig is om het wasgoed zo lang door het hete water te sjouwen als de fa brikant tevoren met het elektronisch breintje afgesproken heeft- De paartjes die zich in deze tijd in de echt laten verbinden hebben het heel wat moeilijker dan hun „soortge noten" enkele decennia geleden. Het samenstellen en uitzoeken van een hu welijksuitzet wordt ieder jaar ingewik kelder. Fabrikanten doen hun uiterste best om zoveel mogelijk aan de (steeds wisselende) wensen van de huisvrouw tegemoet te komen. Want zij is het immers die het directst betrokken wordt bij de uitzet. De moeilijkheid zit 'em in de variatie. Trouwen is duurder dan men denkt. Daarom moet het jonge stel bij de aan schaf van een huwelijksuitzet op zijn qui-vive zijn. We geven voor hen de volgende „tips" en wenken. Ga met overleg te werk. Koop geen extravagante voorwerpen; alleen omdat ze leuk staan of iets aparts hebben. Bepaal van tevoren hoeveel geld er uitgetrokken kan (moet) worden voor de uitzet. Praat eens met ouders of vrienden, die ook voor de keuze van een uit zet hebben gestaan. Je kunt nooit weten! Goede raad is onmisbaar. Maar luister ook weer niet teveel naar de mensen die het allemaal zo goed weten. Jullie moeten met de spulletjes leven en niet zij Laat je niet van de wijs brengen door hardschreeuwende reclames en advertenties. Er zou gemakkelijk iets gekocht kunnen worden waar van je later spijt krijgt. Neus eens in folders en brochures waarin huishoudelijke artikelen zijn opgenomen. Steek wat op over die zaken, waarvan je eigenlijk nog niet zoveel afweet, zodat je „beslagen" ten ijs komt, en een idee hebt van wat het beste is voor jullie woning. Wat dat geld-uittrekken betreft nog het volgende: Koop geen luxe, dure artikelen maar stel een uitzet samen die bij jullie past! Een bekende stelregel is dat de in ventaris voor een woning in waarde ongeveer overeenkomt met het jaar inkomen van de man. Een gulden regel die echter in deze moderne tijd waarin jonge mensen krampachtige po gingen doen om aan een dak boven het hoofd, een „eigen" home te komen nauwelijks, of na veel inspanning en spaar-werk, nageleefd kan worden Men weet in ieder geval voor welke uitgaven men zo ongeveer komt te staan. In dit artikel willen we eens nader ingaan op dat geld. We zijn het iedereen eens, die beweert dat geld niet op de eerste plaats komt, maar aat deze toekomt aan de liefde. We vJif un#5r e?,hter aan toevoegen, dat je van liefde-alleen niet kunt leven. Geld tivhi ;*"belan8rijke rol. Het roman- d van de sinaasappelkistjes gaat gauw vervelen. Een man komt graag na een dag van werken thuis. Thuis, dat wil zeggen gezelligheid, lief de, begrip, warmte. En geen sinaas appelkistjes. Comfort neemt ook een belangrijke plaats in. Het Gezinsbegrotingsinstituut heeft in het bekende boekje „Annie en Jan" (van E. J. Wilzen-Bruins) een betrouw bare en voor ieder jong paar goed bruikbare handleiding voor het be groten van de kosten van de woning inrichting samengesteld. De folder wordt ieder jaar aan de veranderde prijzen aangepast. Men kan het boekje verkrijgen bij de plaatselijke Huishou delijke- en Gezinsvoorlichtingscentra. De overzichten die wij hieronder laten volgen dateren van voorjaar 1964 (twintigste druk van „Annie en Jan"). De uitzet van Annie en Jan is die voor het gemiddelde paar. Het kan met minder. Linnenuitzet: 9 twee-persoonslakens f 10 (Jan wil 'n 2-persoonsbed) 90, 12 slopen a f 3,25 (slopen slij ten vlugger dan lakens) 39, 12 badhanddoeken a f 3,36, 12 washandjes a f 0,40 4,80 3 bonte handdoeken a f 1,50 4,50 12 theedoeken a f 1,50 18, 2 vaatdoekjes a f 0,39 0,78 1 plastic kleed 4,10 2 tafellakens 20, stofdoeken 1,35 pannelappen 1,50 1 rauwkostrasp 1 groente-emmer 1 brood-plank 1 broodtrommel (plastic) 0,50 3,95 1,95 7,95 TOTAAL 169,47 keukentafel keukenstoel of -kruk drie-pits gascomfoor óf gasfornuis 29.75 9.75 80, 290,— Werkmateriaal: spons 1,35 zeem (een grote) 6.95 dweil (twee stuks k f 0,75) 1,60 emmer 3,85 stofblik en korte veger 2,30 zwabber 3,35 mattenklopper 1,25 closetborstel 0,75 2 schoenborstels k f 0,69 1,38 2 insmeerborstels a f 0,49 0,98 ragebol 1,95 TOTAAL 220,03 Keukeninventaris: pannenset (totaal) vergiet 1 plastic afwasteil 1 plastic zeepbakje 1 plastic gootsteenschepje 1 gootsteenvergiet (aluminium) 1 schuimspaan 1 juslepel 1 vleesvork 1 soeplepel f 1 lepelrekje 3 houten lepels k f 0,30 1 stamper 1 pannekoeksmes 1 tafelmes 1 broodmes 1 aardappelmesje 2 keukenlepels a f 0,79 2 keukenvorken a f 0,79 1 afwasborstel 1 zeepklopper 1 nylon pannespons f 1 kurketrekker 1 flesopener f 1 blikopener 1 zeef 1 citroenpers V 2 diepe borden a f 0.85 z aiepe oorden a f 0.85 2 platte borden a f 0,85 1 nest schalen 1 zoutpot (plastic) 92,— 8,25 4,50 0,75 0.39 1,— 4,95 3,60 2,95 5,10 2,25 0,90 1,10 1,95 1,25 3,90 0,85 1,58 1,58 0.49 0,95 0.25 0,49 0,25 0,85 3,50 0,45 1,70 1,70 4,45 1,15 TOTAAL 25,61 stofzuiger met mondstukken 145, Was: wasmachine (kleine) 400, centrifuge 175, Serviesgoed en bestek: Annie kocht het zgn. „groeiende" ser vies. Dat is een servies waarbij elk stuk los te kopen is. Zij trok voor servies en casette f 182,40 in totaal uit. Slaapkamer: tweepersoonsbed 72,50 2 twee-persoonsdekens, mol ton deken, matras, matras- dekje 410,75 2 kapokkussens a f 10,75 21,50 1 sprei 16, 2 stoelen k t 19,75 39.50 vloer beitsen (doet Jan) 1,20 1 kleedje 15,70 1 deurmatje 2,50 4,5 meter gordijnstof k f 4,50 20,25 rails, haken etc6,10 1 plafonnière plus lamp 6,25 TOTAAL: 539,45 Huiskamer: 1 eetkamertafel 109, 4 stoelen 100, 1 bergmeubel 124, materiaal boekenkast 40, 2 fauteuils 178, materiaal voor slaapbank 190, 1 klein tafeltje 45, 1 vulkachel 110, kolenkit, pook en kachelhaakje 7, overgordijnstof k f 4,50 p.m. 41, gordijnrail met runners en haken 7, vloerbedekking 8 k 9 m linoleum 120, TOTAAL 1077,— De vraag: hoe richten we ons huis in?, is kennelijk voor velen het ietwat beangstigend probleem. Hoe moeten we leven tussen de machines? De moderne woninginrichting wordt inderdaad steeds meer bepaald door apparaten die ons, naar de fabrikanten beloofd hebben, al het werk uit handen zullen nemen. Een generatie terug was de stofzuiger zo ongeveer de enige „robot" in de huishouding. Nu dreigen onze keukens en kamers volgestouwd te raken met de moderne slaven die slechts een druk op de knop behoeven om te onzen be hoeve in actie te komen. Met de wasautomaat heeft de com puter haar intrede gedaan in de wo ning. Een heel klein en eenvoudig computertje, dat is zo, maar de om vang van een elektronisch brein is niet van Invloed op zyn karakter. Na de wasautomaat zal de afwasmachine haar opmars beginnen, ook een slavin met een elektronisch breintje. Langza merhand wordt de huishouding geme chaniseerd en wonen we tussen de ap paraten. Behalve hun elektronisch karakter hebben de machines hun uiterlijk te gen. Niettemin halen wij ze met graagte in huis, desnoods op termijn betaling en tegen de logica die het huishoudbudget ons opdringt. De mo derne wasmachine lijkt op haar buur man de koelkast: allemaal rechthoe kige, wit-geëmailleerde kastjes, met verchroomde handgrepen en knoppen. De keuken, in vroeger tijden een cen trum van huiselijke gezelligheid, wordt een laboratorium. En niet alleen de keuken. De moder ne binnenhuisarchitectuur wil alles in onze huizen strak en clean" maken. Hoe we over enkele tientallen jaren (misschien..) zullen wonen heeft het huis anno 1975 in het Bouwcentrum in Rotterdam ons willen duidelijk maken. Volgende maand wordt deze strakge- lijnde, geautomatiseerde en gemecha niseerde woning verwijderd. Tiendui zenden mensen hebben erin rondgelo pen, belangstellend, over sommige din gen wel enthousiast, over andere ver wonderd en ietwat verbijsterd zelfs. De meeste Nederlanders hebben echter niet spontaan gezegd: ja, in zo'n huis zou ik graag willen wonen! Het ietwat „sanitaire" karakter van naar onze begrippen zo by uitstek „huiselyke'' vertrekken als de woon kamer en de slaapkamers schrikt ve len no^ af, hoe praktisch de indeling van de oudersslaapkamer met de ruime „werkplank" en de handige kastjes daarboven ook mogen zyn. De ,,amusementswand" van de woonkamer mag dan een grote hoe veelheid sympathieke elektronische slaafjes bevatten, waarmee we ons avonden lang kostelijk kunnen verma ken (t-v., radio, grammofoon, bandre corder, filmapparatuur en nog meer), de streng gelijnde kast die het aanzien van die wand bepaald schreeuwt in de ogen der meeste Nederlandse huis vrouwen om een tierelantijntje. Toch zullen we moeten leren leven tussen de machines en de strakke,, ogenschijnlijk fantasieloze lijnen die het interieur van straks bepalen. Hoe voller het land raakt, hoe kleiner het plekje wordt dat ons individueel kan worden toegestaan. We zullen uit elke kubieke meter een volle kubieke meter leefruimte moeten halen. En moet dat beslist ten koste gaan van de huiselijkheid? Als men daar onder de confectie-huiselijkheid ver staat, die we generaties lang voor zoete koek geslikt hebben, dan is het antwoord: ja. Maar aan die confectie is niets verloren. Het moderne wonen vereist een per soonlijke smaak. Gezelligheid is niet te koop, je moet het maken, opbouwen uit een aantal elementen, die je zelf moet uitzoeken uit een overdonderende hoeveelheid materialen die de woning zaken uitpuilt. Het gaat daarbij in de eerste plaats om de keuze tussen kitsch en verantwoorde produkten cn meen niet dat die keuze alleen bepaald wordt door de hoeveelheid geld die men kan besteden. Kitsch ls ook in het dure genre te koop en iets werkelijk goeds kan men zo nodig uit een smalle beurs bekostigen. Een voorbeeld: in de verlichtings sector bestaat er op het ogenblik een keuzemogelijkheid die haast bedwel mend werkt. Het lijkt wel alsof er onder de ontwerpers van lampen en verlichtingsarmaturen een ernstige ziekte woedt, die hen ertoe drijft hun nachtmerries in beeld te brengen en er de lampenwinkels mee vol te hangen. Maar er zitten ook prettige dromen tussen. Ze zijn te koop voor wat meer geld dan het massagoed uit plastic. „Je kunt wel aan de gang blijven" zeggen sommige mensen mismoedig, „er komt telkens iets nieuws". En daarom kopen ze maar niets, verande ren ze hun huisinrichting niet, „omdat je het toch niet bij kunt houden". Maar moderne woninginrichting is gee>n kwestie van telkens het nieuw ste kopen. Het is een kwestie van kie zen naar persoonlijke smaak. Het ver schijnsel mode en zelfs het „probeer sel" mogen mede een rol spelen, wie zich in de vloed van produkten nuch ter laat leiden door eigen voorkeur en persoonlijke smaak, kan zich ook bin nen de strakke wanden van het moder ne huis een omgeving scheppen die werkelijk bewoonbaar is. Dan zal blyken dat de veelheid van keuzemogelijkheden geen belemme rende factor is, maar een middel om dat doel te bereiken. Op deze pagina doen we daarby, summier en uiteraard zeer onvolledig, een paar ideetjes aan de hand. Niet om te decreteren: zó moet het, maar om u op weg te helpen. Want uw huis Inrichten moet u niet volgens recept doen, maar naar eigen Idee. Is de rol van rol uitgespeeld? Schoonmaak en een nieuw behange tje zijn broer en zus, al sinds tien tallen Jaren. Er 1« nauwelijks nog een gezin waar niet Iemand min of meer vertrouwd ls met de techniek van het behangen, en dat is wel noodzaak want de tijd is voorby dat je even de behanger bestelde, die de boel er voor vyftien cent per rol te genaan plakte. Van de vernieuwing in de woning inrichting heeft het behang de eer ste jaren sterk geprofiteerd: moder ne fabricagemethoden maakten het mogelijk tegen betrekkelijk lage prijs fraaie behangsoorten te vervaardigen, zodat het, vooral in een tijd van toe nemende welvaart, voor niemand meer bezwaarlijk behoeft te zijn des noods van jaar tot jaar een of meer kamers een nieuw gezicht te geven. Want dat is het onmiskenbare voor deel van het behang, in enkele uren tijd maakt men een nieuwe kamer. -- I. i tm Concurrenten Toch heeft ook het moderne behang een aantal zware concurrenten gekre gen. Ze hebben voor het merendeel, althans op het eerste gezicht - hun kostprijs tegen. Maar ze openen voor wie echt een wat anders wil, inte ressante perspectieven. Sommige de zer nieuwe produkten sluiten bewust aan op de gewoonte onze wanden te behangen, plasticsoorten onder ve lerlei merknamen geven de muur een niet te sterk van het moderne be hangetje afwijkend uiterlijk, maar verlenen de wand tevens een duur zaamheid die het behang nu een maal niet geven kan. Ze variëren van praktisch effen tot zelfs een zeer decoratief ribbeltjes-profiel. Een wand, „behangen" met deze plasticsoorten wordt uiteraard duur der, soms zelfs aanzienlijk duurder dan het traditionele papier. Maar daar staat tegenover dat ze vele jaren meegaan. Ze zijn welhaast onverslijtbaar en men kan ze van alle smetten zuiveren. Nadeel? De voorstanders van het behang stellen daar tegenover dat dit juist een nadeel kan zijn, het moderne in terieur vereist van tijd tot tijd ver nieuwing, zeggen ze, en dat kan al leen economisch worden verwezen lijkt door middel van het behang. Bovendien, zo kan men de echt nog lang niet uitgespeelde rol behang na geven, kan men behang kopen in zeer solide uitvoeringen, die er ook jaren tegen kunnen en die eveneens gerei nigd kunnen worden. Het is bepaald niet onze bedoeling het behang op te hangen aan de boom van de verguizing. Beslist niet er is in de moderne collecties prach tig materiaal, waarmee men zyn huis waarlijk verfraaien kan. Het is in vele gevallen ontworpen door kun stenaars, soms zelfg door elektroni sche breinen. Plastic Aluminium Maar wie voor een bepaalde wand toch eens wat anders wil, die heeft langzamerhand keuze genoeg. Be halve het plastic (nadeel: het plak ken is een secuur karwei) is er het (dure) weefsel dat als Japans gras bekend is, en dat in een enorme collectie (veelal slechts op bestel ling) leverbaar is. Men kan de wan den - in dit geval letterlijk - be hangen met op de rol geweven strook jes fineer, verkrijgbaar in verschei dene soorten. Ze doen hoogst artis tiek aan. Niet zo duur als menige andere wandbeklding. Wie helemaal modern wil wezen kan zelfs een wand van aluminium bestellen. Het wordt voor dit doel speciaal vervaardigd ln profielen die het beslist ln een zeer modern inte rieur uitstekend „doen", en het is zelfs te koop ln verscheidene kleu ren. Hout We mogen deze onvolledige, maar misschien inspirerende opsomming van wandbekledingsmogelykheden niet besluiten zonder het hout te noe men. Een van de fraaiste manieren om een speciale wand in* woon- of slaa-pvertrek te bekleden is het wenden van triplex panelen die met fraaie houtsoorten zMn gefineerd ln banen van ongelyke breedte. Daar tussen zit een groef, die suggereert dat de wand betimmerd ls met ro buuste, zorgvuldig uitgezochte en ferme planken van houtsoorten naar keuze: teak, essen, noten, man- of kersen- Ze worden geleverd in de unifor me (norm) breedte van 122 centime ter, maar in lengte variëren de pa nelen, zodat men zo economisch mo gelijk kan werken, met zo weinig mogelijk verlies door afzagen. Ze scheppen een bijna luxueuze sfeer, die dan ook wel betaald moet worden. Voor een normale kamer komt deze soort van wandbekleding gemiddeld op 60 tot 70 gulden per breedte-meter Een flinke wand kost dus al gauw 'enkele honderden gul dens. Duur? Jawel, maar ook duur zaam. En dat niet alleen; het is ook verrassend mooi. Dat het zou gaan vervelen, en dat dus een goed koop en gemakkelijk verwisselbaar behangetje verkieslijker is moeten we tegenspreken, een natuurprodukt als hout gaat nooit vervelen. Hout leeft, zijn structuur wordt steeds fraaier, de vlam dieper. En daarom, voordat u gaat be hangen in het aangebroken voorjaar: becijfer uw schoonmaak- en ver nieuwingsbudget nóg eens serieus en kijk of er in uw huis niet een muur is die erom vraagt een heel aparte toets te krijgen. Van het extra geld dat het kost, behoeft u geen spijt te krijgen. Tienerkamers. Niets zal zo veel van de andere kamers in een huis verschillen als de tie nerkamers. Een „eigen" kamer is een heerlyk bezit voor veel jongens en meisjes. Hier kun nen zy hun fantasie de vrye loop laten en een kamer inrich ten waarin zy zich volkomen op hun gemak voelen. Het begrip „tienerkamer" doet veel oudere mensen onmiddellijk denken aan een klein kamertje waar 'je belaagd wordt door tientallen foto's van Beatles, Rolling Stones en Adamo, die je breedgrijnzend van de muur aankijken. Toch zouden deze mensen bedrogen uitkomen als zij een kijkje namen in de slaapkamer van de doorsnee Nederlandse tiener. Dikwijls heeft deze namelijk heel aardige en praktische ideeën over de inrichting van de kamer en zal zij niet elk „kaal" plekje bedekken met een of andere foto. Zij wil zich een plaatsje creëren waar zij kan slapen, werken en men sen ontvangen, waar zij haar eigen boeken heeft en waar zij bij tijd en wijle rustig kan nadenken als zij daar zin in heeft; kortom een plaatsje waar zij zichzelf kan zijn. De moed om zichzelf te zijn en de dingen op de eigen wijze te doen is niet alleen het kenmerk van de jeugd maar óók een recht, hetzelfde recht dat vorige generaties zich reeds toe geëigend hebben. De publieke wer kers en fabrikanten beginnen elkaar wat meer te vinden zodat ook in de manier van wonen de ongedwongen levenswijze van de toekomst wat vrijer voor de dag gaat komen. Het geld behoeft bij de inrichting van een kamer niet zo'n grote rol te spelen. Met eenvoudige sinaasappel kistjes kom je er al een heel eind. Je kunt er zelfs een enorme boe kenkast van opbouwen. Ook van los se planken en bakstenen kunnen de leukste dingen worden gefabriceerd. In het Duitse tijdschrift „Schoner Wohnen" heeft het afgelopen jaar een reportage gestaan over de oneindige mogelijkheden met vierkante kistjes die aan een kant open zijn. De kist jes zijn ontworpen door Hans Guge- lot en kosten 32, Dit is natuurlijk toch tamelijk prij zig, maar met een beetje handigheid is zoiets makkelijk zelf te maken. Het kistje is vierkant en ongeveer 33 centimeter hoog. Het kan gebruikt worden voor stoel, tafel, wandkastje, boekenplankje, opbergruimte, nacht kastje en ook als basis voor een ge riefelijke zitbank of bureau. Tot slot nog een idee voor de in richting van een middelgrote meis jeskamer en een speciale werkhoek in de jongenskamer. De meeste meis jes zullen niet direct een enorme kamer bezitten en nu is het de moei lijkheid om de ruimte die je bezit zo praktisch mogelijk te benutten. Op de tekening hiernaast zie je de in richting van een kamer die gemak kelijk te verwezenlijken is en niet te veel geld hoeft te kosten. Rechts van de deur staat een hangkast met de rug naar de zijmuur. Tussen deze kast en de muur werd een plank be vestigd die dienst kan doen als werk blad. Boven deze plank hangt een ruim boekenrek. Om te werken moet dit voldoende zijn. Maar nu moet nog met twee din gen rekening gehouden worden, sla pen en mensen ontvangen. Langs de nog resterende muren werd een plank aangebracht, waarop naast de in gangsdeur een matras werd gelegd, dienstdoende als bed en zitbank. Onder dit slaapgedeelte werden la den aan de plank bevestigd, die als berging gebruikt kunnen worden. Het overige deel van de plank is zit bank, maar kan ook dienst doen als lage tafel. Op deze manier is een geringe ruimte geheel benut. Tussen de meisjes- en jongens kamer is tegenwoordig minder ver schil dan vroeger. De kamer op de tekening kan dus net zo geschikt voor jongens zijn, al zal de verdere aan kleding volmaakt verschillen. Werkhoeken in jongenskamers zijn belangrijk genoeg om de speciale aandacht te hebben. Veel tijd wordt in de eigen kamer doorgebracht en de omgeving kan veel invloed hebben op het werk en op de belang stelling voor de esthetische mogelijk heden van het wonen. Hjet werkblad mag ook hier niet ontbreken. Vrijwaar rustiek meubilair van insektenwerking met een jasje van vernis. Glas, waarop hardwatervlek- ken voorkomen kunt u schoon maken door onderdompelen gedurende een dag of wat! in zure melk. Aangekoekt bezinksel in gla zen kookgerei kan worden ver wijderd door het samen koken van een opengesneden citroen en water.

de Stem | 1965 | | pagina 23